Turkije negeert kritiek Westen Tweed Mach Politie Japan vindt gifgas in gebouw sekte Massagraf in Grozny Verdachte Japanse sekte maakt zich op voor de dood /aak au pair nadert ontknoping Goed di ziet ma Ankara blijft Koerden aanvallen ondanks 'bezorgde' reacties Westerse landen Premier Dehaene betreurt vertrek van Vandenbroucke Diplomatiek offensief om bestand Bosnië Gedwong DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kort Tientallen nazi's in Stasi-dossiers Dreiging in Straat van Hormuz Moordaanslag op zoon Saddam Hussein Krim krijgt pro-Russische premier Eerste gesprek Britten inet extremisten pE STEM Overheid moei DONDERDAG 23 MAART 1995 /\l[ Tokyo (ap) - Bij invallen in vestigingen van een boed dhistische sekte heeft de Ja panse politie gisteren voorra den gevonden van een chemi sche stof die gelijkenis ver toont met het zenuwgas waarmee maandag de dode lijke aanslag in de metro van Tokyo werd gepleegd. Het dodental van de aanslag is gisteren gestegen tot tien. Omdat er nog 52 mensen in kritieke toestand verkeren, kan het aan tal slachtoffers verder oplopen. Enkele honderden mensen wor den nog in ziekenhuizen ver pleegd. Meer dan 2500 politieagenten voerden gelijktijdig invallen uit bij een 25-tal vestigingen van de sekte Aum Shinri Kyo (Verheven Waarheid). De agenten, uitgerust met gasmaskers en ME-tenue, droegen kanaries bij zich, ken nelijk om snel te worden ge waarschuwd voor de aanwezig heid van gifgas. De politie ondervond weinig weerstand bij het betreden van de gebouwen, waaronder het vijf verdiepingen tellende hoofdkan toor van de sekte in Tokyo en haar landelijke centrum in een commune bij de berg Fuji, 110 kilometer van Tokyo. In de commune, in Kamikuishi- ki, werden flessen met een che mische stof in beslag genomen die volgens het persbureau Kyo- do overeenkomst vertoont met sarin, het zenuwgas dat door de metro-terroristen is gebruikt. De politie wilde dat niet bevestigen en zei dat de stof nog werd geanalyseerd. In totaal werd in de doorzochte gebouwen van de sekte 700 mil joen yen (12,4 miljoen gulden) contant geld aangetroffen. Ook werden 10 kilo goud en dozen met documenten in beslag geno men. Hoewel bij de invallen een aan tal sekteleden werd gearresteerd, deed de politie duidelijk haar best de groep niet tegen zich in het harnas te jagen. Tegenstrib belende sekteleden werden zon der gebruik van de wapenstok naar buiten gedragen. Officieel werden de invallen ook niet in verband gebracht met de gifgas-aanslag, maar met onder zoek naar ontvoeringszaken. De televisie zei dat de regering in actie was gekomen nadat in een auto waarmee eerder deze maand een notaris werd ont voerd, een vingerafdruk van een sektelid was gevonden. In Tokyo betraden de agenten het hoofdkantoor van de sekte, op verzoek van de leden, via de kelder. De kwestie ligt kennelijk zo gevoelig dat premier Tomiichi Murayama enkele uren later in een toespraak voor het parle ment niet eens gewag maakte van de grootscheepse politie- operatie. De regering heeft intussen een wet ingediend die het bezit van sarin of ingrediënten van het zenuwgas strafbaar stelt. Een krant in Australië maakte gisteren bekend dat leden van de 'Verheven Waarheid' anderhalf jaar geleden zijn gearresteerd toen zij probeerden zoutzuur Australië binnen te brengen. De West Australian schreef dat twee leden - dr. Tomomasi Nakagawa (31)) en de biochemi cus Seiichi Endo (33) - tot een geldboete waren veroordeeld na dat zij in september 1993 op de luchthaven van Perth waren aangehouden met kratten met mijnbouwapparatuur en zout zuur in de vorm van stukken zeep. Van onze redactie buitenland Zakho/Brussel - Turkse troepen hebben gisteren het offensief tegen Koerdische guerrilla's in het noorden van Irak in alle hevigheid voortgezet. De regering in Ankara trekt zich niets aan van de Westerse kritiek op de acties. Westerse landen en mensenrech tenorganisaties hebben ook van daag weer bezorgd gereageerd op de militaire operatie. Zij vre zen voor het lot van Koerdische vluchtelingen in het gebied. Eensgezinde afkeuring van de Turkse acties door de Westerse landen bleef echter uit. Europees Commissaris Hans van den Broek (Buitenlandse Betrek kingen) vraagt vandaag in An kara aan de Turkse regering uit leg over de massale militaire actie tegen de Koerden. Van den Broek reist in het gezel schap van de zogeheten trojka, de ministers van Buitenlandse Zaken van de huidige, vorige en toekomstige voorzitter van de Europese Unie. Verdeeldheid tussen VS en Euro pese bondgenoten, zoals Bonn, Parijs en België, over de Turkse militaire inval in Noord-Irak is er de oorzaak van geweest dat niemand binnen de Navo-raad van ambassadeurs van de zestien lid-staten woensdag in Brussel de kwestie wenste aan te snij den. In Parijs zei VS-minister van Buitenlandse Zaken Christopher van Turkije de garantie te heb ben gekregen, dat de actie van beperkte duur en omvang zal zijn en zal verlopen zonder schending van internationaal recht en mensenrechten. Washington toont begrip voor de Turkse actie, maar Christophers Franse ambtgenoot Juppé wees de Amerikaan er in een gesprek in Parijs op dat Turkije volgens Parijs internationale grenzen dient te respecteren. Zijn Duitse collega Kinkel uitte in een ver klaring uit Bonn 'grote bezorgd heid'. De Turkse aanvallen gingen ook gisteren door. Getuigen vertel den dat Turkse troepen, op de derde dag van de operatie waar aan 35.000 soldaten deelnemen, huis na huis doorzochten in het dorp Derkar, ten noordoosten van de grensplaats Zakho. Ze namen een onbekend aantal inwoners gevangen. Een Iraaks- Koerdische oppositiegroep zei dat het om honderden dorpelin gen gaat. De gevangenen zouden worden weggevoerd naar Tur kije. Turkse militaire autoriteiten be titelden de meldingen van de portaties van vluchtelingen van onder meer de VN-vluchtelinge- norganisatie UNHCR als 'terro ristische propaganda'. Turkse troepen zijn tot veertig kilometer op Iraaks grondgebied doorgedrongen om de guerrilla beweging Koerdische Arbeiders partij (PKK) uit te schakelen. De PKK gebruikt kampen in Irak in haar strijd voor een eigen Koer dische staat in Oost-Turkije. De Amerikaanse minister van Defensie Perry riep Turkije op voorzichtig op te treden, de bur gerbevolking te ontzien en de operaties zo spoedig mogelijk te •beëindigen. De Turkse premier filler her haalde wat ze al twee jaar zegt, dat een eind zal worden gemaakt aan het Koerdische separatisme. „Wij zijn vastbesloten dat, in deze slotoperatie, de klus defini tief wordt geklaard," zei zij tij dens een bijeenkomst van haar partij. Volgens generaal Kundakci, die de operatie leidt, hebben de Turkse troepen met steun van tanks en vliegtuigen bijna alle PKK-kampen onder controle ge bracht. In Zakho gaven Turkse soldaten toe dat de aanval op het PKK- kamp Haftanin wordt gehinderd door mijnen. Veel guerrillastrij ders zijn weggeglipt bij de op mars van het Turkse leger, zei den zij. Alleen voor de vorm vuren enkele overgebleven PKK- strijders vanaf sommige PKK- stellingen. Volgens de Turkse generale staf zijn bij de operatie 113 PKK- strijders dood aangetroffen. Maar het aantal gedode rebellen zou veel hoger liggen. De Turkse verliezen stegen tot dertien do den en vijftien gewonden. Irak veroordeelde gisteren de Turkse operaties als een schen ding van zijn soevereiniteit. Het Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken en president Demirel verwierpen de nog toe nemende internationale kritiek. President Demirel zei de reactie van het Westen 'niet te begrij pen'. Bonn - De Duitse dienst die speurt naar nazi-misdadigers heeft in Stasi-dossiers de namen ontdekt van ongeveer 20 mensen d van oorlogsmisdaden worden verdacht. De verdachten zoud sinds het einde van de oorlog in Duitsland wonen. 01 Onder de nieuwe verdachten zijn voormalige Gestapo-manne die deel zouden hebben genomen aan de massamoord op jod/ en SS-artsen die gewerkt zouden hebben in concentratiekam1 pen, zei een onderzoekster van de nazi-opsporingsdienst ir Ludwigsburg. Dawhah - Iran slaat volgens de Amerikaanse minister van Defensie Perry chemische wapens op op strategische eilandjes in de Straat van Hormuz. Teheran zou ook bezig zijn met he overbrengen van 6000 militairen en van raketten naar eilanden. De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) maken aanspraak op een aantal van de eilandjes. Perry bezoekt de Golfstaten en zei in de VAE dat de activiteiten een gevaar kunnen vormen voor de scheepvaart. Het gebied is uitermate belangrijk voor het vervoer van aardolie. De Straat van Hormuz ligt tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman en is circa vijftig kilometer breed. Amman - De oudste zoon van Saddam Hussein, Odai, ligt in een ziekenhuis in Amman, waar hij wordt verpleegd nadat hij vorige week bij een moordaanslag in Bagdad in zijn nek en buik werd beschoten. Dat is gisteren uit goed ingelichte kringen inde Jordaanse hoofdstad vernomen De 31-jarige Odai onderging maandag een spoedoperatie in het Hussein Medical Center, een van de modernste klinieken in het Midden-Oosten. Volgens een Jordaanse zegsman wordt hij verpleegd op de intensive care-afdeling. Koerdische rebellen berichtten vorige week donderdag dat Odai bij een aanslag Bagdad gewond was geraakt. De aanslag zou tussen 14 en 16 maart hebben plaatsgehad. Simferopol - Het parlement van de Krim heeft gisteren nieuwe premier gekozen. Het parlement stuurde de zittende regeringsleider Frantsjoek naar huis. Hij werd als te Oekraïne- vriendelijk gezien. De nieuwe premier is de 51-jarige Anatoli Drobotov. Hij was in de afgetreden regering van de Krim belast met landbouw. Kiev heeft de benoeming als 'illegaal' afgedaan. Belfast - Een vertegenwoordiger van de Britse regering heeft gisteren voor de eerste maal officieel besprekingen gevoerd met protestantse politici in Noord-Ierland die nauwe banden hebben met pro-Britse extremisten en hun terreurgroepen. De staatssecretaris voor Noordierse Zaken Ancram ontmoette vertegenwoordigers van twee partijen van militante protestan ten. Dat was volgens de regering in Londen mogelijk door toezeggingen dat de terroristen in de toekomst hun zullen inleveren. Parijs (rtr/afp) - De VS en Frankrijk zijn gisteren overeengekomen zo spoedig mogelijk diplomatieke stappen te nemen om te voorko men dat de oorlog in het voormalig Joegosla vië oplaait. Na gesprekken met zijn Amerikaanse collega Christopher zei de Franse minister van Buiten landse Zaken Alain Juppé dat zij besloten hebben om de vijf landen omvattende Contactgroep te reactiveren. Die moet zien te verhinderen dat de vredesmacht uit Kroatië vertrekt en de strijd in Bosnië opnieuw losbarst. De Contactgroep - de VS, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië - hebben een drie zijdige erkenning voorgesteld tussen Servië, Bosnië en Kroatië om de vredesgesprekken een nieuwe impuls te geven. President Milosevic (Servië en Montenegro) wei gert deel te nemen aan een top voordat alle economische sancties tegen zijn land zijn opgehe ven. Franse zegslieden zeggen dat Juppé een tussenop lossing heeft voorgesteld, waaronder een VN-reso- lutie die Servië geleidelijke opheffing belooft in ruil voor stappen op weg naar erkenning van zijn buurlanden. „Op deze manier weten zij in Belgrado precies wat zij wat betreft de sancties kunnen verwachten," zei de bewindsman in een Franse krant. Een rege ringsfunctionaris in Parijs zei dat Christopher ook voorstander is van een dergelijke 'stap-voor-stap'- procedure. VN-waarnemers meldden gisteren weer zware ge vechten tussen het Bosnische regeringsleger en Serviërs in de moslim-enclave Bihac in het noord westen van het land. In de stad Velika Kladusa deden zich zo'n 300 granaatexplosies voor. In het noorden van Bosnië, in het Majevica-ge- bergte, ten noorden van de industriestad Tuzla, zetten moslims en Serviërs hun felle gevechten van de afgelopen dagen voort. Moslimtroepen waren hier het afgelopen weekeinde met een offensief begonnen, klaarblijkelijk om hun manschappen in Bihac te ontlasten. De Russisch-orthodoxe pries ter Kipriyan bidt bij een mas sagraf in de Tsjetsjeense hoofd stad Grozny. Het gaat om bur ger-slachtoffers van de Russi sche inval in de stad. Op dit moment is het rustig in Groz ny. Het Russische offensief heeft zich verplaatst naar de stad Argun. Daar hebben zich aanhangers van de Tsjetsjeense president Doedajev verschanst. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christo pher heeft Rusland gewaar schuwd voor een verdere esca latie van de oorlog in Tsjets jenië. Als de Russen zich niet inhou den, kan Ruslands deelname aan bijeenkomsten van de ze ven belangrijkste industrielan den (G-7) gevaar lopen, aldus Christopher in Genève, kort voor een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Kozy- m VERVOLG VOORPAGINA De eigenaar van het weekblad - het baggerbedrijf Dredging - wilde daar wel iets aan doen, mits de socialisten ever de brug kwamen. Zo werd Het Vrije Waasland uiteindelijk een beetje minder katholiek en een beetje meer pluralistisch. Op een persconferentie gister middag zei Vandenbroucke dat indien hij door deze nieuwe ont hulling van iets wordt verdacht, hij in een politiek onmogelijke situatie belandt en onmiddellijk ontslag zal nemen. „Maar dat is een vraag die justitie moet be antwoorden," aldus de bewinds man. Of Vandenbroucke meteen een antwoord heeft gekregen uit Luik, is niet duidelijk. Aan het eind van de middag trok hij in elk geval zijn conclusies en dien de bij koning Albert zijn ontslag in. Vandenbroucke wordt vervan gen door partijgenoot Erik Derycke, de staatssecretaris voor Ontwikkelingssamenwerking. In België zijn er op 21 mei verkie zingen, op 7 april wordt het parlement ontbonden. Premier Dehaene zei het vertrek van zijn minister te betreuren, maar begreep dat de positie va Vandenbroucke door de affaire onhoudbaar was den. Mogelijk dat de komende wekei nog meer politici in verlegenhi worden gebracht. De kans groot dat het bankgeheim word opgeheven van rekeningen van enkele SP-functionarissen bij d ABN-Amro in Zurich. Verwach wordt dat daarmee nog mee Agusta-geheimen boven watei komen. Ook Navo-secretaris-generaa Claes, prominent SP-lid, ervan verdacht van de geld-affaire op de hoogte te zijl geweest. De Belgische justiti heeft daarvoor echter nog bewijzen. Een meerderheid in de Tweede Kamer maakt zich na het oni slag van Vandenbroucke sti meer zorgen over de positie Claes. De WD gaat het verst doe hernieuwd voor een tijdelijk te rugtreden van de secretaris-ge neraal van het bondgenootscksj aan te dringen. PvdA en CD; gunnen de Belg vooralsnog tel voordeel van de twijfel. Tokyo (rtr/afp) - De leider van de geheimzinnige sekte. Aum Shinri Kyo, die de me dia in verband hebben ge bracht met de gifgasaanslag op enkele metrostations in de Japanse hoofdstad, heeft j zijn volgelingen opgeroepen zich op te maken voor de dood. De leider van de Sekte van de Hoogste Waarheid, de 40 jaar oude Shoko Asahara, riep in een uitzending van het eigen radiostation in Rusland zijn volgelingen op hem te hulp te schieten. „Discipelen, de tijd is gekomen om te ontwaken en mij te hel pen," zei Asahara. „Wanneer jullie geconfronteerd worden met de dood, moeten jullie die stap nemen zonder om te zien," zei de bebaarde goeroe. „Het is tijd het heilsplan uit te voeren en de dood te verwelkomen zonder wroeging. Een afgevaardigde van de orga nisatie in Duitsland beschul digde de Japanse regering er van plannen te hebben om de sekteleden te willen doden. Wa- nawatche Tchi (zijn religieuze naam) zei dat zijn leider hem persoonlijk had opgedragen te vertellen: „Als het bericht komt van een gezamenlijke zelf moord, besef dan dat wij zijn vermoord door de Japanse au toriteiten." Hij wees er op dat zelfmoord een niet-boeddhistisch principe is. „Wij verwerpen zelfmoord." Hij ontkende nogmaals dat zijn mensen betrokken zijn bij de gifgasaanval op de metro van Tokyo. Asahara (wiens echte naam Chizuo Matsumoto is) werd tot het hoogste geroepen na een verblijf in het Himalaya-ge- bergte. Daar zou hij 'de verlich ting' en 'het Goddelijke ontwa ken' van de boeddhisten hebben bereikt. Hij zegt te kunnen zweven. Hij richtte in 1987 Aum Shinri Kyo op. De leden zijn meestal jong en moeten al hun wereldlijke bezittingen afstaan voordat zij toe kunnen treden. Ook moeten zij beloven alle banden met hun familie te verbreken. Naar verluidt is de sekte tot heel veel bereid om te verhinde ren dat leden vertrekken. De bijna blinde Asahara heeft naar het schijnt een buitengewone charismatische macht over zijn volgelingen, die zich in zijn aanwezigheid op de grond wer pen. De Sekte van de Hoogste Waar heid zegt mensen tot mystieke ervaringen te kunnen brengen door allerlei handelingen, zoals het overgeven van net gedron ken water. Voorspeld wordt dat de wereld in 1997 zal vergaan. Daarna zal slechts een kleine groepje uitverkorenen overblij ven om een nieuwe wereld te scheppen. Aum Shinri Kyo baseert zijn leer op het Boeddhisme en Hin doeïsme en dwingt zijn leden te leven volgens zeer strenge nor men. Nieuwe leden worden da gen in afzondering gehouden en moeten hun lichaam zuiveren door het drinken van water en overgeven. De officiële reden voor de poli- tie-inval gisteren is de ontvoe ring van Kiyoshi Kariya. De 69 jaar oude man werd eind fe bruari voor het laatst gezien toen hij door vier personen in een bestelauto werd geduwd. Op dat moment deed zijn jonge re zuster net pogingen zich los te maken van de sekte, die zij geld en land had beloofd. De politie vond Kiyoshi niet, maar arresteerde vier leden wegens het vasthouden van mensen te gen hun wil. In 1989 verlieten enkele mensen de sekte na de geheimzinnige verdwijning van een advocaat, die ex-leden vertegenwoordigde die wettelijke bescherming zochten. De advocaat, zijn echt genote en zijn zoon worden nog altijd vermist. De sekte, met naar schatting 10.000 leden, leeft in onmin met de families van leden en ex-le- den. Ook zijn er veel problemen met omwonenden. Er zijn 19 afdelingen in Japan en vier in het buitenland, waar onder een in New York en Mos kou. Daar bevindt zich ook het radiostation dat uitzendingen verzorgt naar Japan. Ook in Rusland zou Aum Shinri Kyo duizenden aanhangers hebben. De Japanse politie arres teert een lid van de Aum Shinri Kyo-sekte. foto ap Door Madeleen Wesseling (anp) Amsterdam - Met het lood in de schoenen en bar, bar wei nig vertrouwen in de Ameri kaanse juryrechtspraak, stapl de 19-jarige Anne Corins Peeze vandaag de rechtbank in het stadje Leesburg in Vir ginia binnen. Daar moet zij terechtstaan om dat ze vorig jaar augustus, toer ze net begonnen was als au paii in het gezin Devonshire, het achl weken oude jongetje Brenton zc door elkaar gerammeld zou heb ben dat het kind daaraan eer paar dagen later overleed. Ze kan daarvoor tien jaar gevange nisstraf krijgen. De forse, hoogblonde ras-Am sterdamse uit de Bijlmermeei ontkent. Maar vooralsnog legt ze het op alle fronten af tegen het stevige justitie-apparaat in de Verenigde Staten. Tegenover haar 'nee' staat, het verhaal van één arts, die conclu deerde dat het kind stierf door het 'shaken-babysyndroom': her senletsel dat optreedt na een (eenmalige) traumatische ge beurtenis als het door elkaar rammelen van de baby. Haar advocaat mr. R. Leffler heeft geprobeerd twijfel te zaaien over de gezondheid van de baby. Ook heeft hij erop ge wezen dat de vader op die fatale tweede augustus alleen geweest is met het kind. Maar tot nog toe hebben deze pogingen om de beschuldiging tegen de Amster damse te weerleggen weinig suc ces gehad. Terwijl in Amerika de regels voor au pairs inmiddels ver scherpt zijn, mede naar aanlei ding van deze trieste zaak, wachten Anne Corina en haar vader Steef Peeze gebroken in een flatje op een geheim adres op wat komen gaat. Dirk Teuben en Rob Nieuwpoort doen alles wat ze kunnen voor hun oude vriend Steef. Ze ver zorgen liefdevol pitbull Kim van Corina en de plantjes van haar vader. Ze hebben het gezin Peeze de afgelopen jaren naar de rand van de afgrond zien glijden en het lijkt niet op te houden. „Steef durft de straat niet meer op. Hij is doodsbang dat iemand hem naar de zaak van zijn doch ter zal vragen. Hij wil niets daarover kwijt. Het lijkt wel oi hij zit opgesloten in zichzelf," vertellen Dirk en Rob in onver holen Amsterdams. „Vorige week vertelde Carina dat ze de dagen doodt met sla pen, televisie kijken en kaart spelletjes. Maar ze zal vechten tot het bittere einde. Als ze haai wel veroordelen, waar ze heel bang voor is, gaat ze in hoger beroep," weten de huisvrienden. Maar voor dat alles is geld no dig. Geld dat er niet is. Corina heeft geen inkomen en vader Steef moet het doen van een uitkering nadat hij van zijn baan als pompbediende in de wao te recht kwam. „Daarom willen wij voor onze vriend een steunactie op touw zetten. Honderden brieven en kaarten worden gestuurd aan Corina. Die heeft Steef allemaal meegenomen naar Amerika, mensen die steunbetuiging® sturen zullen toch ook wel «I geld over hebben om hen I' steunen bij deze vreselijke zaak Maar laten we hopen dat hetnif nodig is en dat ze volgende we® samen thuiskomen. Dan er een stevig feesie gel daar kun je op rekenen." Naast Dirk en Rob heeft mevrouw Berglund van het pair-bureau Asse in Den Hf" wekelijks contact met Corii Via dit bureau kwam Corina a® haar baantje, dat het '6'8'8 avontuur aan de andere k® van de plas' had moeten word® Berglund: „Wij screenen de m® sen die zich hier inschrijvenl"" 'zorgvuldig. Er wordt gepraa vooral referenties opgevra Ook bij Corina. Wij hadden»8' volste vertrouwen in haar hebben dat nog. Dit is natui een vreselijke zaak." Dat vertrouwen blijkt voort de financiële ondersteuning'® het Amerikaanse kantoor Asse, Europair. Deze betaalde niet alleen de van 10.000 dollar om Corina® een paar dagen hechtenis haar oranje gevangenispakj8 krijgen, maar zorgt sinds® ook voor haar onderdak en ste levensbehoeften. Boven»® wordt de advocaat door de or nisatie betaald. De officier van justitie, mr. Walker, legt Peeze 'zware n handeling met de dood tot volg' ten laste. Het defim" oordeel is aan de jury. Mog® zal die morgen al het 'schui of 'onschuldig' uitspreken. Van onze verslaggever pen Haag - De Tweede een voorstel van het kamerlid Van Dijke overgenomen dat er g£ ten komen voor het van de grote aluminiu chiney in Vlissingen-C| directe en indirecte 10( Van onze verslaggever Oosterhout - Bij Wh verdwijnen circa IOC; ontslag voor enige f niet te ontkomen, gisteren laten weten. Eind vorig jaar maakte 1 cern bekend dat wei 2.000 van de 13.000 ban den geschrapt. In Nederl de witgoedfabrikant het 190 mensen minder doen. Nu blijkt dat het 100 banen gaat. Bij het bedrijf wilde niemand reageren op de lingen van de Diens FNV. „We willen eers eigen mensen informeren een woordvoerster, die vestigde dat er gisteren ken zijn geweest tussen en bonden. Het gros van de banen vi bij de servicedienst van pool in Oosterhout. Ee directeur J. van Hardev de Nederlandse Whirlp drijven dat in Oosterhou' a 60 banen verdwijne: verluidt gaat het nu om arbeidsplaatsen. Daarna den bij het verkoopbe Eindhoven circa 30 fun; schrapt. Den Bosch (anp) - Computers in Den B nieuw 20 miljoen u Zaken te betrekken Amerikaanse markt. De onderneming hoopt een jaar of vijf zo'n één van de markt aldaar te t „We zien behoorlijke k de VS. Daar hebben uitgebreide studie na richt," zei bestuursvooi Hetzenauer gisteren tij; toelichting op de jaarciji Op den duur is volgen nauer een alliantie met le distributeur niet uit Hoewel de Amerikaan; sterk concurrerend is, het voordeel van één ta valuta en is er een fan technische infrastructu 'ettelijke jaren' hoopt P er 20 procent van zijn de VS te halen. Risico's Net als bij de lening Industriefonds voor Ti pansie in het Verre eveneens 20 miljoen - Bossche onderneming 5 miljoen bij. In beide is sprake van een ap;' nootschap, waarin Tuli] belang van 20 procent afspraak is, dat Tulip zi over drie jaar en uitei acht jaar gefaseerd Door Pieter Willemser HET HEEFT iets een bedrijfsongeva kappen van het d; van de meer dan IE organen die het heeft de Tweede K he Sociaal-Ecoj Raad geveld. Met een zeer krappe neid heeft de Kame een einde te make Plicht van het kabin belangrijk sociaal beleid advies te vr< SER. De tegenstanders viesplicht hebben Zij willen dat de re; en daadkrachtig rej tevoren advies moet vraagd aan kibbelenc vers en vakcentral mert dat het flitsend ren van Nederland Went deugt. In nebben belangr slissingen vaak Woeten wachten spraak van de o- he belangrijke vee oi SE) V

de Stem | 1995 | | pagina 4