Studie in België is 4 een kwestie van aanpassen' Frits Bolkestein sluit het jachtseizoen Meisje Individuele zorg is per 1 juli 4 te koop' Kritiek vanweg< -DE STEM- België wil hogere drempels voor universitaire studies Rekenkan DE STEM Streng, m. DE STEM BINNENLAND BUITENLAND BEL LEZERSCONTACT Kamerdebat maakt einde aan spanningen in paarse coaltie DONDERDAG 23 MAART 1995 pE STEM Door Carla Joosten Den Haag - Een gehandicapte man heeft hulp nodig bij het opstaan en aankleden. Met een uurtje verzorging per dag kan hij het redden. Ook heeft hij wekelijks huishou delijke hulp nodig. De man krijgt een vast bedrag van de verzekering om de hulp en zorg zelf in te kopen. Een voorbeeldje uit een prak tijk die steeds meer in zwang zal raken. Mensen die langer dan drie maanden verpleging en verzorging nodig hebben, kunnen die zorg vanaf 1 juli zelf inkopen. Ze zijn niet langer aangewe zen op de reguliere instellin gen als de thuiszorg. Wie lie ver de buurvrouw of buurman inschakelt in plaats van een wijkverpleegkundige of ge- zins"erzorgster, kan dat doen. De gedwongen winkelnering is van de baan. De Ziekenfondsraad heeft gis teren ingestemd met invoering van het zogenoemde persoons gebonden budget. Deze nieu we vorm van hulp in de ge zondheidszorg past in de trend om te kijken naar de wens van de mensen en niet naar wat de hulpverleners te bieden heb ben. Het persoonsgebonden budget is bedoeld voor ouderen, ge handicapten en chronisch zie ken. Wie ervoor in aanmer king wil komen, moet aan kloppen bij de zorgverzeke raar. Die bepaalt of iemand recht heeft op een budget. Voorlopig is 40 miljoen gulden beschikbaar. Goedkoper dan de bestaande zorg, is de nieuwe subsidiere geling niet. Desondanks zijn staatssecretaris Terpstra en minister Borst van'Volksge zondheid, Welzijn en Sport enthousiast. De nieuwe rege ling past namelijk in hun stre ven om de patiënt niet langer te betuttelen. Zo hebben ouders van gehan dicapte kinderen de afgelopen jaren vaak vergeefs gepoogd om hun kind zelf thuis te verzorgen. Bestaande regels stonden die oprechte wens in de weg. Dat verandert nu. Premier Kok zal daar vandaag zeker zijn blijdschap over uit spreken bij de opening van een een congres in Apeldoorn over het persoonsgebonden budget voor. mensen met een handicap. In diverse regio's is de rege ling al beproefd, Van de 700 cliënten in twee proefgebieden in Drenthe en Eindhoven koos bijna de helft voor een vast bedrag om zorg in te kopen. Ze kregen gemiddeld 39 gul den per dag. 28 procent kocht hulp in bij het kruiswerk, 22 procent bij de gezinszorg en 63 procent nam particuliere huishoudelijke hulp. Verpleegkundige hulp werd ingekocht bij instellingen. Verzorgende hulp daarentegen werd vrijwel altijd via de in formele circuits of via een ad vertentie geworven. Zo betaal de 12 procent een familielid voor geleverde hulp. Dat was doorgaans een dochter of schoondochter. De deelnemers aan de experi menten waren vooral tevreden over de vrijheid om zelf hulp te regelen. Ze voelden zich minder afhankelijk en waren af van het telkens weer over de vloer krijgen van nieuwe verzorgers of hulpen. De regu liere instellingen kunnen im mers geen vaste hulp garande ren. Maar er zitten ook haken en Minister Borst foto dijkstra ogen aan de nieuwe regeling. Hoe wordt bijvoorbeeld voor komen dat de nieuwe subsi- diepot een aanzuigende wer king heeft? „Nu redden veel mensen zich nog zonder reguliere hulp. Ze rommelen wat aan met man telzorg van familie of vrijwil ligers. Zodra je de trossen los gooit, krijgt je misschien een financiële explosie," zei mi nister Borst vorige maand nog op een congres van D66. De veronderstelling dat met het systeem gefraudeerd kan worden, is ook voor de hand liggend. Wie garandeert dat de ontvanger van het budget daar ook daadwerkelijk hulp mee inkoopt en er niet een ijskast mee aanschaft? „In principe is fraude moge lijk, maar er wordt niet voor niets gekeken of iemand recht heeft op de regeling. Het lijkt me sterk dat iemand kan si muleren dat hij zorg nodig heeft. Er moet wel echt iets aan de hand zijn, wif je ervoor in aanmerking komen," aldus een woordvoerder van het mi nisterie van, VWS. Êen andere vraag is of de ontvanger van het budget wel in staat is om voor werkgever te spelen. Nu al dienen zich in het land zogeheten zorgmake- laars aan, die wel willen be middelen. En vakbonden en de Landelij ke Vereniging voor Thuiszorg vrezen voor werkgelegenheid als iedereen die zorg zomaar mag aanbieden. Wie garan deert trouwens de kwaliteit van die hulp? Maar minister Borst en staats secretaris Terpstra laten zich door die kritiek niet van hun plannen afbrengen. Ze zijn niet van zins om de regeling op te tuigen met tal van voor waarden, waardoor een nieu we bureaucratie in de gezond heidszorg ontstaat. Ze hebben staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) zelfs zover gekregen dat die voorlopig geen belas ting heft over het persoonsge bonden budget. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie ffl 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso 29.80 (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar ƒ172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Toen de Belgische onderwijsminister Luc van den Bossche zei dat Nederlandse universiteitsstudenten de Vlaamse gemeenschap veertien miljoen gulden kosten, barstte de discussie weer los. Studeren er niet te veel 'Ollanders' op de Belgische universiteiten? Toch niet, vindt Rudy van Hoof van de Antwerpse universiteit waar de faculteit geneeskunde fel oranje kleurt. „Je krijgt pas problemen als er een stop is." Vari onze verslaggever Romain van Damme Antwerpen - Rudy van Hoof lacht. „Die Ollanders in de collegebanken heeft ook voordelen. Excuseer meneer de professor, ik snap er de ballen niet van. Kunt u nog eens herhalen." De Vlamingen zeggen het nu ook. „Tien jaar geleden was dat ondenkbaar. Toen haalde nie mand het in zijn hoofd om de professor te onderbreken. Het was luisteren en noteren. En kom, wat is n'en grote mond. Dat valt allemaal wel mee. Een kwestie van aanpassen, meer is het niet." Een kwestie van weten ook. „Professoren vertellen wel eens dat de Nederlanders er meesters in zijn, rond de pot te draaien. Ze slepen er van alles bij. Tot die professor dan zegt, luister eens vriend, nu wil ik horen waar het precies om gaat. Nu wil ik dat en dat woord horen, punt uit." Rudy van Hoof is ombudsman bij het Ruca, het Rijksuniversi- tair Centrum Antwerpen. „Hoe noemt u dat in Nederland, de- kaan denk ik ja. Enfin, het is hier mijn taak studenten die problemen hebben, op te vangen. Dus ook de Nederlanders, want die hebben ook wel eens proble men." Ergens uit grote stapels papieren op en rond zijn bureau diept Rudy van Hoof de eerste cijfers op. Beweringen van een Gentse collega die onlangs vertelde dat in Antwerpen bijna zeventig, tachtig procent van de genees- kundestudenten Nederlands is, noemt Van Hoof zwaar overdre ven. Eerstejaars „Ik heb hier de cijfers van eind vorig jaar. Van de 310 studenten, eerstejaars, waren er 130 Vla ming. Dus waren er 180 Neder lander. Ja, toch meer dan de helft. In het tweede jaar draait dat om, dan tel ik er 90 Vlamin gen en 65 Nederlanders." „Dat klinkt veel. Maar je moet dat toch ook in het totaalbeeld zien. Op deze campus aan het Middelheim, studeren 3000 stu denten. Want er is hier meer dan geneeskunde. Dan hebben we het tenslotte over tien procent Nederlanders. Kom, die poets je niet weg, maar om nou te zeg gen, mensen kinderen wat is dat hier, gaat voor mij toch ook te ver." Dat de Belgische faculteiten ge neeskunde zo goed in de markt liggen bij de Nederlanders, is logisch. Het aantal plaatsen op de Nederlandse universiteiten is immers beperkt. In Nederland mogen er 1686 studenten aan een studie medicijnen beginnen. Een loterij voor de duizenden die een studie geneeskunde wel zien zitten. „Dat maakt het grote verschil," zegt Rudy van Hoof. „Wij moe ten iedereen die aan de voor waarden voldoet, aannemen. Wij kennen zoals in Nederland geen numerus clausus zoals dat zo mooi heet, geen stop. Komt u Door Max de Bok Den Haag - Met zeven, stac cato uitgesproken, punten maakte VVD-fractievoorzit- ter Bolkestein gisteren een einde aan de spanning rond de paarse coalitie. Als we twee hoofdrolspelers moeten geloven - minister Dijkstal en PvdA-fractievoorzit- ter Wallage - dan was het alle maal niet in het Torentje van premier Kok voorgebakken. Integendeel, in de uren vooraf gaand aan het debat was het daar nog hard tegen hard ge gaan. Met elk scenario was reke ning gehouden, zelfs met een kabinet dat wankelend op weg naar zijn einde zou gaan. Wallage en de waarnemend frac tievoorzitter van D66 Louise Groenman hadden ieder voor zich een heldere koers uitgezet. Bolkestein moest duidelijkheid verschaffen op twee punten: steunt hij het beleid van het kabinet en is hij niet uit op verscherping van het immigra tiebeleid. Ze schroomden echter niet om hun vragen te verpakken in scherpe verwijten aan het adres van Bolkestein. Er zijn in coali ties wel eens om minder onover brugbare ruzies uitgebroken. Maar Bolkestein slaagt er tel- hier met het VWO-diploma en de juiste vakken, wel, dan is in schrijving aan de Belgische uni versiteiten zonder meer moge lijk." Ongeveer een half jaar geleden begonnen 1350 Nederlandse stu denten aan een universitaire stu die in Vlaanderen. Daarnaast zijn er nog eens ruim 750 Neder landers die een studie aan een Hogeschool volgen. Van Hoof: „Met name de tolkenopleiding in Antwerpen is zeer gewild bij de Nederlanders. Daar hoor je bijna niets anders dan Nederlands spreken..." Twee jaar geleden kwam de gro te stroom op gang. „Maar we zijn er eigenlijk niet door over vallen. Je moet weten dat we hier altijd Nederlanders gehad hebben. Daarom ook kun je de Antwerpse universiteiten mis schien niet zo goed vergelijken met de andere universiteiten waar veel Nederlanders stude- „Wij kennen de Nederlanders toch redelijk goed. Kom hier zondag eens kijken naar de vo geltjesmarkt, u wel bekend, dat1 is een en al Nederlander. Kijk naar de terrasjes, veel Nederlan ders die er een pintje vatten. Ik bedoel maar, we kijken er niet vreemd van op. De Nederlanders komen al jaren naar onze stad." Ook om te studeren, zegt Ludo Benoy. Hij is hoofd van de afde ling voorlichting en over het Ne derlands bezoek ingeseind door Rudy van Hoof. „Het grote ver schil met nu is dat de studenten toen 160.000 Belgische franken betaalden, ongeveer 9000 gul den. Alleen de beter gesitueer den konden dat opbrengen. Nu kost het heel wat minder om hier te studeren." De Antwerpse universiteit is in trek bij Nederlandse studenten. I r Europese Hof Met dank aan het Europese Hof van Justitie dat in 1988 bepaalde dat EG-burgers in alle EG-lan-, den niet meer beschouwd mogen worden als buitenlanders. Vroe ger werden ze niet op de Bel gische universiteiten toegelaten omdat er voor hen geen (subsi diegeld was. Van Hoof: „Pas op, die nieuwe regel geldt dus niet alleen voor de Nederlanders. Dat geldt voor alle EG-onderdanen. Wij moeten iedereen uit de EG aannemen." Nederlanders betalen sinds 1991 hetzelfde inschrijvingsbedrag als de Belgen. Een aanzienlijk lager bedrag dan er in Nederland be taald moet worden. Dit jaar zelfs de helft minder. Aantrekkelijk, maar het is volgens de Vlaamse universiteiten voor de Nederlan ders niet dé reden om de grens over te steken. Van de door het Nederlands on derwij sministerie aangekondig de maatregel om te korten op de beurs van Nederlandse studen ten in België, liggen de universi teiten dan ook niet wa'kker. Hét - is de bedoeling om het verschil in te betalen collegegeld (in Bel gië wordt de helft minder be taald dan in Nederland) van de beurs voor de student af te trek ken. Jo Ritzen Dat i.s..het antwoord van onder wijsminister Jo Ritzen die met een nee zei toen de Vlaamse politici opperden dat Nederland maar geld aan België moet ge ven. Immers, de Belgische staat is ruim veertien miljoen gulden kwijt om de Nederlandse stu denten aan de universiteiten op te vangen. „Op al die andere miljoenen is. dat toch niet zoveel," haalt Mare Pattyn, woordvoerder van het Vlaamse onderwijsdepartement de schouders op. „Het klopt wel dat onze minister Luc van den Bossche zijn bezorgdheid heeft uitgesproken. Maar niet zozeer op het fincanciële vlak. Meer op het vlak van de infrastructuur. Kunnen we dat allemaal nog wel aan, zoveel studenten." De spijker op de kop vinden Rudy van Hoof en Ludo Benoy. „Ah, kijk! Dat--i» toet probleem. Als die stroom zo blijft groeien, dan kunnen we in de knel ko men. Waar moeten we al die studenten dan bergen? Daar wordt tussen de Belgische en Nederlandse overheid zeker over gepraat." Dan speelt geld niet zozeer een rol, benadrukken de betrokke nen nog eens. „Want als dat echt een grote rol zou spelen, zaten hier toch veel meer Nederlan ders, of niet dan? Wel is het waar dat de nodige Nederlandse stu denten uitwijken naar België omdat ze in Nederland uitgeloot zijn. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de diergeneeskunde." Diergeneeskunde De Nederlandse faculteit dierge neeskunde is goed voor 175 plaatsen. Van Hoof: „De kans dat je dan uitgeloot wordt, is natuurlijk bijzonder groot. Ge neeskunde hetzelfde verhaal. Ja, die parkeren zichzelf hier een jaartje. Ze zien dat als een over bruggingsjaar en hopen het vol gend jaar wel ingeloot te wor den. Dat komt vgker yooj;, dan dat de;; studenten het hier te streng vinden en afhaken. Al gebeurt dat ook." Geen woord te veel gezegd. Veel Nederlandse studenten geven onomwonden toe dat ze naar België zijn uitgeweken omdat er in Nederland geen plaats was. „Ik ook", zegt Katja Meurders uit Tilburg, tweedejaars dierge neeskunde aan het Ruca. „Wat moet je anders? Maar ik moet eerlijk zijn, ik zit hier nu alweer twee jaar en het bevalt best goed. Ik weet nog niet wat ik doe, nog eens proberen in Neder land aan de bak te komen of hier verder studeren." Die keus heeft Ischa Swartz uit Van onze verslaggever Antwerpen - De Vlaamse overheid wil de drempel voor universiteiten verhogen. Daarbij wordt gedacht aan het invoeren van toelatings examens. Tot nu toe dienst alleen voor de ingenieurs-,en architectenstudie een toelatingsexamen afgelegd worden. „Het zijn voornamelijk de art sensyndicaten die een dergelijk ingangsexamen bepleiten," zegt Rudy van Hoof, ombudsman van het RUCA in Antwerpen. „De artsen vinden dat er teveel stu denten zijn en de markt overvol raakt. Persoonlijk zie ik dat niet zo en betwijfel dat. Maar er wordt al lang en heftig over gepraat en ik verwacht dat het binnenkort tot een wetswijziging komt." Volgens Van Hoof is het abso luut niet de bedoeling om de stroom Nederlanders die in Bel gië medicijnen studeren, in te dammen. „Daar heeft het niets mee te maken." Ondanks alle bezwaren ziet het er naar uit dat de toelatingsexa mens er komen. Hevig studen- tenverzet is er ook tegen het plan om de huisartsenopleiding met twee jaar te verlengen. Het ministerie van Onderwijs vindt het een goede manier om de Vlaamse huisartsenopleiding in overeenstemming te brengen met de Europese wetgeving die voorschrijft dat de artsendiplo ma's in alle EG-landen gelijk moeten zijn. De artsen die na zeven jaar aan de Vlaamse universiteiten afstu deren en huisarts willen worden, zouden dan verplicht worden nog eens een beroepsopleiding van twee jaar te volgen. Onder deel daarvan is een stage van zes maanden bij een huisarts die erkend is als stagemeester. Daama kunnen ze een eigen praktijk beginnen, maar dan moeten ze wel de resterende achttien maanden van de oplei ding bij de stagemeester afma ken of stage lopen in een zieken huis. De studenten hebben al furieus gereageerd omdat er te weinig stage-adressen zijn. Zij zien in de nieuwe maatregel dan ook een verkapte manier om het aan tal afgestudeerde huisartsen te beperken. kens weer in verwijten over zijn uitspraken langs zijn kouwe kle ren te laten afglijden. Zo ook nu. Uit alles werd echter duidelijk dat hij tenvolle besefte dat hij, terwille van de levenskansen van het kabinet, terug moest in het coalitiehok. Dat deed hij in stijl. Hij kroop niet terug in het hok, nee, rechtop lopend schreed hij weer naar binnen. „Staatssecretaris Schmitz heeft verklaard dat de doelstelling van het asielbeleid - niet meer dan 35.000 asielzoekers dit jaar - gehaald kan worden. Wij hebben dus geen enkele behoefte daar iets boven op te doen, want het is ook ons beleid." Nadat hij, daartoe uitgedaagd door PvdA en D66, enkele malen zonder mitsen en maren had ver klaard dat de VVD niet uit is op verscherping van het immigra tiebeleid, toegelaten migranten niet gedwongen over het land wenst te spreiden en gezinsher eniging of gezinsvorming niet aan banden wil leggen, vatte Bolkestein zijn betoog in zeven punten samen: voor echte vluchtelingen is in Nederland altijd plaats; de VVD is zonder voorbehoud voor integratie; wij zullen elke mogelijkheid aangrijpen om gettovorming te voorkomen en achterstandsitua ties weg te werken; de VVD steunt onverkort het regeerakkoord; de voorstellen die wij hebben gedaan zijn daar mee niet in strijd; wij hebben altijd het beleid v37T staatssecretaris Kosto (in het vorige kabinet) gesteund en wij hebben vertrouwen in het beleid van staatssecretaris Schmitz; evenzo steunen wij het beleid van de minister van Binnenland se Zaken; de wereld staat niet stil en het denken evenmin. Wij zullen onze gedachten echter eerst met de coalitiepartners delen. Het zou ons een lief ding waard zijn wanneer wij samen tot een ge meenschappelijk beleid voor de langere termijn zouden kunnen komen. Daarmee was het debat gedaan. En toen kwam oppositieleider Heerma van het CDA. Te laat 1 Bolkestein tijdens het kamerdebat gisteren. om nog te stoken in de herstelde coalitieverhoudingen. Zijn op merking dat het hele debat on nodig was geweest als Bolkestein van begin af aan duidelijk zou zijn geweest, sneed echter wel hout. Want de VVD-leider heeft door het afschieten van 'losse flodders en onrijpe ideetjes (Groenman, D66) in elk geval twijfel over zijn bedoelingen gezaaid, waar door hij 'onzekerheid en angst politiek tot gelding heeft ge bracht' (Wallage, PvdA). Bolkestein speelde in het debat de vermoorde onschuld. Hij had 'slechts een paar opmerkingen' gemaakt en beleefd geantwoord op de vraag wat er zou moeten gebeuren als het huidige toela tingsbeleid niet zou leiden tot de gewenste inperking van de stroom asielzoekers. Bovendien, zo betoogde de VVD- leider nu, had hij met zijn op merkingen over het spreidings- beleid niet bedoeld te zeggen dat foto de stem/ben STEFFE Amsterdam al gemaakt. „Ik wa ingeloot in Nederland. Maar had ook al in Antwerpen infoi matie aangevraagd en ik ba hier eens wezen kijken. Dat bi viel me best en toen ik ook w snel een kamer kon krijgen, bi sloot ik hier te studeren en nie in Nederland." Hij heeft er nog geen minui spijt van gehad. „In Wilrijk, bi is hier niet zover vandaan, he ik met drie andere Nederlands studenten een appartement. He is allemaal prima inmiddels, ben„ik wel aan de Belgische manier geven. Nog een jaar hiér Tn 3a naar Gent om de studie verder te maken." De ontboezeming van Amste dammer Ischa Swarz verwonder Ludo Benoy toch ook. „Toegej ven, dat horen we hier niet vaak. Maar het is plezant om horen en het streelt ons wel. Hl geeft ook aan dat de afstand zo belangrijk is. Natuurlijk sta deren er aan de universiteit va Gent meer Zeeuws-' dan Groningers. Maar daaruit is niet gezegd dat de alles bepalend is." Rudy van Hoof heeft weersta cijfertjes tevoorschijn g(' Om aan te geven dat het parkeerstudenten toch dalend is. „Als ik de cijfers zo ee# bekijk, denk ik dat ongeveertifl procent dit jaar als een parka jaar ziet. Dat is- meer gewi Een aantal studenten deed doet niet eens de moeite examen te doen." Alsof hij het minder hard maken, voegt Rudy van Hoof aan toe dat ook Vlamingen KJ blijven bij examens. „Weet wat ook bij Nederlanders ffl» speelt? Dat ze zich mispakt hek ben. In Nederland kun je zeggen kom, ik doe volgende maand examen. Dat doen wij dus uil Morgen examen, is morgen es men. Als u er niet bent, p» gehad. Ze moeten aanwezig# Punt uit." mensen gespreid moeten word! maar betaalbare woningen. 8 was een nogal doorzichtige® dediging, die terecht Wallage' vraag deed stellen hoe het toch kwam dat iedereen 8- kestein wekenlang verked heeft begrepen. De conclusie is niet moeilijk H VVD-leider heeft het thema®- derheden welbewust aang pen om kiezers te winnen, zijn 'slechts een paar opmerf gen' en zijn antwoord op -; als-vraag bleef gisteren over. Maar tijdens de verkiezing®® pagne heeft hij als volleerd municator natuurlijk vera® goed geweten welke effecten® opriep. En daar was hij uit. Een politicus als Bolkestein»; uiteraard dat het antwoord een als-vraag blijft hangfl^ niet de vraag zelf. En dus® hij er zich ook achteraf nie®;; verwonderen dat bleef hw dat de VVD uit was op aans ping van het asielbeleid. Daarmee won hij kiezers buit eenmaal binnen, kon gisteren grootmoedig het ja seizoen sluiten. Iedereen hem verkeerd begrepen. Ba® de kiezers die hem zijn s, gaven. Maar die kwamen ren van de koude kermis thu Van onze verslaggever Hengelo - Verschillend je gratis babbelboxen jjeld, zijn daarna seksu< door' andere bellers. Er reacties van verontrusi een enquête over de onder 11- en 12-jarige leerlingen. jlannelijke medegebruil Van onze Haagse redactie Den Haag - Voormi Stichting Exploitatie had privébelangen b behoeve van de staats pie oneigenlijke verstre: van belangen leidde n: (raude en is geen reden to rechtelijke vervolging, schrijft de Algemene Re mer in een rapport, dat g werd gepresenteerd. Staat taris Vermeend (Financie om het onafhankelijke zoek had gevraagd, onder, de bevindingen. Pe voormalige directei SENS blijkt persoonlijke gen te hebben gehad in hi lingbedrijf APM, in het a tiseringsbedrijf Synergie Commotio bv. Zo verwie Gastel in 1991 aandelen ii terwijl het bedrijf toen de staatsloterij werkte. I huurde hij APM in vo opdracht, terwijl het duurder was dan de com tie. Van Gastel had vrijwel c hand bij het bevoordek bedrijven, omdat regels t cedures voor offertes en o ten ontbraken, zo blijkt rapport. De controle op nancieel beheer en de ord tie bij de Staatsloterij zi stig tekort geschoten, ali Rekenkamer. Of de Staat! hierdoor financieel nadee geleden, is niet onderzoch| Den Haag (anp) - W heeft in het kabinet de zijn houding bij de aan krijgsmacht. Ministers van PvdA en E het meest bij de aankoop heli zijn betrokken hebb fensie-minister Voorhoev van de WD, hun ergeni blijken over de volgens h handige' manier van op van Meijling. Vijf ministers proberen leiding van premier Kok e weg te vinden uit de impE rond de helikopter-order staan. Bij het eerste beral gelopen dinsdag, zou het tegen-hard zijn gegaan tu; VVD- en overige ministE) kwamen er nog niet uit. Het kabinet moet een ke DE COALITIEPARTNERS de regeringsploeg voort bat dat weinig herinner de afgelopen weken zijn "WJ het asielbeleid bijgi VVD-fractieleider Bolkes terughoudend opgestel schrijft het te voeren kaL de doelstelling - teru' wordt gehaald. Dat is andere taal da statenverkiezingen. Toe loos door zijn suggestie waardoor veel strengere voor een belangrijk dt tribune zijn gemaakt, bolkestein voorgestelde Praktijk te worden 1 ddvoerbaar. „IJn Politieke opponent^ gemaakt door niet inhoi te reageren. Zij verwetc yaven niet aan waaru ersterkte die houding asielzoekersprobleem d oor te doen, werd Bolk der helderheid. Ontdaan van emoties er Partners voor de weg v 'aak. Een zo groot mj gediencj wanneer de bel De n,e} ze99en dat f Pe Uitspraken van Bolke van R n.en g^aarlijk. an Bolkestein en de miw1 s du'delijk gen poet worden. asielbele e kwalificatie te vertak

de Stem | 1995 | | pagina 2