Bang wijsneusje wordt een tekenfilmfiguur Drop Zone: veel actie,geen spanning Beeswamp: muziek zonder duidelijk etiket Veelbelovende samensmelting van talenten morgenavond in Para 29 ste NEDERLANDSE KUNST-EN DE STEM UITGIDS Regionale omroepen: wel tv, niet commercieel Herkansing commerciële radiostations Veronica brengt nieuwe komische reeks Von der Dunk krijgt Goethe-medaifie .Dreda Macauly Culkin in 'The Pagemaster' Tijgerpakjes tl Klikken THEATER 'Hecabe' in Roosendaal DONDERDAG 23 MAART 1995 D4 pESTEM Hilversum (anp) - De gezamenlijke regionale omroepen willen zich blijven profileren als publieke omroepen als volgend jaar commerciële lokale en regionale omroep wordt toegestaan. Op korte termijn willen de omroepen zich ontwikkelen tot organisaties die naast radio ook televisie verzorgen. De omroepen vinden dat die regionale televisie voor tenminste voor de helft publiek moet worden gefinancierd. Dat staat in een beleidsnotitie van ROOS, de stichting Regionale omroep, overleg en samenwerking. Daarmee reageert zij onder meer op uitlatingen van staatssecretaris Nuis (media) die onlangs liet weten dat regionale com merciële omroep vanaf volgend jaar wordt toegestaan. Voor de financiering denkt ROOS aan een combinatie van provinciale en landelijke middelen, waaronder kijk - en luistergelden. Over dagelijkse regionale programme ring op een van de landelijke tv-netten spreekt ROOS binnenkort met de NOS. De regionale omroepen willen op een van de netten een venster krijgen. Zij zien dat als een centraal onderdeel van hun televisiebeleid. Verder willen zij op een regionaal kanaal andere program matische activiteiten ontplooien. Verder vragen de regionale omroepen aan de wetgever de mogelijkheid van samenwerking tussen regionale omroe pen en dagbladuitgevers te creëren. Den Haag (anp) - Sky Radio en Radio 538 krijgen een herkansing in hun jacht op een etherfrequentie. Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft gisterem bepaald dat het kabinet de verdeling van etherfre quenties voor commerciële radio-om roepen opnieuw moet bekijken. Minister D'Ancona (WVC) had in janua ri 1994 Sky Radio en Radio 538 geen etherfrequentie verstrekt omdat zij in mindere mate dan de uitverkoren zen ders een aanvulling zouden bieden op het programma-aanbod van de publie ke omroep. Volgens het college van beroep handel de de minister in strijd met het Euro pees recht. Verder oordeelde het dat de minister bij de verstrekking niet zorgvuldig is omgegaan met de belan gen van Sky Radio en Radio 538. „Een beetje satire op soap, met een kwart knipoog naar Joop van den En- de." Dat is in een notedop de essentie van Achter het Scherm, de nieuwe 13-delige comedy die Veronica vanaf vandaag uitzendt. Zo verwoordt mede schrijver Frank Ketelaar de opzet. Achter het Scherm draait om de makers van een soapserie die zich afspeelt in een ziekenhuis. Gerard Thoolen neemt de rol van de cynische producent Fred Kroost voor zijn rekening. Een man van het kaliber 'voor een dubbeltje op de eerste rang'. Kroost vindt zich heel voornaam. Hij is nadrukkelijk en vaak irritant aanwezig op de set. Regelmatig krijgt hij de kous op zijn kop. Het idee voor Achter het Scherm komt uit de koker van vier afgestudeerden van de filmacademie: Rob Mooy, Joram Lürsen (ook regie), Esmé lammers en Frank Ketelaar. (Nederland 2,20.55 uur) Weimar (ap) - De Utrechtse geschiede nisprofessor Walther von der Dunk is gisteren in Weimar met de Goethe-me- daille onderscheiden wegens zijn inzet voor de Duitse taal in het buitenland en de internationale cultuuruitwisse ling. Von der Dunk heeft recent onder meer boeken over de Holocaust en de relatie tussen Nederland en Duitsland geschre ven. De medaille werd aan Von der Dunk en vijf anderen uitgereikt door Hilmar Hoffmann, president van het Goethe Instituut. De andere winnaars zijn de radiojour naliste Ada Brodsky uit Israël, de ver taalster Laila Nairn uit Jordanië, de Russische filmhistoricus Naoem Klej- man, de Koreaanse componist Yun Isang en de televisiejournalist Jose Ma ria Perez Gay uit Mexico. (ADVERTENTIE) ANTIEKBEURS Van onze filmredactie In de animatie-speelfilm The Pagemaster komen allerlei al bijna vergeten helden uit avonturenromans weer tot leven, zoals kapitein Ahab en zijn witte walvis en piraat Long John Silver met zijn houten been. Hoofdpersoon in deze half gete kende, half gespeelde film is het jongetje Richard (Macauly Cul kin), een wijsneusje dat overal bang voor is. Tijdens een nood weer schuilt hij in een vreemde kasteelbibiotheek en vindt zich zelf terug als tekenfilmfiguur. Richard sluit vriendschap met drie wandelende boeken, Avon tuur, Fantasie en Griezel. Om zijn angsten te overwinnen moet het joch zich staande zien te houden in de angstaanjagen de wereld van de avonturenro man, waarbij de drie boeken hem assisteren. Richard belandt in het huis van Dr. Jekyll en Mr. Hyde, gaat in zee met Moby Dick en Long John Silver, komt terecht in Gullivers reizen en krijgt het aan de stok met een draak. Jammer genoeg is het animatie- werk in The Pagemaster van regisseur Maurice Hunt van een pover gehalte, zeker in vergelij king met schitterende teken films als The Lion King. Boven dien krijgen de helden uit de avonturenromans een weinig verrassende rol toebedeeld en is de nasychronisatie niet erg at tractief. De stijve, zalvend ingesproken Nederlandse vertaling klinkt zelfs nogal belachelijk. Maar kinderen zullen de film best wel leuk vinden, temeer daar Ma cauly Culkin, het dappere vent je uit Home Alone, de hoofdrol speelt. 'The Pagemaster' van Maurice Hunt draait in Cinésol 2 (mati nees) in Breda. Van onze filmredactie Skydiving oftewel luchtdui- ken is een populaire sport aan het worden. Mensen doen uit verveling nu een maal de raarste dingen. Je suist door het luchtruim tot dat de parachute op het laat ste nippertje opengaat en je net even de dood in de ogen hebt gezien. Een sport die zoveel sensatie biedt dat ac tiefilmers blijkbaar menen dat een verhaal overbodig wordt. In de actiefilm Drop Zone van John Badham regent het lucht- duikers. Wesley Snipes speelt er de belangrijkste in, Pete, een militair, die samen met zijn broer een computer-deskundige per vliegtuig naar Atlanta moet vervoeren, waar deze moet ge tuigen tegen de drugs-mafia. Het loopt echter allemaal heel anders. De computer-deskundi ge wordt in de lucht gekidnapt door de skydivende terrorist Ty (Gary Busey) en de broer van Pete maakt een vrije val op het kerkhof. Pete wil de dood van zijn broer wreken en neemt lessen bij luchtduikster Jessie. Een aan trekkelijke luchtbel, die natuur lijk zijn vriendin wordt. Voor dat het zover is, moeten er ech ter nog de nodige parachutes opengetrokken worden. Regisseur John Badham van Drop Zone behoorde indertijd met films als Saturday Night Fever, Wargames en Blue Thun der tot de amusementstop van Scène uit 'Drop Zone', actiefilm vol skydivers. Wesley Snipes en Yancy Butler kijken hier een luchtduiker na. Hollywood. Met Drop Zone talloze duikvluchten, maar aan actie zo saai is als wat. mactueel in zinkt hij even diep als zijn sky- de grond gebeurt er zo weinig divers. De cameraman maakt dat de film ondanks alle lucht- 'Drop Zone' van John Badham draait in Grand in Breda, Cine- De Koning Hulst. Bergen op Zoom, van Engeland in Het Turfw Openingstijden: dagelijks 14-22 uur. zaterdag, zondag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide paasdagen 11-18 uur. Chasséveld Breda telefoon 076-222888 Ook in de bioscoop 1 NEDERLAND 1 In Hoogste Tijd van Frans Weisz Sl Rijk de Gooyer een bejaarde e*.r artiest die door een toneelgezeij, wordt gevraagd om de hoofdrol! spelen in een toneelstuk over oude, homoseksuele acteur t boeiende film over een toneelstuk een toneelstuk. (Cinésol 2 in Bredjl Just Cause van Arne Glimchergtw een spannende thriller, maar wel™ erg onwaarschijnlijke wendingen w Connery speelt een gepensioneerde! vocaat die in Florida stuit op racism! vooroordelen als hij daar de ter d( veroordeling van een zwarte jonnj, onderzoekt. (Casino 3 in Breda) I Legends of the Fall is een romantisè melodrama van Edward Zwick over di onmogelijke liefde van drie broers«a hetzelfde meisje aan het begin t» deze eeuw. Zwelgende muziek en dra. kerige sentimentaliteit in een spireerd historisch epos over hoop, liefde, verdriet en verr< ((Cinésol 1 in Breda, De Koning Engeland in Hulst) The Shawshank Redemption i* Frank Darabont werd onlangs gei neerd voor zeven Oscars en is mooie film over de vrienschap in strenge gevangenis tussen een jc wegens moord veroordeelde et- kier (Tim Robbins) en een zwarte cheraar (Morgan Freeman). (Casino4 Breda) In Star Trek Generations zijn de computertechnieken en sorw beelden indrukwekkend. (Mignon Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland ii Hulst) 19.15 Tekst tv Beestenboerderij LekkerLente! Afl. 1 3U (TT) Schrijvers ov< „gen.Afl.1t/m4 O IO Tekst tv I |j25 Nieuws voor slechthorenden 16.32 111.25 11.58 Via Ria, discussie Der kleine Vampir, Boggle, spelletje Flipper, jeugdserie ,ggg Natuur in eigen li de Mosbeek „29 Filmspot 20 00 (TT) Journaal ,«31 Kenmerk, actualitei 2105 (TT) Werelden: Ti| sloten, reportage over vertellen over hun depres .wj;ze waarop ze desondanl jet leven van alledag vol te 2|95 wilde ganzen 22 02 The Untouchables, 22.51 De toekomst, gespj ,akmensen 2318 Journaal "ÜipERLAND 2 1700 Journaal j7,06 Lingo, spelletje 07.29 Ontbijt tv met 07. journaal 08.28 Journaal 08.33 Boggle, spelletje 09.00 Journaal (PP): Groen Links Kook tv Nederland zingt, 09.05 In de klucht Dumb and Dumber sJ menzang Ii:r\-Lt rvI nntd li. 09.29 len Jim Carrey en Jeff Daniels onnozel stel vrienden dat tijdens eer V autoachtervolging rare streken ui 10.14 haalt. (Casino 1 in Breda, City Rooseiv 'O-'9 daal, Roxy in Bergen op Zoom, Dc 11-09 Koning van Engeland in Hulst) .11.35 09.54 Lichtpunten in Bo Clip Vrouw-zijn, magaz| Noorderlicht (TT) Ja natuurlijk In de boeiende, romantische film Kil !n Pinten van Michael Apted speelt Jody Foster een onbedorven, 'wilde' jonge vrouw die nog nooit in de buitenwereld i geweest. (Cinésol 3 in Breda, De Ko- l3® ning van Engeland in Hulst) 13.07 Leon van Jean Reno is meer een visuele '435 'choreografie' dan een verhaal ow zine een huurmoordenaar die de zorg kcijji 15 05 Die 2: Nieuwe ko voor een klein meisje nadat een waan- balmagazine zinnige politieman (Gary Oldman)ver- '5-31 12.00 Judge Roy Bean, v 12,31 (TT) Het zonnetj comedy Journaal (TT) Studio Sport TV-nomaden, jon. antwoordelijk was voor de dood m 15-® haar ouders. (Cinemactueel in Bergen '5.10 op Zoom, Centraal in Geertruidenberg) 15-40 Terminal Velocity is een snelle, spec '145 taculair geënscèneerde maar rommtli '1-58 (TT) ge actiekomedie met Charlie Sheen ik een skydiver die betrokken raakt bij de activiteiten van een mooie KBG-agente (Nastassia Kinski). (Casim 2 in Breda, Centraal in Geertruider berg) In The River Wild wordt Meryl Stree tijdens een levensgevaarlijke- tertocht bedreigd door een misdadige die zich eerst als charmeur voordee (Centraal in Geertruidenberg, City ii Roosendaal, Roxy in Bergen op Zn De Koning van Engeland in Hulst) In Pulp Fiction van Quentin Tarantid krijgen losse misdaadverhalen een ié gerende samenhang. Bekroond meld Gouden Palm in Cannes en met zeia Oscar-nominaties. (Cinemactueel Bergen op Zoom) The Lion King, de mooie Disney-te kenfilm, draait nog in Casino in B City in Roosendaal, Cinemactueel a Roxy in Bergen op Zoom, Centrasin Geertruidenberg, De Koning van Elf land in Hulst. Een sneak preview staat de filmlie hebber iedere woensdagavond (20.1 uur) te wachten in Grand in Breda. In de met Oscars overladen satire For rest Gump van Robert Zemrit speelt Tom Hanks een schat van w zwakbegaafde die het tot milj brengt. (Mignon en Cinésol in f City in Roosendaal, Roxy in Bergens Zoom, De Koning van Engeland Hulst) Timecop, de rommelige futurist!# thriller met Jean-Claude van Dammsi tijdreiziger, draait nog in City in I» sendaal. Filmhuis Roosendaal (in schouwburgt* 'Kring) vertoont vanavond om 20.3W Into the West van Mike Newell. 5 dynamisch gefilmd jeugdverhaal# de avonturen van twee broertjes i hun witte droompaard dat zich a speelt onder zigeunerachtige zwene in Ierland. Boeiend voor kirde" maar minder voor volwassenen. Priscilla, Queen of the Desert* Stephen Elliot is vanavond te zien Fideï et Arti in Oudenbosch (Pa# Hellemonsstraat 1, 20.15 uur). Orel zichtige travestieten trekken met e camper dwars door de Australië woestijn en treden bij muziek fl Abba in extravagante japonnen voor een publiek van verbaasde inW lingen. Luchtig en terloops vvordi thema's als discriminatie en voor# deel behandeld. Een filmcollege wordt op 27 gehouden bij Filmhuis Roos (schouwburg de Kring, 20.00 uur Franssen praat over Het beteke men tijdens filmkijken waarbij dl1 'panse filmklassieker RashomW*' Akira Kurosawa uit 1950 wordt® toond. Filmclub Cinema Paradiso vertoog dinsdag (20.30 uur) in Cinema Bergen op Zoom de surrealistischj doende Spaanse speelfilm la Roja van Julio Medem. Ex-| maakt mooi meisje met geheu lies wijs dat hij haar vriend is. Easy Rider, de klassiek geworden^ torrijders-rockfilm uit de jaren met Peter Fonda en Jack Nich draait op woensdag bij Cinema so in City in Roosendaal (20.30 uu'l 100 Jaar Cinema. BNN (TT) Journaal Wild South: De vi Samson, kinderproj Mega top 50, muzi VandJ actualiteiten, 18.00 Jourj Sportjournaal en 18.47 uit het nieuws 19.00 19.30 soap 20.00 20.55 (TT) Pril geluk, seri (TT) Onderweg na Tour of Duty, serie (TT) Asbter het .AfCi SUSKE EN WISKE Vlll'. ten bietj\ mtjn HAMBONE BOES dig op de moordenaar, die sterft na dat hij een vreselijke voorspelling heeft gedaan over het lot van de Griekse bevelhebber Agamemnon. Peter de Baan heeft Hecabe geregis seerd. Hij wil laten zien hoe wreed heid en bloedvergieten door hypocrie te politieke en militaire machthebbers als rechtvaardig worden voorgesteld en dat wraak zinloos is omdat het alleen nog maar erger misdaden ver oorzaakt. De laatste Nederlandse ver taling van dit weinig gespeelde stuk dateerde nog uit 1914. Gerard Kool schijn heeft het in opdracht van het RO Theater opnieuw vertaald. Behalve Geert de Jong spelen o.a. Guus Dam, Herman Naber, Esther Scheldwacht en Carlo Scheldwacht. PLEUNI TOUW speelt in Litte Voice, rauwe tragi-komedie van Jim Cart- wright, een opzichtige, manzieke volksvrouw die geen oog heeft voor de behoeftes van haar stille, beschei den dochter (Vera Mann). Wanneer het meisje prachtig blijkt te kunnen zingen, dwingt de moeder samen met haar patserige vriend (Hugo Metsers) het kind tot optredens in het sound mix-circuit. Jules Deelder maakte er in zijn vertaling een Rotterdamse muzi kale volkskomedie van. Het boeiende en schokkende Engelse stuk wisselt sociaal-hyperrealisme en fantasie dubbelzinnig af. De dubbele bodem komt echter in de regie van Jos Thie niet goed uit de verf waardoor het niet echt schrijnend maar ook niet echt hilarisch wordt. Het meest over tuigend is de bijrol van amateuractrice Maja van den Broecke als de corpulen te, zwakbegaafde vriendin van de moeder. Op 24 en 30 maart in De Nobelaer in Etten-Leur (30 maart als extra-voorstelling vanwege de afgelas ting in het Chassé Theater in Breda). gezet onderwijs behoort, in een ver rassende enscènering. De essentie van het stuk en de hoofdrolspelers blijven onzichtbaar voor het oog, maar wor den door deze toneelvoorstelling op-, geroepen in de geest van de toeschou-' wer. THE SHOOTING PARTY brengt op 29 maart in De Bussel in Oosterhout zijn nieuwe theaterconcert Wild. Theo Nij- land, Han Oldigs en Coen van Vrij- berghe de Coningh presenteren een geheel eigen intrigerend, somber uni versum waarin zelfspot en prachtige popmuziek de enige lichtpunten zijn. Ze zingen prachtig en acteren bijzon der in dit derde theaterconcert waarin een rijke schakering aan Engelse en nieuwe Nederlandstalige popsongs worden vertolkt. BOUWMEESTER SOLNESS van Ibsen wordt op 29 maart in het Zuidland- theater in Terneuzen en op 30 maart in De Bussel in Oosterhout gespeeld in de schitterende, intieme versie van het Vlaamse Theater Antigone. Dries Smits vertolkt de ouder wordende, depres sieve bouwmeester als een charmante en onvolwassen romanticus die zich door een jong, uitdagend meisje (een magnifieke Katrien De Becker) laat inpalmen. De voorstelling, waarin sub tiel en toch heel fysiek wordt geac teerd, is genomineerd voor de Gouden Gids Publieksprijs. PIETER DE RIJK treedt zaterdag avond op in De Schattelijn in Geertrui denberg met zijn cabaretprogramma Venr' vidi video. Over de televisiever slaving van een 33-jarige die al 'bin nen' is maar steeds maar tv blijft kijken bij gebrek aan levensvervulling. Tal van tv-persoonlijkheden passeren de revue. Door Marcel Linssen Beeswamp. Zompige, niet in omschrijvingen te vangen muziek waarvan de deuntjes dagen blijven hangen. Geheel naar de trend van de tijd is de Beeswamp-muziek een mengelmoes van stijlen. „Echt lekker groovy, cros sover. En muziek zoals ik die nog nergens heb gehoord." Licht vragend om een beves tiging gaan de wenkbrauwen van Beatrice van der Poel omhoog. Morgenavond geeft Beeswamp een concert in Pa ra Breda. Zangeres Beatrice, voormalig Gotcha!-drummer Martijn Bos man en bassist Bart de Ruiter vormen samen met zusje Vera van der Poel en gitarist Jac Bico Beeswamp. Vijf mensen met uit eenlopende muzikale achter gronden die zich uitstekend kun nen vinden in het nieuwe con cept. Wat dat is? Een mengel moes van experimentele jazz, rauwe rock, soul, blues en alles wat er verder bijkomt. Eén ding is duidelijk: 'je kunt de groep geen etiket opplakken'. Gotcha! was net uit elkaar en ik zat thuis een beetje van de teleurstelling te bekomen toen er een cassette van Beeswamp op de mat viel. Bij het luisteren had Beeswamp: niet in omschrij vingen te vangen muziek. FOTO JANO VAN GOOL ik zoiets van 'hé, leuk'. En voor dat ik het wist speelde ik in de band," vertelt Martijn Bosman. Enthousiast, en met een brede grijns: „Uit die muziek proefde ik een soort vrijheid. Je hoorde gewoon dat er veel mogelijk was; dat ik er veel van mijn ideeën in kwijt zou kunnen. Vrij groovy muziek, wat ik zelf te gek vind, goede zang en lekkere melodie- en. Nou, dat was het dus." Teksten en muziek voor Beeswamp komen van de Am sterdamse Beatrice van der Poel, voormalig zangeres van Fish Hospital dat anderhalf jaar gele den uit elkaar klapte. Beatrice ging onverdroten alleen door. „Fish Hospital was al behoorlijk experimenteel en ik wilde het een beetje in een groovy richting zoeken. Simpele liedjes met kop en staart en dan een stevige band om mee op te treden. Daar bij stond één ding voorop. Het moest onderling klikken, de bandleden moesten broertjes worden en zo muzikaal zijn dat ik me over de kwaliteit verder niet druk hoefde te maken. En dat is gelukt." Tevredenheid klinkt door in de stem van Bea trice. Na de eerste try-out, begin vorig jaar in Paradiso, leek Beeswamp de act van het jaar te worden. Daar is niet veel van uitgeko men. Tot nu toe moet Beeswamp het hebben van de befaamde mond-tot-mond-reclame. „Maar het begint nu eindelijk een beet je te lopen", vertelt Beatrice na een concert in het Utrechtse Ti- ■voli waar ze begin februari het voorprogramma van de Heather Nova verzorgden. „Er komen meer optredens en we zijn in onderhandeling voor een platen contract. Hopelijk komt dat snel rond want als je in Nederland iets wilt bereiken dan heb je toch een cd nodig." De zangeressen Beatrice en zusje Vera stonden in de begintijd op het podium gekleed in tijgerpak jes. Inmiddels zijn ze al lang afgedankt. „Die pakjes hadden alles te maken met het idee dat het goed is als je toch in een soort rol op het podium staat. Ik bedoel, ik ben wel mezelf, maar zo'n pak geeft me extra power." Bart de Ruiter: „Je hoeft jezelf toch ook niet weg te geven op het podium. Lou Reed heeft thuis ook gewoon pantoffels aan en leest een krant en Tom Waits drinkt misschien niet eens. Kan best dat hij gewoon om half tien opstaat en dan gaat joggen." Met andere woorden 'de toneelact'. Beatrice haakt in: „Misschien speel ik daar ook een beetje mee. Het is natuurlijk leuk mensen op het verkeerde been te zetten." Behalve dan misschien wanneer je daardoor niet serieus genomen wordt. Aanvang 21.00 uur. FOLKLORISTISCH DANSTHEATER geeft zondagmiddag (15.30 uur) een voorstelling van zijn nieuwste produk- tie Uit de Nieuwe Wereld in De Nobe laer in Etten-Leur. Het programma volgt het spoor van de kolonisten door Noord-, Midden- en Zuid-Ameri- ka. De Britten, leren, Fransen, Span jaarden en Portugezen namen hun muziek en dansen mee naar de Nieu we Wereld waar hun cultuur zich op den duur vermengde met die van de Indianen en de Afrikaanse slaven. De vitaliteit en levenslust van de pio niers komt tot uitdrukking in het sterke ritme, het snelle voetenwerk en de dynamiek van de beweging. Hoe zuidelijker men komt, des te tempera mentvoller de dansen. Brazilië sluit de rij landen af me een gevechtsdans, de samba en een carnavalesk shownum mer. Een smaakvol gekostumeerd pro gramma met een enorme vaart dat met grote inzet wordt uitgevoerd. LE PETIT PRINCE, het wereldbe roemde allegorische sprookje van An- toine de Saint-Exupéry, is op 28 maart te zien in De Bussel in Oosterhout. La Compagnie Théatre Du Reflet uit Nan tes speelt dit Franstalige sprookje, dat tot de vaste literatuur van het voort- Pleuni Touw (links) en Vera Mann in de rauwe tragi-komedie 'Little Voice' die nog tweemaal is te zien in Etten-Leur. foto leo van velzen Het RO Theater geeft morgenavond een try-out in De Kring in Roosendaal van de klassieke tragedie Hecabe van Euripides in een eigentijdse vertaling van Hugo Koolschijn, de classicus die de antieken zo actueel weet te ma ken. De van oorsprong Vlaamse to neelactrice Geert de Jong, die bij een groot filmpubliek bekend is als Mama is boos, zal de titelrol vertolken. Hecabe, koningin van het eens zo trotse Troje, werd na de val van de stad als slavin door de Grieken gevan gengenomen. Tijdens het beleg van Troje meende zij haar zoon elders in veiligheid te hebben gebracht, maar hij is vermoord. In het begin spreekt de geest van Polydorus, de zoon, van wie Hecabe denkt dat hij nog leeft. Wanneer de Grieken haar dochter, Polyxena, willen offeren op het graf van Achilles, smeekt Hecabe om sa men met haar dochter gedood te worden. Het meisje zelf houdt haar tegen en gaat kalm en waardig haar dood tegemoet. Hecabe draagt dit immense verdriet in de gedachte dat haar zoon tenminste veilig is. Wanneer ze hoort dat Polydorus is vermoord, wordt ze razend en wraak zuchtig. Samen met de andere Tro jaanse vrouwen wreekt zij zich bloe-

de Stem | 1995 | | pagina 26