Geld voor kustaanpak Oostburg Waterhydrauliek terug van weggeweest De historische blik van George van Yooren as Toch activiteiten op 5 mei in Oostburg UITSLAGEN PLAATSELIJK nieuws College wil voor project bijna negen ton uittrekken C3 ipport het kort ZEELAND C4 ivoniiigen en winkels Bazar in Ter Schorre V BOLLINGEN KAARTINGEN KOERSBAL Waterschap Hulster Ambacht weer terug in Den Dullaert :6>r RDAG 23 MAART 1995 op eg/ ito, Pge be- de :en De- iu- die ijk 30- em het us- ge- een J-g- 'tal een den oor isen de ou- gen ces den van on- tui- ten ur. vincialeweg/Molenweg in de gemeente Oostburg werd dins dagmiddag de auto, bestuurd door een 59-jarige man uit Duisburg, geheel vernield. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Het onge val gebeurde doordat een over de Molemweg naderende auto, bestuurd door een 67-jarigé man uit Nieuwvliet, geen voorrang verleende. Diens au to werd slechts licht bescha digd. Brand Overslag - Omstreeks tien uur gistermorgen ontstond een brand in de keuken van een woning aan De Gebuurte te Overslag. Een met houten schroten betimmerde schoor steen raakte op een gegeven moment zodanig verhit dat de schroten vlam vatten. De ge alarmeerde brandweer was snel ter plaatse zodat de scha de beperkt bleef tot wat ver brandde schroten en brand- vlekken aan de vloerbedek king. Kledingdiefstal Terneuzen - In kledingzaak aan de Noordstraat te Terneu zen werd in de loop van dins dag een grote hoeveelheid kle ding gestolen. De waarde is ongeveer duizend gulden. aak Botsing te Waterlandkerkje - Bij een ver- keersongeval op de Turkeye- weg werden gistermorgen 3 twee personenauto's zwaar toe~ beschadigd. Een 24-jarige au- rce" tomobilist uit Zaamslag keer- lln8 de op een gegeven en lette nSe daarbij niet voldoende op het overige verkeer. Zodoende kwam hij in botsing met een auto bestuurd door een ers- 46-jarige inwoner van het Bel- ro- gische Sint Margriete. p m ool- nog oert aan >unt eur. eeft de eam te- dan bas- de ilist. ring oor- i. ideur 3. aak- jnies Istrij- spel- *5-68, )ream iravin nbuis ■maak 58, 4. Zand el de is- en liljart il om het 11e te vol- five ogen- f a ter- om Hal-, ■st of finale e ver- uitge- nis Does- an de afval- ;nnis- en in SJEF gelijk ?saldo iets Does- se en van eanine or het Paula .yriam cesvol ver en Noord- zuidkwartet-De Kreek 4-0, Louwer- se-Nouveau 4-0; halve finale verlie zersronde: Wit-wit-wit-Vijverboom 0-4, SJEF-Doesburg 2-2 (11-12). Afvalschema B: halve finale: Ver- planke-Boskreek 1 4-0, De Keyzer- TS Ador 0-4; halve finale verliezers ronde: Tegenstanders-Drive 1-3, Aardenburg-Zeeland Supply 2-2 (14-16). Afvalschema C: halve finale: Petit Paris-Ador Sport 1 2-2, Verhelst- Volhouders 4-0. Ador-mixed-tennis Hoek/De Braakman - Erpel- kappers plaatste zich voor de finale van het afvalschema C in de Ador-mixed-tenniscom- petitie dankzij een 8-4-zge op De Kraker. Beide dubbels gin gen naar Erpelkappers via de combinaties Theo Voermans/ Lau Schreurs en Tilly Dierick/ Janny Erpelink ten koste van Gilbert en Peter Brandt (9-7) en Conny Gans/Chris Wieland (11-5). Verder waren voor Er pelkappers de mixed-koppels Tilly Dierick/Theo Voermans en Ingrid Scheele/Carlos Hoogwijk succesvol door winst op respectievelijk Janny Scheele/Dion Beuzenberg (7-6) en Chris Wieland/Peter Brandt. Voor De Kraker kon den de mixed-combinaties Janny Scheele/Gilbert Brandt en Conny Gans/Dion Beuzen berg iets terugdoen via posi tieve scores van 7-4 en 5-3 op achtereenvolgens Janny Erpe- link/Carlos Hoogwijk en In- êrid Scheele/Lau Schreurs. ITS LAGEN Afvalschema c: halve finale verlie- zersronde: Erpelkappers-De Kraker' 8-4, Akba-Wijland/Neels 0-12. Afvalschema D: halve finale: Voor uit 1-Baronie 5-7, Sjans-Vooruit 7-5. Ador-tennis mannen Hoek/De Braakman - In de Ador-tenniscompetitie voor mannen schaarde Wabeco zich bij de laatste twee op de ver liezersronde van het afval schema C door met 7-5 te winnen van Onze Zorg. Konny Naeyaert zegevierde met 9-2 over Johan Vermeulen Adrie Hendrikse was met 6-0 te sterk voor Isgar Klaver Namens Onze Zorg versloeg Wim Carabain met 6-4 Hilaire Risseeuw. Het treffen tussen Ben Sanders (Onze Zorg) eR Frank d'Haens eindigde mid dels 6-6 onbeslist. De dubbels werden eerlijk verdeeld want het duo Vermeulen/Sanders won met 9-5 van Naeyaert/ Risseeuw en de combinatie d'Haens/Hendrikse met 9-' van KLaver/Carabain. UITSLAGEN Afvalschema B: halve finale: R°n Fashion-Van Noorden 12-0, Ceres- tar-Cruson 4-8; halve finale ven» zersronde: Onze Zorg-Wabeco 3' SGZ 1-Ador Sport 1 10-2. pESTEM DONDERDAG 23 MAART 1995 Kan onze verslaggever Oostburg - B en W van Oostburg willen voor het project Kustaanpak een [rediet beschikbaar stellen van 870.896 gulden. nei project behelst het toeris- isch promotiebeleid van de Kust 0 Zeeuws-Vlaanderen, de plaatsing van informatie-zuilen :jn De Sterren in Cadzand, de isnleg van een fietspad door het duingebied langs de Vlamingpol- jerweg en de begeleiding van jet Kustproject Frisse Neuzen. Revier projecten krijgen subsi- je uit de middelen van de Euro pese Unie in het kader van de doelstelling 5B. Deze gelden zijn ledoeld om de leefbaarheid van het platteland te verbeteren. krediet komt zodoende niet B, laste van de gemeente. Om- dat de gemeente wel de ontvan- is van de subsidie, stelt het lmlege aan de raad voor het tediet beschikbaar te stellen. De subsidie wordt bij wijze van voorschot verstrekt zodat de ge meente ook geen renteverliezen kwijt is. De gemeente loopt vol gens het college ook geen finan- tiële risico's omdat met de parti cipanten in het project een over eenkomst wordt afgesloten. Kaast de Europese subsidie be talen ook de Cadzandse onder nemers mee aan het Kustproject. Daarnaast vindt er publieke fi nanciering plaats waaronder van Economische Zaken. Maar dat geldt niet voor het fietspad langs ce Vlamingpolderweg. Voor dit Setspad rest een subsidie van vijftig procent. Vandaar dat voor de gemeente Oostburg een be drag overblijft voor de uitvoe ring van het project Kustproject van 150.000 gulden. De investe ring in dit fietspad is opgenomen in de herziening van het urgen tieschema 1995. De benodigde middelen worden geput uit de reserve recreatieprojecten. De raad krijgt hierover nog een apart voorstel. Het voorstel om het krediet be schikbaar te stellen wordt vrij dag 31 december besproken door deleden van de raadscommissie financiën. De vergadering begint om 16.00 uur in het gemeente- maandag op dinsdag werd ingebrokf en woningen in Kapelle, Yerseke aan de Adriaan Buteynweg werd een f een aantal sieraden gestolen. In KaPe" ■estigde slijterij het doelwit, waarbij rd ontvreemd. n gepleegd in Yerseke. j ïemeuzen - In het Terneuzense verpleeghuis Ter Schorre is woensdag 5 april een bazar. De opbrengst komt ten goede aan de organisatie van ontspannings programma's voor de bewoners van het verpleeghuis. de hal wordt een kleding- rommel- en bloemenmarkt inge richt. Op de tweede verdieping in Het Praetuus Rad van Avontuur worden gespeeld. In De Meent zijn kansspelen en een aantal kraampjes. De bazar is geopend van 13.30 tot 16.30 uur. VAN DE Vijver-Cam- maert BV in Schoondij- ke is gespecialiseerd in hydrauliek en pneuma tiek: aandrijvingen en besturingen door middel van vloeistof (olie) of lucht. Sinds twee jaar houdt het bedrijf zich ook bezig met waterhy drauliek. Een oude tech niek die tot nieuw leven is gewekt omdat ze veel voordelen heeft, vooral vanuit milieu-oogpunt. Van onze verslaggever Ronald Verstraten IN DE werkplaats aan de Nieu we Havenweg staat een 'unit', een opstelling die laat zien hoe waterhydrauliek werkt en voor al hoe zuiver de techniek is. Net terug van een reisje naar Ame rika, waar de unit op twee vakbeurzen te bewonderen was, staat hij alweer klaar voor de Hannover Messe die in april wordt gehouden. Twee jaar geleden begon Van de Vijver-Cammaert samen te werken met Hauhinco, een ma chinefabriek in Duitsland. Het in 1973 opgerichte Schoondijk- se bedrijf, dat tegenwoordig 26 werknemers telt, kreeg de al leenverkoop voor Nederland van de waterhydraulische com ponenten die bij Hauhinco wor den gemaakt. Op de vakbeurs Aandrijftechniek, eind vorig jaar in de Utrechtse Jaarbeurs, presenteerde het bedrijf haar nieuwste tak. De argeloze bezoeker kon daar de indruk krijgen dat het om een in tropische vissen gespe cialiseerde handel ging. Er was inderdaad een aquarium te zien, aangesloten op de unit. Visjes zwommen in hetzelfde water als dat waarmee de in stallatie werd aangedreven. En aangezien op vakbeurzen nu eenmaal weinig argeloze bezoe kers komen, was de boodschap duidelijk: zó zuiver is nu water hydrauliek. Milieuvr iendelij k „Iedereen die op zo'n beurs komt, kent oliehydrauliek. Dan kom je op de markt met water hydrauliek en het punt is, hoe laat je zien dat het waterhy drauliek is? We hebben dat met een beetje humor aangepakt, maar ook lieten we zien dat waterhydrauliek niet vervuilt. Het is heel milieuvriendelijk. Als zodanig heeft de presentatie goed gewerkt. We hebben veel respons gekregen." Aan het woord is Marc van de Vijver, zoon van oprichtster mevrouw M.-A. van de Vijver en directeur K. van de Vijver. Mare houdt zich bezig met de verkoop van componenten en Marc van de Vijver: "Waterhydrauliek is heel milieuvriendelijk'. marketing. Hij is bovendien verantwoordelijk voor de kwa liteitsbewaking in het bedrijf. In die hoedanigheid hield hij zich het afgelopen jaar bezig met de begeleiding en voorbe reiding tot het behalen van het ISO-9001 Certificaat, dat vori ge week door burgemeester J. Kruize van Oostburg aan het bedrijf werd uitgereikt. ISO staat voor International Standard Organisation, een we reldstandaardisering voor tech nische normen of voor de orga nisatie en procedures in bedrij ven. Zo langzamerhand een 'must' voor iedere onderneming die, zeker internationaal, mee wil blijven praten. Landelijk heeft Van de Vijver-Cammaert het ook al dik voor elkaar met de VCA (Veiligheid Checklist Aannemers), die tegelijk met het ISO-certificaat werd uitge reikt. „De VCA is verplicht om in de petrochemie werk te mogen uit voeren. Veiligheid staat daarbij immers voorop. Van de bedrij ven die in Nederland onder houd verrichten aan hydrauli sche installaties in de petroche mie, zijn wij tot nu toe het enige dat dit diploma heeft," vertelt Mare. Tower Bridge Terug naar de waterhydrauliek. Ver terug, tot in de vorige eeuw. 'Een curiositeit, een verouderde technologie die krakende ma chines in Victoriaanse fabrie ken aan de gang hield', schetst Hauhinco het verleden. En foto wim kooyman Mare komt zelf met een aan sprekend voorbeeld: „De Tower Bridge in London heeft tiental len jaren op waterhydrauliek gewerkt. Trouwens, van heel veel bruggen en sluizen werden de cilinders door waterdruk be diend." Druk is het sleutelwoord. Door middel van lucht, als het om pneumatiek gaat. Een goedkope grondstof, lucht kost immers niets. Door de lagere drukken is pneumatiek geschikt voor de wat lichtere toepassingen. Olie kan meer aan en heeft boven dien smerende capaciteiten. Oliehydrauliek wordt toegepast in de petrochemische industrie, de scheepvaart, de landbouw. Herkenbaar in het dagelijks le ven zijn de graafmachine, waarvan de armen door middel van cilinders bewegen of de laadklep van een vrachtwagen. Doodsteek Het water was er het eerst, maar de olie won terrein. „Kort voor de Tweede Wereldoorlog kwamen er heel goede dichtin gen voor olie. Minder oliever- lies, dus kon er ook veel meer kracht worden overgebracht zonder verlies. Dat betekende de doodsteek voor de waterhy drauliek. Na de oorlog nam de oliehydrauliek een grote vlucht," vertelt Mare. „Toch is waterhydrauliek nooit helemaal weggeweest," vervolgt hij. „Er bleven toepassingen in bepaalde sectoren van de staal industrie. En in de mijnbouw, waar vanwege brandgevaar geen olie mocht worden toege past. In de loop der jaren kwam er in de staalindustrie meer vraag naar. Er werd toen ge werkt met een emulsie van wa ter en olie, waardoor de sme ring behouden bleef." De waterhydrauliek bleef, met uitzondering van de genoemde toepassingen, jarenlang buiten beeld. Te veel nadelen, te duur. Maar daar is de laatste jaren verandering in gekomen. „De technische mogelijkheden zijn er nu om met puur water, zon der olie te werken. De smering is verbeterd door een andere constructie van de componen ten, gebruik van andere staals oorten en legeringen. En ook door gebruik van keramische materialen. Die zijn veel harder dan staal, slijten minder en bo vendien kunnen ze niet roes ten". Imago Door de duurdere materialen blijft waterhydrauliek relatief duur. Maar indirect wordt olie hydrauliek ook duurder. „De mileubelasting van olie wordt groter. Olie kost geld om te kopen, en om af te voeren. Mi lieukosten ten gevolge van 'knoeien', verzekeringspremies in verband met brandgevaar spelen steeds meer mee. Op een gegeven moment kan het kos tenplaatje er zo uit gaan zien, dat waterhydrauliek wél inte ressant wordt. Daarnaast wordt een 'groener' imago voor veel bedrijven steeds belangrijker." Desondanks gelooft Mare niet dat waterhydrauliek op haar beurt de olie zal verdrijven. Volgens hem zal het in de toe komst een bescheiden plaats blijven innemen. „Maar als be drijf zijn wij altijd innoverend geweest. In de hydrauliekwe- reld staan wij erom bekend dat we bijzondere dingen aankun nen. Daar spelen we met water hydrauliek op in: een alterna tief dat laat zien dat je toch meer gespecialiseerd bent." Beliefde voor de historie ?an Zeeuws-Vlaanderen is George van Vooren uit Aardenburg met de pap lepel ingegoten. Zijn va der was van 1905 tot 3 secretaris van de toenmalige gemeente Ee- de en George neusde re gelmatig in de notulen boeken. Zijn belangstel- ®g voor de historie was toen geboren. Dat ging "ooit meer over. Hij werd daarom ook lid van de Heemkundige Kring "est-Zeeuws-Vlaande ren die in juli 1961 in jtostburg werd opgericht. Jier jaar later werd Van Vooren secretaris van de vereniging. Op 20 april "eemt hij officieel af leid van de Heemkun de Kring. Van onze verslaggever a"k van Cooten ZIJN belangstelling voor de eeuws-Vlaamse historie is George van Vooren: 'Vanwege mijn belangstelling voor de historie heb ik in de loop der jaren veel kennis en inzicht vergaard'. foto wim kooyman -e noemen. Toch noemt hij e Tweede Wereldoorlog en de «Migratie van veel Zeeuws- I a®ingen naar Amerika als de ee items waar hij zich het e,esto in heeft verdiept. Zijn oOachten gaan terug naar de S? e tussen 1844 en 1914 toen J tienduizend West-Zeeuws- *»g® als gevolg van de j - appelziekte en en vanwege godsdienst naar Amerika im migreerden. Ook werd rond 1900 progaganda gemaakt voor het land van de onbegrensde moge lijkheden. Hij vertelt gedetailleerd over de ze gebeurtenis. Dat is George ten voeten uit. „Vanwege mijn be langstelling voor de historie heb ik in de loop der jaren veel kennis en inzicht vergaard. Zo word ik wel eens gebeld door gemeenten, bilbliotheek of pro vincie die iets willen weten over een bepaalde gebeurtenis. Dat is best leuk. Ik heb ook veel docu mentatiemateriaal en foto's in huis. Geen archiefstukken, want die horen uiteraard in een ar chief thuis. Mijn belangstelling gaat uit naar de jongste geschie- denis vanaf ongeveer 1500. Ik waag me niet aan de oude ge schiedenis, want daar komt veel kennis van het oud-Frans en Latijn bij om de hoek kijken. En ik heb niet gestudeerd." Medewerking Terug naar 16 juli 1961. In hotel Du Commerce in Oostburg wordt de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen opge richt. De initiatiefnemers waren J. Cornelis (Hoofd van de katho lieke school in IJzendijke), C. Bukken (Hoofd van de katho lieke school in Sluis) en J. van Hinte uit Sint Kruis die belang stelling voor archeologie had. Om de nodige medewerking uit de streek te krijgen werden de burgemeesters J. van Leeuwen van Oostburg, A. Kostense van Biervliet, J. Ficq van IJzendijke en J. Leenhouts van Cadzand ook lid van de vereniging. „Van Leeuwen werd voorzitter. Hierdoor kon het verzoek om subsidie niet worden geweigerd. We kregen toen twee cent per inwoner aan subsidie. Die subsi die bedraagt nu vier cent per inwoner. We hebben de subsidie bewust laag gehouden omdat de vereniging daar niet teveel van afhankelijk wil zijn." Een van de hoogtepunten in de beginperiode van' de vereniging waren de Romeinse opgravingen in Aardenburg. Ook werd toen een tentoonstelling gehouden van 350 prentbriefkaarten in de burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis. Die tentoonstel ling trok vierhonderd bezoekers. „Het doel van de vereniging was en is ook het kweken van be langstelling voor de historie van onze streek, onderzoek doen, tentoonstellingen organiseren, excursies houden en publiceren. Zo verschijnt ieder jaar een jaar boek en ieder kwartaal een me dedelingenblad. Ook houden we diverse lezingen, dia- en filma vonden." Het ledental van de Heemkundi ge Kring groeide van veertig in het begin tot 750 vandaag. „Hiermee zijn we de tweede in Zeeland. De Kring van Walche ren is nog groter, maar daar kunnen we met steden als Vlis- singen en Middelburg niet tegen op boksen. Maar bijvoorbeeld het Heemkundige Genootschap Meetjesland telt met grote plaat sen als Maldegem en Eeklo maar 450 leden. Wellicht is dat ge nootschap te wetenschappelijk van aard. Daarmee wil ik niet zeggen dat wij een gezelligheids vereniging zijn. Het educatieve karakter staat voorop." Excursies t George van Vooren herinnerf zich ook nog grote excursies naar plaatsen buiten de streek als Frans Vlaanderen, Brussel, Antwerpen en Fort Loevenstein. „Maar dat zijn wel plaatsen die historisch gezien betrekking hebben op onze streek." In 1965 werd Van Vooren naast Cornelis tweede secretaris. Een Van onze verslaggever Oostburg - Oostburg blijft toch niet verstoken van activiteiten in het kader van 50 jaar bevrijding op 5 mei. B en W van Oostburg willen namelijk het verzoek om sub sidie honoreren van de Kring van Christelijke Zang- en Mu ziekvereniging West-Zeeuws- Vlaanderen voor de organisa tie van een bevrijdingsconcert op 5 mei. Het leek er even op alsof er geen activiteiten in Oostburg zouden plaatsvinden. Het Oranjecomité Oostburg be sloot namelijk met onmiddel lijke ingang de voorbereidin gen voor Koninginnedag en de 5 mei herdenking stop te zet ten omdat de gemeente geen verhoging van de subsidie toe kende. Het comité was volgens het college te laat met het subsidie-verzoek gekomen. In verband met de herdenking van de bevrijding vijftig jaar geleden besloot de gemeente raad de subsidie aan oranjeco mités op verzoek eenmalig met maximaal 250 gulden per co mité te verhogen. De comités moesten voor 15 januari een aanvullende begroting en pro gramma indienen. Maar de be groting van het comité Oost burg kwam na die datum bin nen zodat het college besloot de extra subsidie niet toe te kennen. Voor het comité reden het bijltje erbij neer te gooien. In het jaarprogramma zijn to taal tien oranjecomités meege nomen zodat maximaal een bedrag van 2.500 gulden aan vullende subsidie beschikbaar is gesteld. Slechts vier comités hebben de aanvullende subsi die voor het organiseren van activiteiten op bevrijdingsdag aangevraagd, te weten Bres- kens, Hoofdplaat, Schoondijke en Zuidzande. Van het totaal beschikbare be drag is zodoende een bedrag van vijftienhonderd gulden niet aangevraagd voor de or ganisatie van activiteiten op bevrijdingsdag. Het bevrijdingsconcert zou aanvankelijk worden georga niseerd in samenwerking met het Oranjecomité Oostburg. Omdat dit comité dus met de voorbereiding is gestopt, vraagt de Kring van Christe lijke Zang- en Muziekvereni ging West-Zeeuws-Vlaande ren om subsidie. Het college kent een subiside toe van der tienhonderd gulden omdat ze er belang aan hecht dat er ook in Oostburg activiteiten wor den gehouden. SCHIETINGEN Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 21 schutters. Hoge en eerste zijvogel: J. van Kerkhoven, twee de zij vogel: P. Schrijver, grootste aantal (5): J. Pieters. Zuiddorpe - Schutterslokaal, vijftig schutters. Hoge en eerste zijvogel: M. Suy, tweede zijvogel: A. D'Hondt, grootste aantal (6): P. Baart. Ossenisse - Camping Mussenist, vijftien schutters. Hoge vogel en grootste aantal (76): S. Maas, bei de zij vogels: O. de Bruyn. Hoofdplaat - Zaal De Vriend schap, 33 schutters. Hoge vogel: N. "Warning, beide zijvogels: E. Couverier, vliegende vogel en grootste aantal (4): L. Martens. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, 25 schutters. Hoge vogel: L. Rambo, eerste zijvogel: Th. de Kort, twee de zij vogel: mevrouw Rottier, grootste aantal (6): F. van Kruys- sen. 's-Heerenhoek - Zaal De koren beurs, Soranus 2, 34 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: F. Koens, Spes Nostra; 'tweede hoge vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; eerste zijvogel: P. Ossewaarde, Doel naar Hoger; tweede zijvogel: J. Vermue, Jacoba van Beieren; grootste aantal (6): M. Nijsten, Vrije Schutters; vliegende vogels: R. Breemer, Juliana en J. de Jon ge, Soranus 2. Wip 2: eerste hoge vogel: F. Koens, tweede hoge vo gel: R. Klippel, Doel naar Hoger; eerste zijvogel: C. Jeremiasse, tweede zijvogel: H. Koens, Spes Nostra; derde zijvogel: M. de Jon ge, vierde zijvogel: G. van Garsel, beiden Soranus 2; grootste aantal (5): P. Nagelkerke, Doel naar Ho ger. Kwadendamme - Zaal De Kroon, Victoria, 31 schutters. Eerste schieting: eerste hoge vogel: C. Eversdijk, St.-Sebastiaan; tweede hoge vogel: J. Harinck, Diana; derde hoge vogel: J. Doene, Victo ria; eerste en vierde zijvogel: S. Raas, Victoria; tweede zijvogel: R. Schrik, Diana; derde zij vogel: C. Jeremiasse, vijfde zijvogel: P. Os sewaarde, zesde zijvogel: J. Doe ne, vliegende vogels: E. Maat, Zorgvlied en C. Jeremiasse, grootste aantal (4): J. Rijk, AD- LM. Pyramidesehieting: 1. P. Os sewaarde, 2. P. de Visser, 3. R. Kriekaard, Diana; 4. A. Dekker, Doel naar Hoger; 5. D. Krijger, St.-Sebastiaan. Kloetinge - Sporthal, St.-Sebasti aan, 42 schutters. Wip 1: hoge vogel: A. Dekker, Doel naar Ho ger; beide zijvogels: E. Nutzman, Zorgvlied; eerste klep: F. Koens, tweede klep: C. Jeremiasse, derde klep: A. Hoogstrate, St.-Sebasti aan; grootste aantal (7): J. Goetheer, Juliana; vliegende vo gels: L. van Dijke, St.-Sebastiaan en H. Breemer, Juliana. Wip 2: eerste'hoge vogel: E. Nutzman, tweede hoge vogel: C. Bezuijen, St.-Sebastiaan; eerste zijvogel: P. Wagenaar, tweede zijvogel: J. Wauters, beiden St.-Sebastiaan; derde zijvogel: C. Stouthamer, vierde zijvogel: L. van Dijke, grootste aantal (7): H. Goetheer, Juliana. Ossenisse - "Zaal Hof te Nesse, zestien personen. Hoge vogel: ver loot, rechter zijvogel: J. Kouyzer, linker zijvogel: K. Engelsbel, grootste aantal (5): A. Mannaert. Zaamslag - Café het Wapen van Zeeland, kaartclud DW, derde ronde in bieden zonder roem, meetellend voor het clubkam pioenschap 1995. 1. M. de Vos, 2. B. Wilhelm, 3. J. van Doorn. Stand: 1. Jac. van Doorn, 156 punten, 2. J. van Doorn, 145, 3. M. de Vos, 131 punten. Axel - Café De Graanbeurs, kaartclub Ons Genoegen, twaalf de kaarting meetellend voor het clubkampioenschap seizoen 1994-'95. Bieden: 1. A. Scheele, 2. A. van Gink, 3/4. R. van Eerden burg en A. de Pooter. Stand: 1. P. Asselamn, 470 punten, 2. A. van Gink, 462, 3. R. Verhelst, 447 punten. Jokeren: 1. Marie de Schepper, 2. Mia van Gink, 3. Wim van Smaalen. Stand: 1. Wim van Smaalen, 281 punten, 2. Mia van Gink, 278, 3. Anke Verhelst, 268 punten. Kloosterzande - Aan de koersbal- wedstrijd in clubgebouw Rozen hof namen 30 personen deel. Uit slag: 1. J. de Kort - C. van Mee- len, 2. C. de Bruin - J. Driesse, 3. G. Comelissens - A. Cortvriendt. paar jaar later volgde hij Corne lis op. Dertig jaar lang verzorgde hij het jaarboek, verbeterde hij verhalen en maakte het medede lingenblad. „Dat was toch een behoorlijke klus. Dat beseft het bestuur ook want na mijn af scheid komt er een redactiese cretaris en administratief secre taris. De Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen was in 1966 ook zijdelings betrokken bij de opgraving van de kerk van het toen onbekende dorp Hanne- kenswerve tussen Draaibrug en Sluis. Het dorpje lag aan aan het riviertje de Eede vlakbij de Aar- denburgse haven dat later is ge dempt. In 1583 werden tijdens de 80-jarige oorlog de dijken doorgestoken en dat betekende het einde voor Hannekenswerve. Tot aan het moment van de ontdekking wist niemand van het bestaan van het dorp af. Een soortgelijke vondst werd onlangs gedaan tussen Schoondijke en Groede toen de kerk van het dorp Nieuwekerke werd blootge legd. Het dorp zelf ligt nog onder de grond. Van Vooren vindt het prima dat op die plaats geen opgravingen worden gedaan. „Op deze manier blijft het dorp het beste bewaard voor het na geslacht." Naast het neerleggen van zijn functie als secretaris stopt Van Vooren ook dit jaar met de twee wekelijkse rubriek Spitten in het Verleden in deze krant. „Dat heb ik tien jaar gedaan. Heb 260 afleveringen geschreven. Het materiaal is op. Misschien dat ik er ooit nog aan begin, maar het is mooi geweest." Breskens WAFELACTIE - Korfbalver eniging BKC uit Breskens houdt zaterdag in eigen dorp een wafelactie. De opbrengst van de wafels zal ten goede komen aan de bouw van de nieuwe kantine. Zuidzande DORPSRAAD - De Zuidzand- se Dorpsraad houdt morgen de jaarlijkse algemene jaarverga dering. Naast de vaststelling van de diverse jaarverslagen neemt men ook afscheid van voorzitster Ina Luteijn die volgens de statuten gedwon gen is af te treden. Ook be stuurslid Emmy Dieleman en vice-voorzitter Marcel Breck- pot zijn aan de beurt van aftreden. Beiden stellen zich echter herkiesbaar. Na de pauze wordt er een film over Zuidzande vertoond die in 1968 is opgenomen. De aan vang van de vergadering die plaatsvindt in hotel de Zwaan aan het Dorpsplein begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - Het waterschap Hulster Ambacht kiest voor het houden van de algemene vergadering weer terug onderdak in het gemeenschapscentrum Den Dullaert. Aanvankelijk dacht het dagelijks bestuur dat de eigen kantine in het waterschapsgebouw wel toereikend zou zijn, maar dat is niet het geval. Hoewel het algemeen bestuur in de nieuwe samenstelling heel wat kleiner is geworden, zit iedereen tijdens de algemene vergadering in de kantine toch als haringen in een ton. En dan moeten er nog niet eens veel belangstellenden op de publieke tribune zitten. De situatie leidde al tot klachten en tijdens de vorige vergadering werd dan ook aangekondigd dat de kwestie onderzocht zou worden. Door in eigen huis te vergaderen dacht het dagelijks bestuur een hoop kosten te kunnen besparen. Als echter de tijd, die het eigen personeeel erin moet stoppen, wordt doorberekend maakt het al niet veel meer uit. Er is nog gekeken naar de mogelijkheid om de kantine wat te vergroten, maar met het oog op een eventuele fusie tussen de Zeeuws-Vlaamse waterschappen wil het dagelijks bestuur er niet te veel geld meer in stoppen. Vandaar dat het waterschap nu weer terugkeert naar Den Dullaert. De eerstvolgende algemene vergadering wordt gehouden op vrijdag 31 maart. Aanvang 14.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 19