EN PIJN IEP? Bouwstaking treft huiseigenaren Gedwongen ontslagen onvermijdelijk bij Empee Golfkarton Defensie let beter op 'hardheid' tegenorders Meidengroep ondersteunt stakende stukadoors 6Groene' revaluatie kan boeren geld kosten HBG ontdoet zich van laandeel Volker Stevin landen tekenen e en veiligheid hereniging Eigen Huis vraagt stakers om begrip voor noodgevallen Dr. Keulen Kliniek JITENLAND kort pil voor aanslag op Bush lïense kerncentrale kaanse top in mei DE STEM ECONOMIE A5 SNEL WEER BETER. Consument 'pint' fteeds vaker KOP MUNT Aambei ECONOMIE kort Vinger aan de pols met een medische check-up DINSDAG 21 MAART 1995 A4 I die in april 1993 een aanslag wilden I e president Bush toen die op bezoek in I r beroep veroordeeld tot een levenslan- I ankelijk was de doodstraf vanwege de Ier hen uitgesproken. Het vonnis voor I :roordeelden is bekrachtigd, een ver- I een heeft strafvermindering gekregen I inde verdachte is gehandhaafd. Ir van de Chmelnitski-kerncentrale in literavond stilgelegd na een technisch de turbines, hebben de autoriteiten I comité op kernenergie zei dat er geen In. Bij de centrale zijn in de afgelopen rgetreden. Iir Burundi I iet bloedbad waarbij zondagavond drie llurundezen zijn gedood, zullen binnen I oese ministers een bezoek brengen aan I staat onder leiding van de Franse Ingssamenwerking Debré. wie een kind, kwamen om toen hun d genomen. Twee Belgen raakten zwaar Hebron na aanslag op de door Israël bezette Westelijke nds zondagnacht een uitgaansverbod olonisten zijn gedood bij een aanslag op ook versterkingen laten aanrukken om voorkomen. ;eft gisteren bij toeval een terroristische het zuiden van het land werd bij een n vrachtwagen aangehouden die geladen plosieven. De drie inzittenden waren trook. -directeur Rusland sraad van de Russische televisie heeft >lin benoemd tot directeur van de Russi: omroep (ORT). Hij volgt in die functie de v-persoonlijkheid Vladislav Listjev op. >ctor in de economie en lid van de lie raad. ikaanse president Clinton zal op 9 mei in J n de Sovjet-overwinning op nazi-Duits- dit bezoek zal hij zijn Russische ambtge- waarna hij in Kiev ook zal praten met int Koetsjma. Op 11 mei keert Clinton meldt het Witte Huis. en herdenkingen van het einde van de j in andere landen bijwonen. Vice-presi- g zijn bij de plechtigheden in Frankrijk, ittannië. r gevangen Amerikanen aakse media als de diplomatieke kanalen atie vorige week van twee Amerikanen die rkeerde kant van de grens tussen Koeweit bezoekende Amerikaanse minister van I rak de twee mannen zo snel mogelijk ry was de arrestatie 'wettelijk correct' n illegaal Iraaks gebied hadden betreden, e Irakezen 'misbruik hebben gemaakt van Wilko Voordouw van 52 Europese landen hebben gisterej oten over de veiligheid en stabiliteit DINSDAG 21 MAART 1995 D VERTE NTIE) Van onze verslaggever [iten-Leur - Er zullen vrijwel zeker gedwon- (en ontslagen vallen bij Empee Golfkarton in :tten-Leur. Dit heeft een woordvoerder van BT, eigenaar van de fabriek, gisteren ïorige week meldde de Industriebond FNV dat er jj banen verdwijnen bij Empee in Etten-Leur: vijftig bij de fabriek en dertien bij de holding. De woordvoerder van KNP BT bevestigde dat er een eerste studie is gedaan naar de toekomst van fabriek (nu nog 200 werknemers) in Etten-Leur. Volgens hem verdwijnen er inderdaad zo'n vijftig banen en zijn gedwongen ontslagen daarbij onver mijdelijk. Om hoeveel gedwongen ontslagen het gaat, kon hij gisteren niet zeggen. Behalve de vijftig banen bij de golfkartonfabriek, verdwijnen er ook dertien banen bij Empee Hol ding in Etten-Leur, bevestigde gisteren C. van Peperstraten, voorzitter van de Centrale Onderne mingsraad van Empee. Onder de Empee Holding vallen de fabrieken in Etten-Leur en Eindhoven. Deze fabrieken worden van elkaar losgekoppeld. De huidige eigenaars, KNP BT en Assi Doman, verdelen de fabrieken onder elkaar. De vestiging in Etten-Leur gaat naar KNP BT. Door deze nieuwe structuur kan de holding opgeheven worden. De dertien medewer kers worden zoveel mogelijk herplaatst bij de moederconcerns. Volgens Van Peperstraten zijn de ondernemingsra den van Empee vorige week op de hoogte gesteld van de reorganisatie. De ondernemingsraden vin den het nog te vroeg om met een reactie te komen. De directie van Empee in Etten-leur wilde gisteren geen commentaar geven op de plannen. jan onze redactie economie Imersfoort - De stakingsacties in de bouw duperen een Loeiende groep van huizenbezitters die kort voor de oplevering van hun nieuwe woning staan. Ije Vereniging Eigen Huis heeft |ie betrokken vakbonden ge- 1 om begrip te hebben voor |tee"gr°eP> die vaak de verhuis- i al heeft besteld en kosten Kerft gemaakt met het oog .op de Ijanstaande oplevering van hun Inningen. |üe bonden hebben wat kribbig op dit verzoek van fHuis en de huiseigenaren laangeraden eventuele schade Inaar te verhalen op de werkge- |vers in de bouw, die naar hun schuld zijn aan hun ar- Italsconflict. Iprobleem is echter dat huiseige- |iaren deze schade niet op ande- |itn kunnen verhalen. „De recht- daarover is heel duide lijk; zo'n staking wordt uitgelegd l-ls een normaal risico. De aan- |smers kunnen er ook niets aan Iben dat ze niet op tijd kunnen Leveren, het is voor hen een Lvestie van overmacht," aldus lajunct-directeur Van Loon van |ie Vereniging Eigen Huis. |De groep waar Eigen Huis met aandacht voor heeft ge- liTaagd bestaat uit eigenaren van [nieuwbouwwoning waarvan |de aannemer al de datum van ■oplevering bekend heeft ge pakt. Van Loon: „Dat is het Inoment waarop mensen hun Jterhuisbedrijf gaan bestellen, met leveranciers gaan luiken, de huur opzeggen of de |i>tum bepalen waarop hun ei- woning vrij wordt opgele- |verd. Wanneer je dan op het moment geconfronteerd |wrdt met uitstel van de opleve- ig, levert dat een heleboel el- |tadeop." ïn uitstel kan ook flink wat geld kosten. Kort voor de ople vering is in de meeste gevallen al let grootste deel van het aan betaald en komen |ie rentekosten dus geheel voor j van de huisbezitter. |De Vereniging Eigen Huis heeft net name vanaf afgelopen vrij dag vele telefoontjes gekregen van verontruste leden die willen weten welke stappen zij kunnen ondernemen tegen de staking. De vereniging benadert de kwes tie echter zeer omzichtig. „Wij willen absoluut buiten het con flict tussen werknemers en werkgevers blijven en geen uit spraak doen over de rechtvaar digheid van deze staking. We hebben alleen begrip gevraagd voor de groep van mensen die door de staking onevenredig zwaar wordt gedupeerd." Het aantal stakers in de bouw nijverheid en het stukadoorsbe- drijf stijgt intussen niet meer zo spectaculair als vorige week. De bouwbonden telden gisteren een kleine 23.000 stakers. Vrijdag waren er ruim 20.000 stakers. De bouwbonden van FNV en CNV en de machinistenvakbond Het Zwarte Corps hebben de stakin gen uitgeroepen wegens het vastlopen van de onderhandelin gen over een nieuwe cao. Leegloop De stakingen begonnen vorige week dinsdag. Vorige week kwa men er elke dag duizenden stak kers bij. Niet alleen bouwprojec ten zijn door de staking getrof fen. Ook projecten in de wegen bouw, zoals de aanleg van een nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel, liggen als gevolg van de acties stil. Volgens de bonden zijn er hier en daar werkgevers die werkne mers aanmoedigen te staken. Het gaat volgens de bonden om een paar bedrijfjes met vrijwel lege orderboeken. Werkgevers vinden het dan al lang best als de bonden de leegloop uit de stakingskas betalen. Anders moeten zij een aanvulling op de ww geven. Andersom geldt vol gens de vakbonden ook dat werkgevers hier en daar zware druk op hun personeel uitoefe nen om weer aan het werk te gaan. De meidengroep Lilli Mariene vrolijkte de protestbijeenkomst van de stukadoors in Veenendaal op. FOTO ANP Veenendaal - Ongeveer 500 werknemers uit het stukadoors-, afwerk- en terraz- zobedrijf hebben.gisteren in Veenendaal gedemonstreerd tegen de opstelling van de werkgevers in het overleg over een nieuwe cao. Zij eisen dat de drie werkgeversorganisaties hun 'verslechteringsvoorstellen' intrekken. De stakende stukadoors hielden een protest bijeenkomst in de Veenendaalse tv-studio. Daarbij kregen ze morele ondersteuning van de meidengroep Lilli Mariene. Vervolgens liepen de de demonstranten in een striemen de hagelbui naar het hoofdkantoor van de Navas, één van de drie werkgeversorganisa ties. Zij bouwden daar een symbolische blokkade op. In het stukadoorsbedrijf is, net als in de bouwnijverheid, sinds vorige week dinsdag een staking aan de gang. De vakbonden verwijten de werkgevers in zes onderhande lingsronden geen enkele toezegging te heb ben gedaan. Zij willen onder meer de auto matische prijscompensatie afschaffen. Bo vendien hebben de werkgevers voorgesteld om werknemers bij ziekte de eerste dag niet uit te betalen en het ziekengeld gedurende de eerste vier weken te verlagen van 100 naar 95 procent van het loon. ich in de Unesco-gebouw 'een goed ba igen als gin'. I nwerken, „Er is in twee jaar ti]d na» gheid te gewerkt. Het was bittere nooa gaat met zaak om te stabiliseren, evea voor de wicht aan te brengen in de vei •heden in houdingen. We moeten nu nir ;t respect de illusie koesteren dat we 0 deze manier alle problemen fl e Franse wereld uit hebben geholpen, a. tegenheid gaat per slot van rekening ij -esultaten vaak diepliggende, zeer emotj onderte- nele problemen, maar er is Slowakije een sfeer gecreëerd." de confe- Van Mierlo noemt als ist, waar- voorbeeld het andere hoofdpjj Hongaar- bleem waar de afgelopen ikije wor- aan is gewerkt, dat van de Bal sche staten. „Polen, de Baltiso e spraken landen en Rusland als toeM rhandelen der hebben gesproken overl e 1,7 mil- minderheden aldaar. 1 Transsyl- Voor de Russische minderheid! de Baltische staten is vooWl •genwoor- gang geboekt, en tegelijkertijd! n Buiten- de verhouding tussen Rusland? [ierlo. Hij de Baltische landen verbflj 1st in het Dat is winst," aldus Van Mi® isterdam (anp) - Holland se Beton Groep (HBG) tót zich van de laatste pluk indelen Volker Stevin ont man. Dit blijkt uit een mel- .g in het kader van de Wet elding Zeggenschap. om een pakket van 5,14 'ocent. Het is niet bekend aan e HBG het pakket heeft gesle- „Wij weten wel wie de aan dien nu bezit, maar doen daar een mededelingen over," aldus le HBG-woordvoerder. "hge maand werd bekend dat iev een belang van 5,16 pro- "t in Volker Stevin had geno- ien. Beurskringen namen aan 11 dit pakket afkomstig was HBG. Deze weigerde ook nadere informatie. In sep- ®iber vorig jaar had HBG nog belang van 15 procent in nlker Stevin. ij Volker Stevin is geen mel- ®S binnengekomen van een 'euwe groot-aandeelhouder of S institutionele belegger met belang van 5 procent of leer. Volgens de Wet Melding ischap moeten belangen lnaf 5 procent worden aange- Het is echter ook goed dat het pakket over n Haag (anp) - Het aantal L, gen met de pin-pas is nu r(® dan het aantal keren dat F de betaalkaart wordt afge rend, GS de Pilp"Pas in 1990 is geïn duceerd is het aantal pin-be-, n§en vooral de laatste twee r sterk toegenomen. Het ge- 's van Eurocheques en giro kaarten neemt geleidelijk 1 Lat zegt 'Betaal op fj waar'n het bedrijfsleven H5 "anken samenwerken. Het P wi betaalautomaten in win- fp zal dit jaar tot boven de in™ Stligeni 'n 1990 waren het f"°g maar 1200. meer dan één belegger is ge spreid. Met de verkoop van het laatste Volker Stevin-pakket heeft HBG definitief een punt gezet achter het mislukte vrijersavontuur met zijn concurrent. Een aantal jaren geleden bleek dat HBG via de beurs in het bezit was gekomen van bijna 60 procent van de aandelen Volker Stevin. De be doeling was het Rotterdamse bouwconcern (toen ook nog uit gerust met een bagger-poot) he lemaal in handen te krijgen. Vol ker Stevin was hiervan niet ge diend en verzette zich uit alle macht door preferente aandelen uit te geven. Hierdoor verwater de het belang van HBG. Van onze redactie economie Brussel - Duitsland wil dat de Europese Unie zijn boeren volledig compenseert voor de negatieve inkomensgevolgen van een eventuele revaluatie van de 'groene D-mark', de munteenheid voor Europese landbouwprodukten. Het verschil van de groene mun ten van Duitsland en de Bene- lux-landen met die-van de ande re lidstaten is door de recente valutaschommelingen zo groot geworden dat aan een opwaar dering niet te ontkomen lijkt. Volgende week maandag komen de ministers van Landbouw van de Unie in Brussel bijeen om over de valutaproblemen te spre ken. Verwacht wordt dat de Eu ropese Commissie voorstellen zal doen voor een revaluatie van de groene munteenheden van Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Een revaluatie be tekent echter dat de boeren in de betrokken landen minder geld krijgen uit de subsidiepotten van het Europees landbouwbeleid. In de marge van de vergadering van ministers van Financiën, gisteren in Brussel, waarschuw de de Duitse minister zijn colle ga's alvast dat zijn land alleen genoegen neemt met 100 procent compensatie. Voor minister Zalm kwam de opmerking van zijn Duitse collega als een ver rassing. Hij wilde dan ook niet vooruitlopen op de positie die Nederland tijdens het land- bouwberaad zal innemen. Wat betreft de grote valuta schommelingen en de neergang van onder meer de dollar, het pond, de lire en het Ierse pond verwacht Zalm niet dat de Euro pese Unie via de groep van zeven belangrijkste industrielanden (G-7) grootschalige interventies zal plegen op de valutamarkten. Evenmin gelooft hij dat de rijk ste industrielanden zullen aan sturen op een hervorming van de valutamarkt om zo een einde te maken aan de koersschommelin gen. De spanningen op de Europese valutamarkten vormden het cen trale gespreksthema van de mi nisters van Financiën. Volgens de Franse voorzitter van de 'Ecofinraad', minister Alphan- déry, hebben de huidige proble men meer te maken met factoren van buiten de Unie - de zwakke dollar - dan met fundamentele financieel-economische zwakhe den in landen als Italië, Spanje en Ierland. De markten zijn te ver doorgeschoten, constateert de bewindsman. Hij verwacht dat de problemen in de komende weken weer zullen wegebben. Niet als voorzitter, maar als Frans minister van Financiën, liet Alphandéry tijdens zijn persconferentie echter blijken niet geheel op de lijn van Zalm te zitten. Frankrijk zal tijdens de eerstvolgende bijeenkomst van de G-7 en het Internationaal Monetair Fonds (IMF), eind april in Washington, voorstellen doen om de internationale valutahan- del te hervormen, zo liet hij weten. Over het pleidooi van voorzitter Santer van de Europese Com missie voor gecoördineerde in terventie op de wisselmarkten om zwakke valuta's te steunen, liet de Franse bewindsman zich voorzichtig uit. „Dat is een van de mogelijkheden," aldus Alp handéry. Zalm moet niets heb ben van dit soort overheids ingrijpen en voelt zich voorlopig gesteund door een ruime meer derheid in de ministerraad. Zalm erkent dat door de sterke groei van de kapitaalstromen landen sneller en harder worden afgestraft voor verkeerd beleid dan vroeger. „Maar de enige ma nier waarop de politiek de finan ciële markten kan overwinnen is een geloofwaardig rente- en be grotingsbeleid te voeren met concrete maatregelen," meent de minister. De zwakke munteenheden zijn de week gisteren wat positiever begonnen. Vooral het Britse pond toonde een opmerkelijk koersherstel met 2 cent. De dol lar eindigde in Amsterdam ruim 1 cent hoger. Ook het Ierse pond en de lire deden het relatief niet slecht. leid. Door Debbie Langelaan De strijd tussen de helikopter-fabri kanten Eurocopter en McDonnel- Douglas om een Nederlandse defen sie-order van 1,3 miljard gulden loopt hoog op. In hun pogingen om het kabinet te paaien, zwaait de ene fabrikant met een nog fantastischer aanbieding dan de andere. De strijd spitst zich vooral toe op de compensatie-orders: de Nederlandse in dustrie kan volop opdrachten krijgen als het kabinet besluit tot de ene, danwel de andere helikopter. Maar hoe 'hard' zijn die beloftes, en wat komt ervan terecht? „Men moet oppassen met compensatie orders," zei twee jaar geleden minister Andriessen van Economische Zaken. Hoewel het systeem volgens Andriessen 'niet slecht' werkt en zelfs 'steeds beter' gaat, zijn er soms missers. In ieder geval is Economische Zaken, dat ook zijn lesje geleerd heeft in het verleden, nu al bezig om de tegenorders voor de aan te schaf fen helikopters in kaart te brengen. Be loften die McDonnel-Douglas en Euroco pter doen, worden al zwart op wit ge vraagd, voordat de keuze voor de ene of de andere helikopter definitief is. Het compensatie-systeem is een beproefd verschijnsel in de defensie-industrie. Om dat Nederland niet in staat is zelf het leger van allerlei materieel te voorzien, moeten er veel spullen in het buitenland worden gekocht. Via de tegenorders kan een klein land als het onze toch een kleine defensie-industrie levend houden. Het streven is altijd, om een order voor honderd procent gecompenseerd te krij gen. De fabrikanten van de Apache en de Tigre moeten dus minstens voor 1,3 mil jard aan tegenorders plaatsen. Dat kan direct zijn, door Nederlandse bedrijven mee te laten werken in de produktie van in dit geval de helikopters. Indirecte tegenorders kunnen ook plaats vinden: dan krijgt een Nederlands bedrijf dat helemaal niets met de bouw van helikopters te maken heeft, een order. Dat de Franse minister van Defensie nu een order belooft aan de Hollandse Sig- naal-apparatenfabriek als Nederland de Tigre-helikopter aanschaft, heeft hele maal niets met het compensatie-systeem te maken. Maar wel kan dit bod een extra argument zijn om voor de Frans-Duitse helikopter te kiezen. Tussen 1982 en 1992 heeft Defensie voor 13,7 miljard gulden aan opdrachten ver strekt. Defensie kocht onder andere F16's, het Patriot systeem, raketten en anti-tankmijnen. Van de bijna veertien miljard moest bijna twaalf miljard terug komen in de vorm van compensatie-or ders, ofwel 86,9 procent. In april 1992 was bijna tien miljard inderdaad bij de Nederlandse industrie besteed. Toen Andriessen in 1992 een waarschu wend woord liet horen over het compen satie-systeem, had hij vooral de Leopard 2-tanks in gedachten. Een debacle is een te groot woord voor de afloop van deze order, maar professor Moerman van de Erasmus Universiteit concludeerde na een onderzoek wel dat 'de verwachtingen zoals die bij aanvang bestonden niet zijn gerealiseerd'. In 1979 bestelde Defensie 445 Leopard 2-tanks. Kosten: 1,3 miljard gulden. De Duitse fabrikant, Krauss-Maffei, zou de order voor honderd procent compenseren. De Nederlandse overheid betaalde 273 miljoen extra om de tegen-orders binnen te slepen. Een normaal verschijnsel eind jaren zeventig, begin jaren tachtig: om de Nederlandse werkgelegenheid te steunen ging de overheid heel ver. Achteraf bleek die 273 miljoen onevenre dig hoog, zo concludeerde ook de Reken kamer. De 59 procent directe compensa tie die was beloofd, werd niet gehaald. Dit kwam mede doordat de betrokken Nederlandse en Duitse bedrijven andere afspraken maakten dan dat in eerste instantie met Economische Zaken en De fensie overeen gekomen was. Bovendien, voegt Moerman toe, zat er geen enkele continuïteit in de opdrachten voor de Nederlandse bedrijven, waaronder DAF Special Products. Bij DAF SP kan ruim vijftien jaar later niemand vertellen of het bedrijf wat betreft de Leopard 2-tanks ook is teleur gesteld. Volgens directeur ir. Jan Peter van Leeuwen heeft het systeem van tege norders over het algemeen 'redelijk goed gelopen'. Hij zegt dat DAF een positie op de vliegtuigmarkt heeft kunnen opbou wen door een eerdere tegenorder om de landingsgestellen van F-16's te maken. Probleem is alleen dat het 'vaak wel lang duurt' voordat de tegenorder binnen is, gevolg van het feit dat in de contracten geen einddatum werd opgenomen. DAF SP is nu opnieuw in de markt: het rekent erop dat het voor zestig miljoen landingsgestellen mag maken voor de nieuwe helikopters van de luchtmobiele brigade. Van Leeuwen: „Er wordt tegen woordig beter door de beloftes heen ge prikt. De kwaliteit van de tegenorder hangt niet alleen af van de technische kant, maar ook van 'hoe hard' de op drachten zijn." Hoe zouden ze bij de reclame nou toch altijd van die idea le mensen weten te vinden? Van die onverwoestbaar op geruimde karakters, altijd uit gerust en vol levenslust, zo gezellig ook. Wat hebben zij toch wat ik niet heb? In de krant staat een adver tentie voor een Volvo. Naast de auto staat een man. Een jongeman, staat vermeld, van 29 jaar. Hij blijkt de bezitter van eert stationcar van een milletje of tachtig. Een soort yup après la lettre dus. Dan zie ik een dame op tele visie, die zich ongans volge vreten heeft met Linera, en kijk, haar moeder is er nog verdraaid slank bij gebleven. Samen gaan ze naar zolder, bevangen door nostalgie, en terwijl ze behaagziek narcis tisch hun slanke dijen onder hun wespachtige tailles stre len. halen ze de trouwjurk weer te voorschijn. Nog niks aangekomen, oh mams, ach lieverd, zie je ze kreunen. Jongensachtige mannen en bevallige vrouwtjes liggen op een tropisch eiland. De man nen zijn fraai, atletisch ge spierd, zonder aanwijsbare anabole steroïden. De meisjes hebben geen grammetje vet te veel en de camera zoent in op billen om in te bijten. Goh, zeg. wat een mooie mensen. En wat doen mooie mensen de hele dag zoal? Zich koeste ren in de zon, een beetje knuffelen, een beetje dansen, een hutje bouwen van palm bladeren als een tropisch re genbuitje verfrissing brengt. En vooral drinken, de gods- ganselijke dag rum drinken. Waar doen die mensen dat toch van? Bij Becel was 'mijn Erik' blijkbaar nog te menselijk. Hoewel hij het ideaaltype van de geslaagde manager was (na het werk lekker actief met het blonde vrouwtje in de Volvo naar de tennisbaan), had hij wel eerst een paar verkeerde gewoonten af moeten leren. Hij rookte niet meer, nam tegenwoordig vaker de trap en lette op zijn eten. Kortom: Erik was feilbaar, vroeger al thans. Nu is er een man geïntroduceerd die zo vanuit het stenen tijdperk de jaren negentig in springt. Ray Da- Door Willem Reijn vies heeft over het type nog eens een mooi nummer ge schreven: Plastic Man with plastic hips, bums - en brains zo te zien. Met Becel over leeft ie alle hart- en vaatziek ten, dus het enige waar we op kunnen hopen is een stevig verkeersongeluk. Maar nu is er een mevrouw op de reclame, van wie wij allemaal kunnen houden. De mevrouw zit op het station. Ze is niet moeders mooiste - of net weer wel. wat te den ken geeft over de rest van de familie. Ze wacht ongemak kelijk op een groene bank. Ze wiebelt van de ene op de andere bil. 'Aambeien?,' ver schijnt er vragend in beeld. Zo'n begin vind ik wel sympa thiek. Tot nog toe werden we geconfronteerd met aam beienkrabbers die vrolijk la chend de tussensprintjes van de Ronde van Stampersgat wilden winnen. Mevrouw gaat staan om het anale gebied te ontzien. Maar geplaagd door vele plagen, krijgt ze last van haar kuiten. 'Spataderen?', vraagt de tekst ons. Zo is het maar net. De gemid delde mens is het slachtoffer van de Wet van Behoud El lende. Wij, onnozele consu menten, liggen niet onze da gen te vervozen op een tro pisch eiland, wij rijden geen spiksplinternieuwe wagen van tachtig mille voordat we vol waardige baardgroei tonen en weten dat een bak namaakbo ter echt niet de figuurlijke littekens van gebaarde kinde ren kan wegsmeren. Blijft één probleempje over. Waarom zouden wij ons lie ver identificeren met mooie mensen op een warm strand dan met een wiebelvrouwtje met aambeien en spataderen? Winst Cap Volinac 20 procent omhoog Utrecht - Het automatiseringshuis Cap Volmac heeft vorig jaar 20 procent meer nettowinst geboekt dan een jaar geleden. De nettowinst groeide van 55 miljoen tot 66 miljoen. Het bedrijfsresultaat steeg veel sterker, namelijk met bijna 29 procent tot 95,4 miljoen. In 1993 werd de nettowinst extra opgekrikt door meer rente-inkomsten. De directie is in zekere mate optimistisch voor 1995. „Wij zijn in een aantal opzichten goed gepositioneerd om van de positieve trend in de markt te profiteren. Er zal met kracht verder worden gewerkt aan de ontwikkeling van nieuwe produkten en diensten. Dit zal een drukkend effect hebben op de groei van omzet en bedrijfsresultaat." Concrete uitspraken voor 1995 doet de direc tie niet. Philips investeert fors in India New Delhi - Philips gaat de komende vier jaar omgerekend 624 miljoen gulden investeren in India. Het geld is voornamelijk bedoeld voor versterking van bestaande activiteiten. Voorts wil Philips extra investeren op het gebied van telecommunicatie- en kabeltelevisie. Dat heeft bestuursvoorzitter J. Timmer gisteren in India verklaard tijdens een werkbezoek. Het land staat momenteel bij het internationale bedrijfsleven nogal in de schijnwerpers, al was het alleen al wegens de bevolkingsom vang. Van de 950 miljoen inwoners beschikken 250 miljoen over een redelijk inkomen. Deze categorie is voor Philips in het bijzonder interessant. Baggeraars azen op Uruguyaanse order Amsterdam - Drie Nederlandse baggerconcerns azen op een order voor een omvangrijk werk in de Rio de la Plata in Uruguay. De order, voor het uitdiepen en verbreden van de vaargeul, heeft een waarde van ongeveer 300 miljoen. Volgens sommige berichten zou de order al zijn gegund aan een consortium van onder meer de Hollandse Aanneming Maat schappij (dochter van HBG). Maar volgens HBG is de zaak 'nog niet helemaal' rond. De twee andere Nederlandse gegadigden, Boskalis en Ballast-Nedam, werken in deze zaak samen. Zij zijn bijzonder gepikeerd, omdat de opdrachtgever hun biedingsenve-1 lop niet eens zou hebben geopend. Zij hebben daar officieel bezwaar tegen aangetekend. KNP BT overweegt forse investering Maastricht - Het papierconcern KNP BT neemt nog voor de zomer een besluit over de bouw van een grote nieuwe papierma chine, die naar verluidt enkele honderden miljoenen guldens gaat kosten. Het concern sluit niet uit dat deze machine in Maastricht komt te staan, maar noemt' ook het Belgische Lanaken en Oostenrijk als mogelijke vestigingsplaatsen. De vakbonden gaan er daarentegen zonder meer vanuit dat deze mammoetinvestering in Maastricht terecht komt. Zij baseren dit op wat omschreven wordt als informele toezeggingen van KNP-zijde. Tilburg, Enthovenseweg 6, tel. 013-420672 (ADVERTENTIE) De Dr. Keulen Kliniek, met vestigingen in Tilburg en Maastricht, is een gerenommeerd centrum voor preventief onderzoek, advies en behandeling. Dit geldt zowel voor partikulieren als bedrijven en instellingen. Preventief medisch onderzoek Diverse keuringen Verzuimbegeleiding Voor meer informatie, een gratis brochure of een afspraak kunt U kontakt opnemen met de Centrum voor medisch advies, behandeling en preventie

de Stem | 1995 | | pagina 5