Brikos IJzendijke gaat in beroep VLIEGENDE RAVANS, PAS WIND!" tart verwijderen vervuild slib uit deel kanaalarm Terneuzen iNMARKT RLAND BOSS Zestig ton staal over de weg POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS GEELHOEDT jtichting vecht beslissing niet geven subsidie voor brillenactie Ghana aan Bergenaar bekent te veel inbraken om vriendin bij psychiater weg te houden Lentemarkt Zonneschool Bowlingteam Sas van Gent pakt de titel en promotie Herdenking zeeslag bij Schone veld groeit uit tot Sail Breskens ZEELAND C3 i krant. DEN BOERENTIET" lOERENWORST, OERENCERVELAAT, DERENKARBONADE, DERENLEVERWORST. jgram HOOFDKAAS ~JËL WE tENSVLEESREEPJES, 'REEPJES, SHOARMA- VJUNVLEES. heersschaert exclusieve mannenmode I De woninginbraken werden ge- ■gd in november en december I van het vorig jaar in Ossend- I recht, Dinteloord, Kruiningen, I Rilland, Krabbendijke, Hans- I weert, Hulst, Waarde, Zuiddorpe enOostkapelle. Nieuwe opleiding internationale handel op mbo-niveau 1000e bezoeker bij infocentrum voor akkerbouw in Schoondijke Lezing over 'Verzorgingsstaat in verval?' /I AART 1995 AFSTEM DINSDAG 21 MAART 1995 SM V 15 'E KRANT NERGENS ij, onze verslaggever geuzen - In Terneuzen is giste- i begonnen met het baggeren van verontreinigde slib op de bodem 55 een deel van de Oostelijke Ka- jalarm. Het gaat om het deel dat T^-rdt gedempt in verband met de ^■constructie van de Axelsedam. De reconstructie bestaat in grote lijnen uit de doortrekking van de Haarman- weg op de Schependijk om de Axel- sestraat van het vele autoverkeer te ontlasten en de aanleg van een parkeer plaats. Het verontreinigde slib wordt overge bracht naar de Dekkerspolder. Tegelij kertijd met de verwijdering van het slib wordt zand met water in de kanaalarm gespoten. Tijdens deze operatie wordt ook het water eruit gepompt om dat deel van de kanaalarm te dempen. Het slib wordt door middel van een grijper in een zogenaamde Beunbak gedeponeerd. Op deze bak ligt een roos ter waar het grof vuil op blijft liggen. Het gaat om zaken als ijzer, fietsen en winkelwagentjes die eventueel naar bo ven worden gehaald. Dit schoongespo- ten materiaal wordt overgebracht naar de stortplaats in de Koegorspolder. In de geslagen damwand is een slib- scherm gelegd. Dit scherm moet golf slag als gevolg van vaarbewegingen voorkomen. Een deurtje zorgt ervoor dat de gevulde Beunbak naar de Axelse Sassing kan varen. Daar wordt het vervuilde slib overgeslagen in vracht wagens, die het naar de Dekkerspolder rijden. De totale schoonmaakoperatie en de demping van dat deel van de Oostelijke kanaalarm is begin juni klaar. weten. Vogels van uimage (mnuvrl), in i en standen, met kennis en kwaliteiten, I u van vandaag op torgen kunt beschikken als u onder 'personeelin de krant zet wat u zoekt. ur. LEVERWORST GRATIS de tijd met: lensestraat 21 Tel. 01153-1378 Zaamslag HUGO BOSS Gentsestraat 13 Hulst telefoon 01140-13067 Dagelijks geopend van 9.00u. tot 18.00U. rljdags tot 2«.00u. zondags van U.OOu. tot 18.00"' M (55 onze verslaggever IJzendijke - De Stichting Brikos van brillenkoster J. van foorenberghe uit IJzendijke gaat in beroep tegen de beslissing van de provincie om geen subsidie te geven mor de brillenactie voor pater Cramers in Ghana. Van foorenberghe vroeg een subsidie van vierduizend gul- jon maar de provincie willigt dat verzoek niet in. ben nu al 35 jaar bezig met jiverse brillenacties. Heb nooit (n cent subsidie gekregen. Mij Krd geadviseerd een stichting 5 het leven te roepen om voor subsidie in aanmerking te ko nen. Dat heb ik met de Stich- (jg Brikos gedaan. Maar nu is jeslist het gevraagde subsidiebe- Irag niet te geven. Er bestaat een mogelijkheid hiertegen in ieroep te gaan. Daar maak ik ik van," aldus Van Vooren- berghe gisteren in een reactie. Voorenberghe heeft inmid- jels mede dankzij vele duizen- icn inzenders meer dan 735.000 tollen ingezameld. Van Vooren- krghe en de Stichting Brikos door met de brillenactie want uit een brief van pater Cramers uit het Ghanese Keta blijkt dat de nood nog steeds erg hoog is. Pater Cramers is al vele jaren actief in Ghana. Zo heeft hij in Half Assini een nieuwe werk plaats geopend, 550 kilometer van Keta. De Stichting Brikos draagt mede zorg voor het ver voer van de brillen naar Ghana. Volgens Van Voorenberghe be dragen de vervoerskosten vele duizenden guldens. De Stichting Brikos heeft daar het geld niet voor. Vandaar dat de stichting aan de provincie vraagt een su- bidie te verstrekken van vierdui zend gulden om de stichting wat soelaas te bieden. tan onze rechtbankverslaggever Breda - Om zijn vriendin een nieuwe psychiatrische behande ling te besparen, heeft de 35-jarige H. E. uit Bergen op Zoom precies bekend wat de politie wilde horen. Hij gaf tien mninginbraken toe in plaats van de drie die hij echt gepleegd lieeft. Als hij alles bekende, zou zijn vriendin overal buiten gelaten worden, had de politie hem beloofd. I Met dit verhaal over afgedwon- I jen bekentenissen probeerde de l<; vaak tot hoge straffen veroor- I deelde man een veel lagere straf lie krijgen. De rechtbank wees Item op zijn verklaringen met 1 allerlei achteraf juist gebleken I ïijzonderheden. Volgens E. had I hij die deels van de werkelijke I dader gehoord en deels van de I politie. De Bergenaar trok zijn bekente nissen over de eerste zeven in- I taken gisteren in. „De politie zei tijdens de verhoren al dat ik gen toegaf die ik nooit ge- igd kon hebben. Toch staan I se op de tenlastelegging," aldus de verdachte. Alcoholcontrole De man is opgepakt bij een alco holcontrole op 16 december in Ossendrecht. Hij deed eerst of hij wilde stoppen en gaf toen vol 8®. Op de plek waar hij even gestopt was, vond de politie in de berm een zak met sieraden can een aantal inbraken. In de berging van de woning van de vriendin trof zij een Friese staartklok en weer andere siera den aan. Officier van justitie mr. 0. Knobbout geloofde van het nieuwe verhaal van E. geen spat. "ij wees er op dat de auto van de vriendin bij diverse inbraken ls gezien. De vrouw zelf is voor Van onze verslaggever Terneuzen - Op Steiner- school De Zonneschool en Doppejan aan de Han- dellaan in Terneuzen wordt zaterdag 8 april een lentemarkt gehou den. Het programma be- Siiit om 11.00 uur met een kinderrommelmarkt, "erder staat onder andere volksdansen met de kinde ren onder leiding van Volks dansgroep De Grutmoole vit Sas van Gent van 14.30 t°t 16.00 uur op het pro gramma. Verder zijn er allerlei kin- ractiviteiten, kraampjes raet onder andere biologi ze plantjes, tweedehands kinderkleding, poppen en nutsels. De lentemarkt buurt tot 16.00 uur. hem nog steeds een medever dachte. Vijf woninginbraken zijn ge pleegd bij bejaarden. Vooral het gemis van sieraden heeft grote emoties teweeg gebracht, zei de officier. Hij wees er op dat E. sinds 1986 in totaal tot elf jaar celstraf is veroordeeld voor ver mogensdelicten. Hij noemde hem een verstokte recidivist en eiste drie jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Advocate mr. C. Huisman vond dat een aanvullend proces-ver- baal door de politie leert dat E. het gevoel gehad kan hebben dat ze zijn ivriendin ook zochten als hij zou ontkennen. „Onder die druk heeft hij bekend," wist zij. Verder zei ze dat meer mensen de auto van die vrouw mochten gebruiken. Voor de zeven ontkende inbra ken zag zij te weinig tot geen bewijs. Mr. Huisman wees er op dat E. zich na zijn laatste deten tie suf heeft gesolliciteerd, maar dat niemand op een ex-baj es- klant zit te wachten. Zij vond dat een straf van zes maanden voor de drie wel bekende inbra ken voldoende moet zijn. Vonnis 3 april. Van onze verslaggever Etten-Leur - Schoolinternaat Edward Poppe in Etten-Leur en het Florijn College in Bre da beginnen met ingang van het nieuwe schooljaar een middelbare beroepsopleiding voor middenkader in de in ternationale handel. Het bedrijfsleven zit om derge lijke medewerkers te springen, maar een middelbare opleiding daarvoor bestaat in Nederland nog niet. „Een opleiding met uitzicht op werk," verkondigt P. Eijgendaal, directeur van het internaat, „Een tweejarige intensieve scho ling." Leerlingen wonen in het internaat in Etten-Leur, krijgen er overdag les en ondergaan 's avonds begeleiding en training. Eijgendaal verwacht op grond van eerste reacties vijftien tot twintig leerlingen. Bij meer be langstelling wordt een tweede groep gevormd. Op hbo-niveau zijn talrijke op leidingen voor een baan in de internationale handel. „Hbo'ers vinden niet altijd werk, omdat er zo veel zijn. De markt voor mbo'ers ziet er heel wat gunsti ger uit." De opleidingskosten voor de student bedragen 30.000 gulden per jaar. ->*' 'i-!. r-i*.."-.*,. »"r rv -L' ws» 'v.i»*» i Het was even draaien en keren, maar na enige tijd kwam in Vlissingen. Vandaag wordt nog een tweede gevaarte naar gistermorgen het zwaar transport bij De Kok Staalbouw in Vlissingen vervoerd. De twee kranen met elk een hijsvermogen Heerle op gang. Een vijftig meter lange, meer dan zestig ton van vijftigduizend kilo moeten straks scheepsonderdelen vanuit zware en kanariegele kraan van het bedrijf Van Haagen uit de nieuwe scheepsbouwhal transporteren naar het bouwdok van Breda werd op transport gesteld naar de scheepswerf De Schelde De Schelde. foto ruben schipper 1 Oud-leerlingen van De Hille bekijken tijdens de reünie oude schoolfoto's. Van onze correspondent Terneuzen - In het kader van het twintigjarig bestaan hield de pc basisschool De Hille zaterdag een reünie voor oud-leerlingen en leerkrachten. Zeventig belangstellenden gaven gehoor aan de uitnodiging. In het schooljaar 1974/1975 begon De Hille met 27 leerlingen in De Stelle. Enkele maanden later verhuisde de school naar De Meerpaal. Via een noodlokaal ging het naar de nieuwbouw, het huidige onderkomen. Oud-directeur M. L. Jasperse moest met zijn schooltje dus vaak verhuizen. In de loop der jaren groeide de school uit tot meer dan honderd leerlingen. De Hille was een van de eerste sholen in Zeeland die zich basisschool mocht noemen, omdat kleuter- en lager onder wijs bijeen zaten in een gebouw. Momenteel telt de school 130 leerlingen. De lichting vanaf 1974 tot en met 1981 waren zaterdag uitgenodigd om onder het genot van een hapje en een drankje gezellig bij te praten. De klassefoto's van toen en de dia's van schoolkampen en buitenschoolse evenementen riepen oude herinneringen op. De leerlingen wacht nog enkele evenementen in het kader van de lustrumviering. Zo staat er nog een grote puzzeltocht op het programma en een avondvulldprogramma in het Zuidlandthea- ter. Van onze correspondent Sas van Gent - Het bowling team van BV Sas van Gent legde in het bowlingcentrum in Dordrecht beslag op de titel en promotie in de derde klasse O van de landelijke competitie. In een vroeg stadium van deze competitie werd duidelijk dat BV Sas van Gent voor de titel ging. Langdurig voerde dat team de klassering aan in deze derde klasse en zette afgelopen zondag de kroon op het werk. De eerste wedstrijd tegen Offer- haus uit Middelharnis werd met 3-0 gewonnen en toen ook het duel tegen Deynaballz in een 3-0-zege eindigde was de titel een feit. Prompt viel de concen tratie en motivatie weg bij het Sasse team, hetgeen resulteerde in een 0-3-nederlaag tegen 't Hoekje uit Middelburg. BT Cerestar, dat uitkomt in de tweede klasse B, sloot de compe titie op indrukwekkend wijze af in het eigen bowlingcentrum De Vlaanderen. Opvallend in dat team waren de prestaties van invalster Ruxana de Leux. Zij scoorde het hoogst met een ge middelde van 180 en games van 204 en 223 pins. BT Cerestar won het eerste duel tegen kampioen Nobel en Smit met 2-1. Daarna volgden 3-0-zeges tegen respectievelijk The Strikers en Treestar. Door die sterke reeks rukte de Sasse formatie op naar de derde plaats in de eindrangschikking. EINDSTANDEN Tweede klasse B: 1. Nobel en Smit (Hellevoetsluis) 46 punten, 2. Land- goed'84 (Puttershoek) 37 {pinval 36.265). 3. BT Ceretsar (Sas van Gent) 37 (pinval 35.165), 4. Herwegh (Biggekerke) 26, 5. Treestar (Dord recht) 29, 6. Sacharias (Hooger- heide) 24 (pinval 34.311), 7. The Strikers (Spijkenisse) 24 (pinval 34.123), 8. Pronk BC ('s-Graven- zande) 19 punten. Derde klasse O: 1. BV Sas van Gent 46 punten, 2.-BV 't Hoekje (Middel burg) 37 (pinval 32.282), 3. BV Goes 37 (pinval 32.214), 4. Bel (Etten- Leur) 34, 5. Offerhaus (Middelhar nis) 21,6. Deynaballz (Middelburg) 5 punten. Inbraak Axel - In het clubgebouw van de motorsportvereniging RES aan de Lageweg in Axel werd ingebroken. Men had een raam van de kantine openge- brokem met een breekijzer, maar er wordt niets vermist. Vernieling Axel - Met een scherp voor werp werd een achterband van de auto van een 30-jarige vrouw uit Axel lekgestoken. Diefstal Biervliet - Twee sierdoppen van een auto, die geparkeerd stond aan de Gentsestraat in Biervliet, zijn het afgelopen weekeinde ontvreemd. Aanrijding Hoek - Bij een kop-staart-bot- sing op rijksweg N61 in Hoek werden zondagmiddag twee auto's zwaar beschadigd. Nie mand liep letsel op. Het onge val gebeurde doordat een 29-jarige automobilist uit Middelburg te laat bemerkte dat een voor hem rijdende au to, bestuurd door een 44-jarige man uit Ter Aar zijn snelheid verminderde om rechtsaf de Spanjaardweg in te rijden. Diefstal Hoek - De bromfiets van een 18-jarige man uit Biervliet werd zondagavond gestolen bij een bushalte nabij camping De Braakman. Inbraak Philippine - In een horecazaak in Philippine werd zater dagnacht ingebroken. De eige naar hoorde omstreeks half drie gestommel in het pand. Hij ging naar beneden en zag hoe twee mannen het hazepad kozen. Vernieling Retranchement - Een 62-jarige inwoner uit IJzendij ke merkte gisteren dat de ra men en een tafel van zijn cara van waren vernield, die staat aan de Strengweg in Ret ranchement. Er werd verder niets vermist. Jas gestolen Sluis - Vanuit de sporthal in Sluis is zaterdag een jas ont vreemd van een 45-jarige man uit Schoondijke. Met het kle dingstuk raakte hij ook zijn portemonnee kwijt. De dief stal moet zijn gebeurd terwijl de man deelnam aan een ma rathon. Dierenmishandeling. Terneuzen - De kat van een bewoonster aan de Sloelaan in Terneuzen werd het afgelopen weekeinde beschoten. Een die renarts ontdekte een kogeltje, vermoedelijk uit een lucht buks, in de linker voorpoot van de poes. Dief in kerk Terneuzen - Een 43-jarige man uil Terneuzen is zijn jas kwijt en die werd gestolen in een kelk in Terneuzen. De man had de jas voor het begin van de dienst aan een kapstok gehangen en kwam na de kerkdienst tot ontdekking dat de jas was verdwenen. Westdorpe OUD PAPIER - Zaterdag, 25 maart, wordt het oud papier in Westdorpe opgehaald door bestuur en leden van harmo nie Eikels worden Boomen. Daarnaast zal het oud papier in april, ondanks de viering van Koninginnedag, door vv RIA opgehaald worden op 29 april. Van onze correspondent Schoondijke - Afgelopen zaterdag werd tijdens de open dag van het infocentrum voor de akkerbouw in Schoondijke de 1000e bezoeker ontvangen. De inwoner uit Hoofdplaat kreeg een elektronische zakagenda. Het infocentrum is eind 1988 gestart. In januari en februari was het infocentrum, het enige op dit gebied in ons land, tijdelijk verplaatst naar Emmeloord. Daar werden in die twee maanden zevenhonderd bezoekers ontvangen. Nu het centrum weer op zijn vaste stek is gearriveerd is er gekozen voor vier thema's namelijk klimaatbeheersing, boordcomputers, management en boekhouding en datacommunicatie. De bezoekers kregen zaterdag een rondleiding en hadden gelegen heid tot vragen stellen. Ook konden ze weerberichten opvragen. „Binnenkort zullen er speciale activiteiten worden gehouden rondom het thema telecommunicatie," aldus een woordvoerster van het infocentrum, die tevreden was over de belangstelling tijdens de open dag. Breskens - De herdenking van de zeeslag bij Schoneveld zal dit jaar uitgroeien tot een Sail Breskens. Deze herdenking van de zeeslag van De Ruyter in 1673 voor de kust van Breskens zal uitgebeeld worden met een groot aantal authentieke grote en kleinere schepen in de haven van Breskens. Het is dit jaar voor de derde keer dat de in het leven geroepen Stichting Herdenking zeeslag bij Schoneveld de strijd van de Vlis- singse admiraal herdenkt. De ac tiviteiten vallen in het weekend tussen 7 en 14 juni. In die week wisten de Nederlanders een overmacht aan Engelse ne Fran se schepen te verslaan. Op zaterdag 10 juni zal een vloot van zo'n veertig oude, authen tieke schepen medewerking ver lenen aan de onderdelen 'Admi- raalzeilen' en 'Waterpel'. Dit laatste is een nabootsing van de zeeslag in de haven. Het programma start op vrijdag 9 juni met een rede die als titel heeft 'Met vlag en wimpel, Ad miraal de Ruyter in actie'. Tij dens zijn zeeslag werd namelijk gebruik gemaakt van vlaggen als signaal om te communiceren met de andere schepen. Deze rede zal muzikaal omlijst worden door het blazersensemble van de Ko ninklijke Marinierskapel. De Stichting wil de herdenking ook meer omkaderen door een maritiem historisch programma. Dat betekent dat voorafgaand aan het weekend gastlessen over deze geschiedenis op de scholen gegeven zullen worden. Op de zaterdag van de herdenking kan het publiek verder gemeten van optredens van muziekkorpsen, modelbootdemonstraties en en kele optredens van het Schelde- loodsenkoor. De herdenking van de zeeslag bij Schoneveld wordt zondags 11 iuni afgesloten met een zeilwed strijd op de Westerschelde voor de kust van Breskens. Aan deze wedstrijd zullen ook de authen tieke schepen deelnemen. Van onze verslaggever Middelburg - Op uitnodiging van de samenwerkende in stellingen voor maatschappe lijk activeringswerk in Zee land, geeft drs.- Jan Greven op dinsdag 4 april een lezing in Zeeland, De lezing is getiteld 'De Verzor gingsstaat in verval?'. Greven gaat in om de verschuiving naar individualisering die in Neder land plaatsvindt, een verschui ving die ook de statenverkiezin gen te zien hebben gegeven. Dat doet volgens hem de vraag rijzen wat de toekomst is van politieke en sociale bewegingen die soli- daritet en gemeenschapszin wil len bevorderen. Greven (1941) is van oorsprong theoloog. Hij was algemeen di recteur van het IKON en sinds 1985 is hij hoofdredacteur van het landelijk dagblad Trouw. De lezing, vanaf 20.00 uur in de Zeeuwse bibliotheek, is opgezet in samenwerking met Aula Zee land. Toegangskaarten kosten 7,50. Ze zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek en bij Boekhandel Fanoy.

de Stem | 1995 | | pagina 15