den wij :uwe DE STEM Nieuw beleid is 'oud-koloniaal' Hilieu-onderzoek nodig naar verdieping Westerschelde l!' 99 piis-Tachini MHtMiMMI Snelheidsduivels rijden massaal in val van radar Molen Groenendijk in de steigers Op zijn kant Onderzoek naar 'lek' in rusthuizen-affaire Axel vermoedt bestaan drughandel in horeca iTERBEDDEN Forse kritiek van minderheids organisaties op plannen van provincie ibedrijf Florence BV 076-229510 Istoffeerderij W. Braat Ir U ±60 occassions in voorraad Hét betrouwbare adres: Tramsingel 52, Breda )nderhoud-Reparaties op! natterij Bestratingen Kleintje ten n, iche tjes 25 4&r •1449 tote? 1U0 en 14-20 uur- Baby Pinguin in Antwerpse Zoo 'Lauwe dag' in de bouwstaking Junior Wells met big band op Bluesfestival Terneuzen ART 1995 X 59 Zeeland ;j„ onze verslaggever - De Europese Commissie on- :kt of de Nederlandse regering volgens de regels heeft gehan- (ld, door geen milieu-effect-rap- 'ge (MER) te laten uitvoeren jar de verdieping van de Wester- chelde. jjljens de commissie moet de verdie- ig van de Westerschelde volgens een ippese richtlijn onderworpen worden Jnergie-zuinig 24 volt zwakstroom verwarmingselement 'niet tevreden geld terug" garantie Leverbaar in alle maten, ook voor uw ledikant 10 jaar fabrieksgarantie aan een MER, voordat een vergunning wordt verleend. De commissie staat daarmee op dezelfde lijn als de Zeeuwse Milieu Federatie, die eerder al heeft gevraagd om een MER. Coördinator M. van Mierlo van de ZMF zei gisteren blij te zijn dat er nu vanuit Brussel actie wordt ondernomen. „De verdieping van de Schelde betekent een gigantische ingreep in het gebied. Dan moet je je toch eigenlijk van te vo ren afvragen wat je allemaal overhoop haalt. Het gaat om zulke ingrijpende za ken, waarvan de effecten niet te overzien zijn. Wij hebben altijd al gezegd, breng dat in beeld en kom met een studie waar in verschillende alternatieven op een rij tje zijn gezet." In een eerste reactie heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gezegd dat het project niet voldoet aan de citeria voor een MER. Bovendien is er in 1985 al door de Raad van de Waterstaat naar de milieu-effec ten gekeken. „Inmiddels is de visie op natuur en mi lieu wel flink gewijzigd," stelt Van Mier lo. Het is sterk verouderd materiaal, waar je niet op moet leunen bij zulke be langrijke beslissingen." In die studie uit de jaren tachtig kwam toen al naar voren dat de verdieping ten koste zou gaan van hele stukken schor ren- en slikkengebied. De ZMF heeft overigens beroep aangete kend tegen de toestemming om de Schel de te verdiepen, met name vanwege het ontbreken van een MER. Naar verwachting wordt dit beroep in de loop van dit jaar door de Raad van State behandeld. „Het is natuurlijk ook een rare zaak dat de Nederlandse regering pas voor de tweede fase van de verdieping een MER wil," stelt Van Mierlo. „Het is nu de tijd om bij de milieu-gevolgen van het gehe le project stil te staan en niet nadat de pap gestort is." Ijl onze verslaggever jliddelburg - Wat het provinciaal bestuur voor plannen leeft met de minderheden in Zeeland en de Molukkers in et bijzonder de komende vier jaar is in feite een staaltje Bi oud-koloniaal bestuur. rk, tegen betaalbare prijzen. Vrijblijvei in huis. Bocht 35, Breda. 076-141517. ■s voor al Uw ten matten fis stofferen. grond-, sloopwerken. Tel. 076-207191. Goed, beter: I,5solt met Molukkers, uw amb- jenaren hebben geprobeerd de Jolukkers tegen elkaar uit te jelen, dat is een politiek van [verdeel en heers' zoals in het ou- [eIndië zö vaak werd gevoerd." lat zei woordvoerder Tetelepta U de Stichting Werkgelegen- sid Molukkers Noord-Brabant L Zeeland tegen de statencom missie Welzijn die zich gisteren kor de nieuwe minderhedennota robeerde te worstelen. Weel en heers I ietelepta baseerde zijn kritiek op Ie nota waarin het toekomstig l is vervat. Op punten van Inrkgelegenheid voor de groep jian 1800 Molukkers in Zeeland mok in de sector onderwijs, |«rdt niet genoeg gedaan, aldus t woordvoerder. En niemand, Ink de CDA-gedeputeerde Ne- ierhoed (Minderheden) niet, rprak hem tegen over die verdeel mheers-politiek. De nota, een vaag stuk waar al dover te doen is geweest (Ne- :hoed verliet ervoor woedend itGS-vergadering omdat ze hem set steunt) voorziet in een extra lilve formatieplaats voor een be- «pskracht voor de Molukkers. .Volstrekt zinloos om ons daar- nee af te schepen," oordeelde Te- Grofvolkorentarwe gesneden, "I AQ verpakt, heel 4£» J_. Buko ananaskaas verpakt, 1QQ 125 gram U* Jjp? Hero soepen tomaten, erwten, - kippe of groente, 1 7M blik 800 ml 1.' Zigeuner schnitzels"!! Qf) per kilo 4^0- JJyU ËDAff Appelmoes extra kwaliteit, pot 720 ml 449- Handappelen ,Ar Jonagold' 25 per kilo -L» 'B' de Bordeaux blanc, half zoete frisse witte wijn, A fles 750 ml -54» Liga Switch bosvruchten, appel of noten, paki«9- EDAH Vernieuwd: -<5? Bibello luiers boy of girl, diverse maten per pak 45*9" Chocolade kletsmajoors "1 AQ pak 150 gram 29*tj.. Nieuw: Goedhart fruit-yo's fruitige yoghurtgums, zak 160 gram QQ Edah SmvImIU" van maandag t/m vr|Jdl9uur fIU 10 tot 12 en van 2 06-0506 kunt u gratis bellenin*1" KÖduuS servilmafdaling. „|0 ook terecht voor "V, OOK tereent voor - van de Edah bij u inde bi 25 maart 1995. Zet- en drukfouWJ.^^ prijswijzigingen t.g.v. overheids en/ofij*1v maatregelen voorbehouden. Ondanks^ keurige planningsaktlviteiten kan komen dat sommige artikelen zijn ultvt' Hiervoor onze excuses. sn. Compleet assortiment. Scherpe prijztf' Hij had nog meer bezwaren. On derbrengen van het hulpwerk [bi de achterstandsgroep bij de i welzijnsstichting VMC rees hij af. En bovendien is er bij hef maken van de nota nauwelijks inspraak Onrecht Dezelfde klacht had woordvoer der Romney van de Stichting Su- nnamers, Arubanen en Antillia an, die mogelijk nog kritischer «as dan Tetelepta. „Het beleids plan is een voornemen om min derheden grof onrecht aan te Er wordt niet gerept over vrouwen en ouderen en dat zijn extra probleemgroepen. Wij wor den hier gewoon buitenspel ge- tet. Hier wordt ons een pan kip- ep aangeboden waar de kip n maar over gevlogen heeft. J1 doe een dringend beroep op u dit voorstel af te keuren," aldus Eornney, r zover kwam het niet. Aan- telijk leek het er wel op dat de commissie de kritiek van de belangengroeperingen deelde, en Van onze correspondent Nederhoed kreeg een spervuur van kritische vragen voorgescho teld. „Een typische nota voor in een la, er worden geen doelen ge noemd, het is niet in tijd gezet, het gaat alleen over de steun functie en de structuur van de or ganisatie, maar eigenlijk niet over de minderheden zelf," zo be gon statenlid Sturm van de Pv dA. De andere statenleden waren het daar min of meer wel mee Hoofdlijnen Nederhoed redde haar zaak door te stellen dat een groot deel van de kritiek terecht was. Maar, en dat moest de commissie goed be grijpen, het is een nota 'op hoofd-.* lijnen'. Details komen later nog. En de prioriteiten voor vrouwen en ouderen wilde ze best naar vo ren schuiven als het zo te pas kwam. De statenleden discussieerden daarna nog wat over de indeling van de VMC ja dan nee en ver zandde zelf ook in een gesprek over de structuren zonder het over de mensen eronder te heb ben. Zoals zo vaak in de commissiezit tingen werd die soep dus niet zo heet gegeten. In plaats van te zeggen: GS dit vage plan is afge keurd, pak het maar zo en zo aan, zo willen we het, besloot de com missie aan het eind een algemeen voorbehoud te maken en een schriftelijke vraag te stellen aan GS of de minderheden er zeker van kunnen zijn dat er niet op de subsidies zal worden gekort. Slecht gereedschap Statenlid Woudstra van Delta Anders vroeg zich op het eind van deze speciaal ingelaste en langdurige zitting af wat hij van daag in vredesnaam wijzer was geworden. Statenlid Van Kollem van GroenLinks had een diep stuk verwacht dat als bestuurlijk gereedschap zou kunnen dienen om Zeeland voor te bereiden op de problemen die de komende multi-culturele samenleving met zich mee kunnen brengen. „Hier kan ik niets mee. Met veel te be perkte middelen gaan we op dit probleem af. Het wordt niets zo," aldus het statenlid. Nu de commissie het besluit voor zich heeft uitgeschoven, zal pas 31 maart tijdens de maandelijke statenvergadering blijken of deze hoofdlijnennota overeind blijft. Van onze verslaggever Kloosterzande - De restauratie van de molen in Groenendijk gaat zes maanden in beslag ne men. De molen staat sinds vori ge week in de steigers. Het mo nument krijgt nieuwe wieken en een groot aantal balken en planken worden vernieuwd. De molen is aan restauratie toe omdat de constructie in niet al te beste staat verkeert. „Vooral de ja- nuaristorm van 1990 heeft ervoor gezorgd dat de molen flink scheef is gaan staan," zegt A. van de Voorde van de afdeling grondge bied-zaken van de gemeente Hon- tenisse. Wat het type betreft behoort deze open standerdmolen tot de oudste in Nederland. Hoewel het uiterlijk in de loop der jaren ten opzichte van vroeger danig is gewijzigd, vormt de molen toch een beeldbe palend object voor het dorp Kloos terzande. Hij staat op een molen berg van ongeveer vijf meter hoog. Oorspronkelijk stond de molen in de buurtschap Oliekot en diende hij als oliemolen. Waarschijnlijk werd de molen in 1781 naar de hui dige standplaats overgebracht en ingericht als korenmolen. In 1957 werd de molen ingrijpend gerestaureerd. De staartconstrue- tie werd gewijzigd en de kap kreeg een dakleer. Een nieuwe restaura tie vond in 1969/1970 plaats, ge volgd door een derde opknapbeurt in 1983. Toen werd de molen onder de hoekstijlen gestut. Enkele jaren geleden constateerde de gemeente dat de constructie van de molen in slechte stsaat verkeer de en ook de wieken aan vervan ging toe waren. „De wieken ver toonden roestplekken. Bij het draaien kwamen roestdeeltjes vrij. En dat kan natuurlijk gevaar ople veren," aldus Van de Voorde. Het in het restaureren van molens gespecialiseerde bedrijf Adriaens uit het Limburgse Weert voert de restauratiewerkzaamheden met een man of vier uit. „Op 10 sep tember moet de restauratie klaar zijn." De molen zal dan ook weer regelmatig draaien. Dat gebeurt bij toerbeurt door de molenaars Rijk, Roels en Jordaan, aldus Van de Voorde. De kosten van het karwei bedra gen 264.000 gulden, waarvan het meeste komt uit subsidies. De ge meente kan zeventig procent van de restauratie betalen uit de bij drage die men van het Rijk krijgt voor monumenten. Daarnaast komt is ook de provincie Zeeland met een flinke som geld over de brug. De gemeente Hontenisse be taalt ruim 13.000 gulden uit eigen zak. De restauratie van de molen Groenendijk in Kloosterzande gaat zes maanden duren. FOTO WIM KOOIJMAN Hulst - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft afgelopen ®ndag bij twee snelheidscontroles 160 weggebruikers be- 'Eurd. Daaronder een automobilist die met een snelheid van kilometer per uur door de bebouwde kom van Heikant raasde. Met 53 kilometer harder dan was ^gestaan (133 km) werd op de Provineialeweg in Vogelwaarde fMagmiddag een automobilist l°pscorer'. J-teiden kunnen over enkele we- pri een accept-giro in hun brie- 1 us verwachten met daarop uitnodiging tot het betalen 'an een fikse boete. «leenzeifde controle gistermor- iira H ouden op de Zoetevaart- aat in Hulst werden nog eens bestuurders op de bon geslin- ®et als hoogst gemeten -'ld 82 kilometer per uur en "at waren er 32 te hard. wLÜa Provincialeweg in Vogel- leerrf7 Werd zondaS gecontro- vow! 1 ,tlp Passeerden 1032 !gen de radar. Die regis treerde 128 weggebruikers die harder reden dan de maximum toegestane snelheid van 80 kilo meter per uur, ruim 12 procent. Tussen 15.30 en 16.50 uur die middag stond de radar opgesteld in de Julianastraat binnen de be bouwde kom van het dorp Hei kant. Ruim 20 procent, 3i van de 156 passerende bestuurders was in overtreding, reed harder dan 50 kilometer per uur, en werden geverbaliseerd. Tenslotte werd gistermorgen tus sen 10.00 en 12.00 uur gecontro leerd in de Zoetevaartstraat in de bebouwde kom van Hulst. Van de 638 passerende voertui gen reden 83 bestuurders harder dan de geldende limiet van 50 ki lometer per uur, ook ruim twaalf procent. DINSDAG 21 MAART 1995 DEEL C Van onze correspondent Goes - De Stichting Rust huizen der Gereformeerde gemeenten in Zeeland gaat een onderzoek instellen naar wie er binnen de ker keraden alle ins en outs over de Rusthuizenaffaire naar de pers heeft 'gelekt'. De stichting raakte vorig jaar in opspraak toen met name de ze krant onthulde dat het da gelijks bestuur op financieel vlak flink aan het rommelen was geslagen en de Goese do minee G. Schreuder zich even eens verrijkte. Zo werden er uitgaven gedaan in strijd met de wet, de regel geving en de statuten en waren er investeringen waarvoor geen toestemming voor was ge geven. Daarnaast declareerde de stichting bij de provincie een hogere rente dan zij zelf moest betalen. De provincie Zeeland betaalde onder meer daardoor een dikke 360.000 gulden te veel aan sub sidies. Dat geld wil de provin cie nu terug hebben. Overigens is de stichting niet de enige die graag wil weten hoe de 'vuile was' naar buiten is gekomen. Al eerder, toen de rijksrecher che een onderzoek instelde en er door SGP-Tweede Kamerle den vragen over waren gesteld, gingen de rechercheurs - zon der succes - naarstig op zoek naar de lekkage. De kans dat de informant bo ven water komt wordt gezien het gesloten karakter van de broeders vrijwel nihil geacht. Van onze verslaggever Axel - Gemeente en politie koesteren het vermoeden dat er in Axel meerdere horecagelegenheden zijn van waaruit handel in drugs plaatsvindt. Momenteel is-in onderzoek in hoeverre die vermoedens kloppen en' welke maatregelen mogelijk zijn om ertegen op te treden. Dat zegt burgemeester W. de Graaf van Axel. Twee weken geleden deed de po litie een inval in het etablisse ment Jamaica aan de Stations straat. De agenten vonden er softdrugs en spullen om de ver dovende middelen mee af te we gen. Eind vorig jaar raakte de on dernemer, die Jamaica uitbaat, zijn horecavergunning kwijt om dat er sprake was van schijnbe- heer. Dat betekent dat een ander dan degene die vergunning heeft de zaak openhoudt. De Graaf beantwoordde gisteren de vraag of er nog vanuit andere horecagelegenheden drugs wor den verhandeld in zijn gemeente heel voorzichtig bevestigend. „Het vermoeden bestaat' dat er meer zijn. En daar zullen we in samenwerking met de politie heel alert op gaan reageren. Maar plaatsen kan ik u niet noemen. We moeten eerst kijken in hoe verre die vermoedens juist zijn en wat we kunnen ondernemen om er iets tegen te doen," aldus de burgemeester. Terughoudend stelt De Graaf zich ook op in de discussie over het mogelijk voeren van een ge doogbeleid voor softdrugs in Zeeuws-Vlaanderen. In het dis trictscollege (de vergadering van de Zeeuws-Vlaamse burgemees ters, politie en Openbaar Minis terie) is in januari weliswaar af gesproken dat de gemeenten daar eind maart knopen over door zouden hakken. Ontwikkelingen in de tussentijd waren voor De Graaf echter aanleiding niet te hard van stapel te lopen met de besluitvorming in zijn gemeente. Hij wijst op het succes van zijn collega Kessen van Hulst, die tot twee keer toe het gelijk aan zijn zijde kreeg bij de sluiting van 'koffieshops' in zijn gemeente, en de handtekeningenactie tegen het gedoogbeleid die in West- Zeeuws-Vlaanderen op gang kwam. „Ik wil eerst weten hoe de andere gemeenten nu tegenover het voe ren van gedoogbeleid staan," al dus De Graaf, „en horen wat de mening van justitie en politie is." De gemeenten Terneiizen en Hulst zijn voorlopig de enige in Zeeuws-Vlaanderen waar die be sluitvorming over het gedogen van softdrugs wel al heeft plaats gevonden. De gemeenteraad van Terneuzen sprak zich in januari uit voor het onder strikte voorwaarden toe staan van twee koffieshops. De Hulster raad keurde het gedoog beleid massaal af. Deze maand doen de gemeenteraden van Hon tenisse en Sas van Gent er uit spraak over. Het wachten is dan nog op de standpunten van de gemeentera den van Axel, Oostburg en Sluis- Aardenburg. Van onze verslaggever Antwerpen - In de Antwerpse Zoo is de eerste pinguin van dit jaar geboren. Een zwart-witte Humboldt-pinguin. Dat is een bedreigde soort, waarvoor de Antwerpse dierentuin een kweekprogramma heeft opgezet. Tot nu toe ging het niet zo best met het Antwerpse kweekpro gramma. Twee jaar geleden wer den er twee pinguins geboren, maar die stierven. Vorig jaar haalde zes jonge Humboldts het wel. Sluiskil - „Een redelijk lau we dag." Zo omschreef gis termiddag in Sluiskil de Zeeuws-Vlaamse sta kingscoördinator Tonnie van Pamelen van de Bouw en Houtbond FNV de start van een nieuwe actieweek in de bouw. De stakingsbarometer in de ze regio staat inmiddels op 212, toch nog veertien bouw vakkers meer dan eind vori ge week. In geheel Zeeland hebben ruim achthonderd bouwvakkers het werk neer gelegd. Volgens Van Pame len is de actiebereidheid on verminderd aanwezig, zo zei hij gisteren. Bij een verkeersongeval op de Tractaatweg in Westdorpe zijn gistermorgen twee inzittenden van een auto gewond geraakt. Ze werden overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het gaat onder meer om een 34-jarige bestuur der uit Terneuzen. Hij reed in de richting Terneuzen en wilde een vrachtauto, bestuurd door een 37-jarige man uit Deurne, inhalen. Bij deze manoeuvre raakte hij de voorwielen van de vrachtwagen. Als gevolg hier van kantelden beide voertuigen en liepen daardoor forse schade op. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Terneuzen - De wereldberoemde, uit Chicago afkomstige Junior Wells komt met een negenkoppige big band naar Terneuzen. Hij is een van de trekkers van het derde Portaal van Vlaanderen Bluesfestival dat op zaterdag 13 mei plaatsvindt. Het festival gaat 's middags om 17.00 uur van start met een optre den van de Gentse Give Buzze Band. Daarna treedt Wells op, ge volgd door de eveneens uit Amerika afkomstige Rhythm Sheiks. „Het is de eerste keer dat die band, geformeerd rond Larry Dunn, naar Europa komt. De leden zijn afkomstig uit Californië, met name de San Francisco Bay Area. Je kunt hun muziek omschrij ven als 'jump blues'. Deze groep zou wel eens de verrassing van het .festival kunnen worden," aldus Piet van Houcke van de orga niserende stichting Blues Promotion. Het avondprogramma gaat verder met de Engelse formatie Otis Grand and his big Bluesband. Grand is in Engeland al enkele ja ren achtereen gekozen tot gitarist van het jaar. De afsluitende act van het festival is het Amerikaanse trio Robin Ford and the Blue Line. Kaarten voor het festival kosten dertig gulden in de voorverkoop en vijfendertig gulden aan de festivaltent. De voorverkoop begint op zaterdag 1 april, onder andere bij De Waterput, Sonora en het SBP-kantoor in Terneuzen.

de Stem | 1995 | | pagina 11