DE STEM SER: 'Beperkte openingstijden' Kooplust Meeüs Groep uitgewoed csrdent Crédit Lyonnais: de bank die te veel risico's nam m kimo's willen rond terug [eerderheid in adviesorgaan wil dat winkels 's avonds om 8 uur sluiten iconomie Japan geslonken >utler van de [gste eeeuw Onderhandelingen EU met Canada verlopen moeizaam Varken jogovens Buizen op winst pmzet industrie terk gestegen Bedrijf wil in Zuid-Nederland op eigen kracht verder groeien A5 ECONOMIE KORT CPB haalt onderdirecteur van buitenaf Vijftienjarige 7,5 procent staatslening Volkswagen zet recordverlies om in winst Overcapaciteit Boskalis bedreigt winst RDAG 18 MAART 1995 „Wat een fantastisch »ehP„ gen heeft die vent!" Tijden overigens, waarin je ook maar beter schaars kon zijn met woorden. Je wis maar nooit wie er meeluister de. Maar zelfs uiterste terue houdendheid kon problemen veroorzaken. Ooit was een dorpsgenoot op het matje ge roepen omdat hij op de (strik jvraag of hij het verschil kende tussen Walter Ulbricht en een varken behoedzaam had gezegd: „Ik zou het echt niet weten." Door Frans Wijnands Vlakbij het dorp stond vroe ger een coöperatie. De chauf feurs die ook voor de bedrijfs- keuken reden, hadden op het terrein een varken vetgemest. Clandestien. Toen het op slachten aankwam was er met de plaatselijke slager snel een akkoordje gesloten. Alleen: hoe kregen ze dat beest zonder problemen van het streng gecontroleerde ter rein? Uiteindelijk werd beslo ten het varken een chauf feursuniform aan te trekken, een dienstpet op te zetten en aldus uitgedost naast de chauffeur in de bedrijfsauto te zetten. Bij de slagboom controleerde een wachtpost de lading, keek in de chauffeurscabine en vroeg: „Is dat een nieuwe bij rijder?" De chauffeur knikte, gaf gas en was weg. De wacht stapte het kantoortje binnen en zei tegen z'n collega: „Al les in orde. Gerhard heeft een nieuwe bijrijder en ik kan 't niet helpen, maar die vent lijkt sprekend op een varken." Een paar uur rijden verder zuidoostwaarts kijkt een goe de Tsjechische vriend me mis troostig aan als ik hem die grap vertel. „De vroegere Oostduitse kameraden heb ben zich snel aangepast," zegt hij en vertelt over de stroop tochten die Oostduitsers in het nog steeds verbluffend goedkope Pools-Tsjechische grensgebied ondernemen. De vroegere schaarste verge ten, de schaamte voorbij. Die in een Tsjechische dorps-sla gerij met totaal misplaatste bravour, breed gebarend roe pen: 'Pak 't allemaal maar in. 't Is altijd nog goed genoeg voor de hond'. Over varkens gesproken, maar liever nog gezwegen... logingen, geweld en verslavingen l'oor de Canadese eskimo's, de I ^1 heten. verkassen naar Sango Bay op het vasteland. Hoewel ze daar j meer mogelijkheden hebben en makkelijker naar hun jachtge bied kunnen komen, betekent dit voor hen geen oplossing. Ze krij gen er hun eigen land, Nitassi- nan, niet door terug. Een ander probleem voor de 1 Inuit zijn de trainingsvluchten die de luchtmachten van Enge land, Nederland en Duitsland boven hun jachtgronden uitvoe ren. Sinds 1987 is hier veelvuldig tegen geprotesteerd. Om dit pro test zijn eskimo's al meermalen in Canadese gevangenissen te rechtgekomen. De betreffende luchtmachten verklaren dat ze niet boven de gewraakte gronden vliegen. Be Inuit zeggen echter dat de vele oefenvluchten (het gaat om ruim achtduizend laag overvliegende vliegtuigen per jaar) precies bo ven Nitassinan plaatshebben. Economie )0„ze Haagse redactie (Haag - Een grote meerderheid in de Sociaal-Econo- the Raad blijft erbij dat de winkels straks 's avonds acht uur dicht moeten. Alleen de werkgeversorgani- i VNO-NCW steunt de kabinetsplannen om de ieliers vrij te laten hun zaak tot twaalf uur open te stelde gisteren zijn ad- minister Wijers (Econo me Zaken) vast over de («stelde verruiming van de Veltijden. Het kabinet wil de jels met uitzondering van de de mogelijkheid geven a te gaan van zes uur 's tot twaalf uur 's iionze verslaggever sterhout - Hoogovens Bui- verwacht dit jaar weer jst te maken na jaren van ükoudehde verliezen. jaar kon Hoogovens Bui- (zeshonderd werknemers, ijngen in Oosterhout, Am en Maastricht) nog niet uit verliezen raken. Het bedrijf nde hogere staalprijzen, waar joedermaatschappij juist zo wist te profiteren, niet rekenen aan zijn klanten, nks de positieve invloed de herstructurering bleven resultaten negatief," schrijft lerbedrijf Hoogovens in het week gepresenteerde jaar- Positief was wel dat de i{ toenam. ïns woordvoerder Slinger van de Hoogovens Groep het bedrijf nu wel in staat prijsverhogingen door te i. De opleving in de econo- ibiedt daartoe ruimte, tossen moet Hoogovens doorgaan met het verho- van de arbeidsproduktivi- itzegt Slingerberg. Eind vorig maakte het bedrijf bekend opnieuw 55 arbeidsplaatsen I orden geschrapt. Het is de vijf- i reorganisatie voor Hoogovens an in drie jaar. Met de bon- pis afgesproken dat zeker tot ptember gedwongen ontslagen itgesloten blijven. ikjo (krf/rtr/dpa/anp) - De economie van Japan is in het latste kwartaal van vorig jaar met 0,9 procent gekrompen in igelijking met het kwartaal ervoor. Een meerderheid in de SER van vakbeweging, werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, Cen traal Planbureau (CPB) en De Nederlandsche Bank wil dat het verruimen van de winkeltijden geleidelijker verloopt. Directeur Don van het CPB noemde de kabinetsplannen 'nogal ingrij pend voor ondernemers'. Daarom moet de detailhandel meer tijd krijgen om zich aan te passen aan een voorlopig be perktere liberalisering, vindt een overgrote meerderheid. Winkels moeten open kunnen van zes uur 's ochtends tot acht uur 's avonds gedurende werkdagen en op zaterdag van zes uur 's och tends tot zes uur 's avonds, luidt het voorstel. Een koopavond in de week kan blijven bestaan en op zondag blijven de winkels in principe dicht. Over vier jaar moet bezien worden of verdere verruiming gewenst is. De SER is het erover eens dat de werkgelegenheidseffecten van de liberalisering 'ongewis' zijn. Een reden temeer 'om de vinger aan de pols te houden en voorzicht te zijn', aldus FNV-voorzitter Ste kelenburg. Hij gaat er vanuit dat het kabinet het niet unanieme SER-advies serieus neemt. Stekelenburg noemde het advies van de Emancipatieraad dat de ze week naar buiten kwam 'niet erg afgewogen'. De Emancipa tieraad schaart zich 'onder voor waarden' achter de kabinets plannen, maar kiest 'vanwege de sociale veiligheid van vrouwen' voor tien uur 's avonds als uiter ste sluitingstijdstip. Daarnaast vindt de Emancipatieraad dat ijle rechtspositie van flexibele én deeltijdwerkers moet worden verbeterd. Daarbij moet, de extra werkgelegenheid vooral aan vrouwen ten goede komen, die meer mogelijkheden voor kin deropvang moeten krijgen. tanee is een einde gekomen de groei die vier achtereen- igende kwartalen heeft aange-_ sta. Economen hadden al op' s achteruitgang gerekend, de krimp viel groter uit Izij hadden verwacht. 'tas de vrijdag bekendge- Nite gegevens van het econo- Haag (anp) - De omzet in de •trie steeg in januari van dit piaet 12 procent ten opzichte dezelfde maand een jaar Wet. De export steeg met liefst procent, de binnenlandse om- met zeven. De stijgingen beïnvloed zijn door Wijgingen. heeft het CBS vrijdag laten |ta. Het CBS tekent bij de I'm wel aan dat januari 1994 omzetniveau kende. De tendens begon al in 1 de chemie raasde in ja- van de eenentwintigste eeuw, Ihoenen en heet in plaats van pot. een eerste proefmodel van deze inteerd. „Het is de bedoeling dat ten aan het einde van de jaren e huishouding worden gebruikt, tie. n het elektronicaconcern nu een aantal taken zelfstandig kunnen drankjes serveren, opruimen en kilo wegend platform op wielen en sonal computer. Aan snelheid haalt ütrasone sensoren tasten de omge; dernissen. Zo kan de robot vri] e ruimten. iren van koffie denkt Siemens aan omhoog, met 28 procent. ifM°?k sectoren basis- a (onder meer Hoogovens), «produkten en papier la- j ^«cijfers een vijfde oan een jaar daarvoor. President-directeur mr. winststijging' verwacht. J. Boertjes (links) en directeur W. Jansen van de Meeüs Groep. Voor dit jaar wordt een 'redelijke FOTO COR VIVEEN misch planbureau van Japan komt de vermindering, berekend over een heel jaar, uit op 3,4 procent. Ook dit is een duidelij ke tegenvaller gezien de voor spellingen. Economen stellen dat Japan nu onmogelijk de doelstelling van de regering kan halen. Tokyo had gemikt op een groei van 1,7 procent voor het begrotingsjaar dat eind maart afloopt. In het' derde kwartaal noteerde Japan nog een groei van 0,9 procent. De tegenvallende cijfers in het vierde kwartaal vorig jaar ko men voort uit een zwakke bin nenlandse vraag en een krachti ge omslag in de consumptie. Door de duurdere yen ging de export opnieuw achteruit. De Japanse economie, gemeten aan het bruto binnenlands pro- dukt, de totale waarde van alle geproduceerde goederen en dien sten, groeide over heel 1994 met 0,6 procent. In 1993 slonk het bbp nog met 0,2 procent. Voor het volgende maand begin nende begrotingsjaar rekent de regering op een toename van 2,8 procent. Dit groeicijfer zal ech ter negatief kunnen worden beïnvloed door de koers van de yen die ten opzichte van de dol lar opnieuw is gestegen. Van onze verslaggever Breda - Twintig bedrijven nam de Meeüs Groep uit Breda de laatste acht jaar over, maar nu gaat de hand op de knip. „Ik denk dat verzekeringsporte feuilles de komende jaren wel eens flink in waarde kunnen dalen," zegt presi dent-directeur mr. J. Boertjes van' Meeüs Holding. In vijf jaar maakte de Meeüs Groep nage noeg een verdubbeling door. Nu telt de groep 380 medewerkers, boekt een omzet (bruto-marge op de bemiddelde premies, etc.) van 44 miljoen en een winst van 6,5 miljoen voor belastingen. „We verwachten voor 1995 een redelijke winststijging," stelt directeur W. Jansen met een toon van licht eufemisme. De omzet groeit met dubbele cijfers. De stormachtige groei van de laatste vijf jaar was overigens half gekocht en voor de ande re helft afkomstig van de autonome groei van de eigen activiteiten. „We bemiddelen voor honderdvijftig miljoen gulden aan ver zekeringspremies. Dat is meer dan menig middelgrote verzekeraar ontvangt. We zijn de derde provinciale bemiddelaar van Ne derland." Kantorennet De spreiding van het kantorennet dekt nu een gebied van Vlissingen tot Eindhoven en van Dordrecht tot Antwerpen. Twaalf vesti gingen bemiddelen voor assurantiën, tien voor onroerend goed, er zijn zeven toeris tische reisbureau's en één zakelijk reisbu reau. De twee autobedrijven in Breda wor den verkocht aan Athlon. De in het verleden beleden strategie om op te stomen richting Rotterdam is inmiddels verlaten. „We voelen ons goed in Brabant, Zeeland en Noord-België," zegt Boertjes. „We kocht eind jaren tachtig een kantoor in Antwerpen en een vestiging in Dordrecht. Zo vlot als het loopt in Antwerpen, zo moeizaam gaat het in Dordt. We overwegen zelfs dat kantoor te sluiten." In plaats van noordwest-waarts ging de aandacht naar het oosten. In Tilburg kocht Meeüs vijf kantoortjes, smeedde die samen tot één organisatie, waarna de groei er snel in kwam. Er werken inmiddels 55 mensen. In Eindhoven nam Meeüs begin dit jaar Nien- huisLuiten, makelaar in onroerend goed en assurantiën, over. „Als je in een gebied geen positie hebt, kun je beter met een overname werken. Daarna moet de omzet autonoom groeien." Naar het noorden wordt niet meer gekeken, naar het zuiden wel. „We zoeken nog een vestiging in de richting van Turnhout. Een kantoor daar zou dezelfde aansluiting kun nen betekenen voor Tilburg en Eindhoven, wat Antwerpen is voor West-Brabant," zegt Boertjes. Uitgewoed Verder is de kooplust uitgewoed. De Meeüs- directie verwacht de komende jaren structu rele veranderingen op de markt voor verze keringen. De eerste is dat voorspelbaar is dat de banken zich actiever gaan opstellen bij de verkoop van verzekeringen. De laatste jaren zijn de grote banken gelieerd geraakt aan verzekeringsmaatschappijen, waarvan de vorming van ING uit Nationale Nederlan den, Postgiro en NMB wel de bekendste is. „Je mag aannemen dat die meer activiteiten gaan ontplooien. De distributie zal verande ren. Dat zal op kleinere kantoren een be hoorlijke druk zetten. Wij denken dat de prijzen van over te nemen portefeuilles de komende jaren behoorlijk kunnen dalen. Dan is het nu dus een slecht moment om te kopen." Een andere verandering kan zijn dat met de groeiende automatisering klanten via inter actieve systemen zelf hun polis bij de verze keringsmaatschappij afsluiten. Boertjes en Jansen zijn er niet bang voor. „Dat is enerzijds een bedreiging, maar voor ons juist ook een kans. Een klant kan nog wel overzien hoe hoog de premie is, maar het is van een steeds groter belang dat hij de voorwaarden kent. En op dat gebied blijft persoonlijk advies onontbeerlijk," zegt Jan sen. De Meeüs-directie constateert in dat ver band tevreden dat de groep zich terecht heeft gericht op een grote mate van speciali satie. De markt wordt steeds onoverzichtelij ker, waardoor de behoefte aan advies groeit. Dat vereist een continue investering in men sen en automatiseringssystemen om de in formatie snel op tafel te hebben. „Dat is een lange weg, waarvoor de continuïteit van het kantoor verzekerd moet zijn." Maatwerk De klant kan vaak door de bomen het bos niet meer ontdekken. „Neem nu de hypothe ken. In Nederland bestaan zeker al vijfhon derd hypotheekvormen. En bij het vinden van de goede vorm gaat het niet om die eentiende procent lagere rente, maar om maatwerk op het gebied van flexibiliteit," zegt Boertjes. Hij voorziet dat op termijn steeds meer vormen van verzekeringen en financiering in elkaar overlopen. Uiteindelijk komt een to taal-adviespakket voor de private financiële huishouding tot stand. „Neem bijvoorbeeld een hypotheek. Die is bij de spaarhypohteek gekoppeld aan een levensverzekering. Maar nu zie je mensen daarbij ook een arbeidso ngeschiktheidsverzekering afsluiten. De ontwikkeling van de steeds verdergaande individualisering van voorzieningen, legt Meeüs evenmin windeieren. De wao-verze- keringen heeft Meeüs veel werk opgeleverd, 'hoewel het landelijk tegenviel'. Spaarloon regelingen zijn eveneens goed voor de omzet geweest. Het terugdringen van collectieve vut-afspraken brengt de consument ertoe het dan voor zichzelf te regelen. Meeüs acht zich ook voor de andere kant onmisbaar: die van de verzekeringsmaat schappijen. Jansen: „Je wilt als verzekeraar toch weten wie je aanneemt als klant. Welk risico je neemt. Dan is het goed als er een bemiddelaar is die zorgt dat je bestand gezond blijft." ZATERDAG 18 MAART 1995 Brussel (anp) - Canada weigert volgende week deel te nemen aan een multilaterale vergadering over het visserij conflict met de Europese Unie. Ook de directe onderhan delingen tussen Brussel en Canada verlopen moeizaam. De Noordamerikaanse delegatie is gisteren teruggekeerd naar Ottawa voor politiek overleg. Brussel neemt de weigering van Canada om het conflict over de vangst van Groenlandse heilbot te bespreken in de Noordatlan- tische visserijorganisatie Nafo, hoog op. Het is onacceptabel en illegaal, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. De weigering geeft bovendien geen goede hoop voor een succesvolle afloop van de bilaterale onderhandelingen. De Brusselse woordvoerder betoogde gisteren tevens dat de Canadese beschuldigingen aan het adres van Spaanse vissers niet houdbaar zijn. De inspectie van de opgebrachte Estai was illegaal. De objectiviteit ervan is twijfelachtig omdat de Cana dezen enkele dagen de alleenheerschappij op de Spaanse boot hebben gehad. Brussel ging niet zo ver te beweren dat Canada het bewijsmateriaal in scène heeft gezet. Canadese autoriteiten zeggen dat ze bij inspecties op verschil lende onregelmatigheden zijn gestuit. De Spanjaarden zouden met netten met te kleine mazen hebben gevist, zouden een geheime opslagplaats hebben gehad waarin ze hun vangst van een beschermde vissoort verborgen en zouden een dubbele boekhouding hebben bijgehouden. De onderhandelingen tussen de twee partijen kwamen donderdag op gang nadat Canada de Spaanse boot had laten gaan. De Europese Commissie distantieerde zich gisteren van uitspra ken van de Spaanse kapitein van de Estai, die stelt dat Brussel hem in de steek heeft gelaten. De woordvoerder ontkende dat de Commissie de Spaanse rederij onder druk heeft gezet om de Canadese borgsom te betalen. De eigenaar van de Esati wil dat Brussel de betaalde borgsom vergoedt. Op ambtelijk niveau gaan de besprekingen door over mogelijk heden om de controle op visvangst te verscherpen. De Europese Commissie heeft voorgesteld satellieten in te zetten, ook al is dat een kostbare aangelegenheid. Canada pleit voor stationering van een Nafo-waarnemer op ieder schip dat voor de kust van New Foundland vist. ho Den Haag - Minister Wijers van Economische Zaken heeft professor dr. A.L. Bovenberg benoemd tot onderdirecteur van het Centraal Planbureau (CPB). Hij volgt per 1 september van dit jaar professor dr. F. Don op, die in oktober vorig jaar is begonnen als directeur van het CPB. Don op zijn beurt is de opvolger van de huidige minister van Financiën Zalm. De 36-jarige Bovenberg studeerde in 1981 met lof af in dé algemene econometrie aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Hij heeft onder meer vier jaar als econoom gewerkt bij het Internationaal Monetair Fonds in Washington. Van 1990 tot 1992 werkte hij bij het ministerie van Economische Zaken. Sindsdien is de aanstaande CPB-onderdirecteur werkzaam bij het Center for Economie Research van de Katholieke Universi teit Brabant en is hij hoogleraar economische politiek aan het Onderzoekscentrum Financieel Economisch Beleid van de Er asmus Universiteit. Den Haag - Het ministerie van Financiën komt met een nieuwe staatslening. De lening heeft een looptijd van vijftien jaar en een rentepercentage van 7,5. De inschrijving op de lening, die plaatsvindt volgens het toonbanksysteem, start op maandag 20 maart. De uitgiftekoers van de lening wordt dagelijks vastge steld. De laatste lening met een looptijd van vijftien jaar dateert van september 1992. De nieuwe staatslening is de vierde die is bestemd voor de dekking van de financieringsbehoefte in 1995. Die behoefte wordt geraamd op f 56,9 miljard. Hiervan is inmiddels f 24,72 miljard gedekt. Wolfsburg - Het Duitse autoconcern Volkswagen heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 150 miljoen mark 168 miljoen) na een recordverlies van 1,94 miljard mark in 1994. Dit is vrijdag bekendgemaakt na afloop van een vergadering van de raad van commissarissen. VW verwacht dit jaar een lichte stijging van de winst, ook al zal er weinig verandering komen in de produktie en de afzet. Het concern denkt zijn marktpositie te kunnen handhaven gezien het succes van de verkoopoffensieven met de Volkwagen Polo, de Audi A4 en de Skoda Felicia. VW heeft behalve deze drie merken ook nog het Spaanse Seat. De omzet groeide vorig jaar van 76,6 miljard mark tot ruim 80 miljard mark 90 miljard). Papendrecht - Het baggerconcern Boskalis heeft een voortreffe lijk 1994 achter de rug. De nettowinst steeg met 16 procent tot 88,4 miljoen en op basis van opgeleverde werken groeide de omzet van 1072 miljoen tot 1310 miljoen. Het dividend gaat omhoog van f 1,10 naar f 1,25. In een persboodschap ruilt de raad van bestuur de juichstem ming echter direct in voor een sombere visie op 1995. Door grote overcapaciteit, prijsdruk en toenemende concurrentie wordt rekening gehouden met een belangrijk lager nettoresultaat. Voor de lange termijn blijft Boskalis optimistisch, gelet op de grote behoefte aan infrastructurele werken in het Verre Oosten, Latijns-Amerika en Noordwest-Europa. Inmiddels is de order portefeuille al leeggelopen van 946 miljoen eind 1993 tot f 710 miljoen ultimo vorig jaar. b?]S 1106 heeft het zover uit de gunnen lopen? Dat is de iWi! meeste Fransen zich k» na duidelijk is dat de iecht Crédit Lyonnais s met een noodgreep uit de De pClele Problemen wordt gered. )3nW nse re§ering moet met een Ie ,Iar1a,ntie te hulp schieten en heten °V6r twintiS iaar uit- ^hrf'0nn,^s maakte gisteren be- Ü>12mTjles over te ramen srd ,Sard £rank; zo'n 3,8 mil- ZT- definitieve cijfers Het ij" °P 5 april. 4iJde. grootste 1 ^ankrijk. De Crédit Lyon- nais is wellicht het mooiste voorbeeld van hoe de Franse overheid omging met zijn staatsbedrijven. Grootheids waanzin van Franse politici en finan ciële pokerspelletjes leidden uiteinde lijk tot de huidige miljardenschuld. De huidige premier Edouard Balladur heeft beloofd dat de schuldigen zullen worden gestraft en dat de Franse belastingbetalers de rekening niet krijgen gepresenteerd. De Franse socialisten hadden grootse plannen met de bankinstelling. Al aan het begin van de tachtiger jaren be paalden de opeenvolgende regeringen dat de Lyonnais de grootste bank van Europa, zelfs van de wereld moest worden. De te volgen strategie was eenvoudig: massaal investeren. En dat deed de Crédit Lyonnais, de bank die zichzelf op de Franse televisie aan prees als de instelling 'met de macht om ja te zeggen'. Twee toplieden lijken nu vooral de mannen geweest, die de bank naar de rand van de afgrond hebben geleid: Jean-Maxime Lévêque (directeur tus sen 1986 en 1988) en Jean-Yves Habe- rer (1988-1993). Maar ze staan niet alleen. Want de opeenvolgende socia listische ministers van Financiën (tus sen 1981 en 1986 en 1988-1993) en de gaullist die tussen 1986 en 1988 het beheer voerde, alsmede de topambte naren hebben grof misbruik van de bank gemaakt. Die conclusie trok de parlementaire onderzoekscommissie onder leiding van kamerlid Frangois d'Aubert, afgelopen zomer. De huidi ge nieuwe schuldenlast verbaast hem niet. „Die bank leed aan absurde expansiedrift, zeg maar vraatzucht." Volgens hem namen de directies on verantwoorde risico's terwijl de rege ringen nooit om enige rekenschap' vroegen. De meest in het oog springende fla ters van de bank waren onder meer de bijna ongelimiteerde kredietverlening van Crédit Lyonnaisdochter SBDO aan zakenman Bernard Tapie. Het prijskaartje dat aan diens - bijna - failliet hangt, is ruim 400 miljoen gulden. Hij werd nooit aangepakt, omdat Tapie - minister, voetbalvoor zitter en flamboyant zakenman - door politieke vrienden werd be schermd. De aanschaf van MGM via het Nederlandse filiaal van de Crédit Lyonnais door de omstreden Italiaan se zakenman Paretti is ook zo'n fi nancieel avontuur: kosten omstreeks 3,5 miljard gulden. De Crédit Lyonnais verloor verder een miljard gulden in zijn deelneming in de IBSA en raakte omstreeks 2 miljard kwijt omdat de bank te veel vertrouwen stelde in Altus, dat onder leiding stond van Jean-Frangois Hénin, die in Frankrijk de bijnaam 'de Mozart van de Financiën' had. Tenslotte moest de bank van de Fran se overheid massaal investeren in het onroerend goed en verspeelde zo nog eens 17 miljard gulden. De al eerder geciteerde Frangois d'Aubert heeft er overigens weinig vertrouwen in dat de Franse belas tingbetalers uiteindelijk niet toch een deel van de schuld van de bank betalen. „Het is onmogelijk om zo'n gat te dichten zonder publieke midde len in de bank te steken." De bank die vroeger zo graag ja zei, houdt intussen de kaken stijf op el kaar. De nieuwe topman Jean Peyre- levade, die in maart vorig jaar de plaats innam van de ontslagen Jean- Yves Haberer, krijgt nu te maken met nieuwe onrust onder zijn personeel. De vakbonden bij de Crédit Lyonnais vrezen voor een nieuwe ontslaggolf. Vele honderden klanten van de bank hebben hun vertrouwen verloren en hun spaarcenten naar een andere in stelling gebracht. Crédit Lyonnais Bank Nederland maakte gisteren bekend dat de netto winst vorig jaar met 43 procent is gestege* tot 43,4 miljoen. Het be drijfsresultaat steeg tot 59 miljoen. De bank keert een dividend uit van f 2,35 per gewoon aandeel.

de Stem | 1995 | | pagina 7