Kinderen betalen tol oorlog Tsjetsjenië Franse fout-parkeerders rekenen op amnestie Lik-op-stuk-beleid bij uitkeringsfraude nadert kritieke grens Canadese eskimo's willen hun heilige grond terug Robot: de butler van de eenentwintigste eeeuw Economie Ja DE STEM BUITENLAND Tienduizenden minderjarigen slachtoffer strijd in Kaukasus-republiek Varken Hoogovens Buizen rekent op winst )mzet industrie sterk gestegen i ZATERDAG 18 MAART 1995 Door Hans Suring (anp) Den Haag - 'You have the right to remain silent'. Deze uit Amerikaan se politieserie's overbekende tover formule die wordt uitgesproken bij een aanhouding, zal binnen afzien bare tijd ook aan het Nederlandse uitkeringsloket te horen zijn. Zodra een medewerker van een uitke ringsinstantie de uitkeringstrekker ver denkt van fraude en het karakter van het gesprek tussen beiden verandert van informatief in verhoor, moet de beambte zijn gesprekspartner wijzen op diens zwijgrecht. De nieuwe spelregels zijn onderdeel van de nieuwe boetewetgeving. Een ww'er die tegen de lamp loopt omdat hij naast zijn uitkering zwart heeft gewerkt, krijgt krachtens de nieuwe boetewet in de sociale zekerheid - de Kamer behan delt die over enkele maanden - ver plicht meteen een geldboete. Maar hij heeft het recht zijn mond te houden terwijl hij eerst verplicht was alle ge vraagde informatie te verstrekken. Als de beambte de waarschuwings plicht verzaakt, hangt hij als de uitke ringsgerechtigde naar de rechter stapt wegens onrechtmatig verkregen bewijs. De nieuwe boetes en uitkeringskortin gen die bij wet voor alle instanties op eenduidige wijze worden voorgeschre ven, passen in een trend. Bij belasting fraude ligt er een vergelijkbaar voor stel. Zowel de belastinginspecteur als de uitkeringsinstanties moeten slagvaardig kunnen optreden. Bij uitkeringsfraude geen lange weg meer via een strafrech ter die maximaal twee mille aan boete oplegt, maar direct een beboeting van maximaal vijf mille door de bedrijfsver eniging of sociale dienst. Hier wordt het lik-op-stuk-beleid zo ver opgerekt dat de werking ervan weieens averechts kan zijn, menen des kundige juristen. De 'overtreder' zit hartstikke fout, maar bij het verkrijgen van het bewijs is niet of te laat gewezen op het recht dat hij heeft om niet mee te werken aan zijn eigen veroordeling. Resultaat: vrijspraak. Bij belastingfraude draagt de behande lend controle-ambtenaar zodra er ver denking ontstaat de zaak over aan een speciale boete-inspecteur. Dat maakt de waterscheiding in ieder geval voor de verdachte wat helderder. De sociale zekerheidssector wil daar niet aan. Met name kleine gemeenten hebben daar voor niet voldoende mensen in huis. Derhalve moet de ambtenaar of mede werker achter het loket heel bewust kiezen op welk moment van het onder houd hij het zwijgrecht van stal haalt. 'Aangezien het zwijgrecht voortvloeit uit de strafrechtelijke en internationale waarborgen die voor de boeten gelden, verwacht de uitvoering dat de rechter het zwijgrecht zeer strikt zal toepassen'. Niet zo maar een willekeurige opvat ting. Deze waarschuwing staat in een intern vergaderstuk van het Tica, het belangrijkste adviesorgaan voor sociale wetgeving van de regering. De voorganger van het Tica, de Sociale Verzekeringsraad, waarschuwde hal verwege vorig jaar al voor funeste ge volgen. Dat het Tica onder leiding van oud-kamerlid Buurmeijer, voormalig voorzitter van de enquête-commissie sociale zekerheid, overweegt opnieuw aan de bel te trekken, heeft alles te maken met de opstelling van het parle ment. De indruk dat de politiek horende doof en ziende blind is heeft inmiddels ook in de rechterlijke macht zelf postgevat. Vier gerechtsauditeuren bij de Centrale Raad van Beroep, de hoogste nationale rechter in de sociale zekerheid, wijzen in een recent artikel in het vakblad Sociaal Recht op een tweede juridisch wankele constructie van het lik-op-stuk beleid. De boete wordt altijd direct geïnd, ook al dient de uitkeringstrekker een be zwaarschrift in of stapt hij naar de rechter. Hij is dan nog maar 'verdachte' en niet definitief veroordeeld. Die invordering in dat voorstadium staat op gespannen voet met het Euro pese Mensenrechtenverdrag, waarop de verdachte voor de Nederlandse rechter direct een beroep kan doen, waarschu wen de auteurs. Dat hetzelfde verdrag bij dezelfde bestuursrechter roet in het eten gooit bij het opleggen van de wao-boetes voor werkgevers zou het parlement te denken moeten geven. Door Julia Brown (ap) Samasjky - De school in het Tsjetsjeense dorpje Samasjky is al lange tijd gesloten. In middels zijn de kinderen er ook vertrokken. Onder de slachtoffers van de oorlog in Tsjetsjenië bevinden zich tienduizenden kinderen. Ook zij komen om bij het krijgs geweld en moeten er voor op de vlucht. De vijf jaar oude Amchad ban jert met zijn speelgoedpistool door de modderige straat. Hij is een van de weinige kinderen die niet met familieleden zijn ge vlucht voor de strijd tussen de mannen uit het dorp en Russi sche troepen. De jongen is te verlegen om een antwoord te geven op de vraag waar hij naar toe gaat. Hij lacht als een man die in de buurt staat roept: „Zeg dat je het Russische zwijn gaat uitroeien." De oorlog, waarin om ieder huis of huizenblok felle strijd wordt geleverd, heeft ertoe geleid dat veel Tsjetsjeense kinderen met alleen hun moeder of soms hele maal zonder familie moesten vluchten. Ook de degenen die achter blijven lijken verloren nu de meeste van hun familieleden zijn gevlucht. Voor het in puin gegooide paleis van president Dzjochar Doeda- jev in de inmiddels gevallen hoofdstad Grozny liep enkele dagen geleden een moeder met haar zesjarige zoontje en een jaar jonger dochtertje, terwijl vanuit het zuiden van de stad schoten te horen waren. „De kinderen worden nog steeds bang als ze een vliegtuig horen en zeggen: Moeder verberg me," zei de moeder. Het waren de enige kinderen die die dag in Grozny waren te zien. De totaal verwoeste stad Grozny. Ook hier zijn duizenden kinderen gedood of op de vlucht geslagen. Maar weinig kinderen weten "waar Het conflict over gaat. „Ik weet het niet. Ik denk dat ze Tsjetsjeense en Ingoesjetische mensen willen vermoorden," zegt de zesjarige Islam Marchiev. De jongen woont samen met zijn zusjes, moeder en ongeveer 1000 andere vluchtelingen in een trein in Nazran, de hoofstad van de buurrepubliek Ingoesjetië. Tsjetsjenië was al voor de oorlog een gebied waar weinig aan dacht werd besteed aan het lot van kinderen. In Samasjka en andere plaatsen gingen de scho len zo'n twee jaar geleden dicht, zeggen bewoners, nadat Doeda- jev stopte met het betalen van onderwijzers en andere ambte- Volgens de Tsjetsjeense oppositie was de stopzetting van de salari suitbetaling nodig omdat Doeda- jev de schatkist had geplunderd om wapens te kopen. Er zijn echter geen leden van de opposi tie in Samasjky. In dit dorp wordt het geldgebrek van de regering geweten aan de blokka de die Moskou tegen de separa tistische republiek heeft inge steld. Volgens aanhangers van Doedajev moest de president wel een wapenarsenaal opbouwen met het oog op een onvermijde lijke Russische aanval. De vervallen school in Samasjky is getroffen door artilleriegrana ten. In sommige dorpen worden de verlaten scholen gebruikt als ontmoetingspunt voor Tsjetsj eense strijders. Ook de gevluchte kinderen gaan zelden naar school. Degenen die in de trein in Nazran leven bren gen hun dag door met in bomen klimmen, verstoppertje spelen en andere spelletjes. Door Jan van Etten (anp) Parijs - „Moet je kijken, die is gek! Die doet nog geld in een parkeermeter." Dergelij ke opmerkingen en een min achtende blik zijn het lot van de te keurige Franse burger, die zijn auto nog volgens de voorgeschreven regels der kunst parkeert. Iedereen gaat ervan uit dat de nieuwe president, die begin mei wordt gekozen, als eerste geste amnestie verleent. Alle onbetaal de bonnen gaan dan de prullen bak in. Dat is een gewoonte, maar geen regel. Eén van de eerste vragen aan een - toekomstige - presidents kandidaat is dan ook altijd: „Verleent U amnestie?" „Na tuurlijk, maar laten we het over belangrijker dingen hebben," heeft oud-premier en mogelijke presidentskandidaat Raymond iBarre onlangs geantwoord. „Ik ken de muziek. Een kandi daat die zegt dat hij om welke morele reden dan ook geen am nestie verleent, heeft bij voor baat verloren." De econoom Barre heeft zijn les geleerd. In 1988 was hij kandidaat en zag met weemoed de zo broodnodige miljarden voorbij vliegen. Hij liet toen over deze voor de Fran sen essentiële folklore twijfel be staan. Gevolg: ondanks een ze kere achting en populariteit heb ben veel van zijn aanhangers om louter financiële redenen niet op hem gestemd. Elke zeven jaar, van dé kerstva kantie tot aan de presidentsver kiezingen in mei, parkeren Parij- zenaars hun auto waar ze willen. Ze passen alleen wel op dat ze hem met zo neer dat er een wielklem op komt of dat hij misschien wordt weggesleept. Want dan moet er meteen wor den betaald. En veel. De nationale sport is te gokken wanneer je kunt beginnen je portemonnee dicht te houden. In Parijs hebben bewoners van de voorsteden een duidelijke voor sprong op automobilisten uit de stad zelf. De 'banlieusards' (fo renzen) wonen immers in een ander departement, ofwel pro vincie. Dat verlengt de ambtelij ke procedure voor het innen van bonnen. Ondanks alle computers is het Franse ambtelijke apparaat log. Procedures duren eindeloos. Het is niet ongebruikelijk om nü brandbrieven te krijgen voor verkeersovertredingen, gepleegd in de zomer van 1993. Daarbij komt, dat acht van de tien Fran sen de bonnen op hun voorruit meteen verscheuren en wachten op de aanmaning alvorens enige actie te ondernemen. Ditmaal speelt iedereen echt hoog spel. De dossiers bij de ruim 3000 deurwaarders in het land stapelen zich op. In 'nor male' jaren halen die deurwaar ders voor 's lands schatkist toch zo'n 3 miljard francs (1 miljard gulden) achterstallige boetes binnen. In het halfjaar vóór pre sidentsverkiezingen verslijten zij veel autobanden en schoenzolen voor nop en worden ze nog uit gelachen ook. Dat alles tot grote ellende van politie-commissarissen, die hen moeten vergezellen op het ogen blik dat zij overgaan tot beslag legging. „We hebben wel wat anders te doen dan lijfwacht te spelen voor zo'n kerel die drie keer per dag ergens een televisie weg wil halen om zijn 150 gul den of nog minder te vangen," luidt het commentaar van een van hen. En dat in de wetenschap dat als de amnestie er komt, alles weer teruggaat naar de eigenaars, zij het op hun eigen kosten. Eigen lijk zijn de commissarissen pas in beweging te brengen als het totaalbedrag 10.000 francs (ruim 3.000 gulden) of meer bedraagt: een bedrag waar een Parijse au tomobilist snel aan zit als hij twee, drie weken parkeermeters negeert. Normaal poogt iedereen de komst van de deurwaarder te voorkomen. In deze tijd is ie mand 'held van de straat' als een deurwaarder, een commissaris en eventueel een slotenmaker voor zijn deur worden gesigna leerd. Hun bezoek heeft overigens geen onmiddellijke gevolgen: er wordt dan alleen een balans van de inboedel opgemaakt. De zaken worden nog ingewikkelder voor de deurwaarder als twee mensen niet in gemeenschap van goede ren of helemaal niet zijn ge trouwd: aan hem om uit te zoe ken wat van wie is, en waarop hij beslag kan leggen. Dat kost tijd en dat werkt niet in zijn voordeel. De amnestie heeft evenwel ook een praktische kant van 'admini stratieve hygiëne'. Om de zeven jaar gaat de bezem door de te vol geworden kast van de Franse ambtenarij. Dat gold in het ver leden niet alleen voor verkeers overtredingen, maar ook kleine delicten en gevangenisstraffen tot drie maanden. De overvolle gevangenissen en huizen van be waring kregen zo ook een beetje lucht. Niettemin zit de klad in de am nestie. Vóór 1974 volgde die ook na algemene verkiezingen. In 1974 verleende president Gis- card nog amnestie aan veroor deelde dronken chauffeurs tenzij ze dodelijke slachtoffers hadden gemaakt. In 1988 sloot Mitter rand hen uit van amnestie. Dit jaar is het grote vraagteken: geldt de amnestie ook voor snel heidsovertredingen? Niemand weet precies hoe de regeling er uit komt te zien, maar alle Fran sen rekenen erop dat er een komt. „Ik heb geen speelgoed," zegt de tienjarige Adam Jarizjev, wiens familie Grozny is ontvlucht en nu in de trein in Nazran leeft. „Al mijn spullen waren in mijn huis toen het werd aangevallen door een bom." Adam mist zijn vriendjes en zijn broer, die bij een ander gezin is onderge bracht. Zijn grootmoeder kwam bij de aanval om het leven. Tegelijk met het onderwijs is de gezondheidszorg ingestort en de kinderen behoren tot degenen 'die hierdoor het hardst worden getroffen. Vele Tsjetsjeense plaatsen, waaronder Grozny, hebben geen stromend water. Medische autoriteiten verwach ten daarom epidemieën het ko mend voorjaar. Verpleegsters op de trein in Nazran zeggen dat ze talloze gevallen van griep, diar ree en longontsteking behande len. Een recente lading hulpgoe deren bevatte bedorven melk, waardoor 50 kinderen op de trein ziek werden. Toch lijken de vluchtelingenkin deren gelukkiger en levendiger dan hun uitgeputte ouders. Fati- ma Kirimova vertelt huilend hoe haar kinderen haar gerust stel den als Grozny werd aangeval len door Russische vliegtuigen. Ze is met haar zes kinderen naar Nazran gevlucht. „Ik heb twee raketten gezien, maar ik was niet bang," zegt de elfjarige Timoerlan Barkincho- jev. Hij zegt „dat zijn ouderlijk huis in Grozny werd getroffen en dat ze de hele dag in de kou hadden gezeten voordat ze naar Ingoesjetië vertrokken. Niettemin zijn ook de kinderen bang. In Samasjka vertellen dor pelingen over een elfjarig meisje dat stierf van angst tijdens een bombardement. „Haar hart be gaf het gewoon," zegt Isja Bachartsjijev, een van de man nen op straat. De DDR was een enorm land. Zó groot, dat de Rus sen er tientallen jaren lang de weg naar huis niet konden vinden. De 'stamtafel' lacht. In relativerende zelfspot, met ,een vleugje nostalgie. Het café, ergens tussen Dres den en de Tsjechische grens, bevat deze avond een begena digd gezelschap ouwehoeren- van-de-kouwe-grond. Eén grap is genoeg om de klok terug te draaien naar de tijden van het socialistische paradijs op aarde. Toen in het oost- blok het kapitalisme werd verafschuwd als zijnde een uitbuiting van mensen door mensen. Gelukkig dat het so cialisme het tegendeel was... Het was de tijd dat een strijk kwartet het restant was van een symphonie-orkest dat op toernee in het vrije westen was geweest. Tot tenslotte bleek dat het socialisme de langste weg van kapitalisme naar kapitalisme was. Het heeft ze in het oostblok ook nooit meegezeten, vinden ze zelf. „Weet je nog welke de vier hoofdproblemen waren bij de socialistische opbouw? Lente, zomer, herfst en win ter." Het kan vanavond in dit café niet meer stuk. „Je kunt je voorstellen wat er gebeurd zou zijn als het pure socialis me in de woestijn zou zijn ingevoerd?" vraagt iemand kwasi-onnozel. „Drie jaar lang zou er niets gebeuren en dan zouden er gigantische problemen ontstaan bij de le veringen van zand." Chronische schaarste, afge wisseld met sporadische, on verklaarbare, en altijd kort stondige overvloeden aan on nodige zaken, bepaalden het alledaagse leven in de voor malige Oostbloklanden. Iemand herinnert zich dat een klant in een ijzerwinkel vroeg of de verkoper geen spijkers had. „Nee", was het ant woord, „hier hebben we geen zagen. Geen spijkers hebben ze hiernaast." Wat een ander weer doet den ken aan een vervelende perio de dat vlees schaars was. Dat je - als je 's morgens met een lege boodschappentas voor de huisdeur stond - niet meer precies wist of je van plan was boodschappen te gaan doen, of dat je er net van terug kwam. De voorpret is voelbaar als een langharige man, die ken nelijk nog lijdt onder een shampoo-tekort, begint over de man die in die tijd van Vleès'séhaarste de slagerswin kel van het dorp binnenstapt en vraagt of er varkensvlees is. Nee, helaas niet. Rundvlees dan? Ook niet. Misschien kalfsvlees? Nee. Kip? Al evenmin. „Hebt u dan een bockworstje?" Zelfs dat niet. Als de man teleurge steld de winkel uitstapt zegt de slager tegen zijn knecht: „Wat één fantastisch gehn, gen heeft die vent!" Tijden overigens, waarin ie ook maar beter schaars kon zijn met woorden. Je Wlsl maar nooit wie er meeluister de. Maar zelfs uiterste teru£ houdendheid kon problemen veroorzaken. Ooit was een dorpsgenoot op het matje ee roepen omdat hij 0p de (strik)vraag of hij het verschil kende tussen Walter Ulbricht en een varken behoedzaam] had gezegd: „Ik zou het niet weten." Door Frans Wijnands Vlakbij het dorp stond vroe ger een coöperatie. De chauf feurs die ook voor de bedrijfs- keuken reden, hadden op het terrein een varken vetgemest. Clandestien. Toen het op slachten aankwam was er met de plaatselijke slager snel een akkoordje gesloten. Alleen: hoe kregen ze dat beest zonder problemen van het streng gecontroleerde ter rein? Uiteindelijk werd beslo ten het varken een chauf feursuniform aan te trekken, een dienstpet op te zetten en aldus uitgedost naast de chauffeur in de bedrijfsauto te zetten. Bij de slagboom controleerde een wachtpost de lading, keek in de chauffeurscabine en vroeg: „Is dat een nieuwe bij rijder?" De chauffeur knikte, gaf gas en was weg. De wacht stapte het kantoortje binnen en zei tegen z'n collega: „Al les in orde. Gerhard heeft een nieuwe bijrijder en ik kan 't niet helpen, maar die vent lijkt sprekend op een varken." Een paar uur rijden verder zuidoostwaarts kijkt een goe de Tsjechische vriend me mis troostig aan als ik hem die grap vertel. „De vroegere Oostduitse kameraden heb ben zich snel aangepast," zegt hij en vertelt over de stroop tochten die Oostduitsers in het nog steeds verbluffend goedkope Pools-Tsjechische grensgebied ondernemen. De vroegere schaarste verge ten, de schaamte voorbij. Die in een Tsjechische dorps-sla gerij met totaal misplaatste bravour, breed gebarend roe pen: 'Pak 't allemaal maar in. 't Is altijd nog goed genoeg voor de hond'. Over varkens gesproken, maar liever nog gezwegen... onze Haagse redactie ucJHaag-Een grofe meerei !ische Raad blijft erbi] dat acht uur dicht moeten. 1 e VNO-NCW steunt winkeliers vrij te laten hun doen- SER stelde gisteren zijn ad- - aan minister Wijers (Econo mische Zaken) vast over de «orgestelde verruiming van de winkeltijden. Het kabinet wil de winkels met uitzondering van de g de mogelijkheid geven .e„ te gaan van zes uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts. Van onze verslaggever Oosterhout - Hoogovens Bui- zen verwacht dit jaar weer winst te maken na jaren van aanhoudende verliezen. jaar kon Hoogovens Bui- (zeshonderd werknemers, vestigingen in Oosterhout, Arn- n en Maastricht) nog niet uit verliezen raken. Het bedrijf kon de hogere staalprijzen, waar moedermaatschappij juist zo s van wist te profiteren, niet doorberekenen aan zijn klanten. ,0ndanks de positieve invloed /au de herstructurering bleven de resultaten negatief," schrijft moederbedrijf Hoogovens in het deze week gepresenteerde jaar- Positief was wel dat de vraag toenam. Volgens woordvoerder Slinger- berg van de Hoogovens Groep moet het bedrijf nu wel in staat zijn om prijsverhogingen door te voeren. De opleving in de econo mie biedt daartoe ruimte. Ondertussen moet Hoogovens Buizen doorgaan met het verho gen van de arbeidsproduktivi- teit, zegt Slingerberg. Eind vorig aar maakte het bedrijf bekend lat opnieuw 55 arbeidsplaatsen worden geschrapt. Het is de vijf- Ie reorganisatie voor Hoogovens luizen in drie jaar. Met de bon- ien is afgesproken dat zeker tot ieptember gedwongen ontslagen uitgesloten blijven. Davis Inlet (ips) - Zelfmoordpogingen, geweld en verslavingen vormen de trieste realiteit voor de Canadese eskimo's, Inuit, zoals ze in hun eigen taal heten. Sinds deze bevolkingsgroep uit verkassen naar Sango het noorden van Canada in 1967 door de Canadese regering naar het eilandje Davis Inlet is over geplaatst, voelen de Inuit zich miserabel. In 1993 deed een kwart van de volwassen bewoners van Davis Inlet een zelfmoordpoging. Ze missen hun land en hun jachtge bied op het vasteland. De ver bondenheid met de aarde is voor deze inheemse Amerikanen een van de belangrijkste fundamen ten van de samenleving. In de eskimo-cultuur wordt de grond beschouwd als deel van de mensen. De Inuit voelen zich beroofd door de Canadese rege ring. Afgezien daarvan zijn de levensomstandigheden op Davis Inlet (oftewel Utshimassit in de taal van Inuit) bijzonder slecht. Er is geen drinkwater en geen riolering. De regering heeft de Inuit in middels toegezegd dat ze mogen naar het vasteland. Hoewel ze daar meer mogelijkheden hebben e» makkelijker naar hun jachtge bied kunnen komen, betekent® voor hen geen oplossing. Ze krij gen er hun eigen land, Nitassi- nan, niet door terug. Een ander probleem voor de Inuit zijn de trainingsvluchtea die de luchtmachten van Enge land, Nederland en Duitsland boven hun jachtgronden uitvoe ren. Sinds 1987 is hier veelvuldig tegen geprotesteerd. Om dit pro test zijn eskimo's al meermalei in Canadese gevangenissen te rechtgekomen. De betreffende luchtmachten verklaren dat ze niet boven® gewraakte gronden vliegen, ft Inuit zeggen echter dat de velt oefenvluchten (het gaat om rui® achtduizend laag overvliegen® vliegtuigen per jaar) precies bo ven Nitassinan plaatshebben. Münehen - Hij is de butler van de eenentwintigste eeuw, draagt livrei noch handschoenen en heet in plaats van James slechts Personal Robot. Siemens heeft in Münehen een eerste proefmodel van deze huishoudelijke robot gepresenteerd. „Het is de bedoeling dat deze vrij bewegende apparaten aan het einde van de jaren negentig op kantoren en in de huishouding worden gebruikt, aldus Siemens bij de presentatie. De Personal Robot waarvan het elektronicaconcern nu e® eerste versie heeft, moet een aantal taken zelfstandig kunnen uitvoeren: post rondbrengen, drankjes serveren, opruimen en nog veel meer. De Personal Robot is een 15 kilo wegend platform op wielen en wordt gestuurd door een personal computer. Aan snelheid haa hij een meter per seconde. Ultrasone sensoren tasten de omge ving af op zoek naar hindernissen. Zo kan de robot vrij manoeuvreren, zelfs in nauwe ruimten. Voor andere taken den serveren van koffie denkt Siemens aa versies met grijparmen. Tokyo (krf/rtr/dpa/anp) - D< aatste kwartaal van vorig ja; vergelijking met het kwartaal Daarmee is een einde gekomen aan de groei die vier achtereen volgende kwartalen heeft aange- louden. Economen hadden al op een achteruitgang gerekend maar de krimp viel groter uit fan zij hadden verwacht. Volgens de vrijdag bekendge maakte gegevens van het econo- Den Haag (anp) - De omzet in d( ndustrie steeg in januari van di aar met 12 procent ten opzicht; van dezelfde maand een jaa: eerder. De export steeg met liefs procent, de binnenlandse om- te' met zeven. De stijgingei rinnen beïnvloed zijn doo: Jnjsstijgmgen. Jat heeft het CBS vrijdag later «en. Het CBS tekent bij d< !']ters wel aan dat januari 199' •en laag omzetniveau kende. D< leende tendens begon al '°oral de chemie raasde in ja -Uan omhoog, met 28 procent r ook in de sectoren basis _etaal (onder meer Hoogovens) "etaalprodukten en papier la n 0® groeicijfers een vijfd dan een jaar daarvoor. wiifvoVrrUwpondent ba*jS ^0e heeft het zover kunnen lopen? Dat stfu 8 die de meeste Fransei sta'TÏ. nu duidelijk is d SIppu Crédit Ly{ fin„ s.met een noodgreep De pC1^e Pr°blemen wordt rani ranse regering moet m de gkar,antie te hulp schiet smeret °Ver twinÜg jaa kenri'hyonnais maakte gister rp io veriies over 1994 te ard m, iard frank; zo'n "men t"' De definitieve Her 5 aPril- banl?S„ ^en tobben met de g Van Frankrijk. De Crédit Franse snelheidsduivels houden zich voorlopig nog op de vlakte, nu nog niet bekend is of dit soort overtredingen ook onder de amnestie valt. foto afp

de Stem | 1995 | | pagina 6