i op zak Geweld slaat over naar Duitsland Staatsgreep in Azerbeidzjan verijdeld East End Capone' legt 't loodje countancy? 71/2% STAATSLENING 1995 PER 15 APRIL 2010 'Leger Oekraïne omsingelt parlement van de Krijn' BUITENLAND A4 furkse Koerden zouden alevieten-kwestie gebruiken om onenigheid te zaaien Come-back 'Drie Guy's' in Waalse politiek TOONBANKUITGIFTE BUITENLAND KORT Verdrag tussen Slowakije en Hongarije 'Geen speciaal statuut Oost-Timor' IRA ontkent plaatsen van bom 'Japan was agressor in WO II' Jeltsin niet bij Westerse herdenking Irak arresteert twee Amerikanen 16 Maffïakillers gearresteerd VN vrezen geweld Sarajevo ZATERDAG 18 MAART 1995 Kray Door Bob van Huët Londen - Bejaarde crimine len in Londen namen gisteren een laatste slokje op een van de beruchtste naoorlogse gangsterbonzen, Ronnie Kray. De 61-jarige 'East End Capone' overleed gisteren aan een hartaanval in de Broadmoor-kliniek voor cri mineel gestoorden. Ronnie Kray en zijn tweeling broer Reggie terroriseerden in de jaren vijftig en zestig het Lon- dense uitgaansleven. Na hun veroordeling in 1969 werden ze cult-figuren. Talloze documentaires, boeken, artikelen en een speelfilm ('The Krays', 1991) zijn gewijd aan het turbulente leven van de dubieu ze volkshelden. De gespierde zoons van een Iers-Oostenrijkse zigeuner en voddenhandelaar le ken voorbestemd beroepsboksers te worden maar vonden een car rière als afpersers en 'bescher mers' toch interessanter. De broers, gevreesd als 'The Firm* of 'The Pair', regeerden over Londens clubs en pubs van uit een grauw huis in de voor stad Bethnal Green. De mythe wil dat de Krays alleen geld afpersten van andere gangsters en heel gul waren voor behoefti- gen. Een collega uit die dagen, Mad Frankie Fraser, betreurde de 'goede oude tijd'. „Mensen res pecteerden de Krays omdat ze ze kenden. Op hun manier waren ze Robin Hoods. Het waren 'lovely guys'". Weinigen waagden het tegen de gewelddadige broertjes te getui gen, maar ze kregen uiteindelijk 30 jaar wegens een dubbele moord. Ronnie Kray schoot een man dood in de 'Blind Beggar' een pub in oostelijke londen. Tweeling broer Reggie ('the Brain') stak een concurrent, Jack 'The Hat' McVitie, neer in een flat. Tijdens het proces zei rech ter Meford Stevenson dat Lon den wel toe was aan minimaal dertig jaar 'rust van de activitei ten van de Krays'. Het penosebewind van de twee ling eindigde formeel met de veroordelingen, 26 jaar geleden. Daarvoor schuwden ze het open bare leven allerminst. Ronnie Kray, een op zijden kostuums verzotte homoseksueel, kocht nachtclubs en ontving daar be roemdheden uit die tijd als Judy Garland en Diana Dors. Op het hoogtepunt van hun macht werden de Krays vereeu wigd door fotograaf David Bai ley, bekend om zijn portretten van onder anderen de Beatles, Michael Caine en Rudolf Nu- reyev. Baileys foto van de in peperdure, zijden, kostuums poserende gangsters zou het handelsmerk van de Krays blijven. Ronnie kleedde zich bewust als een vooroorlogse gangster uit Chica go. Kray koos zelf zijn biograaf, John Pearson, omdat hij diens boeken had gelezen over wereld leiders. „Hij was zeer beïnvloed door het leven van generaal Gor don, de held van Sudan die ook homofiel was. Hij liet zich daar om 'de kolonel' noemen door zijn volgelingen," aldus Pearson. De inspecteur die de broers uit eindelijk arresteerde herinnerde zich dat het noemen van hun naam al genoeg was om mensen heel bang te maken. Hun gelief de truc was iemand op de kaak te slaan vlak nadat die persoon een sigaret had aangeboden. De kans de kaak te breken was dan groter, bedacht Ronnie. Ronnie Kray, die leed aan ach tervolgingswaanzin, kwam vier jaar geleden in het nieuws toen hij trouwde met een 33-jarige blondine. Ze liet prompt een boek over hem schrijven, getiteld 'Murder, Madness and Marria ge'. Hierin beschrijft ze hoe Ron nie, vanuit zijn 'designer cel' nog lang aan de touwtjes trok van East Ends penose. Het paar scheidde na korte tijd wegens 'overspel en vertrouwensbreuk'. Reggie Kray, die momenteel in de gevangenis van Maidstone verblijft, kan op zijn vroegst pas over vier jaar worden vrijgela ten. alleen de cijfers. Zo ook t moet parallel lopen aan en elde je jaar) sup- zeer aar ede- In de dynamische wereld van de overheid en non-profitorganisaties spelen zowel economische als maatschappelijke en politieke aspecten een belangrijke rol. In deze wereld neemt de VB Groep, met ruim 1.500 medewerkfstjers, een vooraanstaande positie in. Tot de VB Groep behoren VB Accountants, VB Advies, VB Belastingadviseurs, Accadi accountants- administratie- en belastingconsulentenSPM (Samenwerkende Partners in Milieuzorg) en BMC (Bestuur en Management Consultants). rmatie. Spreekt voor- meer weten over de ij VB? de heer P.J.T. Klessens, 373647. Je sollicitatiebrief Groep, afdeling P&0, ter actpersoon. Postbus 649, CHEM, DORDRECHT, EINDHOVEN, IT, NIEUWEGEIN, ROERMOND, OFDKANTOOR IS GEVESTIGD IN VOORBUKo onze redactie buitenland lunchen - Het geweld dat Turkije de afgelopen week sterde is naar Duitsland overgeslagen. Militante Koerden sbruiken de situatie door onenigheid te zaaien in de otste Turkse gemeenschap in Noord-Europa, zeiden ex- ts gisteren. jj waarschuwden ook dat de teks aanslagen met brandbom- Hen tegen Turkse doelen volgen- je week kan escaleren met het [Soerdische nieuwjaar. Vorig aar kwam het daarbij tot blok- Ijafc en botsingen tussen de Duitse politie en Koerden, die 'tijden voor een onafhankelijke staat. ,De Koerdische activisten zijn sop uit onenigheid te zaaien," Irerklaarde Faroek Sen, directeur ran het Centrum voor Turkse studies van de universiteit van Essen. „Ik ben zeer bang dat de Itodische Arbeiderspartij (BK) tracht de Turkse gemeen- sckap hier te splijten." Jk vrees dat het geweld nog zal taiemen," zei Udo Steinbach, fes islam-deskundige van het Duitse Instituut voor Oriëntaalse studies. De golf aanslagen op Turkse kantoren, reisbureaus en mos- ieeën in Duitsland is vrijdag de Me dag ingegaan. De Duitse politie legde in het verleden de antwoordelijkheid voor der- ijke aanslagen bij de PKK. ïte politie verrichtte gisteren 18 Srassel (anp) - De drie kopstuk ken van de Waalse socialisten ie vorig jaar als minister ont slag moesten nemen wegens het Agusta-schandaal, werken aan een terugkeer in de politiek. De 'drie Guy's' hebben zich ieder kandidaat gesteld voor de ver kiezingen van 21 mei. De voormalige vice-premier Guy Coëme opteert voor een zetel in ket federale parlement. Coëme was minister van Defensie ten tijde van de omstreden aankoop van 46 helikopters bij het Itali aanse Agusta. De Belgische jus titie vroeg vorig jaar om ophef- ting van zijn parlementaire on schendbaarheid, maar is sinds- niet met harde bewijzen Dnk Guy Spitaels nam ontslag, a's premier van het gewest Wal- ™nië, nadat onderzoeksrechter ™>cia had aangekondigd Spitae- ts te willen verhoren. De derde Guy, oud-minister Ma- ™t, staat er nog altijd het slechtst voor. Deze meester in de Politieke overlevingskunst trok rich vorig jaar terug uit de poli- 'ek nadat justitie hem beschul digde van actieve corruptie. Des ondanks heeft hij zich nu in zijn huisbasis Luik aangemeld voor plaats in het Waalse parle- arrestaties in verband met de aanslagen. De meeste, zo niet alle verdachten waren Koerden, aldus Alfred Oschwald van de terreurbestrijding in Stuttgart. Het Duitse parlement besloot gisteren dat de uitzetting van Koerden die niet voor asiel in aanmerking komen of een straf baar feit hebben gepleegd kan worden hervat. Minister van Binnenlandse Zaken Kanther (CDU) kreeg daarmee zijn zin. Mensenrechten SPD en de Groenen, een minder heid in het parlement, wilden uitstel van het besluit. Zij willen wachten op onderzoeken naar de mensenrechten in Turkije. Of veel Koerden worden uitge wezen, moeten overigens de deelstaten bepalen. De federale overheid kan hen daartoe niet verplichten. Negen door de SPD geregeerde deelstaten hebben al aangekondigd in elk geval tot 12 juni niet te zullen meewerken. Volgens Kanther hebben de Koerden als groep geen vervol ging te vrezen. SPD, Groenen en Amnesty International daarente gen vrezen het tegenoverge stelde. Duitsland is deze week in de ban van aanslagen met brandbom men op Turkse eigendommen, reisbureaus, culturele verenigin gen en moskeeën. De autoritei ten achten vooral de PKK hier voor verantwoordelijk. Ook andere groeperingen wor den genoemd, onder andere de Turkse Communistische Partij. Recente aanslagen in Berlijn zouden ook te maken hebben met de spanningen tussen de alevieten en Turkse nationalis ten. Voorzitter Cindoruk van het Turkse parlement heeft gisteren een bezoek aan Brussel afge zegd. Hij protesteert daarmee tegen de mogelijke vestiging van een Koerdisch parlement in Bel gië. Istanbul Ook het Turkse Istanbul heeft nog steeds te maken met geweld. Er werden brandbommen ge gooid naar een moskee in de door alevieten bewoonde wijk Gaziosmanpasa, een belasting bureau, een autoshowroom, een restaurant en een koffiehuis. Er vielen geen gewonden. De aanslagen volgen op rellen in Istanbul en Ankara in de afgelo pen vier dagen. Die braken uit nadat zondag zeker zeventien doden waren gevallen toen on bekenden een koffieshop onder vuur namen in een district; van alevitische moslims in Istanbul. (ADVERTENTIE) inschrijving dagelijks, te beginnen op 20 maart a.s. via banken en commissionairs koets wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen retrfe jaarlijks op 15 april storting op 19 april 1995 aflossing op 15 april 2010 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan Morwaarilen zijn gratis verkrijgbaar bij banken en commissionairs ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen Agentschap van het Ministerie van Financiën 020-5810700 De Turkse autoriteiten hieven de avondklok gisteren op in de alevitische wijk Gaziosmanpasa in Istanbul. Daar vielen eerder deze week tientallen doden bij rellen na aanslagen op alevitische moslims. foto epa Van onze correspondent Kees Elenbaas Bakoe - Voor de tweede maal binnen een half jaar hebben regeringsgetrouwe troepen in de Azerbeidzjaanse hoofd stad Bakoe een staatsgreep verijdeld. President Gejdar Aliëv kon gis termiddag melden dat het verzet van een opstandige eenheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken was gebroken. Kort daar voor hadden regeringstroepen de kazerne in de wijk Nizami vero verd waar 700 leden van de elite-eenheid OPON zich hadden verschanst. De OPON is een speciale politie- brigade van in totaal 3000 man, die beschouwd wordt als de best getrainde en bewapende eenheid van het land. Volgens president Aliëv was de militaire operatie tegen de OPON onontkoombaar geworden omdat de rebellen van plan waren het presidentiële pa leis, het parlementsgebouw, de tv-studio's en het ministerie van Binnenlandse Zaken te bezetten. Er zijn bij de gevechten van de afgelopen twee dagen in Bakoe tussen de regeringstroepen en de opstandige OPON-eenheid ten minste 35 doden en 65 gewonden gevallen. Eén van de doden is de leider van de OPON, de voorma lige onderminister van Binnen landse Zaken Rovsjan Dzjava- dov. Hij overleed vrijdagmorgen in het ziekenhuis aan de gevol gen van een schotwond. De aanleiding tot de geweldda digheden was het besluit van de minister van Binnenlandse Za ken Ramil Oesoebov om de OPON-eenheid te ontwapenen en te ontbinden. De minister nam dit besluit nadat onderde len van de OPON gebouwen van het lokale bestuur en de politie hadden bezet in de steden Akstafin en Kasach in het noor den van Azerbajdzjan. Volgens minister Oesoebov was de OPON niet meer onder con trole van de regering en ontwik kelde de eenheid zich als een onafhankelijke macht binnen de staat. „Ze zijn tot aan de tanden gewapend en zijn een serieuze bedreiging voor onze staat," be vestigde president Aliëv, die maandag zijn staatsbezoek aan Pakistan afzegde. Maar de leiding van de politie macht beschouwde het besluit van de regering als een provoca tie en dreigde president Aliëv, die zij beschuldigen van corrup tie, tot aftreden te dwingen. Het conflict tussen president Aliëv, tijdens de Sovjet-periode de leider van de Communistische Partij van Azerbeidzjan, en de leiding van de OPON begon al in oktober vorig jaar toen eenheden van de OPON het kantoor van de Hoofdofficier van Justitie be stormden en deze enkele uren in gijzeling namen. Ook toen werden de politietroe- pen aangevoerd door Rovsjan Dzjavadov en ook toen ver schansten de troepen zich na hun actie in hun kazerne in Een vrouw raakt door emoties overweldigd, nadat regeringsgezinde troepen een kazerne in Bakoe bestormden, en daarmee een einde maakten aan een poging tot staatsgreep. foto ap Bakoe, terwijl OPON-eenheden in andere steden van het land in opstand kwamen. President Aliëv riep destijds de noodtoe stand uit en omschreef de ge beurtenissen als een poging tot staatsgreep. Via onderhandelingen kon ech ter in oktober een gewapend treffen tussen de OPON en rege ringstroepen in de kiem worden gesmoord. President Aliëv wees zijn pre mier Soeret Hoeseinov aan als het brein achter de opstand en beschuldigde Dzjavadov van me deplichtigheid. Dzjavadov sloot echter vrede met Aliëv en be hield zijn baan. Maar Hoeseinov wachtte de ver dere gebeurtenissen niet af en vluchtte naar Rusland. Hij had een jaar daarvoor via een mili taire opstand Aliëv aan de macht gebracht, en had daaraan de post van premier te danken. Hoeseinov die bekent staat om zijn pro-Russische houding, is weieens aangeduid als de Pablo Escobar van de Kaukasus, een man die er nog steeds privé-le- gertjes op na houdt en zijn rijk dom heeft te danken aan de drugshandel. Volgens veel waarnemers zijn de ontwikkelingen in Azerbeidzjan dan ook terug te brengen op een strijd om de macht tussen ver schillende clans, één onder aan voering van Hoeseinov die voor al belangen zou hebben in de drugs- en wapenhandel en een ander onder aanvoering van pre sident Aliëv, die vooral zijn be langen in de olie heeft. Hoeseinov zou in die machts strijd op steun kunnen rekenen vanuit Rusland dat met argus ogen de nogal eigenzinnige koers van president Aliëv volgt in zijn onderhandelingen met Westerse oliemaatschappijen. Die Wester se bedrijven spraken deze week al de hoop uit dat de onrust in Azerbeidzjan geen bedreiging zou zijn voor het contract van 7,4 miljard dollar dat in septem ber vorig jaar werd getekend voor de ontginning van drie gro te olievelden in de Kaspische Zee. Bratislava - Slowakije en Hongarije, buurlanden die lang met elkaar in de clinch hebben gelegen over de wederzijdse minder heden, hebben donderdag een aanzet gegeven tot het sluiten van een vriendschapsverdrag. Het verdrag, dat regels bevat voor de rechten van minderheden en de huidige grens tussen de twee landen erkent, is volgende week klaar voor ondertekening. Dan begint in Parijs een conferentie over stabiliteit in Europa. Jakarta - Indonesië sluit elke mogelijkheid uit om aan Oost-Ti- mor een speciaal statuut toe te kennen. Jakarta zal doorgaan met inspanningen voor een snelle ontwik keling van het gebied, maar dat betekent niet dat het een andere status kan krijgen dan de overige 26 provincies van Indonesië. Oost-Timor, dat vierhonderd jaar een Portugese kolonie was geweest, werd in 1975 door Indonesië bezet en het jaar daarop ingelijfd. Een deel van de bevolking verzet zich daartegen en eist een onafhankelijk Oost-Timor. Newry - Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren ontkend verantwoordelijk te zijn voor het plaatsen van een bom die donderdag in de Noordierse stad Newry werd gevonden. De bom bevatte Semtex, materiaal dat in het verleden vaker door het IRA is gebruikt. Maar in een verklaring aan een radiostation in Dublin zei het IRA dat de bom was geplaatst door tegenstanders van het vredesproces, waaraan het IRA mee wil werken. Tokyo - De Japanse premier Murayama heeft gisteren tegenge sproken dat de rol van Japan in de Tweede Wereldoorlog moet worden gezien als zelfverdediging. Murayama zei dat Japan zonder twijfel de rol van agressor heeft gespeeld in Azië. Hij reageerde daarmee op een opmerking van ex-minister van Justitie Okuno, die donderdag zei dat Japan niet tegen Aziatische volken heeft gevochten. „Het waren de Verenigde Staten en Groot-Brittannie die een aanvalsoorlog voerden," zei Okuno. Moskou - President Jeltsin van Rusland zal de herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog in respectievelijk Parijs, Londen en Berlijn niet bijwonen. Wel probeert hij de Ameri kaanse president voor een topconferentie naar Moskou te halen wanneer daar het einde van de oorlog wordt herdacht. Niet Jeltsin, maar zijn premier Tsjernomyrdin zal op 8 mei de plechtigheden in Berlijn bijwonen. Een woordvoerder van Jeltsin wilde niet zeggen of zijn afwezigheid en Kohls aarzeling te maken hebben met het Westerse ongenoegen over het bloedige offensief van Moskou in de opstandige republiek Tsjetsjenië. Koeweit - Iraakse strijdkrachten hebben twee Amerikanen gearresteerd die per ongeluk vanuit Koeweit de Iraakse grens hadden overgestoken. Volgens Washington probeert de Amerikaanse ambassade in Koeweit in overleg met VN-functionarissen de kwestie te onderzoeken. Er zijn ook contacten met de Poolse autoriteiten die de belangen behartigen van Amerikaanse burgers in Irak. De VS en het regime van Saddam Hussein onderhouden geen diplomatieke betrekkingen sinds het uitbreken van de Golfoor log in 1991. Rome - Met een bliksemactie hebben Siciliaanse carabinieri gisteren een voorlopig einde gemaakt aan een reeks van aanslagen, waarmee een nieuwe generatie mafiosi haar autori teit had willen vestigen. Bij de razzia, die de toepasselijke naam Zwarte Vrijdag kreeg, zijn zestien volkomen onverdachte man nen gearresteerd als de opdrachtgevers van tenminste tien recente maffiamoorden, waaronder die op een neef van de bekende verklikker Tommaso Buscetta, vorige week. Volgens de Palermitaanse hoofofficier van justitie Giancarlo Caselli is de recente golf van moorden het gevolg van een 'interne hergroepering' binnen Cosa Nostra waarbij de nieuwe generatie van de beruchte clan der Corleonesi al haar tegenstan ders binnen en buiten de organisatie fysiek wil elimineren. Sarajevo - De VN zijn verontrust over het toenemende geweld in Sarajevo. Nieuwe gevechten in Bosnië overschaduwen daar naast de gesprekken in Bonn en Belgrado over vrede.De VN zeggen dat de incidenten de toekomst van de humanitaire luchtbrug op Sarajevo in gevaar brengen. De Bosnische regeringstroepen en Serviërs houden zich de laatste tijd niet meer aan het bestand. In Belgrado sprak de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Papoulias met de Servische president Milosevic. De laatste liet weten dat voorwaarde voor de Servische erkenning van Kroatië en Bosnië het opheffen van de VN-sancties is. Izetbegovic liet in Bonn doorschemeren dat zijn leger zou pogen de belegering van Sarajevo te breken als de VN niets doen om de beschietingen te beëindigen. Kiev (rtr/dpa/tass) - Volgens een Russisch radiostation heb ben Oekraïense troepen gisteravond het parlement van de Krim in Simferopol omsingeld. Oekraïne en de Krim koersen af op een confrontatie nu het parlement in Kiev gisteren maatregelen heeft genomen om een eind te maken aan het streven naar zelfstandigheid van de autonome republiek. Het Oekraïense parlement schaf- voor snelle hereniging van de te de grondwet en het president schap van de Krim af. „Dit bete kent de terugkeer van de Krim onder het juridische gezag van Oekraïne," zei de Oekraïense president Koetsjma. Kiev heeft de grondwet steeds gezien als een manifest voor afscheiding van Oekraïne en aansluiting bij Rusland. De afgevaardigden bepaalden dat het Krim-parlement kan worden ontbonden als het Oek raïense wetten of de 'territoriale integriteit van Oekraïne' schendt. De stad Sevastopol, de thuishaven van de Zwarte-Zee- vloot die zowel door Moskou als door Kiev wordt opgeëist, wordt onttrokken aan de Krim en komt mogelijk onder Oekraïens be stuur. Het parlement besloot ook een eind te maken aan het president schap van de Krim en strafrech telijke vervolging op gang te brengen tegen president Mesjkov 'wegens de ernstige schendingen van de Oekraïense grondwet en wetgeving'. Mesjkov werd begin 1994 tot president gekozen en had beloofd dat hij zou ijveren Krim met Rusland. De afgelopen jaren heeft Kiev zich herhaaldelijk uitgesproken tegen de grondwet van de Krim, maar het is de eerste keer dat het parlement er ook daadwerkelijk stappen tegen neemt. Tijdens het debat zei Koetsjma dat er krach tige maatregelen moeten worden genomen tegen het pro-Russi sche separatisme in de Krim, waar tweederde van de 2,5 mil joen inwoners Rus is. Wel sprak hij zich uit voor eco nomische autonomie voor het gebied. Het schiereiland aan de Zwarte Zee werd in 1954 van Rusland naar Oekraïne overge heveld, toen die nog deelstaten van de Sovjetunie waren. In de Krim is fel gereageerd op het besluit van Kiev. „Niemand kan het volk het recht op zijn vrije zelfbeschikking ontnemen," liet Mesjkov weten. Boze burgers hebben zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofd stad Simferopol, waar de lokale Nationale Garde posities heeft ingenomen. Vandaag komt het parlement in spoedzitting bijeen.

de Stem | 1995 | | pagina 5