Experiment et embryo toelaatbaar' AUTO'S VANAF F 210,- Lubbers hoopte op val van Brinkman ^jredase detectives probeerden bronnen De Limburger te achterhalen destem 500-ponder' onschadelijk gemaakt VVD en asielbeleid BINNENLAND piisters Borst en Sorgdrager: Compensatie energieheffing lia belasting COMMENTAAR I - 4 4UÊÈÊSt - 'Wat WD wil, al deels beleid' BINNENLAND KORT In Hedel is gisteren een vliegtuigbom van 500 pond onschadelijk gemaakt. Mensen die tot op 125 meter afstand woonden, moesten al dan niet onder dwang hun huizen verlaten. Het was voor hen de tweede keer binnen korte tijd. Tijdens de watersnood moesten zij hun heil ook al elders zoeken. foto anp j-ERDAG 18 MAART 199S AJ|gSTEM Bloemen en een micr. voor Anneke Boonstra die gen weken lang het leven fcl de van iemand uit fiOfl 23 Me verslaggevers Christus. Er was ennr^CT.nohmen en Henk langenberg dia-belangstelling voor 'prehistorisch experiments J „M Breda - Privédetectives Eindhoven. fotoaJ»5 geprobeerd achter de bronnen men zich nergens voor" krant De Limburger te komen in Boonstra. rond de van corruptie verdachte vijf In. iden, rden, it de nul Istige pkele öpijn De noe- I door nden maal werd :agen idho- stra. l, de br de um." en - Op jen en |letoe- epte- Fran- kwam nodig Tijdens carnaval hebben oni verlaten enkele pizza.s 0° houten wal gegooid, in d wachting dat de - wellicht" genge - prehistorische bew. deze geste bijzonder 0n zouden stellen. „We hebben over de wal terug gegooi, hadden onze graanpap 0, vuur staan," is de repliek Het tijdbesef verdween pleet. Dagen en weken t, niet meer. Alles draaidi voedsel en voor kleine ex mentjes was nauwelijks tijd' de evacuatie van duizendl derlanders waren de vijf nfl de hoogte. „Ach gut, is dat waar?," zegt Boonstra Dommel heeft zich hier gehouden." Alom is er belangstelling va attributen waarmee j Boonstra zich tooit. „Dit ls varkensblaas, die gebruik ik een soort plastic zakje. Die ik altijd aan mijn riem hang, Ria Dekker uit De Lier was bij het begin van het experii 'de enorme belangstelling V: Nederlandse en buitenh pers werd haar destijds te Het experiment is haar ec zeer goed bevallen. Als het haar had gelegen, had het wel even geduurd voor de weer werd afgebroken. „Ik hJ nog zoveel willen doen, een IQ smeden bijvoorbeeld. Dat kanJ niet meer en dat vind ik zonde." Waar ze wel blij mee is, is dat weer maandverband kan gebi ken. „Het was het ergste al ongesteld was. Ik had za, gemaakt waar mos of iets di lijks in gedaan kon woi maar dat ging toch eigenlijk zo goed. Ik voelde me over algemeen niet vies, we hel ons daar veel minder druk gemaakt dan we in eerste insl tie dachten, maar op die moi ten was het niet prettig in prehistorie te leven," vertelt Er zijn allerlei plannen mei ervaringen van de vijf. Er is film in de maak en er is dagboek bijgehouden. Bovend verwachten ze lezingen, inl views en het afsluiten van derzoekingen die nog veel i gaan vergen. Regisseur Hans van de Busl heeft met een ploeg drie dag het geïsoleerde dorpje bezoi „We mochten alleen maar obi veren en filmen", verontschi digt bij zich meteen. „We heb| geen enkel contact gehad." Enkele deelnemers zouden project nog eens over will doen, maar dan voor lange tijd. Twee maanden hebben hun beperkingen. Je kunt voor langere tijd iets men. Zaaien en oogsten graan is er bij voorbeeld niet Voor Anneke Boonstra hoeft niet meer. „Nee, ik vind het zat. Nou mogen anderen keer", zegt ze. Een paar uur na de sie daalt de stilte neer over plek aan de Dommel. Het zachtjes. Theys Manakker een schuur met zijn voet de kano en kijkt stilletjes Dommel uit. „Het is weer vanouds. Zo hoort het hier oud-gedeputeerde Henk ewerknemers van het Bredase onder- CIO benaderden eind 1994 en - onder valse voorwendsels twee i van de krant om zo achter hun ■.jten en relaties te komen. De Limburger 1 fjt een netwerk van corrupte Limburgse itjurders en bedrijven blootgelegd. Zo yt Kiem maandag en dinsdag terecht voor ■irmeer het aannemen van smeergeld en {jheid in geschrifte. advocaat van oud-gedeputeerde en ex- (jOieester Riem, mr J. Marchal, geeft toe twee keer contact te hebben gehad met bureau CIO. Maar hij ontkent dat hij een onderzoeksopdracht gaf. „Ik heb ze wel gezegd dat ze zich onsterfelijke roem konden verwerven als ze de bronnen van De Lim burger boven water kregen. Maar ik heb niets meer van ze gehoord." Riem en Marchal probeerden tot aan het gerechtshof in Den Haag achter de identiteit van de bronnen van de journalisten te ko men. Het hof oordeelde 24 november vorig jaar dat de journalisten in dit geval geen namen hoeven te noemen, gezien het maat schappelijk belang van de berichten over corruptie. Zes weken na de uitspraak van het hof probeerde een privédetective van het onder zoeksbureau CIO bij een van de journalisten alsnog de namen van bronnen te achterha len. Detective P. Velrath, een oud-politieman die eerder wegens verboden afluisterpraktijken met politie in aanraking kwam, bezocht een verslaggever van De Limburger thuis. Dat deed hij onder valse voorwendselen. De Limburger sluit niet uit dat geprobeerd is telefoon, semafoon en computer van de ver slaggever af te tappen. Eind vorig jaar en begin dit jaar probeerde ook een andere medewerker van het bureau, die zich presen teerde als tipgever Peter, de twee verslagge vers uit te horen over hun relaties. Ook Riem zelf zegt geen opdracht gegeven te hebben aan CIO. Hij geeft wel toe dat zijn advocaat benaderd is door een onderzoeks bureau. „We hadden voor dat soort grappen geen geld. Volgens mij heeft mijn advocaat gezegd: 'Laat eerst maar eens wat zien'. Zo van geen resultaat, geen betaling." De directie van CIO in Breda zegt van geen onderzoek te weten. Riem en zijn raadsman willen tijdens het proces vooral de werkwijze van justitie on deruit te halen. Ze zijn overtuigd dat ambte naren vertrouwelijke gegevens uit het onder zoek gelekt hebben naar de pers. Het bedrijfsverzamelgebouw in de Bredase wijk Haagse Beem den waar het onderzoeksbureau CIO zetelt. foto cor viveen HswijK (anp) - De medische wetenschap mag onderzoek richten op embryo's die overblijven na een ivf-behandeling tageerbuisbevruchting). ld moet het gaan om onder- naar onvruchtbaarheid, itmatige bevruchtingstech- jtken of erfelijke en aangebo- afwijkingen. Ministers Borst |m Volksgezondheid en Sorg- van Justitie schrijven dit notitie aan de Tweede timer. Den Haag (anp) - De loon- beffing in de eerste belas tingschijf wordt beperkt verlaagd, de belastingvrije som iets verhoogd, de zelf standigenaftrek en de oude- rcnaftrek worden verhoogd u het tariefopstapje in de vennootschapsbelasting (nu (0 procent tegen 35 procent algemeen)'wordt verlaagd. Dat is de compensatie voor de energieheffing die het kabinet globaal voor ogen heeft. Die energieheffing wordt voor aardgas vanaf volgend jaar in drie jaarlijk se etappes ingevoerd. De heffing op aardgas voor kleinverbruikers gaat in drie stappen omhoog tot 9,5 cent per kuub exclusief btw, inclusief btw tot elf cent. De energieheffing op elektrici teit gaat omhoog tot 3,8 cent per kWh inclusief btw. Het kabinet zal pas in de zomer de compensatie volle dig ingevullen in het kader van het dekkingsplan van de rijksbegroting voor 1996. I stond 'erkie- VVD. :n 'ge- ereen- pro- He Ne- (et ar- tuigen zich stigen. argu- lisves- orden, snel laken, lullige' Ijd met bn de concentreren op de inhoud een rechtvaardig en tig vreemdelingenbeleid, delijke discussies worden welijks gevoerd, verwijten over toonhoogte en gebrek aan nuan ces klinken over en weer. PvdA en D66 lijken nu wakker schud door de winst van kestein en de zijnen. Maar voor alsnog heeft dat tot niet meer geleid dan tot flinke woorden in de sfeer van: 'we zullen die Bolkestein eens gaan aanpak ken; wij zijn niet bang voor een hard debat'. Dat lost echter niets op. Inte gendeel, het zal vreten aan de samenhang binnen de coalitie Het debat moet weg uit de sfeer van op de persoon gerichte ver wijten, weg van het al dan niet bedoeld inspelen op angsten en goedkope sentimenten. Juist het vreemdelingenbeleid is ged:"" met depolitisering. Het gaat niet aan over de rug gen van buitenlanders een poli tiek slaatje te slaan uit dit ge voelige thema. Dat atomiseert de samenleving en slaat het draagvlak weg onder een hun® aan beleid. Alle fatsoenlijke partijen rn Tweede Kamer, de regerings fracties vanwege hun verant woordelijkheid voorop, zouden er een eer in moeten stellen tot een gezamenlijke aanpak te ko men. Een aanpak die recht doet aan wie hier op goede gronden asiel zoekt en krijgt. Maar die ook erkent dat veel mensen - allochtonen èn autochtonen zich terecht zorgen maken over de opeenstapeling van social en economische problemen in hun directe woon- en werkom geving. Dat zou niet alleen Bt»- - -■ waari kestein een moeten zijn. lief ding In de notitie staan de uitgangs punten en hoofdlijnen voor de wettelijke regeling van weten schappelijk onderzoek met em bryo's. Het gaat om embryo's die tot stand komen tijdens in vitro fertilisatie (ivf). Bij zo'n behan deling komt de bevruchting bui ten het lichaam tot stand en wordt het embryo daarna in de baarmoeder geplaatst. Om de kans van slagen zo hoog moge lijk te maken, vinden er meer bevruchtingen plaats. Het aantal terug te plaatsen embryo's wordt tegenwoordig beperkt tot twee, om grote meerlingen te voorko men. De embryo's die overblijven kunnen, als de man en vrouw dat willen, bewaard worden voor een volgende zwangerschap. Ook kunnen zij de'embryo's afstdan voor donatie. Als beide moge lijkheden vervallen, restte tot nu toe^slechts vernietiging."K Borst en Sorgdrager vinden dat die embryo's nu ook voor weten schappelijk onderzoek mogen worden gebruikt, mits het be trokken paar daar schriftelijke toestemming voor geeft. Naast de al genoemde voorwaarden geldt ook dat het onderzoek niet op een andere manier bereikt kan worden; dat het belang in evenredige verhouding staat tot de bezwaren; en dat het onder zoek voldoet aan eisen van de juiste methode en wordt uitge voerd door deskundigen. De ministers blijven het kweken van embryo's voor wetenschap pelijk onderzoek verbieden. Een aantal onderzoeken is expliciet verboden, zoals het tot stand brengen van klonen. w HET NIET gemakkelijk is om enerzijds harde standpunten te yentileren over het asielzoekersprobleem en anderzijds het wgo van gerespecteerd politicus heel te houden, heeft Frits Bolkestein op vervelende wijze ervaren. De WD-leider beweegt zich met zijn uitspraken over dit gevoeli- f waagstuk al wekenlang op de grens van het toelaatbare. Hij ™eft het minderhedenvraagstuk tot het grootste nationale Probleem verheven, waardoor het bestaande ongenoegen tegen buitenlanders wordt aangewakkerd. Bolkestein volhardt in zijn mening dat hij slechts zegt wat anderen niet durven zeggen, maar ondervindt nu dat het voortdurend bespelen van dit thema niet alleen positieve effec ten heeft. De keurige politicus Bolkestein heeft eerst knarsetan dt! moeten toezien hoe de extreemrechtse politicus Filip "Winter van het Vlaams Blok hem in zijn armen sloot door te verklaren dat hij als Nederlander ook op Bolkestein zou hebben tetemd. de provocatie van Dewinter volgde nog het pesterijtje van «ntrumDemocraat Janmaat, die zegt dat hij de VVD aan een restzetel in de Senaat wil helpen door zijn vertegenwoordigers in eStaten bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer op de VVD te '«en stemmen. De reden: volgens Janmaat heeft Bolkestein het Du-beleid over asielzoekers en vreemdelingen publiekelijk onder geven. VERVOLG VAN VOORPAGINA De premier wijst er verder op dat de suggestie van de WD voor een deel overbodig is, om dat uitgeprocedeerde asielzoe kers nu al onder een zekere dwang naar kleinere gemeenten verspreid over het land, gaan Die praktijk bestaat al drie jaar en de Tweede Kamer heeft enke le weken geleden ingestemd met de nuisvestingswet, die het be staande beleid wettelijk moet re gelen. Om behalve asielzoekers ook an dere migranten verplicht te spreiden, gaat Kok te ver. „Daar ben ik vierkant tegen. Het is in strijd met de rechten van bur- gers om te gaan en te staan waar ze willen. De WD wil met haar suggestie getto-vorming in de grote steden tegengaan. Maar volgens Kok moeten overheidsmaatregelen gericht zijn op het voorkomen van overconcentratie van 'aller lei sociale problemen, armoede en verpaupering'. „Geleidelijk aan gaat het meer over de heer -BoJkestein en te weinig over maatschappelijke vraagstuk- Ook VVD-minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) toonde zich gisteren verwonderd over het plan van zijn partijgenoten. (VW?egnjp niet helemaal wat de VVD wil. Volgens mij is wat zij wil al beleid. Dus sneller is de partij niet te bedienen. A kamerfracties van PvdA CDA en D66 reageerden eerder deze week al negatief op de spreidingsplannen van de WD. „Terechte Jpitiek,oordeelde Kok gisteravond. Vice-voorzitter Korthals van de WD-fractie zegt in een reactie op de uitlatingen van Kok dat zijn partij de verwarring die is ontstaan over haar migranten- standpunt zeer betreurt. Volgens hem is er een verkeerde indruk ontstaan. Hij vindt dat des te onprettiger, omdat nu zelfs de premier 'een onhelder beeld' heeft van het WD-standpunt. Het politieke gekrakeel van de laatste dagen over de problemen rond minderheden en asielzoe- kers heeft trouwens weinig in- vloed op de mening van de mees te mensen. Dat zegt J. Kleinijen- huis, docent politicologie aan de VU in Amsterdam. Hij doet sa men met een aantal anderen on derzoek naar opvattingen van de Nederlandse bevolking over het allochtonen-vraagstuk Wel wordt in tijden van grote publiciteit over dit onderwerk het minderhedenvraagstuk door meer mensen als een groot pro bleem erkend, aldus de onder zoeker. distantieert zich verre van deze lieden en hun verwerpelijke theorieën. Met zijn staat van dienst als politicus neeft hij daar reden toe. Maar het laat onverlet dat hij zich goed rriQet realiseren dat zijn zogenaamde helderheid krachten op- [oept die moeilijk te bedwingen zijn. je drang om de dapperste te willen zijn op een onderwerp dat 3°ed scoort bij het grote publiek, is blijkbaar manifest voor de "6 e kamerfractie van de VVD. Anders is het niet te verklaren dat "D-kamerlid Rijpstra aanvankelijk met een voorstel op de foppen kwam (asielzoekers moeten over het hele land verspreid orden) dat indruist tegen de grondwet. "«'s hoog tijd dat de VVD zich bezint over de wijze waarop het jsielzoekersprobleem moet worden benaderd. Het kabinetsak- *°ord is een perfecte leidraad. Dat vermeldt dat Nederland een liberal' maar ^atsoenhjk asielbeleid nastreeft. Daarin moeten ook "iet la 2'C^ '<Hnnen vinden. Het is dan wel nodig dat ze zich van sL1®61' manifesteren als de enige en waarachtige vertolkers V3n het grote ongenoegen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Oud-premier Lubbers lijkt in april van het vorig jaar te hebben gehoopt dat de Arscop-affaire het CDA zou verlossen van zijn gedoodverfde opvolger, Elco Brinkman. Tijdens de vergadering van de ministerraad van 8 april schoof minister Hirsch Ballin (Justitie) de premier een persbericht toe. Daarin werd melding gemaakt van de, tv-uitzending van KRO's Reporter, diezelfde avond, waar in Brinkmans betrokkenheid bij het van fraude verdachte bedrijf van zijn oom, uitvoerig uit de doeken zou worden gedaan. Lubbers schreef Hirsch Ballin een kattebellletje terug met al leen de vraag; Blessing in disguise?' (Een geluk bij een on geluk?). De oud-minister onthulde deze briefwisseling gisteravond in een documentaire van Brandpunt over de teloorgang van het CDA. De documentaire is gebaseerd op het boek 'De Stranding, het CDA van hoogtepunt naar catastrofe' van de journalist/schrijver Mar cel Metze. Dit boek is gisteren gepresenteerd. Metze's boek is gebaseerd op anonieme CDA- bronnen en geschreven materiaal zoals brieven van Lubbers. De geschiedenis van de langza me maar zekere verwijdering tussen Lubbers en de door hem vroegtijdig benoemde opvolger laat weinig ruimte voor een an dere lezing dan dat Lubbers hoopte dat Brinkman definitief over de Arscop-affaire zou strui kelen. Want twaalf dagen eerder had Lubbers in een brief Brink man al afgeschreven. Dat was op 28 maart, twintig dagen na de voor het CDA desastreus verlo pen raadsverkiezingen. Lubbers schreef: „Onze eerste man heeft zijn geloofwaardig heid en gezag geheel verloren. Dat doet mij pijn voor hem en Janneke en voor de partij. Ik reken mezelf veel schuld aan. Bij iedere aarzeling heb ik hem door Brinkman foto de stem/ben steffen dik en dun gesteund. Het is een drama geworden. Het drama is echter nog groter omdat er niet echt consequenties worden ge trokken. Elco heeft slechts één doel, één toetsingscriterium: doorgaan, ook als de 'politieke dood' erop volgt. Dat is moedig, maar Naar mijn overtuiging is nu echt het moment aangekomen dat Elco als lijsttrekker terug treedt." Lubbers droeg als alternatieven kamervoorzitter Deetman als lijsttrekker en beoogd premier aan of Yvonne van Rooy als lijsttrekker in combinatie met een kandidaat-premier als Frans Andriessen of Peter Kooijmans. Die suggesties stierven echter een vroege dood. De uiterst gespannen Brinkman lagt dwars. Hij wilde doorgaan. Die opstelling had tot gevolg dat beide leiders vanaf half april openlijk van de ene in de andere ruzie vervallen. Uit het boek blijkt dat Lubbers na de desastreuze uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen vol ledig de kluts kwijt was. Hij stapelde het ene op het andere 'wanhoopsscenario' in een ijdele poging voor de christen-demo craten te redden wat er te red den viel. Even dreigde hij in die periode zelfs zijn kabinet op te blazen. Die plannen heeft hij in een brief, de zogenaamde 'dynamiet- brief' kenbaar gemaakt, onder anderen aan voormalig partij voorzitter Lodders. Vooral het verzet van Lubbers' politieke vriend Jan de Koning weerhoudt de premier van dit 'wan hoopsscenario'. Dat het eens zo machtige CDA- bolwerk nog steeds in onzeker heid verkeert, blijkt uit de wei gering van huidig partijvoorzit ter Hans Helgers om Metze's boek gisteren in ontvangst te nemen. Helgers meende dat een 'ja' uitgelegd zou kunnen wor den als autorisatie van het boek. Oud-gediende Norbert Schmel- zer wees de uitnodiging eveneens af; hij conformeerde zich aan de zeer formele opstelling van de CDA-top. Het CDA heeft ook nog gepro beerd een blokkade tegen publi catie op te werpen. Na zeer moeizame onderhandelingen tussen de schrijver en het CDA is toch besloten mee te werken. Metze kreeg zes officiële ge sprekspartners toegewezen: Eer- ste-Kamervoorzitter Van Leeu wen, voormalig partijvoorzitter Lodders, vice-fractievoorzitter Wolters en de oud-bewindslie den De Vries, Hirsch Ballin en Van Rooy. Ze worden in het boek echter geen van allen geci teerd. Metze: „Het was anoniem of geen boek." Marcel Metze, De Stranding. Uit geverij SUN, Nijmegen, 39,50 ZATERDAG 18 MAART 1995 A3 J/ ël w 'Nu met gratis omslag,' adverteerde het programma blad van de grootste familie van Nederland. Mijn gemoed schoot vol. Ik zag begin jaren zeventig weer voor me. Een bruine plastic kaft voor om het omroepblad met zo'n net niet handige doorzichtige plastic strook om de dag van de week onder te schuiven. En al waren ze onhandig, veel meer dan Nederland 1 en Nederland 2 hoefde je niet uit elkaar te houden. Zacht waren ze ook, die omslagen en omdat iedereen nog rookte, zat er altijd wel zo'n ingesmolten putje in van een vergeten, maar daarna snel geroken sigaret. Onschuldig waren we toen. Mary Schuurman kondige Op Losse Groeven aan en van asielzoekers, criminali teit en andere welvaartsproblemen hadden we nog nooit gehoord. 'Nu met gratis omslag,' is dat geraffineerd inhaken op onderhuidse gevoelens van onbehagen? Heeft die grootste familie Struisvogel als achternaam? Verlan gen we inderdaad terug naar de decennia van de onnozelheid? Had toen niet elke familie een oom Frits die op elke verjaardag het altijd beter wist, brutaal om een derde pilsje vroeg en in zijn eentje het hele schaaltje olienoot jes soldaat maakte? Hij had poen en dat maakte indruk. Nu wij inmiddels ook wat te besteden hebben, vertelt oom Frits ons ongevraagd hoe we dat geld het beste in de familie kunnen houden. MERIJN 'Strengere aanpak kindermisbruik' Amsterdam - De in Amsterdam gevestigde organisatie Child Right World Wide wil dat seksuele exploitaitie van kinderen strenger wordt aangepakt. In een gisteren gepubliceerd rapport schetst de organisatie een grof beeld van kindermisbruik over de hele wereld en doet zij aanbevelingen om het misbruik aan te pakken. Child Right overhandigt het rapport eind april aan minister Sorgdrager van Justitie. De kinderorganisatie wil onder meer dat Nederlandse toeristen die zich in het buitenland schuldig maken aan kindermisbruik, daarvoor in eigen land worden bestraft. Te weinig bemanning op kotter Den Haag - De 26-jarige schipper van de Katwijkse kotter Willy Alida had niet alleen mogen uitvaren. Op dit schip horen minimaal drie bemanningsleden. Dit is geregeld in het Vissers- vaartuigenbesluit. Volgens de Scheepvaartinspectie zijn de leng te van het schip, het motorvermogen en het vaargebied bepalend voor het aantal opvarenden aan boord. De bemanning van een Wieringer kotter trof de Willy Alida donderdagmorgen, op haar kop drijvend, aan op 20 kilometer van het Duitse waddeneiland Sylt. Duitse marineduikers vonden later die dag het stoffelijk overschot van de kapitein. De vaste Nederlandse bemanning van de kotter was onlangs na een ruzie van boord gegaan. Het is nog onbekend hoe het schip kon omslaan. Talrijke demonstraties tegen racisme Amsterdam - In het kader van de internationale acties tegen racisme zijn er volgende week in zestig Nederlandse steden talrijke manifestaties. Zij zijn zowel gericht tegen de toenemen de activiteiten van extreem-rechts als tegen het kabinet dat volgens de Stichting Nederland Bekent Kleur geen kleur bekent bij zijn beleid op het gebied van vluchtelingen en migranten. Delft bijt maandag het spits af. De stad is hiervoor uitverkozen omdat zij het gehele jaar door aandacht besteedt aan 'de ontmoeting van culturen'. Voorzitter E. Nijpels van het nationa le comité Allemaal anders, allemaal gelijk verricht samen met Feyenoordspeler Regi Blinker de symbolische aftrap van de actieweek. De actieweek eindigt zaterdag met een grote mani festatie in de Amsterdamse stadswijk Zuidoost (Bijlmer). VSN: 1,2 miljoen schadevergoeding Utrecht - Verenigd Streekvervoer Nederland betaalt reizigers die hinder ondervonden van de staking in het streekvervoer in totaal een schadevergoeding van 1,2 miljoen gulden. Dat heeft de VSN-groep vrijdag laten weten. Volgens een woordvoerder hebben 70.000 reizigers bij VSN en de aangesloten busbedrijven een verzoek om schadevergoeding gedaan. Zij ontvangen gemid deld zeventien gulden. VSN betaalt alleen uit aan abonnements houders. Amsterdam krijgt Dachau-monuinent Amsterdam - Amsterdam krijgt waarschijnlijk dit najaar een Nationaal Dachau Monument. Volgens secretaris P. de Loos van de stichting die het initiatief heeft genomen voor het gedenkte ken, is er genoeg geld bij elkaar. Het monument is ontworpen door kunstenaar Niek Kemps en komt in het Vondelpark. Stadsdeel Zuid moet daar formeel nog een beslissing over nemen. Het ontwerp bestaat uit een gang van twee groenhagen met een lengte van zestig meter. Daar tussen komt een stenen vloer, waarin ook de namen van alle andere concentratie- en vernietigingskampen zullen zijn uitgebeiteld. 'Vleesetende bacterie' doodt 2 vrouwen Sittard - In één week tijd zijn twee vrouwen uit Schinnen overleden aan een ernstige infectieziekte, waarbij een agressieve bacterie in korte tijd het weefsel aantast. De ziekte heeft in de eerste drie maanden van dit jaar in Nederland al acht slachtof fers geëist. De bacterie, een streptokokken groep-a-bacterie, wordt ook wel omschreven als een vleesetende bacterie. Jaar lijks sterven in Nederland ongeveer dertig mensen aan de infectieziekte, die door deze bacterie wordt veroorzaakt. Een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne zegt dat de ziekte nog redelijk zeldzaam is, maar dat er sinds 1991 een toename is van het aantal gevallen. „Het angstige is dat je de ziekte niet kunt voorkomen. Iedereen kan het krijgen. De meeste mensen dragen de bacterie bij zich, maar worden nooit ziek, terwijl een ander er heel gevoelig voor is." (ADVERTENTIE) ZIE EIDERS IN DEZE KRANT

de Stem | 1995 | | pagina 3