PvdA en CDA in college DE STEM ill Rijkswaterstaat wil opvallen met gebouw Forse straffen voor drinkende chauffeurs HEEFT U IETS irshop olitie Zeeland: 'Nog nooit zoveel blauw op straat in Terneuzen' 'Zeeland moet zichzelf mvat 1001 'uchaut geeft 140-13293 agressiever verkopen' GP en RPF/GPV verlaten provinciehuis woedend vanwege kiezersbedrog' km Hulst koopt compostvaten Vrouw gedood bij ongeval Vijf maanden gevangenis voor 'portier' (m/v) van drugpand in Terneuzèn Bouwbedrijf in Hansweert in problemen door staking Zeeuws-Vlaamse Volkspartij heeft gelederen gesloten iur fie voor u klaar! )JACK MET IBARE BODY Kiezersbedrog Zelfmoord van gevangene ^an u vindt, dat er een kleine gerubriceerde jygftenliö voor geplaatst moet worden? Plaats dat tje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw 8(jV0rtentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 ^-lezers en lezeressen pluizen week in week uit Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. Zeeland ZATERDAG 18 MAART 1995 DEEL 1 NEN •>721 Ieater voor Zeeuws-Vlaanderen van: SUZUKI - YAMAHA - DUCATI - uit onze kledingopruiming voor l- nu voor :n |- nu voor en gebruikt op voorraad als: Ducati 900 SS, Ducati M 600 ki Savage, Suzuki Intruder, Ya- iog veel meer. kopen. Of u vraagt de heldere, uitgebreide, gratis documentatie. Daarin leest u dat de Postbankhypotheken niet alleen een gunstige rente en zeer aan trekkelijke voorwaarden hebben, maar ook dat er vele mogelijk heden zijn om de hypotheek samen te stellen die bij u past- De Postbank doet alles im zoiets ingewikkelds als hypotheken o helder moge- jk te maken. postbank Postbank. ,onze verslaggever ildelburg - De conclusies van het ■jjgse onderzoeksinstituut IVA „jiet functioneren van de politie le reorganisatie wekken geen be dding bij de leiding van de tuwse politie. VA vroeg, in opdracht van de mi nes van binnenlandse zaken en jus titiemensen in de vijfentwintig «korpsen naar hun ervaringen, 'meerderheid oordeelde dat de nieu- urganisatie de politie minder be schikbaar, bereikbaar en zichtbaar heeft gemaakt voor de burger. Ook gemeente-bestuurders en leidingge venden binnen de politie geven toe dat de reorganisatie van de politie niet 'tot meer blauw op straat' heeft geleid. „Grotendeels is dat waar. Maar de afne mende bezetting in aanmerking geno men, is er bijvoorbeeld in een plaats als Terneuzen nog nooit zoveel blauw op straat geweest als nu," zegt de waarne mend korschef van de regiopolitie Zee land, L. Schuller. Er is dan wel niet méér blauw op straat, het beschikbare blauw is wel meer op straat te vinden, verwijst de waarnemend korpschef naar initia tieven als de aanstelling van wijkagen ten in diverse politiedistricten in Zee land. De regionale college's die de regiokorp sen moeten besturen, krijgen in het eva luatieonderzoek eveneens veel kritiek. Zij functioneren nergens goed, vindt het merendeel van de ondervraagden. De regionale college's bestaan uit de burgemeesters in de regio en de hoofdof ficier van justitie. Volgens de onderzoe kers kwalificeren bestuurders, politie- en justitiemensen dit college vaak als 'Poolse landdag'. De burgemeesters ko men teveel voor de belangen van hun ei gen gemeente op in plaats vaii oog te hebben voor het belang van de regio als geheel. De waarnemend korsbeheerder van de Zeeuwse politie, burgemeester J. van der Doef van Vlissingen, erkent dat de ver gaderingen van het regionaal college in de provincie regelmatig 'geen verheffen de vertoning zijn'. Volgens Van der Doef valt het in Zeeland echter wel mee en kijken de burgemeesters door de bank genomen genoeg over hun gemeente grenzen heen. Het slechte functioneren van het Zeeuws politiecollege is overigens eerder al re den geweest om de hand in eigen boezem te steken. Van der Doef meldde dat het dagelijks bestuur de komende weken echt werk maakt om het college beter te laten func- 1 tioneren. „We moeten het zoeken in een betere voorbereiding van de vergaderin gen," aldus Van der Doef. „De stukken moeten eerder bij de burgemeesters in huis zijn." onze verslaggever üdelburg - Zeeland krijgt een college van Gedeputeer- Staten, bestaande uit de WD, de PvdA en het CDA. :e partij levert twee gedeputeerden. Het college heeft meerderheid van dertig zetels in de uit 47 zetels be ulde Zeeuwse Staten. SGP en de RPF/GPV, die tot teren in de race waren om mee |sdoen, hebben gisteren het pro- iehuis woedend verlaten. Zij ai dat de kiezers bedrogen dat de WD met de PvdA blokvorming vooraf hebben dat het CDA de confes- ile of christelijke politiek laten vallen als een bak- 3i en dat dit nieuwe college Hsbedrog' is. bekend claimden de WD Inde PvdA samen vooraf vier ze- |Aen lieten de verdeling van de Ére twee over aan de confes sie partijen. bar VVD-formateur Hennekeij mde zich gisteren niet onder de Wc van de kritiek. „De con- ssionele minderheid in de Sta sis met drie afgenomen, dus is Seen zeer redelijke samenstel- aldus Hennekeij. idA-gedeputeerde Bruinooge, detweede architect van dit colle- f,over de woede van de SGP: jlet CDA heeft tien zetels, dus he je recht aan de verkiezings- itslag om dit in het college op te ■en, de SGP heeft vier zetels [Saksteen i een klein kwartiertje ver- ISiten de Statenleden Kolijn SGP), Van Heukelom (SGP) en fcer (RPF/GPV) boos de verga- Kolijn stak direct van «aldoor te zeggen dat 'het CDA la SGP als een baksteen heeft la- tenvallen'. Kolijn: „Wij als con- iessionele partijen hadden op noeten komen toen ons door de IT en de PvdA maar twee ze tels werd gegund, maar het CDA dat geaccepteerd in ruil Iw twee zetels. Wat ik Dek kwalijk neem is dat hij zijn mond eid toen we het daarover had- en. Het gaat hier niet om princi pes, maar puur om macht. Colle ga Van Heukelom vraagt zich af hoelang het CDA de C nog houdt, nou, ik vind dat de D al aan het verbleken is." De CDA-gëdeputeerde Dek, ge confronteerd met de kritiek: „De SGP heeft het elke keer over de verdeling van de staten in confes sioneel en niet-confessioneel en ik vind dat geen juiste benade ring van een bestuur. Mijn fractie heeft zeker niet overvraagd." De jzritiek van de Kolijn, Van Heukelom en Visser was niet mals. „Je kunt winnen of verlie zen in de verkiezingen, dat maakt niet uit. Deze drie partijen rege len het onderling zelf," aldus Vis ser. „De Pvda heeft drie keer verloren in de verkiezingen en ze blijven toch met twee gedeputeerden zit ten, dat is puur kiezersbedrog," zo meende Van Heukelom, de kandidaat-gedeputeerde van de SGP. Hij valt binnen voor de tweede maal buiten de boot, want bij de kamerverkiezingen haalde hij ook net geen zetel. Kolijn tenslotte: „Hier wordt Zeeland geen dienst bewezen en de kiezer ziet dat. Daarom komt die kiezer ook niet meer stem men. Dit college is een teken aan de Zeeuwse kiezers van: blijft u maar thuis, wij regelen het hier wel." De komende tijd onderhandelen de gedeputeerden over de porte feuille-verdeling. Hennekeij ver wacht dat dit nog enkele weken zal duren. De inschatting is dat het CDA de meest onaantrekke lijke portefeuilles krijgt, omdat die partij door de blokvorming van de WD en de PvdA het zwakste staat in de onderhande lingen. 'W- Kolijn (SGP) ...als een 'iïeen'laten vallen... M*l> 4 3 v. itrs f Het nieuwe gebouw van Rijkswaterstaat in Terneuzen Van onze verslaggever Terneuzen - Rijkswaterstaat heeft ver gevorderde plannen voor de bouw van een nieuw kantoor voor alle diensten in Zeeuws-Vlaanderen. De haalbaarheid van een spraakmakend gebouw, ontwor pen door een Amsterdams architecten bureau, is op dit moment in onderzoek. De hamvraag is vooralsnog of het gebouw niet te duur is. Dat wordt momenteel uitge zocht en daarom spreekt W. Vinke, hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen, liever nog voorzichtig van een 'praatplaatje'. Toch zijn er al de nodige stappen gezet. Er is sprake van serieuze plannen om het gebouw te realiseren. De hoogste baas van Rijkswa terstaat in Zeeland, H. Saeijs, liet er zich lo vend over uit tijdens dê nieuwjaarsreceptie en ook het landelijke directieteam van Rijks waterstaat staat positief tegenover de bouw van het opvallende kantoor. De Amsterdamse architect ontwierp een ge bouw dat op de middenlandtong van het Ter- neuzense sluizencomplex moet komen te staan. Op het eerste gezicht doet het denken aan een Chinese tempel. Het is een vooruit strevend ontwerp. Alle materialen zijn ecolo gisch verantwoord, dat wil zeggen dat ze duurzaam zijn en het milieu zo min mogelijk aantasten. Dat is niet het enige opmerkelijke aan het mogelijke nieuwe kantoor voor de dienst kring Zeeuws-Vlaanderen, de afdeling Ter neuzen van de scheepvaartdienst Wester- schelde en de werktuigkundige dienst. Dat zijn ook de aankleding met een binnen- en buitenvijver, zonnecollectoren en zonnepane len, muren met philodendrons en sedums op Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat deelnemen aan de regio nale compostvatenactie. Ze schaft vijfhonderd compost- vaten aan. Particulieren kun nen voor 25 gulden over een dergelijk vat beschikken. Het compostvat is geen volledig vervangsmiddel voor de gft-rol- emmer. Maar het grote voordeel van thuis composteren is de aan zienlijke besparing op de verwer kingskosten van huishoudelijk afval. Omgerekend 37,50 gulden per deelnemend huishouden. De gemeente Hulst ziet het thuis- composteren als een welkome WD-formateur J. Hennekeij ...redelijke samenstelling... FOTO'S ARCHIEF DE STEM j3"on2e correspondent eenfii6nS een verkeersongeval te Breskens is gistermiddag bl-]arige vrouw uit Groede op slag gedood. s'acht°ffer reed op haar fiets over de Grote Kade en kwam door TouwT oorzaak in botsing met een zogenaamde viswagen. De Dom? j1® onder dit voertuig terecht. De viswagen kwam vanuit de dhidel If31 6n reet^*n rating Hoofdplaat. Het is de politie niet Van onze verslaggever Terneuzen - In het holst van de nacht, net terug van een feestje bij zijn tante, werd C.K. uit Terneuzen op 29 ja nuari 1995 aangehouden, om dat hij slingerend reed en zijn bochten nogal ruim nam. Dat werd blazen. En het resul taat was 865 microgram, bijna vier keer zoveel als maximaal is toegestaan. „Daarmee gooide u bijna u baan als vrachtwagen chauffeur in het water," consta teerde politierechter Van Breda gisteren in Terneuzen. „Absurd hoog," vond officier van justitie Lambooij het vastgestelde alco holgehalte. Hij eiste een boete van 2250 en een voorwaardelij ke rijontzegging van negen maanden, op voorwaarde dat K. de Alcohol Verkeers Cursus (AVC) volgt. De politierechter legde het aceent iets anders: vier duizend gulden, waarvan vijf tienhonderd voorwaardelijk, plus de gevraagde AVC en het voor waardelijk rijverbod. Diezelfde nacht ging W.M. uit Terneuzen met zijn auto over de kop in de buurt van Hulst. Hij be landde in een sloot, maar dat was volgens hem niet zijn schuld. Het lag aan de slecht verlichte S- bocht en het slechte weer, vol gens M. Ondanks twee eerdere veroordelingen voor rijden onder invloed, wilde het maar niet tot hem doordringen dat de genut tigde alcohol (585 microgram) een kwalijke rol gespeeld kon hebben. Deelname aan de AVC had blijkbaar niet geholpen, dus vroeg de officier een boete van vijftienhonderd gulden en een rijverbod van zes maanden. M. gaf aan dat hij de boete niet kon betalen en de politierechter zette die om in twee weken cel. De rij ontzegging handhaafde hij. Ook al voor de derde keer binnen enkele jaren, stond P.H. uit Bier vliet terecht voor rijden onder in vloed. Toen hij op 30 januari was aangehouden in Oostburg, blies hij 555 microgram bij elkaar. „Op het randje van een rijverbod," waarschuwde de officier. H. Terneuzen - Henk van Beers, hij is in deze provincie .dis trictsbestuurder van het CNV, maakt zich zorgen. Zorgen om Zeeland. „Zeeland", zo verzuchtte hij gisteravond in Terneuzen op de regionale jubilarissenavond van zijn bond, „Zeeland stelt schijnbaar steeds minder voor." Want Van Beers constateert- dat steeds meer instellingen Zeeland de rug toekeren, laat stelijk viel een dergelijk besluit bij de Middelburgse vestiging van de Sociale Verzekerings bank. De districtsbestuurder ver woordde zijn zorg gisteravond zo: „Steeds moet de werkgele genheid omwille van efficiency en doelmatigheid van Zeeland naar westelijk Noord-Brabant. Waarom toch? Wegen en trei nen gaan twee kanten op, West-Brabant kan toch ook hier komen werken?" Kortom, Van Beers vindt dat de provincie Zeeland haar waren beter, agressiever aan de man moet brengen. En hij riep op tot protest. „Anders hebben we straks niets meer." Dat laatste blijkt volgens Van Beers ook uit de pogingen van het stadsgewest Breda om voor het zuidwesten één regionaal bureau voor de arbeidsvoorzie ning te vormen, derhalve inclu sief Zeeland. Breda onder neemt deze pogingen zonder zelfs Zeeland om een mening daarover te vragen, aldus de districtsbestuurder. „Het is bijna brutaal om een gehele provincie op deze wijze te annexeren, maar wat er ook uit blijkt is dit: Zeeland heeft veel te bieden." Van onze verslaggever Terneuzen - Over het geslacht van D.S., nu zonder vaste woon- of verblijfplaats, maar voorheen woonachtig in Terneuzen, was gisteren op de rechtbank in Terneuzen wat onzekerheid. „Maar het is in ieder geval iemand met een rommelig verleden. En zo verslaafd als de pieten-natuurlijk," wist politierechter Van Bre da. S. was niet komen opdagen en aan de hand van zijn/haar naam kon niet worden vastgesteld of het om een man of een vrouw ging. Uiteindelijk hield de recht bank het,op het tweede, afgaand op de verklaring van een Terneu- zense winkeleigenaar, die had verklaard dat hij 'de vrouw al va ker had gezien'. In de betreffende winkel had S. in september van vorig jaar een trui gestolen. Dat was de laatste - althans be kende - winkeldiefstal in een reeks die in 1993 was begonnen en waarvoor de rechtbank in Middelburg de vrouw al had ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf. Nu kwam daar ook nog eens medeplichtigheid bij het handelen in hard-drugs bij. S. had namelijk gefungeerd als portier bij een bekend drug- pand in de Terneuzense binnen stad, in augustus 1994. Officier van justitie Lambooij vond een gevangenisstraf van drie maanden op zijn plaats. Daarnaast wilde hij het resteren de deel (vier maanden) van de voorwaardelijke straf uit 1994 opgelegd zien. Samen kwam dat op zeven maanden. Van Breda vond dat toch wat aan de hoge kant en legde S. bij verstek in to taal vijf maanden op. Van onze verslaggever Terneuzen - Het bouwbedrijf Van der Straten uit Hansweert dreigt in grote problemen te komen als de staking in de bouw nog lang voortduurt. Het gaat daarbij vooral om problemen bij werken waar het bedrijf in België mee bezig is. de vleugel vormige daken. Allerlei nieuwe snufjes zijn in de bouw verwerkt zoals bij voorbeeld zogenaamde 'flowforms' in de vij vers om door niveauverschillen het water te reinigen en diafragmawanden die de warmte vast houden. Dat laatste moet de bouw financieel verant woord maken, want het is een duur project. Het gebouw kost naar schatting tussen de twee en 2,5 miljoen gulden. De achterligger- de gedachte is echter dat het gebouw zien door energiebesparingen terug kan verdie nen, „Wanneer je iets aanschaft dat zichzelf bijvoorbeeld door energiebesparingen in tien jaar terugverdient ben je heel goed bezig," zegt Vinke. „We laten daarom nu uitzoeken hoeveel duurder dit gebouw werkelijk gaat worden en of dat nog acceptabel is. Ik ben er van overtuigd dat het niet twee keer zo duur is, hoogstens dertig procent." Gisteren riep de directie in een fax het Algemeen Verbond Bouwnijverheid (de werkgevers in de bouw) op zo snel mogelijk met de vakbonden om de tafel te gaan zitten voor nieuwe cao-be sprekingen. „Vervelend dat zo'n bedrijf in de knel komt", reageer de gisteren districtsbestuurder H. Lenting van de Bouw- en Hout bond FNV. „Maar daarvoor kun nen wij de staking niet afblazen. We voeren geen actie om de actie, maar we gaan voor een goede cao ".Aan het stakingsfront ge- beurde In Zeeland staken ongeveer 700 bouwvakkers. aanvulling op de gft-inzameling. De compostvaten gaan ruim vijf tig gulden per stuk kosten. Men sen die thuis willen composteren betalen 25 gulden per vat. De overige kosten (33,75 gulden) kunnen bij de Afvalstoffenver- wijdering Zeeuws-Vlaanderen gedeclareerd worden. J.P. Hageman en C. Yan Leuven in Staten Terneuzen - De gelederen binnen de ZeeuWs-Vlaamse Volks partij (ZVP) zijn weer gesloten. Tijdens een gisteravond gehou den vergadering in Terneuzen werd besloten dat Hulstenaar Cor van Leuven en lijsttrekker Jean-Paul Hageman de twee statenzetels gaan bemannen. kreeg een boete opgelegd van vijfentwintighonderd gulden, waarvan duizend voorwaarde lijk, mits hij de AVC volgt. Daar naast leverde zijn misstap hem een voorwaardelijk rijverbod op van zes maanden. Bij M.C. uit Axel werd in oktober van vorig jaar de bloedproef afgenomen. Hij had zitten wachten op een klant die niet was komen opda gen en had de tijd gedood met het nuttigen van de nodige pinten. Te veel, zo bleek toen hij met 1,44 promille in de auto werd aange troffen. Duizend gulden boete, waarvan 750 voorwaardelijk, de AVC en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden waren gisteren zijn deel. „We schudden hiermee het imago van ruziemakers van ons af," ver klaarde wobrdvoerder A. Meeu- sen gisteravond na afloop van de vergadering. Binnen de ZVP was een strijd ontstaan over de tweede staten- zetel. Die tweede zetel werd ge claimd door West-Zeeuws-Vla ming Bram Heij boer omdat hij meer stemmen had behaald dan Van Leuven, die als tweede op de lijst staat. Heijboer beriep zich op een voor de verkiezingen gesloten 'heren akkoord' waarbij niet de lijst volgorde bepalend was maar wie de meeste stemmen zou halen. Daarnaast vonden de West- Zeeuws-Vlamingen dat West- Zeeuws-Vlaanderen er maar be kaaid afkomt omdat twee Oost- ZeeuwS-Vlamingen in de staten gaan zitten. „Zeeuws-Vlaanderen is geogra fisch wel opgedeeld in drie re gio's maar de belangen van de drie regio's gaan niet in de verte genwoordiging verloren. We zijn bezig met de samenstelling van diverse commissies waar ook West-Zeeuws-Vlamingen ruim in vertegenwoordigd zullen zijn. Daarnaast hebben we binnen veertien dagen een compleet be stuur en worden ook steunfrac- ties op alle statencommissies sa mengesteld. De ZVP zal het be lang van alle «kiezers zeker niet beschamen. Ook Bram ziet het belang van de ZVP en dat van de kiezers in. Hij blijft zeker lid van de ZVP en zal een functie bekle den in het bestuur," aldus Meeus- en. Van onze correspondent Middelburg - Naar eerst nu be kend is geworden, heeft afgelo pen zondag een gedetineerde in zijn cel van de penitentiaire in richting Torentijd in Middelburg zelfmoord gepleegd. De man, een inwoner van Elle- woutsdijk, zat daar een gevange nisstraf uit wegens een drugde lict. Het stoffelijk overschot werd maandagochtend door de be waarders ontdekt. In verband met het suïcidale karakter wei gert justitie elk commentaar.

de Stem | 1995 | | pagina 37