Na negen weken in de oertijd een lekkere pils 'Expc met e toelai Debat over minderheden behoeft depolitisering Taal -DE STEM- Bredase d Experiment viel mee DE STEM VVD en asi DE STEM BINNENLAND BUITENLAND BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 [Ministers Bor Compensatie energieheffing via belasting In de vooroorlogse jaren waarin ik opgroeide, wa ren er twee groepen kin deren waarmee wij. jeugdige katholieken, niet speelden. Dat waren allereerst de pro testantse kinderen die, zoals ons werd voorgehouden, te goeder trouw dwaalden, die geen pastoor hadden - zoals wij - maar een dominee die nog getrouwd was ook en kale kerken waarin alleen maar een preekstoel en een orgel stonden. Kinderen uit die mi lieus werden op afstand ge houden, want kalverliefdes konden immers op trouwen uitlopen en wie een gemengd huwelijk sloot, ging een ver bond met de duivel aan en was uitgesloten van het ont vangen van de sacramenten. Nog kwalijker was de omgang met kinderen uit de kring van de socialisten, de 'rooien', op roerkraaiers die erop uit wa ren de gevestigde orde te ver storen en zich aan God noch gebod iets gelegen lieten lig gen. Zo althans werd ons van de zondagse preekstoel te verstaan gegeven. Wij bezaten de waarheid in de ene, heilige, katholieke kerk. trokken in processies triom fantelijk door de straten, zet ten op pleinen Christus-Ko- ningbeelden, zongen aan het einde van het Lof dat onze Christus zou overwinnen, re geren en heersen. Daartoe was een rooms-katholieke staatspartij opgericht, die zich bediende van de Katholieke Radio Omroep, de Volks krant voor de katholieke ar beider, een katholieke univer siteit en economische hoge school. Ook waren er de katholieke leergangen waar - nagenoeg louter mannelijke - leraren werden opgeleid voor de katholieke scholen die in die jaren van de roomse blijd schap overal werden gesticht tot meerdere eer van God en van de kafholieke notabelen die de macht in handen had den. En hielden. Want af en toe werd een lo kaal in de bewaarschool ont ruimd waar ik onder de hoede van vrome nonnen leerde zin gen over 'buiten waar de vo geltjes fluiten' of in het patro naat waar we met het jon genskoor voor Marialof en plechtige hoogmissen oefen den om plaats te maken voor de hokjes waarin gestemd moest worden. Ik had natuurlijk met kinder lijke verwondering naar het verhaal geluisterd over Jean- d^Arc die hemelse stem men noorde. De onderwijzer, die soms zijn viool meebracht om ons gezang over het karre tje dat langs de zandweg reed te begeleiden, moest zijn in strument eerst stemmen. Maar uit de kleine houten hokjes waarin mijn ouders, ooms, tantes en andere vol wassenen met een toegevou wen papier een ogenblik ach ter een gordijn als in een biechtstoel verdwenen, klon ken geen stemmen, Alles wat zij op de zondag middagen in de huiskamer van mijn opa en oma, soms rustig, soms woedend, ter sprake hadden gebracht, was geluidloos geworden. Die stem, zo werd me duidelijk gemaakt, bestond uit het rood maken van een vakje voor de naam van de persoon die zij in de gemeenteraad of in de kamer wilden kiezen. Over Provinciale Staten heb ik ze nooit horen praten, maar een kamer in het gemeentehuis vol deftige heren kon ik me wel voorstellen. Op mijn ontvankelijk jeugdig gemoed maakten de mannen diepe indruk die, om een paar dubbeltjes te verdienen, met een politiek affichebord voor een stemlokaal stonden en dat af en toe omhoog hielden om stemmen te verwerven. Voor de katholieken, twee groepen protestanten en de socialisten. Stemmen De stemmen waren toen ei genlijk al verstomd. Wat er te zeggen viel, moest met het rode potlood uitgedrukt wor den in het vakje van de man van wie men hooguit de naam kende, maar aan wie men zijn belangen in den blinde toe vertrouwde. Geadviseerd van af de preekstoel, de kansel of de zeepkist. Veel zuilen zijn met de kerk gebouwen verdwenen, de oe cumene heeft veel tegenstel lingen uit de weg geruimd of toegedekt. Daarmee is overi gens over het doen en denken van allerlei belangengroepen, bstuurders en opposanten de grauwsluier van de politieke onduidelijkheid komen te lig gen. H K"- Is de omstandigheid dat in ons kiesstelsel de kiezers let terlijk monddodd zijn ge maakt, er misschien de oor zaak van dat nu in alle moge lijke en soms zeer vrijmoeidi- ge praatprogramma's op radio en televisie mensen hun stem verheffen om hun klein en groot leed uit te spreken; leed waarvoor de volksvertegen woordigers blijkbaar geen woorden over hebben? Bij de misschien wel dertigste knoert van een taalfout in een programma op de personal computer, mag er toch wel iets van worden gezegd. Gezegd met een t, was het in dit geval. De meest knappe bedenkers van software, die in staat zijn fantastische beelden en toepassingen voor het scherm te verzinnen en te verwerkelijken, glijden uit in het beetje tekst dat erin is verwerkt. Computerfreaks componeren foutloze computertaal, waarin elke spatie en elk letterteken een functie heeft, maar in de mensentaal verslapt hun aandacht en drukken ze op de verkeerde toets. Geruststellend toch, hun zwakke plek te weten. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 9 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso 29.80 (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar ƒ172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7. Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Door Marieke van Roessel en Patrick Wiercx Bloemen zijn er veel, in overdaad. Van alle kanten worden ze aangereikt. Jeroen Berben, tot voor kort bewoner van het pre historisch dorp in Eindho ven, heeft echter andere verlangens. „Heeft er nie mand een fles bier bij zich?", roept hij wanhopig naar de omstanders. Even later zien we hem terug, een dierbare fles Blonde d'Ardennes omklemmend. „Da's goeie pils, jongen", roept hij nog. Het prehistorisch experiment zit erop. De vijf deelnemers Anneke Boonstra, Franka Poels, Jeroen Berben, Bernike Zwamborn en Ria Dekker zijn moe en vuil, maar betreden met veel enthou siasme de buitenwereld. Van enige gretigheid om snel terug te keren in de beschaving is geen sprake. De belangstelling van de media is overweldigend. Familie en kennissen krijgen maar nauwe lijks de gelegenheid goeiedag te zeggen tegen hun prehistorische familieleden. Meer dan een ste vige omhelzing zit er in eerste instantie niet in. De vijf zien er redelijk gezond uit, als zij van achter de wal van houtblokken vandaan komen. De blokken hadden twee maan den lang het dorpje aan de Dom mel in Eindhoven in tweeën ge deeld. Zwaaiend en zingend tracht het vijftal zich een weg te banen tussen fotografen, journa listen, familie en belangstellen den. Na de negen rustige weken laten de in vellen en huiden geklede bewoners zich alle belangstelling graag aanleunen. Van alle kan ten krijgen ze bloemen. Oud wethouder mevrouw J. van Vel- zen, aanwezig namens de Vrien denkring van het museum en voorzien van een grote bos rui kers, slaagt er met enige moeite in zich staande te houden tussen het geduw en getrek. Het vijftal wordt eerst verwel komd door de medewerkers van het Prehistorisch Museum die niet voor een vrijwillige opslui ting van twee maanden hebben gekozen. Daarna volgen de in terviews. „Hoe voelt dat nou zo als prehistorisch beest?", vraagt een randstedelijke radio-ver- slaggever aan 'beest' Jeroen Ber ben uit Valkenswaard. Berben: „Ik heb daar geen enke le moeite mee." j,En ik ruik helemaal niks aan u," merkt de interviewer verbaasd op, nadat hij zijn neus in Berbens berevel heeft geduwd. „Oh, daar wen je hier heel snel aan. U bent er nu al aan gewend," antwoordt de Valkenswaardenaar. Kort hierna wordt hij omsingeld door een tv-ploeg van het Duitse RTL. Al snel komt de hamvraag: „Did you have sex?" Nee dus. „Wij zijn enkele personen, geen paren," verduidelijkt Berben. De RTL-man haalt zijn schouders op. Een man en vier vrouwen, 't had gekund. Ondanks het enthousiasme bij de deelnemeres is er ook opluchting dat het project voorbij is. Vooral Anneke Boonstra, directrice van het Prehistorisch Museum, is tot op het bot vermoeid van de bele venissen. „Ik heb vreselijke last van mijn knie. Dat had ik al ZATERDAG 18 MAART 1995 4; HE STEM Bloemen en een mKri voor Anneke Boonstra 1 1 gen weken lang hetligM de van iemand uit son^ Christus. Er was en 1 dia-belangstelling „J ■prehistorisch expenmJ Eindhoven. F0T men zich nergens voor» I Boonstra. Tijdens carnaval hebben verlaten enkele pizza's houten wal gegooid, in j( voordat ik naar binnen ging, maar het is er niet beter op geworden." Ze loopt moeilijk. De kleren zijn vuiler dan vuil, haar ruige haar dos wordt bijeen gehouden door een bandje. In die periode zijn de mede-lotgenoten één grote fami lie geworden, verklaart ze. Twee leden van de beoogde fa milie zijn eerder afgehaakt, flè Belg Simba Timmerman en de Fransman Christian Vallet. De Belg had vanwege familie-om standigheden moeten afhaken. De Fransman was binnengeko men, vier weken nadat het expe riment was begonnen. Een mis ser, erkennen de overgeblevenen. De man hoorde er niet echt bij en pakte na anderhalve week zijn biezen. In die periode kregen de prehis torische bewoners eenmaal be zoek van 'de smid', Theys van de Manakker, die meteen maar drie weken in het dorp bleef hangen. „Precies zoals het vroeger ook gebeurd moet zijn," aldus Anne ke Boonstra. Hoewel alle deelnemers toch al enige jaren ervaring hebben met het verblijf in het prehistorisch dorp, was er nog genoeg te ont dekken. Zo verbazen zij er zich over hoeveel tijd ze kwijt waren aan het bereiden van het eten. Maar liefst driekwart van hun dagen ging naar het keuken werk. De oven verwarmen, het graan malen, het brood bakken, het eten koken, alles kostte tijd, véél tijd. Je had altijd de hulp van anderen nodig. Maar er was één voordeel, want als er iets over vloedig aanwezig was, dan was dat tijd. „Wij maakten ons ner gens druk over," aldus Jeroen Berben. Het culinaire rendement was erg laag. Iedere dag bestond de maaltijd uit graan, bonen, erw ten en groente, voorzover die aanwezig of nog'te kweken wa- Ze dachten dat ze wc-papier en douchen het meest zouden gaan missen. Maar nu het leefexperiment is afgelopen, blijkt dat juist de persoonlijke verzorging de vijf deelnemers het minst heeft beziggehouden. Het voedsel was twee maanden geleden een bron van zorgen, maar ook dat blijkt achteraf voor niets te zijn geweest; niemand is ernstig ziek geworden. De deelnemers van het prehistorisch experiment gingen twee maanden geleden een avontuur aan dat veel opzien baarde in binnen- en buitenland. Cynici zeiden dat het experiment geen wetenschappelijke ondergrond had en dus waardeloos was. Voorstanders daarentegen vonden het een moedig en zeer interessant gegeven. Hoe leefden de mensen 600 jaar voor Christus? Zoals Anneke Boonstra zelf al aangaf voor ze het afgesloten gedeelte van het dorp inging: „Je kunt je moderne geest niet uitschakelen. Natuurlijk weten we nu veel meer dan de mensen toen. Maar het is interessant om het op z'n best te benaderen." ren. Opmerkelijk is dat de vijf niet zichtbaar, vermagerd zijn. Wel vervuild. Zwarte handen, groeven in gezicht en handen, vuile nagels, geven aan dat de lust tot poetsen al snel tot nul moet zijn gedaald. Niemand had last van ernstige ziekten. Afgezien van een enkele schaafwond of lichte hoofdpijn viel de schade nogal mee'; De enige echte zieke was de moe dergeit, die geplaagd werd door baarmoederontsteking. De 'echte' werkelijkheid konden de 'oermensen' niet helemaal buitensluiten, ,,'s Avonds werd het donker, maar buiten zagen we het licht van de stad Eindho ven," zegt Anneke Boonstra. „We hoorden de bromfietsen, de auto's, de snelweg hier voor de deur. Die weg is een monstrum." Andere hinderlijkheden waren - opnieuw - de persmuskieten. Op de meest onmogelijke tijden en momenten kwamen er 'teletoe- ters' over de pallisade. Diepte punt was het moment dat Fran ca Poels van het 'toilet' afkwam en een fotograaf dit zonodig moest fotograferen. „Ze scha wl 1 ovl wachting dat" d"e - wellicht! gerige - prehistorische bew deze geste bijzonder on I zouden stellen. „We hebbe over de wal terug gegooi hadden onze graanpap oo vuur staan," is de repliek Het tijdbesef verdween pleet. Dagen en weken k niet meer. Alles draaide' voedsel en voor kleine exi mentjes was nauwelijks tijd de evacuatie van duizenden' derlanders waren de vijf njg de hoogte. „Ach gut, is dat waar?," zegt Boonstra Dommel heeft zich hier r gehouden." Alom is er belangstelling vod attributen waarmee 1 Boonstra zich tooit. „Dit is] varkensblaas, die gebruik ik een soort plastic zakje. Diel ik altijd aan mijn riem hange Ria Dekker uit De Lier wasj bij het begin van het experin de enorme belangstelling va Nederlandse en buiten., pers werd haar destijds te- Het experiment is haar zeer goed bevallen. Als he haar had gelegen, had I wel even geduurd voor weer werd afgebroken. „Ikj nog zoveel willen doen, eeni smeden bijvoorbeeld. Dat 1 niet meer en dat vind ik zond Waar ze wel blij mee is, is 1 weer maandverband kan ge ken. „Het was het ergste ongesteld was. Ik had gemaakt waar mos of iets de lijks in gedaan kon won, maar dat ging toch eigenlijk! zo goed. Ik voelde me overj algemeen niet vies, we heb ons daar veel minder druk gemaakt dan we in eerste ins tie dachten, maar op diemoa ten was het niet prettig ii prehistorie te leven," vertelt! Er zijn allerlei plannen me ervaringen van de vijf. Erisi film in de maak en er is j dagboek bijgehouden. Boven verwachten ze lezingen, views en het afsluiten van 1 derzoekingen die nog veel gaan vergen. Regisseur Hans van de B heeft met een ploeg drie het geïsoleerde dorpje „We mochten alleen maari veren en filmen", veront digt hij zich meteen. „We heb geen enkel contact gehad." Enkele deelnemers zouden project nog eens over doen, maar dan voor 1 tijd. Twee maanden hebben] hun beperkingen. Je kunt voor langere tijd iets men. Zaaien en graan is er bij voorbeeld nietl Voor Anneke Boonstra hoeft 1 niet meer. „Nee, ik vind heli zat. Nou mogen keer", zegt ze. Een paar uur na de media-in(] sie daalt de stilte neer oven plek aan de Dommel. Hetreg zachtjes. Theys Manakker zit j een schuur met zijn voet de kano en kijkt stilletjes over] Dommel uit. „Het is wee: vanouds. Zo hoort het bier zijn.' „Het zou mij een lief ding waard zijn wanneer wij - Wal lage, Wolffensperger en ik - ons zouden kunnen verenigen op een gemeenschappelijk stand punt over het vreemdelingenbe leid." Was getekend: Frits Bol- kestein. Het gezonde verstand lijkt ein delijk door te gaan breken. Bolkesteins wens werd uitge sproken nadat de VVD weer eens een onrijp plan had uitge ven en de Pavlov-reacties van de andere partijen opnieuw niet waren uitgebleven. Zo wordt al maanden het noodzakelijke in houdelijke debat over het vreemdelingenbeleid gefrus treerd. Dit keer ging het over het WD- plan om toegelaten asielzoekers over het land te spreiden. Daar door zou de druk op de grote steden verminderd en ghetto- vorming voorkomen kunnen worden. Het zou ook in het belang zijn van de toegelaten buitenlanders zelf, omdat de kans op werk buiten de Rand stad groter zou zijn en het heb ben van werk het integratiepro ces zou vergemakkelijken. De achterliggende gedachte van het plan, dat het VVD-kamerlid Rijpstra gisteren verwoordde, klinkt op het eerste gehoor re delijk. In vele gevallen lijken nieuwe medelanders inderdaad meer gebaat bij vestiging buiten de overvolle Randstad dan bij het zoeken van hun heil in de grote steden, waar vaak werk en acceptabele huisvesting ont breken. Het is om die reden dat Rijpstra het voeren van een spreidingsbeleid onontbeerlijk noemde. „Op het moment dat je niets doet, los je ook niets op. Dan zullen we die hoge werk loosheidspercentages in de gro- VVD-leider Bolkestein formuleert 'kort door de bocht'. te steden houden. Dan zullen we ook een concentratie van allochtonen in de grote steden krijgen met ook bepaalde gevol gen die momenteel te zien zijn." Het bezwaar van zulke vage en daardoor suggestieve opmerkin gen is dat ze angst en vreemde lingenhaat voeden. Al te vaak worden alle kwalen van de sa menleving toegeschreven aan buitenlanders. Ik hou vol dat dat niet de bedoeling is van Bolkestein en de zijnen, maar zij zouden zich toch eens moe ten realiseren dat dit wel de uitwerking is van de wijze waarop zij keer op keer prohe ren de discussie over het vreem delingenbeleid aan te zwenge len. Bolkestein zelf liet er donder dagavond ook weer een staaltje van zien. Ondervraagd over het nieuwste WD-plan en düs sprekend over buitenlanders in onze samenleving vatte hij het niet te miskennen probleem van de grote steden zo samen: „Vroeger vormden zij een bron van welvaart, nu zijn ze een bron van armoede." Wie het zo kort door de bocht formuleert, identificeert buitenlanders met problemen. Hij verschaft te veel mensen een alibi om zich laat dunkend en discriminerend over buitenlanders uit te laten. Immers, als een nette meneer het zegt, waarom zou ik het dan niet mogen zeggen! Terug naar de inhoud van het VVD-plan. Aanvankelijk wekte Rijpstra de indruk dat de WD voor gedwongen spreiding zou zijn. Dat beeld werd later op de dag, na felle reacties van PvdA, CDA en D66, door hem en Bol kestein gecorrigeerd. Terecht, want de Grondwet verbiedt on gelijke behandeling en garan deert iedereen die hier mag wo nen, vrije vestiging. De opmerking dat gemeenten in het kader van het huisvestings beleid de regel van de economi sche gebondenheid han- te(e)r(d)en, snijdt in dit verband geen hout. Dat iemand zich al leen in bepaalde steden mocht vestigen indien zijn ouders of hijzelf daar waren geboren of indien hij daar werk had of een huis kocht boven een bepaalde prijs (economische binding), stond volgens deskundigen niet op gespannen voet met de Grondwet. Omdat het ging om een objectieve, voor ieder in gelijke mate geldende maatstaf. Overigens is die regel in de loop der jaren steeds moelijker toe pasbaar geworden, omdat zij in concrete gevallen door uitspra ken van het Europese Hof voor de rechten van de mens strijdig is verklaard met het vrije ver keer van personen binnen de Europese Unie. In de meeste gemeenten is dan ook geen sprake meer van vestigingsbe leid op grond van geboorte of economische binding. De regel heeft echter nooit gegolden voor mensen in de bijstand, andere uitkeringsgerechtigden of asiel zoekers. De WD studeert nu op de mo gelijkheid om het spreidingsbe leid gestalte te geven in inbur geringscontracten. Die nog in te voeren contracten zijn een bin dende afspraak tussen gemeen ten en allochtonen. Die laatsten verplichten zich op staffe van korting op hun uitkering de Nederlandse taal te leren en zich te oriënteren op de inrich ting van de Nederlandse samen leving. Rijpstra zou daaraan nu een bepaling over de woonplaats willen toevoegen. Dat stond overigens ook al in het verkie zingsprogramma van de WD. Geen verplichting maar een 'ge dwongen vrijwillige' overeen komst, zegt Rijpstra. Er is niets óp tegen om te pro beren de nieuwkomer in de Ne derlandse samenleving met ar gumenten ervan te overtuigen dat het in zijn belang is zich buiten de Randstad te vestigen. Dat kunnen zeer concrete argu menten zijn: werk en huisves ting. Als die geboden worden, zullen vele nieuwkomers snel geneigd zijn die keus te maken. Een 'gedwongen vrijwillige' spreiding is echter in strijd met tenminste de geest van de Grondwet. Zeker wanneer aan het niet naleven van die 'over eenkomst' sancties - dan geen huis buiten de Randstad, kor ting op uitkering - verbonden zouden worden. Het onrijpe WD-plan en de voorspelbare reacties erop to nen voor de zoveelste keer hoe noodzakelijk het is dat de poli tiek zich nu eindelijk eens gaat „nze verslaggevers oDohmen en Henk Langen! J06P uitricht/ Breda - Pr febben geprobeerd achter n de krant De Limburger f" ak rond de van corrup Jnburgse oud-gedeput^ Riem- I we werknemers van het B 1 fksbureau CIO benaderden I Min dit jaar onder valse voor I «laggevers van de krant om Ironnen en relaties te komen. een netwerk van corruj I huurders en bedrijven bl Lt Riem maandag en dinsdri I «Her meer het aannemen var valsheid in geschrifte. I ne advocaat van oud-gedepi burgemeester Riem, mr J. Mai Rijswijk (anp) - De med| verrichten op embryo's dief (reageerbuisbevruchting). Wel moet het gaan om ont 1 Zoek naar onvruchtbaarh kunstmatige bevruchtingste I nieken of erfelijke en aange ren afwijkingen. Ministers B van Volksgezondheid en Si ager van Justitie schrijven in een notitie aan de Twe Kamer. Den Haag (anp) - De loor heffing in de eerste bela tingsehijf wordt beperl verlaagd, de belastingvri som iets verhoogd, de zei standigenaftrek en de oud' renaftrek worden verhoog en het tariefopstapje in t vennootschapsbelasting (r 40 procent tegen 35 proce: algemeen)'wordt verlaagd. Dat is de compensatie vo de energieheffing die h kabinet globaal voor ogi heeft. Die energieheffi: wordt voor aardgas van volgend jaar in drie jaarlij se etappes ingevoerd, heffing op aardgas v kleinverbruikers gaat drie stappen omhoog tot cent per kuub exclusief b inclusief btw tot elf cent. energieheffing op elektri teit gaat omhoog tot cent per kWh inclusief bt Het kabinet zal pas in zomer de compensatie vol dig ingevullen in het kaJ van het dekkingsplan 1 de rijksbegroting voor 19 concentreren op de inhoud (ij een rechtvaardig en evenwici tig vreemdelingenbeleid. I delijke discussies worden mij welijks gevoerd, verwijten 0 toonhoogte en gebrek aan nuai l ces klinken over en weer. Ml en D66 lijken nu wakker jf| schud door de winst van F" kestein en de zijnen. Maarvi alsnog heeft dat tot niet i##| geleid dan tot flinke woorden® de sfeer van: 'we zullen Bolkestein eens gaan ken; wij zijn niet bang voor ee»| hard debat'. Dat lost echter niets op. I gendeel, het zal vreten aai samenhang binnen de coajwj Het debat moet weg uit de sffl van op de persoon gerichte (8| wijten, weg van het al dan t bedoeld inspelen op angsten® goedkope sentimenten. Juist V vreemdélingenbeleid is f'2"" met depolitisering. Het gaat niet aan over de gen van buitenlanders een pj tiek slaatje te slaan uit dit voelige thema. Dat atomist®] de samenleving en slaat t'J draagvlak weg onder een huWj aan beleid. Alle fatsoenlijke partijen in1 Tweede Kamer, de regerufj fracties vanwege hun woordelijkheid voorop, er een eer in moeten ste kJ een gezamenlijke aanpak te men. Een aanpak die recht aan wie hier op goede grond asiel zoekt en krijgt. Maar® ook erkent dat veel mens®' allochtonen èn autochtonen zich terecht zorgen maken 0Ï J de opeenstapeling van sot# en economische problemen hun directe woon- en werk® I geving. Dat zou niet alleen kestein een lief ding wa moeten zijn. DAT HET NIET gemakkeli yentileren over het asi imago van gerespecteerc Bolkestein op vervelende De VVD-leider beweegt zi 9e vraagstuk al wekenlar beeft het minderheden' Probleem verheven, waa buitenlanders wordt aani Bolkestein volhardt in anderen niet durven z voortdurend bespelen ve 'en heeft. De keurige po bend moeten toezien h Dewinter van het Vlaams verklaren dat hij als Ned' 9estemd. Na de provocatie van D uentrumDemocraat Janr 'estzetel in de Senaat wil be Staten bij de verkiezin pi®n stemmen. De rederi uD-beleid over asielzoeke schreven. Bolkestein distantieert verwerpelijke theorieën, "sett hij daar reden toe. bh°et realiseren dat zijn bept die moeilijk te bedv 'e drang om de dappei 9oed scoort bij het grot \/wn kamerfractie van de „kamerlid R'jpstra PPen kwam (asielzoel orden) dat indruist tege "et is hoog tijd dat de V elzoekerspcobleem m *°°rd is een perfecte Ie f;hrfn9' maar fatsoenlijk nii/f zich kur,nen vi "iet langer manifesteren net grote ongenoegr

de Stem | 1995 | | pagina 2