'Ik ben het best als schaduwspits' Een grove bek vervangt de vuist kGEN STANDEN mag twee weken over uitspraken QESTEM SPORT B3 PORTNIEUWS KORT erste twee Grand Prix hennisse in duigen teede ronde takeling Jaspers U alle betrokkenheid VOETBAL WIELRENNEN «onze Frans Maassen wil weer eens scoren in de wereldbekercyclus an PSV tegen de regen Het ultieme doel van de hooligan blijft de tegenstander een slechte dag te bezorgen SANREMO Binascoi Paviai Vogheral rTortona -POGGIO- CIPRESSA- CAPO BERTA CAPO CERVO~ CAPOMELEi ZATERDAG 18 MAART 1995 02 Johan Cruijff heeft Hristo StoitsikJI tuurd. Geschorst eigenlijk. De Butt a de ui schakeling van zijn club B?rcP .am, laatdunkend uit over het Nederlandse trainer. Dver Bulgaarse journalisten konden cl s twee weken over nadenken sprak II weer verder." Het bestuur van de n onderzoek naar het gedrag van de ;rdag een ingezonden brief naar de Deportivo gestuurd. Stoitsjkov ie pers zijn uitspraken had verdraaid iu rij hoeven we niet omheen te draaien Ma,* I Cruijffs schoonzoon Angoy." ZATERDAG 18 MAART 1995 msell neemt niet deel aan de eerste t,,,„ ilië (?.5 maart) en Argentinië (9 april) nf jiureur was na testritten in Estoril ontevr»! van zijn nieuwe McLaren. Hij kon bewegen. De technische leiding besloS ibine voor de rijder te ontwikkelen Tot Z blundell Mansell vervangen. le i Theunisse moet nog zeker twee weken De profwielrenner uit Berghem heeft in kenhuis van Maastricht een aantal testen Ij inspanning ademhalingsproblemen blijft M tijdens de tweede etappe van de TirrenV1 Ier en begeleiders dachten dat de grien had. Uit de eerste onderzoeken in Maas- jte staan dat er meer aan de hand moet zijn De klachten manifesteren zich alleen bii Tnë- knie Rottier heeft de tweede ronde bereikt h gulden gedoteerde tennistoernooi van Key vs-Vlaamse versloeg de Japanse Miyai' J-2. Ook Kristie Boogert overleefde de eersl |t 2-6 6-3 6-2 van een andere Japansi I Siemerink (Ned) - Paes (Ind) 6-4 6-4, McEn. 17-6, Reneberg (VSt) - Meligeni (Bra) 6-2 6-4 lannen. 400.000 gulden. KOV (Rus/1) - Hlasek (Zwi) 6-2 2-6 6-2, Tsiesnd., T>ui) 6-4 6-2, Volkov (Rus/5) - Lareau (Can) 6-2 dleton (VSt) 6-1 6-2. Jspers is vannacht in achtste finale van het van Backnang uitgeschakeld door San," i driebander verloor kansloos met 3-0. Ooi. hrist van der Smissen kon vroegtijdig zijn I verloor met 3-1 van Raymond Ceulemans en Ben Velthuis haalden als enige Nederlan- van de German Open. Beiden ten koste van Jectievelijk Weijenburg en Habraken. [VS) - Jaspers (Ned) 3-0 (15-10 15-11 15-10/1.875 ad) - Habraken (Ned) 3-0 (15-14 15-12 15-9/1.216 leulemans (Bel) - Van der Smissen (Ned) 3-1 (15-4 1)6 en 1,258), Burgman (Ned) - Weijenburg (Ned 1/1,500 en 0,928), Sayginer (Tur) - Aguirre (Dui 15-8/1,175 en 0,974), Zanetti (Ita) - Pilss (Oos) 3-: P/1,447 en 0,972), Kühl (Dui) - Willenberger (Dui) I) 15-8/1,039 en 1,020), Blomdahl (Zwe) - Carlsei 15-13/2,647 en 1.666). fen. Jit (Ned) - Zenkner (Dui) 150-150 (14 beurten lo (Ita) - Horvath (Oos) 150-100 (20/7,50 en 5,00), fhout - Oddo 150-143 (19/7,89 en 7,52), Zenkner. 11,53 en 10,00). Stand: 1. Zenkner 2-3 (11,11), 2. I), 3. Oddo 2-2 (7,51), 4, Horvath 2-0 (6,96). /j- Gretillat (Zwi) 150-81 (16/9,37 en 5,06), Garcia tel) 150-113 (17/8,82 en 6,64), tweede ronde: De 40-80 (20/7,50 en 4,00), Massé - Garcia 150-138 id: 1. Massé 2-4 (9,37), 2. Garcia 2-2 (8,72), 3. De Iretillat 2-0 (4,47). Tuil (Ned) 150-43 (15/10,00 en 2,86), De Bruiju d) 150-146 (20/7,50 en 7,30). Lux) - Ottenhof (Ned) 150-81 (13/11,53 en 6,23) prs (Ned) 150-94 (14/10,71 en 6,71). I Segers ontkent alle betrokkenheid bij het in het Engelse voetbal. De Nederlandse tbledon zei vrijdagavond in RTL Nieuws [Het is lariekoek." ander werd dinsdag door de politie in het hire gearresteerd. Op het bureau in Eastleigh noord. Woensdag kwam Segers op borgtocht nt de doelman weer bij zijn Londense club, we in de derby tegen Crystal Palace. Idacht geld te hebben ontvangen om resulta- 1, aldus Segers. „Het ging om twee wedstrij- pr geleden." verloor Wimbledon de uitwedstrijd tegen een voorsprong van 2-0. De laatste treffer had die bal moeten hebben", aldus de It uitsluit. Zenuwen waren wel begrijpelijk, in onvoorstelbare entourage ia Liverpool. Als Igers zich andermaal bij de Engelse politie |r Brabant, A, 1,40 m, |Fra) Urbain 2. Simon 10, 3. Simon/ In Whitaker isch 0-40,13, ï's Mr. Blue cours, tabel tijd: 1. Van 2,48, 2. Ray- Z 0- 52,52, 3. a 0-55,76, 4. 4-51,89, 5. 54,89. ingconcours, barrage: 1. A.N. 0-34,23, Lugana II (Bel) Roby 0-35,18, 4. d) Desteny i Constantijn Grunsven re 1864 pun- Amaretto ke (Dui) Bio- top 1751, 4. Rothenberger (Ned) Bo 1686, 5. Rehbein (Dui) Don- nerhall 1675, 12. Strijk/Boll- vorm's Cupido 1543. Duitsland. Kaisersl. - Uerdingen 1-1, M'gladbach - Bremen 2-0. Stand: Dortmund 21-33, Breinen 22-32, M'gladbach 22-30, Kaiser sl. 22-30, Freiburg 21-28, Bayem M. 21-27. België. Lommei - Charleroi 2-0. Stand: Standard 26-41, Ander- lecht 25-39, Brugge 23-32, Aals 25-28, Lommei 26-28, Ekeren 24-27. Frankrijk. Beker, kwartfinale: Marseille - Chateaur. 2-0. Sogamoso (Col). Clasico i7k Zesde etappe: 1. Wüst (D^1) o km in 4.03.40, 2. Munoz (ColJ, Montana (Col), 4. Marin (Col), J- Virbickas (Lit). Algemeen klassement: 1. ra (Col) 28.49.00, 2. Elder Herrer 0.05, 3. Roncancio juo i Cardenas (Col), 5. Ea ^laggever Jques Eestermans «da/Manna di Castagneto „ducci - Eind januari was ij nog in opperbeste stem- Ig. Het trainingskamp in \rjrina di Castagneto Car tel, een dorpje aan de Ty- ^ense kust, beviel Frans j.jssen uitstekend. De Lim- werkte dat het een had. Zijn ambitie en waren aansteke- De voorbije week kwa- er uit de Tirreno-Adria- de achtdaagse aanloop „ar Milaan-Sanremo, echter l weer andere geluiden, Jaassen zag zijn Italiaanse 's excelleren en wist in een figurantenrol, hij een gruwelijke he- jdaan heeft. jet dat Frans Maassen vindt dij een toprenner is. „Daar ik absoluut niet de klasse „or," zegt hij stellig. „Ik ben «n'groot sprinter, ik kan berg- I niet iedereen uit het wiel Daarvoor is het vermogen gi mijn motortje niet toerei- Maar ik ben wel een goed iiureur, die op sommige dagen topwedstrijd kan winnen, voorwaarde dat ik als een jut schaduwspits mijn tactisch inzicht kan uitbuiten. Daar moet Ühet van hebben." Verplichting 5e bewijzen voor zijn gelijk lig- maar zijn inmiddels bijna vergeten. Na een paar magere jaien wil Frans Maassen daarom iter eens scoren. Hij acht zich iit verplicht aan zijn werkgever aan zichzelf. „De afgelopen sazoenen ben ik er financieel Ét, zoals de meeste anderen, op ictóeruit gegaan. Ik heb het ge- !ak gehad dat ik op het goede ■ment een meerjarig contract leb getekend. Maar ik heb er És voor gepresteerd. Ik heb er geen schuldgevoel over, want ik neet dat ik er alles aan gedaan lib. Maar het knaagt wel be koorlijk. Het is frustrerend." Do Limburger draait er geen takjes om; als 1995 hem op sportief gebied niet brengt wat kij ervan verwacht, zou dit sei nen wel eens zijn laatste kun nen zijn. Opnieuw een positie op let tweede plan, om wat voor reden dan ook, ziet Frans Maas sen niet langer zitten. „Ik weet niet of ik het dan nog zal kunnen opbrengen om zo hard te trai- nen. En ik ben er al helemaal het niet voor om uit te bollen Ze gaan weer erg hard, de Italiaanse beroepsren ners. Het zit er dan ook dik in dat vanmiddag op de Via Roma in Sanremo een coureur uit de laars van Europa gehuldigd wordt als winnaar van de Pri- mavera, de opening van het wereldbekerseizoen. De laatste keer dat een Nederlandse prof een wedstrijd voor de we reldbeker won, was in 1991. In zijn eigen Zuid-Lim burg was Frans Maassen toen de sterkste in de Amstel Gold Race. Dit seizoen wil de dertig jarige uit de ploeg van Jan Raas weer eens sco ren. „Daar word ik per slot van rekening voor be taald." Ik voel me niet op mijn gemak als er te veel druk op mijn schouders ligt. foto's de stem/ben steffen i Frans Maassen: „Ik weet niet of ik het dan nog zal kunnen opbrengen om zo hard te trainen. bij een kleine ploeg. Ik heb al leen plezier in het wielrennen als ik me kan meten met de top." Vooralsnog vindt hij het echter te vroeg voor doemdenkerij, al heeft zijn aanvankelijke optimis- - me wel degelijk een deukje opge lopen door de prolongatie van het Italiaanse machtsvertoon tij dens de eerste weken van het huidige seizoen. Frans Maassen klampt zich vast aan het gege ven, dat er met de komst van de Oezbeekse sprinter Djamolidine Abdoesjaparov weer een duide lijke structuur is gekomen in de Novell-ploeg van Jan Raas. „Hij is het beste wat ons had kunnen overkomen," meent Maassen oprecht. „Met hem heb ben we weer een speerpunt in ons midden. Bovendien is hij een renner die een ploeg kan dragen. Ik kan dat niet en zal dat ook nooit kunnen, Jelle Nijdam en Edwig van Hooydonck konden dat vorig jaar ook niet. Het ge volg was dat we vaak doelloos in de rondte reden. Abdoesjaparov kan een wedstrijd beslissen, of anders als een ideale bliksemaf leider dienen. Daar zal ik alleen maar baat bij hebben." Met de dienende rol die vanwege de aanwezigheid van het kracht mens uit Tasjkent vaak van hem zal worden verlangd, zegt de Limburger geen moeite te heb ben. Respect voor de winnaar, dat staat hoog in het vaandel bij Frans Maassen. „Toen Nijdam op z'n best was, was hij echt niet de aardigste renner in de ploeg. Maar hij won en daardoor had iedereen respect voor hem. Bo vendien liet hij de anderen beter presteren en daar heb ik ook van kunnen profiteren." „Zo zie ik dat nu ook met Ab doesjaparov. Dat hij eisen stelt en zich verder vooral afzijdig houdt, vind ik geen probleem. Hij is de kopman en daar voel ik mij het beste bij. Ik heb het juist nodig om middenin de groep te staan. Dat past bij mijn karak ter. Ik voel me niet op mijn gemak als er te veel druk op mijn schouders ligt. Dat was de afgelopen seizoenen wel het ge val en dat werd nog versterkt, doordat de ploeg niet goed func tioneerde." Frans Maassen won in zijn loop baan als beroepsrenner, sinds 1987, 57 grote en kleine wed strijden, en behaalde talloze ere plaatsen, zoals in Milaan-Sanre mo, de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Brussel, waarin hij alle maal een keer net naast de hoofdprijs greep. Hij vindt zijn carrière tot nu toe niet echt geslaagd. „Pas als ik nog een keer een grote klassieker zou winnen, kan ik zeggen dat ik er alles heb uitgehaald wat erin zat," zegt Maassen op besliste toon. „Ik ben dan wel nooit een groot talent geweest, maar zon der nog een klassieke overwin ning mag ik niet tevreden zijn. Dat is mijn eergevoel en dat heeft me, samen met een inzet van altijd honderd procent, ge maakt tot wat ik nu ben." „Het is gewoon jammer dat ik niet kan wat een renner als Ger- rit de Vries bijvoorbeeld wel kan. Als ik de testen van hem bekijk, kan ik daar alleen maar van dromen. Hij heeft een motor, onvoorstelbaar. Als ik die had, dan hoefde ik die grote triomf niet na te jagen. Die was dan vanzelf gekomen. Het verschil tussen hem en mij is mijn koer- sinzicht en de gave om te pieken. Ik ben bang dat Milaan-Sanre mo nog iets te vroeg voor mij komt, maar volgende maand zal het toch echt moeten gaan ge beuren." „Mijn vader zegt weieens tegen me: 'Frans, waarom richt je je niet méér op wedstrijden als Pa rijs-Brussel en de Ronde van Nederland. Als je zulke koersen wint, kan je toch ook spreken van een goed seizoen.' Misschien heeft hij gelijk, maar daarvoor word ik niet betaald. Wel om te scoren in de wereldbeker..." (Col) 0.12, 4. (Col) 0.17. SV-supporters zitten altijd droog. /Uthans, da* hele stadion in Eindhoven is namelijk ove j Wilk11 alles anders, tijdens de wedstrijd tegen w van de nieuwe Noord-zittribune is deze wijdering van het dak van de L-tribune. L maartse buien voorspeld. Vandaar het 0j nkaarthouders voor de betreffende tab onnement een poncho aan te bieden. vo Een hartverscheurend grove kreet over zoiets persoonlijks als de dood van een geliefde is ken nelijk nog het enige mid del dat de hooligan rest om de tegenpartij onder de gordel te raken. Nu vechtpartijen door ME- cordons en hoge afraste ringen bijna niet meer mogelijk zijn, zoekt hij naar andere middelen. Daarbij werden en wor den grenzen overschre den. Dat mag nooit wor den geaccepteerd, vindt Lex Meilink. Deze Utrechtse politieman was onder andere op Eu ropese en wereldkampi oenschappen voetbal om te helpen het suppor- tersgeweld te beteuge len. Maar, zo geeft hij toe, misschien is hij zelf ook al diep gezonken en zou den de liedjes over de aan kanker overleden wouw van Ajax-trainer Louis van Gaal ook niet tot hem zijn doorgedron gen. Door Vincent Ronnes Utrecht - Over één ding wil Politieman en supporters- «eskundoloog Lex Meilink ™oraf heel duidelijk zijn: eet is goed dat zo nu en dan de zaak op scherp wordt ge- zet' Tot zover prima werk I® cabaretier Youp van 't «ek, die de kwestie als eer ste signaleerde. Maar of het helpt? Over twee weken heeft de politiek weer andere dingen om zich druk „Ver te maken. En als het «oment er is om geld be- «ukbaar te stellen, om bij oorbeeld betere voorzienin- ®en lrt de stadions te realise- en, is niemand meer thuis. Meilink is heel wat gewend. pMaar die liedjes over Van vJl ecLtgenote waren te gek af' r<^en' waag ik me dat ik erbij was geweest, Lex Meilink: 'Het is toch te gek dat je anno 1995 clubbestuurders nog moet vertellen dat het beter zou zijn als stoelnummers aan de toegangsbewijzen gekoppeld zouden zijn'. Ajax-trainer Louis Van Gaal. foto's ton minnen zou ik dan het vak hebben ont ruimd? Misschien waren de tek sten ook bij mij niet doorge drongen. Achteraf hoop je dat je het wél gehoord zou hebben, dan hoop ik dat ik het lef had gehad om het vak te ontruimen. Maar, eerlijk gezegd, ik denk niet dat ik dat gedaan zou heb ben. De implicaties van zo'n ingreep zijn enorm." Toch kunnen politie en stadion directies zich volgens de Utrechtse politieman niet blij ven verschuilen achter de inge wikkeldheid van het probleem. „De club die zegt: dit willen wij écht niet in ons stadion, die krijgt dat ook voor mekaar." Volgt een eenvoudig rekensom metje. „Dan zou zo'n club kun nen zeggen: we gebruiken vijf procent van de recette voor vei ligheidsbeleid. Bij zo'n wed strijd is dat misschien wel vijf tigduizend gulden. Voor dat be drag vinden ze heel wat veilig heidsmensen en die zet je er maar naast." Agressie Al een jaar of zeven, acht maakt hij de discussies over het sup- portersgeweld mee. Er is winst geboekt. Dat er veel minder massale kloppartijen zijn, is niet alleen maar het gevolg van grootschalig politie-optreden. Er is nagedacht. „En wat dat betreft zijn wij in Nederland veel verder dan in de ons om ringende landen", vindt Meili nk. „Bij het wereldkampioenschap in Italië was er voor Nederland- Engeland een enorme politie macht, zesduizend man binnen het stadion, tienduizend erbui ten, klaar om in te grijpen. Volslagen idioot. Nou hing er in het vak van de Nederlandse supporters een spandoek dat de Italiaanse politie niet beviel. Daar wilde die politie-chef een cordon ME op afsturen. Wij zeiden: wacht even, loopt er één van ons dat vak in en haalt dat doek weg. Daar begrepen die Italianen niets van." Maar ook in eigen land maakt hij nog staaltjes van tactische onbenulligheid mee. „Ik zal geen stad noemen. Maar komen we daar met een paar honderd Utrecht-supporters aan. En staan daar ME-ers, de knuppel dreigend in hun hand slaand, ons op te wachten. Ik ben naar die commandant toegestapt en heb hem gevraagd of hij nou helemaal gek was geworden. Want zoiets wekt agressie op. Ja, ook bij mij." Meilink is nu chef van het dis trict waar stadion De Galge- waard van FC Utrecht onder valt. „Geloof me, ik heb moeite binnen mijn eigen organisatie om wat minder mensen in te zetten. Dat is een kwestie van mentaliteitsverandering. Laag opgeleid Een voetbalstadion vol sociolo gen heeft in de loop der jaren gezocht naar de oorzaken van het voetbalvandalisme. Een af doende antwoord hebben ze nooit gevonden. Natuurlijk, er zijn wat algemeenheden. Meilink ziet die in zijn eigen omgeving: „Het zijn jongens, al leen bij Den Haag en Feyenoord zie je wat meiden. Ze zijn over het algemeen - er zijn heus wel uitzonderingen - laag opgeleid. Het zijn vaak wat onthechte jongeren. Bij ons gaan wijka genten, die dus die jongeren door de week ook meemaken, op vrijwillige basis mee naar uitwedstrijden. Een tijdje lang hebben we huis bezoek gedaan bij degenen die zich 's zondags ernstig hadden misdragen. Ja, ik weet, het klinkt wat dominee-achtig. Dan kwam zo'n wijkagent bij die mensen thuis. En wat bleek dan? De helft van de ouders keek er nauwelijks van op, haalde de schouders op. Zou je het niet normaal vinden dat die ouders op zijn minst toch een beetje zouden schrikken als wij aan de deur kwamen?" Shows Met die jongens zelf zit het dus niet goed. Maar, opmerkelijker, Lex Meilink vindt dat ook het voetbalspelletje niet klopt. „Het is mijn vaste overtuiging dat ook verveling een van de oorza ken is. Voetbal is saai om naar te kijken. Op Studio Sport lijkt het wel leuk, maar als je in het stadion zit, dan zie je pas hoe veel dooie momenten er zijn. Daarnaast kent voetbal bij het publiek wél een enorme betrok kenheid, het is emotioneel gela den. Die rare combinatie leidt tot wanordelijkheden." Wat dat betreft heeft hij heel wat geleerd van de Amerikanen. Die begrijpen niets van voetbal, maar des te meer van entertain ment. „Wij zijn daar tegen gi gantische shows aangelopen. Grote videoschermen, waarop vóór de wedstrijd bijvoorbeeld spelletjes met het pubiek wor den gedaan. Cheer-girls, noem maar op." Terug naar eigen land: „De voetbalsupporter wil ook een fatsoenlijk broodje kopen, die wil ook droog zitten. Alleen PSV biedt dat. Het beste sta dion van het land. Daar zie je binnen het stadion ook nooit iets gebeuren. Het is toch te gek dat je anno 1995 clubbestuur ders nog moet vertellen dat het beter zou zijn als stoelnummers aan de toegangsbewijzen ge koppeld zouden zijn. Iedereen gegarandeerd een eigen plek." „Of dat ook werkt bij de hooli gan? Jazeker werkt dat bij de hooligan. Dat is ook maar ge woon een mens. Ik ben geen socioloog, ik wil hier geen softe taal uitslaan. Ik ben voor re pressie en straf, daar waar no dig. Maar je moet beginnen met mensen als. mensen te behande len. Ze dus niet als beesten in hokken stoppen en met een dreigend ME-cordon begroe ten." Teruggestuurd Toch blijft er volgens Meilink altijd het probleem van de ano nieme, misschien wel zeer klei ne groep, die steeds weer het geweld aanzwengelt. De groep die de morbide teksten het sta dion in brult. Meilink: „Kennen en gekend worden. Dat is onze slogan. Zorg dat je de mensen kent, zo groot is die groep niet. En pik ze eruit." In januari 1993 werd op het station van Diemen een trein met 600 Utrecht-supporters op weg naar Ajax stopgezet en weer richting Utrecht gestuurd, omdat er discriminerende en ra cistische teksten werden gezon gen. „Het was het stellen van een daad", zegt Meilink nu over die veelbesproken ingreep. Maar slim vond hij het niet. „Dat heeft geleid tot een enor me verscherping van de tegen stelling tussen de supporters van Ajax en Utrecht. En die dertig, veertig man die dat zon gen, hadden er gemakkelijk tus senuit gehaald kunnen worden door de Utrechtse politiemen sen die hen begeleidden." De supporters die destijds zon gen dat doelman Menzo het (in Suriname verongelukte) SLM- vliegtuig had gemist, zouden er door Meilink en de zijnen on middellijk uitgepikt zijn. „Ik weet het, het klinkt als spier- ballentaal. Maar dat moet. Soms, soms is het overmacht en moet je je er voor dat moment bij neerleggen." „Wij hebben het vorig jaar al meegemaakt dat Utrecht-sup porters iets zongen over me vrouw Van Gaal. Toen hebben we enkelen aangehouden, we hebben er over gedacht om een heel vak eruit te gooien. De supporters kregen dat in de ga ten en hebben toen eieren voor hun geld gekozen." Geuzennaam Blijft de vraag waar de grens ligt tussen racisme, beledigin gen en morbide humor. De Ajax-supporters manifesteren zich graag als jodenclub, het is een geuzennaam geworden. Maar wat doe je als politieman als supporters van de tegenpar tij dan beledigende teksten over joden zingen? En mogen de Ajax-supporters wel iedereen van buiten de hoofdstad op gro ve wijze voor boeren uitmaken? Meilink: „Als, net als destijds bij Menzo, supporters bananen gooien, dan is dat niet racistisch in die betekenis dat ze alle donkere mensen voor apen wil len uitmaken. Want voor hun eigen zwarte spelers zijn die bananen niet bedoeld." De teksten aan het adres van Van Gaal mogen niet worden getolereerd. „Maar we weten dat het niet gaat om de persoon van Gaal. Nee, het gaat om de trainer van tegenstander Ajax. Die moet worden gekwetst." De vraag is, aldus Meilink, of bijvoorbeeld de politici die zich nu voor de gelegeiiheid ook in de discussie mengen, al die complicaties overzien. De door Van 't Hek aangezwen gelde discussie kan hij wel waarderen, die juicht hij toe. „Als het maar geen winden zijn."

de Stem | 1995 | | pagina 29