'Lazer op met die buitenwereld' STEM DE STEM B5.- De carrière van Wim Rijsbergen «etót! r?ten'die zijn gek van Wim Rijsbergen, een open boek, heeft eindelijk tijd om te trainen idijk ATFg-zaktelefoons en semafoons tegen de laagste prijzen Angelique de Kanter ïroek Robert Lebens bieden voor een baan. vertenties. vertentie krijgt een code ten aan u doorgezon- 15 april iLeur Is): linn/buiten ,/AM diesel 'pdelsvert. balieme- lAss.bem. |G 7 I straat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 18 MAART 1995 DEEL B (23) Breda Gewenste functiefe)- Op1ye%kinderda9verbliif 1 MBO I.W. leidster Kdv. Hummeloord Spec, onderwijs Berkenhof leidster Kdv. Buitenschool se opvang Tik Tak. Codenr. BG1 Ingen >{s): Jjer/comm, ld akker, ass. pnw. Nima B liningen. TG 17 43 jr. Goes Gewenste functie(s): Baan Uitvaartbranche; Uitvaartleid. Begrafenisond Opleiding/erv. Verpleegk.-A; thans in opl t. uitv.leider bij STIVU te Voorburg, exam, eind juni Codenr. BG14 Angelique de Kanter (23) ncti^(s): igverblijf Breda Gewensj leidstj Q leidster Kdv. Hummeloord Spec, onderwijs Berkenhof leidster Kdv. Buitenschoolse opvang Tik Tak Codenr. Intwoordnummer 112, 4800 VB Breda, pto's worden niet teruggestuurd. pebruik van onderstaande eenmalige lp te geven. .Telnr. de term 'kroonprins' heeft Wim Rijsbergen een jdhekel. „Slaat nergens op," vindt-ie, „het is niks [ers dan een jonge trainer, die na één goed seizoen fapderen gepusht wordt." opportunisme is hem vreemd, baalt-ie zelfs van. |jrom durft niemand hem een kroonprins te noe- De niets ontziende toorn van een Rijsbergen it men niemand toe. Rijsbergen (43), volgend jaar jner van NAC, nu werkzaam bij Volendam, predikt ichterheid. „Maar een grijze muis ben ik niet, dui- jjjkniet." [ïkeiharde voorstopper van weleer neemt nooit een voor de mond. Dus ook hier niet. En hij hecht ian te benadrukken, dat voetballers en hun trai- in meer dan alleen de bal geïnteresseerd kunnen Ju doel? De Mount Everest beklimmen. Zijn wens? javen in Egyptisch woestijnzand. Zijn hobby? Le- jiover Toet-anch-amon. En diep in zijn hart, het is [speer'het enige dat hij niet zo rauw zegt, schuilt kïang om liefst alle patsers van de hele wereld een kop onder hun kont geven. (•wacht hem nog een hoop werk in zijn branche. Sionze verslaggever Chris van Nijnatten alle sporten. Vind ik li,naar ik leer er ook een hoop p De hele ontwikkeling' van jitwielrennen heb ik van a tot z Ijthouden. Mooi om te zien, dat [te Italianen zo'n enorme voor lag hebben genomen, gewoon Tieen goede medische begelei- igffl goede trainingsschema's, li jongens zijn nooit een hele per op hun rug gaan liggen, lèrlandse sporters zijn iets te Jiehand. Gunda Niemann wint ■kalles in het schaatsen door p- en keihard te trainen. Als i Nederlander een succesje teert die daar jaren op. s in een Porsche, Theunisse ii Porsche, daar word je toch tkvan. Wat hebben die gasten ai gepresteerd? Zo denk ik ook fer Breukink, die is veel te f gehonoreerd voor veel te big'prestaties." pewijzen voetbal gaat het ook te makkelijk. Ik bedoel, ik wil fitte veel over vroeger zeuren, je moest wel eerst het een i ander bewijzen voor je kon jaan oogsten. En nu? Neem [tan Helder, die heb ik namens TVVCS nog een tijdje begeleid, iken hem dus goed. Die draait N naar behoren en mag zo- faarvijf miljoen kosten. Dat kan 1 maar, belachelijk. Ppelers kiezen te gauw voor het pi Als je een miljoen kan pak- |a, moet je dan gaan? Ligt er- vind ik..Als je net als Pierre I® Hooijdonk naar een topclub dan moet je niet naar Celtic lïaan. Dat is geen topclub, dat is Iffl club met een grote naam uit I® verleden. Ze teren daar nog Itads op de dagen van Jimmy Jo- Ijmstone Manchester United, dat [seen topclub, daarvoor moet je IWerland verlaten, niet voor [Celtic. De Wolf, ook zo'n geval, toch alleen maar voor l weg. Wat is nou Wólver- ton Wanderers, dat is toch straling J6 niet alle voetballers van gnaken, ondanks al die bege- ™"rs, de goeie keuzes. Ik vind bergkamp het verkeerd ge- aanheeft. Die gaat naar Inter en I Omert vervolgens het hek om II dicht. Kan niet. Je moet 'aan in zo'n land. Toen ik voor >tia speelde, ging ik met Rep in ^ste restaurantjes eten, dat ,if erbij. Bergkamp heeft dat 13 beeft die uitstraling ook I» j Gveldt °°k voor Jonk. Daar 5 ik die Volendammers hier mee stangen. Goeie voet- I -er, maar geen leider." li ?or' ikzit niet met Cruijff miden- DR is gewoon mijn I ti„ over een Paar voetballers. I. eet Cruijff moest mij soms £oen 'k bR Ajax zijn 'ramde. Ik ging mijn eigen Ion/ ib altijd blijven doen, I verbaa?»6p dat alsieblie£t in ie |Grotebek dan hebben ze een miljoen, IVervrif ze nog gieri§ ook- I iiititr meten ze zich een me- Srr van.alles aan. Donder- I ze or ze8 ik dan. Van een lo- Sttrte bek houd ik niet, of ie- I niet v ogeW in ziin zak heeft °f ben heleboel mensen voelen zich sterk in een grote auto. Maar daar word je geen beter mens van zeg, ik raak er tenminste niet van onder de indruk. Iemand die voor 5000 gulden een business-seat heeft gekocht in een stadion, die moet tegen mij niet de uitvinder uit gaan hangen. Het gebeurt mij niet, dat ik vijf minuten moet na denken over wat ik tegen iemand gezegd heb. Ik lieg namelijk nooit en ben niet stiekem. Ik praat al leen maar met mensen als ik ze aardig vind. Al heeft een etterbak een miljoen in zijn zak, ik blijf het een etterbak vinden. Met die instelling voel ik me happy. Daar gaat het om." „Mij interesseert geld geen reet, echt'mët. Ik ben er ook niet vies van, maar heb altijd bewuste keuzes gemaakt, niet ingegeven door geld. Ik kon als speler naar grote clubs. Anderlecht kwam voor me, Bayern München ook. Maar Feyenoord hield me tegen. Dat zou nu niet meer kunnen, toen wel. Uiteindelijk forceerde ik een conflict bij Feyenoord en weigerde te tekenen. Ik verdiende er 120.000 gulden, om zo'n be drag lachen ze nu. Feyenoord vroeg 1,2 miljoen voor me, ik ging voor zes ton weg, naar Bastia op Corsica. Dat was in het seizoen '78/'79. Rep zat er ook. Mijn in terlandcarrière was al ten einde. Ik was in Argentinië tijdens het WK tegen Schotland geblesseerd geraakt. Einde interland-ver haal, ook omdat ik voor het bui tenland koos," Dwaze moeders „Voor dat WK was er een hoop te doen over Argentinië. Er was daar een verkeerd regime, maar ik wilde de dwaze moeders op de Plaza de Mayo zelf zien. Freek de Jonge voerde toen actie tegen het WK. Samen met hem ging ik in die tijd eens naar een bijeen komst van Delftse studenten, uit leggen waarom ik wel en hij niet naar Argentinië ging. Mooie er varing." „Mij kunnen ze niet grijs noemen. Ik wil niet kwetsen, maar ik ver bloem niets. Als ze hier bij Volen dam een speler als Pastoor weg laten gaan tegen mijn zin, dan houd ik daar mijn mond niet over. En wat de buitenwereld daar dan over denkt? Pfflazer op met die buitenwereld. Als je con stant duidelijk bent naar ieder een, dan krijg je nooit een pro bleem. Maar nee, moet hier die Pastoor even zomaar naar Hee renveen getransfereerd worden. Dan zitten ze toch aan de poen van mijn jongens. We zitten nog in de beker en we kunnen nog de graderen!" Geaccepteerd „Van Vreijsen heb ik een goeie indruk. Ik ken hem nog goed van dé tijd dat we bij Feyenoord speelden. Daar werd-ie weieens behoorlijk gepiepeld. Maar in de Kuip werd iederéén getest, ik ook. Ik kwam als 18-jarige van PEC Zwolle. Als je toen per onge luk op de training mannen als Van Hanegem, Israel of Laseroms raakte, dan werd je door midden geschopt. Ik schopte terug, dan word je snel geaccepteerd." „Ik kom uit een gewone volks buurt' in Leiden, maar welke voetballer van mijn generatie komt er niet uit een volksbuurt? Ik woonde in de binnenstad, mijn In Leiden voelt Wim Rijsbergen zich nog altijd thuis. 'Er bestaan een heleboel redenen om graag in Breda te werken, maar ik ga er niet wonen. Ik zit goed in Leiden...' vader woont er nog. Hij heeft al tijd in de bouw gewerkt in aller lei functies. We hadden twee ga ragedeuren in de straat, dat was genoeg', twee doelen. Je leerde er de wet van de jungle. Da's han dig, want als je je laat onder sneeuwen, red je het nergens. Daar gaat het om. Al die lulver- halen van voetballers die denken dat ze niet opgesteld staan, om dat de trainer ze niet mag, die slaan nergens op. Wie goed is, speelt, probeer maar overeind te blijven, dan ontstaat er weder zijds respect."' Relativeren „Toen ik voor de New York Cos- mos speelde, heb ik in New York gewoond, in New Jersey. Ik kom nog regelmatig in Amerika. Ik leefde er toen te midden van glit ter and glamour maar dat moet je relativeren. Het was wel leuk. Hier zal de voorzitter van Volen dam niet de It afhuren als we in Amsterdam van Ajax winnen. Dan wordt er honderd gulden uitgelegd om wat slibtongetjes te halen. Kan net zo gezellig zijn, hoor. Maar in Amerika, dat had wel iets. Cosmos maakte deel uit van een entertainment-concern, Warner Bros. Wonnen we in Los Angeles, dan huurde men een dis cotheek af, wonnen we in New York, dan was Studio 54, destijds beroemd, helemaal voor ons. Prachtig, maar het is niet zo dat ik constant het middelpunt op de dansvloer was. Ook geen muur bloem, ik nam er aan deel, niets meer en niets minder." Eerlijk „Ik zal altijd nuchter blijven en ik heb mijn principes. Als men me een boerelul vindt, dan moe ten ze dat zeggen. Ik ben niet ran cuneus, ben je gek. Privé ben ik ook zo. Geld of geen geld, zo ben ik altijd geweest, rechtuit, eer lijk. Ik word hooguit wat coulan- ter. Soms kan ik heel erg kwaad worden. Om die spreekkoren te gen Louis van Gaal bijvoorbeeld. Als je zulke dingen roept, ben je geen goed mens. Dat zijn waar schijnlijk CD-stemmers. Het liefst zou ik ze de kop van hun romp slaan. Ook supporters moe ten elkaar en ons respecteren. Ik weet dat ik met een heftige aan hang te maken krijg in Breda, maar ze blijven daar toch wel po sitief?" „Sponsors moet je ook heel dui delijk maken, hoe het bij een club in elkaar steekt. Ik ben er heel erg dankbaar voor dat ze er zijn, maar ze zullen moeten begrijpen dat ik net als Ron Spelbos me volledig ga inzetten voor de club. Ieder mens is uniek, niettemin geloof ik dat ik qua voetbal wel een beetje lijk op Spelbos en ook wel op Willem (Van Hanegem, C.v.N.). Ik wil bij geen enkele club de bemoeienis van sponsors zoals ze dat hier in Volendam ge probeerd hebben. Laat me maar en als er verloren wordt, dan is dat zo. Daar hoeft niemand zich mee te bemoeien, dat lossen we zelf op. Geen speler mist expres een strafschop." Klein geluk „Ik? Financieel onafhankelijk? Dat zeggen anderen. Maar wat zegt dat? Wanneer ben je dat ei genlijk. Het ligt eraan hoe hoog je je eisen stelt. Mijn baas bij de Cosmos, Steve Ross, bezat 300 miljoen, maar hij was niet geluk kig. Hij is inmiddels overleden. Het gaat om klein geluk, altijd. Steven Spielberg verdiende des tijds als regisseur een miljoen gulden per dag, maar hij was als een kind zo blij als hij met ons een dagje mee mocht. Zo zit dat." „Ik kies altijd voor mijn eigen ge luk, privé. Ik ben nu bijna acht jaar gescheiden en kreeg destijds de kinderen toegewezen; Bob, die is nu 17, en Laura, nu 14. Ik koos ervoor om vijf jaar niks anders te doen dan mijn kinderen op te voeden. Ik had nergens anders tijd voor. Eindelijk heb ik tijd om te trainen. Inmiddels ben ik niet meer alleen. Ik heb 'al een paar jaar een goeie vriendin, Ciele, met wie ik een perfecte LAT-re- latie heb." „Zo'n scheiding hakt erin, het zij zo. Praat mij niet over al die goeie huwelijken. Hoeveel kerels trek ken de deur achter zich dicht en gaan elders liggen klooien? Is dat het dan? Ik heb een hoop gezien. Toen ik als huisman thuis was, ging ik weieens bij een buur vrouw op de koffie. En maar zei ken, dat die vent van haar altijd voor zijn werk op pad was. Maar ze reed wel in een cabriolet, dat wel. Dan moet je ook niet zeuren, dan maar geen cabriolet." Geleerd „Misschien zijn mijn ex-vrouw en ik wel uit elkaar gegroeid in Amerika. Was ik van een jaar de helft niet aanwezig thuis. Nou, dat heb ik geleerd dan. Er zijn er genoeg, die vonden dat ik vorig jaar als trainer uit de lucht kwam vallen, maar ik heb gewoon een tijdje goed op mijn kinderen ge past. Ik heb nog geen naam. Er zullen er best zijn die me niet goed vinden. We zullen zien of ze gelijk hebben, ik denk van niet." „Ik ben het er niet mee eens dat de jongens uit mijn generatie dom worden genoemd. Het was een andere tijd. Tegenwoordig worden voetballers beter bege leid. Heb ik zelf aan meegedaan namens de WCS. Die generatie uit '74 is helemaal niet zo dom. Ik blijf ze waarderen, Wim Suurbier blijft mijn maatje. Waarom niet? Ik heb wel meer vrienden die het niet zo goed gedaan hebben, maar het blijven mijn vrienden." „Cruijff moet nu uitkijken, die is nu op het op het punt beland, dat hij zich niet happy voelt. Dan wordt het gevaarlijk. Je moet niet voor het geld ergens blijven. Wanneer doe je het goed? Ik stap te hier binnen met de degradatie in zicht. Het pakte goed uit. Ad vocaat denkt dat-ie op het goeie moment bij PSV is binnen ge stapt, maar die is vooral gek op geld. Waarom liet-ie anders de KNVB in de steek? Ik ben be nieuwd wat Cruijff nu gaat doen. Het is een goeie goser. Ik heb meer contact met Bruins Slot dan met Cruijff. Vind jij Bruins Slot een engerd, waar baseer je dat in godsnaam op? Hij heeft mij altijd goed behandeld, toen hij mijn verzekeringen regelde. Ja, hij is op het goede moment met Cruijff mee gegaan en praat Cruijff mis schien na. Maar ja, wat zou dat? Hij lijkt me een goeie assistent." „Ik heb ook een goeie assistent, Hans Eykenbroek. Maar die neem ik niet mee, hij is eigenlijk afgekeurd voor dit werk. Boven dien heeft NAC ook een goeie staf. Als je in Brabant gaat wer ken, moet je geen assistent uit Groningen halen, snap je. Ik be moei me bij NAC voorlopig alleen WIM RIJSBERGEN begon zijn loopbaan als profvoetballer bij PEC Zwolle. Hij speelde daar gedurende het seizoen '70/'71. Van de zomer van '71 tot en met de zomer van '78 stond hij onder con tract bij Feyenoord. Na die periode vertrok hij naar Bastia om daar in april '79 alweer te vertrekken. Hij vertrok naar de New York Cosmos, waar hij tot eind 1984 zou blijven. Terug in Neder land begon hij de competitie '84/'85 bij Helmond Sport. Tussen tijds stapte hij over naar FC Utrecht. In het seizoen '85/'86 speel de hij tot slot nog negen duels bij FC Utrecht. De Leidenaar speelde 28 Europacupwedstrijden, waaronder twee voor FC Utrecht en de rest voor Feyenoord, en won met Feyen oord in 1974 de UEFA Cup. Hij maakte eveneens 28 keer deel uit van het Nederlands elftal. Hij debuteerde als invaller op 5 juni 1974 in Rotterdam tegen Roemenië. Rijsbergen speelde als inter national twee wereldkampioenschappen: in '74 en '78. In '74 stond hij in het team dat de verloren finale tegen West-Duitsland speelde. Zijn laatste interland was op 11 juni 1978 in Mendoza te gen Schotland. De trainerscarrière toont iets minder imposant. In 1986 werd hij jeugdtrainer bij Ajax, in het seizoen '88/'89 was hij assistent van Simon Kistemaker bij DS'79. Daarna verdween hij tot 27 januari van het vorig jaar uit het betaald voetbal. Op die dag trad Rijsber gen in dienst bij FC Volendam. Per 1 juli van dit jaar staat hij voor twee jaar onder contract als hoofdtrainer bij NAC. maar met het eerste elftal. Eerst maar eens zorgen dat dat functio neert zoals ik het wil." Afgekeurd „Een uitwedstrijd met FC Utrecht tegen NAC luidde het einde van mijn carrière in. Ik blokte een speler en scheurde mijn liezen af. Ik heb nog wel ge probeerd een paar wedstrijden te spelen, maar werd later afge keurd. Heeft Bruins Slot goed voor me geregeld." „Wat ik van Breda weet, tja. Er wordt stevig carnaval gevierd, er is elk jaar een groot jazz-festival en het Avondje NAC is al jaren een interessante besteding van de zaterdagavond. Er bestaan een heleboel redenen om graag in Breda te werken, maar ik ga er niet wonen. Joh, ik heb op Corsi ca gewoond, op een paar plaatsen in New York, wat maakt het mij dan uit of ik in Breda of Helmond woon? Ik rijd wel op en neer. Ik zit goed in Leiden. Ga op mijn fiets af en toe een pilsje drinken en besteed er mijn vrije tijd hoofdzakelijk aan mijn privé-le- ven." Simpel „Mijn visie op voetbal is simpel. Vorig jaar kreeg ik een defensief etiket opgeplakt, omdat ik bij Volendam aanvankelijk niet an ders kon. Ik ben heel kwaad ge weest om dat stempel. Maar ik ben een voorstander van een drie-spitsen-systeem. Bij NAC liep het 4-4-2 lang lekker, omdat Lammers en Van Hooijdonk el kaar goed aanvoelden. Maar dat is voorbij. Van Hooijdonk is weg en Lammers is uit vorm. Ik iden tificeer me niet zo met een sys teem. Ik bedoel, Ajax speelt 4-3- 3, maar dat heeft niks met Van Gaal te maken. Dat doen ze al vanaf dat Michels er de baas was. Van Gaal is een hele duidelijke trainer. Daar houden spelers van. Maar Van Gaal heeft het wel lek ker hè. We hebben niet allemaal zo'n selectie. Hij kan Van Vossen, kostfe acht miljoen, zomaar op de bank zetten. Verder praat ik niet zo graag over collega's. Ik bedoel, Corneille gaat toch ook niet over het werk van Karei Appel zitten zeuren." „Bij NAC is er geld over, ik mag wat investeren. Maar ik vind dat. je altijd zuinig moet zijn. Wie ik ga halen, zeg ik niet. Het lijkt me handig om daar eerst eens bij NAC over te praten in plaats van met jou. Ooyer? Zou kunnen. Het is een jong ventje, is nog van Ajax FOTO MARTIN MOOIJ en is een zeer talentvolle verdedi ger. NAC had hem verleden jaar .al willen hebben, wist je dat? Als Spelbos was gebleven, dan was hij ook dingen gaan veranderen bij NAC. Daar ga ik eens met hem over praten. Waarom niet? Dat geheimzinnige gelul, daar houd ik niet van. Als ik wat over Fey enoord wil weten, dan bel ik die Kromme toch op. Dan ga ik toch niet via de manager, de directeur of de voorzitter contact zoeken met Van Hanegem? Ik ben een echte Feyenoorder, ik heb daar mooie dingen meegemaakt. Mijn club is dat. Maar ik ben met heel veel plezier jeugdtrainer bij Ajax geweest en vorige week was ik te gast bij de sponsors van Ajax. Je moet niet te eng zijn in je club liefde." „Ik houd van aanvallend voetbal, hoewel je daar wel' de spelers voor moét hebben. Of Arnold moet blijven bij TSTAC, tja, weet ik-veel? Als-ie gemiddeld zo blijft scoren als hij nu doet, dan moeten ze hem houden, lijkt me. Ik wil met plezier werken bij NAC. Ik denk dat dat daar kan, die indruk heb ik overgehouden uit gesprekken met Vreijsen en voorzitter Peek. Als ik nu kon kiezen tussen ergens heel veel geld verdienen of werken bij NAC, dan koos ik voor NAC. Ik ga niet voor vijf ton per jaar naar een andere club." Mount Everest „Als je me vraagt wat mijn doel is, dan zeg ik dat ik ooit nog eens de Mount Everest wil beklimmen. Echt, nee, écht, zonder dollen. Ze moeten voetballers en hun trai ners niet altijd afschilderen als domme types die nergens anders dan in voetbal geïnteresseerd zijn. In Leiden heb je het Museum van Oudheden. Het lijkt me prachtig om als conservator van zo'n museum drie maanden te mogen graven in Egypte. Ik lees daar veel over. Over Toet-anch- amon heb ik bijvoorbeeld een hoop gelezen. God, wat zou dat fantastisch zijn, meegraven met zo'n professor die het graf van Alexander de Grote zoekt. In Mexico vinden ze weieens. de overblijfselen van een dinosau rus. Het zbu toch kicken zijn als je zoiets overkomt. Ik zal dat wel niet meemaken. Ik lees erover, bezoek een museum en heb mijn abonnement op de Leidse schouwburg en voor de rest moet ik werken. Vind ik. En af en toe wat lezen, Van Harry Mulisch tot weet-ik-veel wie."

de Stem | 1995 | | pagina 27