Weekend Justitia's balans slaat door I DE STEM Met het voorbijschuiven van de seizoe nen glijdt het O.J. Simpson-proces voort. Het komt nu de winter uit, gaat de lente in en neemt de Amerikaanse bevolking mee naar de zomer 1995. En, als de zaak geen tempoversnelling krijgt, mogelijk ook naar het najaar. Een leven zonder het geruchtmaken de proces is voor Amerikanen steeds moeilijker voor te stellen Het aantal boeken breidt zich alsmaar uit. Na O.J. gaan nu ook getuigen de schrijversmarkt op I ZATERDAG 18 MAART 1995 VERVOLG VAN VOORPAGINA Gerrits kent er voorbeelden te over van. „Veel te grote discrepanties," vindt hij. „Zware han del in verdovende middelen die in de Randstad op een vonnis van zes en in Den Bosch op drie jaar komt te staan. Overvallen leveren soms het omgekeerde beeld op. Maar je kunt het ook meemaken dat het openbaar ministerie een overvaller voor de politierechter brengt, die hoogstens zes maanden mag geven. Wie kan mij uitleggen hoe het mogelijk is dat een over valler een eis hoort uitspreken van tweeëneen half jaar waarna de rechter hem met acht maanden voorwaardelijk de dans laat ont springen? Dat is toch niet meer te verkopen?" Zwaardere straffen, weet de Oosterhoutse ad vocaat Gerrits zeker, dringen de criminaliteit niet terug. „Dat hebben over de hele wereld tal van crimi nologen van naam al bij herhaling aangetoond. Maar kijk bijvoorbeeld ook maar naar de Ver enigde Staten. Wanhoopsdaden zijn vooral te verwachten bij boeven die toch niets meer te winnen hebben. Kennen wij in ons land bij voorbeeld zoiets als de seriemoordenaar? Nee toch. Maar waarom dan toch die populistische roep om zwaardere straffen? „Aan de borreltafel," weet Gerrits, „zijn voet bal, politiek en strafrecht de meest besproken onderwerpen. Alleen is het jammer dat de mensen via de media over voetbal en politiek aanzienlijk beter worden geïnformeerd dan over het strafrecht. Er zijn maar weinig goede strafrecht-verslaggevers. Ze zijn te tellen op de vingers van één hand." Dat we op de verkeerde weg zijn, zou volgens de Oosterhoutse advocaat ook aangetoond kunnen worden na een zorgvuldige analyse van de gevangenispopulatie. „Zo'n onderzoek zou naar mijn heilige over tuiging aantonen dat er veel te veel psychiatri sche patiënten in gewone detentie zijn terecht gekomen. En dus in een verkeerd circuit. Trou wens, over preventie gesproken, als we morgen de zogenaamde drugs related crime afschaf fen, oplossen of tot een eind weten te brengen, zitten we overmorgen niet meer met een cel len-tekort. Dan hebben we een gigantisch cel len-overschot." „Als er morgen in dit land een referendum wordt gehouden, zegt de meerderheid van het Nederlandse volk gegarandeerd dat er meer cellen moeten komen en dat er zwaarder ge straft moet worden," denkt de Roosendaalse strafpleiter mr H. van Asselt. „Wat de mensen niet door hebben, is dat die maatregelen nou juist contra-produktief werken. Als ze werke lijk uit zijn op misdaad-preventie, zouden ze moeten kiezen voor alternatieve straffen. Dan zouden ze de rechters moeten bewegen om ver dachten uit het gevangeniswezen te houden." Alternatieve straffen? „Natuurlijk. Dienstverlening, behandeling, therapie, het is allemaal beter dan detentie." Maa' de rechters laten hun oren hangen naar het (Jesundes Volksempfindenl „Niet allemaal natuurlijk," vindt Van Asselt. „Maar dat is nou juist het fnuikende. Ik zie nog te veel discrepantie tussen het vonnis van de ene en de uitspraak van een andere rechter." Van Asselt weet vaak tevoren al waar het op uitdraait. „Als ik een verdachte moet verdedigen die XTC-pillen heeft verkocht, heb ik liever een jongere officier tegenover me en een jongere rechter. Die hebben vaak een veel milder oor deel over de maatschappelijke gevaren van softdrugs. Een al wat oudere rechter vindt alle drugs maar shabby. En is dus eerder geneigd om hard te vonnissen." „Hirsch Ballin," valt Van Asselt zijn collega Gerrits bij, „is als een olifant door de porse leinkast gegaan. Uitgebreidere bevoegdheden voor het opsporingsapparaat, minder rechten voor de verdachten. De repressieve aanpak stond bij de vorige minister voorop. Hij heeft een stereotiep negatief beeld gezet, waarbij wij als advocaten nota bene met onze cliënten ver eenzelvigd worden." Advocaten van kwade zaken, zoals dat in de volksmond heet? „Daar komt het op neer. Je kunt daar soms erg veel last van hebben. Ik doe bijvoorbeeld op ons kantoor strafrecht, terwijl bijna al mijn collega's veel meer civiele en commerciële za ken doen. Ik moet mij elke keer weer afvragen of mijn verdediging in een bepaalde strafzaak de belangen van ons kantoor eventueel zou kunnen schaden. Levert straf pleiten in deze zaak niet te veel negatieve beeldvorming op?" Waarom besteedt Van Asselt dan toch tachtig procent van zijn praktijk aan het strafrecht? Wat is daar zo leuk aan? „Poeh," krabt hij zich door de haren, „ik wil niet te sokkerig overkomen, maar ik werk graag op straat. Het is een soort gedrevenheid om die mensen te helpen die door nare omstan digheden of door domme pech in het verdom hoekje zijn gekomen." Is dat het profiel van de gemiddelde Neder landse verdachte? „Nou nee, er zijn natuurlijk ook uitschieters naar boven en naar beneden. Maar er is de laatste jaren in Nederland een scheef beeld ontstaan van de omvang van de criminaliteit. En toch zeker als je die vergelijkt met andere 'beschavingen'. We hebben in ons land niet meer dan honderdvijftig moorden per jaar. Be grijp me goed, dat zijn er natuurlijk honderd vijftig te veel. Maar het is een habbekrats ver geleken bij een land als de Verenigde Staten." „Als er hier in de Roosendaalse binnenstad een schietpartij heeft plaatsgevonden, zelfs zonder doden of gewonden", zegt Van Asselt; „dan komt die bij jullie gegarandeerd op de voorpa gina terecht. In de VS haalt een schietpartij niet eens de krant." En voort gaat de Simpson-zaak Door Mare de Koninck Amerika beleeft een mild soort verslaving aan de duurzame, waar gebeuren de, tv-serie. De hoofdrol spelers zijn dagelijks uren lang te gast in miljoenen huiskamers. Ze zijn aangename familie-vrien den geworden, met hun vertrouwde gezichten. Marcia Clark, Johnnie Cochran, Lance Ito, O.J. zelf en de rest van de club zullen gemist wor den als het proces ten einde komt. Als het proces ooit ten einde komt. Want het leven-zonder is nog moei lijk voorstelbaar. Ze zijn ook interessante, onderhou dende en leerzame huisgenoten, die acteurs in de kleine rechtszaal in Los Angeles. Ze zijn een populair soort professoren rechtsgeleerd heid, die aanschouwelijk voor de collegezaal van het Amerikaanse volk de fascinerende uithoeken ex ploreren van 's lands gesofisticeerde juridische landschap. Opiniepeilingen registreren dat het Amerikaanse publiek in meerder heid genoeg heeft van het O.J. Simpson-proces. Maar tegelijk wij zen de enquêtes uit dat dat publiek in meerderheid elke dag langdurig en geboeid de ingehouden voort gang ervan gadeslaat. Blijkbaar gaat het vooroordeel dat iets traags en langdurigs nu eenmaal saai is, samen met het feit dat dat in dit ge val niet opgaat... Wat helpt om de volkscursus advo catuur aansprekend te houden, is dat zijdelingse verhalen voortdu rend de leiding overnemen van het hoofdverhaal over football-ster Or- renthal James Simpson en de dub bele moord die hij al dan niet ge pleegd heeft op zijn ex-vrouw Nico le en haar vrien Ronald Goldman. En de 'sight-stories' - over de echt scheidingsperikelen van officier van justitie Clark, over het lot van de in quarantaine gehouden jury leden en over vele, vele andere intri ges - voltrekken zich niet alleen buiten, maar ook binnen de rechts zaal zelve. Zoals het verhaal-Mark Fuhrman, naar de gelijknamige rechercheur van het roemruchte Los Angeles Po lice Department (LAPD). In het 'proces van de eeuw' is Fuhrman door de media tot 'de getuige van de eeuw' uitgeroepen. Want op zijn be weerde racistische neigingen heb ben de verdedigers van de zwarte O.J. hun hoop gevestigd hun cliënt vrijgesproken te krijgen van de moord op diens blanke ex Nicole. Het proces Simpson veranderde de ze week dan ook in het proces-Fu- hrman, een wending die goed is voor een zoveelste opleving van de volkse interesse. Hoewel Fuhrman eigenlijk alleen nog maar verhoord zou moeten worden over wat hij aantrof, toen hij op de avond van 13 juni vorig jaar naar de plaats van het misdrijf was geroepen, heeft het advocatenteam van O.J. de blanke detective 'op de grill' gelegd om O.J. Simpson met zijn verdedigers in de rechtszaal. Dagelijks zijn ze rechtstreeks te gast in miljoenen Amerikaanse huishoudens. hem te doen toegeven, dat hij haat dragend is jegens zwarte mensen. Het is een poging van de verdedi ging om Fuhrman af te schilderen als een onbetrouwbare engerd, wiens voor O.J. belastende getuige nis dus even onbetrouwbaar zou zijn. Fuhrman zegt een intussen wereld beroemde bebloede handschoen te hebben gevonden op een gangpad in Simpsons landgoed. De speurder was daarheen gegaan, nadat hij Ni cole dood had aangetroffen bij haar appartement (op 3 kilometer van Simpsons huis), waar de andere handschoen van hetzelfde bebloede paar lag. Simpsons raadslieden voe ren aan dat Fuhrman zelf een van de handschoenen naar Simpsons huis heeft kunnen meenemen en daar neerleggen om zo een vals spoor naar de 'dader' uit te zetten. Als Fuhrman inderdaad een racist is, dan zou hij tot zo'n smerige streek in staat zijn geweest... Maar hoewel de glad geschoren Fu hrman in veler ogen een typische engerd is, hebben Simpsons advo caten de grootste moeite de waar achtigheid van zijn haat jegens zwarten te staven. Ze moeten aan komen met getuigen als Kathleen Bell en Andrea Terry, die beweren dat de politieman in 1986 tegen over hen afschuwelijke uitspraken heeft gedaan. Zoals: 'alle nikkers moesten op een hoop gedreven en verbrand worden.' En: 'als ik een zwarte man met een blanke vrouw in een auto zie, houd ik ze per defi nitie aan.' Maar volgens de aanklager van O.J. is Fuhrman een nette vakbekwame rechercheur en zijn getuigen als Bell en Terry behalve 'stokoud' ook onbetrouwbaar, gezien de roem en het geld dat iedereen te beurt kan vallen, die zich in het beeld van het Simpson-proces weet te werken. Zo is Kathleen Bell al een avond lang te gast geweest op de tv-show Larry King live. Mark Fuhrman zweert haar nooit te hebben ontmoet... Hoe dat zij, deze week bracht een fascinerende dagenlange confronta tie tussen de kalme ('full cop') Fuhr man en de advocaat die door O.J. voor dit onderdeel van zijn verdedi ging is aangewezen: de gerenom meerde strafrechtpleiter F. Lee Bai ley. Die laatste ging te werk volgens het recept, dat hij zelf heeft be schreven in zijn boek 'Een benade ring van het kruisverhoor': eerst al leraardigst en begripvol en lang zaam maar zeker harder en vijandi ger. Doch Bailey slaagde er maar niet in om de uiterst geconcentreerde en De openbare aanklager Marcia Clark en Simpsons advocaat F. Lee Bailey tijdens een van hun confronta ties. FOTO AP professioneel reagerende Furhman te verleiden tot aanwijzingen, dat hij iets tegen de gekleurde mede mens heeft en/of iets heeft uitge haald met een handschoen. De een voudige politieman bleef volop overeind tegen alle vernuftige on dervragingstechniek van Bailey. Maar zoals de juridische medewer kers van de tv-omroepen het pu bliek uitleggen, kan Bailey de veld slag tegen Fuhrman verliezen, maar daarmee de grotere oorlog om vrij spraak voor O.J. toch winnen. En natuurlijk is de sluwe advocaat zich daar van in elk van zijn lettergrepen bewust. Alleen al dagenlang vragen stellen als 'is het niet waar wat me vrouw X zegt, dat u toen en toen ne gers nikkers hebt genoemd?', kan bij de juryleden, die over O.J.'s lot moeten beslissen, twijfel zaaien over de rechtschapenheid van de getuige. Dat dit een juryproces is, kan im mers buitengewoon voordelig uit werken voor de verdachte. Als alles gezegd en gedaan is, zullen de twaalf gezworenen immers una niem het schuldig moeten uitspre ken, anders gaat O.J. vrij uit. Hoe overweldigend het bewijs tegen hem ook lijkt, er hoeft maar één ju rylid vol te houden, dat er 'redelijke twijfel' bestaat aan de schijnbare schuld, en er kan geen veroordeling volgen. En zoals O.J.'s verdedigers allemachtig goed weten, zijn acht van de twaalf juryleden zwart en is het hoe dan ook interessant om de 'rassenkaart uit te spelen'. En ondanks de bittere kritiek van aanklager Clark jegens dit soort 'oneigenlijke advocatuur', zet de verdediging ook andere dwaalspo ren uit voor de jury. Bijvoorbeeld het spoor, dat Nicole en Ron Gold man vermoord kunnen zijn door drughandelaren. De hele vorige week werd een ande re rechercheur, Tom Lange, over die theorie verhoord. Deze hield vol dat er geen enkele aanwijzing voor zo iets is. Maar intussen was de jury gebombardeerd met informatie over schijnbaar ver gezochte connecties. Zo was Nicoles vriendin Faye Re- snick verslaafd aan cocaïne en zou een huurmoordenaar bij vergissing Nicole hebben gedood in plaats van Resnick, die een cocaïneschuld zou hebben kunnen gehad aan de drug maffia. Hoe onwaarschijnlijk ook, er hoeft maar één jurylid niet eens van overtuigd te worden, maar er alleen maar door aan het twijfelen te worden gebracht over de moge lijkheid. En hoewel de juryleden officieel niets over de Simpson-zaak kunnen vernemen, wat buiten de rechtszaal wordt gezegd en geschreven, 'lek ken' O.J.'s advocaten allerhande ge ruchten over de 'maffia-connectie' naar de pers. Daarin wemelt het nu van de verhalen over het web van verbindingen tussen O.J., Nicole, Faye Resnick en maffiosi als 'Tony the Admiral' oftewel 'Tony Rome' (die intussen een verhouding zou hebben met Nicoles zus Denise) en Joey Ippolito van de misdaadfami lie de Cavalcante uit New Jersey. Men weet nooit wat van die geruch ten de jury-leden tóch bereikt. Intussen is het onder journalisten een publiek geheim, waar in Los Angeles de twaalf jury-leden en de acht nog overgebleven reserves 'ge vangen' worden gehouden. Maar op publikatie daarvan staat zware straf. En dus hoort de bevolking al leen over het anonieme bijna hon derd jaar oude super luxe hotel, waar de hele zevende etage is afge huurd (a 3.500 per nacht) voor de 22 eveneens anonieme burgers, die er verwend worden met goed eten en drinken en exclusieve concerten. Dagelijks krijgen ze kranten waar uit alles over O.J. is weggeknipt en die er dan ook als papieren kettin gen uitzien. De liften naar hun ver blijf worden streng bewaakt, hun post gecensureerd en hun telefoon gesprekken afgeluisterd. Vooral de schandaalpers weet te melden dat de onderlinge spanningen van ra cistische aard er om te snijden zijn. Weliswaar mogen de jury-leden in het weekend intiem bezoek van echtgenoot of minnaar ontvangen, maar hun verdenking dat hun ka mers worden afgeluisterd en afge keken, bederft veel van het poten tiële plezier. "ntussen ook blijft de literaire O.J.-industrie zich uitbreiden en de hele proces-gang bedreigen. .Nadat O.J. zelf zijn boek - met geluidsband - had gepubliceerd en er tal van boeken over Nicole zijn verschenen, gaan nu ook steeds meer getuigen de schrijversmarkt op. Fay Resnick heeft dat al gedaan, Simpsons huisvriend Kato Kaelin moet nog wachten met publicatie tot zijn optreden in de rechtszaal achter de rug zal zijn en ook Mark Fuhrman kan op lucratieve uitnodi gingen rekenen om zijn belevenis sen te boekstaven. En spoedig zal een serie academische uitgaven vol gen over alle veranderingen die het proces van de eeuw de Amerikaanse rechtspraak, mediawereld etc. aan doet. Andere getuigen krijgen grote som men geld van de tv-roddelprogram- ma's aangeboden voor hun 'exclu sieve' relaas. Veel ernstige juristen zien aankomen dat de massale 'ver ontreiniging van getuigen met geld' uiteindelijk vechter Lance Ito ertoe zal nopen de hele rechtszaak ongel dig te verklaren. Het einde van de O.J. Simpson-zaak is in al zijn nog steeds uitdijende proporties dan ook nog lang niet in zicht. Tot vermaak en tot lering van de supermogendheid Amerika, die zich toch al steeds meer terugtrok van de buitenwereld en die nu dank zij het Simpson-spektakel ervaart hoezeer zij in de nieuwe wereld-or de zichzelf - en toch ook weer een verbaasde buitenwereld - eeuwig weet te fascineren. ueie B,

de Stem | 1995 | | pagina 12