Krachtig herstel van Hoogovens DAF geeft financiers geld eerder terug Ahold-concern wil naar Zuidoost-Azië Wijers neemt het op voor grote bedrijven Hoogovens surft mee op conjunctuurgolf NENLAND KORT ECONOMIE KORT Belgische slagers Europese Unie en Canada weer samen rond de tafel ECONOMIE A5 slaags met politie a na onlusten !t brandend huis gekoppeld aan Mir Liefkenshoektunnel e Hitler-deserteurs tiinisme over vrede ten kwaad op Sarajevo boycot Irak joncern boekt beste resultaat sinds 1989: 354 miljoen winst Investeringen in laven Vlissingen: "8 miljoen gulden Grootgrutter behaalde vorig jaar nettowinst van 410 miljoen MGM-bioscopen onder de hamer Kort geding tegen Bredaas bedrijf Aantal stakende bouwvakkers 17.500 Rijksambtenaar: 36-urige werkweek Iran: 'Nieuwe olie-contraeten' Volker Stevin: 20 procent meer winst Afkoopsom voor arbeiders Boelwerf VRIJDAG 17 MAART 1995 JÜSTEM VRIJDAG 17 MAART 1995 geringstroepen hebben gisteren een speciale politiemacht bij de hoofd aar zijn er niet in geslaagd deze tè ngen over en weer zou een noe ewonden zijn gevallen. gs nadat president Geidar Aliev de beschuldigd zijn regering omver te oren de orde in de olierijke voormali herstellen. hana heeft een nachtelijk uitgaans- noordelijke district Nanumba, nadat ussen de bevolkingsgroepen Nanum- intig doden waren gevallen, gssoldaten gestationeerd sinds vorig genwoordigers van de twee groepen te oorlog met 3.000 slachtoffers. De ntallen jaren geleden uit Togo naar den dat zij bij de oorspronkelijke steld. ft gelapt weet niemand, maar toen er itse herder Argo in de Noorse stad n die normaal voor hem gesloten in van twee deuren de krukken om te uis slapende Vidar Marthinussen en n, zodat zij op het nippertje aan het nd met een grote sappige biefstuk. worden aan boord van het Russische joez-ruimtecapsule meerde gisteren af se en twee Russische ruimtevaarders Mir bevonden zich al drie Russische maart met de Sojoez naar de aarde adimir Poljakov, die al meer dan een n daarmee het duurrecord voor een e ruimte op zijn naam heeft staan. regering heeft eieren voor haar geld en gulden zijn via de Gewestelijke ij de aandelen van de verlieslijdende vergenomen. 'rechtelijke procedure van de baan. De ng voor het hekje gedaagd omdat de toeeggingen nog steeds geen behoorlij- had aangelegd. Volgens de initiatiefne- 'e belangrijkste oorzaken dat minder is gemaakt dan aanvankelijk voorzien, e regering daarom voor deze verliezen overname is de dreigende sluiting van n deserteurs uit de Tweede Wereldoor- e bondsregering verwierp gisteren een militairen die zonder toestemming uit goede naam terug te geven, van kanselier Helmut Kohl en de FDP voelen niets voor een algeheel ie is oneerlijk tegenover de miljoenen or hun vaderland vochten, aldus de ppositie hield ook een pleidooi voor hebben verzet tegen Hitier. een dag na het vertrek van de Ameri- uitenlandse Zaken Christopher heeft tst op het optimisme over de vredeson- ël. an Informatie Salman verklaarde voor regerende Baath-partij dat de nieuwste aëlische premier Rabin niets nieuws de dat Syrië pas vrede zal sluiten als e hele bezette Golan-Hoogvlakte terug- faseerde terugtrekking voor. roaten hebben gisteren alle gesprekken ajevo opgeschort. Ze beschuldigen een gscommandant ervan een Kroatische en. overleg valt samen met 'de viering' van n de Kroatiseh-Bosnische federatie, die de Verenigde Staten tot stand was n verklaarde de Amerikaanse minister Christopher dat de federatie 'het beste ij zegde de federatie het komende jaar ige Stoel is ervan overtuigd dat economi- een 'tijdelijke maatregel' moeten blijven eien tot een permanente 'gesel van een steren verklaard tegenover de Iraakse dse zaken Tareq Aziz. Johannes Paulus II Seringsleider kardinaal Angelo Sodano slegatie dat het Vaticaan zijn diplomatie- den om een herziening te bewerkstelligen ische boycot van Irak. die al- nenvrij- kreeg ssie het slgië het uropean :n. Maar rel Plus ieeft ook :urmerk, erlandse itse uni- slagers erd door )r omge- n fraaie -rmonen- 'erijdeur I op die- en is nog Vlak na de Bel- copstuk- naffia te Humo van deze week enkele betrokkenen bij naam. Humo citeert ook een politie man, die de apothekers aanwijst als de ruggegraat van de hormo nenhandel. „Zij verbergen zich achter hun baan en vergunnin gen. Het zijn onbesproken nota belen die met de burgemeester aan tafel mogen zitten. We zijn er niet in geslaagd ze uit 'e roken. Nog niet." Van een echte maffia-organisa tie is overigens geen sprake. He gaat om een losse verzameling van vetmesters, apothekers, le veranciers van krachtvoer, vee handelaren en veeartsen. De meesten kennen elkaar, maar er is geen hiërarchische structuur- Een medewerker van de lo gische minister van Volksg - zondheid Santkin zegt dat n hormonen-circuit wordt êe\? door een vijftiental mensen. D ze harde kern heeft zelfs e solidariteitsfonds in het *eV geroepen, waarmee boetes wo den betaald van kleine vee"?t ders, bij wie zij hun bewer runderen hebben geplaatst. ,,„.ven - De 55.000 men- "Ï&F in 1993 'op de -„ hebben gehouden, krij- in mei hun aan de truck- Jrikant geleende geld al te- Eerder gmgDAF er van- as in 1996 een begm te ken met het aflossen van 1 achtergestelde lening van «3 miljoen die voorvloeide jde publieksactie 'Houd JiFopdeweg'. toelichting op de jaarcij nsplaatste topman Cor Baan van DAF Trucks het vervroegde terugbetalen gisteren in het ka der van de positieve ontwikke lingen bij het Eindhovense con cern. DAF Trucks heeft in 1994 een nettowinst geboekt van 122,7 miljoen op een omzet van 2.274 miljoen. De cijfers komen overeen met de voorlopige resultaten die Baan in januari had bekendgemaakt. In het tien maanden tellende boekjaar 1993 was DAF niet verder was gekomen dan een nettowinst van 10,8 miljoen en een omzet van 1.301 miljoen. De deelnemers aan de actie zijn niet de enigen die profiteren van de winstsprong. Aan de aandeel houders wordt over 1993 en 1994 een dividend-uitkering voorge steld van 54,4 miljoen. De aan delen van DAF Trucks zijn in bezit van de Nederlandse en Vlaamse overheid (49 procent), een bankenconsortium, partici patiemaatschappijen, leveran ciers, dealers en particulieren. Baan herhaalde gisteren dat hij voor de toekomst uitgaat van 'een op zichzelf staande winstge vende DAF Trucks met samen werking op het gebied van com ponenten'. Het zoeken naar en beoordelen van voorstellen van mogelijke strategische partners heeft binnen het bedrijf momen teel de hoogste prioriteit. Baan wilde niet zeggen welke vorm van samenwerking zijn voorkeur heeft: „We sluiten niets uit." DAF heeft deze maand met ABN Amro-dochter Lease Plan een akkoord bereikt over het geza menlijk opzetten van een finan cieringsmaatschappij: DAF Lea se International. De onderne ming verschilt qua structuur aanzienlijk van DAF Finance Company, de financieringsmaat schappij die deels verantwoorde lijk wordt gehouden voor het faillissement van de oude ven nootschap. De truckfabrikant heeft in DAF Lease International slechts een minderheidsbelang van 49 pro cent en weet de financiële ver plichtingen in handen van ABN Amro. De leasemaatschappij heeft bovendien een onafhanke lijk management. impee Golfkarton: iellicht verlies van ,3 arbeidsplaatsen an onze verslaggever Iten-Leur - Empee Golfkarton Etten-Leur (ongeveer 200 rerknemers) .komt geheel in 'jaden van NV Koninklijke NP BT. De Etten-Leurse kar- lilabriek wordt daarmee losge- van zusterbedrijf Empee Jtarton in Eindhoven, dat ei- ïdom wordt van moederbe- ijlAssiDoman. ,'gens de Industriebond FNV a in Etten-Leur ruim zestig men in gevaar. Dat zou te uken hebben met nieuwe be- ïjfsinzichten bij het moederbe- ijf; van bedrijfszijde was op de ededelingen van de bond gis- savond echter geen commen- arte krijgen. de Wild van de Industriebond IV: „Het beleid van het huidi- management is zoveel moge- ijk karton te maken. In de nieu- situatie moet het wat minder rden om het bedrijf sterker te aken". Exactere informatie an ook De Wild niet geven, 'apiergigant KNP BT heeft op i! moment veertig procent van [(aandelen van Empee Holding, (moedermaatschappij van bei- golfkartonbedrijven. As- faian heeft ook veertig pro mt. Zij nemen samen de reste- tnde twintig procent over van Nederlandse Participatie fatschappij en delen die, laarna de bedoeling is dat beide «tijen ieder één fabriek zullen ritten. s de vakbonden heeft het Eschuif met aandelen voor ven geen gevolgen. Etten- tar zou dertien mensen van J en centrale diensten kwijtraken en vijftig van pro late en administratie. HPBT maakte gisteren bekend lithet over vorig jaar een netto- wist van 325 miljoen ge- wkt, tegen een verlies van If M miljoen in 1993. De omzet Pg van 11,13 miljard naar 113,19 miljard. Het bedrijfsre- Itaat was 634 miljoen tegen 296 miljoen in 1993. tolterdam - De samenwerking sen de havens van Rotterdam 1 Vlissingen begint vaste vorm te krijgen. Het Havenschap Vlis- Sigen en het Gemeentelijk Ha-' venbedrijf otterdam gaan sa- Jffl de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) oprichten. Je ESM gaat Vlissingen een haventerrein van 134 ha met een Kteekhaven ontwikkelen. Begin februari werd bekend dat botterdam intensiever met Vlis-, ®gen wilde samenwerken om «er met Antwerpen te kunnen concurreren. "«de havens brengen de helft in «het startkapitaal van de r e® bedrag van 53,2 mil- W gulden. De totale investe- zijn begroot op bijna 178 """1 gulden. Beide havens dat het Rijk ruim 30 mil- en gulden wil bijdragen, e nieuwe haven is bestemd l 'Wrijven die actief zijn op terrein van de niet-gecontai- jj nseerde stukgoedlading, zoals cprodukten, staal, non-ferro "■«en en auto's. Zonsopgang bij Hoogovens IJmuiden. Het concern boekte over 1994 een winst van f 354 miljoen. FOTO ANP Zaandam (anp) - Het detail handelsconcern Ahold kijkt actief rond in nieuwe regio's met een bovengemiddeld groeipotentieel zoals Zuid oost-Azië. De verkenning strekt zich uit tot zes lan den: Indonesië, Thailand, Maleisië, de Filipijnen en, in een later stadium, ook Chi na en India. Dit heeft de raad van bestuur van Ahold gisteren gezegd tij dens een toelichting op de cij fers over 1994. „Het moet mogelijk zijn om binnen een tijdsbestek van tien jaar zo'n tien procent van onze omzet uit deze gebieden te ha len. Maar het is een zaak van i lange adem. Op dit moment zijn er nog geen concrete be sprekingen bezig," aldus het bestuur. Ahold heeft vorig jaar de netto winst met 19 procent zien stij gen tot 410 miljoen. De winst per aandeel steeg met 12,7 pro cent tot 3,46. De omzet groei de met 7 procent naar 29 miljard. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 77 cent plus 0,30 dollar in contanten danwel in aandelen. De vooruitzichten zijn gunstig. In Nederland, overig Europa en de Verenigde Staten zullen dit jaar omzet en bedrijfsresultaat hoger zijn dan in 1994. Ook het resultaat na belastingen zal verder toenemen. De invloed van de dollarkoers op de inkomsten uit de Ameri kaanse deelnemingen valt mee. Volgens bestuursvoorzitter C. van der Hoeven scheelt elke cent die de dollar naar boven of naar beneden beweegt het con cern 1 miljoen aan inkom sten. Dit noemde hij relatief beperkt. In Nederland steeg de omzet vorig jaar met 4,3 procent naar 14 miljard. In overig Europa (Portugal en Tsjechië) bedroeg de omzet 1,5 miljard. In de Verenigde Staten groeide de omzet met ruim 12 procent tot 13,5 miljard. In Tsjechië werd in het vierde kwartaal van vorig jaar quitte gedraaid. In Nederland is met name Al- bert Heijn een heel eind gevor derd met de herstructurering van de organisatie. Een sleutel rol is daarbij weggelegd voor het nieuwe distributiesysteem waarmee winkelbestellingen binnen 24 uur aan huis worden bezorgd. Meer dan de helft van de Albert-Heijnwinkels werkt intussen met dit systeem. Vorig jaar heeft Ahold 1 mil jard geïnvesteerd. Ook dit jaar zal veel geld worden uitgetrok ken voor onder meer de Ameri kaanse winkelketen Giant en Tops en bij Albert Heijn. Be halve in Azië blijft het bestuur intensief kijken naar acquisi ties in de Verenigde Staten en Europa. Het bedrijf werkt al in Portugal en uitbreiding naar andere Zuideuropese landen is waarschijnlijk. Amsterdam (anp) - Minister Wijers van Economische Zaken is het niet eens met werkgeversvoorzitter Kamminga van MKB-Nederland en PvdA-kopstukken, die ervoor pleiten dat de lastenverlich ting zich moet toespitsen op het mid den- en kleinbedrijf. Dat bleek gisteren in Amsterdam, waar Wijers een rapport in ontvangst nam dat een zorgwekkend beeld schetst over de interna tionale concurrentiepositie van de Neder landse industrie. Verwijzend naar discussies in het kabinet over de lastenverlichting zei hij dat ons land de grote industriële ondernemingen absoluut nodig heeft. „Kleine ondernemingen zijn geen doel in zichzelf." Ze kunnen alleen gedijen als ze kunnen toeleveren aan de 'trekkers'. Kamminga diende Wijers gisteren later op de dag van repliek in een toespraak in Tholen. Hij verweet de minister 'een kneute rige visie' op het MKB. Wijers vindt, evenals zijn voorganger Andriessen, dat het beleid zich moet richten op clusters, ofwel samenwerking binnen be drijfstakken tussen grote en kleine onderne mingen, kenniscentra, innovatiecentra en het onderwijs. Wijers zei dat de huidige periode van hoog conjunctuur benut moet worden om de in vesteringen flink op te voeren. Men moet de investeringen niet beperken tot vervanging van oude apparatuur, maar ze moeten zich vooral richten op vernieuwing van produk- ten en produktieprocessen. Wijers vreest dat dit laatste onvoldoende zal gebeuren, als nu verkeerde ideeën ingang vinden. Volgens MKB-voorzitter Kamminga schijnt Wijers zich niet te realiseren dat de wereld snel verandert en dat de belangen van het MKB hand over hand toenemen. Het depar tement van Economische Zaken houdt vol gens Kamminga te weinig rekening met nieuwe marktontwikkelingen, maar 'blijft vasthouden aan verouderde modellen in rigi de kaders'. Kamminga illustreerde de achterstelling van het midden- en kleinebedrijf met een aantal cijfers over technologiesubsidies. Van de 250 miljoen gulden die vooral de ontwikkeling van technologie bij kleine bedrijven zou moeten stimuleren, komt uiteindelijk 72 pro cent bij grote bedrijven terecht. Veel aanvra gen uit het midden- en kleinbedrijf worden afgewezen, want deze sector neemt wel drie kwart van de aanvragen voor zijn rekening, aldus Kamminga. Velsen - Hoogovens heeft over vorig jaar het hoogste resultaat sinds 1989 ge boekt. Het concern presenteerde giste ren een winst van 354 miljoen tegen een verlies van 234 mil joen over 1993. Dat is zelfs het op een na beste resultaat over de afgelopen tien jaar. Alleen in 1989, toen de conjunctuur een historische hoogtepunt bereikte, pakte de winst nog beter uit. Hoogovens boekte een winst per aandeel van 11,23. Gerekend was op hooguit 8,50. Het con cern keert na vijf jaar ploeteren weer eens dividend uit: twee gul den. De beleggers leken Hoog ovens gisteren aanvankelijk te belonen voor de cijfers maar het aandeel sloot toch nog een gul den lager dan de openingskoers: op 69,30. En dat terwijl top man ir. M. van Veen gisteren bij de presentatie beloofde dat de winst in 1995 'aanzienlijk boven die van 1994 zal uitkomen'. Het krachtige herstel dat zich vooral in de tweede helft van vorig jaar aftekende, zet door. Hoogovens kan de prijzen verho gen, de bezetting van de capaci teit opvoeren en bovendien het produktenpakket verschuiven van halffabrikaten naar eind- produkten, die meer opleveren. Hoogovens boekte vorig jaar een omzetstijging van tien procent tot 7,9 miljard. Na correctie voor het afstoten van activitei ten kwam de autonome groei zelfs op dertien procent, zowel door meer volume-afzet als ho gere prijzen. „Vele produktiere- cords werden gebroken," consta teerde Van Veen, Tegelijkertijd werden de kosten met 145 miljoen verlaagd. Het bedrijfsresultaat sprong, zo van 41 miljoen naar 597 mil joen. Door een verrekening van 104 miljoen aan WIR-premies bleef de belastingdruk laag. Omdat de reorganisatiekosten afnamen en negatieve resultaten op de verkoop van deelnemingen nagenoeg wegvielen, kwam de netto-winst bijna 600 miljoen beter uit op 354 miljoen. De divisie staal toonde de krach tigste opleving met een resultaat van 438 miljoen tegen een marginale 5 miljoen in 1993. De divisie aluminium schreef over de tweede helft van 1994 zwarte cijfers, maar moest over het hele jaar nog een verlies van 35 miljoen noteren. Maar in 1993 bedroeg dat verlies nog 265 miljoen. De omzet steeg met 26 procent tot boven de twee miljard. Hoog ovens acht de wereldvoorraden van aluminium nog steeds te hoog. Daarom is de produktie van primair metaal ingekrom pen. De divisie staalverwerking en handel boekte een terugval in resultaat van 31 naar 18 miljoen, terwijl de omzet met tien procent groeide tot 1,1 miljard. De resultaten van Hoog ovens Buizen (Oosterhout, Maas tricht, Arnhem) vielen tegen, omdat de hogere staalprijzen on voldoende konden worden door berekend. Dit jaar wil Hoogovens vooral profiteren van het economisch herstel in Europa. Het bedrijf stelt dat een strikte kostenbe heersing noodzakelijk blijft door de harde gulden. „Want het gaat niet zo zeer om de zwakke dol lar, alswel om de sterke gulden en mark ten opzichte van andere valuta's." feZeVndarteUr felsen Hoogovens-top- Jan ir. M. van Veen reageer- e als door een horzel gesto- Hoe lang het concern °g verder kon gaan met een e|a'd dat, zo blijkt uit pam- enen van de vakbonden, 6 roofbouw wordt ervaren? at woord roofbouw moet aadrukkelijk afwijzen. De Personeelsvermindering is ^ers' zorgvuldig geschied." on !t 'aar teru§ was Hoogovens ve erven na dood, het bedrijf is ^ot en nu ve|- staalconcern weer de lie- HonJ> van de effectenbeurs, sulta °vVens keeH het goede re- honto i°Ver 1994 aan twee Cv*01 te danken: de aan- sero/ economie en de sterk «beerde kosten. Hoog- ovens sneed in vier jaar voor een miljard gulden aan kosten weg. Daar lijkt echter nu de grens bereikt en wat de vakbon den betreft zelfs ruim over schreden. De harde sanering van het per soneelsbestand kostte de laatste twee jaar een kwart van de 27.000 werknemers zijn baan. Terwijl het bedrijf trots zijn mooie cijfers presenteert, moe ten de laatste honderd werkne mers uit de vorige reorganisatie nog de deur uit. De werknemers lijken het be zuinigen echter zat. De bonden eisen dat overwerk wordt omge zet in normale banen en dat de werkdruk tot fatsoenlijke pro porties wordt teruggebracht, waarvoor extra personeel nodig is. De oud-Hoogovenswerkne mers van middelbare leeftijd die nu uitzichtloos thuiszitten, moeten weer worden aangeno men, luidt een van de eisen. Hoogovens wil ondanks het winstherstel het personeelsbe stand echter nog verder snoeien. Tot minder dan negentiendui zend, zei bestuursvoorzitter Van Veen, zodat er nog eens duizend banen verdwijnen. Maar, zo gaf hij aan, de tijd van de grote besparingen is voorbij. Hij zag hooguit ruimte voor een reduc tie met enkele tientallen miljoe nen guldens. Niet alleen het personeel heeft de zware lasten van de recessie op de schouders gekregen. Hoogovens investeerde de laat ste jaren nauwelijk nog geld in zijn fabrieken. Vorig jaar stond er nog 200 miljoen op voor investeringen. Heel voorzichtig wil het concern nu weer aan investeren denken. Dit jaar gaat het niveau naar 350 miljoen, de helft van het normale niveau. „Eerst moeten we de balansver houdingen structureel verbete ren," zei Van Veen. In 1992 was de solvabiliteit met 21 procent eigen vermogen op het balans totaal nog zo slecht, dat voor het omvallen van het staalcon cern wed gevreesd. In twee jaar tijd is de positie aanzienlijk verstevigd tot een niveau van 29 procent. Van Veen meent dat een niveau van 40 procent noodzakelijk is. Tot die tijd zal het concern dan ook terughoudend blijven met nieu we investeringen. Van Veen ziet het als zijn hoofdtaak om Hoogovens min der gevoelig te maken voor de sterke cycli van de branche. De gevoeligheid voor de conjunc tuur maakt dat een miljarden kolos als Hoogovens in korte tijd kan terugvallen van een topwinst van 750 miljoen naar een verlies van 600 mil joen. Daartoe wil Hoogovens de acti viteiten spreiden over meerdere markten, biijvoorbeeld richting Zuidoost-Azië. De lonen moet resultaat-afhankelijk worden. Het produktenpakket moet naar een hoger segment worden op getild. Op korte termijn wil Hoogovens toch weer meedrijven op de nieuwe golf van hoogconjunc tuur in Europa. Gezien het feit 'dat de marktprijzen voor staal en aluminium nog vijftien tot twintig procent onder het top niveau van 1989 liggen, valt er nog heel wat winst te halen. In die zin ziet de toekomst van Hoogovens er zonnig uit. En is, net als bijvoorbeeld bij de ba- sis-chemie, de verleiding groot om eerst de zegeningen van vandaag te tellen. De kosten zullen daarbij onge twijfeld weer oplopen, want het zal de werknemers toch moei lijk te verkopen zijn, dat de bezetting op crisis-sterkte moet blijven, terwijl het concern het op een na beste resultaat in tien jaren tijd heeft behaald. Amsterdam - De 14 MGM-bioscopen in ons land worden in opdracht van Crédit Lyonnais Bank Nederland (CLBN) dit voorjaar geveild. MGM Cinemas huurt de bioscopen van Cinema 5 Europe NV. Deze vennootschap, die niet tot MGM behoort, komt zijn hypotheekverplichtingen aan de bank niet na. Woordvoerder W. van Wouw bevestigt desgevraagd dat MGM Cinemas een bod zal doen om de bioscopen 'tegen normale waarde' terug in haar bezit te krijgen. Het gaat om vijf theaters in Amsterdam, waaronder het beroemde Tuschinski-theater, drie in Den Haag, vier in Rotterdam, één in Utrecht en één in Groningen. Den Haag - Eigenaar R. Hogenboom van de Delftse sportzaak 'Sport 2000' wil niet dat concurrent Euretco Hardware bv. uit Breda onder dezelfde naam sportartikelen verkoopt. In een kort geding voor de Haagse rechtbank eiste Hogenboom daarom gisteren een verbod om die naam te gebruiken in een straal van 50 kilometer rondom Delft. Volgens Hogenboom zorgt het gebruik van dezelfde naam voor verwarring bij zijn klanten. Euretco Hardware bv zet in Nederland een winkelketen van sportzaken onder de naam 'Sport 2000' op. Hogenboom en Euretco hebben in november onderhandeld over het gebruik van de naam 'Sport 2000'. Aanvankelijk zou Euretco bereid zijn geweest 90.000 gulden te betalen voor het gebruik van de naam. Volgens advocaat K. Stöpetie van Euretco heeft zijn cliënt geen verplichting om voor het gebruiken van 'Sport 2000' te betalen. Die naam zou door het Franse bedrijf, waarvoor Euretco optreedt, al sinds 1973 gebruikt worden. De Delftse sportzaak werd in 1969 opgericht onder de naam 'Hans Dorjee, sport 2000'. Dat is later 'Sport 2000' geworden. Voor deze andere naam kan Hogenboom volgens Stöpetie niet de oudste rechten op de firmanaam claimen. Woerden - Het aantal stakers in de bouw is op de derde actiedag op 17.500 uitgekomen. Dat heeft het actiecentrum van de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps gisteravond laten weten. De bonden eisen onder meer volledige prijscompensatie, een extra loonsverhoging van 1 procent en een goede vut-regeling. De werkgevers vinden de eisen te duur. Den Haag - Rijksambtenaren willen 36 uur per week gaan werken in plaats van de 38 uur nu. Dat is een van de maatregelen die nodig zijn om de werkgelegenheid van de ruim 110.000 werknemers bij ministeries en daaronder vallende diensten intact te houden. Dat schrijven de vier centrales van overheidspersoneel aan minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken in hun voorstellen voor een nieuwe cao voor rijksperso neel. De bonden willen dat de ambtenaren de vrijkomende werktijd gedurende hun gehele verdere loopbaan mogen opsparen, waar door ze eerder kunnen uittreden. De inkomens moeten in elk geval omhoog met het percentage van de geldontwaarding, nu voorzien op 2,25 a 2,5 procent. Dijkstal ziet echter een beperkte financiële ruimte en wil af van de vut. Hij wil nieuwe rijksambtenaren aannemen op 32 uur. De bonden wijzen dit allemaal af. Teheran - Iran heeft contracten met Europese bedrijven onder tekend voor de ontsluiting van'éen gasveld en herstelwerkzaam heden bij een olieveld. Dat heeft minister van Olie Aghazadeh donderdag verklaard. De mededeling kwam twee dagen nadat dé regering van de Verenigde Staten een verbod voor Ameri kaanse olieconcerns had aangekondigd om zaken te doen met Iran en andere landen had gevraagd Iran ook te boycotten. De VS boycotten Iran omdat het regime daar 'terroristen steunt'. Aghazadeh gaf geen bijzonderheden over de waarde van de contracten en noemde evenmin namen van de betrokken bedrij ven. Maar een Iraanse oliefunctionaris verklaarde eerder op de dag dat het gaat om de Duitse onderneming IAB Leipzig en een in Nederland geregistreerd dochterbedrijf van de Britse aanne mer John Brown Engineering. Rotterdam - Koninklijke Volker Stevin heeft vorig jaar zijn winst zien stijgen met 20 procent tot 51,2 miljoen. De omzet verbeterde met 17,5 procent tot 2,25 miljard. Volker Stevin rekent de komende tien jaar op een geweldige hoeveelheid werk in de bouw omdat er volgens het concenr in Nederland veel moet gebeuren op het gebied van de woningbouw en verbetering van de infrastructuur. Brussel - De Vlaamse premier Luc van den Brande heeft de werknemers van de Boelwerf een afkoopsom van bijna een miljoen frank (ruim 54.000 gulden) per persoon geboden, op voorwaarde dat ze de maandenlange bezetting van de werf opgeven. De Nederlandse Begeman-groep is voor de helft eigenaar van de werf, die op 30 november vorig jaar failliet is verklaard. De vakbonden bepalen dinsdag of ze het aanbod aannemen. Eerder hadden ze een bedrag van anderhalf miljoen frank geëist per werknemer. Brussel (anp) - De Europese Unie en Canada zijn gisteren begonnen met informeel overleg om het visserijconflict op te lossen. De gesprekken op hoog ambtelijk niveau zijn bedoeld als voorbereiding voor onderhandelingen binnen de Noordat- lantische visserij-organisatie Nafo, verklaarde een woord voerder van de Europese Commissie. De Nafo komt van 22 tot 24 maart bijeen in Brussel. Het overleg volgt op het vrijge ven van de Spaanse treiler Estai, die de Canadese marine een week geleden in internationale wateren had geënterd en opge bracht. Volgens de Unie was het optreden op volle zee illegaal, in strijd met het zeerecht en inter nationale afspraken. Het Noordamerikaanse land, dat de Spaanse vissers beschuldigt van milieu-vandalisme, zegt daarentegen het recht te hebben bedreigde vissoorten te bescher men. Wat de Unie betreft, moet Canada de nieuwe wetgeving waarop de actie tegen de Estai was gebaseerd, echter intrekken. De Europese Commissie beves tigde dat dit een van de belang rijkste punten in het gesprek is. Ottawa is het vooral te doen om een voorlopig verbod op de vis vangst in de wateren voor de kust van New Foundland en een aanscherping van de inspecties. Volgens de Canadese minister van Visserij zijn er bewijzen dat de opgebrachte Spaanse treiler verschillende internationale re gels heeft overtreden. De netten van het schip, die met behulp 'van een satelliet zijn terugge vonden (de bemanning had ze doorgeknipt om zich uit de voe ten te kunnen maken), blijken fijnmaziger dan toegestaan. Bo vendien hebben Canadese in specteurs aan boord van de Estai een geheime ruimte aangetroffen met 25 ton Amerikaanse schol. Op die vis rust een visverbod, aldus de minister. De woordvoerder van de Com missie wilde gisteren hierop nog geen commentaar geven omdat hij nog geen officiële bevestiging van de beschuldigingen uit Ca nada had ontvangen.

de Stem | 1995 | | pagina 5