Dini mag verder regeren ondanks aanval Berlusconi Chirac wil president voor Europa Rellen nu Duitsland Koerden weer uitwijst naar Turkije 'Turkije veilig voor toeristen fei/ssi Spanje in ban koninklijk huwelijk Concern b DE STEM BUITENLAND Kans op vervroegde verkiezingen Italië klein Bosnië tegen verlenging van bestand BINNENLAND KORT Keurmerk Belgische slagers I Investeringen I haven Ylissingi 1178 miljoen VRIJDAG 17 MAART 1995 dëSTEM Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Franse presidentskandi daat Jacques Chirac wil dat de Europese Unie een eigen president krijgt. Deze zou voor drie jaar moe ten worden gekozen. Chirac meent dat die president de een heid en het beeld van de Unie kan verstevigen. „De president moet de Eu ropese Unie naar buiten toe vertegen woordigen, de belangen van de Unie verdedigen en de identiteit versprei den." Chirac maakte donderdagmorgen het tweede deel van zijn presidentiële pro gramma bekend. Dat heeft betrekking op de buitenlandse politiek en het de fensiebeleid van Frankrijk. In een Parijs' hotel maakte de gaullist zijn voornemens bekend. Opvallend daarbij was dat Chirac, tot nu toe geen fel voorvechter van de Europese een wording, daar een warm pleidooi voor hield. „De Fransen moeten weer wor den verzoend met Europa. De Unie is een noodzaak." De Franse oud-premier kwam terug op eerdere uitlatingen dat er een nieuw referendum zou moeten worden gehou den over de instelling van de Europese munt. Wel wil hij bij die gelegenheid 'een uitgebreid nationaal debat'. Chirac pleit voor een snelle uitbreiding van het aantal lidstaten tot 'twintig, dertig landen'. Net als de andere gaul listische kandidaat Balladur ziet hij een Europa van 'concentrische cirkels'; een kern-Europa met een eigen munteen heid en samenwerking op diverse ter reinen met daarnaast landen die nog niet aan alle monetaire eisen voldoen. Die kern moet volgens Chirac een doua ne-unie zijn, een eigen commerciële politiek kennen, een gemeenschappelij ke buitenlandse en veiligheidspolitiek voeren en strenge controles uitoefenen aan de buitengrenzen. In Brussel wil hij de rol van de Europe se Commissie ondergeschikt maken aan de Europese ministerraad. Dat is een reactie op de eis van een deel van zijn aanhang om de invloed van de 'niet-ge- kozen technocratische ambtenaren' te rug te dringen. Hij wil ook dat de nationale parlemen ten meer bij de Europese eenwording worden betrokken. Europa moet vol gens Chirac een rol spelen bij het terug dringen van de werkloosheid, onder meer door het ondersteunen van infra structurele voorzieningen. Ook op defensiegebied wil Chirac een aantal vernieuwingen doorvoeren. Hij denkt dat Frankrijk op korte termijn weer opnieuw kemproeven moet uit voeren. Volgens Chirac menen de mees te Franse deskundigen dat het morato rium, dat in 1992 werd ingesteld door president Mitterrand moet worden op geheven. Toch zei Chirac er naar te streven op termijn alle kernproeven af te afschaffen. Jacques Chirac, nu nog burgemeester van Parijs, wil dat het Franse leger langzaam maar zeker uitgroeit tot een beroepsleger. Hij wil verder het Euro corps maken tot de kern van een Euro pees leger. De kandidaat-Chirac stijgt nog altijd in de opiniepeilingen. Vandaag verschijnt in dagblad Infomatin een nieuwe pei ling, waaruit blijkt dat hij grote kansen maakt om de nieuwe Franse president te worden. In de eerste ronde zou hij 28 procent van de stemmen halen, tegen 21 procent voor socialist Lionel Jospin en slechts 16 procent voor Edouard Balladur. Dat betekent dat hij het in de tweede ronde zou moeten opnemen tegen socialist Lionel Jospin: een gevecht dat Chirac met groot gemak zou winnen. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel kan zich in het kader van de uitbouw van de Europese Unie de vorming van een soort 'Europees minis terie van buitenlandse zaken' voorstel len. Net als het voorstel van Chirac een 'president van Europa' te benoemen is zijn idee een bijdrage in de voorberei ding van de conferentie, waar volgend jaar de hervorming en uitbouw van de Europese organen ter sprake komt. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft na een woelige dag gisteren met 315 tegen 309 haar vertrou wen geschonken aan het door Van onze redactie buitenland Bonn - De Bosnische president Izetbegovic wijst verlenging van het bestand in Bosnië af, tenzij de Bosnische Serviërs alsnog ak koord gaan met het vredesplan van de internationale contact groep. De president zei tegen leden van het Duitse parlement dat de Bosniërs anders niets rest dan doorvechten. Het bestand, dat op 1 januari inging, loopt eind volgende maand af. De president zei dat de wapen stilstand, die de laatste weken vaak is geschonden, slechts 'die genen heeft gediend die zeventig procent van ons grondgebied be heersen'. Hij doelde daarmee op de Bosnische Serviërs. Volgens het plan van de contact groep (VS, Rusland, Groot-Brit- tannië, Duitsland en Frankrijk) wordt het Servische grondgebied teruggebracht tot 51 procent van Bosnië. De rest is voor de federa tie van Kroaten en moslims. De Bosnisch-Servische leider Karadzic zei eerder dat hij wei nig hoop had op verlenging van het bestand en hij beschuldigde de internationale gemeenschap ervan de Bosnische regering aan te moedigen 'om dit akkoord te saboteren'. Lamberto Dini geleide kabi net. Dat betekent een gevoelige ne derlaag voor de rechtse leider Silvio Berlusconi, die het kabi net ten val had willen brengen om vervroegde verkiezingen - die hij verwacht te winnen - af te dwingen. Dini heeft zijn overleven te dan ken aan de communistische frac tie die aanvankelijk vierkant te gen hem was. Dini stelde de vertrouwenskwestie om een ein de te maken aan de slepende 'discussie over de zogeheten 'mini-begroting', een bezuini gingsmaatregel van 22 miljard gulden. Bij de behandeling daarvan stuitte Dini op een frontale op positie van het door zijn voor ganger Silvio Berlusconi geleide rechtse blok. Het verzet van rechts was daarbij minder tegen de bezuinigingsmaatregelen ge richt als wel Dini's technocra- tenkabinet zelf, dat volgens Ber lusconi geen steun onder de be volking geniet en zo snel moge lijk het veld dient te ruimen. Het was van meet af aan duide lijk, dat de strijd op het scherp van de snede zou worden uitge vochten. Dini en Berlusconi kon den beide rekenen op circa de helft van de kamerleden. Een sleutelrol was er derhalve voor de 38 leden van de commu nistische fractie, die bij het aan treden van de regering-Dini een harde, linkse oppositie had aan gekondigd. Ze kwamen in een identiteitscrisis terecht. Het par tijbestuur had besloten om tegen de 'volksvijandige' bezuinigin gen te stemmen. Dat zou echter steun aan Berlusconi hebben be tekend, omdat daardoor Dini ze ker ten val zou worden gebracht. Dat ging een belangrijk deel van de communisten toch te ver, zo dat uiteindelijk 17 van de 38 fractieleden voor Dini stemden. Bovendien stemde een voormali ge Lega-aanhanger uit het kamp van Berlusconi voor, terwijl twee anderen op het moment van de stemming de kamer verlieten en een vierde blanco stemde. Ook de Italiaanse Volkspartij, die momenteel wordt verscheurd door een strijd tussen voor- en tegenstanders van Berlusconi, stemde uiteindelijk unaniem voor het kabinet, zodat Dini een nipte meerderheid van zes stem men behaalde. De mini-begro ting zelf werd vervolgens aange nomen met 315 tegen 303 stem men. Voor Italië betekent dit, dat de verkiezingen in juni minder waarschijnlijk zijn geworden. Berlusconi wilde die met alle geweld, omdat daardoor een voor hem bedreigend referen dum over de commerciële televi sie zou worden uitgesteld. Nu echter is gebleken dat hij niet voldoende sterk is om Dini ten val te brengen, is het in Berlusconi's belang dat Dini zijn laatste programmapunt - een grondige hervorming van het pensioenstelsel - zo snel moge lijk zal kunnen afwerken. Als dat spoedig zijn beslag krijgt, kan Dini theoretisch gezien in april aftreden, waarna president Scalfaro alsnog in juni verkie zingen zou kunnen uitschrijven. Om dat scenario te realiseren heeft ook Berlusconi nu belang bij politieke rust. De overwin ning van Dini had onmiddellijk gevolgen. De index van de Beurs van Milaan steeg gisteren met 2,5% en de lire won ruim twee procent op de mark, waarvan de koers 's morgens de recordhoog te van 1230 lire had bereikt. DoorTjabel Daling (anp) Den Haag - Boze Spanjaar den bekogelden hem dertig jaar geleden met rotte to maten. Prins Juan Carlos van toen is nu koning Juan Carlos en het Spaanse volk heeft hem in zijn armen ge sloten. Het Spaanse koningshuis is ge liefd bij de onderdanen. Voor het oog van de gehele wereld wordt dat morgen nog eens onderstreept wanneer de oudste dochter van Juan Carlos en koningin Sofia in Sevilla in het huwelijk treedt. Het huwelijk van Infantin (prinses in andere monarchie- en) Elena de Bourbon met de Baskische bankmedewerker Jaime de Marichalar trekt mas sale aandacht. Geen wonder, want het is de eerste koninklij ke trouwpartij op Spaans grondgebied sinds bijna hon derd jaar. Tientallen televisiestations uit de gehele wereld verslaan de huwelijksplechtigheid in de go tische kathedraal van Sevilla live. Tweeduizend journalisten volgen de koninklijke bruiloft. Vierduizend politieagenten zijn ingezet om de orde te handha ven en de veiligheid van de koninklijke familie te garande ren. En er zijn 1500 genodig den, onder wie bijna het gehele Nederlandse vorstenhuis, in clusief koningin Beatrix en prins Claus. In het bijzijn van de Neder landse prinsen viert Elena vrij dagavond op haar Andalusi- sche buitenverblijf met drie honderd vrienden haar vrijge- zellenavond. Daar kan ze, zon der de hinderlijke aanwezig heid van journalisten, de sevil- lanas dansen, zoals haar eigen uitdrukkelijke wens is. Het is overigens de vraag of het huwelijk het leven van de spor tieve en ietwat verlegen prinses drastisch zal veranderen. Zij is immers niet de troonopvolg ster. Haar broer Felipe is de rechtmatige opvolger van ko ning Juan Carlos. Eigenlijk past het Sevilliaanse sprookjeshuwelijk niet in de traditie van het huidige vor stenhuis. Koning en koningin hebben de naam bescheiden te zijn. Kapsones zijn hen vreemd; echt veel geld geven ze niet uit. Hun kinderen begeven zich volop in het maatschappe lijk leven, zijn sportief, sociaal geëngageerd en gaan met ge wone Spanjaarden om. Toen Juan Carlos in 1975 de troon besteeg, trok hij niet in het koninklijk paleis van zijn voorouders, maar bleef in het huis waar hij al sinds 1962 leefde. „De koninklijke familie is heel erg normaal. Ze is niet als de leden van de oude dy nastieën die het publiek op een afstand hielden," zegt Julian Navarro, journalist van het po pulaire weekblad Semana. Volgens de Britse Spanje-des- kundige John Hooper kost de Spaanse monarchie nog niet de helft van de Britse. Het Spaan se vorstenhuis is volgens hem zuiniger dan alle andere mo narchieën in Europa. Als prins had Juan Carlos de reputatie een marionet van ge neraal Franco te zijn. De leider van de communisten, Santiago Carillo, noemde hem in 1975 een 'dwaas zonder politiek be sef'. Maar Carillo zou zijn me ning herzien en het koning schap accepteren. Voor de meeste Spanjaarden is de koning de man die de demo cratie vestigde, haar redde en inhoud gaf. Zij herinneren zich het doortastende optreden van Juan Carlos tijdens de couppo ging van luitenant-kolonel Te- jero Molina op 23 februari 1981. De koning verzekerde zich van de steun van belangrijke leger commandanten en de staatsomroep, nadat Tejero met een kleine getrouwe troe penmacht het parlement had bezet. De rechtse opstandelin gen rekenden op de koning, maar die verzette zich fel tegen' de staatsgreep. Het lot van de putchisten was bezegeld. De huidige Spanjaarden zijn helemaal niet zo overtuigd van het nut van de monarchie en eigenlijk niet erg koningsge zind. Bijna de helft van hen vindt het instituut monarchie achterhaald. Spanjaarden zeg gen dan ook vaak dat ze 'gek ker' op Juan Carlos zijn dan op de monarchie. Juan Carlos probeert behoed zaam te manoeuvreren op de glibberige wegen van de Spaanse politiek. Concrete uit spraken vermijdt hij echter niet. Hij veroordeelde publiekelijk het geweld van de Baskische afscheidingsbeweging ETA en sprak zich uit tegen de corrup tie in zijn land. In burger geklede politie-agenten sleuren een man weg tijdens rellen tussen militante Koerden en politie bij het Turkse consulaat in Frankfurt. De rellen ontstonden nadat ongeveer honderd Koerden gewapend met stenen en met verf gevulde zakjes de ambassade probeerden te bestormen. FOTO AP Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Voor het Turkse con sulaat-generaal in Frankfurt zijn gisteren harde klappen gevallen tussen de politie en Koerdische demonstranten. De kalm begonnen betoging liep uit de hand toen demonstranten stenen en verfbuiltjes naar de politie gooiden. Bij de daarop volgende schermutselingen raak ten twee personen gewond. Een tiental Koerden werd gearres teerd. De bijna honderd betogers pro testeerden tegen het besluit van de Duitse regering om de alge mene uitwijzingsstop van Koer den, richting Turkije, op te hef fen. Ook de socialistische oppo sitie heeft daar tegen geprotes teerd. Een aantal SPD-bestuur- de deelstaten besloot gisteren om de uitwijzing van Koerden voor lopig tot half juni uit te stellen. „Hoe weet ik of die Turkse poli- tie-chefs hun toezeggingen na komen?," vroeg de minister van Binnenlandse Zaken van Noor- drijn-Westfalen, Herbert Sch- noor (SPD), sceptisch. Hij doelt daarmee op Turkse beloftes om teruggestuurde Koerden een eer lijk proces te geven. In de praktij blijkt evenwel dat met name militante Koerden meteen ge vangen worden gezet, mishan deld en gefolterd. Om zich een beter oordeel te kunnen vormen had de Bonds dagcommissie van Binnenlandse Zaken een openbare hoorzitting in Bonn georganiseerd. Politici, wetenschappers, vertegenwoor digers van kerken en mensen rechtenorganisaties gaven er hun visie op de positie van de Koer den in Turkije. Volgens daarvoor speciaal over gevlogen Turkse woordvoerders wordt de Koerden geen haar gekrenkt zolang ze zich niet (ge welddadig) inlaten met de Koer dische onafhankelijkheidspartij PKK. Volgens andere sprekers is het met de mensenrechten in Turkije evenwel bar slecht ge steld. Bondsminister Kanther (CDU) van Binnenlandse Zaken was duidelijk met een kant en klaar oordeel naar de hoorzitting ge komen. Hij verliet de bijeen komst ruimschoots voordat de laatste spreker zijn zegje had gedaan en maakte kort daarna zijn beslissing bekend: Koerden als groep worden in Turkije niet doelgericht vervolgd. En dus is er geen aanleiding om de uitwijzingsstop nog langer in stand te houden. Beieren liet weten vanaf vandaag al te be ginnen met uitwijzing van Koer den die daarvoor in aanmerking komen. Vandaag zal de Bondsdag debat teren over de positie van de Koerden in de Bondsrepubliek, de rol van de in Duitsland ver boden PKK en de opstelling van minister Kanther. De Groenen hebben aangekondigd een motie in stemming te brengen waarin gepleit wordt voor verlenging van de uitwijzingsstop. Ook gisteren weer werden in zeven Duitse steden brandaan slagen op Turkse reisbureau's en cultuurcentra gepleegd. De grootste schade - anderhalve ton - ontstond in een Turks reisbu reau in Saarbrücken. Voor de politie staat het vast dat de hardnekkig aanhoudende reeks van brand- en bomaanslagen het werk is van (PKK) Koerden. Van onze redactie buitenland Den Haag - De rellen van deze week in Turkije hebben weinig consequenties voor de buitenlandse toeristen in dat land. Het platform Reisadviezen, waarin onder meer ministerie van Buitenlandse Zaken en de reisbu reaus zijn vertegenwoordigd, komt dan ook voorlo pig niet met een negatief reisadvies voor dat land. Dit heeft een woordvoerder van het platform gisteren bekendgemaakt. De grootste rellen vonden plaats in een wijk in Istanbul die 25 kilometer van het centrum ligt. Het is volgens de woordvoerder een onderlinge zaak tussen Turken die geen betrekking heeft op de toeristen. Wel geldt sinds bijna twee jaar een negatief reisadvies voor Zuidoost-Turkije. Daar werden twee jaar geleden enkele toeristen ontvoerd door de rebellerende Koerdische arbeiderspartij PKK, die de oorlog heeft verklaard aan Turkije. Turkije vermoedt dat Griekenland achter de bloe dige onlusten in Istanbul zit. Nadat premier Tansu Qiller had gezegd dat 'buitenlandse haarden' de integratie van Turkije in Europa willen dwarsbo men, beschuldigden dagbladen donderdag Grie kenland openlijk 'aan de touwtjes van de provoca ties te trekken'. In de onrustige wijk Gaziosmanpasa in Istanbul werd het maandagochtend uitgevaardigde uit gaansverbod gisteren opgeheven. Het uitgaansver bod blijft gehandhaafd in enkele wijken waar het woensdag ook kwam tot ernstige botsingen tussen alevitische moslims en linkse demonstranten ener- zijds en ordetroepen anderzijds. Leger Azerbeidzjan slaags met politie Bakoe - Azerbeidzjaanse regeringstroepen hebben gisteren een kazerne van een opstandige speciale politiemacht bij de hoofd, stad Bakoe aangevallen, maar zijn er niet in geslaagd deze tè bezetten. Bij de beschietingen over en weer zou een noj onbekend aantal doden en gewonden zijn gevallen. De gevechten volgden daags nadat president Geidar Aliev de opstandelingen ervan had beschuldigd zijn regering omver te willen werpen en had bezworen de orde in de olierijke voormali. ge Sovjetrepubliek te zullen herstellen. Avondklok in Ghana na onlusten Accra - De regering van Ghana heeft een nachtelijk uitgaans verbod afgekondigd in het noordelijke district Nanumba, nadat daar bij schermutselingen tussen de bevolkingsgroepen Nanum- ba en Konkomba onlangs twintig doden waren gevallen. In het gebied zijn regeringssoldaten gestationeerd sinds vorig jaar een ruzie tussen vertegenwoordigers van de twee groepen ontaardde in een regelrechte oorlog met 3.000 slachtoffers. De Konkomba zijn enkele tientallen jaren geleden uit Togo naar Ghana getrokken en vinden dat zij bij de oorspronkelijke bewoners worden achtergesteld. Hond redt gezin uit brandend huis Oslo - Hoe hij het hem heeft gelapt weet niemand, maar toen er brand uitbrak wist de Duitse herder Argo in de Noorse stad Rognan deuren te openen die normaal voor hem gesloten blijven.De hond slaagde erin van twee deuren de krukken om te draaien en de boven in huis slapende Vidar Marthinussen en diens stiefzoons te wekken, zodat zij op het nippertje aan het vuur konden ontsnappen. De heldendaad werd beloond met een grote sappige biefstuk. Russische capsule gekoppeld aan Mir Moskou - Het is krap geworden aan boord van het Russische ruimtestation Mir: een Sojoez-ruimtecapsule meerde gisteren af en bracht een Amerikaanse en twee Russische ruimtevaarders mee. Aan boord van de Mir bevonden zich al drie Russische kosmonauten, die op 22 maart met de Sojoez naar de aarde terugkeren. Onder hen is Vladimir Poljakov, die al meer dan een jaar in de Mir woont en daarmee het duurrecord voor een onafgebroken verblijf in de ruimte op zijn naam heeft staan. Vlaanderen bezit Liefkenshoektunnel Antwerpen - De Vlaamse regering heeft eieren voor haar geld gekozen. Voor 18 miljoen gulden zijn via de Gewestelijke Investerings Maatschappij de aandelen van de verlieslijdende NV Liefkenshoektunnel overgenomen. Met de transactie is een gerechtelijke procedure van de baan. De NV had de Vlaamse regering voor het hekje gedaagd omdat de overheid ondanks gedane toeeggingen nog steeds geen behoorlij ke wegen naar de tunnel had aangelegd. Volgens de initiatiefne mers was dit een van de belangrijkste oorzaken dat minder gebruik van de toltunnel is gemaakt dan aanvankelijk voorzien. De NV wilde de Vlaamse regering daarom voor deze verliezen laten opdraaien Door de overname is de dreigende sluiting van de toltunnel van de baan. Geen rehabilitatie Hitler-deserteurs Bonn - Duitsland wil zijn deserteurs uit de Tweede Wereldoor log niet rehabiliteren. De bondsregering verwierp gisteren een motie van de oppositie om militairen die zonder toestemming uit Hitiers leger stapten, hun goede naam terug te geven. De christendemocraten van kanselier Helmut Kohl en de liberale coalitiepartner FDP voelen niets voor een alge pardon. Een rehabilitatie is oneerlijk tegenover de miljoenen soldaten die loyaal voor hun vaderland vochten, aldus regeringspartijen. De oppositie hield ook een pleidooi voor andere personen die zich hebben verzet tegen Hitier. Syrië tempert optimisme over vrede Damascus - Nauwelijks een dag na het vertrek van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher heeft Syrië een domper geplaatst op het optimisme over de vredeson derhandelingen met Israël. De Syrische minister van Informatie Salman verklaarde voor een bijeenkomst van de regerende Baath-partij dat de nieuwste voorstellen van de Israëlische premier Rabin niets nieuws inhouden. Hij verklaarde dat Syrië pas vrede zal sluiten Israël zijn leger vanaf de hele bezette Golan-Hoogvlakte terug trekt. Rabin stelt een gefaseerde terugtrekking voor. Bosnische Kroaten kwaad op Sarajevo Zagreb - De Bosnische Kroaten hebben gisteren alle gesprekken met de regering in Sarajevo opgeschort. Ze beschuldigen een vooraanstaande regeringscommandant ervan een Kroatische officier ontvoerd te hebben. De opschorting van het overleg valt samen met 'de viering' van het eenjarig bestaan van de Kroatisch-Bosnische federatie, die door bemiddeling van de Verenigde Staten tot stand was gekomen. In Washington verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher dat de federatie 'het beste argument voor vrede'. Hij zegde de federatie het komende jaar 30 miljoen dollar hulp toe. Vaticaan tegen boycot Irak Vaticaanstad - De Heilige Stoel is ervan overtuigd dat economi sche sancties tegen Irak een 'tijdelijke maatregel' moeten blijven en niet moeten uitgroeien tot een permanente 'gesel van een volk'. Dat heeft de paus gisteren verklaard tegenover de Iraakse minister van Buitenlandse zaken Tareq Aziz. Johannes PaulusD en de Vaticaanse regeringsleider kardinaal Angelo Sodano beloofden de Iraakse delegatie dat het Vaticaan zijn diplomatie ke kanalen zal aanwenden om een herziening te bewerkstelligen van de door de economische boycot van Irak. sen cue VERVOLG VOORPAGINA Er zijn twee organisaties die al lebei met een hormonenvrij keurmerk zwaaien. De stichting Procobeef kreeg van de Europese Commissie het exclusieve recht om in België het hormonenvrije label European Quality Beef te gebruiken. Maar onlangs verscheen Naturel Plus op de markt. Deze club heeft ook een hormonenvrij-keurmerk, werkt samen met Nederlandse keurmeesters en de Gentse uni versiteit. Verschillende Belgische slagers 'zijn intussen ook benaderd door handige jongens, die voor omge rekend 150 gulden een fraaie 'sticker met de tekst 'Hormonen vrij vlees' op de slagerijdeur plakken. De dader van de moord op die renarts Karei Van Noppen is nog steeds op vrije voeten. Vlak na de aanslag beweerden de Bel gische autoriteiten de kopstuk ken van de hormonenmaffia te kennen. Het weekblad Humo noemt in zijn nummer van deze week enkele betrokkenen naam. Humo citeert ook een politie man, die de apothekers aanwijs als de ruggegraat van de hormo nenhandel. „Zij verbergen hebben De 55.000 in 1993 gehouden hun aan de DAF in m mei hun aan de f achtergestelde lenir q3 miljoen die voorv de publieksactie 1Ao ivpfl'. toelichting op de *-- topman Co I in een fers plaatste Empee Golfkar wellicht verlies 63 arbeidsplaat Van onze verslaggever I Etten-Leur - Empee Gol [in Etten-Leur (ongeve werknemers) .komt gel: handen van NV Kon KNP BT. De Etten-Lem tonfabriek wordt daarme maakt van zusterbedrijf Golfkarton in Eindhoven gendom wordt van mo drijf AssiDoman. Volgens de Industriebor zijn in Etten-Leur ruin banen in gevaar. Dat maken hebben met niet 1 dnjfsinzichten bij het mc 1 drijf; van bedrijfszijde w mededelingen van de b< teravond echter geen taar te krijgen. F. de Wild van de Indust FNV: „Het beleid van he ge management is zovee J lijk karton te maken. In I we situatie moet het wat worden om het bedrijf s1 maken". Exactere in: kon ook De Wild niet get Papiergigant KNP BT 1 dit moment veertig prot de aandelen van Empee 1 de moedermaatschappij 1 de golfkartonbedrijvei JsiDoman heeft ook veei [cent. Zij nemen samen c I rende twintig procent c de Nederlandse Par I Maatschappij en del I waarna de bedoeling is c I partijen ieder één fabrie [bezitten. Volgens de vakbonden 1 geschuif met aandele Eindhoven geen gevolge] Leur zou dertien men [holding en centrale [kwijtraken en vijftig iduktie en administratie. KNP BT maakte gistere] 1 dat het over vorig jaar ei [winst van 325 milj boekt, tegen een ver 1/ 343 miljoen in 1993.1 ging van 11,13 milj: 13,19 miljard. Het b< I sultaat was 634 miljo 296 miljoen in 1993. samer R va I Rotterdam - De I tussen de havens van I en Vlissingen begint I te krijgen. Het Havensc: 1 singen en het Gemeenb I venbedrijf Rotterdam j I men de Exploitatiemaa' I Schelde Maas (ESM) o I De ESM gaat in Vlissi 1 haventerrein van 134 h: I insteekhaven ontwikkel I Begin februari werd b I Rotterdam intensiever singen wilde samenw heter met Antwerpen I concurreren. I Beide havens brengen ÏÏ,n ^et startkapitaal ESM, een bedrag van J Joon gulden. De totale nngen zijn begroot miljoen gulden. I hopen dat het Rijk joen gulden wil bij drag De nieuwe haven is voor bedrijven die acti net terrein van de niet-, henseerde stukgoedlad houtprodukten, staal ®etalen en auto's. be op Beid rui: zich achter hun baan en vergunnin gen. Het zijn onbesproken nota belen die met de burgemeeste aan tafel mogen zitten. We oj er niet in geslaagd ze uit roken. Nog niet. Van een echte maffia-organ1^ tie is overigens geen sprake. ne gaat om een losse verzamel®» van vetmesters, apothekers, veranciers van krachtvoer, v handelaren en veeartsen, meesten kennen elkaar, maar is geen hiërarchische structuur- Een medewerker van de gische minister van VolBS zondheid Santkin zegt dat hormonen-circuit wordt ge door een vijftiental mensen. I ze harde kern heeft zelfs solidariteitsfonds in het ie geroepen, waarmee boetes den betaald van kleine veeB.te ders, bij wie zij hun bewe runderen hebben geplaatst. onze redacteur Willem Reijn Velsen man ir. de als ken. nog verder beleid fletten als rc «Dat ik Hoe Hoog< M. van Vee door een ho lang ht kon ga: dat, zo blijk i van de v roofbouw wore woord roofb rlw.Ll 1, woora rooib 'k nadrukkelijk af Personeelsverminc mterst ""-".-ij:- Tw& is Vl_. Hoi vwovciimui zorgvuldig - jaar terug was p derven na dood, vermagerde tot op h ot staalconcern -a van de ef jogovens heeft he j 'aat over 1994 hoofdzaken te dank ekkende economie gereduceerde kos1

de Stem | 1995 | | pagina 4