Afwijkende werktijden niet ongezond 71» Kamei Val dollar volgt dalende status YS Nederlandse YN'ers Srebrenica in het nauw Entertainment -DE STEM- DE STEM Gouden DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Onbekend BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 nE STEM Kabinet wil Onbekend maakt onbemind. Maar als je bent aange wezen op de goedgeefsheid van anderen, dan is onbe kendheid dodelijk. Daarom staat de MIVA in Breda voor een zware opgave. Want de MIVA mag dan al zestig jaar bestaan en een van de oudste liefdadige organisa ties van Nederland zijn, erg bekend blijkt deze katholieke organisatie voor vervoershulp in de Derde Wereld niet meer te zijn. Het Rotterdamse bureau Me- diad heeft de naamsbekend heid van MIVA onderzocht. Die is onder rooms-katholie- ken, de natuurlijke achterban dus, vrij laag gebleken. En buiten rooms-katholieke kring is de organisatie vrijwel onbekend. Nog erger is ech ter, dat zelfs de mensen die MIVA steunen, te kennen hebben gegeven niet goed te weten, wat er met hun giften gebeurt. •Dat laatste gegeven doet wat merkwaardig aan. De MIVA legt immers elk jaar publieke lijk rekening en verantwoor ding af, hoeveel geld er in de aanschaf van welke vervoer middelen is gestoken en in welk werelddeel die zijn inge zet. Waaraan het besteed wordt, is al jaar en dag hetzelfde: aan vervoersmiddelen en het on derhoud van die middelen. Dus fietsen, bromfietsen, scooters, motoren, auto's, (kleine) vrachtwagens, (be stelbusjes, terreinwagens, jeeps, ambulances, boten, bui tenboordmotoren, scheepsmotoren en financiële hulp aan enkele missielucht vaartdiensten. Daarmee was vorig jaar een bedrag ge moeid van ruim 6,2 miljoen. De meeste hulp gaat naar Afrika, dan komt Azië en op de derde plaats Latijns-Ame- rika. MIVA staat dus voor vervoer in hoofdzakelijk Derde We reldlanden. Het is een vorm van ontwikkelinssamenwer- king, maar wel een specifieke vorm. Haar oorsprong maakt veel duidelijk. MIVA is in de jaren dertig opgericht om Ne derlandse missionarissen in de missielanden aan gemotori seerd vervoer te helpen. Tot in de jaren zestig, zeven tig was er in het zuiden bijna geen dorp, waarvan niet een of meer dorpsgenoten missio naris waren in een ver land. Aanvankelijk kwamen die maar eens in de tien jaar te rug voor een vakantie. Dan werden er op zo'n dorp bij eenkomsten belegd, waarop de missionaris vertelde over zijn missieland, over de men sen en het volstrekt andere leven daar, hoe uitgestrekt het gebied was dat hij moest bestrijken en hoeveel tijd het hem niet kostte om ergens te komen, want alles moest te voet of in het beste geval per paard of ezel. Een verzuchting dat een mo tor of auto, die hier steeds gewoner werden, voor zijn werk ginds ook een enorme vooruitgang zou zijn, was dan meestel voldoende. Die mo tor of jeep kwam er en het dorp zorgde er via allerlei activiteiten ook voor dat de dorpsgenoot-missionaris er mee kon rijden. Op die basis is de MIVA opgebouwd. In de jaren zestig was deze orga nisatie in katholieke kring nog een begrip. Intussen zijn er natuurlijk een paar dingen gebeurd. Ontwik kelingshulp is iets algemeens geworden en die hulp wordt voor het leeuwendeel gefinan cierd door de rijksoverheid. Er is een veelheid aan organi saties ontstaan op dit terrein. Daartegenover is het aantal kerkbetrokken katholieken behoorlijk geslonken, terwijl er ook bijna geen Nederland se missionarissen meer in den vreemde zijn. MIVA heeft wel ingespeeld op die veranderingen. De doelstelling is gaandeweg ver breed tot vervoershulp aan de zelfstandig geworden kerk in de missielanden, een kerk die ook gezondheidszorg, onder wijs en armoedebestrijding tot haar taken rekent. Maar de vraag is natuurlijk of daarmee in een samenleving die steeds verder ontkerkelijkt, een breed publiek is aan te spre ken. Het ligt in de rede dat confes sionele organisaties als MIVA aangewezen blijven op hun eigen kerkelijke achterban. Hoe verder die inkrimpt, hoe moeilijker die organisaties het ook zullen krijgen. Bundeling van krachten lijkt dan de meest aangewezen weg, bij voorbeeld van al de katho lieke organisaties die werk zaam zijn voor de Derde We reld. De katholieke medefinancie ringsorganisatie Cebemo en de Vastenaktie hebben die stap gezet en zijn onlangs sa mengegaan. De MIVA wil vooralsnog op eigen benen verder gaan en meer aan de weg timmeren om bekender te worden. Maar waar het vooral om zal draaien, is de vraag of het MIVA-product 'vervoer' op de zogeheten 'charitatieve markt' op eigen kracht zal kunnen blijven con curreren met aansprekende doelen als bijvoorbeeld de producten gezondheidszorg en onderwijs. Een deel van de wedstrijd van Ajax tegen Hajduk Split via de radio gevolgd. De twee verslaggevers trachtten met overslaande stem de wedstrijd naar meer spanning toe te schreeuwen. Tevergeefs. Afstandelijkheid ho maar. Dat bleek ook toen de heren te weten kwamen dat Bayern de volgende tegenstander van Ajax zou worden. 'WE gaan naar Miinchen', klonk het dolenthousiast. Journalistieke vereenzelviging met onze nationale trots. In een aantal sectoren is sportjournalistiek inderdaad tot entertainment verworden. (KV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso maand 29.80 kwartaal 86,90 halfjaar ƒ172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Door Harry Coerver „Het is het meest uitge breide onderzoek dat ooit in Nederland is verricht om na te gaan welke effec ten afwijkende werktijden hebben op gezondheid en ziekteverzuim." John Klein Hesselink zegt het met trots. Hij is als onderzoeker werkzaam bij het Nederlands In stituut voor Arbeidsomstandig heden (NIA) in Amsterdam. Samen met twee collega's tekent hij voor dat onderzoek. Jaren geleden gaf het ministerie van Sociale Zaken de onderzoeksop dracht. De resultaten zullen een belangrijke rol spelen bij de ver nieuwing van de uit 1919 stam mende Arbeidswet. Gisteren maakte minister Melkert (So ciale Zaken) het onderzoeksrap port openbaar. Tussen oktober 1991 en oktober 1994 hebben de drie onderzoe kers ruim 3000 werknemers ge volgd uit 85 bedrijven. De uit komsten van het onderzoek ver baasden zelfs de onderzoekers. En dat is opvallend, want die waren al terdege bekend met soortgelijk onderzoek in andere delen van de wereld. „De huidige regelingen in Ne derland zijn zo slecht nog niet," zegt Klein Hesselink. „Het wer ken op afwijkende tijden veroor zaakt geen extra ziekteverzuim. In andere landen is dat wel an ders." Klein Hesselink haast zich eraan toe te voegen dat je echter niet de conclusie mag trekken dat werken buiten de gebruikelijke tijden, zeg maar van 8.00 uur tot 17.00 uur, geen negatieve gevol gen heeft. „Er zijn wel degelijk effecten. Er gebeuren meer on gelukken bij sommige soorten ploegendienst. Mensen krijgen last van slaapstoornissen of van maagklachten. Wie onregelmatig werkt, klaagt er vaak over dat vrije-tijds-activiteiten in de knel komen of dat het gezin te weinig aandacht krijgt. Alleen, dit soort effecten leidt niet tot extra ziek teverzuim." Een verklaring kan zijn dat werknemers voordat ze ziek worden al uitwijken naar ander werk. De werknemers selecteren zichzelf als het ware. Dat is ook de reden waarom sommige groe pen ploegendienst-werkers zelfs een extra laag ziekteverzuim la ten zien. Klein Hesselink geeft twee 'gou den regels' waar werkgevers niet tegen zouden mogen zondigen als ze de werktijden vaststellen. Doen ze dat wel, dan zal dat gezondheidsproblemen bij het personeel opleveren. De eerste regel die hij noemt, is dat je mensen in ploegendienst eigenlijk niet meer dan drie of vier nachten achter elkaar moet laten werken. Volgens de tweede regel mag de arbeidstijd niet hoger liggen dan tien uur per dag. Dat geldt overigens alleen voor produktiewerk. „Een ma nager kan zonder problemen te krijgen best langer werken. Die kan in zijn werk allerlei momen ten inbouwen dat hij eventjes kan ontspannen," verduidelijkt Klein Hesselink. Wie zich aan de twee 'gouden regels' houdt, kan allerlei afwij kende arbeidstijden verzinnen zonder in grote problemen te komen. Klein Hesselink en zijn twee me de-onderzoekers ontdekten dat bij drie 'nieuwe werkvormen', waarbij men zich houdt aan die regels, nagenoeg geen negatieve effecten optreden. Een van die werkvormen is overigens niet zo heel erg nieuw, omdat sommige sectoren er al sinds de jaren zestig mee werken. Het gaat daarbij om het systeem met flexibele begin- en eindtijden. Werknemers kunnen binnen een marge van anderhalf a twee uur zelf bepalen hoe laat ze begin nen en hoe laat ze stoppen met werken. Deze flexibilisering leidt niet tot gezondheidproble men of andere klachten die bij afwijkende werktijden voorko- Een andere 'nieuwe werkvorm' is het vier dagen per week 9,5 uur werken. Bij dat systeem werkt men weliswaar langer, maar heeft men ook een extra dag vrij. Tenslotte blijkt ook een nieuwe vorm van ploegendienst goed aan te slaan. Dit is een twee-ploegensysteem waarbij je maar 6,5 uur per dag werkt. In plaats van de gebruikelijke inconveniëntiegelden, die bij ploegenarbeid horen, zijn de werktijden verkort van acht naar 6,5 uur. In de bestaande Van onze Haagse redactie ne„ Haag - Een kame Verheid stemt ermee Joeren 35 procent schade die ze als gev Let hoge water in f «liepen, zelf betale houden PvdA, 066 e 2e mogelijkheid open Len risico voor de li tuinbouw op termijn t g®- Klein Hesselink: 'De huidige regelingen in Nederland zijn zo slecht nog niet'. twee ploegendiensten is juist vaak sprake van gezondheids klachten, vooral als de mensen 's morgens vroeg of 's nachts wer ken. In het onderzoeksrapport van Klein Hesselink cs, vind je geen concrete aanbevelingen voor de politiek. Binnenkort, wellicht nog deze maand, behandelt de Tweede Kamer de nieuwe Ar beidstijdenwet. In die wet wor den allerlei mogelijkheden ge schapen om meer op andere .da gen en tijden te werken. Voordat de kamerleden daarover in de Kamer gaan praten, zullen ze het rapport 'Arbeidstijden en ziekteverzuim' zeker bestuderen. De onderzoeksresultaten li zien dat flexibilisering van arbeidstijden best mogelijk als men zich tenminste aai twee 'gouden regels' houdt 0 de concrete voorstellen uit wet spreken de onderzoeki zich niet uit. „Ons is nadruk lijk gevraagd dat niet te zegt John IQein Hesselink. Van onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - Na het tekort aan voedsel heeft er zich weer een nieuw- probleem aangediend bij de Nederlandse VN-troe- pen in de omsingelde moslim-, enclave Srebrenica in Bosnië. Er is nauwelijks nog brand stof als gevolg van een blok kade van de Bosnische Ser viërs. Het nijpende tekort aan diesel zorgt ervoor dat de pantserwa gens en jeeps van de Nederland se VN-troepen er werkloos bij staan. In plaats van met de tank of de gepantserde wagen worden de gebruikelijke patrouilles naar de frontlinie's te voet gedaan. Kleine houtkacheltjes houden ^e. Nederlanders warm tijdens de koude Bosnische nachten, want er is ook geen brandstof meer om de verwarming normaal te laten functioneren, 's Avonds dienen kaarsjes als verlichting, want electriciteit is er nauwe lijks nog voor handen. „Met al die kaarsjes heeft ons kamp 's avonds wel iets weg van een oud fort," luidt de nuchtere reactie van Srebrenica's com mandant, overste T. Karremans. „Alleen de verbindingen en ons ziekenhuisje hebben nog perma nent stroom. Voor de rest is het improviseren." De brandstofblokkade van de Bosnische Serviërs zorgt ervoor dat de levenswijze van de Neder landse blauwhelmen steeds meer begint te lijken op die van de verarmde en opeengepakte mos lims in de enclave. „Wij moeten hout sprokkelen om het warm te houden", zegt Karremans. En de tanks en gepantserde jeeps kunnen niet meer gebruikt wor den. „Die dingen slurpen brand stof, daar konden we niet mee doorgaan." Dat betekent dat de Nederlanders nu moeten lopen, net als de moslim-bevolking. Probleem hierbij is dat de VN- ers dagelijks vele patrouilles moeten uitvoeren om te kijken of de Servische belegeraar en de moslims in de enclave zich rustig houden. Door het brandstofge brek is het aantal patrouilles fiks afgenomen. Ook kunnen de veertien door Nederlanders bemande buiten posten nog maar een keer per week worden bevoorraad. Kar remans: „Natuurlijk is er gevaar voor mijnen als je te voet moet, maar we wegen zorgvuldig af waar we wel en waar we niet heen gaan. Ik vind het gevaar nog steeds op een aanvaardbaar niveau liggen." Srebrenica is een van de meest problematische gebieden in Bosnië waar de VN opereren. Het gebied wordt volledig om singeld door Bosnische Serviërs. Die bepalen dan ook wat voor goederen er naar de enclave mo gen worden gebracht. Vorige maand stond voedsel op de zwarte lijst, nu mag er weer geen brandstof door. Ook de moslim-enclaves Bihac, Zepa en Gorazde kampen met gelijksoor tige problemen. De afgelopen maanden liepen er al drie Neder landers op een landmijn. Bij een van de soldaten moest een on derbeen worden afgezet. Vanwege de voortdurende pro blemen en het gevaar in Srebr enica, wordt er vanuit Neder land toenemende druk uitgeoe fend op VN-secretaris-generaal Boutros Ghali om de Nederland se blauwhelmen uit het gebied terug te trekken. Toch wil Karremans nog niets weten van een mogelijk vet uit Srebrenica. „Het zon1 slecht zijn als ons bat, opdracht krijgt om zich terug trekken, want dat betekent eindë van de enclave." Vera ging van de Nederlanders it blauwhelmen uit een ander li lijkt de overste ook geen haal re kaart. „Met al die moeilijkheden di ik dat niemand het van overnemen. Nu hebben wen brandstofproblemen, terwijl recentelijk bijna niets te el hadden. Die voedselsituatie gelukkig verbeterd. We Mi nog voorraden voor drie web en dan begint het weer." „Maar", zo meent Karren» „Met z'n allen rooien wehethi wel. De sfeer wordt juist bel naarmate we meer in de raken." Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De val van de waarde van de dollar ten opzichte van andere voor aanstaande munten in de wereld, is volgens de meeste analysten in de Verenigde Staten het gevolg van de sterk gedaalde economische en politieke status van Ame rika in de internationale ge meenschap. Bij die structurele afname van Amerika's 'postuur' in de we reld komen tal van conjunctu rele en andere korte termijn ontwikkelingen die tezamen de tuimeling van de dollar verkla ren. Een en ander doet sommi ge experts in de VS vrezen dat de dollar z'n laagste punt nog lang niet bereikt heeft en in een 'vrije val' kan komen. Ondanks een eerder licht herstel verloor de dollar gisteren opnieuw ter rein. In elk geval is de Amerikaanse munt, die behalve een finan ciële altijd ook een krachtige symbolische en emotionele waarde in de hele wereld heeft gehad, zoals Jeremy Hodges van de grote Wall Street-inves- teerder Lehman Brothers het zegt, 'zijn internationale status als reserve-valuta voor buiten landse overheden 'kwijtge raakt'. Hij acht de 'mystiek van de dollar geërodeerd'. Dat komt ook volgens andere 'specialisten omdat Amerika, zeker na de val van de Berlijnse Muur, een 'gewoon land' is ge worden en niet meer de haast per definitie veiligste economi sche haven is waarin investeer ders hun geld kunnen steken. „Meer en meer mensen maken van hun reserves een diverse portefeuille, met zowel dollars als marken en yens en guldens en Zwitserse francs", aldus Da vid Buchen, een van de direc teuren van Citibank in New York. Behalve dat de VS hun domine rende militair-strategische en politieke rol in de wereld goed deels kwijt zijn (en gezien hun meer isolationistische politiek ook kwijt willen zijn), is tevens 's lands economie in de afgelo pen jaren - ondanks de huidige conjuncturele opleving - struc tureel verzwakt. Volgens de Wall Street Journal is de val van de dollar goeddeels te wij ten aan de jarenlange opeensta peling van financieringstekor ten op de nationale begroting en van de tekorten op 's lands handelsbalans. Daarnaast heeft Amerika met haar 'get rich guicfc-mentaliteit' door een ge brek aan sparen en structurele investeringen haar technologi sche voorsprong op de rest van de wereld goeddeels verloren. „Die hardnekkige ondeugden hebben de munt ondermijnd," aldus de Journal. Voor het eerst sinds lang is in de VS ook sprake van politieke instabiliteit, hetgeen eveneens is terug te voeren op het ver dwijnen van de communisti sche vijand en op de resulteren de crisis van de Amerikaanse1 identiteit. Het nationale dédain voor president Clinton, de 'im pulsieve' oppositie van de nu in het Congres oppermachtige Re publikeinen, het zijn factoren die investeerders verontrusten. Rente Zo heeft het onvermogen van het Congres vorige week om een grondwettelijk verbod op begrotingstekorten in te stellen, enerzijds de twijfel van beleg gers vergroot dat Amerika ooit in staat zal zijn financieel orde op zaken te stellen. Anderzijds zou een absolute uitsluiting van begrotingstekorten een rigoreu- ze 'ideologische' maatregel zijn geweest, die op zichzelf een economische recessie of zelfs depressie had kunnen veroor zaken. Het feit dat het Congres zo'n ingreep zó dicht genaderd is (ze werd met een meerderheid van één stem in de Senaat verwor pen), tekent een politieke lei ding die de gevangene is van het ondoordacht publiek senti ment dat de gehate overheid net als een individuele burger maar net zoveel mag uitgeven als er geld binnenkomt. Andere factoren die het weg glijden van de dollar verklaren zijn: - Twee van Amerika's drie grootste handelspartners, Ca nada en Mexico, worden zelf getroffen door diepe monetaire en economische crises. - De Amerikaanse centrale bank (Federal Reserve Board) kan moeilijk de rentestand in de VS verder verhogen (en daarmee de dollar aantrekkelij ker maken voor buitenlandse investeerders) nu in het land de economische groei van de afge lopen twee jaar voor het eerst forse tekenen van vertraging vertoont. Daarentegen lijken Europese landen hun sterkste groei nog tegemoet te gaan, zodat geldhandelaren worden uitgenodigd dollars te dumpen en de munten te kopen van landen, zoals Duitsland, waar de rente op stijgen staat. - De val van de dollar versnelt zichzelf omdat Japanse inves- Het gaat slecht met de dollar, en dat is een weerspiegeling van de afgenomen status van de Verenigde Staten in de wereld. foto ap teerders, die in de jaren tachti gigantische hoeveelheden gd hebben gestoken in Amffl kaanse obligaties, goed en bankrekeningen, extra haastig uit de 4 vluchten om dreigende verlie zen te beperken. Vertrouwen Ondanks alle verontrusten: tekenen is er toch geen spra's van paniek in zakelijke Am» kaanse kringen of bij het grt publiek. De dollarcrisis i» tot nog toe nauwelijks de voor pagina's in de VS gehaald. Mede omdat Amerika zo'n te eigen markt heeft en relate niet erg afhankelijk is van li en uitvoer, is de international waarde van haar munt n® verhouding niet zo gewicht| Mede daardoor hebben ook aandelenbeurzen van ™f Street tot nogtoe niet aan# baar geleden onder de crisis. Amerikanen blijven mas®j geld in aandelen stoppen,*' er zijn weliswaar bescheid®' maar toch goede econoi vooruitzichten en inflatie i# altijd praktisch onbestaand Daarnaast is er nog vertw* dat de dollar met namev® veel landen die een grote e® nomische vlucht kunnen nemen, zoals in Azië en Europa, de belangrijkste blijft waaraan zij hun valuta nu eenmaal willen k°t pelen. En omdat de Am' kaanse economie nu de grootste geïntegreerde co merciële eenheid ter werf zal de dollar ook de wisse'® bij uitstek voor het interna naai handelsverkeer blijven- „Er zal daarom een structure zij het afgenomen, behoef dollars blijven", aldus een luta-handelaar gisteren in n York. Van onze Haagse redacti Den Haag - Het kabi, het voorspelde koopki perken. Het plan moj volgend jaar hoogster 2 75 procent die het voorspelt. Door een ingewikkeld: stratieve operatie daall kenfondspremie volge extra. Inkomens tot ron le (de ziekenfondsgrens ren daarvan licht. De boven die grens blijven kracht groeien, maar h een licht nadeel van greep. Dat blijkt uit een vo het ministerie van Vol heid waar het kabinet daag over buigt. „Het lijk niet meer dan een degevecht, omdat over koopkracht pas in au sluiten vallen. Maar dit maar vast geregel ben," aldus een ingewi Minister Zalm (Financ zich niet tegen het minister Borst (Vol heid), maar hij wach liever met de hele di augustus als alle pla lastenverlichting ook de komen. Volgens voorlopige be van het CPB is de k ontwikkeling voor d negatief, terwijl de ho mens vanaf modaal zitten. In het reg spraken PvdA, WD dat er een 'rechtvaar mensontwikkeling' mo #Tu-i tU-1"'1; Ciar IK' y Dagelijks 20.00 uur (I HET LIJKT op de t Rinnooy Kan en zijn roepen om het hard zorgen. Kamminga winsten vooral in hej Doel van dit nu al v zo groot mogelijk d nun leden binnen tl termijn de begrotinj van de in het regeer, een belangrijk ondei' Bii werkgevers ovt overheid een flink di 's de afgelopen we van met name de PvdA'ers Wallage el kielzog Kamminga winsten niet omze' zoals die van de b Pen van duizenden Nu is het beeld wa j® uitgedragen. Kat, daad duizenden ba] ondernemingen va grote onderneming vergelijkende studi' Datzelfde CPB hee [•enting van de be getaald door werkn t-PB gaan de socia dp achteruit, terwi Bovendien zullen r P'liteit (financiële r topwaarden bereik dlaakt van gezondh Uie ontwikkeling st de samenleving. D dnen en autochto "eden mist. De Werkenden in de s Z|jn om een deel v voor deze groep vverkgeversvoorzitt Ka|t dat dreigt te ve

de Stem | 1995 | | pagina 2