'okker verloor 800 miljoen Staatsloten voorde maart trekking. Nu een maand zachte contactlenzen proberen voor BS.- Canada geeft Spaanse vissersboot vrij KORT Winst Elsevier stijgt met 18 procent Grolsch wilde brouwerij Oranjeboom kopen Koersen van dollar en lire opnieuw omlaag fliegtuigbouwer wil nog steeds in 1996 uit het verlies zijn [inel. vloeistof] ECONOMIE er doodt 5 mensen iegslot Estonia deugde niet les verboden in Iran >ina bespreekt euthanasie tuien 5 jaar atoombom' arresteert dealers iet op korte termijn dicht' lotelbrand wiilen 55 miljoen liebedrijven aan noordgrens [Restaurantketen VS uil vanuit Breda a veroveren de Omzet Campina stijgt dankzij Südmilch Sutherland blijft langer bij WTO Britse Aerospace schrapt 1.350 banen Athlon boekt hoger bedrijfsresultaat Steinineijer koopt failliet Wyers hésk 'ONDERDAG 16 MAART 1995 «STEM DONDERDAG 16 MAART 1995 A5 BUITENLAND op sociale hulp Mandela van Zuid-Afrika heeft ekt I gepresenteerd, waarin het accent li** |TwarienngStek0rt Van 1 fiscale jaar '95-'96 voorziet verder in h mensen met de hogere inkomens de 7" I en het verschuiven van uitgaven voor rf I en ontwikkelingsprogramma's De ren k van verschillende groepen. De zwin It meer woningen, elektriciteitsvoorzienin! bnbewaarder heeft gisteren in het Zuidit» hensen doodgeschoten met zijn dienstn terleden van de schrik aan een hartaanval to Cavasso gaf zich vervolgens over aan H erg verward en kon geen duidelijk motief Vermoed wordt dat hij in een conflict ver piliebezit. val op rechtbank Somalië kwallen van zwaargewapende militie-leden [nk in de Somalische hoofdstad Mogadishu |en personen het leven gekost. De met era leren gewapende aanvallers wilden een van [rijden die van moord is beschuldigd [rechtbank sloegen de beide aanvallen af bjn vier militieleden, een bewaker en twee hebben de afgelopen tijd op diverse ingesteld die uitgaan van de si recht. Veel Somaliërs zien deze rechtban del om een einde te maken aan de chaos nï constructie van een slot van de boeg- Ivas een van de hoofdoorzaken van de ramp jaar september in de Oostzee. Dat blijkt ■deskundigen uit Zweden, Finland en Est- fbben geconcludeerd dat het onderste slot vastzat niet bestand was tegen de extreme [chip ten onder ging. Overlevenden van de dat zij het afgebroken slot tegen de romp in het nauw Kamer van Afgevaardigen stemt morgen kwestie die premier Dini gisteren heeft ge- Imentsvoorzitster Pivetti meegedeeld. Cement kwam het tot chaotische taferelen stelde na de hervatting van het debat over voor 1995 de vertrouwenskwestie. Het dag in spoedzitting bijeen om te bespre- [lande bezuinigingen van ruim 19 miljard [ment kon loodsen.In zijn toespraak toonde jfurgesteld over het gebrek aan steun. Hij poep op de parlementariërs in het landsbe- week van april wordt in Iran een verbod lan kracht. Het verbod is gericht tegen wes- tnma's, die volgens de religieuze machtheb- karakter van Iran aantasten, is naleving van het verbod pn, omdat de nieuwste modellen een diame- jeen meter hebben en daarom makkelijk te photelantenne biedt veel Iraniërs een ven- leid. lese Volkscongres is voorgesteld euthanasie lorstel kwam van meer dan 30 afgevaardig- mthanasie gelegaliseerd moet worden voor als ten minste twee artsen met de voortijdi- let leven instemmen. De patiënt zou zelf het moeten doen, met goedkeuring van zijn voorstel ingediend, maar dat werd ver- nasie tegen het traditionele Chinese geloof de huid en het haar een gift zijn van de |etigd mag worden. [mt via een smokkelroute door Europa en [logie voor de bouw van een atoombom, De islamitische republiek zou over papen kunnen hebben. [ensdag dat Iraanse smokkelaars onderdelen bnenten voor de nucleaire techniek in zulke Hat ze onherkenbaar worden voor de doua- de Duitse Bundesnachrichtendienst zei onderscheppen van het materiaal daardoor t wordt. [van Zürich heeft de afgelopen weken 738 [kt. De arrestaties maken deel uit van een tegen de omvangrijke drugsscene in de [itserland. De actie begon een maand gele- [handelaren zijn 396 het land uitgezet. Des- tvangenissen uit. De autoriteiten zijn tevre- van' de actie rond het voormalige treinsta- fescene daar gold als de grootse van Europa jrs en verslaafden, ook uit het buitenland. |e president Koetsjma heeft gisteren gezegd [jnlijk is dat de kerncentrale van Tsjernobyl gesloten zal worden omdat Oekraïne niet [de installatie te sluiten, pben uitgerekend dat met de sluiting min- [lar gemoeid zal zijn. Koetsjma maakt zich jfaag van staal en beton die na de kernramp beschadigde vierde reactor is heengezet. Hij [en en de Europese Unie te zullen vragen ex- sarcofaag en de twee nog werkende reac- I van de slachtoffers van de hotelbrand in Ijden het beschikbare bedrag via de zogehe- Irakelijkheidsverzekering. Dat betekent dat peer 30 procent minder schadevergoeding jlliance maakte woensdag bekend dat de perste raming meer dan 55 miljoen gulden bbben 258 mensen een claim ingediend. On- jal Nederlanders. iverweegt westerse oliemaatschappijen een He Iraakse grens te laten ontwikkelen. De zou bedoeld zijn als veiligheidsman'" ■te weerhouden het land nog eens binnen te [ng gaat er kennelijk van uit dat een serie _n aan de grens een soort veiligheidszone regime van Saddam Hussein zich wel twee lat weer een invasie van het buurland op [j oliebedrijven bestaat ondanks de gevaren ling om in Koeweit olievelden te ontwikke- 'en British Petroleum hebben al belangstel- atsburg (rtr/anp) - Cana- frf gisteren de Spaanse Lr Estai vrijgegeven. De Lpese visserijcommissaris a Bonino beschouwt de pting als een overwin- Lvoor de vastberadenheid e Europese Unie en de Emissie. Het is een eerste op weg naar een oplos- van het visserijconflict, ij gisteravond in Straats- 1 Canadese regering in Ottowa [•klaarde dat aan alle voor- Inden 's voldaan om tot over- r^t de Europese Unie te jL De Canadese kustwacht Mt de Spaanse treiler vorige week donderdag op, omdat de Spanjaarden in de door Canada uitgeroepen economische 200-mijlszone voor de kust van Newfoundland visten. De EU bestrijdt dat. Volgens haar voer de Estai in internatio nale wateren. Bonino beschul digde de Canadezen van pirate rij. Canada verklaarde deze week dat de Spanjaarden visten met netten met te kleine mazen, waarmee zij ondermaatse heilbot zouden hebben gevangen. Het vrijgeven van de Estai maakt volgens Bonino informele onderhandelingen tussen de Unie en Canada mogelijk. Disn- dag werd de bemanning al vrij gelaten, Het overleg kan gelden als voor bereiding voor een spoedbijeen- komst van de Noordatlantische visserij-organisatie Nafo, van 22 tot 24 maart in Brussel. De vis serijcommissaris zei te hopen dat de spanning tussen beide Nafo- partners nu zal verminderen. De Spaanse reder van de Estai betaalde voor het vrijgeven van het schip inclusief lading een borgsom van 500.000 Canadese dollars. Bonino benadrukte dat de Europese Unie en de Commis sie daar niets mee te maken hebben gehad. De bereidheid met Canada te onderhandelen betekent niet dat de Unie op enige wijze instemt met de Canadese schending van de internationale regels in volle zee. De actie van de marine tegen het schip was volgens de EU illegaal, in strijd met het zeerecht en internationale af spraken. Het intrekken van de omstreden nationale wetgeving die het de Canadese marine mo gelijk maakt in volle zee op te treden, zal onderdeel uitmaken van de onderhandelingen, aldus de commissaris. Daarnaast wil Bonino praten over de verdeling van de vangst- hoeveelheden (quota) en de con trolemaatregelen. Zij wilde niet zeggen of er ook zal worden gepraat over maatregelen om de visstand in het bewuste gebied voor de kust van Newfoundland beter te beschermen. Bonino stelde zich tot nu toe hard op in het conflict. Ze eiste gisterochtend nog de onvoor waardelijke vrijlating van het schip. Kennelijk heeft de Euro pese Commissie in overleg met de Europese ambassadeurs, die gisteren in Brussel voor de derde keer bijeen waren om over het conflict te praten, haar harde opstelling enigszins verlaten. Ook de Canadezen zouden water bij de wijn hebben gedaan wat betreft hun eisen voor aanscher ping van de controle op schepen van de Europese Unie, aldus di plomatieke bronnen in Brussel. Ze zouden nu bereid zijn het principe van non-discriminatie te accepteren. Dat betekent dat Canadese vissersschepen net zo scherp kunnen worden gecontro leerd als Europese. Bovendien aanvaarden de Canadezen nu dat afspraken over het omstre den visgebied in internationaal verband via de Nafo zullen wor den gemaakt. „onze verslaggever jsterdam - Fokker heeft over 1994 een verlies uit de nvone bedrijfsuitoefening geboekt van ƒ812 miljoen. zij de technolease-contructie is het netto-verlies op 1)49 miljoen gekomen. lat blijkt uit de cijfers, die Fok- tgisteren bekend maakte. Van [kapitaalsinjectie van een mil- d gulden die Fokker van de iieid en moederbedrijf sier Aerospace mocht ont- 3i, is nog tweehonderd mil- ingulden over. Nederlandse vliegtuigbou- die dit jaar opnieuw 1760 teidsplaatsen schrapt, houdt lnverkort vast aan een winsther- 1 in 1996. Topman B. van laikzei onlangs dat 1995 nog eabehoorlijk, zij het niet nader wantificeerd verlies zal ople- t jaarbericht spreekt Fok- i van 'dalende marktpijzen, scherpe concurrentie, een bersval van de dollar en hoge reorganisatielasten' als oorzaken Iviihet grote verlies. |Het bedrijf onderstreept nog i dat met contracten voor nieuwe toestellen de larktpositie sterk is, hoewel het drijf deze week bij de grote r in Scandinavië de Ame- se gigant Boeing moest la- n voorgaan. Fokker moest bo- fendien weer dertien toestellen p lease-basis op de markt zet- I Van onze verslaggever I Amsterdam - De Amerikaan- I se restaurantketen Lone Star I Steakhouse Saloon wil I vanuit een nieuw hoofdkan toor in Breda de Europese markt veroveren. i Sybesma, die in Nederland leen keten van honderd McDo- I Bald's uit de grond stampte, I wordt de topman van Lone Star I Europe. I Lone Star opent dit jaar in Ne- I derland de eerste vier restau rants, waarna in 1996 Duitsland I aan de beurt is. Deze zomer gaan twee restaurants in Amsterdam j open. Met de gemeente Breda is Lone Star in onderhandeling «ver een stuk grond. Als die I gesprekken tot resultaat leiden, krijgt Breda ook dit jaar nog een eigen Lone Star Steakhouse. In vijf jaar moeten in Europa vijftig vestigingen draaien, die aan ongeveer drieduizend men sen werk bieden. De formule is vast. Het moeten grote restau rants worden van minimaal 600 vierkante meter met zitplaatsen voor ruim tweehonderd mensen, net bedrijf stelt 'met grote por ta en vriendelijke prijzen' de markt te willen veroveren. De doelgroep is breed geformuleerd: mensen van achttien tot veertig laar, met of zonder kinderen, Particulier en zakelijk. Lone Star stelt geen fastfood- ormule toe te passen, 'maar een c??cePt met tafelbediening'. »net heet casual dining," zegt ybersma. „Die formule is hier log niet." jfet hoofdkantoor komt in een Pand aan de Claudius Prinsen- san in Breda. De gunstige geo- fr'S?e ligging heeft Sybesma °r de Baroniestad doen kie- u'-,"kunt vanaf Breda mak lik Europa in." De personele vang zal overigens beschei den zijn. Lone Star Steakhouse Saloon is opgericht in 1989 en telt m de Verenigde Staten inmid- meer dan honderd restau- m.'s zesduizend werkne- vati ri hedrijf noemt zich 'een 2 de snelst groeiende en meest 7-tgeV^e restaurantketens Amerika Het concern opent een T?r nu 45 nieuwe vestigin- $194 fie°uZet bedroeg 111 1994 vant'en1? J°,en met een winst beur™ 'oen- hfet bedrijf is jaar g eerd en k°n in twee Het m dollar laten zien. StarForbes rieP Lone Panvri A The,best small corn et bestfbeerirCafdaï Wil Zeggen met een d ln de categorie mzet tot 350 miljoen. ten, waardoor inmiddels voor dik een miljard gulden aan ver huurde vliegtuigen op de balans staat. Voor 1 mei zal echter de lease maatschappij rond Daimler- dochter Debis van de grond ko men, waardoor de balans weer gezonder moet ogen. Bovendien zal de hoge rentelast (bijna 200 miljoen) lager worden. De voor raad bij Woensdrecht is inmid dels na een uitverkoop terugge bracht tot 4 Fokkers 50. Ook die zullen snel aan de man worden gebracht, stelt Fokker. Fokker leverde vorig jaar 47 toe stellen af tegen 74 in 1993. De omzet dook daardoor met 37 procent ofwel 1,35 miljard naar beneden tot 2,4 miljard. Gecorrigeerd voor de inkoop daalden de bedrijfsopbrengsten daardoor met 1,1 miljard. De bedrijfslasten gingen met 700- miljoen omlaag, zodat het be drijfsresultaat 400 miljoen la ger uitkwam op min 622 mil joen. De sanering van 1994, waarbij 2300 banen verdwenen, kostte 150 miljoen. Omdat de aparte leasemaatschappij nog steeds niet is opgericht, moest Fokker ook nog eens 192 miljben aan| rentelasten dragen. Het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefe ning voor belastingen kwam zo op 812 miljoen. Fokker mocht uit de technolea- se-constructie met de Rabobank een eenmalige belastingbate van 427 miljoen noteren. Met goed keuring van de toenmalige mi nister voor Economische Zaken Andriessen verkocht Fokker zijn kennis aan de Rabo, wat een fiscale aftrekpost opleverde ten bate van Fokker. Na verwerking van een buitengewone last van 65 miljoen eindigde het uitein delijke verlies op 449 miljoen. Dat is weliswaar tien miljoen gulden minder verlies dan in 1993, maar toen waren het be drijfsresultaat met 183 miljoen negatief en het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening met 369 miljoen negatief nog een stuk minder slecht. Fokker maakte verder bekend een meerderheidsbelang in de ruimtevaartdochter Fokker Spa ce Systems te verkopen aan Ultra Centrifuge Nederland en Parcom, die elk een belang van een derde in FSS nemen. Bij het in Leiden gevestigde bedrijf werken 450 mensen. Na deze verkoop en de komende sanering telt Fokker nog zesdui zend werknemers, minder dan de helft van het aantal waarmee het concern de jaren negentig in ging- Van onze redactie economie Amsterdam - Bierbrouwer Grolsch is ongeveer een jaar geleden bij de Britse Allied Domecq over de vloer geweest om de Bredase brouwerij Oranjeboom te kopen. „We hebben de eerste keuze gehad, maar we hebben nee gezegd." Dat onthulde algemeen directeur P. Snoep van Grolsch gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Oranjeboom ging in oktober vorig jaar naar het Belgische Interbrew, eigenaar van onder meer Dommelsch en Stella Artois. De trans actie werd in januari afgerond. Een woordvoerder van de Bredase brouwerij bevestigt de contacten met Grolsch. „We hebben met verschillende brouwerijen con tacten gehad," zegt hij. „Grolsch was daar bij de enige Nederlandse brouwerij." Heine- ken en Bavaria hadden wel belangstelling getoond, 'maar met hen zijn we nooit tot overhandelingen overgegaan, omdat we die minder bij ons vonden passen'. Grolsch heeft als enige de boeken van de brouwerij mogen doorspitten. „We zijn naar de Britten toe gegaan met het verzoek om Oranjeboom te mogen kopen, we hebben een geheimhoudings-overeenkomst getekend en alle Informatie gekregen," zegt Snoep. Op basis van het boekenonderzoek heeft Grolsch besloten geen bod uit te brengen. Twee derde van Oranjebooms activiteiten paste volgens Snoep niet bij de eigen busi ness en strategie. Snoep had voor die conclusie natuurlijk de boeken van Oranjeboom helemaal niet no dig, erkent hij. Het zou dan ook vooral 'in ons defensief belang zijn geweest om Oran jeboom op te slokken', aldus de Grolsch-di- recteur. Eventueel zou de brouwer daarvoor zelfs een stukje van zijn eigen 'heilige huisjes en eigen strategie' opgeven ter versterking van de marktpositie. Oranjeboom heeft on der meer een goede positie bij de horeca. Pikant is daarom dat Grolsch meldt dat het elke werkdag een café in Nederland erbij krijgt ten koste van Heineken en Interbrew, de nieuwe moeder van Oranjeboom. Grolsch heeft momenteel zo'n 4000 café's. Dat Allied Domecq en de Oranjeboom Grolsch een blik in de boeken gunde, geeft aan dat de Britten en Bredanaars ervan overtuigd waren dat Grolsch een serieuze overname-kandidaat was. Brouwers willen gewoonlijk nog geen indicatie van hun marktaandeel geven 'om de concurrentie niet wijzer te maken dan die is'. De woord voerder van Oranjeboom stelt dat Grolsch nog niet alles heeft mogen zien van de bedrijfsgeheimen. „Wij zijn heel blij met Interbrew," haast hij zich te zeggen. De financiële positie van Grolsch is sterk genoeg om nog eens een poging - elders - te wagen. Het bedrijf heeft 200 miljoen aan liquide middelen en het garantievermogen is goed voor 300 miljoen leenvermoge. Grolsch beschikt dus over een kas van een half miljard gulden. Grolsch vergrootte vo rig jaar zijn nettowinst met 20,4 procent tot 52,4 miljoen en het bedrijfsresultaat met 22,3 procent tot 80,2 miljoen. (ADVERTENTIE) Dinsdag 21 maart vindt-ie weer plaats, de trekking van de Staatsloterij. Met ruim 40 miljoen gulden in de pot en zo'n 1,2 miljoen prijzen, kan het haast niet mis gaan. Haal dus nog voor het weekend een lot bij uw lotenverkoper. Veel succes! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. Amsterdam/Londen (anp) - De nettowinst van het uit gevers- en informatiecon cern Elsevier, onderdeel van Reed Elsevier, is vorig jaar met 18 procent gestegen tot 650 miljoen. De winst per aandeel steeg van 0,76 naar 0,90. De raad van bestuur stelt voor het divi dend met 5 procent te ver hogen tot 5,46. Het gecombineerde nettoresul taat van Reed Elsevier steeg met 19 procent tot 452 miljoen pond sterling 1,26 miljard). Het bedrijfsresultaat groeide met hetzelfde percentage tot 663 miljoen pond 1,84 mil jard). De omzet ging met 5 procent omhoog tot 3 miljard pond 8,3 miljard). Als ge middelde omrekenkoers is 2,78 gehanteerd. Verwacht wordt dat de winst dit jaar verder toeneemt. De papier- en drukkosten worden hoger, maar deze worden ge compenseerd door omzet-, kos ten- en produktiviteitsverbe- teringen, die onder meer het gevolg zijn van voortgaande automatisering. Bovendien ver wacht het concern een con junctuurverbetering in de be langrijkste marktgebieden. In Nederland is de advertentie markt stabiel. De oplagen blij ven zich positief ontwikkelen. Het bedrijfsresultaat van Dag bladunie (uitgever van onder meer NRC Handelsblad) en Bo- naventura steeg met meer dan 20 procent. Het bedrijfsresultaat van de wetenschappelijke uitgeverijen groeide met 16 procent. De omzet nam vooral toe in de Verenigde Staten en Zuidoost- Azië, maar ook in jonge mark ten zoals Latijns-Amerika. Het wetenschappelijk onderzoek zal ook dit jaar toenemen en tot een verdere groei leiden van het aantal wetenschappelijke publikaties. De in 1993 en 1994 genomen herstructureringsmaatregelen in de medische uitgeverijen leidden tot een stijging van het bedrijfsresultaat met 26 pro cent. De markt blijft voorlopig onrustig door het streven van overheden de kosten van ge zondheidszorg te verlagen, on der andere door besparing op geneesmiddelen. De aankoop van Lexis-Nexis in december voor een miljard pond 2,78 miljard) beteken de een aanzienlijke versterking op de markten voor professio nele en zakelijke informatie. De omzet en het bedrijfsresul taat over december bedroegen respectievelijk 37 miljoen pond 103 miljoen) en 9 miljoen pond 25 miljoen). De voor uitzichten zijn gunstig, de ver wachtingen ten tijde van de overneming worden overtrof fen. De tentoonstellingsactiviteiten boekten een record. Het be drijfsresultaat nam met ruim 60 procent toe. In de Ameri kaanse vakbladenmarkt steeg het advertentievolume slechts gering. De vakbladen in het Verenigd Koninkrijk behaal den een 60 procent hoger resul taat. Een verdere groei ligt in het verschiet. ECONOMIE KORT Zaltbommel - Campina Melkunie heeft in 1994 een omzet behaald van 6,7 miljard gulden, ongeveer een miljard gulden meer dan in 1993. De omzetstijging is volgens de directie te danken aan het Duitse Südmilch, waarin Campina Melkunie een belang van 80,6 procent heeft. De cijfers van Südmilch zijn dit jaar voor het eerst meegenomen. Zonder het Duitse bedrijf was de omzet van Campina Melkunie ongeveer twee miljoen gulden lager als gevolg van de prijsdalingen op de zuivelmarkt. Het aantal leverende bedrijven daalde vorig jaar met 461 en kwam op 9613. De melkaanvoer steeg tot 2,97 miljard kilo. De economische prestatie van de coöperatie komt tot uitdrukking in de prestatieprijs voor de boeren. Die daalde vorig jaar met f 2,65 naar f 78,76 per honderd kilo melk. Voor de kaasdivisie voorziet de directie van Campina Melkunie een moeilijke zomer. Volgens ir. B. Bijvoet, lid van de hoofddirectie, wordt er op dit moment te veel kaas gemaakt. Genève - De WTO, de Wereldhandelsorganisatie, heeft zichzelf tien dagen de tijd gegeven om uit de impasse over de benoeming van een nieuwe topman te geraken. Er wordt al negen maanden, naar een directeur-generaal gezocht. Waarnemer Peter Suther land die eigenlijk gisteren zou vertrekken, blijft op verzoek van WTO nog zes weken aan. De Verenigde Staten bleven weigeren akkoord te gaan met de benoeming van de kandidaat van de Europese Unie, de Italiaan se ex-minister Renato Ruggiero. De Italiaan heeft een ruime meerderheid onder de 114 WTO-landen, maar voor een benoe ming is eenstemmigheid vereist. Londen - De Britse wapenproducent British Aerospace Defence heeft gisteren bekend gemaakt dat er bij het bedrijf binnenkort 1.350 banen verdwijnen. British Aerospace zegt dat inkrimping' van het werknemersbestand nodig is om het bedrijf slagvaardi ger en concurrerender te maken. British Aerospace Defence is onderdeel van British Aerospace dat raketten en defensiesystemen produceert. De banen verdwij nen bij de afdeling Dynamics Division. Hoofddorp - Athlon (auto's en lease) heeft een goed jaar achter de rug. Het bedrijfsresultaat steeg met 22 procent tot 17,2 miljoen. De nettowinst daalde weliswaar van 18,5 miljoen naar 17,9 miljoen., maar dat was een gevolg van een lagere bijzondere bate. Athlon denkt deze week de besprekingen met de Meeüs Groep uit Breda af te ronden over de overname van twee garagebedrijven in Breda. De overname van de Citroën- en Suzuki-dealers past in de strategie van Athlon het aantal dealers in Nederland op te voeren en te spreiden over verschil lende merken. De winst uit gewone bedrijfsuitoefening gaat omhoog (1994: 17,1 miljoen), terwijl ook de omzet een plus laat zien. Door de acquisities neemt het aantal werknemers toe. Nu werken er 841 mensen. De omzet ging marginaal omhoog tot f 570 miljoen, een groei van 2,5 procent. Maarsbergen - Wyers Woningtextiel, de enige werkmaatschap pij van het op de beurs genoteerde Wyers Beheer, wordt overgenomen door textielondernemer G. Steinmeijer. Dit meld de curator A. van den End gisteren. De spullen van Wyers brengt Steinmeijer onder in een nieuwe vennootschap Wyers Enterprises. Volgens Van den End behouden tachtig van de 125 mensen hun baan. De laatste controle van afgevulde beugelflessen in de Grolschfabriek. Deze brouwerij had plannen om de Bredase brouwerij Oranjeboom over te nemen. foto anp Amsterdam (anp/krf) - De Amerikaanse dollar is gisteren in Europa met 2,5 cent in koers gedaald, hoewel er economische gegevens uit de VS kwamen die de dollar omhoog hadden moeten halen. Toen de handel in de VS goed op gang was, zat de dollar onder de 1,5590, de laagste koers die ooit aan het slot van de handel werd vastgesteld. Het dieptepunt van de dollar, geregistreerd tij dens de handel op 8 maart, be draagt 1,5195. Een andere zwakke munteenheid was giste ren de lire, die weer eens op een dieptepunt belandde. De dollar eindigde in Amster dam op 1,5640 na dinsdag te zijn gesloten op 1,5895. Die valuta kwam met een slotkoers van 0,9305 (per duizend) weer eens op een dieptepunt uit. Dins dag sloot de lire op 0,9445. De koersdaling werd veroorzaakt door de vertrouwenskwestie die de regering-Dini heeft gesteld. Er wordt donderdag gestemd, gelijk met de stemming over de aanvullende begroting. Als de regering niet het vertrouwen krijgt, zal de lire verder wegzak ken. In de VS werd bekendgemaakt dat de producentenprijzen in fe bruari met 0,3 procent zijn ge stegen. Dat was iets meer dan de 0,2 procent die was verwacht. Verder bleek de industriële pro- duktie te zijn gegroeid met 0,5 procent en de bezettingsgraad in de industrie met 87,2 procent de hoogste te zijn sinds oktober 1979. Die gegevens duiden erop dat het inflatiegevaar in de VS nog lang niet voorbij is en dat de Amerikaanse rente best weieens kan worden verhoogd. De dollar had daardoor moeten stijgen, maar het tegendeel gebeurde. De handelaren bleken zich toch meer te richten op de cijfers van dinsdag, toen bekend werd dat de omzet in de Amerikaanse de tailhandel in februari is afgeno men met 0,5 procent. Dat gege ven duidt op minder economi sche groei en dus minder kans op renteverhoging. Er was verwacht dat de detailhandelsomzet zou zijn toegenomen met 0,2 procent. Over het algemeen hielden de dollarhandelaren zich gisteren afzijdig. Ze gaven er de voorkeur aan te wachten tot vandaag,, wanneer het bestuur van de Duitse centrale bank vergadert. Over het algemeen wordt geen rentebesluit voorzien, maar hier en daar wordt er toch aan ge twijfeld. Met een renteverlaging in Duitsland kan de koers van de- dollar worden opgevijzeld. Een andere munteenheid die gis teren wegzakte, was de Italiaan se lire. Die valuta kwam met een slotkoers van 0,9305 (per dui zend) weer eens op een diepte punt uit. Gisteren sloot de lire op 0,9445. De koersdaling werd veroorzaakt door de ver trouwenskwestie die de rege ring-Dini heeft gesteld. Er wordt vandaag gestemd, gelijk met de stemming over de aanvullende begroting. Als de regering niet het vertrouwen krijgt, zal de lire verder wegzakken. (ADVERTENTIE) Bel voor het dichtstbijzijnde filiaal gratis 06-0125. Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Pearle is hijhpIezier

de Stem | 1995 | | pagina 5