'Vlaamse SP vervalste de boeken' Fol Turks conflict dreigt te escaleren Britse onrust over Nederlandse euthanasie Aanslag op zigeunerkinderen schokt Italië 5«Tïï Duitsers wijzen Koerden weer uit naar Turkije j Vliegt ui) DE STEM BUITENLAND nESTEM Nieuwe onthulling in Belgisch Agusta-omkoopschandaal Regering van Vlaanderen valt over mestplan Opnieuw rellen tussen alevieten en politie in Istanbul en Ankara BUITENLAND kort] Mandela legt accent op sociale hulp Italiaanse cipier doodt 5 mensen Doden bij aanval op rechtbank Somalië Commissie: boegslot Estonia deugde niet Italiaans premier in het nauw Schotelantennes verboden in Iran Parlement China bespreekt euthanasie 'Iran heeft binnen 5 jaar atoombom' Politie Zürich arresteert dealers 'Tsjernobyl niet op korte termijn dicht' Slachtoffers hotelbrand willen 55 miljoen Koeweit wil oliebedrijven aan noordgrens Restaur antke wl vanuit Brt Europa verov DONDERDAG 16 MAART 1995 j\\ Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Nederlandse mi nister van Volksgezondheid Borst heeft gisteravond het Nederlandse euthanasiebeleid verdedigd op de Britse tv-zen- der Channel 4. Zij weersprak beschuldigingen van het Conservatieve afgevaar digde Roe. Volgens Roe waren er in Nederland vele euthanasiege vallen bekend waarvoor de pa tiënt geen toestemming had gege ven. „Ik herinner me het rapport waaraan wordt gerefereerd," zei Borst. „Die duizend gevallen be troffen stervende patiënten, meestal met kanker, die stikten en zeer rusteloos waren. Hun dokter hielp ze te sterven, in de laatste uren of dagen van hun le ven. Ze waren op dat moment in derdaad niet meer in staat om te vragen om euthanasie. Maar in alle gevallen kende de dokter de patiënt en hadden ze de situatie vooraf samen besproken." De kritiek op het Nederlandse euthanasiebeleid vlamde op door het besluit van de BBC om de om streden documentaire 'Dood op Verzoek' uit te zenden over het einde van de 62-jarige Cees van Wendel de Joode. 108 Conservatieve afgevaardig den steunden een motie van Roe waarin de Nederlandse autoritei ten erfeitelijk van werden be schuldigd onvrijwillige euthana sie te tolereren. De motie werd meteen gepareerd met een tegenmotie van Labour dat 'betreurde dat door tegen standers van vrijwillige euthana sie gen oneerlijke en misleidende voorstelling was gegeven'. Minister Borst reageerde in het Channel 4-nieuws op wilde be schuldigingen in sommige Britse sensatiemedia dat in Nederland mensen zouden worden 'afge schreven' omdat gezondheids zorg te duur werd. „Ik kan u verzekeren dat er in Nederland een goed gefinancierd gezondheidssysteem bestaat. In geen geval spelen financiële rede nen om iemands leven te bekor ten. Wij hebben goede thuiszorg en goede stervensbegeleiding en daar gaan we mee door zo lang als de patiënt dat wenst," zei de minister. Ze voegde er aan toe: „Bij ons is euthanasie een blijvend punt van discussie. Ik denk dat dat goed is. Euthanasie moet altijd een uit zondering blijven. Het gaat om een zeer ernstig besluit, ook voor een dokter." „Dokters doen het omdat patiën ten er zo dringend om vragen en ze weten dat de toestand van hun patiënt geen enkel uitzicht op verbetering biedt. Ik heb nooit een dokter ontmoet die het van harte deed. Daarom zal het steeds een punt van discussie blijven." Na de uitzending van de omstre den documentaire zond de BBC een studiodebat uit met daarin onder anderen de Nederlandse arts die Cees van Wendel de Joode uit zijn lijden hielp. De Britse Vrijwillige Euthanasie Vereniging start vandaag een campagne die inhaakt op de dis cussie rond de documentaire. Volgens de vereniging is de prak tijk in Groot-Brittannië dat veel doktoren zich feitelijk in de ille galiteit begeven door patiënten te helpen bij het sterven. Brussel - Een nieuwe getuige in de Agusta-affaire heeft de Vlaamse socialisten gisteren verder in diskrediet gebracht. Uit een - uitgelekt - getuigenver hoor van boekhouder Guido Triest blijkt dat de hele financië le administratie van de Socialis tische Partij is vervalst. Triest heeft de Belgische justitie verteld dat valsheid in geschrifte gangbaar is bij het boekhouden door de socialisten, niet alleen wat inkomsten, maar ook wat uitgaven betreft. De Vlaamse socialisten zijn al ge ruime tijd in opspraak vanwege Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Vlaamse regering heeft gisteren haar werk zaamheden opgeschort. De coalitie van christendemocra ten, Vlaams nationalisten en socialisten struikelde over een ambitieus plan om het mest probleem aan te pakken. Het Mestactieplan, afgekort MAP, kwam er na jaren van dis cussie. Ondanks hevige boeren- protesten bereikte de Vlaamse regering enkele maanden geleden hierover een principe-akkoord. Maar de christendemocratische CVP krabbelde terug naarmate het verzet van de boeren grimmi- ger werd. Met de vervroegde verkiezingen van 21 mei in zicht, waarbij Vlaanderen voor het eerst een apart gekozen parlement krijgt, weigerden de CVP-ministers gis teren in de Vlaamse regering over het MAP te stemmen. De CVP hoopt zich hiermee op nieuw verzekerd te hebben van de trouwe groep kiezers uit de landbouwsector. De machtige Boerenbond heeft de afgelopen weken en maanden alles in het werk gesteld om het MAP van ta fel te krijgen. De Vlaamse minis ter-president Van den Brande beloofde de boeren inmiddels al een afgeslankt mestplan. De socialistische milieuministers De Batselier daarentegen voelt zich bedrogen. Zijn departement werkte jaren aan het MAP, dat tot doel had de overbemesting te rug te dringen. Het plan was al enkele keren bijgesteld om enigs zins tegemoet te komen aan de bezwaren van de sector. De huidige versie had aanvanke lijk ook de instemming van de CVP. De SP drong daarom ook aan op stemming over het MAP, omdat ze vreest na de verkiezin gen geen deel meer uit te maken van de Vlaamse regeringscoalitie. De huidige regering blijft for meel nog wel aan, maar houdt zich enkel bezig met lopende za ken. Begin volgende maand wordt immers wordt het parle ment ontbonden. het zogenoemde Agusta-schan- daal. Steekpenningen van de Ita liaanse helikopterfabrikant Agusta vloeiden in de kas van de SP om te zorgen dat België zijn helikopters kocht. Agusta kreeg van de Belgische regering de or der om 46 helikopters te leveren. Er zijn al verschillende socialis tische kopstukken gearresteerd, vanwege hun vermeende betrok kenheid bij de affaire. Onder hen is de voormalige fi nancieel adviseur Etienne Man- gé, die boekhouder Triest op dracht gegeven zou hebben de boeken te vervalsen. Bedrogen SP-voorzitter Louis Tobback reageerde onthutst op de onthul lingen. Hij zegt zich bedrogen te voelen en niet op de hoogte te zijn van de fraude. „Ik kan geen balans lezen. Een partijvoorzit ter wordt verondersteld aan poli tiek te doen, ik ben toch geen su perboekhouder." Even voor het nieuws van het ge tuigenverhoor uitlekte, had Tob back nog aangekondigd dat hij aan alle leden volledige inzage zou geven in de partij-financiën. Inmiddels heeft de Franse vlieg tuigfabrikant Dassault gisteren ontkend smeergeld te hebben be taald aan de Belgische socialis ten in de hoop dat hun helikopter gekocht zou worden. Dassault Een andere verdachte in de Agusta-zaak, de Belgische advo caat Puelinckx, had dinsdag juist gezegd met topman Serge Das sault persoonlijk onderhandeld te hebbëh over 3,1 miljoen gul den aan smeergeld. Puelinckx zegt dat hij dat geld heeft overgemaakt naar een re kening in Zwitserland, waarop ook de Italiaanse helikopterfa brikant Agusta het smeergeld stortte. De begunstigde, Mangé, houdt vol dat hij nooit iets heeft gezien van het smeergeld van Dassault. Hij heeft wel de ont vangst van het Agusta-geld toe gegeven. De onderzoeksrechters spitten nu onder meer bij de vestiging van ABN Amro in Luxemburg om te achterhalen waar het Franse geld is gebleven. Vorige week heeft de Belgische justitie al huiszoekingen verricht bij Dassault en bij Sabco, een dochter van Dassault en het Ne derlandse Fokker. De nieuwe onthullingen in de Agusta-affaire komen bepaald ongelegen voor de socialisten, met de parlementsverkiezingen van 21 mei in zicht. Volgens recente opiniepeilingen komen de socialisten niet verder dan 15,2 procent van de stem men. Dat zou betekenen dat ze voorbijgestreefd worden door het extreem-rechtse Vlaams Blok dat 16 procent van de kiezers achter zich heeft. Uit een rapport van ministerie van Buitenlandse Zaken blijkt dat de Turkse regering de Koer den niet als groep vervolgt, stelt de regering. Deskundigen zijn verdeeld over de situatie van de Koerden in Turkije. Amnesty In ternational bijvoorbeeld waar schuwde voor de mogelijke ver volging van Koerdische vluchte lingen bij hun terugkeer. De regering besloot in december de uitwijzing te onderbreken we gens de vervolging van acht Koerdische parlementariërs. De reeks aanslagen op Turkse instel lingen in Duitsland houdt aan, en volgens sommigen hebben zij te maken met de discussie over het hervatten van de uitzettingen. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben onbekenden aanslagen gepleegd op Turkse reisbureaus en gebouwen van culturele organisaties in Frank furt, Ludwigshafen en Keulen. In Hamburg werden aanslagen ge pleegd op een moskee en een FOTO AP Emran Sengul moet een oog missen nadat hij en zijn zusje het slachtoffer werden van een bomaanslag in Pisa. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een pakje met springstof heeft bijna een einde gemaakt aan het leven van twee zigeunerkinderen in de Itali aanse stad Pisa. De aanslag heeft een storm van verontwaardiging veroor zaakt. De 13-jarige Sengul en haar 3-jarige broertje Emran waren zoals elke morgen aan het be delen, toen een onbekende automobilist in plaats van geld een pakje in de handen druk te. Toen zij dit samen openden, ontplofte er een mengsel van kruit en schroot. Sengul werd een arm afgerukt en Emran zal een oog moeten missen. Beide dragen overal op hun huid de sporen van de aanslag. Het is niet de eerste keer dat een zigeunerkind in Pi sa het slachtoffer wordt van een bom.- Straffen Ruim een maand geleden trof de 4-jarige Matteo Salkanovic in het gras vlakbij de ca ravan van zijn ouders een prentenboek aan. Toen hij het openmaakte, ontplofte het boek en werd Matteo's hand afgerukt. Minister van Maatschappelijke Solidariteit Adriano Ossicini riep gisteren op tot 'voor beeldige straffen' voor iedereen die zich schuldig maakt aan racistische acties. Maar niemand kan antwoord geven op de vraag of de bommen van Pisa deel uitmaken van een racistische strategie tegen zigeuners en ande re allochthonen. Vrienden Omdat beide aanslagen in Pisa plaatsvonden, bestaat de mogelijkheid, dat het ging om het werk van een geïsoleerde gek. Dat is tenmin ste de mening van Kasim Cizmic, de woord voerder van de circa 110.000 zigeuners in Ita lië (van wie er 70.000 ook de Italiaanse natio naliteit hebben). Cizmic verklaarde dat hij niet gelooft dat de Italianen racisten zijn. „De Italianen zijn on ze vrienden en het is niet goed om olie op het vuur te gooien," zei hij gisteren. Er is in Italië echter wel degelijk sprake van een toenemende intolerantie. Sinds Kerstmis is het land getuige geweest van een lange reeks racistische episodes. Zo was een badplaats bij Rome het toneel van een heksenjacht op Afrikanen, nadat een dronken Marokkaan een meisje had doodge reden. Uit wraak werden tientallen immigranten neergeknuppeld en zelfs beschoten, ook nadat de ouders van het meisje bezworen hadden om te stoppen met het geweld. Gestoken In Assisi werd een joodse schrijfster tot twee maal toe met een mes gestoken. In de Zuidita- liaanse stadjes Giugliano en Qualiano werd een tiental immigranten uit Centraal-Afrika met messen gestoken en hun provisorische woningen in brand werden gestoken. In Rome werd een zeven maanden zwangere Somalische vrouw in een stadsbus door vier skinheads in elkaar geslagen, terwijl geen van de passagiers ingreep en de chauffeur later verklaarde dat hij de kreten van de vrouw niet had gehoord. Italië begint steeds racistischer te worden, terwijl het dat van oudsher nooit zo erg is ge weest. Voor een deel kwam dat omdat de Ita lianen tot twintig jaar geleden zelf nog een volk van emigranten waren en als 'gastarbei ders' dus zelf het racisme van Noordeuropea nen en Amerikanen aan den lijve ondervon den. Die tijd is echter al lang voorbij en Italië is al jaren geleden een immigratieland geworden, vooral voor Noord- en Centraalafrikanen. Volgens een recente enquête vindt 45% van de Italianen dat de immigranten het werk van Italianen inpikken. Ook hebben de immigranten de tijdgeest te gen. Het gevaar komt niet zo zeer van groepen neonazi's en skinheads. Veel belangrijker zijn de uiterst rechtse politici die zich populair weten te maken. Zij hebben het gemunt op immigranten die op straathoeken autoruiten wassen, Noordafri- kaanse drugshandelaren, Nigeriaanse prosti- tuées en Braziliaanse travestieten. Van onze redactie buitenland Bonn - Duitsland hervat vandaag de uitwijzing van Koerdische vluchtelingen naar Turkije. De Duitse regering besloot gister avond de onderbreking van de uitzettingen niet meer te verlengen. Turks ontmoetingscentrum. Er zijn geen gewonden gevallen. Na een eerdere aanslag in Berlijn ging de politie ervan uit dat er sa menhang is met de rellen in Istanbul waaraan godsdienstige geschillen tussen alevieten en ra dicale moslims ten grondslag lig gen. Elders verwees men naar een reeks aanslagen begin maart, op geëist door de Koerdische PKK. Met het nodige trommelgeroffel heeft Turkije gisteren België ge waarschuwd voor plannen van Koerden om een parlement in ballingschap op te richten. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken liet weten dat de Belgische ambassadeur was ont boden. Hij kreeg te horen dat de Turken een in België gevestigd Koerdisch parlement in balling schap zullen beschouwen als een aantasting van hun territoriale integriteit. Turkije wil dat de Belgische au toriteiten het Koerdisch parle ment verbieden. Van onze redactie buitenland Istanbul - De situatie in Tur kije dreigt uit de hand te lo pen. Gisteren vielen bij nieu we botsingen tussen demon strerende alevieten en politie in Istanbul vier doden en zo'n twintig gewonden. De rellen deden zich voor in het Aziatische deel van de stad. De autoriteiten hebben tot nader order in vier straten de avond klok ingesteld. De ongeregeld heden begonnen toen vanuit de 1500 demonstranten op de orde troepen werd geschoten. In Ankara braken bij het parle mentsgebouw gevechten uit tus sen betogers en politie. Een Turkse generaal heeft gisteren gesproken met vertegenwoordi gers van de alevieten in een po ging kalmte te brengen. Alevieten zijn gematigde mos lims die onder meer pleiten voor het behoud van de scheiding tussen kerk en staat in Turkije. De betogers protesteerden tegen de aanslagen zondagavond op koffiehuizen van de alevitische gemeenschap in een andere wijk van Istanbul. Bij de rellen die daarop zondag en maandag volgden, vielen zeker zestien do den en honderd gewonden. Bij de begrafenis van vijf van de slachtoffers liepen duizenden protesterende alevieten door Istanbul, Het geweld is een zware tegen slag voor de Turkse regering. De hoerastemming over de recente ondertekening van de douane unie met de Europese Unie, die nog door het Europese Parle ment moet worden goedge keurd, is op slag verdwenen. Ankara had al geen goede staat van dienst wat mensenrechten betreft en veel Europarlementa riërs willen dat hierin eerst ver betering wordt gebracht. In de hoofdstad Ankara beraad de premier giller zich gister avond met ministers uit haar kabinet en leiders van de veilig heidsdiensten over het geweld in Istanbul. Velen eisen het ontslag van minister Nahit Mentese van binnenlandse zaken, die de kri tiek op het politieoptreden heeft afgewezen en de incidenten heeft toegeschreven aan 'duiste re krachten uit het buitenland'. Mentese suggereerde tevens dat de aanslag ook het werk kon zijn van de verboden linkse stadsguerrilla Dev Sol. Premier filler verwees naar de Koerdi sche Arbeiderspartij PKK, wier onafhankelijkheidsstrijd al tienduizenden levens heeft ge kost. Anderen wijzen naar de Turkse geheime dienst die een paar le den van de Dev Sol had willen uitschakelen. Weer anderen ver denken het Front van Groot Oosterse Islamitische Aanval lers, dat de sharia -de islamiti sche wetten-, wil invoeren. Sommige waarnemers menen dat Turkije zich op een hellend vlak bevindt en steeds sneller afglijdt naar de afgrond van et nische en religieuze twist. Het leger is al tien jaar verstrikt in een bloedige burgeroorlog met de PKK. Tienduizenden Koer den zijn door het leger van het platteland verdreven naar de grote steden. Hierdoor zijn de Turken in sommige steden waar ze aanvankelijk de meerderheid vormden, in de minderheid ge raakt. Volgens sommige deskun digen kan elk moment de vlam in de pan kan slaan. Zij waar schuwen zelfs voor situaties a la Libanon. „De regering verliest haar greep," zegt liedjeszanger en politicus Livani. Volgens hem is zijn land in deze situatie niet rijp om toe te treden tot Europa. „Het gaat de verkeerde kant op met Turkije. Twintig miljoen alevieten en miljoenen Koerden voelen zich niet veilig, het is spelen met vuur." Alevieten in Nederland hebben met afgrijzen kennisgenomen van het recente geweld in Tur kije tegen hun geestverwanten. Gisteren zijn ongeveer honderd van hen voor twee dagen in hon gerstaking gegaan, uit protest tegen het geweld. In de binnen stad van Rotterdam demon streerden naar schatting drie honderd Koerden tegen het hardhandig optreden van de Turkse autoriteiten. Kaapstad - President Mandela van Zuid-Afrika heeft t zijn eerste begroting gepresenteerd, waarin het accent iïgf'c verkleining van het financieringstekort en verhoging van soc°P I le uitgaven voor arme zwarten. Ia" De begroting voor het fiscale jaar '95-'96 voorziet verder in t I gere belastingen voor mensen met de hogere inkomens, de J I koop van oliereserves en het verschuiven van uitgaven 'voor I fensie naar onderwijs en ontwikkelingsprogramma's. De r ring staat onder druk van verschillende groepen. De zwae 1 meerderheid verwacht meer woningen, elektriciteitsvoorzienin61 gen en banen. Caserta - Een gevangenbewaarder heeft gisteren in het Zuidita I liaanse Caserta vijf mensen doodgeschoten met zijn dienste.' I tooi. Twee anderen overleden van de schrik aan een hartaanval De 42-jarige Domenico Cavasso gaf zich vervolgens over aan de politie. Cavasso was erg verward en kon geen duidelijk motief I geven voor zijn daad. Vermoed wordt dat hij in een conflict vet. wikkeld was over familiebezit. Mogadishu - Twee aanvallen van zwaargewapende militie-led^ op een sharia-rechtbank in de Somalische hoofdstad Mogadishu I hebben aan zeker zeven personen het leven gekost. De met g naten en machinegeweren gewapende aanvallers wilden een van I hun medestrijders bevrijden die van moord is beschuldigd. De bewakers van de rechtbank sloegen de beide aanvallen af Volgens ooggetuigen zijn vier militieleden, een bewaker entwee burgers gedood.Somaliërs hebben de afgelopen tijd op diverse plaatsen in hun land rechtbanken ingesteld die uitgaan van de sharia, het islamitisch recht. Veel Somaliërs zien deze rechthart, ken als het enige middel om een einde te maken aan de chaos in het land. Stockholm - De te zwakke constructie van een slot van de boeg deur van de Estonia was een van de hoofdoorzaken van de ramp I met de veerboot, vorig jaar september in de Oostzee. Dat blijkt uit een rapport van deskundigen uit Zweden, Finland en Est-1 land. De commissie zou hebben geconcludeerd dat het onderste slot I waarmee de boegdeur vastzat niet bestand was tegen de extreme zeegang waarin het schip ten onder ging. Overlevenden van ramp hebben gezegd dat zij het afgebroken slot tegen de romp I hoorden slaan. Rome - De Italiaanse Kamer van Afgevaardigen stemt over de vertrouwenskwestie die premier Dini gisteren heeft ge steld. Dat heeft parlementsvoorzitster Pivetti meegedeeld. In het Italiaanse parlement kwam het tot chaotische taferelen. De Italiaanse premier stelde na de hervatting van het debat over de aanvullende begroting voor 1995 de vertrouwenskwestie. Het kabinet was eerder die dag in spoedzitting bijeen om te ken hoe Dini de geplande bezuinigingen van ruim 19 miljard gulden door het parlement kon loodsen.In zijn toespraak toonde de premier zich teleurgesteld over het gebrek aan steun. Hij deed opnieuw een beroep op de parlementariërs in het landsbe lang te handelen. Teheran - In de eerste week van april wordt in Iran een verbod I op schotelantennes van kracht. Het verbod is gericht tegen wes-1 terse televisieprogramma's, die volgens de religieuze machtheb bers het islamitische karakter van Iran aantasten. Volgens sommige parlementariërs is naleving van het verbod moeilijk te controleren, omdat de nieuwste modellen een 1 ter van minder dan een meter hebben en daarom makkelijk ie verbergen zijn. De schotelantenne biedt veel Iraniërs een ven ster op de buitenwereld. Peking - In het Chinese Volkscongres is voorgesteld euthanasie te legaliseren. Het voorstel kwam van meer dan 30 af_ den. Zij zeiden dat euthanasie gelegaliseerd moet worden voor j terminale patiënten, als ten minste twee artsen met de voortijdi-1 ge beëindiging van het leven instemmen. De patiënt zou zelf het j verzoek om euthanasie moeten doen, met goedkeuring van zijn i familie. Vorig jaar werd ook een voorstel ingediend, maar dat werd ver-1 worpen omdat euthanasie tegen het traditionele Chinese geloof ingaat dat het lichaam, de huid en het haar een gift zijn van de ouders die niet vernietigd mag worden. New York - Iran komt via een smokkelroute door Europa ei I Rusland aan technologie voor de bouw van een atoombom, i meldt de New York Times. De islamitische republiek zou ovei vijf jaar al een kernwapen kunnen hebben. De Times meldde woensdag dat Iraanse smokkelaars onderdelen I van wapens en componenten voor de nucleaire techniek in zulke kleine delen breken dat ze onherkenbaar worden voor de doua- j ne. Een functionaris van de Duitse Bundesnachrichtendienstzei in de krant dat het onderscheppen van het materiaal daardoor j nagenoeg onmogelijk wordt. Zürich - De politie van Zürich heeft de afgelopen weken 7381 drugsdealers opgepakt. De arrestaties maken deel uit van een grootscheepse actie tegen de omvangrijke drugsscene in de j grootste stad van Zwitserland. De actie begon een maand gele-1 den. Van de vastgenomen handelaren zijn 396 het land uitgezet. Des ondanks puilen de gevangenissen uit. De autoriteiten zijn tevre den over het resultaat van de actie rond het voormalige treinsta- j tion Letten. De drugsscene daar gold als de grootse van Europa met duizenden dealers en verslaafden, ook uit het buitenland. Kiev - De Oekraïense president Koetsjma heeft gisteren gezegd dat het niet waarschijnlijk is dat de kerncentrale van Tsjernobyl in de nabije toekomst gesloten zal worden omdat Oekraïne niet genoeg geld heeft om de installatie te sluiten. Westerse experts hebben uitgerekend dat met de sluiting mjn' stens 1,4 miljard dollar gemoeid zal zijn. Koetsjma maakt ziek zorgen over de sarcofaag van staal en beton die na de kernramp in 1986 snel over de beschadigde vierde reactor is heengezet. Hij zei de Groep van Zeven en de Europese Unie te zullen vragen ex perts te sturen om de sarcofaag en de twee nog werkende reac toren te inspecteren. Brussel - De claims van de slachtoffers van de hotelbrand ia Antwerpen overschrijden het beschikbare bedrag via de zogehe ten objectieve-aansprakelijkheidsverzekering. Dat betekent da' ze vooralsnog ongeveer 30 procent minder schadevergoeding krijgen dan gevraagd. Verzekeraar Sun Alliance maakte woensdag bekend dat^de schade volgens een eerste raming meer dan 55 miljoen 'J"" bedraagt. Bij de verzekeraar hebben 258 mensen een claim ingediend. 0"' I der hen is een zestigtal Nederlanders. Houston - Koeweit overweegt westerse oliemaatschappijen een nieuw olieveld aan de Iraakse grens te laten ontwikkelen. De olie-winning aan de grens zou bedoeld zijn als veiligheidsmaat regel om Irak ervan te weerhouden het land nog eens binnen te vallen. De Koeweitse regering gaat er kennelijk van uit dat een sene westerse oliebedrijven aan de grens een soort veiligheidszone vormt, waardoor het regime van Saddam Hussein zich wel Wee maal bedenkt voordat weer een invasie van het buurland "P touw wordt gezet. Bij oliebedrijven bestaat ondanks de gevaren een grote belangstelling om in Koeweit olievelden te ontwikt- len. Exxon, Chevron en British Petroleum hebben al belangs'el' lmg getoond. ■aatsburg (rtr/anp heeft gisteren de ïjler Estai vn]gegl llopese visserijcon 'SstwrFevastberj n de Europese Uil Kiss,.. He. is e] op weg naar et- van het visserij - gisteravond ini L Canadese regering I 1 verklaarde dat aan t aarden is voldaan on met de Europese I "komen- De Canadese 1 acht de Spaanse trej lyan onze verslaggever Amsterdam - Fokt Gewone bedrijfsuit I Dankzij de techno! 449 miljoen geko Dat blijkt uit de cijfert 1 ker gisteren bekend ml I je kapitaalsinjectie val fjard gulden die Fokkj overheid en m"- I Daimler Aerospace [vangen, is nog tweehoa I ioen gulden over. I I De Nederlandse vlid Iwer, die dit jaar opnj 1 arbeidsplaatsen schrar onverkort vast aan eenj stel in 1996. Topma! ISchaik zei onlangs dal l een behoorlijk, zij het I gekwantificeerd verlief I veren. L I In het jaarbericht spa [ker van 'dalende ml I messcherpe concurrej (koersval van de dolla reorganisatielasten' al| van het grote verlies. |Het bedrijf onderst! I eens dat met contral (vijftig nieuwe toeg J marktpositie sterk is, L J bedrijf deze week bi I klapper in Scandinavi j rikaanse gigant Boeinj j ten voorgaan. Fokker I vendien weer dertien lease-basis op de Van onze verslaggeve Amsterdam - De A se restaurantketen j Steakhouse S vanuit een nieuw toor in Breda de I markt veroveren. Jan Sybesma, die in een keten van honc nald's uit de gron wordt de topman vai Europe. Lone Star opent dit derland de eerste rants, waarna in 199 aan de beurt is. Deze twee restaurants in open. Met de gemeei Lone Star in on( over een stuk groi gesprekken tot resu krijgt Breda ook dit eigen Lone Star Stea In vijf jaar moeten vijftig vestigingen aan ongeveer driedi sen werk bieden. D vast. Het moeten c rants worden van rr vierkante meter me voor ruim tweehond Het bedrijf stelt 'mi ties en vriendelijkf markt te willen v doelgroep is breed g, mensen van achttie jaar, met of zond particulier en zakeli Lone Star stelt gr formule toe te passé concept met taf »Het heet casual c Sybersma. „Die for nog niet." Het hoofdkantoor Pand aan de Clauc laan in Breda. De grafische ligging h< voor de Baroniestc zen- „Je kunt vanai helijk Europa in.'.' omvang zal overit den zijn. Lone Star Steakho nc- is opgericht in in de Verenigde E dels meer dan hoi rants met zesduiz ■ners. Het bedrijf n< van de snelst groei, wmstgevende res m Amerika'. Het Per jaar nu 45 nie gen De omzet bet 194,6 miljoen rr W® 27,7 miljoen, beursgenoteerd en laar een verzesvou Koers tot 25 doll «et magazine For ar uit tot 'The be. Pany ln America' r net beste bedrijf i .met een omzet tot

de Stem | 1995 | | pagina 4