Van Aartsen komt boeren tegemoet VARA st Len Provincie Limburg hielp van corruptie verdachte Riem e!re|yd Allergologen vechten voor behoud specialisme Mét Canada DESTEM BINNENLAND A3 Tte \m'Dr- f £ell,kai\f Regeringsfracties willen 'maatwerk' voor gedupeerde agrariërs CDJA-actie bedroeft Lansink CESKA ZWITSERSE STROOIKAAS MAAR V/o VET PUUR NATUUR* Partnertoeslag aow weg in 2015 DESTEM COMMENTAAR e; v? BINNENLAND KORT 'Meer groenten: minder kans op kanker' Apeldoorn: heroïne tegen kostprijs 'Europol niet behandelen als kind' Privatisering ABP stap dichterbij 'Bedrijfsschade door raamprostitutie' DONDERDAG 16 MAART 1995 DONDERDAG 16 MAART 1995 zij het in Iretaris van leg in agra- |duimpje. verdiend Haag of E bleef zijn [mooie tuin ppen trouw. 1 de camera Ikip' of een (sman zelve fgrijpen dat de brug I dat hij zelf Het is 19 september iggo perscentrum Nieuwspoort Den Haag schenkt ir G' Braks een glas water in dat hij bekend maakt dat terugtreedt als minister landbouw. Nu, viereneenl jaar later, is de boerenzoon Odiliapeel terug aan het 0, risch front als president-c missaris en bestuursvoorzi1 van de agrarische coöperw EnCeBe-CeHaVe. op koers moet brengen en ho den. Niemand heeft Braks horen schamperen over de 'pi keerbaan' die hij bij de k! bekleedt sinds hij als minis van landbouw aan de kant wi gezet door de PvdA. Maar dat het voorzitterscl van de KRO een opstap was ni 'nog-een-keer-iets-moois', was wel duidelijk. Braks vi wat minder nadrukkelijk ni de functie van Europees C01 missaris, maar reisde vervolge de wereld af om zichzelf aan bevelen voor een topfunctie 1 de wereldvoedselorganisa Hij greep naast die hoofdpri- Maar wie Braks een beetje ke weet dat de troostprijs die hij 1 meepakt in Veghel een dik] kolf naar zijn hand is. Braks, geboren in Odiliapeel 23 mei 1933, beschouwt zich het symbool van emancipal van het Brabantse platttelan „Bij ons was het altijd elf kindi ren, tien zeugen en acht koeiei zei hij in een interview. In het dorp was hij de eerste een HBS-diploma haalde. diploma handmelken - overig ook in zijn bezit - was er gi keiijker. Tot zijn 22e op de derij, maar er kon er maar boer worden. Zo belandde Gei op het ministerie van landbotr. Bij Cehave-Encebe in Veghel zoon van het Brabantse platl land weer thuis. Al is hij het z niet eens met die bewering. „E zou opgaan als het een standso ganisatie betrof," zei hij d dagavond. „Dat is dus niet geval. Door bestuursproblemi was de coöperatie in nood raakt. Ik ken die wereld, ik s mee. Twee ouders die een boom plan ten in naam van hun kind. Waarom j niet, als dat symbool je houvast geeft?" Een herinneringsadvertentie is ook een 1 symbool en in het geval van de familie Lopez een ritueel dat elk jaar terug keert. Of het helpt? Kitty Lopez aarzelt: „Het helpt wel. Ik vind het fijn dat ik er veel reacties op krijg. Ook van vreemde mensen, lotge noten. Ze schrijven me brieven. Maar er was ook een jonge mevrouw die vroeg of ze langs mocht komen. Zij sprak mij heel veel moed in." De pijn slijt, zeggen ze. Moeder Lopez: „Het laatste half jaar gaat het wel stukken beter met me. Mijn hoofd is weer helder, ik heb weer interesse in het leven. Laat ik het zo zeggen: De pijn slijt, maar de leegte blijft. Op feestjes lach ik weer mee. Maar ik lach mee, terwijl mijn hart huilt." een ten lop |en |en, Pijk om lals Ivas Ben pn- 1 in I zij pen fng EU geïso- eign Offi- e spreken andse be- n de mos- Ipen door laar op te ongeloof. 1 het cata- Kennedy, Adams' de Ierse ■oekt. foto ap strofale gevolgen hebben de rest van de Balkan en boven- I dien het leven in gevaar bren gen van de honderden Britse militairen en vrijwilligers die momenteel in Bosnië dienen. Recente Amerikaanse ideeën om de vijftigste verjaardag van VJ Day (Victory over Japan Dag)'e hernoemen om een belangrijke handelspartner (Japan) niet in verlegenheid te brengen zijn met ontsteltenis ontvangen door Britse oorlogsveteranen. Dat Clinton kennelijk niet van plaa is naar Londen te komen om deel te nemen aan de ceremo nieën vo.or VE Day (Victory m Europe Dag) wekt onbegrip en ergernis. Andrew Neil confronteert de Foreign Office met een harde werkelijkheid: „De waarheid van dat alles is dat de Amerika nen John Major beschouwen ais besluiteloos. En irrelevant voor de belangen van Washington Sinn Fein-voorzitter Getff Adams heeft succes met zijn fondsenwerving. Alleen al vaa een voor gisteren geplan lunch in een Newyorks hot verwachten de organisators een batig saldo van 80.000 ao lar. De Amerikaanse re|e". s verwacht van Adams wel dat n j precies verantwoordt waar,L geld aan wordt uitgegeven, R tionaal-veiligheidsadviseur t ny Lake heeft de Sinn Dein- der duidelijk te verstaan ge& ven dat er in geen geval waP mee mogen worden aanjje schaft. Adams heeft zich bij beperking neergelegd. 0 0"ze verslaggever I da - „We hebben wacht- f'ien van twaalf tot veertien "landen, en dan wil men ons 1,1 cialisme opheffen. Onge- loog aan de Bredase kli pje Klokkenberg, klinkt :ht verontwaardigd. I hi, staat volledig achter het kort r van de Nederlandse Al- Jgen dat vandaag voor de I «cbter m Utrecht dient. Het is Licht tegen het Centraal Colle- e voor Erkenning en Registratie Medisch Specialismen. Dit ge- jelschap dreigt een advies uit te Vandaag kort geding in Utrecht tegen voorstel tot opheffing brengen aan minister Borst van Volksgezondheid om het specia lisme van de allergie-bestrijding op te heffen en onder te brengen bij de internisten. En dat zou de eigen plaats, en dus de diepgang ,en de ontwikkeling van het spe cialisme ondermijnen. Volgens Pelikan, al 25 jaar in het vak, slaat het advies nergens op. „Dit heeft met feiten of logica niks te maken." Waarom het Centraal College dan toch met een negatief advies wil komen, hij kan er enkel naar gissen. „Het moet wel om een persoon lijke, subjectieve kijk van enkele mensen gaan." Pelikan herinnert eraan dat Ne derland in de jaren vijftig als een van de eerste landen ter wereld de allergologie erkende en daar mee ook koploper werd bij de ontwikkeling van dit vakgebied. Alleen de laatste jaren hebben bezuinigingen en reorganisaties in de gezondheidszorg een terug slag gegeven. „Daar komt bij dat de behoefte wel groeit, maar dat er te weinig allergologen zijn. Bij allergologie gaat het om het hele lichaam, je moet een duizendpoot zijn en dus is het een zeer zware en lange opleiding. Er zijn er ge woon te weinig bij gekomen. In heel Nederland zijn er op dit moment bijna dertig en dat is niet genoeg." De Vereniging van Allergologen heeft dat aangetoond in een aan het Centraal College gerichte blauwdruk. Dat toekomstplan bevat ook voorstellen om het probleem op te lossen. Boven dien heeft de vereniging tot drie keer toe nieuwe opleidingseisen opgesteld en ingediend bij het College. Ze heeft even zo vaak nul op het rekest gekregen. Volgens Pelikan is ook het be stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst (KNMG), waaronder het College valt, tegen het advies. Verder hebben collega-specialisten als de longartsen, de dermatologen en de oogartsen, alsook de Lan delijke Specialisten Vereniging ertegen geprotesteerd. Vandaag sluit de vereniging'van allergie patiënten zich daarbij aan. „Maar of het helpt? Er blijft ons niks anders over dan een kort geding. De geest is in de flesse- hals. We moeten proberen de kurk er tijdig weer op te krijgen, of minstens een duim erop," zegt de Bredase specialist. En dat moet gebeuren voor 10 april, want op die datum wordt het voorlopig besluit van het Cen traal College omgezet in een of ficieel advies aan de minister. Een stoet boeren trekt naar het kantoor van het polderdistrict Groot Maas en Waal in Druten. Ze eisten van de polderbestuurders steun voor een volledige schadevergoeding. Het polderdistrict had zich echter 's morgens in een brief aan het kabinet al achter de boeren-eis geschaard. foto anp Den Haag - CDA-kamerlid Lansink is niet boos, maar wel teleurgesteld. De 'jongens en meisjes' van de jongerenorgani satie CDJA hebben een bijzondere manier gevonden om hem 'de vernieling in te helpen': ze verloten carnavals-cd's van Lansink onder mensen die zich aanmelden als orgaandonor. Lnsink, die woordvoerder is in de orgaandonatie-kwestie en die onder vuur ligt vanwege het 'zwabberende' CDA-standpunt, voelt zich slachtoffer van een misplaatste grap, „Dit schijnt leuk te zijn. Hou, ik vind het niet passend. Toen ze de fractie twee weken geleden benaderden om een aantal cd's te krijgen voor hun actie, heb ik geweigerd. Ze hebben de actie toch doorgezet." Het CDA was altijd tegen een systeem waarin iedereen automatisch donor is, tenzij iemand nadrukkelijk bezwaar maakt. In het kamer debat bleek het CDA plotseling voorstander van dit systeem. Het CDJA verwijt Lansink dat hij daarna weer van standpunt is veranderd. Interruptie, het CDJA-blad, schrijft dat Lansink ten tijde van het debat al met zijn hoofd bij het carnaval moet hebben gezeten en concludeert: „Helaas wordt het gehele CDA wel aangekeken op de merkwaardige manier van opereren in de medisch-etische discussie." Lansink heeft 'enorme moeite' met deze vertekening, die hij niet alleen in het jongerenblad is tegengekomen. Hij wil in de volgende Interruptie een ingezonden brief schrijven. CDJA-voorzitter De Vries vindt dat Lansink niet zo zwaar moet tillen aan de 'grap'. „Tenslotte verschijnt overal waar Lansink is, die cd op tafel. Het CDJA heeft een horzelfunctie en dat prikt weieens." (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - In 2015 wordt de partnertoeslag in de aow afgeschaft. Dat heeft staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken gisteren aangekondigd'. Dat betekent dat mensen die in 2015 65 jaar worden en een jongere partner hebben, maar een halve aow-uitkering ontvangen. a «n 'MILIEUBEWUST VERPAKT De huidige regeling betaalt in veel gevallen (als de jongere partner geen inkomen heeft) een extra toeslag van 50 procent. Volgens Linschoten kan die toe slag over twintig jaar verdwij nen, omdat dan iedereen ruim schoots de tijd heeft gehad zich te verzekeren. Er wordt nu al wel gekort op de aow-uitkering van samenwonen de broers en zussen. Behalve de coalitiepartijen is ie dereen in de Kamer daartegen. AOV-kamerlid Boogaard wees gisteren op de onbedoelde effec ten. Oudere broers en zussen zullen minder gaan samenwo nen, waardoor er meer woningen nodig zijn. Als zij minder gaan samenwonen, zullen mensen eer der in bejaardenhuizen terecht komen en dat kost extra geld. Volgens Linschoten vallen dat soort effecten wel mee. De meeste partijen in de Kamer zijn ook niet gelukkig met de korting op de overlijdensuitke ring. Nu ontvangt een partner nog drie maanden de aow-uitke ring van de overledene. In de toekomst zal dat nooit meer zijn dan twee maanden. Linschoten verdedigde de maatregel door erop de te wijzen dat de nieuwe maatregel rechtvaardiger is dan de oude regeling. Nu krijgt im mers iedereen hetzelfde. DE EUROPESE UNIE heeft uitzonderlijk fel gereageerd op de actie van de Canadese marine die in de wateren van de Noordelijke Atlantische Oceaan een Spaanse trawler heeft geën terd en die vervolgens naar een Canadese haven heeft opge bracht. De Europese commissaris voor Visserij beschuldigde de Canade se regering van piraterij en kondigde meteen maatregelen aan. In de daarop volgende dagen escaleerde de zaak. De Unie bevroor a|te diplomatieke contacten met Canada en dreigde eveneens test boycotmaatregelen. Ds geëmotioneerde commissaris Bonino lijkt nu echter enigszins '°t bezinning te zijn gekomen. De roep in de Spaanse pers om Jjer9eldingsmaatregelen heeft haar blijkbaar duidelijk gemaakt dat de zaak dreigt door te schieten en dat een bevriend land als Lanada niet op deze manier tegemoet kan worden getreden, bok deze kwestie heeft te maken met overbevissing. Het moment ls ,n zicht dat de eens zo visrijke wateren rond Newfoundland tetgeput zijn. Canada tracht die ontwikkeling tegen te gaan door Weringsmaatregelen voor de bedreigde visserijgronden op te geest len bui met de heersende omstan- ^Spaanse vissers hebben die terughoudendheid niet kunnen PDre"9en; Zij hebben hun jacht op de als delicatesse bekend aande heilbot gewoon voortgezet en zien er geen been in om - oigens de Canadese minister van Visserij - ondermaatse vis oa naar huis te nemen. Pnrt'S niet eefste beschuldiging in de richting van Spaanse en rwn ese vissers dat ze het met regels en quoteringen niet zo oni neBien. Ook de Engelse vissers brengen weinig sympathie In H f°r l van9stmethoden van hun Zuideuropese collega's, nnnfi u bezien doet de ferme reactie van de Europese Unie ouh k t aan- Het is de hoogste tijd om de zaak met de de 1 Pdgenoot Canada op een normaal diplomatiek niveau uit eenra'd te helpen. Een beschadigd ego naar aanleiding van mjr'sch onjuiste maar wel begrijpelijke actie van Canada, qopHq F.a D ,n'et de inzet zijn. Het enige belang dat telt, is de Europ w?Ning van visgronden. Dat is ook in het belang van de juridische zin hoeven landen zich niet aan deze quoterings- maatregelen te houden. Zij zijn gerechtigd om buiten de ritoriale wateren te vissen. Het is echter niet in de geest van lL lr)ternationaal verdrag, dat ervan uitgaat dat landen buiten digtuf^6 re®'o s re'(enin9 houden n Door Joep Dohmen en Henk Langenberg Maastricht - De provincie Limburg heeft in 1993 een ontlastende verklaring op gesteld om de van corruptie verdachte oud-gedeputeer de Henk Riem te helpen. Dat gebeurde terwijl het strafrechtelijk onderzoek in volle gang was. In de officiële verklaring wordt - kort gezegd - gemeld dat Riem niets te verwijten valt in een geruchtmakende zand- transactie twee jaar eerder. De verklaring is ondertekend door de griffier van de staten mr. H. Oppenhuis de Jong en op 13 oktober 1993 overhan digd aan de echtgenote van Riem. Een woordvoerder van de provincie heeft dit gisteren toegegeven. Riem had in 1991 een enorme berg zand gratis weggegeven aan Panheel BV, de grindbag- geraars in Limburg. Het zand had een waarde van 840.000 gulden. De zandtransactie is een van de zwaarste beschuldi gingen tegen de PvdA-bestuur- der die maandag en dinsdag voor de rechtbank in Maas tricht terechtstaat. Hij wordt verdacht van het aannemen van 120.000 gulden smeergeld en het systematisch doorslui zen van vertrouwelijke provin ciestukken aan aannemers en baggeraars. Toen de bewijzen tegen Riem zich in de loop van 1994 opsta pelden, lieten gouverneur, ge deputeerden en topambtenaren in getuigenverhoren de oud-ge- deputeerde vallen. Riem zou eigenmachtig gehandeld heb ben. Over de zandtransactie bleek nooit een GS-besluit ge nomen. Op zijn laatste werkdag als gedeputeerde van ontgrondin gen, 14 november 1991, gaf Riem tegen ambtelijke advie zen in, het zand weg. Riem zou de directeur van de provinciale hoofdgroep verkeer, waterstaat en milieu, mr. J. Huurman, on der druk gezet hebben om na mens GS een brief te sturen naar Panheel BV. In de brief wordt toestemming gegeven voor de transactie. Nadat hij aanvankelijk de transactie als correct had beti teld, gaf Huurman later als getuige toe dat hij, onder druk van Riem, iets op papier had moeten zetten, wat niet klopte. Opmerkelijk is dat een paar maanden eerder ook toenmalig gouverneur E. Mastenbroek en de rest van het college publie kelijk hun oud-collega in be scherming namen en de een mansactie afdekten. Net als in de verklaring die mevrouw Riem kreeg, schreven GS in een brief aan de krant De Limburger in april 1993 dat met het weggeven van het zand niets mis was: het was volledig door 'bestuursbesluiten' ge dekt, meldde de provincie in een brief die was ondertekend door Mastenbroek en griffier mr. H. Oppenhuis de Jong. Een paar maanden later kreeg de affaire een dramatische wending. In oktober 1993 be landde Riem in het kader van het corruptieonderzoek tegen hem tien dagen in de cel. Ter wijl haar man vastzat, schopte mevrouw Riem een rel in het bestuursgedeelte van het pro vinciehuis. Daar had mr. B. baron Van Voorst tot Voorst inmiddels de plaats van gou verneur Mastenbroek ingeno men. Mevrouw Riem weigerde te vertrekken voordat het provin ciebestuur een ontlastende ver klaring op papier gezet had over de zandtransactie. Met die verklaring zou justitie het moeilijk krijgen om de corrup tie in deze zaak te bewijzen. In overleg met kabinetschef drs. L. de Bruyn van commissaris Van Voorst tot Voorst werd de verklaring opgesteld. Oppen huis ondertekende. Toen de bewijzen van justitie tegen Riem in de loop van 1994 harder werden, gaf de provin cie toe dat Riem eigenmachtig gehandeld had en dat de zand transactie niet juist verlopen was. De provincie-woordvoerder wilde gisteren niets over de inhoud van de brief zeggen. „De verklaring maakt deel uit van de processtukken." De van corruptie verdachte Riem had gistermiddag overi gens overleg in het bestuursge deelte van het provinciehuis. De woordvoerder van de pro vincie wilde niet zeggen met wie en waarover Riem, vier dagen voor zijn rechtszaak, sprak. „Over de mensen die hier op bezoek komen, doen wij geen mededelingen." Ook Riem wilde gisteren niet zeggen waarom hij in het provincie huis was. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen van Landbouw is be reid de schaderegeling voor door de watersnood gedu peerde agrariërs iets te ver ruimen. Maar hij blijft vast houden aan een eigen risico van 35 procent voor vervolg schade en wijst voorlopig een maximum voor het eigen risi co af. De boeren zijn teleur gesteld en bereiden nieuwe acties voor. Van Aartsen wil onderzoeken of het werk dat de boeren zelf hebben verricht bij de evacuatie ook voor vergoeding in aanmer king komt, bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over de schaderegeling. Tot nu toe kunnen boeren alleen de kos ten declareren die ze met reke ningen kunnen aantonen. Een meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat onrechtvaardig. Veel agrariërs hebben zelf de handen uit de mouwen gestoken. De evacuatiekosten voor de land- en tuinbouw worden voor honderd procent vergoed. Van Aartsen wil daarnaast onderne mers die extra leningen moeten afsluiten, rente-subsidie geven. Die mogelijkheid was ook opge nomen in de schaderegeling voor de wateroverlast in Limburg in 1993. Hij houdt wel vast aan het eigen risico van 35 procent voor be drijfsschade en teeltplanschade. „De overheid kan niet helemaal verantwoordelijk zijn voor na tuurrampen." Ook de gemiste qogsten tijdens de evacuatie- week komen wat hem betreft niet voor vergoeding in aanmer king. RPF, GroenLinks, Unie55+, SGP en AOV dienden een motie in om die schade als nog in de regeling opgenomen te krijgen. De regeringsfracties van D66, PvdA en WD bleken zich giste ren niet vast te willen leggen op een plafond voor het eigen risico. Eerder deze week wilde het D66- Kamerlid Ter Veer het eigen risi co beperken tot 20.000 gulden. „Die grens kan voor kleine be drijven te hoog zijn en voor hele grote bedrijven te gunstig," ver klaarde Ter Veer gisteren. De regeringsfracties willen dat de 'Stichting Fonds Waterschade 1995 Land- en Tuinbouw' het eigen risico gaat 'aftoppen' voor bedrijven die in de knel raken. Dat ze daarbij geen bedrag wil den noemen, riep grote ergernis op bij de andere fracties en bij de aanwezige boeren. „We willen maatwerk. Er is nog te weinig bekend over de totale schade, dus te vroeg voor het vaststellen van een plafond," aldus Ter Veer. De Kamer stemt vandaag over de moties die gisteren werden ingediend. Van Aartsen wees de door diverse fracties voorgestel de beperkingen van het eigen risico af. Hij becijfert de gemid delde schade per bedrijf tot nog toe op 25.000 gulden en bena drukte dat de regeling 'werken derwijs' verbeterd zal worden. 'Onrechtvaardigheden' zullen via het fonds worden wegge werkt, aldus Van Aartsen. De bewindsman bood excuses aan voor het pamflet met de tekst '50 procent' dat ambtena ren van zijn ministerie dinsdag op het raam plakten, terwijl bui ten duizend boeren demonstreer den. Er worden disciplinaire maatregelen getroffen tegen de medewerkers. Van Aartsen bood tevens zijn persoonlijke verontschuldigin gen aan voor de opmerking 'dat de dijken het toch gehouden hadden', die hij afgelopen zater dag ten overstaan van vierhon derd boze agrariërs in Wagenin- gen maakte. Actieleider W. van den Brink van het actiecomité '100 procent' heeft geweigerd op zijn beurt excuses aan te bieden voor de opgehangen en verbrande pop pen die Van Aartsen symboli seerden. Ongeveer veertig boeren bezet ten sinds gisteravond het regio kantoor van Landbouw in Roer mond. Zij willen een voorschot zonder dat zij reeds betaalde rekeningen hoeven te overleg gen. -A. 1 Wat kunnen ze in Derde-Wereldlanden toch dom zijn. Neem nou de Indonesiërs. Al eeuwen maken ze in de Gordel van Smaragd ketjap, maar al die tijd doen ze het daar volstrekt verkeerd. Onze onvolprezen wetenschappers hebben namelijk onderzocht en bewezen dat het veel efficiënter kan. De soja die als grondstof dient, moet beter gekookt en gegist worden en dan, ja dan krijg je tenminste iets dat op ketjap begint te lijken. Ongetwijfeld zullen genoemde wetenschappers binnen afzienbare tijd een fors gesubsidieerde reis naar Indo nesië maken om de achterlijke inlanders ter plekke de kunst van het ketjap maken bij te brengen. Ze zullen daar ketjap introduceren die zoals zoveel produkten uit de Nederlandse bio-industrie, prachtig van kleur en samenstelling is, maar absoluut nergens meer naar smaakt. Daarna zullen er wel bedrijfjes opgericht worden die ,van de nu nog arbeidsintensieve fabricage een indus trieel proces maken, waarbij je bijna geen mens meer nodig hebt. Wie als Nederlandse ondernemer een beetje slim is, brengt die ketjap daar onder de merknaam Tuan Frits op de markt en neemt er een flink eigen belang in de produktie. Zo ongeveer moet liberale ontwikkelings hulp er uit zien. MERIJN Leidschendam - Mensen zouden het risico op kanker fors kunnen verminderen door meer groenten en fruit te eten. Door dagelijks niet 242 gram maar 400 gram in de maaltijden op te nemen, zouden per jaar tenminste 4000 minder gevallen van kanker worden geconstateerd dan nu het geval is. Dit blijkt uit een inventarisatie van zeshonderd onderzoeken naar het ver band tussen voeding en kanker. De vakgroep Humane epidemiologie en gezondheidsleer van de Landbouwuniversiteit Wageningen voerde de inventarisatie uit in opdracht van het Groenten en Fruitburo. Komend najaar gaat een grote campagne van start die mensen moet bewegen meer groenten en fruit te eten. Apeldoorn - In de stedendriehoek Apeldoorn, Zutphen en Deventer start eind april een proef met het op kostprijs verstrekken van heroïne, cocaïne en amfetamine aan een beperkt aantal verslaafden uit de eigen regio. Het gaat om vijftig nauwkeurig geselecteerde junkies, die de drugs op medische indicatie toegewezen krijgen. In feite gaat het hier om een poging, vijftig ernstig aan drugs verslaafde junkies weg te halen uit het criipinele milieu. De verslaafden betalen Se farmaceutische prijs van de drugs. Die industriële kostprijs ligt aanmerkelijk lager dan de prijs op de illegale markt. Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken is bezorgd dat politiekorpsen en inlichtingendiensten van de verschillende lidstaten van de Europese Unie Europol niet serieus nemen, zolang er geen verdrag ligt waarin regels voor informatie-uitwisseling en privacybescherming vastliggen. Hij zei dat gisteren bij de officiële overdracht van het Europol-ge bouw in Den Haag aan de Europese Unie. Volgens Dijkstal is het noodzakelijk dat binnen niet al te lange tijd de juridische basis, de eigen rechtspersoonlijkheid en de eigen mogelijkheden voor verwerking, opslag en analyse van criminele gegevens voor Europol geregeld worden. „Europol mag niet behandeld worden als onvolwassen kind," aldus Dijkstal. Vooralsnog bevolken 30 verbindingsmensen en vijf analisten van de Europol Drugs Unit (UDI) het gebouw aan de Raamweg in de hofstad. Zij wisselen informatie uit over grote drugzaken en maken analyses over drughandel en het daarmee verband houdende witwassen van geld. Den Haag - Met het afsluiten van een pensioenovereenkomst hebben minister H. Dijkstal van Binnenlandse Zaken en de centrales van overheidspersoneel gisteren een beslissende stap gezet op weg naar de privatisering van het ABP op 1 januari 1996. Er komt voor de 1,2 miljoen deelnemers een aanzienlijk vereenvoudigde pensioenregeling. Als de Stichting Pensioen fonds ABP van start gaat, verdwijnen het tegenwoordige ABP en de algemeen burgerlijke pensioenwet. Het ABP komt dan los te staan van de overheid. De overheid kan dan niet langer putten uit zijn vermogen. Het nieuwe ABP gaat de ouderdoms-, invaliditeits- en nabestaandenpensioenen verzorgen. Voor de vut wordt een apart fonds opgericht. De nieuwe pensioenregeling gaat uit van gelijke behandeling van mannen en vrouwen, houdt rekening met verschillende vormen van samenwonen, voorziet in de mogelijkheid tot individueel bijverzekeren en maakt overdracht naar een ander pensioen fonds mogelijk. Aan de opgebouwde pensioenaanspraken veran dert niets. Arnhem - De bedrijven op het industrieterrein Kleefse Waard bij Arnhem stellen de gemeente aansprakelijk voor de bedrijfs schade als gevolg van de verplaatsing van de raamprostitutie van het Spijkerkwartier naar het industrieterrein. Alleen al de waardevermindering van terreinen en opstallen wordt geschat op enkele tientallen miljoenen guldens. Dit heeft het Onderne mers Kontakt Arnhem (OKA) laten weten in reactie op het besluit van de gemeente de raamprostitutie in principe naar de Kleefse Waard te verplaatsen. Het OKA vreest dat de bedrijven geconfronteerd zullen worden met randverschijnselen zoals drughandel, tippelprostitutie en criminaliteit. Daarnaast kan de locatie voor bedrijven in de directe omgeving, zoals BASF en Akzo Nobel, leiden tot strengere milieu- en hinderweteisen. (ADVERTENTIE) De professional: wat maakt Rijk (Hoogste tijd) de Gooijer tot de vleesgeworden filmacteur? Het doctor Clavan- complex: over de tv-deskundoloog Interviews: Simple Minds, Mary Dresselhuys, Mary-Lou van Steenis Alle MB Bk h programmagegevens Columns van IIII Ij II Witteman, Büch, Midas J. D. Kroeske W II K II Filmtips Los 2,- Voor 20 gulden Vflllfl tot 1 oktober, bel (035) 711 911 TV-MA6* AZ-IN£

de Stem | 1995 | | pagina 3