Gerrit Braks is weer terug op het oude nest 'Huwelijkscrisis' Washington en Londen 'Hei lijden is nu pas begonnen Mét Can -DESTEM- CDJA-aci DESTEM I BINNENLAND BUITENLAND Ariadne Communiceren Veldtocht Verkiezingen BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT PESTEM Regering DESTEM s'yS I "k. SJ J>V /gy DONDERDAG 16 MAART 1995 Nana Mouskouri zal met het interview door Max Steen- berghe in De Stem van 11 maart jongstleden niet echt blij zijn. Want hij laat haar beweren dat Ariane de vrouw was die Perseus een streng wol mee gaf toen hij het labyrint in moest. Dat is lachen dat de lever van Prometheus schudt. De vrouw heette helaas Ariadne (vandaar het gezegde 'de draad van Ariadne'). En het kluwen (makkelijker af te haspelen dan een streng) gaf ze aan Theseus die door koning Unox het labyrint in gestuurd werd om tegen de dinosaurus te strijden. Tegen dergelijke verdwalin gen in het labyrint van de antieke sagencyclus is een en cyclopedie van de mythologie nuttig, zoals die bij voorbeeld door dr. Adelaide van Reeth (let op de spelling!) opgesteld is. Geertruidenberg Maurus Pacher Verwacht moet worden dat de voor de WD gunstige ver kiezingsuitslag geen incident is. Er vindt in onze samenle ving namelijk een individua lisering plaats. Door die individualisering neemt de onderlinge commu nicatie af en laat men zich meer en meer leiden door massamedia. Men wil zich bijvoorbeeld onderling spie gelen. Vandaar dat hele volksstammen naar 'Eigen huis en tuin' en/of 'Goede tijden, slechte tijden' kijken, want in dergelijke program ma's ziet men datgene waar voor men vroeger een kopje koffie bij de buurvrouw ging drinken. Juist omdat men minder on derling communiceert, ver liest men langzaam maar ze ker de vaardigheid om vriendschappelijke gesprek ken te voeren. Men verliest als het ware de omgangsvor men. Daar de televisie ons zoveel narigheid voorschotelt, zijn we vaak blij wanneer we naar iets kunnen kijken waar we niet meer bij na hoeven te denken. En zo gebeurde het dat vele mensen Bolkestein hoorde zeggen dat men daar in Den Haag niet zo Randstedelijk arrogant moest zijn, toen er over een rijksweg in Limburg beslist moest worden. Maar....realiseerde u zich toen dat er na de verkiezingen nóg beslist zal gaan worden over de hoge snelheidslijn, die dwars door het Brabantse landschap gepland is Fijnaart Leendert van de Merbel Het gebeurt wel vaker dat V-1's en V-2's door elkaar worden gehaald. Zo ook in het artikel in De Stem van zaterdag 11 maart over de Tiendaagse Veldtocht van ko ningin Wilhelmina. Daarin wordt vermeld dat de V-2's over het landgoed Anneville vlogen. Voor de goede orde: dat waren V-1's Dongen B. Broeders Als in de ogen van veel Ne derlanders, gezien althans de geringe opkomst van de kie zers (in Breda slechts 42,7 procent), de verkiezingen voor de Provinciale Staten ST rea9eren °P °e Stem het?etZbeh0Udt^ r^:::nTbrief I bewerken I standn 6 het met uw tan<tpunt eens is. nauwelijks belangrijk zijn, dan beloven de landelijke verkiezingen voor regering en parlement, zeker wanneer de ze bijvoorbeeld al over één jaar gehouden zouden moeten worden, niet veel goeds. Is de interesse voor de poli tiek in het algemeen bij een groot deel van ons volk blijk baar toch al tot een minimum gedaald - jeugdige kiezers lieten het met minder dan 40 procent opkomst afweten - het gering aantal mensen, dat wel naar de stembus gaat, blijkt wel erg gemakkelijk te beïnvloeden te zijn. Het volk zwalkt van de ene naar de andere partij en laat de oren hangen naar de popu listische uitlatingen van één van de fractieleiders in het parlement, wiens partijgeno ten in de regering van al deze 'hot items' tot nu toe ook nog maar heel weinig hebben waargemaakt. Wel zeker en niet geheel ten onrechte bestaat er een groot gevoel van onbehagen in de samenleving over de nog al maar toenemende criminali teit en het schijnbare gemak, waarmee talloze buitenlan ders en asielzoekers onze grenzen kunnen overschrij den. Ook zeer gewaardeerde en gerespecteerde 'heren' in de top van onze samenleving en andere weinig verantwoorde lijke lieden vullen hun zak ken met het geld, dat niet aan enkelen maar aan allen toe behoort. Het geld, dat met de bestrij ding van de criminaliteit en van het illegaal verblijf van buitenlanders in ons land ge moeid is, moeten veel men sen, die van een inkomen ver beneden het wettelijk mini mum moeten rondkomen, ontberen. De inkomenspolitiek en de arbeidsverdeling laten zeer veel te wensen over. Het wordt hoog tijd dat er nu eindelijk daadwerkelijk en inhoudelijk politiek gehan deld wordt. Niet slechts een Betuwelijn, een A71 of A73, een nog gro ter Schiphol moeten alle aan dacht krijgen, maar juist en in het bijzonder die knelpun ten in de samenleving, die het welzijn van de individuele burger betreffen, zonder het algemeen belang uit het oog te verliezen. De drie jaar, die deze rege ring en dit kabinet als alles meezit nog te gaan hebben, zullen hard nodig zijn om de instabiliteit en de politieke onrust en onvrede in ons land om te buigen naar meer ver trouwen en meer bestaansze kerheid voor grote groepen in onze samenleving. Of moet andermaal de wal het schip keren en wachten we weer net zo lang tot het water ons aan de lippen staat vóór er maatregelen genomen worden. En wie zijn er dan weer de dupe? Breda A.W. van Mil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Temeuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) maand 29.80 (n.v.t.) kwartaal 86,90 89.40) halfjaar 172.80 177,80) jaar 335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Door Kees den Exter Sint Michielsgestel - Sinds het begin van deze week heeft Gerrit Braks alle touw tjes in handen bij de boeren coöperatie EnCeBe-CeHaVe, een megaconcern met een omzet van 5,5 miljard gulden. Een concern dat in het zuiden vertakkingen heeft zo fijnmazig als een aardgasnet. Zo'n 20.000 boeren kopen er veevoer, kunst mest, landbouwmachines en an dere benodigdheden. En omge keerd zetten ze hun slacht-run- deren en -varkens weer af via 'Veghel'. Het gewone publiek kent CeHaVe-EnCeBe nog het best van de Boerenbondwinkels en van de geel-groene veevoer- wagens op 's Heren wegen. Van dat concern nu is de oud minister van landbouw sinds be gin deze week de hoogste baas. Nog maar een paar weken terug wist Gerrit Braks het tegenover deze krant heel zeker: „Als mijn termijn bij de KRO midden vol gend jaar er op zit, dan ga ik doen wat een man van mijn leeftijd behoort te doen. Uitrus ten." Het viel toen al op dat de oud minister van landbouw wel erg nadrukkelijk terug was aan het Brabantse boerenfront, de thuis haven die hij zo graag en zo vaak verheerlijkt. In een mum van tijd werd Braks aangezocht om de zuidelijke boeren terug te winnen voor het CDA én om de achtergronden van een bestuurscrisis bij het concern CeHaVe-EnCeBe te on derzoeken. Dat het toeval was dat ze voor die twee 'bijbaantjes' waren uit gekomen bij Braks, dat moesten we toch maar allemaal op zijn woord geloven. En wat hem be treft zou geen van beide een vervolg krijgen. Goed, hij had een en ander graag geaccep teerd, zij het 'in de marge van. mijn agenda': ,;We vergaderen op onorthodoxe tijdstippen en plaatsen." Maar ook tóén Viel al wePöp dat Braks wel erg veel carte blanche kreeg bij de bestuurlijke reorga nisatie van het in een absolute crisis verkerende megaconcern. Hij bracht een rapport uit waar- in volstrekt onverbloemd de vin ger op alle zere plekken werd gelegd. Dat rapport ging onmiddellijk en vanaf de eerste hoofdletter tot en met de laatste punt, de openbaarheid in. Braks mocht, nee moést op bepaalde momen ten ook nog komen kijken of zijn adviezen wel werden opgevolgd. Dat alles duidt op wel erg veel vertrouwen in een man die aan het uitdrijven is naar een wel verdiende pensionering. Maar aan al dat vertrouwen mocht enkele weken geleden zeker niet de conclusie worden verbonden dat Braks in was voor iets moois in het zuiden. Dat Braks nu kennelijk toch ge zwicht is valt wel te verklaren. En dat hij zoveel vertrouwen krijgt ook. Om met name de vleespoot van het concern uit het moeras te trekken, zijn tientallen miljoenen guldens nodig. Dat geld wbrdt moét voor een be langrijk deel worden opgebracht door boeren: rechtstreeks, als lid van de coöperatie danwel via de omweg van de schatkist van de NCB. En nou zijn boeren wel goed maar zeker niet gek. Ze willen wel dat er goed wordt omge sprongen met hün centen. Om die boeren overstag te krijgen is de aanstelling van Gerrit Braks als bestuursvoorzitter en presi dent-commissaris een gouden greep. Want Braks is immens populair, spréékt als ^feen ander de' taal van de boer en heeft 'stront aan zijn schoenen'. Hij geldt boven dien als een geboren onderhan delaar en als een man die ge sprekspartners heel snel voor zich inneemt. Hij was, zij het in een ver verleden, secretaris van de NCB en kent de weg in agra risch Brabant op zijn duimpje. En of de kost nou verdiend moest worden in Den Haag of Hilversum, Braks bleef zijn fraaie herenhuis met mooie tuin en talloze scharrelkippen trouw. Hij mag graag voor de camera verschijnen ihet een kijS' of een hark in de hand. Van de oud-bewindsman zelve valt ook nog wel te begrijpen dat hij als kapitein op de brug springt van een schip dat hij zelf Het is 19 september iggg perscentrum Nieuwspoort Den Haag schenkt ir c» Braks een glas water in dat hij bekend maakt fa terugtreedt als minister landbouw. Nu, viereacet) jaar later, is de boerenzoon Odiliapeel terug aan het m risch front als president missaris en bestuursman van de agrarische coöten EnCeBe-CeHaVe. f0I(, op koers moet brengen en den. Niemand heeft Braks horen schamperen over de keerbaan' die hij bij de jj bekleedt sinds hij als i van landbouw aan de ka gezet door de PvdA. Maar dat het voorzittend van de KRO een opstap was® 'nog-een-keer-iets-moois', was wel duidelijk. Braks wat minder nadrukkelijk de functie van Europees missaris, maar reisde verve de wereld af om zichzelf a bevelen voor een topfunctis. de wereldvoedselorganisi FAO. Hij greep naast die hoofdpr Maar wie Braks een beetje k weet dat de troostprijs die hij meepakt in Veghel een dik kolf naar zijn hand is. Braks, geboren in Odiliapi 23 mei 1933, beschouwt zh het symbool van emancipa van het Brabantse platttein „Bij ons was het altijd elf kin ren, tien zeugen en acht koeia zei hij in een interview. In het dorp was hij de eerste een HBS-diploma haalde, diploma handmelken - overijl ook in zijn bezit - was er keiijker. Tot zijn 22e opdek derij, maar er kon er maai boer worden. Zo belandde Ce op het ministerie van landta Bij Cehave-Encebe in Veghe zoon van het Brabantse .plat land weer thuis. Ai is hij het niet eens met die bewering. zou opgaan als het een stanjl ganisatie betrof," zei hij'd dagavond. „Dat is dus niet geval. Door bestuursprobla was de coöperatie in nood raakt. Ik ken die wereld, ik s VERVOLG VOORPPAGINA „Ja, zegt moeder Kitty Lopez, die de advertentie heeft gezet. „Ik doe dit nu al vijf jaar lang en niet alleen om Maico te gedenken maar ook om mijn vrienden en kennissen aan zijn dood te herinneren. Voor de buitenwacht is de rouwperiode over de dood van Maico voorbij. Vijf jaar na dato moet het over zijn. Je moet er niet meer over praten, zeggen ze tegen me. Maar dat is onmo gelijk. Het verlies van een kind kom je nooit te boven. Eigenlijk is het lijden nu pas begonnen." „Het verlies van een kind is een van de ergste, nee misschien wel de ergste ervaring die je kan overkomen," rea geert Inklaar. „Het is een ervaring die je nooit voor honderd procent zult kunnen verwerken." Kitty Lopez kreeg zo'n grote shock te verwerken toen zij op 1 maart 1990 hoorde dat haar toen 21-jarige zoon bij een auto-ongeluk om het leven was gekomen. „De shock was te groot. Ik ben hem 186 nachten lang gaan zoe ken. Ik ging lopen, naar buiten. Ik kon niet geloven dat mijn zoon niet meer thuis zou komen." De nachtelijke zoektochten leidden er toe dat zij werd opgenomen in de psychiatrische afdeling van een zie kenhuis. Die opname duurde drie maanden, daarna mocht zij naar huis. Het was het begin van een rouwproces 'dat nu, na vijf jaar, pas echt lijkt te zijn begonnen.' „En dat is heel normaal," zegt Inklaar. „Wij kunnen dat niet genoeg bena drukken in onze rouwverwerkings- groepen. Dan zeggen mensen: het is nu anderhalf jaar geleden en ik ben er nog niet overheen, is dat normaal of ben ik nou gek of zo? Nee, dat is heel nor maal, zeggen wij dan, het is juist goed dat je erover blijft praten. Het hoort bij het verwerkingsproces. Beter nog: wij stimuleren de deelnemers juist om de gedachte aan de overledene levend te houden. Niet dat praten het pro bleem oplost, maar het werkt wel pre ventief. Het zorgt ervoor dat je geen gekke dingen gaat doen. Want als je in een verwerkingsproces stagneert, word je knettergek. Je gaat stukken gevoel wegstoppen die heel veel later in een onherkenbare vorm kunnen terugko men. Denk aan de mensen met een kampsyndroom. Deze mensen krijgen op oudere leeftijd klachten die zijn te herleiden tot hun kampervaringen." Praten dus. En als dat niet lukt, dan op zoek gaan naar symbolen en rituelen om de herinnering levend te houden, zeggen ze bij het maatschappelijk werk in Breda. Inklaar: „Een boom planten, hoe gek het ook klinkt. Zoals de ouders die hun kind verloren bij een ernstig treinongeval. Hun kind was onherkenbaar verminkt. Zij hadden geen afscheid kunnen nemen. Zij kon den zich geen beeld meer vormen in hun gedachten. Al pratend kwamen zij in hun rouwgroep op het idee om een boom te planten. De hele groep ging mee. Twee ouders die een ten in naam van hun kind. Waaior. niet, als dat symbool je houvast geeft!' Een herinneringsadvertentie is ook symbool en in het geval van de familie Lopez een ritueel dat elk jaar keert. Of het helpt? Kitty Lopez aarzelt: „Het helpt well vind het fijn dat ik er veel reacties op krijg. Ook van vreemde mensen, noten. Ze schrijven me brieven. Maar er was ook een jonge mevrouw die vroeg of ze langs mocht komen. sprak mij heel veel moed in." De pijn slijt, zeggen ze. Moeder Lopez: „Het laatste half jaar gaat het wel stukken beter met me. Mijn hoofd ii weer helder, ik heb weer interessen het leven. Laat ik het zo zeggen: ft pijn slijt, maar de leegte blijft. feestjes lach ik weer mee. mee, terwijl mijn hart huilt." Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Van de ooit door Winston Churchill gekoes terde 'speciale relatie' tussen Washington en Londen is weinig over. Tekenend voor de transatlantische koelte van dit moment is de gang van zaken rond de omstre den visite, morgen op St. Patricks Day, van Sinn Fein- leider Gerry Adam bij presi dent Clinton. Alles is door premier Major ge probeerd om de aan de IRA gelieerde Adams uit het Witte Huis te houden. Volgens de Britse regering werkt de Sinn Fein-baas nog onvoldoende mee aan het vredesproces in Noord- Ierland voor een dergelijk eer betoon. Bovendien pleegt hij - volgens Londen - 'ongewenste' promo tionele activiteiten in Amerika waarbij een eenzijdige voorstel ling van zaken wordt gegeven over Ulster. De door Adams geworven fondsen zouden in de toekomst kunnen worden ge bruikt ter indirecte ondersteu ning van IRA-terrorisme, zo vreest men. Clinton bleef doof voor al deze bedenkingen. Uit pure boosheid gaf de Britse premier daarop vijf dagen niet thuis toen de Amerikaanse president hem probeerde te bellen. Formeel heette het dat Major 'te druk was met de voorbereiding van zijn reis naar het Midden-Oos- ten'. Het is niet de eerste keer dat het dondert tussen Londen en Was hington, maar zelden flitste het zo heftig als nu. De bonje tussen Clinton en Major is onvergelijk baar met de hartelijke vriend schappen tussen John Major en George Bush en tussen Marga ret Thatcher en Ronald Reagan. De huidige afbekoeling begon voordat Clinton was gekozen. Om zich te verzekeren van de steun van, naar schatting, 40 miljoen Amerikanen die op een of andere manier Ierse komaf claimen deed de democratische presidentskandidaat toezeggin gen die Londen liever niet had gehoord. „Vanwege de speciale relatie zijn we misschien wat te schuchter geweest om onze me ning te geven op een positieve manier," sprak de bijna-presi- dent. Hij zegde toe rapporten van Amnesty International over misdragingen van Britse solda ten in Ulster, zijn volle aan dacht zouden hebben. Volgens de Britse media maakt de in eigen land weinig populai re president deze week opnieuw een 'ziekelijk cynische' reken som. „Clintons uitnodiging aan Adams bevestigt zijn status van groezelige Arkansaanse politi cus die bezorgd is een nederlaag te vermijden bij de presidents verkiezingen van volgend jaar. Hij doet alles om het Iers-Ame rikaanse electoraat te paaien, ook al maakt hij daarmee een nonsens van Amerika's lange strijd tegen terrorisme en ver nietigt hij de speciale relatie met Groot-Brittannië, Ameri ka's trouwste bondgenoot," meent Andrew Neil, ex-hoofd redacteur van de Sunday Times. In diplomatieke kringen in Lon den gaat het verhaal dat Clin ton nog steeds verbolgen is over de hulp die de Conservatieven boden aan hun vriend George Bush, tijdens de laatste Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Republikeinse campagnemana gers speurden hier naar even tueel Clinton-onvriendelijk ma teriaal uit diens studiejaren in Oxford. Op de Foreign Office, het Britse ministerie van buitenlandse za ken, worden ook minder per soonlijke factoren genoemd voor de verbleekte 'speciale re latie'. Dat de Koude Oorlog voorbij is en de emotionele ge voelens tussen oudere genera ties Britten en Amerikanen (die samen tegen de nazi's vochten) langzaam maar zeker uitsterven speelt parten. Demografische veranderingen in de Verenigde Staten zijn eveneens belangrijk. Het ge wicht van de oude Angelsaksi sche banden zou steeds minder opwegen tegen de snelle groei in de Hispanische en Aziatische gemeenschap in Amerika. Was hington zou zich daarom meer naar Zuid-Amerika en Azië richten, vermoeden Britse di plomaten. Pijnlijker voor Londen is dat de laatste Amerikaanse presiden ten, voor wat betreft hun relatie met Europa, kennelijk meer ge loven in de industriële kracht en regionale politieke invloed van Duitsland en Frankrijk, dan die van het in de EU geïso leerde Engeland. Diplomaten in de Foreign Offi ce waren allerminst te spreken over Clintons buitenlandse be leid. Diens plannen om de mos lims in Bosnië te helpen door het wapenembargo aldaar op te heffen oogstten hier ongeloof. Volgens de Britten zou het cata strofale gevolgen hebben voor de rest van de Balkan en boven dien het leven in gevaar bren gen van de honderden Brit» militairen en vrijwilligers momenteel in Bosnië dienen. Recente Amerikaanse ideeën ob de vijftigste verjaardag van Day (Victory over Japan Dag hernoemen om een belangrij® handelspartner (Japan) niet "1 verlegenheid te brengen ƒ1" met ontsteltenis ontvangen doe. Britse oorlogsveteranen. Clinton kennelijk niet van is naar Londen te komen deel te nemen aan de ceremo nieën vo.or VE Day (Victory Europe Dag) wekt onbegrip ergernis. Andrew Neil confronteert J Foreign Office met een har® werkelijkheid: „De waai van dat alles is dat de Amen» nen John Major beschouwen a besluiteloos. En irrelevant vo de belangen van Washington^ Sinn Fein-voorzitter Ge Adams heeft succes met SJ fondsenwerving. Alleen a 1 een voor gisteren geP1' lunch in een Newyorks verwachten de organisa'0, Gerry Adams ontmoette gisteren senator Edward Kennedy, eveneens van Ierse afkomst. Het 'hoogtepunt' van Adams' bezoek aan de VS vindt morgen plaats, als hij op de Ierse nationale feestdag St. Patrick's Day het Witte Huis bezoekt. een batig saldo van lar. De Amerikaanse regering verwacht van Adams wel precies verantwoordt wan' geld aan wordt uitgegeven- tionaal-veiligheidsadviseuï ny Lake heeft de Sinn Fein' der duidelijk te verstaan ven dat er in geen geva' mee mogen worden schaft. Adams heeft tien b'J beperking neergelegd. We heb tijden van twaalf t liaanden, en dan fpecialisme ophef ooflük-" Dr- Z- Jergoloog aan de B riek De Klokkenb oprecht verontwaa Hij staat volledig ac' geding van de Ned Leologen dat vand 'echter in Utrecht gericht tegen het Ce Lvoor Erkenning e- Medisch Specialism zeischap dreigt een *Een stoet boeren schadevergoeding. Den Haag - CDA- teleurgesteld. De 'j satie CDJA hebber 'de vernieling in Lansink onder mei Lansink, die woordi onder vuur ligt van zich slachtoffer van Nou, ik vind het niet benaderden om een geweigerd. Ze hebbei Het CDA was altijd donor is, tenzij iema debat bleek het CD CDJA verwijt Lans veranderd. Interruptie, het CDJ debat al met zijn h< concludeert: „Helaa merkwaardige manie Lansink heeft 'enor alleen in het jongen Interruptie een ingez CDJA-voorzitter De tillen aan de 'grap', cd op tafel. Het CDJi DE EUROPESE Ul\ actie van de Can Noordelijke Atlanti terd en die vervo bracht. De Europese comrr se regering van pin de daarop volgend alle diplomatieke met boycotmaatreg De geëmotioneerde tot bezinning te zij vergeldingsmaatref bat de zaak dreigt Canada niet op dez Ook deze kwestie h ls. in zicht dat de U|tgeput zijn. Cana JNoteringsmaatreg leggen. 'n juridische zin h Jhaatregelen te i territoriale waterer aan internationaal bedreigde regio's bigheden. De Spaanse vissei opbrengen. Zij he staande heilbot ge volgens de Canad jee naar huis te n det is niet de eerst Portugese vissers nauw nemen. Ook ?p voor de vangsti n bat licht bezien oogal hypocriet a; oude bondgenoot be wereld te help ?an juridisch onji baarbij niet ede bewaking v buropese vissers.

de Stem | 1995 | | pagina 2