Onderzoek naar ruzie Het Zwin Meerminnefeest in Waterlandkerkje gaat door 'Zeeland zit nog vol met gereedschap' 'Kinderen met katoenen luier eerder zindelijk' PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT bestem Onderwijsinspectie beveelt scholengemeenschap Oostburg extern deskundige aan Zierikzee krijgt komende zomer gehandicaptenpark Four Freedom Awards moet bekender worden in Zeeland Schoondijke heeft volgens burgemeester weinig kans op uitbreiding bouwgrond ZEELAND Schoondijke Vrouwentennis Terneuzen Tennis mannen Bedrijfstennis Terneuzen Behendigheid Fotokring Sas houdt jaarlijkse tentoonstelling Motorshow in sporthal Oostburg Playbackshow in Waterlandkerkje Boerentrekker-trek en artiesten Gordon en Gerard Joling publiekstrekkers Luier Lease Express heeft rond de zestig klanten in Zeeland DONDERDAG 16 MAART 1995 C4 WINTERCONCERT - Muziek vereniging OKK (Oefening Kweekt Kunst) houdt zater dag 18 maart het jaarlijkse winterconcert in zaal Wijffels, aanvang 20.00 uur. Na het optreden van harmonie en drumband kan er gedanst worden op muziek van de in België populaire groep The Jo hn F. Dance Band. Terneuzen - In de vrouwen- tenniscompetitie in het Ter- neuzense Racketcentrum speelden in poule 4 De Meisjes met 2-2 gelijk tegen Nouwen. Namens De Meisjes versloegen Ingrid Scheele en Cnristianne Maas met 15-4 Tiny de Reus/ Janny de Jonge, terwijl bij Nouwen Marian Verhelst en Corry Klaaysen via 13-6 het zoet van de overwinning smaakten tegen Lien Kint/ Emmy Dophemont. UITSLAGEN Poule 1: Van Buren-Tolhoek 0-4. Poule 2: Van Driel-Bakker 4-0, Van Riet-Moerbeke 2-2. Poule 3: Timmerman-Schaart 2-2, Bergen Henegouwen-Jansen 4-0. Poule 4: Van de Starre-Van Kuylen- burg 1-3, De Meisjes-Nouwen 2-2. Poule 5: Bommelijn-Jearitoha 2-2, Hokke-De Smit 0-4, CIS-Schepnet 4-0. Terneuzen - Epskamp/Strij- donk zegevierde met 8-4 over Den Haan/Koole in poule 4 van de Terneuzense tennis- competitie voor mannen. Joh nny Epskamp was met 8-4 te sterk voor Peter Koole, terwijl Tom den Haan op het nipper tje met 7-6 won van Joop Strijdonk. Doorslaggevend was het dubbelspel waarin het duo Epskamp/Strijdonk een 8-4-zege boekte op Den Haan/ Koole. UITSLAGEN Poule 1: Kou wijzer/De Puysseleijr- Edwards van Muyen/De Jonge 3-3, Jansen/Bleyenberg-Schurink/Hie- esch 6-0. Poule 2: Lokken/Van Amersfoort- Erpelink/Kint 4-2, Hamelink/Van Halteren-De Waal/De Rechter 3-3. Poule 3: Oppeneer/Van Damme-Van den Akker/Geuze 2-4, Mol/Blo kland-Van de Zeijst/Körner 6-0. Poule 4: Epskamp/Strijdonk-Den Haan/Koole 4-2. Poule 5: Kriekaard/Visser- Doolaard/Te Wieske 6-0. Poule 6: Balzereit/Meyer-Lo- uweret/Ellenbroek 4-2. Poule 7: Gelissen/Oostvogels- -Aarts/Vennix 0-6. Poule 8: d'Houwe/Van Dijk-Wij- land/Dobbelaar 4-2. Poule 9: Broomchemie-Simpelaar/ Van de Peyl 3-3. Terneuzen - Voor de derde keer in successie werd Roctus kampioen in de hoogste klasse van de bedrijfstenniscompeti- tie in het Racketcentrum te Terneuzen. Tegen Los Amigos werd het 8-0 waardoor laatst genoemd team 'degradeert naar poule twee. Roctus start te in het najaar van '93 en werd toen meteen in december kampioen van poule twee. Vervolgens werd in maart '94 gelijk de titel binnengehaald in poule 1, terwijl men in december '94 eveneens met de hoogste eer ging schuiven. Nu dus de derde titel op rij voor het team Roctus wat bestaat uit Marleen Blanckaert, Mari- sa Adriaansens, Ellen Aper, Geert Saman en Rudi Mar tens. UITSLAGEN Poule 1: Roctus-Los Amigos 8-0, Electron-Trend 7-1. Poule 2: Van Kouteren/Dieleman- De Zeeuw 4-4, ISM 2-Botega 0-8. Poule 3: HCG 2-Kint 3-5, Elopak- Arnen 6-2. Poule 4: Sabina-Arbeidsvoorziening 8-0, Van Wijk-Bachten Dieke 4-4. Zierikzee (ANP) - De gemeente Zierikzee krijgt komende zomer een park met verschillende voorzieningen voor gehan dicapten. Zo komt er onder meer een „blindenpad", een volkstuin op rolstoelhoogte en een voor gehandicapten aange paste speelplaats, picknickruimte en vissteiger. Volgens de gemeente krijgt het gebied landelijke betekenis, om dat Nederland nog vrijwel geen parken kent met dergelijke voor zieningen. Blinden en slechtzienden krijgen door middel van een walkman gegevens over de begroeiing en het dierenleven. Bij de beplan ting langs het blindenpad wordt met name gekozen voor flora die voel- en ruikbaar is. Rolstoelers kunnen in de verhoogde volks tuin planten en wieden. Het idee voor het project ont stond door gesprekken tussen de gemeente Zierikzee en de plaat selijke verpleeginrichting, een instelling voor gehandicapten en de volkstuinders- en visvereni ging. Samen met de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) zijn de ideeën ver der uitgewerkt. „Gehandicapten uit de omgeving kunnen hier terecht, maar ook mensen met een handicap van elders kunnen in het park recreëren," aldus hoofd J.J. Doeswijk van de Zie- rikzeese plantsoenendienst. Op de Nationale Boomfeestdag, 22 maart, worden in het 5,5 hectare grote gebied diverse soorten bomen geplant. De ge meente biedt verder particulie ren, bedrijven en instellingen de mogelijkheid mee te betalen aan een boom, bank of picknickset. Middelburg - De jaarlijkse uitreiking van de Roosevelt-onder- scheidingen, de Four Freedom Awards, moet meer gaan leven onder de Zeeuwen. En de prijsvraag onder de scholieren ('Stel een goede vraag en omtmoet een wereldburger') was zo'n succes dat dit traditie moet worden. Deze bevindingen van de 'Werkgroep Vermaatschappelijking Four Freedom Awards Plechtigheid' is inmiddels overgenomen door de Rooseveltstichting en gisteren ook door Gedeputeerde Staten. Die werkgroep is al een tijdje bezig de bewoners van Zeeland meer bij de plechtigheid te betrekken en verzon ook de scholierenprijsvraag. Een groot succes, vindt de werkgroep. De gelauwerden waren enthousiast en de scholieren spraken soms vlekkeloos Engels. Het voorstel om een ambtelijk medewerker vijf maanden vrij te maken om die 'vermaatschappelijking' komend jaar verder uit te werken is ook aanvaard. Schoondijke - Schoondijke heeft weinig kans op uitbreiding van de bouwgrond. Dat zei burgemeester J. Kruize eergisteren tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad in Schoondijke. kan worden voorzien omdat er momenteel maar een bouwkavel meer beschikbaar is. „We hebben al meegemaakt dat indien er in twee van de drie dorpen IJzendijke, Breskens en Oostburg bouwgrond beschik baar is er zelfs voor het derde dorp geen toestemming werd ge geven. Zelfs bij het zogenaamde inbreien, dus gebruik maken van bestaande lokaties, hebben we zelfs al een afwijzing gehad." Ten aanzien van het openhouden van het zwembad kon Kruize mededelen dat dit pas donder dag door de raad wordt bespro ken. De gemeenteraad krijgt over enige tijd een collegevoor stel te behandelen waarin geld wordt gevraagd voor een kinder- boederij. Of dit nog op tijd zal zijn voor de wedstrijd een Kern waar pit in zit kon Kruize niet beloven. Tijdens de dorpsraad vergadering werd ook afscheid genomen van voorzitter Lucy de Smit en Jaap Velthuis. „Ik heb daar geen hoge ver wachtingen van en dit is geba seerd op de praktijk. Het provin ciaal beleid geeft momenteel weinig ruimte hiervoor. Zoals bekend moet de provincie de bestemmingsplannen goedkeu ren. Daar waar bouwkavels zijn is er soms jaren niet gebouwd. Ik zie dan ook weinig kans op goedkeuring." Kruize antwoordde hiermee op de vraag van de dorpsraad wan neer uitbreiding van bouwgrond Koewacht - In het weekend van zaterdag 8 en zondag 9 april worden op het terrein van de Louise Mieras hondentrainings- school behendigheidswedstrij- den gehouden. Beide dagen be-, ginnen de wedstrijden om 9.30 uur. De zaterdag daarop, 15 april, zijn er vanaf 10.00 uur gehoorzaamheidswedstrijden. w onze verslaggever Oostburg - Een extern deskundige moet het personeels lid van scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg doorlichten. Dat is een van de belangrijkste aanbevelin gen van de Onderwijsinspectie naar aanleiding van de verstoorde verhoudingen binnen het lerarenkorps. Inspecteur Groeneveld bezocht onlangs de scholengemeenschap «i met de directie te praten over de gerezen problemen. Hij is met een aantal aanbevelingen «komen. |et schoolbestuur beraadt zich nog over deze aanbevelingen en „ver de extern deskundige die eventueel wordt ingeschakeld. De problemen spelen al heel lang. Het is een complex van factoren en niet terug te voeren tot één persoon. Vandaar de aanbeveling om een extern des kundige in te schakelen," ver klaarde een voorlichter van de Onderwijsinspectie gisteravond. Het botert al een tijd niet binnen jet lerarenkorps. Het gevolg daarvan was dat drie leraren zich ziek hadden gemeld. Gedu rende twee weken vielen zodoen de lessen uit. De meeste leraren zijn inmiddels weer aan het werk. Alleen leraar Nederlands M. Zwaving zit nog vanwege de Van onze correspondent Sas van Gent - Komend weekend vindt de jaarlijkse tentoonstelling van de Sasse Fotokring plaats. Voor de 31e teer sinds de oprichting in 1963 zullen de leden van deze Sasse club hun werken ten toonstellen in cultureel cen trum de Speye. De Sasse Fotokring bestaat uit vijftien leden, die in leeftijd va riëren van 25 tot 76 jaar. Tot de oudste leden behoort onder meer voorzitter Hubert Uytterhoeven, een amateurfotograaf in hart en nieren en lid van het eerste uur. Tijdens de clubavonden worden foto' s van de leden beoordeeld. Op de tentoonstelling komend weekend zullen circa 65 vergro tingen te zien zijn in zowel kleur sis zwart/wit. De onderwerpen behelsen een breed scala van portretten tot landschap en van macro-opnames tot het meer ab stractere werk. De openingstij den van de tentoonstelling zijn: Vrijdag 17 maart van 18.00 tot 20.00 u, zaterdag 18 maart van 14.00 tot 18.00 u en zondag 19 maart eveneens van 14.00 tot 18.00 u. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Oostburg - In sporthal De Veer- hoek in Oostburg wordt maan dag 17 april de motorbeurs 2 Wheels gehouden. De beurs be staat uit diverse stands van mo torhandelaren, marktkramen met accessoires, onderdelen, particuliere verkoop van motors, demonstraties en live-muziek. Tijdens de beurs worden doorlo pend demonstraties gegeven in roder andere body-piercing, tat too, body-painting, erotic show en special painting. Verder is er een Harley-Da- show en een show van allerlei Japanse modellen, be motorbeurs duurt van 11.00 tot 19.00 uur. De entreeprijs be- ^aagt vijf gulden. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Op zaterdag 10 juni wordt er tijdens net Wieerminnefeest ui Waterlandkerkje een Playbackshow gehouden. Van dit nieuwe programma onderdeel willen de organi- satoren een groot spektakel toaken. „We rekenen op veel drolnemers uit geheel Zeeuws-Vlaanderen," zegt °han Faes van het Meer- roinnecomité. „Een optre den mag maximaal tien mi nuten duren en we hebben een deskundige jury die de deelnemers op uitstraling, mutatie en optreden zal be oordelen." be deelnemers moeten wel een muziekbandje mee- etnen. De playbackshow rogmt om 14.00 uur en af- natikelijk van het aantal eelnemers wordt er opge lden door de jeugd en vol genen. Schriftelijke op- we voor deelname aan de P'aybackshow is mogelijk 27 mei bij Natasja de inwte' Stuerboutstraat 85 ln Waterlandkerkje. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Het ne gentiende Meerminnefeest in Waterlandkerkje gaat door. De organisatie heeft afgelo pen week alle vergunningen van de gemeente Oostburg binnen gekregen, zodat het feest op 9, 10 en 11 juni kan losbarsten. De publiekstrekkers zijn dit jaar de boerentrekkertrek en de ar tiesten Gerard Joling, Gordon en Marianne Weber onder muzikale begeleiding van het uitstekende orkest Sunny Boys. Het bezwaarschrift dat René en Karin Bruggeman, in verband met een omstreeks dat weekein de geplande bevalling, hadden ingediend heeft zijn doel dus niet bereikt. De affaire haalde zelfs de landelijke pers. „We hebben onze vergunningen nog nooit zo vroeg binnen gehad en verder willen we de zaak laten rusten," zegt Johan Faes, secre taris-penningmeester van het Meerminnecomité. Het comité heeft een gedeeltelij ke verjonging ondergaan en be staat nu uit de leden Antoine de Maat (voorzitter), Sjaak de Nood (vice-voorzitter), Johan Faes, Jaap Willems, Gert Jan Oudijk en Paul Willems. „Toch hebben we nog veel steun van de oude garde zoals Cees van Oostrum, Arnold de Wever, Cees de Nood, Henk Tazelaar en Theo Taze- laar," zegt Johan. Het negentiende Meerminnefeest - dat voor de laatste maal op het grasveld in het dorp kan worden gehouden - heeft weer een mooi programma. „Ray Cornips gaat daar bouwen, maar heeft zelfs de start een maand uitgesteld om het feest te kunnen laten doorgaan. Dat vinden we wel klasse natuurlijk," vervolgt Jo han Faes met een glimlach. Het volksfeest begint op vrijdag avond met de opening door de basischool, gevolgd door een op treden van clowns op wielen en Veronica's drive-in-show. Tradi tiegetrouw begint men op zater dagmorgen met de rommel markt, waarna om 10.00 de trai ningen aanvangen voor de echte boerentrekker-trek. Later op de dag volgen dan nog een play backshow en natuurlijk als af sluiting het Meerminnebal in de feesttent. Binnenkort start de kaartenverkoop bij de bekende voorverkoopadressen. Zondag 11 juni kan men genieten of deelne men aan de Meerminneloop, een kindershow en een bal met dan- sorkest Lee Lesco Band. Vooral de terugkeer van de echte boerentrekkertrek uit de succes volle beginperiode in 1981 lever de vorig jaar veel bezoekers op. „Vorig jaar was het moeizaam om voldoende deelnemers bij el kaar te krijgen," zegt Cees de Nood, die samen met onder an dere Arnold de Wever de organi satie van dit onderdeel in han den heeft. „Dit jaar kunnen we maximaal veertig deelnemers toelaten. Het werd allemaal te professioneel en wij wilden terug naar de boerentrekkertrek." De wedstrijd duurt van 13.00 tot 17.00 uur. „We hebben veel medewerking gehad van de gemeente Oost burg," vult Arnold de Wever aan. Er wordt weer gereden in vijf klassen en aanmelding voor de trekker-trek is vanaf vandaag mogelijk bij Cees de Nood (01170-52178 of 53101). „Vol gend jaar staat de twintigste editie op het programma. Wat er dan gaat gebeuren is nog niet bekend." „Zeker is wel dat we dan veel bijzondere activiteiten en een nieuwe locatie zullen hebben," besluit Johan Faes van het Meer minnecomité. ontstane verstoorde verhoudin gen ziek thuis. Leerlingen van de examenklas sen havo-5 en vwo-6 van scho lengemeenschap Het Zwin in Oostburg nemen het inmiddels op voor Zwaving. Ze hebben de directie van Het Zwin een petitie aangeboden waarin duidelijk wordt gemaakt dat ze Zwaving weer terug voor de klas willen hebben. Vooral bedoeld om de leerlingen op een goede manier naar de eindexamens te begelei den. Een afschrift van de petitie is verstuurd naar de Onderwij sinspectie. De ouderraad schrijft een brief naar de directie. De ouderraad vindt namelijk dat de leerlingen de dupe zijn van de ontstane problemen. De leerlingen die de petitie hebben aangeboden den ken er ook zo over. „Kijk, het gaat ons niet om per sonen of om de onstane proble men maar om de leerlingen. Die hebben recht op goed onderwijs. Ze blijven daar nu van versto ken," aldus een verontruste ouder, tevens lid van de ouder raad. „De heer Zwaving geeft goed onderwijs. Hoe hij buiten de lessen om binnen het leraren korps functioneert is voor ons niet belangrijk. Feit is dat de desbetreffende leraar de leerlin gen heeft begeleid naar de exa mens. Daarom is het vinden van een vervanger volgens ons geen goede oplossing. Vooral voor het mondeling examen is het belang rijk dat de leerlingen dezelfde leraar hebben waar ze les van hebben gehad. De kwaliteit van het onderwijs staat voorop. De. leerlingen mogen niet de dupe worden van de problemen. En dat gebeurt nu want lessen wor den hun onthouden." Henk de Bruijn (links): „Ze gooien zó hele gereedschapskisten binnen". foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Middelburg - Twaalf bana- nertdozen vol 'gered gereed schap' zijn gisteren opgela den bij het centraal inzamel punt voor Zeeland, in Mid delburg. Schaartjes, vijltjes, naaimachi nes en vooral veel oude zagen gingen op transport naar Am sterdam, waar ze in een werk plaats van de Stichting Gered Gereedschap worden bekeken en zoveel mogelijk opgeknapt. Daarna gaat het gereedschap naar de Derde Wereld, waar groot gebrek is aan allerlei soor ten handgereedschap. Met be hulp van deze spullen kan beter en goedkoper worden gewerkt in ateliers, hetgeen de ontwikkeling van de derde-wereldeconomie ten goede komt. Het was de tweede vracht in drie maanden tijd, die werd opge haald bij ijzerhandel De Bruijn. Die fungeert sinds augustus van vorig jaar als inzamelpunt van oud, niet meer gebruikt gereed schap. „Je komt de onmogelijk ste dingen tegen," zegt H. de Bruijn. „Ze gooien zó hele ge reedschapskisten binnen. Soms ook hele verzamelingen gereed schappen uit bijvoorbeeld een erfenis. Zeeland zit nog vol met gereedschap". Martha Blom: „Best vreemd dat het luiers leasen in Zeeuw-Vlaanderen niet liep. Er zullen toch wel tien gezinnen te vinden zijn die dit idee zien zittenfoto jaap wolterbeek niet. Dat is een teken dat het allemaal goed gaat. Service is het allerbelangrijkste van mijn bedrijf. Een nichtje van mij heeft een tijdlang bij de luierservice in Amsterdam gezeten. Die man kwam echter op de meest vreem de momenten de luiers brengen en halen. Dan houdt het op een gegeven moment ook op, hè?" Wanneer ze bij het huis van een van haar klanten komt, pakt ze een vuilniszak met schone luiers uit de auto, haalt de vieze luiers op en kijkt op het label van de zak of er nog op- en aanmerkin gen zijn. „Werkt perfect," zegt Blom. „Op deze manier weet ik precies hoeveel luiers ik de week daarop moet afleveren, of dat ik bijvoorbeeld niet langs hoef te gaan omdat ze op vakantie zijn". Luier Lease heeft op dit moment rond de zestig klanten. Volgens Blom is er sprake van een 'spring processie': als er drie klanten bij komen, vallen er vaak ook twee af. „Het verloop is heel groot. Niet alleen omdat mensen het niet meer zien zitten met de service, maar vooral ook omdat de kinderen zindelijk zijn ge worden". In Zeeuws-Vlaanderen is de 48-jarige eigenaresse een jaar geleden gestopt. „Het liep daar gewoon niet. Best vreemd eigenlijk, er zullen toch wel tien gezinnen te vinden zijn die dit idee zien zitten?" Deze tien ge zinnen zijn nodig om de service in Zeeuw-Vlaanderen haalbaar te maken. Voordelen genoeg, zegt Blom. „Kinderen met een katoenen luier zijn eerder zindelijk dan hun leeftijdgenoten met weg- werp-luiers. De reden daarvoor is simpel. Kinderen met een ka toenen luier merken het wanneer ze in hun broek plassen of poe pen. Terwijl kinderen met weg- werpluiers inderdaad de droge billetjes van de reclame hebben. Waarom zouden ze zichzelf trai nen om alles op te houden, wan neer ze toch niets merken?" Aandacht is ook een ander voor deel van de katoenen variant, stelt Blom. „Deze luier moet je vaker verschonen, waardoor je je kind vanzelf meer aandacht geeft. Is alleen maar goed voor de ontwikkeling van het kind". Het gemak van de wegwerpluier weegt niet op tegen de milieu vervuiling. Een klein rekensom metje wijst uit dat een baby per jaar ruim tweeduizend luiers ge bruikt. Zouden dit alleen weg- werpluiers zijn, dan komen er per jaar zevenhonderd miljoen luiers op de afvalhoop. Een ka toenen luier daarentegen gaat twee jaar mee. Het aantal luiers wat per jaar per baby wordt weggegooid ligt rond de zeventig stuks. Maar teruggaan naar die goede oude tijd van de stinkende luiers lijkt voor veel mensen toch te veel gevraagd. „Het lijkt wel alsof veel mensen een trauma hebben opgelopen van de natte luier. Hun kinderen zullen koste wat het kost droge billetjes heb ben. Terwijl alle kinderen voor hun geboorte negen maanden lang in het water hebben gele gen. Niemand die daar ooit scha de van heeft ondervonden". Van onze verslaggeefster Goes - „Bouwvakkers, hè. Die zijn het ergste. Wanneer ik aan kom rijden met mijn bus en ze zien de naam Luier Lease Express. Gegarandeerd dat ik een opmerking krijg zo van 'Heb je voor hem ook nog een luier'?" Martha Blom kan er wel om lachen. Sinds ja nuari van dit jaar is ze de trotse eigenares van het be drijfje dat katoenen luiers verhuurt. Ze is echter al van af 1992 actief in de luierhan- del. „Ik was werkloos en zag een advertentie in de krant waarin mensen werden gevraagd om in Zeeland een luierverhuur-servi- ce op te zetten. Ik reageerde, en voordat ik het wist, zat ik thuis met een katoenen luier, een broekje en een container". Blom kijkt even om zich heen, en steekt dan snel het kruispunt over met haar witte bus. Van daag is het maandag, de dag waarop luiers worden wegge bracht en opgehaald bij haar klanten. „Ik heb een heel leuk contact met mijn klanten. Deze vrouw waar we nu naar toe gaan, heeft een zoontje die een hazelip heeft. Als ik daar kom, en ik zie haar, dan hebben we het altijd even over haar zoontje. Ook als hij in het ziekenhuis ligt, laat ze me regelmatig weten hoe het met hem gaat". Ondanks het volgens Blom zeer leuke contact, zien we geen klant tijdens de tocht. „Gelukkig I

de Stem | 1995 | | pagina 23