Hulst dreigt met ultimatum Dorpsraad zwaaide voorzitter uit :r Gelegenheid I Commissie wil meer variatie tijdens orgelconcerten Hulst DE STEM 'Serenade' voor Ravelijn-leerlingen CONCERT eur.„ Gemeente: 'Eigenaar rommelig perceel Dubbele Poort moet snel bouwen' DAG KLAPPER WAFRA jaar Hoi Fredje Hoi Pa saken eren perspectieven, Dirigent koor Terra Sancta houdt lezing over muziek Stichting Steens carnaval laat noodkreet horen pESTEM ZEELAND C2 oor particulieren Bezorger Gefeliciteerd bruine man v# arige Heer lelegenheid Showband Kloortje verzamelt rommel Kampioenen in het voorlezen Schrijfavonden Amnesty tl f Geen receptie zonder Helmer! Lezing over historie Philippine 116 MAART 1995 DONDERDAG 16 MAART 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. tijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, |formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven /orden uitsluitend geaccepteerd, indien aam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. m behouden ons het recht voor teksten onder opgaaf van redenen te weigeren 'ien de uitgever klachten bereiken over de >gegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Goes for President NTFt 157. Meet us Geersbroekseweg 3. -ijke Kapteijn-van Gelder in Baarle Hertog, Bianca Moorthamer in Temeuzen Rudy Verschueren in Chaam Richard Klute in Hank iou van jou xxxjes Is uit Kirchberg 115-1995 s van Meelen eid tot feliciteren: j 18 maart van 17.00 uur in het s, Cloosterstraat loosterzande. Toffe Peer t vandaag een |teerd Pa, Frank, John, Wil, Michel, pny en Ma H (Manfred) Hartelijk Gefeliciteerd met je verjaardag en vee geluk in je nieuwe wonini broer Piet Espana. goedemorgen 50 jaar is niet niks, maar Abraham zijn een hele klus Hartelijk Gefeliciteerd: Piet jr vanuit Spanje. Het koor is samengesteld uit de meest getalen liederen uit de Russisch-orthodoxe kerk ten linov, 0. Bortnansky, P. Tschaikowsky M. Glin- edjes zoals „Eentonig klinkt het klokje", „Avond inde van de 12 rovers". 'erkrijgbaar: NL-4801 BA Breda -4811 AJ Breda aat 52-54, NL-4811 ZJ Breda. jiujst - De zomerorgelconcerten in je Hulster basiliek, die maar een handjevol publiek trekken, moeten populairder gemaakt worden door y meer variatie in aan te brengen. nat tegt de Commissie Internationale Zomerorgelconcerten in een aan de ge meente gepresenteerd plan van aanpak. ne tommissie wil het programma aan trekkelijker maken voor een groter pu bliek door naast het orgel ook andere ijstrumenten en vocalisten aan bod te laten komen. Het plan is om in juni twee proefconcerten 'nieuwe stijl' te organiseren. Gedacht wordt aan een concert door Charles de Wolf met vier vocalisten en aan een optreden door Jo Ivens, bijgestaan door twee Hulster trompettisten. Met de nieuwe opzet van de orgelcon certen haakt de commissie in op de twijfels die binnen de gemeente zijn ontstaan over de concertencyclus. Om dat er bijna geen publiek op af komt gaan er in het stadhuis stemmen op om de subsidiekraan voor dit evenement dicht te draaien. De commissie vraagt nu de subsidie van 1.300 gulden te mogen gebruiken voor de financiering van de nieuwe opzet. Het verzoek komt donderdag 23 maart aan de orde in de commissie culturele zaken. Die vergadert dan om 20.00 uur in het stadskantoor. De commissieleden buigen zich dan ook over subsidiever zoeken door de Reijnaertstiehting, het mini- en majorettenpeloton De Vossen en de Zeeuwse Volksuniversiteit. De Reijnaertstiehting wil in samenwer king met de bibliotheek een tentoon stelling houden, een puzzeltocht organi seren voor de schooljeugd en een Rey- naertvoorstelling. Op 26 en 26 augustus zullen op verschillende plaatsen in de binnenstad openluchtvoorstellingen worden opgevoerd van een eigentijdse versie van het Reynaertverhaal. De stichting denkt aan die activiteiten bijna 11.000 gulden kwijt te zijn. De Vossen zijn van plan dit jaar op nieuw een groot concours te organise ren en komen daarvoor 700 gulden tekort. De Zeeuwse Volksuniversiteit tenslotte wil in het kader van het 50-jarig bestaan een jubileumviering in Hulst organiseren. Het gaat om een concert met onder meer het Hulster Gemengd Koor in de basiliek. De ZVU probeert de gemeente te paaien met de belofte dat ze een eventueel overschot aan baten wil schenken voor de restau ratie van de basiliek. Voorlopig geeft de begroting echter alleen nog maar een tekort van 1.300 gulden te zien. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst wil dat de eigenaar van een braakliggend perceel nabij de Dubbele Poort binnen drie maanden zijn bouwplannen uitvoert. Zo niet dan moet hij voor een deugdelijke omheining om het gebied- je zorgen. De plek is al jaren een doom in I iet oog van de gemeente. De afrastering is ondeugdelijk, de stoep is ter plaatse vrijwel on toegankelijk en het onkruid tiert welig. Eerst stond er jaren- „,ig een verlaten bouwvallig mnkelpand. Dat werd uiteinde lijk afgebroken en er kwamen I tekeningen op tafel voor een I nieuwbouwproject. Daar is nog steeds niets van terechtgekomen. Volgens wethouder G. van de Voorde van Ruimtelijke Orde ning heeft de eigenaar/project- I ontwikkelaar wel de intentie te gaan bouwen. „Maar het duurt allemaal wel erg lang," vindt Van de Voorde. „Langer dan we eigenlijk willen." Het afscher men van het perceel vindt de wethouder ook geen echt fraaie oplossing, „maar het is in ieder geval beter dan hoe het er nu uitziet." De plannen van de ontwikkelaar voorzien volgens Van de Voorde in de bouw van zeven apparte menten met op de benedenver dieping winkels en kantoren. Maar wanneer die plannen wor den uitgevoerd weet de wethou der niet. „We hopen op korte termijn een oplossing te vinden. Maar ik zie weinig wettelijke mogelijkheden de ontwikkelaar te verplichten tot bouwen." Wel zegt Van de Voorde toe zo snel mogelijk een stukje trottoir voor het terrein, dat momenteel in slechte conditie verkeert, te verbeteren. Van onze correspondente Lamswaarde - Tony de Ruysscher, de dirigent van het koor Terra Sancta in Lamswaarde, houdt vrijdag 17 maart in de Luifel in Lamswaarde een lezing met als onderwerp 'Muziek in vele aspecten'. Aanvang 20.00 uur. Toegang vijf gulden. Volgens De Ruysscher is muziek een werkelijkheid waarmee iede re mens elke dag te maken krijgt. Voor de een is dat een deuntje, voor de ander een klas sieke compositie, maar muziek werkt direct in op de emoties. Hoe beter men muziek begrijpt, Van onze correspondent Kloosterzande - Zaterdag 18 maart trekken bestuur, leden en een groot aantal helpers van Showband Kloortje erop uit om spullen te gaan verzamelen voor hun rommelmarkt van 25 en 26 maart. Zij zullen huis aan huis aanbel len in Kloosterzande, Walsoor den, Noordstraat, Waterstraat, Kuitaart en Hengstdijk. Op andere plaatsen in de ge meente zullen zij spullen komen ophalen bij mensen, die dit heb ben doorgegeven. Dit kan vóór zaterdag bij J. Neeteson, Pres. Rooseveltstraat 4 te Klooster zande (01148-2944). Onder het motto 'niets is te gek' zullen grote, kleine, oude en nieuwe spullen en spulletjes worden verzameld en in de loop van de volgende week gesorteerd en uitgestald worden in en om clubgebouw Kloortje en in twee 'enten, om in het volgende weekend te worden verkocht. f EDITIE ZEELAND Redactie Jerneuzen: Zuidlandstraat 32, 21767150"18924'faX 01150~ JJjdacteuren: Peter Oggel (editie- ™f) Frank van Cooten, Rein an der Helm, Florence Imandt, '°n Koomen (sport), Harold e Puysseleijr, Eugène "arstraeten. Klokstraat 1tel. 01100- "030, fax 01100-21928. ciev Ct|eUr" ^ees ^aas (provin- 1,7® Steenstraat 14, tel. 01140- 01140-19698. S^en: Frank Deij (plv. ed. Gerlach Hochstenbach. !avertentieverkoop teTHii?®"1 Zuidlandstraat 32, 'al. 01150-17920. ta>(01150-96554. ariegenwoordigers: Huta c»0eiie' Hans Dimmers. 13751 eenstraat 14> tel. 01140- ^riegenwoordigers: van den Brande, MananVerstraeten. Hte^54HarryMuUrmanS' t'Wen van ommerS en °Penin9s- Pa9ina A2 afdelingen op De Stem, 076-236911 hoe meer men er van kan genie ten en met deze gedachte voor ogen wil de muziekdocent, Ste- kenaar van geboorte, een avond verzorgen waarin hij zijn toe hoorders meeneemt door muzie kland. Hij doet dit aan de hand van voorbeelden en mengt er ook nog wat theoretische kennis door. Aan bod komen tijdens de le zing: het Gregoriaans, het lied in de late Middeleeuwen, de barok met Bach als voorbeeld, de klas siek met als voornaamste verte genwoordigers Mozart en Van Beethoven en de romantiek met als voorbeeld de Danse macabre van Saint Saens. Voor de spreekavond is een be roep gedaan op de sopraan Mari na Meuleman die enkele werken vertolkt. Op haar programma staan de overbekende liederen: Ave Maria van Schubert en het Viljalied van Léhar. Tony de Ruysscher begeleidt haar aan de piano. Hulst - De voorleesronde voor scholieren uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen leverde twee win naars op die hun regionale kleu ren gaan verdedigen in Middel burg. Annegien Lips van de basis school Moerschans uit Hulst en Brechje Merckx van de Inghelo- senberghe uit Sint Jansteen kre gen de voorkeur van de jury. De jury bestempelde de kwaliteit van de avond als erg hoog. Annegien en Brechje proberen op 8 april door de provinciale ronde te komen. De provinciale voorleeskampioen mag meedoen aan de nationale wedstrijd. Van onze correspondente Kloosterzande - In de Open bare bibliotheek van Kloos terzande wordt maandag 20 maart een schrijfavond ge houden en diezelfde avond is er een dergelijke activiteit in de bibliotheek in Huist. Op de schrijfavonden zijn voor beeldbrieven aanwezig die over geschreven kunnen worden. Meestal zijn er drie verschillende gewetensgevangenen waarvoor men kan schrijven. Iedereen is welkom. Vorige maand is er een succesvolle actie geweest voor Mustafa al Ass, de Syrische ge wetensgevangene waar de adop- tiegroep Oost-Zeeuws-Vlaande- ren zich al jaren voor inzet. De avond in Kloosterzande is van 18.30 tot 20.00 uur en in Hulst van 19.00 tot 21.00 uur. Mevrouw Hagemans krijgt bij haar afscheid van de dorpsraad een bloemetje van de heer van de Bosche. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hengstdijk - De dorpsraad van Hengstdijk heeft gisteren af scheid genomen van haar voor zitter mevrouw J. Hageman-van Damme. Dat gebeurde tijdens de jaarvergadering van de dorps raad in gymzaal De Schuur. Tijdens de bijeenkomst kreeg de scheidende voorzitster een groot bloemstuk aangeboden, ten te ken van waardering voor haar jarenlange inzet. Mevrouw Ha- geman is vijftien jaar actief ge weest in het bestuur van de dorpsraad en hanteerde vele ja ren de voorzittershamer. Ze legt nu haar functie neer omdat ze verhuist naar Vogelwaarde. Van onze correspondent Sint Jansteen - De Stich ting Steens Carnaval doet een beroep op de Steense bevolking om de viering van het jubileumjaar moge lijk te maken. In 1996 bestaat de vereniging 33 jaar en dat wil men niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Om dit echter mogelijk te maken moet er nog veel gebeuren want er komen ver- Jubileumviering in gevaar door vacatures schillende vacatures in het carnavalsbestuur. Voorzitter Ronny Wijsevelde legt de voorzittershamer vol gende jaar neer en zijn vrouw Magda stopt na vele jaren met het secretariaatschap. De hui dige voorzitter blijft wel aan als raadslid maar is toch ook van mening dat de gelederen versterkt zullen moeten wor den om er een geslaagd jubi leumjaar van te maken. Iedereen die straks weer graag carnaval viert kan nu al een steentje bijdragen. Het is be slist niet nodig dat men bij voorbeeld maanden achtereen wagens gaat bouwen of gaat werken voor een carnavals groep. Er zijn nog genoeg an dere werkjes die vervuld moe ten worden en waarvoor men graag nijvere handen en gees ten zag aantreden op vrijdag 17 maart om 19.30 uur in café de Kroon. Mogelijke kandida ten kunnen vrijblijvend een kijkje komen nemen. Hulst - Net als alle andere eindexamenkandidaten in Nederland, kregen ook de 4-mavo leerlingen van Het Ravelijn in Hulst gistermid dag een exemplaar van het Boekenweekgeschenk. Docent Nederlands E. Verstoe ten reikte 'Serenade', geschreven door Leon de Winter, uit aan zijn eindexamenklas. De Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek, die de gisteren gestarte Boekenweek organiseert, ver strekt het Boekenweekgeschenk gratis aan alle eindexamenkan didaten van vbo, mavo, havo, vwo en mbo. Verstraeten zegt het boek in de Nederlandse les van komende vrijdag met zijn leerlingen te willen bespreken. „Dan zullen we er ruim aandacht aan beste den." In Serenade komen de Duitse jodenvervolging en de oorlog in Bosnië direct met elkaar in ver binding te staan, nadat een 74-jarige weduwe iets van haar eigen oorlogsverleden heeft her kend in het televisie-relaas van een Bosnische vluchtelinge. „Ik vind het een kwalitatief goed boek. De Winter legt in Serenade de link tussen de Tweede We reldoorlog en de oorlogen van nu. Hij laat zien dat er in al die jaren maar bitter weinig veran- derd is," aldus docent Verstrae ten. De zestigste Boekenweek loopt tot en met zaterdag 25 maart en staat geheel in het teken van de herdenking en de bevrijding van de Tweede Wereldoorlog. Het motto van de Boekenweek is dan ook 'De Vijftigste mei'. Het Boe kenweekgeschenk krijg je ca deau bij aankoop van 19,45 aan hoeken. De eindexamenkandidaten van Het Ravelijn nemen hun exemplaar van het boek van Leon de Winter in ontvangst. foto camile scheistraete THEATER MIDDELBURG Scapino Ballet (dans) - met Ka thleen van Ed Wubbe - Stadsschouw burg Molenwater 99 - 20.00 uur (ƒ25) KLASSIEK GOES Forguette Mi Note - 't Beest Bees tenmarkt 3 - 22.00 uur MIDDELBURG Beiaardconcert - door stadsbeiaar- dier H.G. van Putten - Abdij Abdijp lein - 12.00-13.00 uur ZIERIKZEE Marianne Boer (piano) - met wer ken van Schumann en Brahms - Concertzaal Oude Haven 13 - 20.00 uur 20) POP EN JAZZ VLISSINGEN Linda Hopkins her Black and Blue Quartet (blues) - met Brad Bobo (bas), Robert Kyle (sax), Danny Hartley (piano) en William White (drums) - Arsenaaltheater Arsenaal plein 7-20.30 uur (ƒ35) DIVERSEN AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum -14.00 uur Sport-overdag instuif - 't Sportuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jaar - (ƒ3,-) Boekenweek - diverse activiteiten rond thema De 5e mei - Bibliotheek Szydlowskiplein 2 - do 16 t/m wo 22 mrt - tijdens openingstijden (gratis) CLINGE Ouderengymnastiek - KBO - Mal- pertuus-15.00 uur Biljarten - KBO - Malpertuus -13.30 GRAAUW Kaarting - gemeenschapshuis - 13.45 uur HENGSTDIJK Vleeskaarting - 't Jagershuis -14.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje - 19.30 uur KAPELLE Studiedag - 'agrarisch gebied, ruim te voor iedereen' - De Vroone OOSTBURG Cursus - 'Lijden tussen apathie en opstanding - parochiecentrum - 20.00 uur PHILIPPINE Lezing over 80-jarige Oorlog - hotel Au Port - met mevrouw De Sloovere -19.30 uur SLUISKIL Circus Bavaria - Groenoord -14.15 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur The River Wild HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Star Trek Generations 20.00 uur The River wild 20.00 uur Nell 20.00 uur Dumb Dumber MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Priscilla Queen of the desert VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Dumb Dumber 20.00 uur Star Trek Generations 20.00 uur Nell GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Taxandria 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Pret-a-porter 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Just cause 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Drop zone 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Nell 17,20.00 en 22.30 uur Quiz show 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Junior 14.30,17.00 en 20.00 uur Stargate 14.30, 17.00, 20.00 en 22,30 uur Farinelli 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The river wild 20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30 uur De Leeuwekoning 17.00 uur The Lion King 20.00 en 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Pret a Porter 20.00 uur Nell 20.00 uur The River Wild 20.00 uur Just Cause Tijdens de receptie ter gelegenheid van het huwelijk van Marijke en Berend, merkte de vader van de bruid met iets van nostalgie in zijn stem. op: ..Nu zou eigenlijk ome Helmer binnen moeten komen!" Op hetzelfde moment rees het beeld van genoemde ome Helmer haarscherp voor mijn geestesoog op. Hij moet nu zoiets van negen tig jaar zijn, als hij tenminste nog leeft. In zijn beste tijd was hij één van de vele types die bij de stad hoorden als de torens en de molens. Een zwart, ietwat groenig uitgesla gen pak droeg hij. Onder het colbertjasje ontwaarde men een gebloemd vest. Hij droeg boorden met omgeslagen punten, die hij - de hemel mag weten waar - op de kop wist te tikken. De ruimte boven het vest werd gemarkeerd door een gebloemde strik. Hij had op zijn schrander snuitje een kleine bril met metalen randen. Hij werd nooit gezien zonder zijn grote, zwarte pa raplu. Ome Helmer werd dikwijls opgemerkt op de obligate re cepties na trouwerijen. Hij moest veel familie hebben.... „Ik ben ome Helmer," zo stel de hij zich eenvoudig aan de aanwezigen voor. Deze sim pele identificatie van zijn iet wat bizarre persoon was. ge zien de situatie die ontstaat waar twee families in één so ciaal spoor gaan rijden, ruim voldoende. De familie van de bruid dacht dat Helmer een nog onbekende oom van de bruidegom was, terwijl men van bruidegomskant accep teerde dat Helmer bij de ver wanten van de bruid behoor de. Ome Helmer zocht en vond meestal een onopvallende plek in een hoek, waar hij zich met de paraplu tussen de knieën neer liet zinken. Ge woonlijk koos hij zijn zitplaats op grijpafstand van de in gla zen geparkeerde sigaren. Ome Helmer was op zijn best als hij een paar borrels op had. Dan ontpopte hij zich als spelleider. De deelnemers moesten op Helmers com mando 'Glas voor je snavel!' hun glazen aan de lippen zet ten. Was dit naar Helmers oordeel goed gelukt, dan riep Helmer: „Glas voor je navel!" Hup! Daar dwaalden de gla zen tot middenrif-hoogte. „Glas op de tafel!" kraaide Helmer nu. En pats! Daar stónd het nobel vaatwerk Dit spel kon tergend lang du ren, maar niemand wilde ome Helmer als spelbreker kwet sen. Gaandeweg begon ome Hel mer zich te profileren als ge regelde receptieganger. Men ging zijn stamboom na, waar bij al snel bleek dat hij niet tot de familie van enig pas ge trouwd stelletje behoorde. Sterker nog: hij had totaal geen familie! Weldra was ie dereen, die het aanging, van Helmers bedrog op de hoog te, maar toch wenste niemand hem te ontmaskeren. Integendeel! Men vergaf hem niet alleen zijn kortstondig verblijf dicht bij de sigaren, maar gaandeweg werd hij als een soort mascotte be schouwd. Helmer de Sjamaan. Ja, het kon best zo zijn dat men aan ome Helmers ver schijnen en aan zijn ceremo nie met het glaswerk een ma gische waarde was gaan toe kennen. Toch kwam er een onver wacht einde aan oom Hel mers escapades. Toen hij eens een trouwreceptie in een huis aan de Keizerstraat verliet en zich in de vestibule in zijn jas liet helpen, werd zijn tegen de wand geplaatste paraplu be sprongen door de hond des huizes. Het ding viel open en nu bleek hij als een zwarte, zijden hoorn des overvloeds gevuld te zijn met sigaren, stukken worst, blokjes kaas en een assortiment nootjes. Ome Helmer was in de volle zin des woords een kruimel dief. Hij maakte zich met zijn regenscherm uit de voeten. En het eindigt als een sprook je: Niemand heeft hem ooit meer op een receptie gezien! Maar we missen hem soms wei! Phillipine - De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine houdt een bijeenkomst in hotel Au Port. Aanvaiig 20.00 uur. Mevrouw H. Sloover houdt een lezing met als thema 'Een rondgang door Zeeuwsch-Vlaanderen met als rode draad de Tachtigjarige Oorlog. Zij verluchtigt haar lezing met dia's.

de Stem | 1995 | | pagina 19