eijboer geeft de strijd niet op Q Emmadorp vecht tot het bittere einde elektravon DE STEM jferneuzen wil koste wat kost industrie op westelijke kanaaloever Vlissingen en Rotterdam willen rijkssteun Cj iVP-kandidaat gaat wettelijke basis van mondelinge afspraak onderzoeken DESTEM Dijkwel exit Provinciale VW pleit voor vlieger strandjes langs de Zeeuwse kust Illegale motorracers op de linkeroever zijn ongrijpbaar voor politie Vijf gewapende overvallen in een maand op Walcheren Forse toename van aantal Zeeüws-Vlaamse stakers ostudio mark neelemans iddelburgse chrijft winnende column COMMENTAAR 'n Questie van Service U kunt zo bij ons binnenrijden voor 'n reparatie terwijl u wacht, of 'n gratis controle. Ma/vrijdag tot half 6 en zaterdags tot 1 uur. (MAART 1995 J jksreportage en maak kans op een 'on naar een zonnige bestemming. fio mark neelemans in terneuzen OMAAR EEN REPORTAGE! over prijzen en mogelijkheden (ook 's avonds) <en tel. 01150-18184 fax 01150-16243 elektrische installaties schakelpaneelbouw industriële automatisering Zeeland DONDERDAG 16 MAART 1995 DEEL «onze verslaggever iieuzen/VIissingen - De gemeente -neuzen voelt er niets voor om de Lkkeling van het westelijk ka- 'iioevergebied in Terneuzen afhan- Ljte maken van de aanleg van de Lof de bouw van een nieuwe zee been klant interesse toont in het po- Lge industriegebied moet ie meteen 'Ceen terrein geholpen kunnen wor- in die zin wil burgemeester R. Bar- Terneuzen dat het gebied voor de iofflst gereserveerd wordt. Barbé bracht dat gisteren in Vlissingen tijdens een vergadering van de Raad van Bestuur van het havenschap Terneuzen naar voren in een reactie op een studie naar de industriële ontwikkelingsmoge lijkheden van het gebied. Daar is door Kolpron Consultants uit Rotterdam naar gekeken omdat in dat gebied de aanlanding van de Wester- schelde Oeververbinding is gepland. Kolpron is van mening dat het WOV-tr- acé zo westelijk mogelijk moet komen te liggen om het optimale ontwikkelings kansen te bieden. De visie van Terneuzen wijkt enigszins af van de wijze waarop het havenschap Terneuzen de grond voor latere ontwik kelingen wil parkeren. Het gebied komt in de ogen van het dagelijks bestuur van het havenschap pas ver na het jaar 2000 aan de beurt als de Axelse Vlakte en de Autrichepolder zijn volgebouwd. En dan nog pas als het kanaal wordt verbreed of als er een nieuwe er een nieuwe zeesluis komt, zo was het voorstel om de aanbe velingen van Kolpron over te nemen ge formuleerd. Barbé noemde de opstelling van het ha venschap, waar Terneuzen overigens zelf ook deel van uit maakt, te defensief. Het was Barbé trouwens ook opgevallen dat er in het voorstel van het bestuur met geen woord gerept werd over de WOV. „Als er al iets gebeurt in dat gebied dan is het wel de WOV," merkte hij cynisch op- Hij vroeg zich ook af of het wel op de weg van het havenschap lag zich uit te spreken over het gebied. De landstrook valt tenslotte niet onder het beheersge- - bied van het havenschap. Voorzitter van de Raad van Bestuur, ge deputeerde D. Bruinooge, viel Barbé grotendeels bij. Maar-niet van harte. De WOV had natuurlijk vermeld moeten worden, vond Bruinooge en hij, de gede puteerde van Economische Zaken, vond ook dat een klant koning moet zijn. En tja, of het een taak is van het havenschap om wat over Terneuzens grondgebied te zeggen?. „We hebben tenslotte een derde van de kosten betaald. En we hebben er een mening over". „Een vierde," corrigeerde Barbé. „En we kunnen wel over alles een mening venti leren. Maar ik vraag me af of dit wel zo zinnig is", zei Barbé die er aan toevoegde dat er in de gemeenteraad van Terneuzen ook niet over zaken wordt gesproken die het pakkie-an van Den Haag zijn. jionze verslaggever .eskens - ZVP-kandidaat Bram Heijboer uit Breskens jleen jurist laten onderzoeken of het mondelinge 'he- aakkoord' binnen de ZVP wellicht toch een wettelijk ®is heeft, zodat hij alsnog de tweede statenzetel kan laimen. West Zeeuws-Vlaamse ZVP- jienadrukte gisteren de strijd de tweede ZVP-zetel 'onder 1 enkele' voorwaarde te zul- h opgeven. fajboer nam gisteren zijn uitla- ïjinde Stem van woensdag te- nj, „Ik heb gezegd dat wij in Zeeuws-Vlaanderen de |taiws Vlaamse Volkspartij niet g vallen. Maar daarmee heb iniet gezegd dat we ons bij de lol neerleggen". Df kwestie draait om de bezet- 1 jij van de tweede ZVP-zetel in piïinciale Staten. Volgens de irde zou die toekomen m Hulstenaar Cor van Leuven, fezou echter al ruim voor de ver hangen een 'herenakkoord' lijn gesloten, waarbij is bepaald Sa Haag - Marte Kappert, teling van de Christelijke Scholengemeenschap Walche- ra in Middelburg heeft giste- ki in het kader van de Dag van de Literatuur in Den Kaag een complete boeken lijst gewonnen. ïarte schreef de winnende co- ten in een wedstrijd die uitge schreven werd door de stichting Sirene Zeeland. Schrijver Dirk 'anWeelden reikte de prijs uit. i" leerlingen van ha- ffi/vwo-scholen uit heel Zeeland vertrokken gistermorgen vroeg raar het Concertgebouw in Den Daar konden zij zich de dag vergapen aan beroemde schrijvers, musici en caberatiers Joost Zwagerman, Huub van der Lubbe van De Dijk en teipvan 'tHek. Sen aantal Zeeuwse leerlingen ®eg de kans om de schrijvers nhriaan van Dis en Dirk van "eelde te interviewen. dat niet de lijstvolgorde beslis send zou zijn, maar wie de mees te stemmen zou halen. In dat ge val zou Bram Heijboer, na lijst trekker Jean-Paul Hageman, het tweede ZVP-statenlid worden. Van Leuven houdt echter vol dat een dergelijke afspraak nooit heeft bestaan en wil zijn zetel dan ook niet prijsgeven. Gisteren kwam echter plots een volgens Heijboer net na de ver kiezingen verstuurde brief naar buiten, geschreven door de drie ZVP-kandidaten uit Midden- Zeeuws-Vlaanderen. In de brief, die overigens niet ge dateerd is, wordt ondermeer ge steld dat Van Leuven bij een eer ste partijbijeenkomst zelf zou hebben opgemerkt dat de volgor de niet van belang was, maar het aantal stemmen dat per kandi daat binnengehaald zou worden. De Midden-Zeeuws-Vlaamse ZVP-ers gaan er op grond van de verkiezingsuitslag dan ook van uit dat Heijboer de tweede zetel moet bemannen. Heijboer zelf stelde gisteren dat er van de 27 ZVP-kandidaten mi nimaal zeventien zijn die er pre cies zo over denken. „Van Leuven kan ons toch niet allemaal voor leugenaar uitma ken. Dat hij die afspraken nu ontkent is ronduit beledigend voor al die mensen die dat wel beamen. Juist omdat er een ak koord lag hebben wij in West Zeeuws-Vlaanderen de concessie gedaan om geen tweede plaats op de lijst te eisen. Ik leg me hier ab soluut niet bij neer. Dat kan ik ook niet maken tegenover alle West Zeeuws-Vlaamse kiezers". Tijdens een nieuwe ledenverga dering zal worden bekeken wat de partij nu te doen staat. Wat Heijboer betreft mag daar het be sluit worden genomen om Van Leuven te royeren. „Als dat gebeurt zal ik mij daar zeker niet tegen verzetten", aldus Van Leuven. „Dan ga ik als onaf hankelijk statenlid verder". We het huidige scenario voor het college van Gedeputeerde Sta- analyseert, moet tot de conclusie komen dat de PvdA de D66- Qeaeputeerde Dijkwel wel erg makkelijk heeft laten vallen. ,e hj™A heeft met een zetel verlies toch haar twee GS-zetels be- nSi de guillotine omlaag giert op weg naar de politieke «van Dijkwel. En dat is geen vanzelfsprekendheid. 'Politiek on- «soen en menselijk gezien niet netjes,' zo werd er gisteren in de ,™jl over geoordeeld. Alle zegsmannen wisten het al: de PvdA ™tt met de VVD voor de onderhandelingen begonnen een geme- p®,?aak gêmaakt en de anderen voor het (machts)blok gezet. wek loopt niet altijd hand in hand met fatsoen, maar wat in dit tuT1r«e,?n ele9antere oplossing zou zijn geweest, is de opstelling: J-WD' twee PvdA, één CDA (of één SGP met steun van en een D66. Dit is een prima afspiegelingscollege voor monistisch bestuur. IS met voor gekozen, omdat de niet-confessionelen met zo'n op- "9 voor te veel oppositie van de christelijke partijen vrezen. vrJü shon9er van de sociaal-democraten, gekoppeld aan de fat J voor te vee' confessionele onrust de komende jaren, is D66 -Geworden in deze formatie. kb va -ete's voor het CDA> °P dit moment de meest waarschijnlij- heeftf' "oudt 'n dat de partij die in stemmenaantal evenveel stem, n als 066 'èn a'een commissaris van de koningin met leteks 'n de GS-vergadering heeft), comfortabel zijn twee GS- VVD/P lui terwi)' 066 °P straat staat' Maar zo ko°P )e als en ei natuurlijk wel de op een na grootste partij in de Staten Maar riff uel|jke vrede in de tent- Dijkwel is gewoon verkocht. heiri „i et P°'itiek en democratie is de macht van de meerder- "ciq, air SDraavIu°5men ironici het bestel "ever de dictatuur van de welbe- Sekeorri k _ien de kenkelarij. Voor D66 is het in elk geval een om- rien Hi, b®dankie voor vier jaar hard collegiaal samenwerken. En Nou hA le?e telkens niet eendrachtig hoe collegiaal men was? collp'mLi j en ln mindere mate de VVD, hebben laten zien hoe 9 aa'de Middelburgse politiek in werkelijkheid is. Van onze verslaggever Hulst - Bewoners van Emma dorp voerden gistermorgen een spontane actie tegen de bouw van het bezoekerscen trum in hun woonplaats. In het stadhuis van Hulst verza melden ze een kleine honderd handtekeningen waarmee ze hun bezwaren tegen het cen trum kracht bij willen zetten. Wethouder G. van de Voorde zei gisteren dat binnen een week duidelijk zal zijn of het Zeeuws Landschap in Em madorp mag bouwen. De Emmadorpers deelden sten cils uit met het opschrift 'Loop Emmadorp niet onder de voet. Geen info-centrum'. Ook kregen bezoekers van het stadhuis en ambtenaren demonstratieve 'rouwbrieven' in de hand ge drukt, waarin de bewoners 'met droefheid melden dat Emma dorp na een zware strijd in de toekomst zal overlijden'. „Zo goed als alle bewoners van Emmadorp staan achter onze actie," zegt mevrouw M. van Warmenhoven, een van de be woonsters. „We willen met deze actie laten zien dat we absoluut niet akkoord zijn met de plan nen. We vechten tot het bittere einde," vult Emmadorper S. van Gansen aan. Ook in Hulst bestaat er volgens de actievoerders voldoende sympathie voor de bezwaren die de bevolking van Emmadorp te gen het bezoekerscentrum heeft. „Men kan niet begrijpen dat als alle bewoners tegen zijn, het centrum er toch komt," stelt een andere demonstrant. Leefbaarheid De bouw van het bezoekerscen trum Saeftinghe houdt de ge moederen in Emmadorp al maanden bezig. De bewoners zijn bang dat het centrum ten koste gaat van de leefbaarheid van hun dorp. De gemeente Hulst denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. De bezoekers stroom naar het centrum en het natuurgebied Het Verdronken Land van Saeftinghe is volgens gemeente, provincie en Zeeuwse Landschap best in goede banen te leiden. De bewoners denken daar als bekend anders over. Zij zijn bang voor een toename van het aantal bezoekers'en vrezen de daarmee gepaard gaande (verkeers)overlast. „Het Zeeuws Landschap zegt dat met een centrum de wild groei van illegale bezoekers van het Land van Saeftinghe tegen kan worden gegaan. We bestrij den dat er nu sprake is van een grote wildgroei. Want zonder begeleiding het Land van Saef tinghe in te gaan, is veel te ge vaarlijk. Er zijn nauwelijks mensen die dat doen. Maar de gemeente Hulst gelooft het Zeeuws Landschap. Wij zeggen: Bewoners van Emmadorp verzamelen handtekeningen van stadhuis-bezoekers om zo hun actie tegen de bouw van een informatiecentrum kracht bij te zetten. foto camile schelstraete bekijk dat eens een zomer en luister eens naar ons," aldus be woonster M. Oudewortel. Twijfel Ook het maximum-aantal be zoekers dat het Zeeuws Land schap op dertigduizend per jaar schat, trekken de Emmadorpers in twijfel. „In de plannen van vier jaar geleden werd al ge sproken van zestigduizend be zoekers en in potentie nog meer," zegt een van hen. „Ze houden het nu op maar dertig duizend om het centrum er doorheen te krijgen. Maar ze ge ven natuurlijk geen anderhalf miljoen uit aan een centrum voor maar dertigduizend bezoe kers." Wethouder van Ruimtelijke Or dening G. van de Voorde vindt dat die uitspraken kant noch wal raken. „Wij sluiten een con venant af met het Zeeuws Land schap waarin het maximale aantal bezoekers duidelijk wordt aangegeven. En als con venant-partijen iets overeenko men dan zijn ze beide gehouden aan de afspraken. En natuurlijk vinden wij het belangrijk dat de leefbaarheid in Emmadorp overein.d blijft. Dat er geen ex cessen plaats vinden door diege nen die daar wonen." B en W van Hulst zijn nog steeds in overleg met het Zeeuws Landschap over het opstellen van een convenant. Daarvan hangt af of Hulst een bouwver gunning verleent. „We zijn er druk mee bezig," aldus Van de Voorde. „Binnen een week valt er een besluit." Emmadorp is niet aangesloten op de riolering, heeft geen aardgas en ook de ka bel-televisie ontbreekt. Een be woonster: „Daar kunnen we mee leven maar die anderhalf mil joen die het centrum kost kan beter aan andere zaken besteed worden. Aan schoolvervoer van onze kinderen bijvoorbeeld. Dat is een paar jaar geleden afge schaft en dat vindén we een groot gemis." De Emmadorpers zetten hun handtekeningenactie de komen de weken voort. Zo staan ze dit weekend met een stand bij Saef tinghe om ook deelnemers aan excursies in het natuurgebied over te halen een handtekening te zetten. Van onze verslaggever Vlissingen - De Exploitatie- maatschappij Schelde Maas (ESM), een samenwerkingver band tussen de havens van Vlissingen en Rotterdam, re kent op 30,7 miljoen gulden rijkssteun om de exploitatie een nieuw honderd hectare groot haventerrein in Vlissin gen rendabel te maken. De inrichting van het terrein, dat in fasen geschiedt en waaronder de aanleg van wegen, spoor en een insteekhaven valt, is begroot op 117,8 miljoen gulden. Het startkapitaal van EMS, 53,2 mil joen gulden wordt op fifty-fifty basis door beide havens inge bracht. De samenwerking tussen Vlissin gen en het Gemeentelijke Haven bedrijf Rotterdam krijgt, na de ondertekening van een intentie verklaring door beide partijen vorig jaar, steeds meer gestalte. De financiering van EMS heeft inmiddels de goedkeuring van B en W van Rotterdam. De raad van Rotterdam behandelt het voorstel nog deze maand, zo liet voorzitter gedeputeerde D. Bruinooge van de Raad van Bestuur van het ha venschap Vlissingen gisteren we ten. Het nieuwe haventerrein is voor al bedoeld als overloopterrein van Rotterdam dat zich de afge lopen jaren als containerhaven heeft ontpopt en de stukgoedver- lading heeft verwaarloosd. ESM moet die markt heroveren. De keus voor de best geschikte loca tie viel op Vlissingen omdat ruimte in Rotterdam schaars is en Vlissingen grond in overvloed heeft. Volgens Vlissingen en Rot terdam wordt zo voorkomen dat ladingpakketten, die wegens Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - Directeur R. ter Heide van de Pro vinciale VW pleit voor de aanwijzing van 'sportieve strandjes' langs de Zeeuwse kust. Op die strandjes kunnen beach-volleyballers en -voetballers en maar vooral liefheb bers van vliegeren hun gang gaan zonder de andere strand- gangers lastig te vallen. Ter Heide mengt zich met zijn voorstel in een discussie over een mogelijk verbod voor vlieg eren op de stranden van Wal cheren. Ter Heide is bang dat de overlast van vliegeren zal leiden tot een algeheel vlieger verbod. Het onderwerp komt vandaag aan de orde 'tijdens het zogenaamde recreatief overleg van kustgemeenten met de provincie. Ter Heide zou zo'n verbod be treuren. „Het vliegeren is on losmakelijk verbonden met het strandvermaak en geeft mede kleur aan het strandleven. Voor veel mensen is het vliegeren een actieve vrijetijdsbesteding en voor nog meer strandbezoe- kers is het aangenaam kijkple zier. Bovendien vindt het vlieg eren vaak plaats op dagen met minder aangenaam weer," al dus Ter Heide. Een niet onbelangrijk argu ment is het psychologisch ef fect van een verbod. „Het toe risme in Zeeland staat onder druk. De prijs-kwaliteit-ver- houding en de gastvriendelijk- heid zijn dagelijkse items ge worden. Met de naderende las tenverzwaring voor de toerist zou het wel heel ongelukkig uitkomen als van een vriende lijk onderwerp als het vlieg eren naar buiten toe ook nog eens een probleem wordt ge maakt". Van onze verslaggever Kieldrecht - De politie heeft geen vat op het steeds toenemend aantal illegale wegracers, motorcrossers en terreinwagencou reurs in het linkeroevergebied, net over de Nederlandse grens. Politiecommissaris L. Mares moet dat toegeven naar naar aan leiding van een boze brief door de actiegroep Polders in Nood (PIN). De opgespoten terreinen en pol derwegen in het gebied worden ieder weekend bezocht door tien tallen motorfanaten uit het Waasland, maar ook uit Neder land. Ze crossen op de opgespo ten terreinen en op de wegen er omheen worden heuse wegraces gehouden. Bovendien verschijnen er ook steeds meer terreinvoer tuigen. De bewoners hebben er tot in de wijde omgeving veel last van. De kwestie is overigens niet al leen een doorn in het oog van PIN. Ook de gemeente Beveren, politie en rijkswacht zien het ta fereel al geruime tijd met lede ogen aan. Het plaatsen van bor den haalde niets uit. Die werden al na een week door onbekenden gesloopt. Het probleem waar de politie mee kampt is dat de weg racers moeilijk op heterdaad te betrappen zijn. In de weidse pol ders kunnen de snelheidsduivels de politie al van ver zien aanko men en dan wordt er meteen gas teruggenomen. De crossers zijn helemaal moeilijk aan te pakken. Ze zitten verspreid over een groot gebied en zijn bovendien zeer wendbaar en dus moeiijk grijp baar. Burgemeester F. Smet van Beve ren heeft inmiddels aangekon digd paal en perk te zullen stellen aan het motorgeronk. In eerste instantie door via een gecoördi neerde en regelmatige controle de komst van snelle motoren en crossmachines te ontmoedigen. Lukt dat niet, dan komen er har dere acties. Daarbij wordt ge dacht aan het instellen van dras tische snelheidsbeperkingen en het aanbrengen van obstakels om het verkeer af te remmen. Van onze correspondent Middelburg - Voor de vijfde keer binnen een maand tijd werd de politie op Walcheren gisteren geconfronteerd met een gewa pende overval. Gisterochtend even na 9.00 uur drongen twee gewapende en ge maskerde jongemannen het post agentschap in het winkelcentrum aan de J. P. Thibautstraat te Mid delburg binnen. Onder bedrei ging- van een vuurwapen hielden zij de lokettiste en een aanwezige klant in bedwang en eisten geld. Met een onbekend geldbedrag op zak vluchtten de overvallers daarna het pand uit en verdwe nen lopend in de richting Raders- hove. De reeks van overvallen begon op 17 februari van dit jaar op een bank in de Zeeuwse hoofdstad die enkele dagen daarna opnieuw werd overvallen. Daarna volgden twee gewapende overvallen op het postkantoor aan de Alexander Goochelweg te Vlissingen, gepleegd op 22 fe bruari en vorige week woensdag 8 maart. Het onderzoek door de politie heeft tot nu toe nog niet tot de aanhouding van de daders geleid. ruimtegebrek in Rotterdam an ders naar het buitenland zouden verdwijnen, voor Nederland be houden blijven. In de eerste fase wordt een 600 meter lange insteekhaven met kademuur aan de Kraayertha- ven/Van Cittershaven aangelegd. Aan die nieuwe 'kade kunnen schepen met een diepgang van veertien meter afmeren. De mar keting en de uitgifte van gronden komt in handen van Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam. Volgens Bruinooge hebben enke le bedrijven al interesse getoond voor het nieuwe haventerrein. Van onze verslaggever Sluiskil - Het aantal stakers in de bouw in Zeeland is gisteren fors toegenomen. Eergisteren legden meer dan vierhonderd bouwvakkers in de provin cie het werk spontaan neer en dat aantal is gisteren met vijftig procent gestegen. „Ik heb zorgen", aldus Henk Lenting, stakingscoördinator van de FNV Bouw- en Houtbond gisteren aan het eind van de middag. „Maar voor een actieleider zijn het fraaie zorgen. Want de actie loopt buiten gewoon goed. Er is een enorme aetiebereidheid." In Zeeuws-Vlaanderen gingen op de eerste actiedag (dinsdag) al zo'n honderd bouwvakkers in staking en daar kwamen er gisteren nog eens 67 bij. Over heel de provincie gezien nam het aantal stakers toe van net boven de vierhonderd dinsdag tot rond de zeshonderd gisteren. (ADVERTENTIE) In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. S7S90 fj V

de Stem | 1995 | | pagina 17