Geen eigen risico gezondheidszorg' Teruggave geld energieheffing verdeelt coalitie PvdA en D66 vinden gevolgen voor koopkracht te groot 4 Wao-boete sneuvelt voortijdig DESTEM Binnenlands bestuur Elke fractie bedenkt haar eigen schaderegeling Geldboetes geëist tegen CD en Janmaat DESTEM BINNENLAND A3 COMMENTAAR BINNENLAND KORT Directeur Staatsloterij neemt ontslag 'Lokale commerciële omroep toestaan' PvdA: Discussie over herstel koppeling Antillen en Aruba op zwarte lijst VS Weer arrestaties 'Bende van Venlo' Entreeprijzen nu lager dan ooit! bel gratis Wie droomt er niet van? AM ..A. sm - WOENSDAG 15 MAART 1995 •AydinAkkaya: „Nu pa!l J] ven de Alevieten zich tonen. Ze zijn het beu dj! niet mogen zijn zoals ze FOTO RUBEN schip» Echt bang dat de tegensta ook in Nederland aan de onB vlakte komt en een bron geweld wordt, is Aydin AkkaJ niet. „Maar we moeten wel i kijken. We moeten er voor ken dat er geen duidelijke splj singen komen. Bijvoorbeeld) dat café komen de soennieten] daar de alevieten. Dat is no, goed, dan krijg je altijd schen tegenstellingen en daar is Ji mand bij gebaat." Volgens de Alevieten zelf woa er ongeveer twintig miljoen aa hangers van het Alevitsche Turkije. Professor De Grod „Kan, maar ze zijn nooit getej Het is in ieder geval een gr( minderheid. En ook zeker is o in bepaalde delen van het laj de Alevieten een meerderhei vormen. Bij het Centrum voor Buitenlai ders West-Brabant zijn nog ge( meldingen binnen gekomen vi spanningen tussen Alevieten i andersdenkenden. „Voor ons i het nieuw," zegt een woordvoe» der van het in Breda gevestij Centrum. „Wij wisten niet eea dat er in Nederland verenigingJ voor Alevieten opgericht war» Bij ons is er weinig informatl over bekend." Dat is voor professor De Grot geen verrassing. „Ik heb al ga zegd dat het vreselijk ingewil keld is. Het kost uren om al di verschillen goed uit te legge* Om eens wat te noemen. AleviJ ten wonen ook in het gebiej waar Koerden wonen. Maar eel Aleviet is in de meeste gevalle! geen Koerd. Alevieten zijn ova het algemeen gewone Turken ol het zo maar eens te zeggen." I Al die groeperingen zijn ook i| Nederland en andere Western: pese landen terug te vinden, zej De Groot. „Je kunt rustig steils dat het Klein Turkije is. Er wi nen in Nederland 300.000 Tui ken. Alles' isjiier te koop. Di ook Soennieten en Alevieten." „En ik hoop dat we vreedzaai naast elkaar kunnen leven," vei zucht Aydin Akkaya. „Ik bel een beetje bang dat het in Tui kije nog lang niet afgelopen ij Ik ben geen toekomstvoorspellei maar ik vrees dat er nog mee botsingen zullen komen. Ik wes dat de Federatie van de Alevie ten bezig is om in Turkije»; hoog niveau invloed te krijger Bijvoorbeeld uitzendingen op te levisie. Dat zal ongetwijfeld nis bij iedereen een in goede aard) vallen." WOENSDAG 15 MAART 1995 nuan- fesor. „Dat gen. Zoals de histo- Jit de doe- e je niet Jvieten de daar is £nd. Het is voor ter- tr Turkije Ilaad, het ten is dat ijwel niets heeft de 1 opnieuw I opkomst glistische afgelo- It van het de in de versterkt van on- f n recen- chuldigd andere jongere steden I openlijk titeit als g in de tehuizen alleen 'pnveilig- Jijkertijd liet ver- Iheel erg voor dat len goed (winnaar j had ik Bevonden lezen en (winnaar lisschien pzenders pet leuk 1 mee te wat ik ik als volgen Iimpi3. ooit op likeinse Chili 9. b. 11. b. mpson Jonk Carlos Singa- jtempel Noor- |i Ruis Goma fievrouw van de !een en- [agt voor en de gaande aange- ■n van beweren sommigen dat het om bewuste provocaties zou gaan om Turkije te destabiliseren. Hoewel een Islamitische funda mentalistische groepering de aanslag heeft opgeëist, beweren sommigen dat de Koerdische PKK of zelfs de geheime dienst er de hand in zou hebben. Het is niet vergezocht een link te leggen met de zojuist over eengekomen douane-unie tus sen Turkije en de Europese Unie. Lang niet iedereen in Turkije is daar echter zo geluk kig mee. Met name de conserva- |J tieve fundamentalistische Wel- zijnspartij keert zich fel tegen deze toenadering tot Europa. „De douane-unie is niets anders dan kolonisatie van Turkije", aldus de woordvoerder van de Welzijnspartij. Chaos en rebellie tegen de Turkse staat zullen het gevoeli ge toenaderingsproces tot Euro pa ernstig kunnen bemoeilijken. Staatsbosbeheer in de Flevo- polder. Bovendien is het voorzien van afweermiddelen tegen de vraatzucht van wild absoluut geen nieuws en wordt dit al jaren in ons land toegepast. De reeënstand is in Neder land de laatste vijftig jaar enorm toegenomen, van 5000 exemplaren naar 50.000 stuks en dit niet door bijvoeren door de jagers, zoals me vrouw Verhoeven ons wil doen geloven. Wegens het ontbreken van predatoren (dieren die andere dieren op eten) voor de reeën in ons land, zal er hard iets dienen te gebeuren. Of moeten we ze dan niaar, met alle gevolgen van dien, laten omkomen in het verkeer; momenteel al 6000 geregistreerde gevallen per jaar! De meest humane tijd van bejaging van het vrouwelijk wild, ondanks het feit dat ongeveer de helft op dat mo ment drachtig is, is van 1 januari tot en met 15 maart. Want in het tweede halfjaar lopen er kalveren bij, die het moederdier dan absoluut niet kunnen missen. En mevrouw Catelijn Verhoeven, het ree js stukken beter af met een wel gemikt kogelschot dan dat het crepeert, soms dagenlangi na een aanrijding in het ver keer. And last but not least een predator houdt helemaal geen rekening met wel of nie' drachtig zijn of in welk jaar getijde een en ander ëe~ schiedt. Ulvenhout P. Schneider yan onze Haagse redactie peB Haag - De coalitie is verdeeld over de vraag of de opbrengst van de energiehef- jng (3,5 cent op stroom en 38 cent op aardgas) per 1 januari ook moet worden te ruggesluisd via een hogere kinderbijslag. Vooral in Pv- jA-kring bestaat voorkeur voor verhoging van de kin derbijslag om de energiehef- jngextra te compenseren. pat blijkt uit een rondvraag bij fracties. Het kabinet zal vrijdag alvast besluiten de energieheffing vast te stellen op 3,47 cent (per kilowattuur elek triciteit) en op 3,76 cent (per kubieke meter aardgas). De hef fing op gas loopt stapsgewijs op tot 11,2 cent in 1998. De eerste 800 kilowattuur elektriciteit en 800 kubieke meter gas worden niet belast. In augustus moet het kabinet vaststellen op welke wijze de opbrengst van in totaal 2,1 miljard zal worden teruggesluisd naar burger en bedrijfsleven. Minister Zalm (Financiën) voelt helemaal niets voor een versleu teling via de kinderbijslag. „Dat zijn te tijdelijke effecten, alleen maar consumptief," aldus een zegsman van Zalm. Het 'paarse' kabinet sprak bij zijn aantreden af dat er een verschuiving moest komen van arbeidskosten naar milieulasten; dat is beter voor de internatio nale concurrentiepositie en ook beter voor het milieu. De energieheffing die het kabi net op 1 januari wil introduceren -mag echter, zo blijkt nu, geen grote 'gedragseffecten' veroorza ken. De heffing mag wel tot minder gebruik leiden, maar niet te veel, omdat anders de op brengst van de heffing te veel tegenvalt en de arbeidskosten minder kunnen dalen. Daarom is ook voor een lage heffing geko zen. Er bestaan verschillende oplos singen van het terugsluizen van de opbrengst van de milieuhef fing. Van het totale bedrag van 2,1 miljard gulden moet rond 1,2 miljard terug naar de bur gers; bijvoorbeeld door verlaging van de eerste schijf in de belas tingen met 0,3 procent, door ver hoging van de ouderenaftrek met honderd gulden en door ver ruiming van de belastingvrije voet met 80 gulden. Het bedrijfsleven krijgt in deze plannen 0,9 miljard gulden te rug; bijvoorbeeld in de vorm van verlaging van de vennootschaps belasting door de zelfstandigen aftrek 1 procent te verhogen. Woordvoerders van PvdA, VVD en D66 reageerden gisteren ui terst terughoudend op de vraag voor welke varianf ze voorkeur hebben. „Pas in augustus komt deze kwestie aan de orde. En dan moeten we toch het hele pakket van lastenverlichting gaan doorlichten," aldus VVD- kamerlid De Korte. Ook Van der Ploeg (PvdA) verwijst de kwestie naar augustus. „Maar we hebben nu ai een lichte voorkeur de kinderbijslag bij de verdeling te betrekken," aldus Van der Ploeg. Pen Haag (anp) - De PvdA en D66 willen af van het eigen risico van tweehonderd gulden voor de gezondheidszorg voor' elite verzekerde. Volgens de PvdA en D66 is het koopkrachtef fect te groot, zijn de administratieve kosten zeer hoog en heeft het amper een remmend effect. De maatregel moet 1 januari 19J7 ingaan en is een onderdeel van de bezuinigingen van het kabinet op de volksgezondheid. Het eigen risico weerhoudt vol gens PvdA en D66 de mensen er niet van om naar een arts te gaan. De partijen pleiten voor een versnelde invoering van het zogeheten IZA-systeem waarbij een eigen risico naar draag kracht zit. Minister Borst van Volksgezond heid reageert laconiek op de plannen van PvdA en D66. „Het is een boeiende zaak die we maar eens rustig moeten bekij ken. Versnelde invoering van het IZA-systeem moet wel mogelijk zijn en ook genoeg geld opleve ren," aldus de minister. In het regeerakkoord is afge sproken dat vooruitlopend op invoering van de IZA-verzeke- ring een eigen risico van twee honderd gulden zou worden in gevoerd. Ambtenaren kennen een IZA-verzekering. Zij betalen een bepaald percentage van hun inkomen aan hun ziektekosten verzekering. En kennen een ei gen risico naar inkomen. Borst komt dit voorjaar met een nota over het naar elkaar toe groeien van ziekenfonds en par ticuliere verzekeringen. Terwijl Borst niet weet of het praktisch mogelijk zou zijn om het IZA- model snel in te voeren, is ka merlid Oudkerk (PvdA) daar op timistisch over. „In ruim ander half jaar moet het toch mogelijk zijn. Het is een veel eerlijker systeem waar mensen met wei nig inkomen die vaak naar een arts moeten niet door worden gedupeerd," aldus Oudkerk. Den Haag (anp) - De wao-boetes voor werkgevers zullen naar alle, waarschijnlijkheid nog voor de zomer verleden tijd zijn. Staatssecre taris Linschoten van Sociale Zaken is bereid mee te werken aan een vlotte afhandeling van een oud initiatief-wetsvoorstel van de WD waarin de boetebepalingen uit de wet worden geschrapt. Het Tica, het adviesorgaan van de regering in de sociale zekerheid, heeft in een conceptbrief gesteld dat de regeling administratief en technisch niet langer behapbaar is voor de bedrijfsverenigingen. Ze. legt een te grote druk op de arbeidsdeskundigen omdat de wao-boete goed gemotiveerd moet worden. Linschoten had als voorwaarde voor het schrappen van de boete gesteld dat de werkdruk bij de uitvoeringsorganen te groot moest zijn geworden. De motiveringseis zadelt arbeidsdeskundigen volgens het Tica met een zware last op. Zij dienen in hef ziektewetjaar voortdurend in contact te staan met de werkgever wiens werknemer door langdurige ziekte in de wao dreigt te belanden. Een uitgebreide uitwisseling van gegevens is vereist, wil de rechter de boete-oplegging niet vernieti gen. Dat gaat ten koste van de overige taken van de arbeidsdeskundige, wiens hoofdtaak is het aan de slag houden en helpen van wao'ers. De optie om (tijdelijk) meer arbeidsdeskundigen aan te trekken acht lïca 'niet reëel'. De al opgelegde boetes worden niet met terugwerkende kracht worden geschrapt. Wie had verwacht dat de langverwachte notitie van het bewinds- duo Dijkstal (VVD) en Van de Vondervoort (PvdA) van Binnen landse Zaken over de bestuurlijke organisatie in ons land de duidelijkheid zou scheppen waarop vooral politieke bestuurders al een kwart eeuw zitten te wachten, is goeddeels op zijn wenken bediend. Het basisidee om terug te keren naar de door Thorbecke uitgedachte driedeling van bestuur; rijk - provincie - gemeente is helder en uit democratisch oogpunt gezien zelfs winst. Het doek valt immers voor de veelal spontaan gegroeide hulpstructuren en/of uit nood geboren samenwerkingsverbanden zoals stads- en streekgewesten die niet rechtstreeks door de burger zijn gekozen, maar gaandeweg wel veel bevoegdheden en financiën naar zich toe hebben getrokken. Die taken zoals brandweer, vuilverwerking, politie, RBA's, volks huisvesting moeten in beginsel over gemeenten en provincies worden verdeeld. Dat komt een doorzichtig bestuur ten goede en het vereist tevens dat er sterke gemeenten en provincies komen die op hun nieuwe taken zijn berekend. Hier ligt voor West-Brabant op de korte, en voor Zeeland op de wat langere, termijn een grootschaliger herindeling van gemeen ten in het verschiet. Want om gemeenten meer taken in eigen beheer te laten uitvoeren, zullen die steviger en financieel QKonder gemaakt moeten worden. Dit paarse kabinet heeft vooral oog voor de positie en de rol van de centrumsteden, die omwille van hun sociaal-economische en culturele waarde voor de ommelanden opgewaardeerd moeten worden. Het einde van een zelfstandig Prinsenbeek lijkt daarmee definitief in zicht. Niet uitgesloten moet worden dat ook rond middelgrote steden als Bergen op Zoom en Roosendaal vanwege ™n regionale functie de herindeling een maat groter uitpakt dan ue provincie tot op heden voor wenselijk heeft gehouden, bn de gemeentegrenzen zijn niet de enige die terecht ter discussie worden gesteld. Ook die van de provincies zijn niet lan9er heilig. Voor Zeeland speelt dat minder, maar in Brabant moet een experiment met een regionaal bestuur rond Eindhoven en Helmond over een jaar of drie uitwijzen of de provincie één en ongedeeld blijft of dat Zuidoost-Brabant als aparte provincie verdergaat. Dat wordt, als het aan het kabinet ligt, in ieder geval geen stadsprovincie zoals er rond Rotterdam, Amsterdam en Den "aag wel drie mogen ontstaan. Daar wordt de nieuwe bestuurs vorm een mix van gemeentelijke, provinciale en rijksbevoegdhe- uan wat ten koste gaat van de zeggenschap van de afzonderlijke pneenten. De problematiek in de Randstad is echter volgens net kabinet van zo'n aard dat er van het kabinet een uitzondering P de regel mag worden gemaakt dat de taken tussen provincie n gemeenten over het hele land uniform verdeeld moeten zijn. noezeer regionale bestuurders als Nijpels uit Breda en Marijnen "oosendaal ook zouden willen dat ook West-Brabant tot die hot uin9 9erekend mocht worden. De doorsnee burger zal echter een zorg zijn hoe het binnenlands bestuur wordt georganiseerd. Die volgt de veelal academische discussies hot!°ver al lang niet meer en hecht vooral aan een goede en 'bare dienstverlening door de diverse overheidsinstanties. v i'i tl 'tl Met zo'n duizend man protesteerden de boeren gisteren tegen de schaderegeling van 65 procent. De thuisblijvers zouden volgens de actievoerders hun land aan het bewerken zijn. fotoanp Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer is verdeeld over de vraag of de schadevergoedingsrege ling voor de land- en tuin bouw verbetering behoeft. Van de regeringsfracties wil al leen D66 het eigen risico van 35 procent aan een maximum bin den. De PvdA noemt de huidige compensatieregeling voor eva cuatie- en waterschade 'goed'. De VVD wacht een nadere uitleg van de minister af. Een delegatie van de ongeveer duizend protesterende land- en tuinbouwers die gisteren naar Den Haag waren getogen, kreeg 's middags geen concrete toezeg gingen van de landbouwspecia- listen in de Tweede Kamer. Voorlopig lijkt alleen de SP voor volledige vergoeding. Het Actie comité 100 procent biedt de ka merleden vanochtend een eigen plan aan, dat wordt onderbouwd met cijfermateriaal over de scha de bij enkele bedrijven. De Tweede Kamer praat van daag over de schaderegeling voor de getroffen boeren. Vol gens de regeling die minister Van Aartsen (Landbouw) maan dag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, worden de evacuatie- kosten voor honderd procent vergoed. Voor schade aan gebou wen, preventie- en opruimings- kosten en vervolgschade geldt een vergoeding van 65 procent en dus een eigen risico van 35 procent. De eerste tweeduizend gulden zijn voor rekening van de ondernemer. Het D66-Kamerlid Ter Veer wil dat eigen risico aan een maxi mum van 20.000 gulden binden. Boven dat bedrag zou de over heid alle schade moeten vergoe den. Het idee voor een plafond aan het eigen risico is in feite afkomstig van het RPF-kamerlid Stellingwerf. De PvdA voelt vooralsnog niets voor een plafond. PvdA-kamer- lid Huys noemt de huidige rege ling 'redelijk', mits hij 'ruimhar tig en niet krenterig' wordt uit gevoerd. Hij heeft geen goed woord over voor de manier waarop actie is gevoerd. „Dat ging niet om argumenten maar om chantage." Het CDA wil dat het kabinet opnieuw met de landbouworga nisaties om de tafel gaat zitten. Door Rinze Brandsma Den Haag - .Janmaat is geen Bolkestein. De extreemrecht se CD-leider gaat veel verder in zijn 'stemmingmakerij' te gen buitenlanders. Hij heeft wel degelijk aangezet tot haat tegen en discriminatie van personen en mensen we gens hun ras beledigd. CDA-kamerlid Van der Linden noemde de huidige schaderege ling 'volstrekt onvoldoende'. „Voor ons is de regeling pas goed als de boeren en tuinders tevre den zijn." Desondanks wilde Van der Linden niet zeggen of die goede regeling dan '100 pro cent' inhoudt. GroenLinks is ook voor een maximum aan het eigen risico en wil daarnaast dat het percentage van 35 procent naar beneden gaat. Met hoeveel procent wist kamerlid Vos nog niet te zeggen. De fracties van AOV, RPF, GPV, CD en Unie55+ waren niet bij het overleg met de agrariërs aanwezig. Vandaag zullen de boeren in Gelderland en rond Den Haag actie voeren om hun eisen kracht bij te zetten. Stel, u woont aan een mooi openbaar plantsoentje. Het begint lente te \^>rden, dus botten bomen en struiken uit. De van "oesemknoppen zware takken staan op het punt om hun bloemenpracht te tonen. Iedere dag stoppen er echter auto's met Belgische nummerborden in uw straat. De bestuurders stappen uit, lopen het plantsoen in en knippen daar de mooiste bloesemtakken weg. Ze gaan daarbij zo grof te werk, dat struiken en bomen ten dode zijn opgeschreven. Wat zou u doen? Behalve op Bolkestein stemmen, zou u misschien ook die Belgen er op aanspreken en als u dat niet durft dan toch in ieder geval de politie bellen. Stel u zich nu in plaats van dat plantsoentje de Canadese kustwateren voor. Vervang de bloesemtakken door heilbot en ruil het beeld van de Belgische auto's in voor Spaanse vissersboten. U zou waarschijnlijk wel heel raar staan te kijken als na arrestatie van een paar takkendieven de Belgische regering de diplomatieke betrekkingen met Nederland zou bevriezen met als argument dat die bloesemtak ken openbaar groen en dus van iedereen zijn. Maar u bent burger van de Europese Unie en dus wordt er in uw naam gezegd dat het allemaal wel mag als soortgelijke plundering ver weg voor andermans deur plaatsvindt. En als er uit het tribunevak met Spaanse bestuurders gore leuzen over Canada geroepen worden, dan oléën ze in Den Haag en Brussel lustig mee. MERIJN Den Haag - Algemeen directeur L. van Gastel van de Staatslote rij heeft gisteren ontslag genomen in verband met een onderzoek dat de Algemene Rekenkamer heeft gedaan naar vermeende belangenverstrengeling. Hij kwam in opspraak toen bekend werd dat hij een postverzendbedrijf in Zoetermeer, waar hij belangen in had, werk had laten verrichten voor de Staatsloterij. Het onderzoek van de Rekenkamer is nog niet gepubliceerd. Den Haag - Regionale en lokale commerciële omroep is over enige tijd toegestaan. Staatsecretaris Nuis van Cultuur stuurt hierover nog dit voorjaar een voorstel naar de Tweede kamer, kondigde hij gisteren in de Eerste Kamer bij het debat over de begroting van het ministerie van OCW aan. Hij wil daarmee een eind maken aan de achterstelling van de binnenlandse commer ciële omroep. Tot nu toe zijn alleen landelijke commerciële zenders toegestaan. Den Haag - De PvdA-fractie ziet goede argumenten om de kopppeling tussen lonen en uitkeringen in 1996 te herstellen. De VVD heeft er geen behoefte aan, D66 vindt het nu nog te vroeg om erover te praten. In het regeerakkoord staat dat de uitkeringen de lonen volgend jaar voor de helft zullen volgen. Volgens de wet kan er gekoppeld worden als tegenover iedere 100 werkenden niet meer dan 82,6 niet-werkenden staan. Volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) staan er in 1996 tegenover 100 werkenden 82,75 niet-wer- kenden zullen staan. Pvda-kamerlid Van Zijl vindt dat verschil zo klein dat er volgens hem al weer over herstel van de koppeling kan worden gesproken. Willemstad - De Antillen en Aruba staan weer op de zwarte lijst van de Verenigde Staten. Volgens een rapport van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn de internationale drughandel en het witwassen van misdaadgelden via de Antillen het afgelopen jaar toegenomen. Vooral Amerikaanse, Colombi aanse en Italiaanse bendes gebruiken de eilanden om geld wit te wassen, meldt het rapport. Roermond - De politie heeft drie nieuwe vermeende leden van de Bende van Venlo aangehouden. Het gaat onder anderen om een 16-jarige vriend van de 14-jarige jongen, die vorig jaar al werd aangehouden. Met de drie arrestaties komt het aantal vermeende bendeleden op 19. Persofficier Van Delft sluit nog meer aanhoudingen niet uit. Het blijft gissen wat betreft het aantal slachtoffers dat de bende heeft gemaakt. Zeker is dat de bende vijf mensen heeft vermoord. Daarvan zijn de lichamen gevonden. Naar eigen zeggen hebben de bendeleden nog meer mensen om het leven gebracht. De politie zoekt echter nog steeds naar die lijken. (ADVERTENTIE) Dus moeten hij, zijn partij en zijn partner, medewerkster en CD-kamerlid W. Schuurman boetes van in totaal 17.500 betalen. Van dit bedrag is 6000 voorwaardelijk. Daarmee eiste, voor het ge rechtshof in Den Haag, advo caat-generaal mr. B. Myjer pre cies dezelfde straf tegen CD- fractieleider Janmaat en de zij nen als waar de Haagse recht bank hen vorig jaar mei toe veroordeeld had. Janmaat en Schuurman hadden, in een reeks van dertien radio- en tv-uitzen- dingen voor politieke partijen, in de jaren 1989, 1990 en 1991 zich talloze malen discriminerend uitgelaten tegen groepen men sen. Janmaat en Schuurman wa ren tegen de veroordeling in ho ger beroep gegaan. De aanklager eiste gisteren een boete van 10.000 (waarvan 2500 voorwaardelijk) tegen de CD, 6000 (waarvan de helft voorwaardelijk) tegen leider Janmaat en 1500 tegen mede werkster en kamerlid Schuur man (waarvan 500 voorwaarde lijk). Janmaat en zijn advocaat ver weerden zich: waarom mogen andere politici, zoals VVD-leider Bolkestein of politiechef Nord- holt, wel ongestraft harde din gen over buitenlanders roepen? De aanklager gaf toe dat ook die andere politici wel eens 'in de richting van stemmingmakerij gaan'. „Het verschil met Janmaat is dat zijn uitlatingen ingegeven zijn door superioriteits- of zonde bok-denken. Er mag nu over allochtonen gepraat worden. Je mag problemen signaleren, maar dan moet je ook aangeven welke oplossingen je ziet." Het Hof vroeg Janmaat of hij nog steeds achter zijn uitlatin gen staat. Zoals over 'de hier wonende Surinamers', na de SLM-vliegramp bij Zanderije. Janmaat had het toen over het 'over de lijken van hun landge noten op vakantie gaan in Suri name onder het mom de slacht offers te herdenken; wij als CD zeggen: ga, maar gelijk daar blij ven." Janmaat voerde, in het nauw gebracht, een nijdig ver weer: al die uitlatingen moesten in hun samenhang gezien wor den. Hij vond echter nog steeds dat sprake was geweest van mis bruik en 'een fraai staaltje van Surinaamse mentaliteit'. De CD-leider strooide beledigin gen en grofheden. Hij had het over 'het Hof in haar onver stand', buitenlanders waren 'an alfabeten', hem vervolgen was waanzin want 'het maatschap pelijk virus is nu tot in hoge kringen doorgedrongen'. Het ging volgens hem om een politiek proces: „Hitler-Duits- land had het niet beter kunnen verzinnen om politieke tegen standers de mond te snoeren dan het Openbaar Ministerie". Later nam hij die uitlating deels terug, onder excuses. Ook sprak hij steeds van het OM dat met een soort SS, een 'Stille Staatspoli tie' er voortdurend op uit zou zijn hem aan te pakken en zijn partij failliet te krijgen. Janmaat en Schuurman bleven staan achter hun uitlatingen over asielzoekers 'die kakkerlak ken meenemen de ongedier- tebestrijding weet bijna niet hoe ze kapot te krijgen zijn'. En, sprekend over de oorlog in Bosnië, over 'islamitische vrouwtjes die allemaal verkracht zouden zijn; en anders kan dat altijd nog hier in de oude wijken gebeuren'. Janmaat zei alleen het 'falend overheidsbeleid' aan de kaak te stellen en geen onderscheid te maken naar huidskleur of ras. Schuurman riep dat ze in haar hele leven 'nog nooit iemand heb willen kwetsen; ik ben een diep gelovig persoon'. Zij voelt zich, 'met een schoondochter van Su rinaamse afkomst', onschuldig aan discriminatie. Het Hof zal op 28 maart uitspraak doen. Vanaf 1 april verlaagt Disneylanè Parijs zijn toegangsprijzen: 65, - voor volwas [senen e$ ƒ00,- voor kinderen. Bovendien zijn onze'arrangementsprij omlaag gegaan: u kunt nu 2 dagè'n doorbrengen in het park en een nacht in een van onze hotels (inclusief ontbijt) vanaf slechts 160, p.p.** Voor meer informatie over onze nieuwe prijzen, de gratis brochure°en reserveringenrheem contact op met uw reisburo of 0 6-0789 'Geldig tfm 01.10.95. Kinderen van 3 t/m 11 jaar inbegrepen. Bovengenoemde prijs is gebonden aan bepaalde data (hoogseizoen uitgesloten) en is op basis van 4 personen per kamer in Hotel Santa Fe. Prijzen in guldens zijn uitsluitend ter referentie.

de Stem | 1995 | | pagina 3