Alevieten bang voor meer botsingen isssr 4Nederlander is een vrijbuiter op de weg' Turkije in shock na uitbarsting van geweld /SïSass, -DE STEM- DESTE1 Binnenl DE STEM BINNENLAND BUITENLAND J PËSTEM BEL LEZERSCONTACT Niks nieuws Verkiezingen Cliché /óre»'™?*" SB5*» Star Trek Lezer van het jaar Reeën Wao-boe WOENSDAG 15 MAART 1995 Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - 'NL' staat er achter op onze Nederlandse auto's. Duitsers leggen het opschrift van die stickers anders uit. 'Nur Links' zeggen ze en ze bedoelen dat de Nederlanders ongedisciplineerde wegpiraten zijn. We rijden, voortdu rend, op de linker weghelft. We rijden te hard, halen rechts in en we verbinden een op rood springend verkeers licht draadloos met het gaspe daal. Voor Mike de Berenos, docent Verkeerskunde aan de Hoge school voor Toerisme en Ver keer in Breda, is er maar één antwoord op de verloederende verkeersmoraal: „Controle, controle." „De Nederlander is een vrij buiter op de weg. We zijn een volk met een mentaliteit van vrijheid-blijheid en we wor den te weinig en te onregelma tig gecontroleerd. Dat uit zich in een totaal ongedisciplineerd weggedrag. Vooral Duitsers ergeren zich daar wild aan." „Een Nederlander vraagt om controle," bevestigt Henk Horden, inspecteur bij de Landelijke Verkeersdiensten, steunpunt Zuid-West. „Hogere straffen zoals de Tweede Kamer nu suggereert? Ik weet niet of dat wel helpt. Als er 's avonds op een feestje over een groeiende pakkans gepraat wordt, dat helpt. Maar minister Sorgdrager heeft gelijk als ze zegt dat we bij de politie te weinig mensen hebben om dat te bereiken." „Als je in Duitsland rijdt," zegt De Rebenos, „dan is 130 ook 130. Ga je daar als Hol lander harder, dan wordt er meteen boos naar je gekeken. Duitsers zijn veel rustiger op de weg. De haren rijzen je te berge als je ziet hoe we ons in Nederland misdragen. Dat komt door gebrek aan zicht bare controle. Echt intensief verkeerstoezicht is er mis schien in twee van de honderd gemeenten. De verkeersdeskundige pleit voor 'een bijna waterdichte controle': „Niet, zoals nu even beloven dat je op de A2 gaat posten. Dat is een zoethouder tje, want na half jaar zie je dat er niks van terecht komt. Het recept is eenvoudig, geld in vesteren en laten zien dat er wat aan het verkeersgedrag gedaan wordt. Dat dwingt tot respect. En respect gaat hand in hand met discipline." Het rijden door rood licht, één van de gevaarlijkste overtre dingen, lijkt in Nederland normaal verkeersgedrag ge worden. De Rebenos: „Als je dat één keer doet en je wordt niet gepakt, doe je het de tweede keer makkelijker. Na de derde keer denk je er niet meer bij na. Je krijgt de gele genheid het ongestraft te blij ven doen, dus doe je het, want er staat geen agent." U bent docent verkeerskunde. Hoe staat het met de verkeer- seducatie? „Dat is een luxe-artikel. Als er op scholen weer eens op bud getten bezuinigd wordt, is de verkeersles de eerste die ver dwijnt." Wie te hard rijdt of door rood licht scheurt, heeft haast? „Drie van de vier chauffeurs die op de weg zitten, denken dat ze het druk hebben. Het heeft alles te maken met de maatschappij, met onze Euro pese cultuur. Mensen willen ergens in dertien minuten naar toe in plaats van in een kwartier. Sneller... sneller... sneller. We hebben geen tijd voor een rood licht... doorjak keren en jagen. Het beste ant woord op die overtredingen is dat we onszelf dwingen de tijd te nemen voor onze verplaat sing." „Van Dale had de woord 'haast' en 'spoed' niet in zijn woordenboek op moeten ne men. Dat zou ons heel wat ongelukken schelen," beaamt inspecteur Horden, „maar je ziet dat het hele zakenleven daarop is gebouwd; dat alles snel moet, omdat ons leven volgens hokjes en agenda's is ingericht wordt het gaspedaal ons laatste redmiddel, onze laatste vrijheid. Onzin is dat, gebakken lucht." In Zuid-west Nederland komt daar volgens Horden nog een snel groeiende dimensie bij: „De drugkoeriers en de drug toeristen. Op parkeerplaatsen gebruiken ze verdovende mid delen en gaan dan de weg op. Het gevolg is eenzijdige onge vallen: auto's die plotseling onverklaarbaar in de sloot of tussen de bosjes liggen langs de A16." Horden benadrukt nog eens dat hij het volledig met Sorg drager eens is: „Meer agenten, die meer controleren. Neder land vraagt er om. Een vroe gere baas van me zei altijd: iedereen heeft recht op con trole." Door rood rijden is normaal verkeersgedrag geworden. FOTO JOHAN VAN GURP Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 /Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso I 29.8 (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar 172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Van onze verslaggever Romain van Damme Leiden/Bergen op Zoom - Zaterdag vierden honder den Turkse Alevieten, aan hangers van een gematigde islamitische stroming, in Bergen op Zoom volop feest. Ze waren van heinde en verre naar de Zoomstad gekomen om er een vereni ging voor Alevieten op te richten. Amper een dag later keken ze verbijsterd naar de televisie die bloedig geweld uit Istanbul in de Nederlandse huiskamers bracht. Woedende Alevieten protesteer den tegen de aanslagen op drie theehuizen waar veel geestver wanten komen. Bij die aanslagen werden twee mensen gedood en raakten er minstens 33 ernstig gewond. De Alevieten kregen het vervolgens aan de stok met de politie die volgens hen veel te weinig doet om de Alevieten te beschermen. Bij die rellen werden tenminste elf mensen gedood. „Helaas een bevestiging van wat we zaterdag verteld hebben," zegt Aydin Akkaya somber. Hij was op die zonnige lentedag een van de Westbrabantse Alevieten die enthousiast vertelde over de eeuwenoude stroming binnen de islam. Een verhaal over het so ciale gezicht van de islam. Akkaya toen: „Wij zijn veel min der streng. Bij ons is iedereen gelijk. Wij leggen niemand iets op, iedereen beleeft het geloof zoals hij of zij dat wil." Boven dien vinden de Alevieten dat geloof en de Turkse staat ge scheiden moeten blijven. Dat is in 1923 wettelijk geregeld. Andere groeperingen, met name de fundamentalistische groepen, vinden echter dat staat en geloof wel degelijk aan elkaar gekop peld moeten worden. Dat leidt volgens Akkaya tot een onderdrukking van de Alevieten. „Al meer dan dertien eeuwen. Nu pas durven de Alevieten zich meer te tonen. Ze zijn het beu dat ze niet mogen zijn zoals ze zijn. En dat is niet naar de zin van andere moslimstromingen. Dat is al jaren aan de gang." „Ik ben bang dat dit nog lang niet het einde is," zegt Aydin Akkaya dan ook. „Iedereen ziet nu wat er aan de hand is. Voor ons is het echter niet nieuw. Het gehele jaar door zijn er peste rijen. Worden er bijvoorbeeld Alevitische winkeliers weggepest en krijgen Alevitische onderne mers geen kans." Soms druppelt er wat door in het buitenland. Zeventien jaar gele den werden er in de Zuidturkse stad Karammanmaras honderd Alevieten gedood door extremis tische moslims die de Alevieten als ketters zien. Of zoals een half jaar geleden toen er een complete veldslag dreigde in Istanbul omdat een gemeenschapshuis en gebeds ruimte van de Alevieten moest worden afgebroken. Dat gebeur de op gezag van burgemeester Erdogan, lid van de soennitische Welvaartspartij die het niet zo goed kan vinden met de Alevie ten. Met grote moeite kon toen voorkomen worden dat Alevie ten de Soennieten te lijf gingen. Deze keer was er in Istanbul geen houden aan. De aanslagen werden gepleegd in de arbei derswijk Gaziosmanpaza. „Ik ken die wijk wel," zegt dr. A. de Groot, als islamoloog verbonden aan de universiteit van Leiden. Vorig jaar was de professor nauw betrokken bij het geweld op de Alevieten. „Toen kwamen er 37 schrijvers, Alevieten, om bij een hotelbrand. Een van hen was een student van mij, een Nederlander. Dat was in Sivas, een stad in Midden-Turkijke. Dat hotel brandde om onver klaarbare redenen uit. Vermoe delijk was ook dat een aanslag." Volgens Akkaya is het duidelijk wie er achter de aanslagen zit. „De MHP, zeg maar, de CD van Turkije. Een extreem-rechtse partij is dat, de grijze wolven. De Alevieten zijn zich aan het organiseren, ze willen niet meer ondergronds. En dan krijg je de reacties van de andere partijen." „Die MHP is een van de zes kandidaten die de aanslagen ge pleegd kunnen hebben," nuan ceert de Leidse professor. „Dat is echt moeilijk te zeggen. Zoals het ook moeilijk is om de histo rie van de Alevieten uit de doe ken te doen. Dat doe je niet zomaar eventjes." De Groot noemt Alevieten de moderne Turken. „En daar is niet iedereen van gediend. Het is een dankbaar doelwit voor ter roristen die een ander Turkije nastreven. En inderdaad, het verwijt van de Alevieten is dat de staat toekijkt en vrijwel niets doet." Aydin Akkaya: nNu ven de Alevieten zich tonen. Ze zijn het beu niet mogen zijn zoals ze FOTO RUBEN Echt bang dat de tegen,, ook in Nederland aan del vlakte komt en een bron geweld wordt, is Aydin 1 niet. „Maar we moeten kijken. We moeten er vMr ken dat er geen duidelijke,' singen komen. Bijvoorbee] dat café komen de soenniet daar de alevieten. Dat is „J goed, dan krijg je altijd s tegenstellingen en daar j mand bij gebaat." Volgens de Alevieten zelf J er ongeveer twintig miljoen, hangers van het Alevitscl Turkije. Professor De „Kan, maar ze zijn nooit e Het is in ieder geval een minderheid. En ook zeker isi in bepaalde delen van het J de Alevieten een meerderT vormen." Bij het Centrum voor Buit, ders West-Brabant zijn noga meldingen binnen gekomen j spanningen tussen Alevieten I andersdenkenden. „Voor ons het nieuw," zegt een woordvoj der van het in Breda gevest Centrum. „Wij wisten niet e dat er in Nederland verenigt voor Alevieten opgericht warj Bij ons is er weinig infon over bekend." Dat is voor professor De Gij geen verrassing. „Ik heb al zegd dat het vreselijk inge keld is. Het kost uren oma., verschillen goed uit te legt Om eens wat te noemen. AlsJ ten wonen ook in het waar Koerden wonen. Ma Aleviet is in de meeste gi geen Koerd. Alevieten zij.. het algemeen gewone Turken ij het zo maar eens te zeggen." 1 Al die groeperingen zijn ook Nederland en andere Westai pese landen terug te vinden, zeL De Groot. „Je kunt rustig stelli dat het Klein Turkije is. Er» nen in Nederland 300.0001 ken. Alles' is. hier te, koop. ook Soennieten en Alevieten „En ik hoop dat we vreedziL naast elkaar kunnen leven," ,3 zucht Aydin Akkaya. „Ik J een beetje bang dat het in i j kije nog lang niet afgelopen! Ik ben geen toekomstvooispil maar ik vrees dat er nog m| botsingen zullen komen, ftw dat de Federatie van de Alar ten bezig is om in Turkije hoog niveau invloed te kn;:l Bijvoorbeeld uitzendingen opl levisie. Dat zal ongetwijfeld a bij iedereen een in goede aar vallen." Van onze correspondent Sjoerd Poorta Istanbul - Turkije verkeert op het moment in een shock toestand vanwege het onver wachtse geweld in Istanbul. De hevige gevechten zijn zondagavond begonnen van wege de beschietingen door Soenitische fundamentalis ten op Alevitische moslims. Het dodencijfer is op dit mo ment tot zestien gestegen, ter wijl meer dan 250 mensen ge wond zijn geraakt. Sinds maandagmiddag geldt in de wijk Gaziosmanpasa een uit gaansverbod. Het dichtbevolkte stadsgedeelte wekt de indruk van een bezette stad. De straten zijn verlaten en iedereen moet in huis blijven tot nader order van hogerhand. Er heerst een dreigende sfeer. De aanblik van de straten doet denken aan een slagveld. Overal zijn pantserwagens, talloze wegversperringen, uitgebrande auto's en tot ruïnes veranderde winkels. De onrusten zijn zondagavond begonnen, toen door een aantal islamitsiche fundamentalisten met machinegeweren in het wil de weg op de bezoekers van drie drukbezochte koffiehuizen werd geschoten. In eerste in stantie werden twee mensen ge dood, waaronder de 67-jarige Halil Kaya, een lokale leider van de Alevieten. Tevens raakten maar liefst achttien mensen gewond bij de beschietingen. Alsof een lont in het kruitvat werd aangestoken verbreidden de gewelddadighe den zich zo explosief, dat pas maandagmiddag Turkse veilig heidstroepen de situatie onder controle kregen. De gebeurtenissen in Istanbul hebben de regering in Ankara volkomen verrast en zijn een grote schok voor heel het land. Men reageert perplex op de hui dige crisis. De dagbladen staan vol over de escalatie van ge weld. „Als Alevieten, Soenieten, Tur ken en Koerden hebben we al eeuwenlang samen in dit land gewoond. We zijn vastbesloten om dit mozaïek en deze culture le rijkdom tot in eeuwigheid te bewaren", aldus de Turkse pre mier Ciller. In heel Turkije wonen circa 15 miljoen Alevieten. Ze bezoeken zelden de moskee, maar houden hun godsdienstige bijeenkom sten in hun eigen ruimtes. Het is volgens de Alevieten ook toege staan om alcoholische dranken te nuttigen, wat tegen het zere been is van de meer conserva tieve Soenitische moslims. Politiek gezien staan ze in Tur kije bekend als liberalen, die de erfenis van Kemal Atatürk graag willen bewaren. In juli 1993 vond in Sivas een Alevitische conferentie plaats. Fanatieke fundamentalisten or ganiseerden een oproer waarbij het hotel waar de Alevitische schrijvers en dichters verbleven, in brand werd gestoken. Als gevolg daarvan kwamen 37 intellectuelen om. De Alevieten waren diep verontwaardigd over wel het falende optreden van de overheid en politie als de uiteindelijk lichte straffen voor de daders. De tragedie in Sivas heeft de Alevieten in Turkije opnieuw gealarmeerd. De snelle opkomst van de fundamentalistische Welzijnspartij, die het afgelo pen jaar twintig procent van het aantal stemmen behaalde in de lokale verkiezingen, versterkt alleen maar hun gevoel van on veiligheid. Alevieten zijn bovendien recen telijk in de media beschuldigd van zaken als incest en andere roddelpraat. Vooral de jongere generatie die in de steden woont, kiest voor het openlijk uitkomen voor hun identiteit als middel onm vervolging in de toekomst af te wentelen. De aanslag op de koffiehuizen in Istanbul versterkt alleen maar het gevoel van onveilig heid van velen. Tegelijkertijd In de bijlage Wetenschap van vrijdag 3 maart jl. maakt u onder de titel 'Wolvenogen houden herten van de straat' melding van een experiment. Dertig jaar geleden werkte ik op de Veluwe en toen waren die reflectoren daar al volop, en met succes, in gebruik. Ik meen zelfs te weten dat het een Nederlandse vinding was om op die manier aanrijdin gen tussen dieren en auto's te voorkomen. Hulst George Sponselee Meer dan eens heb ik via deze rubriek Jan en z'n Maat ge waarschuwd voor de ver- rechtsing van deze maat schappij. Menigmaal heb ik de pen ter hand genomen om zelfs hartje winter een warm pleidooi te houden voor waakzaamheid ten opzichte van nieuwe lei ders. De uitslag van de pas gehouden verkiezingen moet ons inderdaad aansporen tot nadenken. In Dongen hebben we al een Bolkensteeg, maar dat is ge lukkig nog een doorgaande weg. Dongen P. Elants In uw rubriek 'Overigens' van vrijdag 10 maart maakt (HV) zich boos over cliché-opmer- 'H te korten en te J bewerken redactie het met uw I standpunt eens is. kingen waarmee mensen die woensdag bij de statenverkie zingen niet gestemd hebben, hun gedrag in straatïnter- viewtjes toelichten. Voor het eerst in mijn leven (en naar ik vurig hoop: ook voor het laatst) ben ik die verkiezingsdag óók thuis ge bleven. In de weken vooraf gaande aan die dag heb ik niet één verkiezingsbood- schap, van welke partij dan ook, in de bus gekregen. Niet één uitnodiging om naar een verkiezingsbijeenkomst te ko men. Niet één statenkandi- daat, van welke partij dan ook, heeft zijn gezicht laten zien of zijn stem laten horen. Er is niet één verkiezingsma nifestatie geweest en nergens in de wijde omtrek heb ik ook maar één verkiezingsaffiche achter een raam zien hangen. Het enige politieke voer dat mij (buiten de krant) werd aangereikt, bereikte mij via de televisie. En daar werd mij, met als hoogtepunt, her stel dieptepunt, zondagavond 5 maart door alle grote poli tieke partijen zeer nadrukke lijk meegedeeld, dat mijn stem voor de staten van Noord-Brabant zou worden uitgelegd als instemming of afkeuring van het beleid van het zittende kabinet. En aangezien ik niet gemani puleerd wens te worden, ze ker niet als het mijn stem recht betreft, heb ik, met pijn in het hart, besloten dit keer van dat recht geen gebruik te maken. Niet naar de stembus gaan is ten slotte ook een recht. Overigens - om in de stijl van uw rubriekje te blijven - ver moed ik, dat de straatinter viewtjes waarover (HV) schrijft, hem eveneens via de televisie zijn toegevallen. Ik heb ze ook gezien. We raken er wel erg aan gewend hè, om de wereld te bekijken met één oog, de lens van een televisie camera. Zou er verband kunnen be staan tussen de intussen vrij wel volmaakte horigheid van de politici aan de televisie en de desinteresse van de kie zers? En zou de VVD, nu de verkiezingstaartjes op zijn, zich gaan bezinnen op de werkelijke waarde van een 'historische overwinning', als de helft van het kiezersvolk nadrukkelijk met zijn rug naar de politiek is gaan staan? Breda Toon Kloet Ik reageer op de filmkritiek op Star Trek Generations. Er staat namelijk een grove fout in dat artikel: Data is hele maal geen robot, maar een androïde en dat is toch weer net iets anders. Hieruit blijkt wel dat de recensent totaal geen Star Trek-fan is Maar eigenlijk weet zelfs ie mand die slechts een heel klein beetje bekend is met de film of de serie nog wel dat Data een androïde is! Het is verkeerd om robot te zeggen, omdat een robot een nage bootste mens is. Een androïde is daarentegen écht mense lijk. De naam zelf zegt het al: Androïde komt van het Griekse woord andra, wat mens betekent en het hele woord betekent mens-achtig. Robots zijn over het algemeen juist niet mensachtig in hun doen en laten. Hopelijk heeft u nu begrepen wat het ver schil is en zullen dergelijke fouten niet meer voorkomen! Breda Suzanne de Werd Op zaterdag 25 februari 1995 werd de winnaar van de Le zer van het Jaar bekend ge maakt. Helaas kon ik niet controleren hoe goed of hoe slecht mijn parate kennis is, want de 25 A-, B- of C-tjes werden niet vermeld, zelfs het aantal goede antwoorden van de winnaar werd niet ver meld. Nu vind ik dat heel erg jammer, want stel je voor dat ik ook 25 antwoorden goed had, maar niet de winnaar was geworden. Dan had ik het toch wel leuk gevonden als ik had kunnen lezen en controleren dat de winnaar uit twee of drie of misschien wel tachtig goede inzenders was geloot. Ik vond het leuk om aan deze wedstrijd mee te doen. Om te weten wat ik weet, maar nu weet ik als Stem-lezer nog niets. Breda M. Ponsen U hebt gelijk. Hier volgen alsnog de antwoorden: 1. a. Chiapas 2. c. Ciampi3. c. Hebron 4. a. Nooit op zondag 5. c. Republikeinse Partij 6. b. 1967 7. c. Chili 8. b. Edvard Munch 9. b. Nirvana 10. a. Arie 11. b. Bouvier 12. b. O.J. Simpson 13. a. Colombia 14. c. Jonk 15. a. Adams 16. a. Carlos 17. b. Longpest18. b. Singa pore 19. a. De Zonnetempel 20. c. Nijmegen 21. c. Noor wegen 22. a. Willem Ruis 23. b. Durunka 24. b. Goma 25. c. Helmond Sport Het is jammer dat mevrouw Catelijn Verhoeven van de Dierenbescherming geen en kele oplossing aandraagt voor het reeënprobleem en de daarmee gepaard gaande vraatzucht aan pas aange plante jonge bomen van van onze Haagse re< pen Haag - De verdeeld over de opbrengst van de ing (3,5 cent °P. ,8 cent op aarc januari ook moet ruSgesluisd via kinderbijslag- Vo< dA-kring bestaa voor verhoging v derbijslag om de fing extra te comp nat blijkt uit een r de 'paarse' fracties. beweren sommigen dat het bewuste provocaties zou gaatl om Turkije te destabiliseren Hoewel een Islamitische funds I mentalistische groepering èl aanslag heeft opgeëist, bewereil sommigen dat de Koerdisch I PKK of zelfs de geheime dienst er de hand in zou hebben. Het is niet vergezocht een lint te leggen met de zojuist over-1 eengekomen douane-unie tus-l sen Turkije en de Europese I Unie. Lang niet iedereen in Turkije is daar echter zo geli- kig mee. Met name de consera- tieve fundamentalistische Wel zijnspartij keert zich fel t deze toenadering tot Europa I „De douane-unie is niets anders dan kolonisatie van Turkije' aldus de woordvoerder van de j Welzijnspartij. Chaos en rebellie tegen Turkse staat zullen het gevoeli ge toenaderingsproces tot Euro-1 pa ernstig kunnen bemoeilijken Staatsbosbeheer in de Flevo- polder. Bovendien is he: voorzien van afweermiddeler. tegen de vraatzucht van wile absoluut geen nieuws et wordt dit al jaren in ons lane toegepast. De reeënstand is in Neder land de laatste vijftig ja£ enorm toegenomen, van 5001 exemplaren naar 50.000 stuks en dit niet door bijvoeren door de jagers, zoals me vrouw Verhoeven ons wil 1 doen geloven. Wegens hel ontbreken van predator® (dieren die andere dieren op eten) voor de reeën in 0® I land, zal er hard iets dienen te gebeuren. Of moeten we ze dan niaar, met alle gevolgen van dien, laten omkomen «j het verkeer; momenteel 1 6000 geregistreerde gevallen per jaar! De meest humane tijd bejaging van het vrouwen)» wild, ondanks het feit aïl ongeveer de helft op dat i»°' ment drachtig is, is van I januari tot en met 15 maan I Want in het tweede halfje® lopen er kalveren bij, die moederdier dan absoluut me kunnen missen. En mevron® Catelijn Verhoeven, het ree j-' stukken beter af met een W gemikt kogelschot dan het crepeert, soms dagenlang na een aanrijding in het ver keer. And last but not kas een predator houdt hele®aaj geen rekening met wel of We- drachtig zijn of in welk jaarj getijde een en ander f schiedt. Ulvenhout P. Schneider Den Haag (anp) risico van tweeho elke verzekerde. A feet te groot, zijnl het amper een ren' De maatregel mo< 19,97 ingaan en is e Van de bezuinigin kabinet op de volk Het eigen risico wi gens PvdA en D66 niet van om naar gaan. De partijen een versnelde invof zogeheten IZA-syst een eigen risico kracht zit. Minister Borst van heid reageert lacc plannen van PvdA is een boeiende maar eens rustig n ken. Versnelde invc IZA-systeem moet zijn en ook genoeg ren," aldus de minis In het regeerakko sproken dat voorn invoering van de Den Haag (anp) - waarschijnlijkheid taris Linschoten va vlotte afhandeling waarin de boetebep Het Tica, het advie heeft in een conce] technisch niet lang, legt een te grote dn goed gemotiveerd ir Linschoten had als gesteld dat de wer| zijn geworden. De motiveringseis 1 een zware last op. contact te staan me ziekte in de wao dr gegevens is vereist, gen. Dat gaat ten koste wiens hoofdtaak is optie om (tijdelijk Tica 'niet reëel'. De al opgelegde worden geschrapt. Wie had verwacht duo Dijkstal (VVD landse Zaken ove duidelijkheid zou al een kwart eeuw; bediend. Het basisidee on uitgedachte driede is helder en uit dei Het doek valt ir hulpstructuren en/ zoals stads- en s burger zijn gekoz, en financiën naar Die taken zoals br huisvesting moetij worden verdeeld, het vereist tevens die op hun nieuwe Hier ligt voor Wei wat langere, term ten in het versch beheer te laten gezonder gemaak Dit paarse kabinel de centrumsteder culturele waarde worden. Het eindi definitief in zicht, middelgrote stede I hun regionale fun de provincie tot 0 En de gemeente discussie worden 'enger heilig. Vot moet een experin en Helmond over I ongedeeld blijft verdergaat. Dat wordt, als 1. stadsprovincie zc Haag wel drie mc vorm een mix vai den wat ten koste gemeenten. De p net kabinet van ze °P de regel mag ®n gemeenten ov Hoezeer regionali u|t Roosendaal o uitzondering gere het echter een georganiseerd, daarover al lang betaalbare dienst

de Stem | 1995 | | pagina 2