rct| \CHINES Het extraatje van Friki. ch Veehouders eisen tonnen van overheid VISIH3 EDING!! Bijna 7000 bouwvakkers staken voor een betere cao Kabinet wil af van de gewesten 5WEETDREAM VTERBEDDEN 8.50 ve 6.88 Criminelen in Bredase wijk gebruiken jonge kinderen als drugkoerier 4Als de stenen maar van straat zijn Buit van twintig mille bij inbraak 15-19 MAART \TUUR j Energie-zuinig 24 volt zwakstroom Bllen Gratis Sex pNTAKTEN apart /Zeeland es Thuis UNITED COLORS OF BENETTON. 0 niet in GS-college 1 Grobbelaar arresteerd Dollar herstelt zich Fokker pakt naast grote order Israël, PLO en Syrië praten weer Slagers België tauren zelf vlees Geweld in Turkije Deze week alleen bij Albert Heijn. Op grond vonnis Europees Hof Ahoy' Rotterdam 'Griep-epidemie' in zuiden 1AART 1995 KUINKtUKiNS^ JRother ^iAXlE £&49$r- f 1.500,- 3.995, )CK en KÖHLER, een BEPERKTE PARTIJ len verkocht aan zowel bedrijven als ;n en afwerken van vele stofsoorten. 298,- pst 3 - Waalwijk (Di t/m Za) mprijzen Verzending mogelijk .gsvoorwaarden (K.v.K. Waalwijk nr. 1980).© verwarmingselement "niet tevreden geld terug" garantie Leverbaar in alle maten, *1 ook voor uw ledikant 10 jaar fabrieksgarantie "cT cht privé |13 ass.gevr. Jan 35+ willen I. Bel naar thuis FPm) iREN vrouwen Ten sexkontakt. |42 (75cpm). Mar bed met lis. Sexkontak- |(75cpm) geven telnrs bij hen thuis. |pm) tn (40+) willen TT- Direkt kon- (75cpm) ven geven tel- Jtis sex bij hen |0 (75cpm) 1IHK1 lil 999 i nun superior shoes I De originele mocassin in het fijnste handwerk. 3HAKELLIJN Ie vrouwen op- lhaar uit en de erbind je naar [-9663 (75cpm) jsr elkaar. Hoor In genieten. (75cpm) vrouw/man Sex kontakt! bm). akellijn. Nu he- echt opbel- leukste, de Irbind je naar f9667 (75cpm) vrouw/man Sexkontakt! PPm). :N geven tel- tis sex bij hen 1 (75cpm) .RT hete vm„ n naar haar (75cpm) 's maandags gesloten in (40+) willen ix. Gratis&dis- (75cpm) an 35+ willen bel hen thuis, om) vrouw of man Sexü 06-9502 Live! hete sex, nymfomane vrouwtjes direct apart!! Bei 06-34035080 (50cphm) VOOR willige mannen! Adressen en nummers van vrouwen. Bel nu 046/75.23.33. Rsd. Sonja 44j. lang slank streng. Anita 22j. fotoboek dame oevr. 01650-56410 gratis oproe- wen. Maak je omp. schakelt 65 (100c pm). (Nu 50cpm). ederland L PRIVÉ jeschakeld. 100 c.p.m. takellijn 00 c.p.m. Uw huis op dit formaat in dc krant kost meestal minder dan een maan hypotheekrente cn verkoopt sneller, want je huis in de krant brengt mensen over de vloer. teRneuzen hulst sluis I No0rdstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 S m „ft JAARGANG gdelburg - De grote politieke Jijen in de Zeeuwse Staten »n gisteren D66 buitenspel L bij de onderhandelingen Leen nieuw college van Gede buteerde Staten. De confessio n's partijen houden hun twee (eis, in die zin dat er een verde- Mkan komen tussen CDA en de Lpiatie van SGP/RPF/GPV. |ZIEZEELAND - C1 Segers, Fashanu „adipshire - De Britse politie seft gisteren Hans Segers en jnice Grobbelaar gearresteerd, je Nederlandse en Zimbab- uanse doelman werden onder- fjaagd over omkoping in het En- •else voetbal. Ook John Fashanu, spits van Aston Villa, is aange leiden. |ZIESPORT - BI jmslerdam - De dollar heeft zich gisteren hersteld. De koers lag bij jet slot van de handel in Europa op/1,5895, ruim anderhalve cent neer dan de slotkoers van 1,5710 op maandag. I.. .i 1 ii'ÉMFnrr inMnmr- - lieer asieizoeiver» ^en bouwvakker in Roosendaal koos gisteren een bijzonder plekje uit voor zijn werkonderbreking. FOTO BEN STEFFEN I Dm Haag - Ruim 52.000 buiten- Isnders hebben vorig jaar in Ne- 1 asiel gevraagd. Dat is 48 procent meer dan in 1993, toen 35.000 vreemdelingen zich bij Justitie meldden. Justitie heeft Terder 31.000 mensen uitgezet, m 20.000 het jaar ervoor, ds' vluchtelingen die niet op iphol aankomen zich uitslui- i kunnen aanmelden in Rijs- iergen of Zevenaar, is hun aantal met elf procent gedaald. Stockholm - Fokker pakt naast de grote order van de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS. Alle grote vliegtuigbouwers inde wereld hebben om deze or der gevochten, maar Boeing sleepte de opdracht voor de bouw van35 toestellen met een extreem lage offerte binnen. IZIE ECONOMIE-A6 Den Haag - Bijna 7000 bouwvakkers hebben gisteren het werk neergelegd. Ze staken voor een betere cao. Zo'n dui zend stakers komen uit Zeeland en West-Brabant. De vakbonden verwachten dat het aantal stakers in de loop van de week geleidelijk aan toeneemt.De bouwbonden van FNV en CNV en de machinistenvakbond Het Zwar te Corps hebben geen enkele moeite gehad hun leden te overreden het werk neer te leg gen. Gisteren is op ongeveer 80 bouwplek- ken het werk neergelegd. De duur van de stakingen verschilt per locatie. De bedoe ling is om op iedere plaats de actie mini maal enkele dagen vol te houden, waarna andere bouwlocaties de staking overnemen. Er wordt de komende tijd op grote en klei ne bouwprojecten gestaakt. De vakbonden eisen van de werkgevers in een nieuwe cao onder meer prijscompensa tie en een reële loonsverhoging van 1 pro cent, een goede overgang naar een nieuw vut-stelsel en handhaving van een aantal toeslagen en aanvullingsregelingen. De werkgeversvereniging AVBB is bereid het vastgelopen cao-overleg op ieder mo ment te hervatten, stelt werkgeversonder handelaar J. Vahstal. „Maar zolang de bon den zeggen: het is slikken of stikken, komt er van ons geen uitnodiging." De vakbon den hebben in alle onderhandelingen steeds vastgehouden aan alle eisen die zij in hun ultimatum hebben gesteld. Ook de wegenbouw wordt door de bouw- staking getroffen. Bij de uitbreiding van het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht en de asfaltcentrale in Stein kwam het werk stil te liggen. Overal viel het kaderleden van de bonden op dat de actiebereidheid groot was. Vijf jaar geleden waren er voor het laatst om vangrijke stakingen in de bouw. Toen regis treerden de bonden op de eerste dag nog niet de helft van het huidige aantal. De eer ste dag heeft de bonden ruim zes ton aan stakingsuitkeringen gekost. Ook stuka doors en andere werknemers in de afbouw- sector hebben actie gevoerd voor hun cao. In deze branche registreerden de bouwbon den van CNV en FNV ruim 700 stakers. ZIE OOK REGIO-DEEL C Van onze verslaggever Breda - De harde kern van criminele jeugd in de Bredase wijk Heuvel schroomt niet om kinderen van 12 en 13 jaar in te scha kelen als drugkoerier en voor andere criminele activiteiten. Kans op buien 7' Aan het mooie lenteweer is voor lopig een einde gekomen. Vanaf nu bepalen depressies het weer. Vandaag wisselend bewolkt met kans op buien, en meer wind uit zuidwestelijke richting. Damascus - Israël gaat weer over wede praten met Syrië en de HO, De onderhandelingen tus sen Syrië en Israël worden bin- n® enkele dagen hervat. Israël ®u geen concessies aan Syrië nebben gedaan over de terug trekking uit de Golan-hoogte. De HO en Israël hebben gisteren hun gesprekken hervat. ■ZIE BUITENLAND-A4 - De Landsbond van eenhouwers en Spekslagers, waarbij zo'n 90 procent van de elgrsche slagerijen is aangeslo- en, gaat zelf vlees keuren. Op die manier wil de bond de strijd aan- inden tegen de hormonenmaffia n net land. Leveranciers die pro nkten van met hormonen of an- 1 wtica opgefokte dieren verko- aan slagers, komen op een arte lijst. De bond dreigt hun "«men door te spelen aan justitie, slagers vertrouwen de vlees- nnngen al lange tijd niet meer. twi ?ord °P dierenarts/inspec- r Karei van Noppen in februa- ermoedelijk gepleegd door de onenmaffia, was de druppel ne emmer deed overlopen. Dit is een van de ergste uitwassen van crimineel gedrag van een groep jongeren, die al geruime tijd voor veel gevoelens van on veiligheid in de wijk zorgt. Signalen over het inschakelen van jonge kinderen voor crimine le activiteiten duiken de laatste tijd steeds vaker op. Onder de in druk van het vele geld dat de cri minele jeugd tot haar beschik king heeft, zijn de kinderen voor bijvoorbeeld 25 gulden al snel be reid om even iets weg te brengen. De 'jonge slachtoffers' van de cri minelen komen trouwens niet al leen uit de wijk Heuvel. De signalen over het inschakelen van jonge kinderen bij criminele activiteiten zijn bij de politie be kend. De informatie is echter niet hard genoeg om een onderzoek op gang te kunnen brengen. Uit een onder bedrijven en bewo ners gehouden enquête in de wijk blijkt verder dat er sprake is van bedreigingen, berovingen, inti midatie, vuurwerk gooien en openlijke vechtpartijen door jon geren. Ook zou geld worden 'ge vraagd' van oudere mensen. Justitie, gemeente en politie heb ben inmiddels de wijk Heuvel uitgekozen als proef-project voor het ontwikkelen van een nieuwe methode voor de aanpak van overlast, crimineel gedrag en ge voelens van onveiligheid. „We hebben vastgesteld dat din gen in de beleving van mensen vaker gebeuren dan dat ze bij ons bekend zijn. Die zaken komen kennelijk niet bij de politie te recht. Wij willen die informatie wel hebben om maatregelen te kunnen nemen. Daarom moet er binnen veertien dagen een meld punt komen in de Heuvel, waar mensen ook anoniem informatie kwijt kunnen," zei een woord voerder van de politie gister-' avond tijdens een bijeenkomst in de wijk waar gesproken is over een plan van aanpak van de pro blematiek. De politie maakt op korte termijn twee mensen vrij voor toezicht. Daarnaast zullen surveillerende politiemensen extra controles in de wijk uitvoeren. VANDAAG IN DEZE KRANT Turkije is dezer dagen het toneel van religieus geweld dat vooral gericht is tegen de alevieten, gematigde moslims. Gisteren is in An kera gedemonstreerd tégen het geweld, maar ook dat ging niet vreedzaam. Intus sen maken de alevieten in Nederland zich zorgen. ZIE PAGINA'S A2 EN A4 Van onze verslaggever Frank Deij Axel - Fiet was een mooie tijd, toen. Hij kwam net van de lts. Alles wat-ie geleerd had op school kwam-ie in de praktijk tegen. Metselen, een vloertje leggen, een muurtje bezetten, voegen. Nu mag-ie alleen nog maar stenen leggen. Zoveel als-ie kan. Meters maken. En als het niet snel ge noeg gaat, dan krijgt-ie op zijn donder van zijn baas. Een half leven verder is metse laar Willy Vink (41) uit Axel uit gekeken op de bouw. Maar hij heeft een gezin. Hij moet toch wat. „Het is dat ik niets anders kan, anders was ik er al lang mee gestopt. Iedereen loopt gestresst rond in de bouw. We worden con stant opgejaagd. Het is vroeg op en werken in weer in wind. Er is niets meer aan met al die specia lisaties. We mogen zelf bijna niets meer. Je hebt een ploeg voor het voegen, mensen voor het stuc werk, een ploeg die de vloeren legt. Ik begrijp dat wel. Het moet allemaal snel. En ik kan niet zo snel voegen als de jongens die he le dagen niets anders doen. Maar van het vak blijft zo niet veel over." En nu zagen de werkgevers aan zijn zekerheden. Zijn roostervrije dagen liggen onder vuur, zijn va kantiegeld, de vut. Ze moeten zich voor een deel van het zieken geld maar bijverzekeren. Oudere werknemers moeten minder gaan verdienen omdat ze minder pres teren. En het vorstverlet gaat uit de cao. En wat is meer eigen aan de bouw dan vorstverlet?: „We vragen niet eens loonsverho ging. Alleen prijscompensatie. Maar als we nu ook al onze rech ten moeten prijsgeven boeren we nog verder achteruit." Aan vas tigheid hechtte hij al allang niet meer. Hij was al gewend dat-ie in een jaar soms vier verschillende bazen had. Er zijn nog maar wei nig zelfstandige aannemingsbe drijven die een eigen ploeg met selaars in dienst hebben. Er is on voldoende werk om ze constant aan de slag te houden. „Er wordt veel met onderaannemers ge werkt. Ik werk bij een Brabants bedrijf. We trekken van bouw naar bouw. Maar zogauw ze geen metselwerk meer voor je hebben ligt je ontslagbrief klaar. Ik heb dat nooit zo'n probleem gevon den. Een tijdje in de ww en dan weer terug aan de slag als er werk was. Maar de ww is ook al aange scherpt. Voor je het weet zit je, als je naar huis wordt gestuurd, op het bijstandsniveau. En met die nieuwe ziektewet kun je het nauwelijks permitteren om ziek te zijn. Als er een vlekje aan je zit nemen ze je niet meer terug. Ze willen zo min mogelijk risico lo- pen. De onvrede is groot in de bouw, weet-ie. „Ik doe het niet graag meer.En eer kan ook geen drijf veer zijn. „Kwaliteit? We mogen toch geen kwaliteit meer leveren. De bazen interesseren zich daar niet voor. Als de stenen maar zo snel mogelijk van de straat zijn. Dan kunnen ze uitrekenen hoe veel er verdiend is." INHOUD 2 KATERNEN BirinerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 (ADVERTENTIE) Gemarineerde kalkoen-kotelet kalkoen- nasi/bamlvlees, kalkoensaucijs, kalkoengehakt, kalkoenhamburger en kalkoenvink van Friki... allemaal even mals en even lekker en in 10 minuutjes klaar Nu bovendien: allemaal 2 gulden per kilo voordeliger. Het kalkoen- gehakt kunt u zelfs heleméél cadeau krijgen. Hoe, leest u op de verpakking. Friki, kalkoen- nasi/bamivlees, verpakt, per 100 gram i oc -i^LZD Drie jgulden terug op uw bankrekening! Kijk op de verpakking van Friki- g kalkoengehakt. Keur slagers? Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 maart a.s.. Van onze verslaggevers Den Haag - Het kabinet wil de komende jaren een einde maken .aan de meeste samenwer kingsverbanden tussen gemeenten, zoals de stads- en streekgewesten. De afzonderlijke gemeenten of de provincie móeten de taken overnemen, die nu gemeenschappelijk wor den uitgevoerd. De omvang van gemeenten en pro vincies moet daarop worden afgestemd, hebben mi nister Dijkstal en staatssecretaris Van de Vonder voort van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt. De bewindslieden presenteerden gisteren hun 'spel regels' voor het vernieuwen van de bestuurlijke orga nisatie in Nederland. Dijkstal en Van de Vondervoort hopen nog voor de zomer duidelijk te maken welke taken naar de provincie gaan en welke naar de ge meenten. De gemeenten werken in regionaal verband nu onder meer samen op het gebied van de brandweer, de schoolbegeleidingsdiensten, ambulancevervoer en volwasseneneducatie. Ook nemen de samenwer kingsverbanden besluiten op het gebied van vervoer en de verdeling van woningbouwsubsidies. Van de Vondervoort gaat nu overleggen met provin- 8 "710311 "000218" I I I I I WOENSDAG 15 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Kees den Exter Tilburg - Tientallen Nederlandse melkveehouders gaan bij de overheid een forse schadevergoeding claimen, om dat ze ten onrechte zijn gekort op de melkproduktie. Het gaat om enkele tonnen per persoon. De veehouders doen dat met een uitspraak van het Europees Hof te Straatsburg in de hand. Dat heeft bepaald dat het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, de 'rechtbank' die zich bezig houdt met economische ordenings vraagstukken, niet onafhanke lijk is. De overheid kan uitspraken van het college namelijk naast zich neerleggen. De Tilburgse advocaten T. Lins- sen en A. van Beek hebben die uitspraak ontlokt aan het Hof. Hun uitgangspunt was dat het College niet fair is omgesprongen met melkveehouders die vonden dat de overheid hen tekort had gedaan bij het toewijzen van melkproduktie-rechten. Met de uitspraak in handen den ken beide advocaten dat deze melkveehouders alsnog hun recht kunnen halen bij de 'gewo ne' burgerrechter. Linsen en Van Beek zijn inmid dels schadeprocedures begonnen tegen de Staat. Daarin worden bedragen geclaimd waarbij de eisen van de Gelderse boeren, die hun evacuatieschade voor 100 procent vergoed willen zien, vol ledig verbleken. Taxibedrijven Wat geldt voor melkveehouders, geldt echter ook voor anderen die zich gewend hebben tot het Col lege van Beroep nadat zij zich te kort gedaah voelden door de overheid: taxibedrijven die geen Van onze correspondent Koewacht - Bij een tuincen trum aan de Emmabaan te Koe wacht is, voor ongeveer 20.000 gulden aan gereedschappen ge stolen. De spullen waren opgeslagen in een garage, waarvan de deur met een breekijzer was openge broken. Bij de diefstal, maandagnacht, werden onder meer een cirkel maaier, een compressor, een kettingzaag, hogedrukreiniger en een waterpomp ontvreemd. cies, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de zeven grootstedelijke gebieden. Als de nieuwe taakverdeling duidelijk is, zullen Van de Vonder voort en Dijkstal zich gaan richten op de grenzen van de gemeenten en de provincies. Volgens de staatssecretaris is een discussie over eventuele schaalverkleining van een provincie als Brabant nu nog te vroeg, maar als mogelijkheid sluit ze die niet bij voorbaat uit. Dijkstal zegt dat de taakverdeling tussen provincies en gemeenten overal hetzelfde zal zijn. Uitzondering daarop zijn de nog te vormen stadsprovincies rond Rotterdam, Amsterdam en Den Haag, die meer taken krijgen toebedeeld. Kern is dat het kabinet terug wil naar drie 'heldere' bestuurslagen: Rijk, provincie en gemeente. De vier de bestuurslaag, die tussen gemeenten en provincies in de vorm van regionale samenwerkingverbanden is ontstaan, moet volgens Dijkstal 'worden wegge werkt'. Het bezwaar van het kabinet tegen de regionale sa menwerkingsverbanden is dat ze niet 'democratisch zijn ingebed': burgers kiezen de gemeenteraad maar hebben geen zeggenschap over de regionale organen. ZIE COMMENTAAR - A3 vergunning kregen, winkeliers die hun zaak niet op zondag open mochten doen, geneesmiddelen fabrikanten die geen toelating kregen voor een bepaald pro- dukt. De uitspraak van het Europese Hof geeft aan dat het College van Beroep niet voldoet van de voor waarden zoals neergelegd in het Europees Verdrag ter Bescher ming van de Rechten van de Mens. Want de overheid heeft de mogelijkheid een haar niet wel gevallige uitspraak van het Col lege naast zich neer te leggen. Het Hof bepaalde verder dat het antwoord op de vraag of een melkveehouder wel of geen aan spraak kan maken op extra melkquotum blijft voorbehouden aan de nationale rechter. Afstandelijk De Tilburgse advocaten richten hun inspanningen niet op mis kende taxibedrijven, winkeliers of geneesmiddelenfabrikanten, maar op melkveehouders. Twee procedures zijn inmiddels aange spannen en er zullen nog vele volgen. Doel: verhoging van de prouktierechten, vergoeding van gederfde inkomsten, maar vooral genoegdoening. Veel (Brabantse) melkveehouders hebben aan de koele en afstandelijke benade ring door het College een katte rig gevoel overgehouden. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 (ADVERTENTIE) DE NATIONALE HENGELSPORTBEURS OPEN VAN 11.00-17.00 UUR EN VAN 19.00-22.30 UUR ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11.00-17.00 UUR Rotterdam/Breda - Het zuiden van het land Wordt sinds vorige week geteisterd door een griepepidemie. Het Nationaal Inflüenzacentrum in Rotterdam durft daarvan te spreken nu er 43 gevallen per 10.000 inwo ners zijn gemeld. Een week eerder ging het in het zuiden nog maar om 16 per 10.000 en dat heette een griepgolfje. Van een epidemie is alleen sprake in het zui den; boven de rivieren staat de teller nu nog op 16 per 10.000. Hoewel de geleerden het niet helemaal eens zijn over de definitie van een epidemie, aarzelt Eric Claas van het Rotterdamse centrum niet om er voor de drie zuidelijke provincies dat stempel op të drukken. VERVOLG OP ZEELAND - C1 (ADVERTENTIE) I 18 S i tan Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegraveerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I a°" iiouuoii. uiuui uccc uuii ui ecu upeii euveiup zajiiuui yuai^eyei iictcir a j Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1