Lastige aanpak drugrunner' Een ALNO keuken kerken je niet aan de Prijs, maar aan de kwaliteit. JAC gaat over in nieuwe stichting Compost uit de Koegorspolder is voortaan niet meer gratis Barbé schetst complicaties bij maatregelen tegen illegale handelaren «k timmermans POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws [In elke kern een agent' Maritieme Vereniging bewaakt positie Terneuzen mm*-. ZEELAND C3 OPTIEK I je politie boekt wel successen, ■ft voorbeeld in de commissie ■noemde Barbé de grote drug- Ivangst afgelopen maandagavond de binnenstad (zie elders in je .krant). Bovendien zijn de tste tijd tal van aanhoudin- i verricht in verband met Ijnignmnerij. Tuinbeelden en sfeervolle tuininrichting tationsweg 20 - Hulst Tel. 01140-14866 dinsdags gesloten mm. Evenementenkalender 1995 iART 1995 X 52 PESTBM WOENSDAG 15 MAART 1995 Van onze verslaggever Leuzen - Er is geen gratis 'post meer te krijgen bij 'i6 vuilstortplaats in de Koe- eorspolder bij Sluiskil. Parti- iLieren en bedrijven kunnen hat er nog wel halen, maar voortaan tegen betaling van 12 50 gulden per ton met een minimumafname van tien ton. Zo nu en dan werd compost gratis weggegeven aan de stort plaats. Dat was dan compost van het plantsoenafval dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op de stortplaats brachten. Maar nu het verwerkingsbedrijf in Borssele volop in bedrijf is, houdt de gratis verstrekking van compost in de Koegorspolder op. Immers, het verwerkingsbedrijf verkoopt compost aan Zeeuwse groenvoorzieningsbedrijven en de Koegors zou dat bedrijf in de wielen rijden door zijn compost gratis weg te geven. Particulieren die compost voor de tuin nodig hebben, moeten dat in het vervolg kopen bij de handel, of in de Koegorspolder. „Het heeft een tijdje geduurd voor het bedrijf in Borssele kon leveren aan de handel," zegt woordvoerder O. Vosveld van de gemeente Terneuzen. „Tot die tijd is er hier soepel omgespron gen met de verstrekking van compost en is het op bescheiden schaal weggegeven aan particu lieren. Dat was niet alom be kend, maar iemand die het wist en er om ging vragen kreeg het voor niets mee." Eind deze maand of begin vol gende maand kunnen de huis houdens in de gemeente Terneu zen overigens eenmalig gratis een zak compost van vijfentwin tig kilo krijgen bij het kring loopstation aan de Industrieweg. Deze speciale actie is bedoeld om de bevolking nader kennis te laten maken met de compost die is verkregen door de gescheiden inzameling van het groente-, fruit- en tuinafval. I Van onze verslaggever ferneuzen - Illegale vreemdelingen die actief zijn als jrugrunners frustreren de strijd die de politie voert n de handel in verdovende middelen in Terneuzen. Bierkaaistraat 14 ST ANVO 4561 BC Hulst ENSSPECIALIST Tel. oii4o-iiai3 BTANT 1101 3.5 mm B012 g die elke liefde rond maakt... raat 10, Hulst, tel. 01140-12214 Burgemeester R. Barbé vertelde jst gisteravond in de vergade- jjng van de commissie Algemeen ■Stuur. I.Maar het probleem is hier dat |ah onder de drugrunners heel |iat illegalen bevinden. En de ■uitzetting van illegale vreemde lingen uit landen als Marokko en lilgerije is niet eenvoudig," al ps de burgemeester. Hij deelde hierover overleg te gaan loeren met het hoofd van de ||'reemdelingendienst in Den ïaag om een oplossing te vin- in. Barbé schetste het probleem om Jan te geven dat uitvoering van pand januari door de gemeen- tsvastgestelde nieuwe nota met |bitokking tot de drugbestrij- ing in Terneuzen niet zo een- ■dig is. Commissielid J. van fi(D66) drong in de vergade- nug namelijk aan op snelle uit ing van de actiepunten uit bt nota. De nota staat zoals Jskend kortweg de verkoop van onder strikte voor gaarden toe in de Scheldestad. lanleiding voor de opmerking Van Van Mil was het voornemen ran burgemeester en wethouders om drugdealers en -gebruikers door middel van verblijfsontzeg- gingen voor de binnenstad de duimschroeven verder aan te draaien. De bepalingen die dat regelen, moeten opgenomen worden in de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening, waar eerder om dezelfde reden al een samenscholingsverbod in was opgenomen. Alle fracties in de gemeenteraad adviseerden posi tief over de toepassing van ver blijf sontzeggingen in de strijd tegen de drughandel. Barbé zei verder dat de totale uitvoering van de nieuwe drugnota nog heel even op zich laat wachten. „Want we willen eerst zien hoe de andere gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen rea geren op de Zeeuwse nota met betrekking tot het gedoogbeleid. Ook volgen we nauwlettend de uitspraken van de bestuursrech ters." Met dat laatste doelde hij op de recente uitspraken van de Mid delburgse rechtbank. Die stelde burgemeester Kessen van Hulst tot twee keer toe in het gelijk bij de sluiting van koffieshops in- zijn gemeente. De burgemeester deed tenslotte op een vraag van D66 de toezeg ging met de politie te overleggen over regelmatige rapportages over de voortgang van de her nieuwde strijd tegen de drug handel aan de commissie Alge meen Bestuur. londijke - „De politie moet weer dichter bij het publiek (■en te staan. De drempel van het politiekantoor in stburg is blijkbaar te hoog. Ik zou graag willen dat u zoveel igelijk naar de politie komt. In elke kern wil ik dan ook lag weer een dorpsagent terug, die met naam en toenaam ij iedereen bekend is." Bat zei A. Pielaat, sinds 1 janua- T hoofd van de politiegroep t-Zeeuws-Vlaanderen, gis- vond in zaal Wijffels tijdens pedrukbezochte jaarvergadering pi de dorpsraad Schoondijke. iat riep de aanwezigen op i samen met de poltie mee te ien over welke politiezorg er r de bevolking wenselijk is. t aangeven welke zorg u aons wil hebben," vervolgde daat zijn vurig betoog. „Alle flemen, hoe klein ook, willen tag van u horen." 1 i maakte gisteravond be id. dat er forse maatregelen (ADVERTENTIE) Malbare ALNO keukens zijn jjWop duurzaamheid gebouwd. ro|n gaan ALNO keukens ook mee. Wat ALNO inbouwt ongekend grote stabiliteit, verstelbaarheid en grote ''"gsvrijheid. Maar echt tot de spreken natuurlijk ook otterende fronten in alle 'are kleuren en materialen. Wereldklasse in woonkeukens op Zoom: UWELIER-HORLOGER Winkel en reparatie-atelier nge Bellingstraat 36 - Tel. 01140-14365 4561 EE Hulst VRIENS-DE SCHELDE Zeelandhaven 7 tel. 01640-71500. VERLEGH BOUWSTOFFEN Ginnekenweg 284 tel. 076-652550. KEUKENCENTRUM DONGEN St. Josephstraat 161 tel. 01623-22446. ELEVELD Mon Plaisir 19 tel. 01608-13850. TWICKEL BAD HUIS Koningsdijk 69 tel. 01620-56444. BOUWVOORL. DE HOOP Schuttershofweg 32 tel. 01150-80315. KEUKENCENTRUM SCHUURBIERS, Donkenweg 23 tel. 01658-1571. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Frans André. „We hebben zeker geen slapend bestaan geleid." Na heel lang zwijgen verbreekt 'club van cargadoors' de stilte zullen worden genomen om van West-Zeeuws-Vlaanderen een zo veilig mogelijk gebied te maken. „Er zullen dagelijks snelheids- en verkeerscontroles worden uit gevoerd. We hopen hiermee ge dragsbeïnvloeding van de men sen achter het stuur te realise ren. We zullen dan ook gele en, rode kaarten geven die zo duur mogelijk zullen zijn. Als iemand in zijn portemonnee wordt ge troffen, dan doet dat blijkbaar veel pijn," kondigde Pielaat aan. Volgens Pielaat heeft elke kern politiezorg nodig Van onze verslaggever Terneuzen - De Maritieme Vereniging in Terneuzen, in de kern een club van cargadoors, heeft eigenlijk nooit behoef te gehad om zijn stem te verheffen. Maar begin dit jaar was er opeens de prikkel naar buiten te komen. Tijdens de eerste nieuwjaarsbijeenkomst van de bijna negentig jaar oude vereniging (in 1996 is het jubileum) deed voorzitter Fred André een oproep aan het Loodswezen om de tarieven te drukken. De vereniging meng de zich daarmee, na een decennia lang stilzwijgen, in een nationale discussie die nog lang niet is uitgewoed. De haven van Terneuzen, zo luidde de vrees, zou zich in de toekomst wel eens uit de markt kunnen prijzen als er geen rem wordt gezet op de havenkosten. De vereniging stelde ook voor om kapiteins van rederijen die al jaren met een hoge frequentie lijndiensten met Terneuzen on derhouden vrij te stellen van de loodsplicht. Waarom opeens de publiciteit gezocht? En dan nog wel zo fel. „We hebben zeker geen slapend bestaan geleid," weert André af. „We vergaderen vier keer per jaar. En in havenkringen zijn we zeker geen onbekende. Maar we willen meer bekendheid geven aan onze activiteiten." Ach, en die publiciteit. „Het is echt niet onze bedoeling om tegen schenen te schoppen. Maar ik vind wel dat er rekening gehouden moet worden met onze belangen." „Terneuzen is ook nog niet de duurste haven hoor," nuanceert Fred André enkele maan den later die oproep. „Maar een van onze doelstellingen is om ervoor te zorgen dat de haven van Terneuzen concurrerend blijft. De havenkosten zijn heel belangrijk voor een rederij. Voor een klant besluit met een ladingpakket naar een haven te komen kijkt men niet alleen naar de faciliteiten, de kwaliteit van de dienstverlening, de kosten van op en overslag van de stuwadoor maar ook naar de havenkosten en in het bijzonder op de korte Europese vaart, met vele havens meer dan in de diepzee-handel." Hij maakt de vergelijking met de meter van een taxi. Die begint met een basisbedrag te lopen. „Maar het maakt voor de totale kosten nogal uit of je maar honderd meter moet varen of tien kilometer. Met name voor de korte afstanden is het dan belangrijk dat dat basistarief zo laag mogelijk blijft." Minstens zo belangrijk is het sociale aspect. Er is veel veranderd in het wereldje van verladers, bevrachters, cargadoors en scheepsagenten. André wijst op twee compu ters op zijn bureau bij zijn werkgever Ver-, brugge Terminals in Terneuzen. „Je kunt niet meer zonder. Bijna alle communicatie gaat via de computer, de fax of de telefoon. Vroeger stapte een waterklerk naar een kapitein en noteerde wat ie nodig had om zijn reis te vervolgen. Nu wordt er een halve dag van tevoren vanaf zee doorgegeven wat er allemaal klaar moet staan. En zo verlopen de contacten met de douane en marechaus see. Het gevolg is dat je elkaar nooit meer ziet, terwijl, je toch dag en nacht met elkaar te maken hebt. Daarom die receptie ook." De Maritieme Vereniging communiceert ze ker niet alleen via de media. De vereniging is inmiddels een volwaardig gesprekspartner van het ministerie van Verkeer en Water staat als het gaat om zaken als loodsgeldta rieven, en verkeersbegeleidmgsystemen, zegt André. Hij vindt dat de vereniging serieus wordt genomen maar wil er ook niet al te veel gewicht aan hangen. Het blijft een klein clubje, waarbij zeven bedrijven zijn aange sloten en dat de lokale belangen behartigt. Een vereniging die volgend jaar, wanneer de club negentig jaar bestaat, pas goed van zich zal laten horen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - De Stichting JAC Zeeland bestaat niet meer. Vanaf 17 maart wordt het Jongeren Advies Centrum' (JAC) onderdeel van de Stichting Ambulante Jeugd hulpverlening Zeeland. Op die datum wordt ook het kantoor van het Jongeren In formatie en Advies Bureau (JAIB) aan de Nieuwstraat in Terneuzen officieel geopend door burgemeester Barbé. De Stichting Jeugdzorg Zeeland heeft de activiteiten van de voormalige Stichting, die ope reerde vanuit Middelburg en Terneuzen, sinds 1 januari over genomen. De oprichting van het JAIB, waar jongeren met allerlei vragen naar toe kunnen komen, is een uitbreiding van de vroege re taken van het JAC. Het JAC blijft wel bestaan, maar zal zich alleen richten op de hulpverle ning aan jongeren. Volgens Ineke le Grand, werk zaam bij het JAC in Terneuzen, is de komst van het JAIB een goede zaak. „Het zijn twee ver schillende werkterreinen. Het JAC is in eerste instantie een hulpverleningsinstituut voor jongeren, terwijl wé vroeger ook allerlei vragen over bijvoorbeeld uitkeringen kregen. Nu kan het JAIB er voor zorgen dat de jon geren veel gerichter antwoord krijgen op hun vragen." Tegelijkertijd met de opening in Terneuzen, wordt ook in Middel burg het nieuwe JAIB-kantoor geopend. In Goes, Tholen en Zie- rikzee bestaat deze vorm van dienstverlening aan jongeren al enige jaren. Daar werd deze op gericht door het maatschappelijk werk. Op dit moment heeft het JAC zes projecten lopen met jongeren. Deze projecten variëren van het aangaan van gesprekken tot het uit huis plaatsen van de jonge ren. Dit alles gebeurt op strikt vrijwillige basis, benadrukt de medewerkster. Bij het JAIB, dat al sinds 16 januari open is, komen per dag gemiddeld vijf mensen binnen met vragen over de meest uit eenlopende zaken. Op dit mo ment werkt er slechts één vrij- 'willigster, maar dit moet binnen korte tijd vergroot worden tot 3 medewerkers. De sollicitatiege sprekken zijn al in volle gang. Zowel het JAC als het JAIB zijn in Terneuzen te vinden aan de Nieuwstraat 24. In Middelburg aan de Hoogstraat 5. De nieuwe vestiging van het JAC. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ->• - Geen gordel: proces verbaal Aardenburg - In het kader van het gericht verkeerstoezicht hield de politie in West- Zeeuws-Vlaanderen in samen werking met Velig Verkeer Nederland een controle op de rijksweg te Draaibrug. Gecon troleerd werden 55 personen auto's. Tien bestuurders kre gen een proces verbaal voor het niet dragen van een auto gordel. Stoelen weg Axel - Namens de eigenaar van een horecabedrijf aan de Noordstraat te Axel werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van acht terrasstoelen. Een schadepost van tweehon derdtachtig gulden. Diefstal voorkomen Breskens - Een 51-jarige man uit Breda is dinsdag in een supermarkt aan de Van Zuyenstraat te Breskens be trapt bij het plegen van een diefstal. De man wilde de zaak verlaten zonder het betalen van negen pakjes sigaretten. Auto bekrast Hulst - Een aan het 's-Gra- venhofplein te Hulst gepar keerde personenauto werd maandag aan de achterzijde bekrast en ingedeukt. De auto is vermoedelijk aangereden door een ander voertuig waar van de bestuurder zich niet kenbaar heeft gemaakt. De ge dupeerde eigenaar, een 50-jarige inwoner deed hier van aangifte bij mde politie in zijn woonplaats. Overlast in Hulst Hulst - Van verschillende be woners van panden in de om geving van het speeltuintje aan de Jacob Catslaan te Hulst ontving de politie klach ten van overlast. Zo worden voornamelijk in het weekeinde in die buurt door onbekenden putten gegraven, volgstopt met papier en vervolgens in brand gestoken. Ook komt het voor dat de brandende kran ten bij omwonenden over de schutting worden gegooid. De politie heeft toegezegd hierte gen te zullen optreden. Tegen portier Hulst - Bij een aanrijding op een parkeerplaats aan het Sta tionsplein te Hulst werd dins dagmiddag de personenauto van een vrouw uit St.-Jan- steen beschadigd. Een 49-jarige automobilist uit Axel reed weg uit parkeer stand. Toen de vrouw, die met haar voertuig naast de Axe laar stond, haar portier open de kwam de man plotseling achteruit gereden en reed te gen het haar auto aan. Daarbij werd het portier van haar voertuig ontwricht. Inbraak in polikliniek Hulst - Bij een inbraak in de voormalige polikliniek te Hulst zijn enkele niet meer voor consumptie geschikte flessen sherry ontvreemd. De flessen sherry stonden in een kelder van het pand in een afgesloten kast om vernietigd te worden. Toch had (hadden) de dader(s) nogal wat moeite gedaan om bij de prooi te komen. Via de binnenplaats van de oude kapel en een roostergat had men zich toe gang tot de kelder, waarin nog enkele vernielingen werden aangericht, verschaft. Geen voorrang Hoofdplaat - Op de kruising Schoolstraat-Oostlangeweg te Hoofdplaats verleende maan dagavond een 20-jarige auto mobiliste uit Hulst geen voor rang aan een 48-jarige be stuurder van een personen auto uit Breskens. Bij de aan rijding werd haar voertuig aan de voorzijde geheel vernield, terwijl het andere voertuig aan de rechterzijde geheel werd ingedeukt. Te snel Sas van Gent - Bij een gister morgen op de Westkade te Sas van Gent door de politie ge houden snelheidscontrole zijn 51 weggebruikers geverbali seerd wegens het overtreden van de maximum-snelheid van 50 kilometer per uur. Gecon troleerd werden tussen 11.00 en 12.00 uur 187 voertuigen, met als hoogstgemeten snel heid 88 kilometer per uur. Slagboom op auto Sluis - Bij het verlaten van een parkeerplaats aan de Zuiddijk te Sluis werd maan dagmiddag een personenauto bestuurd door een 33-jarige man uit het Belgische Koksij- de aan de bovenzijde aanzien lijk beschadigd. Oorzaak van het ongeval was een voortijdig neerkomen van een slagboom. Bromfiets weg Terneuzen - Een 16-jarig meisje uit Sluiskil deed giste ren bij de politie te Terneuzen aangifte van diefstal van haar bromfiets. Het voertuig ver dween van een perkeerplaats bij een fitnescentrum te Drie wegen. Auto's beschadigd Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de kruising Drie- weg-Reuzenhoeksedijk in de gemeente Terneuzen zijn maandagmiddag twee perso nenauto's aanzienlijk bescha digd, doch liep niemand enig letsel op. Het ongeval gebeur de doordat een 22-jarige auto mobiliste uit Terneuzen geen voorrang verleende aan een 24-jarige plaatsgenoot die met zijn voertuig over de Reuzen- hoeksedijk naderde. Kop-staart Terneuzen - Bij een kop- staartbotsing op de kruising Hoekseweg-Bernhardstraat te Hoek werden maandagavond twee personenauto's aanzien lijk beschadigd. Beide voertui gen reden over de Hoekseweg komende uit de richting Phi lippine. De voorste auto, be stuurd door een 74-jarige vrouw uit Hoek wilde op de kruising linksaf slaan. Ze moest stoppen om tegemoet komend verkeer voorrang te geven. Dit werd te laat be merkt door de haar achterop komende personenauto be stuurd door een 24-jarige in woonster uit Biervliet die haar aanreed. Geknoei met apk Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft maan dagnacht proces verbaal opge maakt tegen een 45-jarige in woner uit Westdorpe. De man reed over de Churchilllaan in Terneuzen en bij controle bleek duidelijk dat was ge knoeid met het Algemeen Pe riodiek Keuringsbewijs van het voertuig, waarvan de gel digheid was verlopen. Cadzand HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Wielingen opende het seizoen 1995 met een vis wedstrijd in de Noordzee voor de kust van Cadzand. De op komst van de leden was met 41 deelnemers redelijk. Win naar werd Ids Zijlstra uit Cadzand met 453 gram aan gevangen vis, waarbij een tong. De overige vangsten be stonden voormamelijk uit wij ting. De overige kopprijzen werden gewonnen door: 2. Frans van Doeselaer, Gent-Brug ge, 317 gram, 3. Frank de Reu, Philippine, 270 gram, 4. Wilfried Mollet, St. Laureins (B), 228 gram, 5. Alex Stokkerman, Oostburg met 225 gram. Hoek ROMMELMARKT - In buurt huis De Hoekse Rakkers wordt zaterdag 18 maart een rommelmarkt en kledingbeurs gehouden. Aanvang 10.00 uur. Terneuzen DANSEN - In het Zuidland- theater wordt vrijdag 17 maart weer een dansavnd ge houden. De entree bedraagt vijf gulden, personen beneden 18 jaar betalen een rijksdaal der. Aanvang 20.00 uur. Philippine LEZING - De Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine houdt donderdag 16 maart een lezing over de Tachtigjarige Oorlog. Het ge heel wordt verzorgd door me vrouw De Sloovere. De bijeen komst begint om 19.30 uur in hotel Au Port. De toegang is gratis. Terneuzen - De Evenementenkalender Zeeuwsch-Vlaanderen '95 is weer uit. In deze uitgave van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen staan alle activiteiten en evenementen die in de periode maart tot december worden gehouden. Naast evenementen geeft de gids ook informatie over de waterstan den, de dienstregeling van de veerdiensten en tips voor een leuk dagje uit. De gids is voor 1,50 te koop bij de plaatselijke 'VVV-kantoren en het toeristisch recreatief bedrijfsleven.

de Stem | 1995 | | pagina 17