Kwaliteit zwemwater in '94 goed er Gelegenheid! (]0]]ege: winkels Axel ook op zondag openstellen QÊSTEM Boerenbedrijven komen en gaan Start afvalproject Zeeuwse scholen Opmars muskusrat is niet te stuiten :es j.j. van den broei 50 DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Goedemorgen BAMBI Lieve oma Oma Saar Jetty 50 jaar Ondanks coli-bacterie in de Grote Vogel, Hengstdijk i EDITIE ZEELAND 1 Subsidiepot van Zeeland Cultuurmaand verdeeld Sp 'S DESTEM ZEELAND C2 Voor particulieren onze baas is vandaag geworden en omdat we niet allemaal in de gelegenheid zullen zijn |iem vandaag persoonlijk te feliciteren doen wij dit langs deze weg Namens alle medewerk(st)ers van RIBRO Internationaal Transport B.V, RIBRO Wegtransport B.V. RIBRO Air B.V. Ik hou van je!!! Bezorger Gefeliciteerd /lama en papa 'Sarah' Els BRUIDSKLEDING 998.- MODEHUIS ANNETTE 01870-82431 1 Meer vrouwen gekozen in Zeeuwse Stalen BH Axel Ondanks hogere vangsten GRATIS SENIORENKRANT De Senioren Winkel0 i 15 MAART 1995 WOENSDAG 15 MAART 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. Prijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag. Foto's worden niet geretourneerd. Bel 076-236882 of geef uw tekst 2 dagen vóór plaatsing af bij één van onze kantoren. Schriftelijke opgaven worden uitsluitend geaccepteerd, indien naam en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. Wij behouden ons het recht voor teksten zonder opgaaf van redenen te weigeren I Indien de uitgever klachten bereiken over de opgegeven tekst behoudt de uitgever zich het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Ik hoop nog vele jaren je "Kroel" te zijn. Kusjes Jump. Robin Weesepoel in St. Jansteen i. met jullie 10-jarig ^lijk. Brian, Kenneth, Dana ibben haar klem, ze toch in de Stem. en mag het weten vanaf vandaag ten. Wij zijn u niet vergeten» zullen dat aan iedereen laten weten, want u won vandaag 50 jaar vanaf nu bent u Hartelijk gefeliciteerd Nathalie en Joella H.G. M, R, I, B, P, F, F. Keuze uit honderden. Beslist een grote reis waard. Zandpad 9c - Middelhamis I V8n onze verslaggeefster i,el - Het Axelse college van B en '/gaat het nu echt proberen. In de ijadsvergadering van april vraagt iiet de gemeenteraad een oordeel te «even over het voorstel om de win- [els voortaan op zondag ook open U stellen en de koopavond van frijdag naar donderdag te verschui ven. Al enkele jaren gaan er onder winke liers stemmen op om de gemeentelijke winkelverordening op bovengenoemde manier te veranderen. De winkeliers hielden een enquête, meubelbedrijf Pot maakte zelf een toeristische notitie, kortom het onderwerp had de aandacht van ondernemers en bestuurders. Geïnteresseerden kunnen nu de ont- werp-wijzigingen gaan inzien in de leeskamer van het gemeentehuis. Daar in valt ook de motivatie van B en W te lezen voor de voorgenomen veranderin gen. Winkels open op zondag geeft volgens het college een flinke impuls aan het toerisme in de gemeente. Kooplustigen, vooral afkomstig van over de grens, zullen een winkel-bezoek aan Axel op zondag makkelijk combi neren met een bezoekje aan een van de Axelse toeristische attracties zoals de forten, de kreken, het zweefvliegveld of een restaurant. Door de koopavond te verschuiven van vrijdag naar donderdag hoopt Axel een unieke positie in Zeeuws-Vlaanderen in te nemen en zo meer volk te trekken. De koopavond op vrijdag wordt nu slecht bezocht omdat mensen dan allerlei so ciale verplichtingen hebben, meent het college. Bovendien gaan veel mensen in de zomer op vrijdag al naar de camping. In Koewacht en Zuiddorpe blijft de koopavond op vrijdag. Uit die dorpen kreeg de gemeente geen signalen dat er geen belangstelling zou zijn. De gemeenteraad praat donderdag 27 april over de veranderingen. Van onze verslaggever Hulst - De Zeeuwse recreatiewateren hadden in 1994 in liet algemeen een goede zwemwaterkwaliteit. Slechts i sporadisch werden bij dagcontroles overschrijdingen van bepaalde waarden aangetroffen. Een van die overschrijdingen cerd vastgesteld in het water van de Grote Vogel in Hengst- _r: waar te veel coli-bacteriën wérden aangetroffen. Dit kan jens een gisteren bekend ge worden rapportage van Provin ciale Waterstaat, te maken heb ben met menselijke (zwemmers) dan wel dierlijke (eenden, meeu wen) uitwerpselen op de kreek zelf. Niet uitgesloten is dat de oor zaak ook bovenstrooms is te vin den, reden voor het waterschap Hulster Ambacht hieraan een Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal vrouwelijke Statenleden in de vorige week gekozen Zeeuwse Staten is gestegen van zes naar negen. Dat is nog niet opmerkelijk veel voor een gezelschap van 47 men sen, maar het is toch een stijging met 6,3 procent. Acht jaar geleden, in 1987, be gon de nieuwe zittingsperiode van de Staten ook met negen vrouwen. In de navolgende periode daalde het aantal vrouwen in het pro vinciebestuur echter weer, meldt het Emancipatiebureau Zeeland. onderzoek te wijden. Zomer 1994 kenmerkte zich door hoge lucht- en watertemperatu ren en weinig regen. Door de hoge watertemperaturen vond er vooral in ondiepe wateren met weinig doorstroming een snelle ontwikkeling van blauwwieren plaats. Die gaf aan het zwemwa ter een groene tot sterk groene kleur. Verontruste recreanten vroegen hierover via een spe ciaal opengesteld telefoonnum mer nadere informatie. Maar zij konden gerustgesteld worden. De bacteriologische kwaliteit van het zwemwater is de hele zomerperiode goed gebleven. De ontwikkeling van blauwalgen beperkte zich in Zeeland tot de laatste twee weken van augustus en de eerste week van septem ber. Onderzoek naar het voorkomen van de besmettelijke salmonella bacterie vond vorig jaar plaats bij Roeiershoofd Vlissingen, Cadzand-badstrand (vier maal) en bij Boei 71 in de Westerschel- de. „Alle resultaten waren klei ner dan één per liter," vermeldt het verslag dat is toegezonden- aan diverse Zeeuwse instanties. In de week voor Pinksteren be gint men met de reeks metingen voor het zwemseizoen 1995. Punten die vorig jaar goed wer den bevonden, worden eenmaal bemonsterd. „Twijfelachtige plekken doen we minstens vijf maal," zegt woordvoerder F. Michielsen. Gedeputeerde Staten van Zee land namen gisteren het advies van de Stichting Zeeland Cul- tuurmaand over om subsidie te geven aan het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen (ƒ75.000), het Kamermuziekfes tival Zeeland (ƒ25.000), de stichting Educatief Toerisme 7.500), het beeldende kunst project Atol (ƒ35.000) en het Poppentheaterfestival 30.000). Een opvallende subsididie-af- wijzing betreft het Flup Ju bedrijf. Vorig jaar mocht dat -jubilerend en wel- een deel van de cultuurlading dekken met het fantastiespektakel 'Burghwels' een tentoonstelling. Die bij drage is blijkbaar matig beval- ..De indruk bestaat dat de froep in artistiek opzicht moei lijke tijden doormaakt", schrijft de stichting Cultuurmaand in Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, 21767150"18924, faX 0115°" F®d3cteuren: Peter Oggel (editie- T91); Frank van Cooten, Rein en der Helm, Florence Imandt, ion Koomen (sport), Harold de Puysseleijr, Eugène 7erstraeten. K|okstraat 1tel. 011OO IT*30. fax 01 100-21928. «acteur: Cees Maas (provin- owerslaggever). S'eenstraat 14, tel. 01140- W51, fax 01140-19698. SC^Uléen: Frank De'i (P|v- ed. Ar(u\?6 Hochstenbach. advertentieverkoop Zu'dlandstraat 32, 01150-17920 Fax01i5o_g6554 "«negenwoordigers: Hulst" qt°ei'6, Hans Dimmers- 13751 eenstraat H fel. 01140- Vertegenwoordigers: ™dyvan den Brande Verkn"!erS,raeten- ^0°7°6P^4HarrVMuUrmanS' ti|6den°vanl,rnmers en openings- J? Van overiae afrioiin,jen op 27-02-95 Film- en Jazzfestival in de wachtstand Van onze verslaggever Middelburg - Voor vijf van de in totaal dertien ingediende projecten in het kader van de Zeeland Cultuurmaand in september 1995, staat de hoogte van het bedrag dat de provincie bijdraagt vast. haar advies. Een herkansing zit er niet in, want ook in een verbeterde versie van Burghwels ziet de stichting niets. De organisatie vind wel dat Flup Ju op het poppentheaterfesti val moeten optreden. Ze gaat daar bij de betreffende program meurs op aandringen. Dit festi val, een ideetje van de stichting zelf, is een nieuw element in de cultuurmaand. Het vindt in heel Zeeland plaats, maar het zwaar tepunt ligt in de zak van Zuid- Beveland. Een ander nieuw onderdeel van de cultuurmaand is het multidis ciplinair festival 'Meer dan Woorden', rondom literatuur. Een voorstel van Podium 't Beest in Goes, dat nogal in de smaak is gevallen bij de stichting Cul tuurmaand, omdat aan litera tuur tot nu toe geen aandacht werd besteed. In afwachting van een nadere uitwerking van het voorstel is alvast vijftienduizend gulden gereserveerd. Volgens de organisatie is er wellicht een combinatie mogelijk met een op treden van de Noord Nederland se Cantory in Goes. Dat komt in principe niet in aanmerking voor subsidie, omdat het slechts een incidenteel concert betreft. Gelet op de te verwachten hoge artis tieke kwaliteit, wil de stichting het toch inpassen. Voor twee vaste deelnemers aan de cultuurmaand, het Filmfesti val Zeeland en het Jazzfestival Domburg, is ook voorlopig geld gereserveerd. Stichting Cinema moet zijn eindafrekening over 1994 nog presenteren en het jaz zfestival rammelde de laatste ja ren nogal in organisatorisch op zicht. „De prestaties waren be neden de maat", vindt de stich ting. Als er duidelijk sprake is van beterschap, ligt er alsnog tienduizend gulden klaar. Drie indieners krijgen, naast Flup Ju, een afwijzing. Het 'Muziekfestival kleine koren en ensembles' in Goes, omdat het onvoldoende kwaliteit zou bie den, vereniging 'Ons Boeregoed' omdat haar activiteiten niet in de formule van de cultuurmaand passen en het korenproject van De Ruyterstadsingers, omdat dat te incidenteel zou zijn. Van onze verslaggever Goes - In Goes heeft G. Ade- ma namens het provinciaal bestuur gisteren het startsein gegeven voor een project over schoolafval dat op alle Zeeuwse scholen zal gaan draaien, als de schoolbestu ren dat willen. Het milieu-educatie-project, ge naamd 'Keer op keer in Zeeland' is een gevolg van een landelijk initiatief. De bedoeling is dat de scholen een afvaldraaiboek gaan maken en vervolgens een schoolafvalplan. Zo probeert men de kinderen het besef bij te brengen dat het scheiden van afval goed is voor de samenleving. IN DE ZUIDOOSTELIJKE hoek van de kruising van de N 60 met de Absdaalseweg - de stoplichten bij Morres - staat de boerderij van Gustaf (Staf) de Deckere en Magda Dellaert. Staat er nog, moeten we eigenlijk zeggen, want Staf heeft zijn fruit- en akkerbouw bedrijf beëindigd. Morres heeft de gebouwen ge kocht en ze zullen vermoedelijk worden afgebroken. Het is de bedoeling het gedenksteentje, dat rechts van de voordeur zit, een plaatsje te geven in de nieuwe woning van de familie De Deckere. Het is maar een korte tekst die erop staat: Ge bouwd door mejuf. de Wed. B. de Deckere Hulst 1923. Er zit natuurlijk wel een ver haal achter. Om te beginnen was het daar toendertijd geen gemeente Hulst maar Sint-Jan steen. Die strekte zich uit tot halverwege de Absdaalseweg en De Tragel. Bij nummer 43a staat nog een grenspaal tussen 'Stadt Hulst' en 'Hulster Am bacht', die is weliswaar afkom stig van De Tragel of de Steen- sedijk, maar daar ongeveer lag de grens. De aanleg van de rondweg N 60 heeft de zaak drastisch gewij zigd, want het industriewegge tje naast De Deckere, het begin van de Industrieweg, is eigen lijk de vroegere Hogeweg. Aan de overkant van de Absdaslse- weg zet die zich voort en ver derop heet een doodlopend stukje dan ook nog 'Oude Ho geweg'. De Absdaalseweg van toen en nu zijn ook niet meer te verge lijken, want, weet Staf te ver tellen: „Ik weet nog dat er aan elke kant van de weg een rij populieren stond. De weg was geplaveid met kasseien of 'kal- lesaien' zoals de echte Hulste naar dat zegt. Die kasseiweg liep tot aan de stoplichten bij Axel en misschie nog wel ver der, dus nagenoeg de hele Lan- geweg." En waarom denkt u dat het industrieterrein aan de Absdaalseweg 'De Tol' heet? Heel eenvoudig: wilde je van de 'goede' weg, lees behoorlijk verharde weg, gebruik maken dan kon dat, mits er betaald werd. Zoals de tolwegen nu. Er is immers niets nieuws onder Het nauwelijks leesbare gedenksteentje aan het huis van de familie De Deckere. foto camile schelstraete de zon. Politici doen wel eens of ze net het warm water heb ben uitgevonden, of het zwart garen nadat het wit er al een tijdje was, maar we hebben alles al eens gehad. Terug naar de beginjaren van deze eeuw. In de 'stad', binnen de wallen van Hulst, had je toen nog negen boerderijen. Een daarvan was die van de weduwe Michielsen, geboren Apolonia Cappendijk, aan de Bierkaaistraat/Vismarkt. Ze woonde waar nu 'De Polyfoon' zit en de stallingen en schuren stonden aan de achterzijde over de straat, het huidige Godsplein, ongeveer waar het kantoor van de Woningbouw vereniging staat. Het was een flink bedrijf met veel land dat nagenoeg - en uiteraard - allemaal buiten de stad lag. Het gebied waar nu de Torro/Edah staat en de weilan den langs de Oude Vaart rich ting Nassauput. Aan De Tol, waar Morres op staat en de boederij van Staf de Deckere en een blok van dik veertig gemet (bijna 18 ha) in de hoek Havikdijk/Achtste Verkorting bij het Groot Eiland. In die tijd had je vrij veel onvolledige gezinnen, doordat een van de partners overleed. Dat overkam ook Apolonia Cappendijk, die als weduwe Michielsen met haar zoons Kees en Peet bleef zitten. Bene- dictus de Deckere verloor zijn vrouw en bleef acher met zijn zoon Jozef. Apolonia en Bene- dictus vonden elkaar en ze trouwden. Uit dat huwelijk werden de zonen Emiel en Gus- taaf geboren. In 1923 echter overleed Bene- dictus en toen werd de boerde rij gesplitst: Kees en Peet Michielsen bleven in de bin nenstad, voor Gustaaf werd een nieuwe boerderij gebowud aan D'n Tol. De weduwe van Bene- dietus, Apolonia Cappendijk dus, legde de eerste steen, die waar het al de tijd al over gaat. Het huis is bijna onmiskenbaar de schepping van de Hulster architect Rouleau. Hij bouwde het Groot-Patronaat in de Lan ge Bellingstraat (afgebroken), het oudste gedeelte van het Janseniuslyceum en een groot deel van de 'Nieve Waik', de Frans van Waesberghestraat. Het metselwerk voor het huis aan De Tol werd verzorgd door de firma D'Hondt, terwijl de firma Bleyenbergh uit Sint- Jansteen het timemrwerk uit voerde. Gustaaf de Deckere huwde Ma thilda Vereecken uit de Groot- Cambronpolder, tegenwoordig de stee van Volleman. Ver eecken was kennelijk ook aan een nieuw huis toe en hij liet dat van zijn schoonzoon aan de Abdaalseweg 57 nagenoeg ge lijk nabouwen. Wie dus een Rouleau-ontwerp wil zien, moet daar maar eens langs fiet sen. Misschien is de gemeente Hulst de laatste jaren - onbewust - bezig de toestand van toen weer een beetje te herstellen, bijvoorbeeld met de brug over de Oude Vaart naar het par keerterrein achter de garage van Van Oosterhout. Destijds lag daar een voetpad vanaf Dubbele-en/of Gentse poort naar D'n Tol. De Oude Vaart werd gekruist met een brugge tje dat bekend stond als 'De Plank'. Een stukje van dat pad bestaat nog: het is de toegang tot de boomgaard van Raes die tussen de rondweg en de Oude Vaart ligt. Misschien is het ook nog leuk om te vermelden dat Benedic- tus een actieve rol speelde in de toen in opkomst zijnde fokkerij van het Belgisch/Zeeuwse Trekpaardenras. Vooral zijn merries met namen als Duches- se de Mullem, Sarah de Wanne- ghem, Emalie, Gusta, Roze en Irma d'Hulst waren bekende moederdieren. De stal B. de Deckere bestaat niet meer en straks de boerderij van zijn kleinzoon evenmin. In de loop van de jaren is er al veel afgeknabbeld voor wegen aanleg en industrieterrein. De onteigening ten behoeve van Morres - de gemeente zag die liever uit de binnenstad ver dwijnen en als je het nu ziet terecht - was nogal ingrij pend. Ook de rest zal groten deels industrieterrein worden. Met dank aan Gustaf de Decke re te Hulst. MARKTEN FILMS GOES Zeeuwse Horeca Beurs - Inter Ex po Zeelandhallen Nobelweg 6 - 10.00-18.00 uur-ƒ20 THEATER MIDDELBURG Theater van het Oosten (komedie) - met Liefde Lippendienst van Marivaux - Stadsschouwburg Molen water 99 - 20.00 uur 20) DIVERSEN MIDDELBURG Joodse identiteit en de literatuur - Jessica Durlacher in gesprek met Miriam Guensberg en Chaja Polak - Aula Zeeuwse Bibliotheek - 20.00 uur 7,50) AXEL Boekenweek - christelijke openba re bibliotheek - thema 'De 5e mei' Koersbal - Gregoriuscentrum - 13.30 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Jokeren - KBO - De Warande -13.30 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike - 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse -14.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - De Engelenroos - 14.00 uur Tentoonstelling - Bibliotheek, Tourclub Sas van Gent. 13.30 -17.00 uur BIERVLIET Circus Bavaria - Braakmanslaan - 15.00 uur TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 uur GOES Grand Theater 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Disclosure HULST De Koning van Engeland 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Star Trek Generations 20.00 uur The River wild 20.00 uur Nell 14.00 en 20.00 uur Dumb Dumber 20.00 uur The Lion King MIDDELBURG Cinema 20.00 uur The innocent VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 20.00 uur Dumb Dumber 14.00 uur Jurassic Park 14.00 uur De Leeuwekoning 14.00 uur The Lion King 20.00 uur Terminal Velocity 20.00 uur The River Wild 20.00 uur Nell GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Pret-a-porter 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Just cause 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Drop zone 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Nell 17,20.00 en 22.30 uur Quiz show 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Junior 14.30, 17.00 en 20.00 uur Highlander 3 14.30,17.00 en 20.00 uur Stargate 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Farinelli 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The river wild 20.00 uur The road to Wellville 22.30 uur Frankenstein 17.00,20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30 en 17.00 uur The mask 14.30 uur De Leeuwekoning 14.30 uur The Lion King 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur Forrest Gump In het kader van het afvalproject wordt op scholen een kalender ('Keer op Keer') verspreid waarmee onderwijzers leerlingen kunnen onderrichten in gescheiden inzameling. Van links naar rechts onderwijzend personeel dat als eerste aan de slag gaat met de kalender: Vivian Lans, Marga de Pundert, Rita de Ligt en Jan van de Velde. foto jaap wolterbeek Het provinciaal bestuur heeft dertien mille uit het milieufonds gehaald om subsidie te verlenen, maar ook de samenwerkingsver banden die de afvalinzameling regelen, noordelijk en zuidelijk van de Westerschelde, hebben er geld ingestoken. TONEEL - Toneelvereniging Axcellent speelt op 24 maart om 20.00 uur in De Halle het stuk 'Een doodleuke erfenis'. Het is een komische thriller geschreven door Norman Rob- bins. Het verhaal speelt zich af rond 1910 en gaat over een 'ietwat geschifte familie' waar na de dood van pa de strijd om de erfenis begint, zo laat Ax cellent weten. Kaarten zijn te koop bij Bruna en café Basti on voor tien gulden. BLIJSPEL - Zaterdag 8 april vanaf 20.00 uur is in De Halle het blijspel Lili en Marleen te zien. Het wordt uitgevoerd door de Camere van Rhetorica De Transfiguratie Hulst en de regie is in handen van P. Ver- wer. Het verhaal gaat over vijftig jaar bevrijding. Kaar ten zijn te koop bij mevrouw Vermandel-Wauters voor tien gulden (telefoon 01140-14616). BIJEENKOMST - Het genoot schap Nederland-Israël houdt donderdag 23 maart een bij eenkomst in het wijkgebouw naast de Ichtuskerk aan de Pironstraat. Aanvang 20.00 uur. Prof. E. Schwartz spreekt over het EJEC (Overlegorgaan van Joden en Christenen) over doel en functie in de relatie tussen Israël en de kerk. Intro ducés zijn ook welkom. Van onze verslaggever Hulst - Anderhalf miljoen gulden per jaar wordt in Zeeland besteed aan de bestrijding van de muskusrat. Toch zetten de inspanningen van elf vaste en één part-time bestrijder niet genoeg zoden aan de dijk om de groei van het aantal muskusratten in West- en Midden-Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland afdoende tegen te gaan. Hoewel het aantal in 1994 in West-Zeeuws-Vlaanderen ge vangen ratten (10.858) nog nooit zo groot is geweest, is het gebied gedegradeerd van 'bijna onder controle' naar 'niet onder con trole'. Bijna onder controle zijn Mid den-Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Goed onder con trole is het predikaat dat het gebied van het Hulster Ambacht wist te verwerven en geheel on der controle is de rest van Zee land. In totaal werden vorig jaar in Zeeland 18.139 muskusratten gevangen, waarvan het leeuwen deel in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn er bijna vierduizend meer dan in 1993. Het gaat coördinerend ambte naar M. Geuze van Provinciale Waterstaat te ver de vinger rich ting België te wijzen. Per vier kante kilometer blijken de con centraties muskusratten in het binnengebied van het Vrije van Sluis hoger dan in de vijf kilo meter brede strook langs de landsgrens. Wordt geen extra-mankracht be schikbaar gesteld, een zaak die politiek Zeeland aangaat, dan blijft het volgens Geuze vooral in West-Zeeuws-Vlaanderen dweilen met de kraan open. „Momenteel roeien we met de riemen die we hebben. Dat bete kent dat wij vangers uit de goed onder controle zijnde gebieden maximaal twee dagen per week inzetten in de bedreigde gebie den. Verder kunnen we niet gaan. Het eigen rayon mag niet verwaarloosd worden." Muskusratten vermenigvuldigen zich als de spreekwoordelijke konijnen, wat zij in feite ook zijn. Waterkonijn wordt het dier immers in België genoemd. Een vrouwtje kan jaarlijks 20 jongen ter wereld brengen. Doet men niets aan bestrijding, dan zorgen die jongen het andere jaar voor minstens 200 andere nakomelin gen. Ook al zijn er op Noord-Be veland vorig jaar maar drie mus kusratten gevangen, toch zal de bestrijder aandacht voor het ge bied moeten blijven houden. Bij de bestrijding is Zeeland on derverdeeld in negen rayons. De vangsten waren in 1994 als volgt. Tussen haakjes de vang sten van vorig jaar: Schouwen-Duiveland: 17 13) Tholen/Philipsland: 112 399) Noord-Beveland: 3 39) Walcheren: 66 91) Z-Beveland-west: 1207 867) Z-Beveland-oost: 1353 898) Vrije van Sluis: 10858 (8565) Drie Ambachten: 4225(2781) Hulster Ambacht: 298 802) (ADVERTENTIE) Cemfort*b'iflÉLl""l Boordevol comfortabel senioren-meubilair, 1 handige huishoudhulpjes en badkamer-accessoires. M Bel 010 - 458 21 00 voor GRATIS toezending of crniir deze coupon in. Vergeet beslist uw naam en adres niet. t Vestigingen in Breda en Capelle a/d IJssel. j |)c ScmofcnVC ^Antwoordnr. 20, 2900 VB Capelle a/d IJssel.

de Stem | 1995 | | pagina 15