J I |f Stelende verslaafden voortaan cel in Broccoli en karbonade. oh 4Boeren moeten hun kop erbij houden Landbouw zwaait scepter AOC-onderwijs Geuzenpenning voor Vaclav Havel 798 a? 2.99 7.95 6.56 1.49 1.29 j Advocaat vindt infiltratie bij Albert Heijn-zaak onwettig Sociale top BINNENLAND A3 1 Agenda Nieuwe wet maakt voorarrest voor herhaaldelijke diefstal en heling mogelijk 'De politie kwam pas na drie kwartier' DE STEM COMMENTAAR Agrarische Opleidingscentra willen niet naar Ritzen BINNENLAND KORT CDA bevestigt leiderschap Heerma Studeren in Zeeland full-tiine baan Granaatgooier krijgt celstraf Onze Top 10 van deze week. ©dl Klaver-1449) of bloemen honing, pot 450 gram dl Conqueror Port, ©dl Tomatenketchup, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. INSDAG 14 MAART 1995 A2 DËSTEM DINSDAG 14 MAART 1995 Rene Froger, Ursul de Geer D Brandsteder, Gerard Cox iN out Oerlemans, om eens pes te noemen die altijd en®}ty' al over tribunes banlren Vf nooit wat gehoord er< Het zwijgen der' media blep. helaas geen doodzwijgen u geniepige verbale geweld alleen maar toe. Daarhn - m scheidden twee legioenen zkU de kwalijkste manier die „°P Feyenoord en die van NAC De club uit Breda heeft vep meer leuke supporters dan llr velende maar die laatste catego SESSUS,*"—C GURP oede ont- tot ver- lite- tbal, ciele ezen srdi- it er Am- elijk jen den, van ïeeft het sig- jwel pro van et CDA alsnog het boetekleed had angetrokken. 'as nu begint men wakker te worden, 'as nu begint men zich af te vragen of it offer wel gebracht had moeten rorden. Pas nu vraagt men zich ver- wijfeld af waarom Bolkestein niet nhoudelijk is bestreden. Niet omdat e WD-leider Bolkestein een ijzer- terk betoog heeft gehouden. Solkestein heeft gegoocheld met cijfers n is voorbij gegaan aan het feit dat ijn eigen paarse kabinet reeds een eer streng asielbeleid voert. Kortom, Solkestein heeft op haast demagogi- che wijze en tegen beter weten in, ngespeeld op gevoelens die - dat is oegegeven - in brede lagen van de Jederlandse bevolking spelen. lanja Maij-Weggen heeft dat haarfijn angevoeld en zij heeft gemeend die ntwikkeling niet voor haar rekening kunnen nemen. Zoals gewoonlijk ïeeft zij haar gedachten in (te) stevige ;aal neergezet. Maar ze heeft zich doen rennen als een verantwoordelijk poli- ■icus met het hart op de juiste plaats, ïn met in ieder geval meer politiek fatsoen dan haar tegenstander Bol kestein die het niet kon nalaten om Vfaij als een domme vrouw weg te letten. kap- ge- nens me- ook toch Tij- on- n de naar ■nta- r de nen- luis- zeg- gen tot het uiterste willen gaan om hun zin door te drijven? Pasklare recepten kan ook een ministersvrouw niet geven, hoogstens nuttige tips. En na tuurlijk morele ondersteuning. „Volhouden Jozias, laat je niet gek maken," zei ze gistermor gen toen de chauffeur aanbelde bij het begin van een nieuwe, waarschijnlijk enerverende werkweek. „Zeker niet, lieve, sprak de minister. Gesterkt zet te hij zich hij op de achterbank en begon met het lezen van zijn eerste toespraak voor die dag- Alleen. De Tweede Kamer gaat van daag verder met het debat ove de nieuwe financiering van volkshuisvesting. De wate schaderegeling voor de boer kómt waarschijnlijk mor^. aan rla nrrlo T ofor deZ6 aan de orde. Later deze praat de Kamer nog over Friese taal, het terugbreng van het aantal adviesorganis ties, een andere regeling voor gevolgen van fouten in dagva digingen, spoorwegongevau het vervoer van dieren en mog lijke aanpassingen van de a De Eerste Kamer behandelt u begrotingen van Onderwijs* van Buitenlandse Zaken. c „en Haag (anp) - Verdachten van veelvoorkomende vermo gensdelicten zoals diefstal en heling, die vaker in de fout «aan, kunnen per 1 april in voorlopige hechtenis genomen jjjrden. Dit geldt bijvoorbeeld voor verslaafden die misdaden plegen om drugs te kunnen kopen. n treedt de wet in werking die vooral betrekking op groepen Ook qua tekst. Zo is DaJ Blind uit duizend Bredase ke in Amsterdam toegezongen dat hij zijn eigen kinderen nèuH werd Patrick Kluivert uitf maakt voor hoerenzoon, terwii ook de broertjes De Boer produkten van prostitutie Wer den weggezet. Toen vrijdags voor carnaval het geelzwarte gespuis in Heeren veen de nabestaanden van dè overleden voetbalvedette Abe Lenstra even keihard als mas saai schoffeerde, diens weduw, schijnt nog alle thuiswedstrjden van Heerenveen te bezoeken was voor mij de maat vol ij maakte er melding van in dezi krant. Een weekje later schoot een sup-l porter me aan tijdens de training. „Waarom mogen wij dat niet?", zei-ie. Ik probeerde dat uit te leggen. Die uitleg kwam niet aan. „Wij zullen alles doen wat voor ons aanvaardbaar is, om de tegenstander van NAC te breken. Als we Kluivert zien bezwijken onder ons gezang, dan vinden we dat mooi." Ik geef het toe, ik heb ooit weieens een tik uitgedeeld op een tribune, maar begrijp niks van de zieke geest die over som migen vaardig wordt als hun club een wedstrijd speelt. Vlak voor NAC-PSV kwan een van mijn vroegere maatjes naar de perstribune. Hij had mijn pissig heid over 'Heerenveen' geproefd. „Ben je soms oud geworden of- zo?" „Weet je wat je dan moet zeg gen?", zei Van 't Hek gistermor gen, „Je had moeten zeggen, ja, ik ben waarschijnlijk te oud ge worden. Te wijs. Weg ermee, kappen met die handel." Het is gemakkelijk gezegd. Het is ook stom dat een niet-journa- list als Van 't Hek ons met de neus op de feiten moet drukken. Met randstedelijke arrogantie, zoals dat in de politiek heet, heeft hij de vinger op de zere plek gelegd. We moeten maar weer eens ouderwetse journalis tiek gaan plegen; dus ook aan de dagelijkse rottigheid niet meer voorbijgaan. S"- 2 a 1993 door de toenmalige mi nster Hirsch Ballin van Justitie |(j ge Tweede Kamer is inge- f'wet heeft volgens de huidige van Justitie Sorgdrager gVERVOLG VAN VOORPAGINA En de politie? „Die kwam pas na jrie kwartier. Die agent draaide het raampje open en zei: wat is hier aan de hand? Het lijkt wel een hockeywedstrijd. Hij stapte niet eens uit de auto. Hoe lang is het geleden, vroeg hij. Oh een UUr, dan is-ie al lang weg, maar we rijden wel een rondje. Daar hen ik heel kwaad om geweest, ze namen me niet serieus, nog te beroerd om uit zijn auto te ko men." Ze heeft haar best gedaan een motief te vinden voor de geheim zinnige terreur; „Het kan niet ïoor mij zijn. Ik ben een vrouw van vijftig, wat moet ik met zo'n gastje van vijfentwintig? Nee, m'n dochter ook niet, nog geen spoor van een rancuneuze liefde. We kunnen geen mogelijke dader roorogen krijgen." Politie-woordvoerder Van Sta veren kent de zaak. „Ik dacht dat het voorbij was," zegt hij, „want ik heb er al een tijdje niks van gehoord maar ik zal er bin nenkort nog eens langs gaan." Hij zoekt het toch in de relatio nele sfeer: „Iemand die de aan dacht wil trekken." Jannie: „Ik hoef niet te weten wie het is, als het maar ophoudt. Vanavond als ik naar bed ga, begint het weer, dat verkrampte slapen." Schoondochter Ingrid: „Ik houd van de thrillers van Stephen King omdat ze zo span nend zijn, maar als ik 's nachts sta te posten, wordt de film echt. Ik ben ijskoud, van temperatuur, maar ook van de constante span ning." h '1950.10 Ti-,,;' verslaafden in de grote steden. Op dit moment staat Justitie volgens Sorgdrager vrij machte loos tegenover de groep verslaaf den die veel overlast veroorzaakt door het plegen van winkeldief stallen en auto-inbraken. Er bestaat geen rechtsgrond om hen op te sluiten. Voorlopige hechtenis is alleen van toepas sing op personen die worden verdacht van een feit waarop een celstraf staat van minimaal vier jaar. Ook mag iemand al leen in voorarrest geplaatst wor den als de kans groot is dat hij opnieuw in de fout gaat met een delict waarop een gevangenis straf staat van zes jaar of meer. Veel vermogensdelicten kennen een maximale straf van vier jaar. Daardoor ontbreken vaak de gronden om een verdachte in voorarrest te nemen. Na het op maken van het proces verbaal moet de politie de verdachte weer laten gaan, ook al weet zij dat de verdachte opnieuw een delict zal plegen. In het wetboek van strafvorde ring wordt nu een nieuwe grond opgenomen voor voorlopige hechtenis. Justitie mag die toe passen in het geval van een aan tal met name genoemde delicten zoals diefstal en heling. De de licten moeten wel gepleegd zijn binnen vijf jaar nadat de ver dachte onherroepelijk is veroor deeld voor hetzelfde delict en het gevaar bestaat dat hij nog eens toeslaat. De uitbreiding van het voorar rest geeft volgens minister Sorg drager ook de mogelijkheid om er bij verslaafden op aan te dringen af te kicken. Het voorar rest wordt in zo'n geval ge schorst onder voorwaarde dat de verdachte deelneemt aan een af kickproject. Bij de cellen waarin de verdach ten ondergebracht worden, denkt Sorgdrager aan 'eenvou dige cellen'. Zij verwijst daarbij naar de overlastprojecten in de grote steden, waarbij de steden bijdragen in de kosten van de cellen in ruil voor voorrang aan de grootste lastposten. Arnhem (anp)- Politieman-infiltrant A 807, bijgenaamd 'Wil lem', infiltreerde niet conform de richtlijnen daarvoor in de Jehova-gemeenschap in Bussum. Hij moet daarom met 'de billen bloot' bij het gerechtshof in Arn hem en maar eens precies vertel len, hoe hij zich als infiltrant getogen heeft. Hat vindt advocaat mr. P.Bo- 'ens, die een van de hoofdver dachten van de bloedige overval op Albert Heijn in Oosterbeek in hoger beroep verdedigt. De rechtbank veroordeelde zijn cliënt P.B. vorig jaar tot negen jaar cel en zou daarmee al bijna toe jaar ten onrechte achter de talies zitten. Hij stelde hoger beroep in om definitief zijn onschuld te kun nen bewijzen, maar loopt aan tegen nieuwe acties van het Openbaar Ministerie. Dat ziet B. en zijn vroegere makker Appie A- nog steeds als de twee man nen, die in mei 1990 twee Albert Heijn-personeelsleden in koelen Woede neerknalden met riotguns en een derde levenslang invalide schoten. Van Appie A. heeft justitie in middels een bekentenis. Onder meer een infiltratie-actie van agent A 807 onder de Jehova-ge tuigen in Bussum zou dit bewijs steunen. A. bekeerde zich na zijn „afglijden" tot de fundamenta listische geloofsgroep. Ook tegen P.B. zijn, door die infiltratie, volgens advocaat Bo- vens, zogenaamde bewijzen ver gaard. Omdat echter van lang niet alle acties van de agent proces-verbaal werd opgemaakt, zou A 807 onrechtmatig gewerkt hebben, zo meent Bovens. Zoals op zoveel vragen van de raadsman in het proces reageer de het Arnhemse hof afwijzend dan wel twijfelachtig. „De be slissing tot het horen van de infiltrant wordt aangehouden tot later," zo luidde het formele ant woord van president De Vries. De zaak wordt op 5 april voort gezet. ZOGENAAMDE topontmoetingen over mondiale kwesties a|t van alles aan te merken. Het zijn geldverslindende evene- menten waar kilometers papier met weinigzeggende verklarin- sen Qeproduceerd worden. e Activiteit van de bijeenkomsten is nagenoeg te verwaarlo- n en de slotverklaring - als die er al is - moet de goedkeuring m alle deelnemers krijgen. De teksten zijn dientengevolge taulti-interpretabel. l®^'beu-conferentie in Rio de Janeiro en de conferentie over van r u van vrouw in Cairo, waren ook zulke voorbeelden n chaos en Babylonische spraakverwarring. Evenals dat het In h 'S VN-top voor sociale ontwikkeling in Kopenhagen, om irf van suPerpragmatisch handelen bestaat de neiging vath so£ort bijeenkomsten als nutteloos en niet voor herhaling Het v te b°en- Dat nu is een grote misvatting, o. Kan n,et zo zijn dat de aanpak van mondiale problemen op cenH bijeenkomst wordt geregeld. Het feit dat er indrin- alle °re-r wordt gesproken, is van groot belang. Vooral omdat rij. P°™eke kopstukken tijdens die sessies vertegenwoordigd ook'n'Yu99en Zlcb weliswaar niet vast, maar hun opstelling kan Het "elemaal zonder gevolgen blijven, confo aar01?? zaek de voortgang van de beloften die tijdens de meen^u1'6 zi'n uit9esproken, nauwgezet te volgen. De wereldge- vemiwic 's er bijvoorbeeld niet met de zichzelf opgelegde Die hoi tJ19 armoede bestreden moet worden, rinn tTloet worden uitgevoerd. Maar zonder intentieverkla- hebhonli •arrne landen al helemaal nergens. In dat opzicht n rijke landen het in Kopenhagen niet laten afweten. In aanwezigheid van koningin Beatrix heeft premier Kok gisteren in Vlaardingen aan de Tsjechische president Vaclav Havel (links) de Geuzenpenning uitgereikt. Op de foto luistert het gezelschap naar de voordracht van het gedicht 'Geus in een gouden stad' door een leerling van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap. Havel kreeg de penning voor zijn rol in het omverwerpen van de communistische dictatuur in zijn land. foto anp Door Elly Lammers Den Haag - De protestacties van veront waardigde boeren hebben de mening van minister Van Aartsen (Landbouw) over de schaderegeling na de overstro mingen niet veranderd. „Dat eigen risi co blijft voor mij staan. Dat vond ik zaterdag en dat vind ik nog," aldus de minister. Klappen liep hij nauwelijks op. Wel werd hij door enkele agrariërs 'vrij hardhandig vast gegrepen' toen de politie hem zaterdag in snelle vaart de collegezaal van de Land bouwuniversiteit uit dirigeerde. De vierhonderd agrariërs die honderd pro cent-schadevergoeding eisen, waren al geë motioneerd toen ze de collegezaal bezetten. De woorden van de minister, die een wat andere taal spreekt dan de boeren, brachten in die situatie nauwelijks verbetering. Toen Van Aartsen ook nog opmerkte 'dat de dijken het wel gehouden hadden' kookten de boeren over en vond de polite het hoog tijd voor een snel vertrek. „Aangenaam is anders," zegt de minister twee dagen later relativerend over de manier waarop hij het pand moest verlaten. „Maar ik kan wel tegen een stootje. Kijk, ik was de eerste gezagsdrager die rechtstreeks voor zo'n grote groep agrariërs gewoon heeft gezegd waar het op stond. Je kunt in zo'n situatie twee dingen doen. Je kunt er een beetje omheen draaien. Je kunt denken: 'Het zijn er wel erg veel', laat ik nou vooral maar zorgen dat ik het vege lijf red. Of je kunt gewoon helder zijn. En voor het laatste heb ik gekozen. Ik wist natuurlijk van tevoren dat dat geen populair verhaal zou zijn. Maar het kabinet vindt dat we in dit soort situaties met een eigen risico moe ten werken. De reacties moet ik dan maar incasseren. Maar die opmerking dat de dijken het toch gehouden hadden, kwam niet bepaald tac tisch over. Er hangen in Gelderland al poppen te bungelen met uw naam erop. Men verweet u arrogantie. 'Hij staat ons gewoon uit te lachen', zeiden sommige actievoerders. „Dat ik ze uit stond te lachen is niet waar. Dat was absoluut niet het geval. Ik heb gezegd dat ik niet over percentages wilde praten en over normen. Dat viel niet in goede aarde. Ik weet, en zo ben ik zaterdag mijn verhaal ook begonnen, hoe dit ingrijpt bij de mensen. Zeker als je met je vee en alles noodgedwon gen weg moet. Maar we hebben in het verleden vaker dergelijke situaties meege maakt. In Limburg in 1993 en vorig jaar in Noord-Holland, waar agrariërs met enorme schades aan volle-grondsgewassen zaten. Als de overheid al bijsprong, hanteerden we altijd een eigen risico." Over dat eigen risico is de minister sinds zaterdag niet van mening veranderd. Hij vindt 35 procent nog steeds een 'aanvaard baar' percentage, want 'de overheid werkt met collectieve middelen en kan mensen niet vrijwaren van dit soort rampen'. Daarnaast benadrukt Van Aartsen dat de regeling zorgvuldig is toegesneden op de specifieke situatie in de land- en tuinbouw. „Zo heb ik de teeltplanschade als begrip in de regeling laten opnemen. Daarnaast zal er een tweede taxatiemoment zijn, omdat je de effecten bij vee, maar ook op bijvoorbeeld fruitbomen pas op langere termijn kunt zien. Verder komf er een vangnet - een fonds - voor die individuele gevallen waarvoor de regeling onrechtvaardig uitpakt. Het kabinet stelt daar gelden voor beschikbaar. Dus ik blijf vinden dat het een adequate en ook sociaal verantwoorde regeling is." Daarom wil hij niet ingaan op de suggestie van de boeren om het geld dat het kabinet aan het Rampenfonds heeft beloofd, aan hen ten goede te laten komen. Van Aartsen: „Dan praten we weer over honderd procent of niet. Die richting zal het kabinet niet uitgaan. Want dam "kan ik me levendig voorstellen dat Limburgse boeren en tuin ders die in 1993 last ondervonden van het water zullen zeggen: overheid, waarom kre gen wij dat toen niet? En dan hebben we als overheid geen verhaal." Er zijn inmiddels op zeventig agrarische bedrijven taxaties verricht, zo blijkt uit Van Aartsens brief over de schaderegeling die hij gisteren aan de Tweede Kamer stuurde. „Die eerste taxaties duiden niet op een schade-omvang van tonnen," zegt Van Aart sen. „Maar daarmee beweer ik niet dat er niets aan de hand is, we moeten de rest van de taxaties gewoon afwachten." Ongeveer drieduizend agrariërs in Gelderland, Lim burg, Noord-Brabant en Overijssel hebben al een schadeformulier opgestuurd. Er zullen er nog duizend volgen, schat het ministerie van Landbouw. Premier Kok heeft eerder gezegd: er zal geen bedrijf failliet gaan. „Dat garandeer ik ook. Absoluut. Daar hoeft niemand benauwd voor te zijn." Vindt u dat de agrariërs met hun acties te ver gaan? „Iedereen heeft het recht om voor zijn belan gen op te komen en daarvoor te strijden. Dat heb ik zaterdag ook gezegd. Maar ik vind wel dat men normen en grenzen in acht moet nemen. Ik hoop dat iedereen zijn kop er een beetje bij houdt. Dat is erg belangrijk, want ik merk dat hun activiteiten her en der ook negatieve reacties oproepen. Dus ik hoop dat de actieleiding het in de hand kan houden." Van onze verslaggever Breda/Den Haag - In de rest van het onderwijs keek en kijkt men met jaloerse blik naar de vroegere landbouw- en tuinbouwscholen, die te genwoordig zijn onderge bracht in Agrarische Oplei dingscentra (AOC's). Want niet het ministerie van On derwijs (Cultuur en Weten schappen) is namelijk de baas over de AOC's, maar het ministerie van Land bouw. Het ministerie van Landbouw kent bijna geen regeltjes en dagelijkse circulaires, is geen log apparaat (op onderwijsge-- bied) en kent korte lijntjes. Waar andere basisscholen, ho gescholen of universiteiten zich in allerlei bochten moeten wringen om bij Gods gratie en die van het ministerie van On derwijs over tien jaar de brood nodige nieuwbouw te krijgen, hakt het ministerie van Land bouw op dat gebied snel en slagvaardig knopen door. AOC's die een nieuw gebouw nodig hebben, worden binnen anderhalf jaar geholpen. De nieuwe school staat er dan. Vanzelfsprekend dus dat het agrarisch onderwijs graag on der het ministerie van Land bouw blijft vallen. Ieder ge rucht, ieder rapport dat in een andere richting wijst, veroor zaakt in het agrarisch onder wijs vooral onrust en ongerust heid. Als dus een commissie van wij ze mannen onder voorzitter schap van oud-directeur-gene raal A. de Zeeuw van het mi nisterie van Landbouw met een rapport komt waarin staat dat het lager agrarisch onderwijs losgeweekt moet worden uit de AOC's, zoals vorige week ge beurde, dan heb je de poppen aan het dansen. Dit 'vbo-groen' zou naar brede scholengemeenschappen voor vwo, havo, mavo, vbo overge heveld moeten worden. Dat is beter voor de leerlingen, want brede scholengemeenschappen kunnen meer vakken, als tech niek en economie 'aanbieden', aldus de wijze mannen. Een jaar of vijf geleden zette het ministerie van Landbouw de eerste stappen om alle vor men van agrarisch onderwijs (lager, middelbaar en deeltijd) onder te brengen in de AOC's. Daarvan zijn er momenteel 19 in ons land, die over heel Ne derland gerekend 20 procent meer leerlingen hebben dan vijf jaar geleden. Het was de bedoeling dat het lager agrarisch onderwijs be reikbaar moest blijven voor ie dereen en niet geconcentreerd moest worden in een beperkt aantal brede scholengemeen schappen. Leidingevenden van het Agra risch Onderwijs Centrum West- Brabant (400 leerlingen in het lager onderwijs) ontkenden de afgelopen dagen ook in alle toonaarden dat 'vbo-groen' geen goede brede basis kan bie den en alleen maar opleidt voor de groene sector. Veertig procent van alle leer lingen stroomt na het laatste jaar niet door naar de middel bare agrarische opleiding, maar gaat (voornamelijk) naar ande re schooltypes. Na een vbo-groenschool kan een leerling nog alle kanten van beroepsonderwijs op, zegt de top van de school in Breda: ze kunnen de technische, dienst verlenende of economische kant op. En op het AOC in Breda is men er vast van overtuigd dat het ministerie van Landbouw vast zal houden aan zijn standpunt van dit moment: de agrarische scholen vallen onder dat depar tement en niet onder Onder wijs. Vertegenwoordigers van het Landbouw-ministerie be-' vestigden dat vorige week dins dag nog eens op een congres in Ede en gisteren beaamde de woordvoerder van Landbouw dat misschien wel ten overvloe de. „En zo staat het trouwens ook in het Regeerakkoord," aldus de zegsman. „Al heeft zo'n re geerakkoord natuurlijk geen eeuwigheidswaarde. Wij heb ben overigens nog geen stand punt over het rapport van de 'wijze mannen'. Dat komt eind deze week, begin volgende week." Dat wordt nog een spannende wedstrijd. Wie zal er als eerste een plaatje van maken? Wordt het de Dikke Lui Band, Rubberen Robbie of zal toch weer Dirty Old Peter Koelewijn met de eer gaan strijken? Welk plaatje ik bedoel? Juantanamera natuurlijk, maar dan op 'zijn supporters', dus lekker plat. Want wie denkt dat vorige week op een Amsterdamse voetbaltri bune het absoluut dieptepunt is bereikt, die heeft even de stormachtige ontwikkeling van het vaderlandse plaatprodukt niet gevolgd. Nergens is handel zo handel als in de showbusiness, dus schrik er niet van als binnenkort Mannenkoor Karrespoor op de melodie van Juantanamera 'Kan-ke- ren-de boer'n, wij zijn de kankerende boer'n' door de cafés laat schallen. Er zijn legio varianten mogelijk, dus mogen we ook André van Duin als kanshebber niet helemaal uitsluiten en wie weet, wie weet drumt Hennie Huisman wel mee als de tekst 'Het is weer tijd om te strippen' gaat luiden. Sinds elke platenfirma in dit land over een eigen commercieel radiostation beschikt, wordt onstuitbare, stuitende banaliteit als nationaal produkt de ether in geslingerd. Wat er volgende week met stip op 1 staat? De Boer Biet Band met 'Honderd procent, honderd procent, hon derd, honderd, honderd procent'. MERIJN Den Haag - Het CDA-bestuur heeft gisteravond na een langdu rige vergadering het politieke leiderschap van Enneüs Heerma bevestigd. Volgens Heerma zelf is daarmee tevens een eind gekomen aan het collectief leiderschap van de partij 'voorzover de indruk van een collectief leiderschap al heeft bestaan'. Volgens zowel Heerma als Helgers moeten over de manier waarop Maij en Van Leeuwen deel blijven uitmaken van de politieke top nog nadere afspraken worden gemaakt. Volgens Heerma is het 'volstrekt duidelijk' wie welke verant woordelijkheid heeft binnen het CDA en bestaat er 'geen enkel misverstand' tussen hem en partijvoorzitter Helgers. „Als er knopen moeten worden doorgehakt, dan ben ik degene die dat doet," aldus Heerma. Vlissingen - Acht studenten van de Hogeschool Zeeland be schikken sinds vorige week over een eigen werkplek op school. Zij maken deel uit van het studententeam dat als proef gaat dienen voor een heel andere manier van lesgeven: het zogenaam de zelfsturende onderwijs. Studeren wordt een full time job. Voor de studenten betekent het voorlopig dat ze veertig uur per week op de Hogeschool zitten. In deze opzet is het uniek is in hoger-onderwijsland. Het team is samengesteld uit vier eerste jaars- en vier tweede jaars studenten, vier stagiaires en vier studenten in de afstu deerfase. In de parktijk komt het er op neer dat er acht studenten gebruik maken van de werkplek waarvan ze zelf de sleutel hebben. Rotterdam - Wegens het gooien van drie handgranaten heeft de Rotterdamse rechtbank gisteren een 27-jarige man uit de Maasstad dertig maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De man moet bovendien de door de explosies aangerichte schade vergoe den. De rechtbank achtte het een wonder dat niemand gewond was geraakt, toen de man op zaterdag 12 november aan de Rotter damse Brede Hilledijk en de Nieuwe Binnenweg drie handgra naten liet ontploffen. (ADVERTENTIE) Broccoli, i r 500 gram L./, Schouderkarbonade, Q 500 gram 5^4 4.25 kilo ©©©O-lftOT ©CU Magere spekreepjes, aq verpakt, per 100 gram AB9" I.Z.J O CU Voorgebakken Frans stokbrood, qq verpakt, per stuk ABS yy Uit de diepvries: Mora varkens- of Q kipsaté met pindasaus, j yg bakje 160 gram AAS mk Tawny (40:95), red of white (&95), fles 0.75 liter 4 halen, 3 betalen: ©Coca Cola, regular, light of cafeïnefree, 4 flessen 1.5 liter naar keuze fles 450 ml €s Felix paté kattenvoedsel, J div. smaken, blik 410 gram AF5 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 maart as. ABS

de Stem | 1995 | | pagina 3