Museum waar alles te koop is DE STEM NCRV brengt Schenk en Verkerk weer samen op de buis Alsnog literatuurprijs voor Nicolaas Matsier Diadeem voor tien miljoen dollar op kunstbeurs Tefaf in Maastricht Ex-directeur Nederlands Dans Theater overleden Bach-cantates John Cage Debutantenprijs 1994 voor Anna Enquist Ghetto/KZ „Solidariteit is de tederheid van volkeren" Jon Sobrino, Zuidamerikaanse theoloog DINSDAG 14 MAART DEEL I Wanneer je slechts een paar ma- en hebt gehoord van de Bach- cantates zoals uitgevoerd door Mt Ensemble Sonnerie en de so praan Nancy Argenta, ben je verkocht. De cd opent met Ich "i vergnügt mit meinem Glüc- (e» de 'titelsong' van de gelijk namige cantate. Dit openings bel is een ontroerend duet van epraan en hobo, tegen een war- achtergrond van strijkorkest ,n c°ntinuo. Solisten en orkest ereiken hier het summum, en e toon is gezet voor de hele cd. et hoogtepunt van deze schijf süe openingsaria van de canta- weichet nur, betrübte Schat- hofcndien een hoogtepunt het oeuvre van Bach. In dit eel is helemaal geen sprake eer van barokmuziek, dit is tijd- en grenzeloze kunst. Overi gens is de erop volgende aria Phoebus eilt mit schnellen Pfer- den weer wèl geschreven in de uitbundigste barok-stijl, uitge voerd door een briljante Nancy Argenta en de clavicinist Paul Nicholson. Mooier uitgevoerd dan door dit muzikale gezel schap onder leiding van Monica Huggett kan ik me de cantates van Bach niet voorstellen. (Vir gin 7243 5 45059 2) De Amerikaanse componist John Cage (1912-1992) schreef tussen 1938 en 1948 een aantal werken voor 'geprepareerde pia no'. Iedere pianobezitter weet hoe je de klank kunt veranderen door een krant tussen de hamers en de snaren aan te brengen. Kees Verkerk (links) en Ard Schenk in 'De tijd staat even stil'. FOTO NCRV Van onze rtv-redactie Harm Kuipers, Piet Kleine, Hilbert van der Duim, Hein Verg eer, Leo Visser, Falko Zandstra, Rintje Ritsma. Aan wereld kampioenen op de schaats in Nederland geen gebrek. Maar het heldendom bereikten ze nimmer, zoals hun illustere voorgan gers Ard en Keessie. 'De tijd staat even stil' brengt Ard Schenk en Kees Verkerk vanavond voor het eerst sinds twintig jaar weer samen op het scherm. Presentator Patrick van Mil praat met hen over legende vorming, voor- en nadelen van de roem, over rivaliteit en de gren zen van het menselijk presteren. In de periode 1966-1972 beleeft het Nederlandse schaatsen zijn gloriejaren. Ónze Ard en ónze Keessie staan altijd op de eerste en tweede plaats. Samen worden ze vijf keer we reldkampioen, vier keer Euro pees kampioen en slepen Olym pisch eremetaal in de wacht: Schenk heerst met drie gouden plakken in Sapporo zoals Johann Olav Koss vorig jaar in Hamar. Bijna dertig keer rijden Ard en Keessie een wereldrecord aan diggelen. De televisie geeft een enorme im puls aan de belangstelling voor de schaatssport. Nederland is uitgestorven als Ard en Keessie in actie komen. Het WK in Oslo (1970) kluistert bij voorbeeld 6,6 miljoen kijkers aan de buis. Na 1972 houdt het Ard- en Kees- sie-tijdperk abrupt op als beide amateurschaatsers 'commercieel gaan'. Ze treden toe tot het prof circus van de ISSL, de Interna tionaal Speed Skating League. Amerikaanse investeerders den ken met schaatsen net zulke goe de zaken te doen als met tennis en golf. Het wordt een fiasco. Het publiek blijft weg. De ISU, de in ternationale amateurschaats bond houdt de deur gesloten voor een terugkeer van het duo. Het tweetal leidt een terugge trokken bestaan. Kees Verkerk gaat in Noorwegen wonen en werken in het bedrijf van zijn ou ders. Ard Schenk vestigt zich als fysiotherapeut in Purmerend. Veel later keert hij terug in de sport. Hij leidt de Olympische ploeg op de Winterspelen van Al- bertville en Lillehammer. Nederland 1, 22.07 uur Amsterdam (anp) - Nicolaas Matsier heeft alsnog een prijs ge kregen. Maandag ontving de schrijver voor zijn roman 'Geslo ten huis', de Mekka-prijs 1995. Aan de onderscheiding van de Nederlandse en Vlaamse kritiek is geen geldbedrag verbonden. Wel mocht hij tijdens een persbijeenkomst bij Uitgeverij Nijgh Van Ditmar/Dedalus in Amsterdam, een wisselbeker in ontvangst nemen. Vorig jaar won Donna Tartt met De verborgen geschiedenis de Mek ka-prijs. In 1993 viel de eer te beurt aan Harry Mulisch voor 'De Ont dekking van de hemel'. Matsier werd voor 'Gesloten huis' al twee keer eerder genomineerd. De AKO Literatuur Prijs ging vorig jaar net zijn neus voorbij, hoewel hij evenveel punten had als de uiteindelijke winnaar G.L. Durlacher. Ook voor de Gouden Uil die afgelopen zaterdag in Brussel werd uitge reikt had hij een nominatie. Maar ook daar viste hij achter het net; Adriaan van Dis werd met 'Indische duinen' de winnaar. Den Haag (anp) - Carel Birnie, mede-oprichter en tot voor kort zakelijk directeur van het Nederlands Dans Theater (NDT) en directeur van het AT&T Danstheater, is vrijdag in zijn woon plaats Den Haag overleden. Hij was sinds oktober ziek, aldus een familielid zondag. Birnie is 69 jaar geworden. Birnie kwam onlangs in het nieuws met zijn plannen voor de bouw van een Operatheater met 1600 stoelen aan het Spui in Den Haag. De gemeente Den Haag had geen vertrouwen in de finan ciële haalbaarheid van het pro ject, maar het plan zou nog niet definitief van tafel zijn. Birnie's laatste project was de operaproduktie Dido en Aeneas in de regie van Erik Vos van de Appel, die in december in het AT&T Danstheater in Den Haag in première ging. In 1992 nam Birnie afscheid als zakelijk directeur van het NDT. Een jaar later trad hij ook terug als algemeen directeur van het AT&T Danstheater in Den Haag. Michael de Roo volgde hem in beide functies op.Carel Birnie studeerde medicijnen in Utrecht en raakte betrokken bij de kunst en cultuurwereld door het orga niseren van concerten van het Utrechts Studenten Koor en Or kest (USKO). Later kwam hij als administrateur in Amsterdam te recht bij het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell, de voorloper van het Nationale Ballet. Samen met een groep dansers van dat gezelschap richtte hij in 1959 het Nederlands Dans Thea ter in Den Haag op. Birnie werd zakelijk leider, en later zakelijk directeur. Na een moeilijke start kreeg het NDT begin jaren '60 subsidie en werd het een officieel Haags gezelschap. Al snel volg den toernees naar Londen, New York en Zuid-Amerika. Na optredens in het Kurhaus Pa viljoen in Scheveningen, de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag en het Circustheater in Scheveningen, kreeg het NDT vanaf 1987 een eigen theater aan het Spui; het AT&T Danstheater. Dat was het eerste theater dat speciaal gebouwd was voor de dans. Zonder Birnie was dat eigen huis er volgens De Roo niet gekomen. Dordrecht (anp) - De Debutan tenprijs 1994 is toegekend aan Anna Enquist voor haar roman 'Het Meesterstuk'. Zij kreeg dit weekeinde in Dordrecht de mees te stemmen van 1350 lezers uit 14 gemeenten die in 24 lezerspanels waren verdeeld. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 gulden verbonden. Van de hand van Anna Enquist ver scheen al eerder poëzie. Tweede werd Kees van Beijnum met zijn roman 'Hier zijn leeu wen'. De derde plaats was voor de Vlaamse auteur Detty Verreijdt met de roman 'Meester Ernesti- componist vrij om elk instru ment aan te passen en de moge lijkheden ervan te vergroten (zo lang hij het instrument niet on herstelbaar beschadigt, zou ik zeggen). Het is boeiend om eens kennis van dit werk van Cage te kunnen nemen. Een groot deel is nooit eerder uitgebracht. (Cata- lyst/BMG 09026 61980 2) HR Twee Nederlandse musici, de violist Adriaan Stoet en de pia nist Tjako van Schie, hebben een cd met weinig bekend repertoire uitgebracht. De cd heet 'Shtil, di nakht iz oysgeshternt'. Dat is jiddisch voor: Stil, de nacht is vol sterren. Achttien liederen uit het ghetto en het concentratiekamp. Pro- test- en klaagliederen, geschre ven in de jaren '33-'45 door Duitse, Poolse en Hongaarse componisten. De liederen moeten mateloos po pulair zijn geweest bij inwoners van Warschau en Lodz, slachtof fers in Treblinka, Duitse politie ke gevangenen in het kamp Bör- germoor (Hannover) en Hon gaarse zigeuners. De populari teit van de meeste liederen is ge storven met de mensen die ze meezongen. Gekozen is hier voor de sobere uitvoering viool/piano, dus zon der tekst. Violist Adriaan Stoet laat zijn instrument huilen en zingen als de menselijke stem. De sfeer is beurtelings opstan dig, militant en mateloos droef. (EMI 7243 8325572 6) HR leen aan de buitenkant nog uit zag als een vleugel. Van binnen was het instrument een oerwoud van schroeven, bouten en moe ren, stukjes hout, rubber, vilt en andere voorwerpen die als pad destoelen tussen de snaren groeiden. Het resultaat van deze toepas singen is niet te beschrijven, dat moet je horen. Cage bereikt ver schillende effecten in zijn ver schillende stukken, die variëren van soporifieke minimal music tot harde ostinatos. De cd 'In a Landscape' bevat acht stukken, gespeeld door de Cage-specialist Stephen Drury. Van de acht werken worden er vijf op 'prepared piano' ge speeld, twee op een normale vleugel en één op een baby-pia no. Natuurlijk staat het iedere Door Sjef Kusters Maastricht - Een dia deem met smaragd en diamanten die je ook als halscollier kunt dragen, voor tien mil joen dollar, en drie te keningen van Melle Oldeboerrigter, inge lijst, samen voor 500. The European Fine Art Fair (Tefaf) in het Mecc in Maastricht, die tot en met zondag 19 maart voor het pu bliek open is, is een beurs van uitersten. De diadeem, met drie smaragden die samen meer dan 200 karaat zwaar zijn en omgeven door zo'n 150 karaat aan diamanten, ligt te koop in de juwelierszaak van Harry Winston en is ontworpen door de Albano Bochatay, die hem zelf met trots showt. Er zijn bijpassende oorhangers, armban den en broches bij te koop. De smaragden, uit Colombia, zijn tape-zuiver. Maar Winston heeft ook rodium-horloges van 'slechts' één miljoen dollar te koop, versierd met 34 diamanten, ftn eindje verderop ligt een hele stapel tekeningen van Melle (1903-19 7 6), die vooral als schil der van wat morbide erotische taferelen beroemd werd. Kunst handelaar Loek Brons, die rijk werd dankzij handel in goedkope textiel en daarna uit liefhebberij kunsthistorie ging studeren, heeft de tekeningen op een hoop bij elkaar gelegd alsof het om af geprijsde overhemden gaat. „Waarom ook niet. Ze komen uit een schetsboek van Melle. Ik heb er al verschillende verkocht aan journalisten die bij de voorbe- zichtiging kwamen kijken. Over twee dagen ben ik ze allemaal kwijt, zeker weten", zegt Loek Brons, gespecialiseerd in 'realis tische kunst', van fijnschilders ds Willink. Verkocht zijn ook al •wee grote schilderijen uit zijn stand: Mathilde Willink in een jurk van Fong Leng en een dub- belnaakt van Wim Schumacher. Het Frisia-museum in Spanbroek bij Hoorn kocht de twee doeken, uie samen een vraagprijs van 1,8 miljoen gulden haddden. Koers He gulden mag dan een redelijk stabiele munt zijn, de koersen van de dollar en het Engelse pond worden bij Tefaf nauwkeurig in gaten gehouden. Want een oent koersschommeling betekent ™j een bedrag van tien miljoen oollar toch nog altijd een verschil van honderdduizend gulden! Kunsthandelaar Rob Noortman jnt Maastricht kent de actuele ■en dan ook exact uit zijn Geanimeerd gesprek in een hoekje van de Tefaf. hoofd: 2.52 voor het Engelse pond, 1.56 voorde dol lar. Noortman is betrokken bij de 'allergrootste kunsttransactie ooit in Nederland gehouden', de ver koop van de kunstcollectie van verzamelaar Joost Ritman, die zijn schulden bij de ING-bank moet vereffenen door zijn gigantische collectie van de hand te doen. Een consortium waar in veilinghuis So theby's, Noort man en kunsthan del Artemis in Londen deelne men, zorgt voor de verkoop. „Ik ga de ongeveer 25 schilderijen verkopen. Alle maal topstukken. Waaronder Ruys- daels en een van de allermooiste doeken van Jan Steen", zegt Rob Noortman. Hij laat doorscheme ren dat hij al Ne derlandse klanten op het oog heeft en dat het dus Een van de vaststaat dat de belangrijkste wer ken in Nederlands (museum)be- zit blijven. „Dat kan ik als kunst handelaar ook een beetje sturen. Moet ik misschien wat langer op mijn centen wachten, maar dat is niet erg. Ik zie het ook als mijn plicht als kunsthandelaar om hiaten in Nederlandse collecties te helpen opvullen." De bijna complete verzameling etsen van Rembrandt, 125 stuks, wordt door Artemis verkocht en Sotheby's begint binnenkort al met de veiling van zilver en an tiek van Ritman. Die hoopt, door vele pronkstukken: een Boeddhabeeld van Blue Elephant Oriental Art. FOTO'S CHRIS KEULEN zijn kunst te verkopen, zijn unie ke Bibliotheca Hermetica te red den. Ritman heeft een schuld bij de ING-bank van ongeveer 400 miljoen gulden, de kunstschatten worden op ongeveer 150 miljoen geschat. Overigens, wie niet zo nauw kijkt en ook genoegen neemt met een handgedrukte ko pie van een Rembrandt-ets, kan óók op Tefaf terecht. Studenten van de kunstacademie in Maastricht demonstreren ter plekke hoe een ets gedrukt wordt. De op geschept papier ge drukte etsjes van Rembrandt kosten, met passepartout, tussen de 135 en 195. Er zijn elf ets jes te koop, waaronder het Zelf portret met verbaasde blik, het Zelfportret met Saskia en het Bruggetje van Six. Een soortge lijke actie had op de kunstbeurs PAN in Amsterdam vorig jaar een enorm succes. Na Sint Petersburg in 1994 staat dit jaar Basel centraal in de Te faf, met een keuze uit vier musea uit deze Zwitserse grensstad. Er zijn veel Griekse en Romeinse voorwerpen, zo als een marme ren hoofd van Apollo, maar ook prachtig subtiel werk op papier van de schilder Paul Klee, twee beel den van Alberto Giacometti en, heel imposant, een houten 'wil deman'. Dat uit één stuk hout gesneden le vensgrote beeld van een vervaar lijke kerel werd rond 1600 ge maakt als gevel beeld voor de herberg Zum wilden Mann. De belangstel ling voor ar cheologische (kunstvoorwer pen blijft groei en. Een paar jaar geleden startte Tefaf er voorzichtig mee, nu zijn er zes handelaren met Egyptische, Griekse en Ro meinse vond sten. Ook de af deling textiel, met schitterende wandtapijten en vloerkleden wordt steeds be langrijker. Het varieert van een veren mantel uit Peru tot in Brugge geweven tapijten uit de renaissance. Als heel apart pronkstuk showen twee handel aren samen kostuums van de le gendarische balletdanser Rudolf Nurejev en zijn partner dame Margot Fonteyn. Koningin In de afdeling moderne kunst vind je schilderijen van Picasso en vrijwel alle andere klassieke grootheden. Een op plexiplaat geschilderd wit werkje van Robert Ryman, vrijwel iden tiek aan een Ryman in het nieuwe Bonnefantenmu- seum, moet hier 80.000 Britse ponden opbrengen, en een 4.5 meter hoog portret dat Andy Warhol maakte van de Chinese 'roerganger' Mao hangt (bij Waddington) te koop voor 1.25 miljoen pon den. Maar er is ook al een Warhol-portret van koningin Beatrix te koop voor 15.000. De oude schilderkunst, waarmee Tefaf ooit begon, toen de beurs nog Pictura heette, is nog steeds zeer rijk ver tegenwoordigd. Met een enorme keuze aan schil derkunst uit de zeventiende eeuw, waaronder een groot doek van Albert Cuyp: Orpheus die de dieren betovert. Voor 6,5 miljoen ponden bij Johnny van Haeften uit Londen. Rob Noortman heeft niet alleen bloemstillevens en een fraai oes ter-stilleven van Willem Claesz. Heda, maar ook een Karyatide- tekening van Amadeo Modiglia- ni. Verder is er een prachtig schilde rij De Dam bij nacht van Breit- ner, dat door de grote tentoon stelling in Amsterdam en nu Rot terdam ongetwijfeld in prijs steeg: rond de 900.000, bij Le slie Smith. Autoschroot Een twaalfdelige, ongeschonden wereldatlas, met Franstalige tek sten, van Joan Blaeu uit 1663 kost, met kast, 650.000. „En het loont echt niet om alle kaarten uit die boeken te snijden en apart te verkopen. Die tijd is voorbij", zegt Pierre Joppen van antiqua- renhandel Paulus Swaen uit Gel drop. „Dat deze boeken samen zijn gebleven, in deze prachtige staat, maakt dat ze juist zo bij zonder waardevol zijn." Volgens Joppen zijn oude kaarten en at lassen geliefd als relatiegeschen ken. Guus' Amkreutz uit Maastricht, gespecialiseerd in kunst uit het verre oosten, pronkt er met twee grote keramische beelden, aard geesten die vermoedelijk het graf van een belangrijke man moesten beschermen.Tefaf, met zijn 160 deelnemers uit heel de wereld, biedt een enorme variëteit: van een als boek gecamoufleerd reis- wc-tje, via tulpen-vazen tot van autoschroot gemaakte beelden van John Chamberlain. Kortom: Tefaf is een museum, waar alles te koop is. De Tefaf-beurs is tot en met zon dag 19 maart open, werkdagen 11.00 tot 20.00 uur, weekend 10.00 tot 18.00 uur. Entree 50 per persoon (inclusief een lood zware catalogus) en 70 voor twee personen. Dan heb je al een 'geprepareer de' piano. John Cage ging iets verder. Zo ver, dat de Cage-vleugel er al-

de Stem | 1995 | | pagina 17