r Jubilerende klederdrachtclub 'Ons Boeregoed' groeit als kool ZEELAND IPPORT Fax weg Aangehouden voor heroïne Over de kop Ij! Terneuzen - In dichte mist geraakte gistermorgen op de Reuzenhoeksedijk een Auto bekrast 'd- Illegaal sfd aangehouden gat Controle bestuurders Drugs in bezit HET KORT 3 DINSDAG 14 MAART 1995 C4 rijbewijs. Het kwam hem 0D een proces verbaal te staan. Sas van Gent - Bij een afgelo pen weekeinde gepleegde in" braak in een kantoor van een bedrijf aan de Drogerijwee te Sas van Gent werd een telefax ontvreemd. Men kwam binnen door het vernielen var» in lin Ite Ise j._ uiiivieeinu. men Kwam binnen h door het vernielen van een )r raam. Temeuzen - De politie van Terneuzen heeft gisternacht een 31-jarige man uit het Bel- lst gische Tielt aangehouden De e- man werd gecontroleerd toen I m hij met zijn personenauto over 1 lie de Westkolkstraat reed en in eg het bezit bleek te zijn van een /je- kleine hoeveelheid heroïne dat I :n. in beslag werd genomen. ner in van rso- )U1- Idf Te- 33-jarige automobilist uit Ter- I neuzen in een flauwe bocht naast de rijweg in de berm en kwam onderaan de dijk tot I ng stilstand. Daarbij kantelde de I is personenauto. De bestuurder lats hleef ongedeerd. I In- Terneuzen - Onbekenden heb- liet ben in het afgelopen weekein- l;e- de een aan de Azaleastraat te m- Temeuzen geparkeerde perso nenauto beschadigd. Het voer tuig was met een scherp voor werp bekrast en op enkele luw plaatsen was de lak, vermoe- iias delijk door gebruik makend ijst ,van een soort zuur, verwij- ;n_ derd. Terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft zon dag in Temeuzen een illegale vreemdeling aangehouden. De lUW man was niet in het bezit van p0_ identiteitspapieren. Uit een. een nader onderzoek bleek het een af- 38-jarige Marokkaan te zijn. het Hij wordt vandaag Nederland rde uitgewezen. be- Terneuzen - Bij een afgelopen zondag in de gemeente Ter neuzen gehouden verkeerscon trole zijn vijf weggebruikers bekeurd. Een keer werd pro ces verbaal opgemaakt wegens ehs ket riiden door rood licht. In ■n vier andere gevallen ging het om het niet juiste gebruik van en een autogordel. De controle werd uitgevoerd door een mo- via torsurveillance van de politie |-g_ in het kader van het bijzonder toezicht op het gedrag van de weggebruikers bij kruispunten 8 en het dragen van een gordel. Terneuzen - De politie in Ter neuzen heeft zondagmiddag op de Grenulaan in die plaats een 19-jarige man uit het Bel- ""T gische De Panne aangehou- r den. Hij was in het bezit van kleine hoeveelheden cocaïne en heroïne. De verdovende middelen zijn in beslag geno men. Na het opmaken van een proces verbaal is de man weer op vrije voeten gesteld. ge- Ongeval in Terneuzen met Temeuzen - Bij een verkeers- ge- ongeval op de Celsiusstraat in rich Temeuzen raakten zondag oor drie personenauto's bescha- ter- digd. Een 24-jarige man uit ifte Teeneuzen reed vanuit par- ws- keerstand de rijweg op. Daar bij lette hij niet voldoende op en werd aangereden door een personenauto bestuurd door ers- een 36-jarige plaatsgenoot, acht Als gevolg van de aanrijding rige botste laatstgenoemde tegen urg een personenauto bestuurd een door een 56-jarige man uit de Temeuzen, wiens auto over de zon- gehele linkerzijde werd be- een schadigd. JSDAG 14 MAART 1995 (Texaco wint na strafschoppen). Oud Sluis-Wolf 11-3, Rode Leeinv- Van Looy 4-1, Sunset Boulevard-De Block 7-1. COMPETITIE Eerste klasse: OBS/Erasmus-ABW Amro 2-6. Tweede klasse: Stekelinck-Sunsei Boulevard 0-7. n Derde klasse: Valentine-Jopie 4;U. Van Looy-Wielewaal 6-10, RJe" mens-WOD/St.-Pierre 7-2, Chez Re ne-Van de Sande 2-6. STANDEN Eerste klasse: Oud Sluis 14-27, b Porte d'Or 15-20, Albert Heijn 16-19, Francke Sport 14-16, Vetera nen 15-16, EdaVMijnders 14-JJ Traas 13-14, OBS/Erasmus lpj*?' De Block 15-13, Texaco/'t KnKJ 14-7, ABN/Amro 15-2. „4 Tweede klasse: Boemerang l°"r Sunset Boulevard 15-23, Delta 14-18, Groosman/Pacojeans 14-18. Stekelinck 15-17, Bon'Ami 14-15» Omnisport 14-11, Meeusen Y*~' Rode Leeuw 14-9, Gemeente Oos - burg 14-7, De Zwart 13-5. Derde klasse: Valentine 14-28, Wi lewaal 13-18, Opties 14-18, Van Sande 14-18, Telepost 13-15, KJ" mens 15-13, Wolf 14-12, W' 15-10, Van Looy 15-10, WOD Pierre 12-8, Chez Rene 15-4. Er zijn méér Zeeuwse meisjes Zeeuws Meisje. Wie dat hoort of t, herinnert zich onmiddellijk het tv-spotje waarin een lieftallige jongedame in klederdracht een margarinemerk aanprijst. Om van de bijbehorende kreet 'en geen cent te veel' maar te zwijgen, ïoor de leek is het meisje gekleed zoals vroeger alle Zeeuwsen ge kleed gingen. Niet voor de ken ners. Die zien dat zij is uitgedost i i i imo.' als een protestantse vrouw van Zuid-üeveland. Er zijn méér Zeeuwse meisjes. Net zoveel als er verschillende Zeeuwse kleder drachten zijn. Onder die kenners zitten ook de bijna driehonderd leden van de Vereniging tot instandhouding van bet Zeeuwse culturele erfgoed 'Ons Boeregoed'. Deze bloeiende club viert zaterdag 18 maart zijn eerste lustrum. door Rein van der Helm HET BEGON precies vijf jaar geleden in Kruiningen. De plaatselijke muziekvereni- {ing EMM ging zijn 125-jarig bestaan vieren ai vroeg de dorpsgenoten zich bij die gelegen heid eens te kleden in de ouderwetse Zeeuwse klederdrachten. De respons was enorm. Bijna iedereen had wel wat van de oude dracht in huis. Vroeger kleedden hun moeder, oma, opa of tante zich zo en hun kleren werden na overlijden niet weggedaan. Bewaard uit pië teit. Complete kostuums of onderdelen daar van werden uit alle hoeken en gaten van het huis tevoorschijn getoverd en min of meer 'verkleed' kon men de straat op. „Het was geen gezicht," zegt secretaris Adri Dek van 'Ons Boeregoed'. „Er waren er die in een vlekkelpzg, dracht over straat gingen, on der wie natuurlijk de paar bejaarde vrouwen in ons dorp die dê klederdracht trouw zijn ge bleven. Maar 'b'ljMe ineésten was het een rat jetoe. Ze waren op de verkeerde manier aan gekleed. Daagse en zondagse kledingonder delen door elkaar, verkeerde beuk of verkeerd sieraad. Vooral de wat ouderen bij ons zeiden heel dikwijls: Hé, dat klopt niet." Boerenpak Er waren mensen bij die zich eraan stoorden. Over Adri Dek viel trouwens niets te zeggen. Hij had zich bij een kleermaker in Arnemui- den een nieuw boerenpak laten aanmeten. Een uitgaaf van rond 900 gulden waarvan bij na eenderde voor de bijbehorende hoed. „Ik was allang van plan om zoiets aan te schaffen en dat feest van EMM was een mooie gelegen heid. En tijdens de feesten hoorde je de men sen dikwijls zeggen: toch jammer dat dit alle maal bijna verdwenen is. Zo waren ze vroeger altijd gekleed en het is toch eigenlijk wel mooi." Een paar initiatiefnemers staken de koppen bij elkaar en vroegen zich af of er niet een club was op te richten die ervoor moest zor gen dat de herinnering aan hoe het vroeger was, levend bleef. „Kijk, voor mijn dochter is het iets bestaands. Die ziet wekelijks onze 86- jarige overbuurvrouw, nog steeds in kleder dracht, de ramen lappen. Maar dat is straks verleden tijd." Er werd in Kruiningen een bijeenkomst be legd en het daarvoor beschikbare zaaltje was tot de laatste plaats gevuld. „Na afloop was er een heuse vereniging met dertig leden," zegt bestuurslid Leenjan Boot. „Het idee sloeg aan. Momenteel hebben we rond de driehon derd leden." Besloten werd de vereniging Zeeuws te laten zijn. „Al lag het zwaartepunt aanvankelijk op Zuid-Beveland, allengs sloten zich leden van de andere 'eilanden' aan. Wat nog ontbreekt, zijn Zeeuws-Vlamingen, hoewel er vermoede lijk binnenkort een paar mensen uit Axel - met hun mooie klederdracht - zich bij ons aansluiten. Hopelijk nog eens gevolgd door mensen uit het Landje van Cadzand en het Land van Hulst," zegt Dek. Goeree Aanvragen voor een lidmaatschap door men sen van de Zuidhollandse eilanden, met een klederdracht die aansluit op die van noorde lijke Zeeuwse eilanden, worden (nog even) opzij gelegd. „We moesten ergens een grens trekken. Misschien komen Goeree en Overflakkee straks bij Zeeland en dan zijn die mensen natuurlijk welkom," zegt Dek. Er is onder de Zeeuwse bevolking nog veel van de oude klederdrachten aanwezig. „Er zijn ook nog veel sieraden. Hoewel? Dikwijls zijn oude bloedkoralen kettingen van (over)grootmoeder vermaakt. Rijen bloedko ralen in stukken geknipt waarna de losse kra len onder de erfgenamen werden verdeeld. Of oude gouden sluitstukken in tweeën gedeeld om op zich weer een nieuw sieraad te vormen. Maar het authentieke is dan wel weg." Even gauw nieuwe bloedkoralen kettingen kopen, of gouden stikken, is niet voor ieder een weggelegd. Dan praat je al snel over een x-aantal duizenden guldens. 'Óns Boeregoed' heeft als eerste doelstelling de vroegere kleding op een verantwoorde ma nier te onderhouden en te dragen en de kennis daarover te bewaren. „Dus geen zondagse muts bij een daagse schort. Geen vrouwen in mannenpakken, goed opgemaakte mutsen, goed gespelde doeken en beuken." Dit laatste zijn vaardigheden die niet iedereen bezit. Van nieuwe, vrouwelijke, leden verwacht de vere niging dan ook dat zij een aankleedcursus volgen. En bovendien wordt lesgegeven in het heidense karwei dat het volgens de regels stij ven van mutsen is. „Er zijn nu genoeg van on ze vrouwelijke leden die dat kunnen. Die vaardigheid is voor de toekomst voorlopig be waard." Collectie 'Óns Boeregoed', zo'n beetje de grootste kle derdrachtenvereniging die Nederland heeft, begint ook langzamerhand een eigen collectie te krijgen. Regelmatig worden zakken met oude kleding aangeboden. Niet alles is bruik baar, maar er zit altijd wel iets bij. Ook wor den bepaalde, veelal dure, onderdelen wei eens gekocht en beschikbaar gesteld aan le den die dat dan mogen dragen. De vereniging is echter meer dan alleen kle derdrachten. Tweede doelstelling is immers het behoud van de Zeeuwse dialecten en ge bruiken. Tijdens de vergaderingen spreekt elk aanwe zig lid het dialect van zijn eigen streek. En dat verschilt van eiland tot eiland. De afdeling toneel van de vereniging speelt stukken in het dialect. Daarnaast heeft 'Ons Boeregoed' een behoorlijk groot koor dat naast typisch Zeeuwse ook oude Nederlandse volksliedjes ten gehore brengt. Men laat het licht niet onder de korenmaat schijnen. Regelmatig treedt de club naar bui ten. Ze zijn een veel gevraagde verschijning in rust- en bejaardenoorden. „En daar zitten nog de echte deskundigen die ons soms op za ken attent maken die volgens hen niet goed zijn. Dat knopen we altijd terdege in onze oren, want sommige onderdelen van de kos tuums werden in elk dorp weer anders ge schikt of gedragen." Verschillen En voor de echte kenners zijn er tal van ver schillen. „Iemand die goed thuis is in Zeeuw se klederdrachten kan je precies vertellen waar het kostuum vroeger werd gedragen. En of de betrokken persoon katholiek dan wel protestant was, getrouwd of ongetrouwd. Rijk of minder rijk. Niets menselijks was ook onze voorouders vreemd. Probeert men nu ie mand de ogen uit te steken met een nog grote re auto, vroeger kwam welstand tot uiting in grotere en duurdere sieraden of in de kwali teit van de stoffen waarvan de dracht ge maakt was," zegt Boot. In het eerste lustrum van zijn bestaan is de vereniging al op veel manieren naar buiten getreden. „Wij verzorgen grote en kleine presentaties, zingen, voeren een toneelstuk op of volksdan sen. Binnen onze vereniging zijn daarvoor aparte werkgroepen. Alleen vorig jaar al wa ren wij bij 35 gelegenheden. Die kunnen va riëren yan het openen van nieuwe winkels en opluisteren van braderieën tot de presentatie van nieuwe produkten van bedrijven. Soms treden we ook op voor Zeeuwse verenigingen elders in het land, zoals Zeelandia in Arnhem waar we onlangs waren. We doen dat niet gratis. Wat we met onze optredens 'verdie nen', gaat met de contributies in de vereni gingskas. En dat geeft ons weer de gelegen heid bepaalde kledingstukken of ornamenten te kopen, die we in bruikleen aan leden ge ven," zeggen de bestuursleden. Folkloredag Vorige week woensdag bestond 'Ons Boere goed' precies vijf jaar. Dat wordt zaterdag 18 maart herdacht met een receptie in Ons Dorpshuis in Kruiningen, die om 14.30 uur begint. Onnodig te zeggen dat dans-, zang- en presentatiegroepen daarbij een indruk van het verenigingsleven geven. Een grote feest viering is gepland op zaterdag 2 september. Dat wordt dan. zoals het er nu naar uitziet, een groots opgezette folkloredag. ijzers ho"iS eeuwse klederdrachten, ziet meteen dat deze dame gehuld is in katholieke dracht: een van de verschillen is dat de oor der op het hoofd zitten. foto jaap wolterbeek Bij protestantse dracht is de haarrol groter en staan de oorijzers lager dan bij de katholieke dracht foto jaap wolterbeek Secretaris Adri Dek hoop dat zich binnenkort een paar mensen uit Axel - met hun mooie kleder dracht - bij 'Óns Boeregoed' aansluiten. foto wim kooyman iBeleden van de vijfjarige Vereniging tot instandhouding van het Zeeuwse culturele erfgoed 'Ons Boeregoed' treden regelmatig geheel in stijl naar buiten. foto jaap wolterbeek w.

de Stem | 1995 | | pagina 15