N MERK DE STEM Herrie binnen ZVP om zetel IZAAL LAND Glasinzameling Zeeuwse horeca is flop Teleurstelling over 'vergeten' grens bij herdenking Eede Forse heibel in en om nieuw waterschap VNT. POSTCODE fet-Zeeuws-Vlaamse leden claimen plaats in Staten Eede herdenkt historische wandeling Wilhelmina I demz'tf' vadeidandse bo- I sPeeWe zich af op I BelgiscViR had sPeciaal de I de herdenlf TUltgehangen om Zeeuwse boeren: bij ramp honderd procent -MILJOEN-BON JE WAT ZEG! POSTCODE I 1 W 'Inspecteur van belasting is bevrachter van insekten' Coppoolse tweede kandidaat CDA Verdeelde Staten maken voorbehoud Bouwvakkers in staking luizen, verbouwen wat anders I de advertentie- ;n ideeën op en lien daar ook het voor aangewezen adres. jaar vee 'en de- ien )or ge let ist- te- Zo de len unt de Op en- ïnd 'an fde ans IJS e Nationale Postcode Loterij inclusief j I I ot. ;ropzegging eenmaal per maand het derstaande rekening af te schrijven, en verder invullen in blokletters. ding van het reglement, op aanvraag 56. CU 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) dhr. mevr. Banknummer: 31.95-03 iveiop NATIONALE* NATIONALE I LOTERIJI gulden uit. Op RTL 4 kunt u het allemaal volgen. Nog meer miljoenen Terwijl de Postcode Loterij haar verjaardag vierde, steeg een oude bekende, de MEGA JACKPOT, gestaag naar vijf miljoen gulden. Dat betekent dat deze prijs er binnen twee maanden uitgaat op een for midabel hoog bedrag. De mil joenenregen houdt dus niet op. Voor u en het goede doel De Postcode Loterij is er vooru en voor het goede doel. Want terwijl u kans maakt op miljoe- nenprijzen, gaat de hele netto opbrengst van de Postcode Lo terij naar goede doelen zoals het Wereld Natuur Fonds en de NOVIB. Winnen is helpen in de Postcode Loterij. Vul dus nu die bon in en speel mee voor een betere toekomst voor mens en milieu èn voor u zelf. Zeeland HHHi ^correspondent jdelburg - De proef met theiden inzameling van „.^or de Zeeuwse horeca gelopen op een flop. Van -drieduizend bedrijven Jdde zich na de introductie m het project, vorig jaar gember, slechts een hand- Jjlaan. Vanwege die gerin- belangstelling is de ge iden inzameling niet van Lond gekomen. u |eek allemaal zo mooi. De Mirse horeca zou het glas n inzamelen. Groen bij groen, bruin bij bruin en wit bij wit. Met drie bakken voor de deur voor de flessen. Kole Milieu uit Kapelle ging het ophalen. Een uniek project voor Neder land heette het. Maar het met vijfentwintig duizend gulden provinciale subsidie gesteunde project ligt voorlopig bij het Ka- pelse bedrijf in een bureaula. Het aantal deelnemers is volgens woordvoerster Ankie Veldbrugge van Kole Milieu te weinig om een wagen voor te laten rijden. Het dossier met 'geïnteresseerde horecagelegenheden' wordt wel dikker maar er gebeurt nog steeds niets omdat het minimale aantal van zeventig deelnemen de bedrijven niet is gehaald. „Doodzonde," vindt Kole Milieu. „Recyclingbedrijven hebben voornamelijk interesse in gesor teerd glas en dan nog met een voorkeur voor wit. Alles op de grote hoop gooien betekent min der kwaliteit en dus levert het minder op. Natuurlijk hebben we wel een aantal adressen maar een kind kan begrijpen dat het zinloos is om met een container wagen van Stavenisse naar Westkapelle te rijden om daar op de kop af twee containers te legen. Bovendien wordt op die manier door het rijden alleen al het milieu méér schade toege bracht dan dat het iets oplevert. We zitten dus te wachten tot er meer deelnemers aan het project komen. Voorlopig gooit de Zeeuwse ho reca het glas dus waarschijnlijk ongesorteerd in de gemeentelijke glasbakken en betaalt de burger daaraan mee, is het vermoeden. „Dat zit er inderdaad wel in," is de reactie van de Biervlietse ho recaondernemer J. van Harn, die het project destijds aanzwengel de. „Het is triest om dat te constateren, maar waar. 'Zolang het ons niets kost zien we wel', zullen ze denken. Niettemin, een gemiste kans om een voortrek kersrol te vervullen. Maar ze (de collega's) zullen er nog wel eens aan terugdenken wanneer de provincie de gescheiden inzame ling opneemt in een verordening lijst eist dat Hulstenaar Cor n Ijn onze verslaggever Eugene Verstraeten - Nog geen week na de statenverkiezingen dreigt Zeeuws-Vlaamse Volks Partij (ZVP) al door interne eeldheid uit elkaar te spatten. van de kandidaten op van Leuven, tweede man op de lijst, zijn vorige week verworven statenzetel afstaat aan de West Zeeuws-Vlaamse ZVP'er Bram Heijboer. Van Leuven denkt daar niet over. De ZVP won vorige week als nieuwe partij meteen twee ze tels. Dat betekent volgens de kieswet dat lijsttrekker Jean- Paul Hageman uit Vogelwaarde en tweede man Van Leuven op het statenpluche zitting mogen nemen. Er zou echter al bij de samenstelling van de lijst zijn afgesproken dat degenen die de meeste stemmen behaalden, de zetels mochten innemen. In dat geval zou, na lijsttrekker Hageman, Bram Heijboer uit Breskens de tweede ZVP'zetel krijgen. Van Leuven ontkent dat dergelijke afspraken zijn ge maakt. Bovendien is daarvan in ieder geval niets zwart op wit gezet. Een aantal West-Zeeuwsvlaamse ZVP'ers dreigde afgelopen week end tijdens een intern beraad al de partij de rug toe te keren, als Van Leuven zijn zetel niet be schikbaar zou stellen. Tijdens een spoedvergadering gistera vond met de Oost Zeeuwsvlaam- se leden hield Van Leuven echter voet bij stuk. „Ik lever mijn zetel niet in," aldus Van Leuven, samen met Hageman oprichter van de ZVP. „Dat dreigement uit het westen is gewoon chantage. Daar wijk ik niet voor. Kijk, ik kan best begrijpen dat men daar teleurge steld is." VERVOLG OP PAGINA - C3 onze verslaggever Middelburg - De belasting inspecteur in Zeeland is een toktenbevruchter'. Het Zeeuwse Statenlid Woud stra van de partij Delta An- zei dit gisteren in het openbaar in Middelburg. Éj doelde op de belasting sheffing van ongeveer een kalf miljoen gulden die de provincie Zeeland moet be talen omdat er geen logo's op de bedrijfskleding zitten. Het duurde eventjes voor de indere Statenleden in de gaten hadden wat Woudstra Woelde met 'insektenbe- vrachter'. Maar toen die frank gevallen was, barstte de totale Statencommissie uit in luid gelach. Want alle Statenleden vinden de na- heffing belachelijk en steu nen het college van Gedepu- Staten dat in beroep s gemeld vindt de in- Ispectie dat de provincie I haar ambtenaren bevoor deelt door bedrijfskleding 1 en uniformen te verstrekken I die niet als zodanig herken kaar zijn en dus ook gewoon privé gedragen kunnen wor- den. De inspectie viel er bijvoorbeeld over dat er jeen logo van de provincie Zeeland staat op de door de dienst verstrekte sokken. Gedeputeerde Bruinooge vindt dat de inspectie 'de meetlat te nauw zet'. „Dat doen ze niet in andere pro- I rincies en dat zullen wij in s bezwaar zeker als argu- I ®ent aanvoeren," aldus Bruinooge. Middelburg - Het CDA in Zee land heeft L. Coppoolse aange-' wezen als tweede kandidaat-ge deputeerde. Bekend was al dat de christen democraten A.M. Dek als kandi daat naar voren zouden schui ven. Gisteren werd daaraan offi cieel de naam van Coppoolse toegevoegd. Een van de Eedese schoolkinderen luistert naast een oude tank naar de Johan Willem Friso kapel. Van onze verslaggeefster Eede - Burgemeester C. van Liere van de gemeente Sluis-Aardenburg doet een beroep op iedereen niet blind te zijn voor de opkomende rassenhaat en on verdraagzaamheid. Hij riep gisteren in Eede tijdens de vijftigste herdenking van de grensoverschrijding door konin gin Wilhelmina de jeugd in zijn gemeen te op de strijd tegen het rascisme aan te gaan. „De vrijheid is vanzelfsprekend geworden. Laten we uit het verleden een les trekken, en waakzaam zijn. Vrijheid is breekbaar, de democratie kwetsbaar." De burgervader sprak in zijn toespraak de angst uit dat vijftig jaar na de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen de rassenhaat weer de overhand krijgt. „Leuzen en spreuken uit de jaren dertig worden nu regelmatig ge bruikt. Teksten die toen tot rampspoed heb ben geleid." In een terugblik op die bewuste 13e maart 1945 sprak Van Liere van een speciaal moment. „Het gerucht verspreidde zich snel. Op het marktplein in Aardenburg stond een schoolbord waarop met krijt de aankomst van Wilhelmina werd aangekondigd." Ook in het Belgische Maldegem, waar toen veel Eedenaren woonden, was het nieuws over de komst van de koningin snel bekend. Het hele dorp liep uit en dwong de koningin om ook daar uit te stappen. Net voor de Nederlandse grens stapte Wilhelmina uit haar auto, en ging te voet Eede binnen. „Er was geen gejuich bij haar binnenkomst. Daarvoor zaten de wonden te diep. Slechts 1 procent van de bestaande bebouwing was toendertijd intact. In Aardenburg werd de vlag gehesen op de overgebleven huizen. De L O T E R I J *j I Van onze verslaggever "ank van Cooten ?eJe - Grensbewoners van I wde zijn zwaar teleurgesteld rer bet feit dat gisteren tij- I ens de herdenking van vijf-' JB jaar grensoverschrijding I ™°r k°n'ngm Wilhelmina, de I pus niet in de plechtigheid I's meegenomen. Dat is de I P aats waar Wilhelmina na I ^aar ballingschap in I geland voor de eerste keer I de t!11 !d. meter aftand vanr I stof' l» f het. monument. De' I en uirwT r bij het dorpshuis I daJL® ?a?r bet monument. De I historié ijke P'aats waar de vtn gebeurtenis Plaats' I De u'itwmet meegenomen. rner» j van café Com- gem „V Srens van Malde- 'en. Mo! ing Ulster bij te zet- I grens Al! b'eef stil aan de i'fr I60 bord3e met de 1 U-a aS aan de ineen ae Stllle getuiSe' °P" I ^ensbewoner^Dp66"Verbo!gen l%waR a l 1 §e aanwe- as Aardenburger E.Cuele- L. de Heeter (links). „We zijn teleurgesteld FOTO CAMILE SCHELSTRAETE naere die tekst en uitleg gaf over de grensoverschrijding. Merkwaardig Een van de teleurgestelde grens bewoners is mevrouw L. de Hees ter, de vroegere eigenaresse van Du Commerce, die vijftig jaar geleden aanwezig was bij de his torische gebeurtenis. Ze laat een foto zien van Wilhelmina die lopend onder veel belangstelling de grens oversteekt. „Waar blij ven ze toch?" vraagt ze zich vertwijfeld af als de stoet maar niet komt. Even later heeft ze door dat de grens niet is meege nomen. „Dat is toch merkwaar dig." In het café zelf zijn de aanwezigen ook niet te spreken over de 'vergeten' grens. „Dat is op zijn minst gezegd toch slor dig." Bij de gemeente was niemand van de organisatie bereikbaar om een toelichting te geven op het niet meenemen van de grens in de herdenking. Naar verluidt zou het om organisatorische re denen gaan. Op die plaats werd vijftig jaar geleden volgens Cuelenaere door een aantal bewoners met meel een kunstmatige grens gelegd om de grens tussen België en Nederland aan te geven. „We beschikten niet over krijt en verf zodat we bij de vader van Louis van Parijs om meel zijn gegaan. Van Parijs leverde de meel," ver telt Cuelenaere. „We hebben met zijn allen de grens gestrooid en de vlag geplaatst. Dat is het enige ware verhaal." Ander verhaal Cuelenaere benadrukt dat laat ste in verband met een ander verhaal dat in Eede de ronde doet: Het is niet Cuelenaere ge weest die samen met anderen de kunstmatige grens heeft ge strooid, maar alleen Louis van Parijs. Dat laatste wordt beves tigd door voorzitter J. Rootsaert van de Dorpsraad. VERVOLG OP PAGINA - C3_ E. Cuelenaere wordt door de tv geïnterviewd: „Ik wens niet voor leugenaar uitgemaakt te worden. DINSDAG 14 MAART 1995 DEEL' en dus verplicht gaat stellen. Het zal er dan voor hen niet goedko per op worden." Dat vermoeden heeft overigens ook de provinciale directie Mi lieu, die het project omarmde en er vijfentwintig mille voor over had. „Die verordening zit er aan te komen, gaat ze waarschijnlijk geld kosten. Misschien dat de horeca op dat moment ineens wèl 'spontaan en vrijwillig' ge scheiden gaat inzamelen." En die subsidie? „Daar is nog ge noeg van over, omdat er amper iets is gebeurd. Dat geld kunnen we misschien bij de herkansing gebruiken." Als die er is tenmin ste. Van onze verslaggever Middelburg - Indien het Rijk inderdaad overgaat tot het invoeren van 35 eigen risico voor gedupeerde boeren en tuinders in Gelderland, is dat een precedent en dan is dat ook later van toepassing als de dijken in Zeeland breken en alles onder zout water stroomt, zoals in 1953 gebeurde. „Dan zijn alle Zeeuwse boeren en tuinders kapot," zei boe- renvöorman Van der Maas gis teren tegen de Zeeuwse Com missaris der Koningin Van Gelder. Hij kwam met een kleine delegatie van de drie Zeeuwse landbouworganisa ties een solidariteitsverklaring aanbieden aan Van Gelder, met de vraag of deze de ver klaring met zijn eigen oordeel wilde doorsturen. Van der Maas trok de vergelij king met een watersnoodramp aan het eind van een betoog waarin hij stelde dat 100 procent schadevergoeding van de Gelderse boeren en tuin ders de enige acceptabele op lossing is. „Het gaat soms om schadegevallen van tonnen aan dierenverlies en teeltplan- schade, de overheid is volledig verantwoordelijk," aldus de boerenvoorman. Van Gelder ging genuanceerd op de vraag in. Hij wilde geen oordeel vellen, zei hij, omdat het hem nog niet duidelijk was wie nu aansprakelijk was, de overheid, of de particulier. „Is er een gedeelde verantwoorde- lijkheid, zijn er verwachtingen gewekt, was het besluit tot gedwongen evacuatie terecht? Dat moet allemaal nog blijken uit de evaluatie," aldus de commissaris. En dieper beschouwd is er meer aan de hand, vond hij. Van Gelder: „Is het de trend' van de overheid om risicomij-' dend beleid meer en meer te gaan voeren? Bij deze over heid, hét Zeeuws provinciebe stuur, zie je dat in ons grootste project alle risico's bij het be drijfsleven liggen. Welk pro ject dat is? De WOV natuur lijk." En Van der Maas stond even tjes mat. Wat Van Gelder ('ik ben zeer geschrokken van die tv-beelden, er vielen zelfs klappen. Dat kan toch niet?') veeleer bedoelde, was dat aan de hele kwestie een principiële discussie ten grondslag ligt. Van der Maas ontkende dat niet. De landbouwlobby wordt op dit moment op grote schaal gevoerd. Vanuit de getroffen gebieden is er volop, druk op politiek Den Haag om de slachtoffers van de ramp vóór 100 procent te vergoeden. Ook de Commissaris der Koningin in Gelderland, J. Terlouw, vindt het gebaar van de rege ring erg karig. Vandaag is er een grote demonstratie in Den Haag. Middelburg - Rond het nieuwe Zeeuwse mega-waterschap De Zeeuwse Eilanden is een hoop politieke en bestuurlijke heibel' ontstaan die de fusie van de drie waterschappen benoorden de Westerschelde in ernstig gevaar kan brengen, als niet snel een besluit kan worden genomen. intocht naar het bevrijde zuiden werd van hieruit ingezet". De Johan Willem Friso kapel luisterde de bijeenkomst in Eede muzikaal op. Na de toespraak van de burgemeester werden kransen gelegd bij het monument van de intocht van de koningin. „Het symbool voor de maagd die het Nederlandse wapen terug bracht." Na afloop van de herdenking lieten Eedese schoolkinderen oranje, blauwe en, witte ballonnen op. De plaats waar Wilhelmina de grens over schreed werd tijdens de officiële plechtig heid gisteren niet bezocht. Een bordje aan de grenspaal met daarop de tekst 'Hier is het' was de stille getuige. Want de omwonenden waren boos. Of beter gezegd: woest. Omdat de plek waar het allemaal begon, niet eens in het programma was opgenomen. ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA Het gaat om de inkrimping van de enige jaren geleden gekozen 110 hoofdingelanden naar 62, en om de vraag of dat democratisch zomaar kan. Maar op de achter grond spelen een besloten verga dering in Tholen, persoonlijke posities en het imago van het nieuwe schap een zeer grote rol. Een overgrote meerderheid van de Zeeuwse Staten zit zo met het probleem in de maag dat, voor er een besluit valt, er eerst uitger zocht moet worden of de grond wet, de kieswet en de water schapswet hier niet worden ge schonden. Immers, de Zeeuwen hebben de hoofdingenlanden van de drie waterschappen voor een periode van vier jaar lang geko zen en het provinciebestuur kan die club van 110 mensen niet op eigen houtje inkrimpen tot 62. Dat vinden de tegenstanders van het voorstel van GS. Het leidde gisteren tijdens een Statencommissie tot botsingen binnen het CDA, van oudsher dè partij als het om waterschappen gaat. CDA-senator Eversdijk, de nieuwe interim dijkgraaf, kwam er om te pleiten voor het GS- voorstel. Binnen het gefuseerde schap bestaat grote overeen stemming over het GS-voorstel, aldus Eversdijk. 110 Hoofdinge landen in één schap houden maakt het schap topzwaar en onwerkbaar. Nieuwe verkiezin gen kosten 6,5 ton, maar het grootste bezwaar ligt volgens Eversdijk in dat met uitstel van minstens 8 maanden de hele fu sie in ernstig gevaar komt. Minste stemmen Volgens het voorstel vallen de 62 gekozen bestuursleden met de minste stemmen op hun naam af. De CDA-ers Christiaansen en de Boe gingen hierop volop in de slag met Eversdijk en CDA-ge- députeerde Dek. „Kan niet, in strijd met de wet, ondemocra tisch en kiezersbedrog," waren enkele termen die vielen. Dek voerde aan dat hij het voorstel wel driemaal bij het betreffende ministerie had laten controleren of het kon, en het kon, maar de twee Statenleden en ook de meeste ander fracties maakten een voorbehoud en willen nog een controle. Op 31 maart moet deze kwestie in de Statenzitting behandeld worden. Op de achtergrond spelen per soonlijke belangen. Twee Schouwse hoofdingelanden die hun functie dreigen te verliezen waren gisteren gekomen om in te spreken, maar illustratiever in dit opzicht is een gebeurtenis op Tholen. Daar stemde het bestuur van het plaatselijke waterschap aanvankelijk in met het plan, Eversdijk toog daarop blij met een brief van grote eensgezind heid naar Dek, die vervolgens ijverig zijn voorstel begon te ma ken. Ommezwaai Maar toen, naar verluidt, bekend werd welke personen zouden moeten afvloeien, vergaderde het waterschap strikt besloten en zwaaiden zeven hoofdinge landen in die vergadering om, en stemden tegen. Nu de eendracht zo is verminderd, gaan Statenle den zich ook vragen stellen. Dek zei er gisteren dit over: „Toen men naar de mensen ging kijken om wie het ging, was het hek van de dam, en wie heeft dat gedaan? De besturen van de Wa terschappen." Het tegenvoorstel dat er nu ligt is om de 110 gewoon te laten zitten tot het eind van hun pe riode en dan een nieuw bestuur van ongeveer 50 hoofdingelan den te kiezen. Dat is ook duur, maar: „Democratie is nu een maal duur, een dictatorschap is goedkoper," aldus een van de insprekende hoofdingelanden gisteren. Van onze verslaggever Roosendaal - De eerste bouwvakkers in Zeeland en West-Brabant leggen van daag vanaf 7.00 uur het werk neer. Ze gaan in staking voor een betere cao. „We hebben de werkgevers tot vandaag de tijd gegeven om aan onze cao-eisen tegemoet te ko men. Ze hebben niet gereageerd. Voor ons het sein om vandaag van start te gaan met de eerste stakingsacties," deelt H. Lenting namens Bouw- en Houtbond FNV, Hout- en Bouwbond CNV en Vakvereniging Het Zwarte Corps (HZC) mee. Lenting heeft gisteren met de kaderleden van de drie bonden een laatste actie-overleg gehad. Daar werd afgesproken welke bouwprojecten het eerst worden platgelegd. Lenting laat wel doorschemeren dat het om 'grote bouwlocaties gaat waar minstens twintig tot dertig bouwvakkers werkzaam zijn'. „Als de werkgevers niet reageren, dan breiden we in de loop van de week de stakingsac ties steeds verder uit. We gaan net zolang door tot de werkge vers overstag gaan," meldt Len ting.

de Stem | 1995 | | pagina 11