LE Mes in agrarisch onderwijs Kabinet laat zich niet door boze boeren 'chanteren' O :\V Investerinkje? V3 Het eerste vermoeden van lente Minister omzeilt vragen over Scheldeverbinding Straks studeren? VYDM wil af van vroeg appèl maandagmorgen Spookrijder neemt vlucht en belandt in ziekenhuis 3 Ir is uitgerust. ie en vork. ijeer ruimte voor (tCreatiebedrijven [Nieuwe wind waait i Midden-Oosten' Publieke omroepen linden strijd aan itspraak rechter 'evalt niet: man oodt vijf mensen De verwondering rond Blijlevens Jeugd stort zich op de buzzer Commissie pleit voor het 'afstoten' van 70 lagere agrarische scholen 'fensarbeiders •iet tevreden iet compensatie fan uit Dinteloord jrdrinkt bij werk Prikacties Dollar sluit week af met herstel Economie groeit harder dan eerder verwacht ACATURES Op zoek naar werk DESTEM heeft vandaag ruim 140 vacatures. Maak er werk van «O té- 076-255317 -ggfRQUWBARE BEMIDDELING ONTLENEN IS 'N HEEL GEWONE ZAAK! DE STEM rtlelburg - Bestaande recrea- 'bedrijven moeten zich ruimte veer mogen uitbreiden dan staan is in Zeeland. Dat jjijven de samenwerkende Ka 's m Koophandel aan Gede erde Staten in een reactie op ',i' nieuwe provinciale toeris- beleidsplan, dat de komen de jaar gaat gelden. t |;f ZEELAND - C1 Pewinter zou op ilolkestein [lebben gestemd rnami - De leider van het in iiand'eren invloedrijke rechts- jtionale Vlaams Blok Dewinter jibij de provinciale verkiezin- a dank zij Bolkestein op de I hebben gestemd. Dewinter ,(tdat de VVD-leider thema's in het Vlaams Blok, zoals poli- ■eke vluchtelingen en het yreem- lingenbeleid, heeft overgeno- :n. -Erwaait volgens de Ame- use minister van Buiten- e Zaken Warren Christo- |pher een 'nieuwe wind' in het Mm-Oosten. Hij doelt daar- te op de doorbraak, die Israël ei de PLO eerder deze week be reikten in de onderhandelingen lover uitbreiding van de Pales tijnse autonomie. I ZIE BUITENLAND - A4 Hilversum - De publieke omroe pen gaan op de drie televisienet- 9 Nederland 1, 2 en 3 nauwer penwerken om de concurren ce met de commerciële omroe- in beter aan te kunnen. Het gat ■top Nederland 2 valt als Vero- lca commercieel gaat, wordt pal door sport gevuld. Verder perzoekt de NOS de mogelijk- lidvoor een vierde publieke sa- Bietzender, gericht op Neder- ■itders in het buitenland. ■ZIE BINNENLAND - A3 Verandering i'i'jtjil Bet weer verandert in het wekeinde. Vandaag nog veel ton met wat hoge bewolking. Morgen toenemende bewolking en kans op wat regen. De wind draait daarbij van zuidoost naar west. enen - Omdat de uitspraak van rechter hem niet beviel heeft n 64-jarige Oostenrijker giste- ■n in een rechtzaal in Wenen vijf wen doodgeschoten, onder ie een rechter en een advocaat, t man wist vervolgens te ontko ol, maar beroofde zich later in tjn vakantiehuisje van het leven. VANDAAG IN DEZE KRANT Hij klopte Baffi meer dan eens, hij troefde Nelissen af en Jalabert is al lang geen partij meer voor hem. Cipollini wordt bin nenkort zijn volgende prooi. Jeroen Blijlevens is de sprintsensatie van het prille voorjaar. ZIE SPORT - DEEL B RAGAZZI De Nederlandse jeugd is massaal aan het buzzen geslagen. Een apparaatje ter grootte van een cas settebandje stelt je in staat contact met je vrienden te onderhou den. En dus is het speel tje razend populair. ZIE RAGAZZI - D4 INHOUD 6 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2/D3 Ragazzi D4 Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant Het kabinet vergaderde gisteren over de onrust die is ontstaan on der Gelderse boeren en fuinders. Zij dreigen met een 'boerenoor log' als de regering hen niet voor 100 procent schadeloos stelt. Het kabinet biedt 65 procent, maar stelt daar nadrukkelijk bij dat geen enkel bedrijf failliet mag gaan als gevolg van de waters nood. Door Hans van den Broek Den Haag - Het mes moet in het agrarisch onderwijs om te red den wat er te redden valt. Het lager agrarisch onderwijs moet ondergebracht worden in brede scholengemeenschappen, en het middelbaar en hoger agrarisch onderwijs moeten samen gaan. Gebeurt dat niet snel, dan dreigt een koude 'sanering'. Met als ge volg dat grote delen van het agra risch onderwijs opgeslokt wor den door het reguliere onderwijs. Dit omstreden advies staat in het rapport 'Versterking van het agrarisch onderwijs in Neder land' van een commissie van wij ze mensen onder voorzitterschap van oud-directeur-generaal A. de Zeeuw van het ministerie van Landbouw. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het Samenwer kingsverband Agrarische Oplei dingsinstituten Zuid-Nederland. Wordt het advies overgenomen, dan heeft dat zeer ingrijpende, gevolgen voor het agrarisch on derwijs in Nederland. De com missie pleit ervoor om alle lagere agrarische scholen, nu'nog on dergebracht in 70 Agrarische Op leidingscentra (AOC's), over te hevelen naar brede scholenge meenschappen. Daarbij zijn 20.000 leerlingen en zo'n duizend docenten betrok ken. Wat overblijft, de middelba re agrarische scholen,'moet vol gens de commissie fuseren met het hoger agrarisch onderwijs. Voor Zuid-Nederland betekent dat concreet dat de AOC's in Bra bant (twee centra, waaronder een in Breda), Zeeland, Limburg en Gelderland samen zouden moe ten gaan met de Agrarische Ho geschool Den Bosch en drie prak tijkscholen (twee in Horst en een in Schoondijke). Dat is volgens de commissie de enige kans om de zelfstandigheid van deze scholen veilig te stellen. Want anders zal het middelbaar Ve' - De Belgische grensar- Mers zijn niet tevreden met de «pensatie-regeling voor het Nerlies dat zij lijden als ge- va,n een wijziging in de Ne- nase sociale zekerheid. Dat ™verlies kan oplopen tot 500 per maand. De vakbon- es 0Verwegen nu opnieuw ac- '2|e economie - as ItDiMel' "J811 54"iariSe man r»K?i d ls gieren in Dor- Ven bedrijfsongeval om ee?hn|ekI°men' De was en hlke(ta)fvoorscheepsmoto- lzZ\me} werkzaamheden fsemPBM ?,dat aan de kade laS an het ket overstappen 'hndHe l naaruhet andere schip ronk hlJmhet water en ver- Stel je voor dat de oorlog vóór acht uur begint.. Op de vraag of ze Zeeland ge dreigd heeft de bijdrage voor het veer Kruihingen-Perkpolder en de nieuwe dubbeldekker in te trekken, schept ze geen duide lijkheid. Jorritsma geeft als antwoord dat 'de besluitvorming over de WOV niet ontkoppeld kan worden om dat er naast realisatie van de WOV ook omvangrijke investe ringen in de veren moeten wor den gepleegd.' „Mocht het," aldus de minister, „niet tot tijdige aanleg van een WOV koipen, dan ontstaat in het licht van voorziene belangrijke investeringen een situatie waarin een zorgvuldige afweging moet plaatsvinden. De budgettaire si tuatie en voorts de kosten en ba ten zullen daarbij tevens onder ogen moeten worden gezien." Jorritsma bevestigt noch ontkent 'de bedreiging' waar GroenLinks van spreekt en wat in de Staten van Zeeland zelfs 'chantage' werd genoemd. Op een andere vraag, of geheime agrarisch onderwijs noodge dwongen moeten opgaan in grote Regionale Opleidingscentra (waarin de komende jaren het middelbaar beroepsonderwijs wordt ondergebracht). Deze nieuwe fusiegolf kan vol gens de commissie zonder ge dwongen ontslagen plaatsvinden. Want de duizend 'overtollige' do centen in het lager agrarisch on derwijs kunnen, na bijscholing, onder meer ingezet worden op de brede scholengemeenschappen. De lagere agrarische scholen met gemiddeld zo'n 160 leerlingen per school zijn te klein om scho lieren een brede oriëntatie (zoals techniek en economie) te bieden. De voorgenomen hervorming van vbo (voorbereidend beroepson derwijs) en mavo, waarbij deze scholen ook de mogelijkheid krij gen om leerlingen 'de sector land bouw aan te bieden, garandeert wel een zo breed mogelijke oriën tatie, vindt de commissie. Dat heeft voor leerlingen het voordeel dat zij makkelijker van de ene naar de andere opleiding kunnen doorstromen. Drs R. van den Broek, lid van de centrale directie van het AOC West-Brabant, wijst het advies resoluut van de hand. De in 1990 gevormde AOC's hebben volgens hem hun bestaansrecht ruim schoots bewezen. „De deelname aan het voorbereidend agrarisch beroepsonderwijs is sindsdien met 20 procent gegroeid." Volgens hem is ook het departe ment van Landbouw, waaronder het agrarisch onderwijs valt, te gen het advies van de commissie- De Zeeuw. 710311 "Q0022 5 I I I I I ZATERDAG 11 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Den Haag (anp) - Het kabinet ziet geen reden de waterschade regeling voor boeren en tuinders ingrijpend te wijzigen. Vol gens premier Kok is de regeling 'voldoende ruimhartig'. Wel kunnen agrariërs vanaf komende maandag een voorschot krij gen op de schadevergoeding om schuldeisers te betalen. - Woordvoerder W. van den Brink van de boze boeren verwijt Kok een 'gigantisch mager verhaal' te hebben gehouden. „Boeren en tuinders uit het rivierengebied zullen daar óp geen enkele wijze genoegen mee nemen. Waar schijnlijk moeten we nog andere dingen ve.rzinnen om de herert in Den Haag aan het verstand te brengen hoe ernstig de situatie is." Kok zei na afloop van de minis terraad zich niet te laten 'chante ren' door dreigementen. Volgens hem is er geen reden de regeling ingrijpend te wijzigen. Kok meent dat nu alle schade moet worden getaxeerd. „Ik ben ervan overtuigd dat de regeling voldoende ruimhartig en op so- ciaal verantwoorde 'wijze kan worden uitgewerkt, zoals'dat ook buiten de landbouw gebeurt." Voor boeren en tuinders die acuut in de financiële problemen komen, is vanaf maandag een voorschotregeling van kracht. Zij kunnen als dat nodig is drie kwart van hun vergoeding on middellijk ontvangen. De premiet hoopt daarmee wat onrust weg te nemen. Voor men sen die ook dan nog niet geholpen zijn is er een agrarisch nood fonds, om te voorkomen dat ze failliet gaan, aldus Kok. Landbouwminister Van Aartsen stuurt maandag een brief naar de Tweede Kamer waarin hij het standpunt van het kabinet nader uiteenzet. De Kamer debatteert volgende week over de schadere geling. Protesterende boeren en tuinders hielden gisteren korte prikacties bij gemeentehuizen in het Gelderse rivierengebied. Vrijwel alle Gelderse bestuurders scharen zich achter de eis van de boze boeren. Een groot aantal ge meentebesturen liet dat gister middag per fax aan het kabinet weten. De federatie van boeren en tuin- .ders LTO Nederland tenslotte neemt afstand van de uitlatingen van de boeren dat er een boeren oorlog dreigt. Amsterdam (anp) - De Amerikaanse dollar heeft gisteren een tumul tueuze week afgesloten met een duidelijk koersherstel. Aan het eind van de handel in Europa werd 1,59 gulden genoteerd, ruim drie cent meer dan de slotkoers van donderdag. Over de hele week was er niettemin een verlies van twee cent met een historisch dieptepunt van iets minder'dan 1,52 gulden bij het begin van de handel op woensdag. De dollar raakte een week geleden in een vrije val toen gezamenlijke steunaankopen van de centrale banken van de industrielanden alleen maar een averechts effect hadden. Pas in de loop van deze week kwam de koersdaling tot staan toen de VS en Duitsland met verklaringen duidelijk maakten dat zij een hoge re dollar wilden. ZIE OOK BEURS - A6 Vari onze verslaggever Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) omzeilt de kamervragen van GroenLinks over de bestuurlijke koppe ling van de Zeeuwse veren en de toltunnel WOV en over bereke ningen die nog niet openbaar zijn. berekeningen van de Zeeuwse veerdienst PSD over de kosten van alternatieven openbaar kun nen worden gemaakt, is de minis ter even vaag. Er ligt een rapport ter inzage voor de Kamerleden, schrijft ze, en dat heet 'Kosten Handhaving Veren', maar de gevens uit dat rapport hebben niet gediend ter bepaling van de rijksbijdrage, maar 'puur als illustratie en posi tiebepaling'. „Het gaat," aldus de minister, „om ambtelijke rekenexercities waarbij aannames over 30 jaar zijn gedaan, die uiteraard grote onzekerheden met zich meebren gen." Over het openbaar maken rept de minister met geen woord. In de Staten van Zeeland is ook al veel te doen geweest over die PSD-berekeningen. Onder druk van statenleden zijn die vertrou welijk ter inzage'gelegd,'maar een statenlid die ze gelezen had noemde ze vorig jaar in deze krant 'een wilde brij van cijfers die niemand iets zegt'. Den Haag (anp) - De economi sche groei zal dit jaar 3,25 pro cent bedragen, een half procent meer dan eerder verwacht. Dat blijkt uit voorlopige bereke ningen van het Centraal Plan- beau (CPB). Voor volgend jaar voorziet het een wat lagere groei: 3 procent. Dat komt vooral door de inzakkende dollarkoers. Het planbureau ging in septem ber vorig jaar nog uit van een dollarkoers van 1,90 gulden. De economische groei komt daar door volgend jaar wat lager uit, omdat de Nederlandse export te lijden heeft van de lage dollar koers. De lage dollar is wel gunstig voor de inflatie. Die komt dit jaar uit op 2,25 procent, een half procent lager dan eerder voorzien. Voor 1996 verwacht het CPB een infla tie van 2,5 procent. Een lage inflatie is goed voor de koopkracht. Wat dat betreft komt de lage dollarkoers het ka binet goed uit. Het hoeft minder geld uit te geven om de koop kracht voor de laagste inkomens op peil te houden. Het planbureau denkt dat de werkloosheid dit jaar op 550.000 uitkomt, 10.000 minder dan op Prinsjesdag vorig jaar werd ver wacht. Het aantal banen groeit dit jaar met 86.000. Voor volgend jaar voorziet het CPB 100.000 nieuwe banen. (ADVERTENTIE) Ja, maar waar... Zie elders in dit blad Hogeschool Rotterdam Omstreken Zoals gewoonlijk bij het eer ste flauwe vermoeden van lente, stroomden gisteren de terrasjes op de Bredase Grote Markt al weer snel vol met zonaanbid- ders, toen bleek dat het warme hemellichaam de hele dag bo ven de binnenstad bleef hangen. Ze moesten met weinig tevre den zijn, de genieters, want zonder een jas, een trui en een dikke sjaal was het maar matig genieten in het bleke zonnetje. Maar hoe dan ook, de lente zit in de lucht... FOTO COR VIVEEN (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De soldatenvakbond WDM bindt de strijd aan met het vroege appèl op maandagochtend. De bond heeft bliksemacties op stapel staan om te bereiken dat het appèl van acht uur naar tien uur wordt verplaatst, zodat de dienstplichti gen niet al zondagavond naar de kazerne moeten reizen. Man raast van niet gereed zijnde snelweg af Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Het had een scène uit de film Speed van Jan de Bont kunnen zijn. De spookrijder die donderdag nacht met zeer hoge snelheid het nog niet gereed zijnde deel van snelweg A58 bij Bergen op Zoom afreed, kwam echter minder goed weg dan de acteurs in de film. Zijn wa- gen boorde zich in het talud en de man zelf, de 32-jarige J. van D. uit Nieuw en St. Joostland, ligt momenteel in zorg wekkende toestand op de intensive care-afdeling van het Lievensbergziekenhuis. De politie in Halsteren en Ber gen op Zoom kreeg rond half twee 's nachts de melding dat er op de A58, ter hoogte van de Kreekraksluizen, een spookrij der reed. De wagen kwam uit de richting Goes en reed naar Bergen op Zoom. Een patrouillewagen van Ber gen op Zoom-zuid en een wa gen van team Halsteren reden over de snelweg de spookrijder tegemoet. Ter hoogte van ziekenhuis Lie- vensberg kwam de wagen van 'Zuid' de man als eerste tegen. De zwaailichten van de pa trouillewagen hadden echter geen uitwerking. De spookrij der raasde de politie-auto met hoge snelheid voorbij. De wagen van Halsteren, die het allemaal zag gebeuren, probeerde ook met zwaailich ten, alarmlichten en het stop teken, de zaak te keren maar ook hier zonder resultaat. De wagen racete met hoge snel heid verder. Wat Van D. blijkbaar niet wist, is dat de snelweg in noordelij ke richting echter niet af is. Ter hoogte van Phillip Morris knalde dë man met hoge snel heid de snelweg af en boorde zich tien meter lager in het ta lud. De brandweer moest er aan te pas komen. De Mercedes was zo vernield dat het slachtoffer bekneld was geraakt. Boven dien was er ontploffingsge vaar. Van D. werd direct naar het ziekenhuis overgebracht waar hij in zorgelijke toestand op de intensive care werd opgeno-* ipen. Het is onbekend of er alcohol in het spel was. Veel dienstplichtigen kunnen door het huidige vroege tijdstip hun kazernes maandagochtend met het openbaar vervoer niet op tijd bereiken. „Het ruïneren van de vrije zon dagavond is onacceptabel in een tijd dat de dienstplicht zwaarder en schrijnender dan ooit op een kleine groep jongens drukt," stelt de WDM. De bond vergadert volgende week met de leden over de ge plande bliksemacties. Zij verza melt in de tussentijd zoveel mo- gelijk handtekeningen van de 15.000 dienstplichtigen'om het initiatief te steunen. Het verlate appèl op maandagochtend is 'een van de manieren waarop Defen sie de laatste lichtingen dienst plichtigen kan compenseren voor de 'onrechtvaardige en frustre-, rende dienstplichtlast'. Slechts één van de twaalf jongens komt nog op. De WDM vindt dat Defensie hen genoegdoening moet bieden" door in te stemmen met een zogenoem- de Pineutpremie, structureel effi- ciencyverlof, plaatsing in de buurt van de woonplaats én een beter arbeidsmartktbeleid voor afgezwaaide dienstplichtigen. 1 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij hef woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. tz Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaatse In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuür deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT 4

de Stem | 1995 | | pagina 1