Bonden bepleiten koop Tigre-helFs Prins opent Willem-Alexandersluis Kinderrechters Bolkestein laat niets aan het toeval over 'Keuze voor Amerikaanse Apache kan belangen Fokker schaden' Verpleegkundige mag van OM geen euthanasie plegen DESTEM Hanja's excuses Heerma neemt leiding CDA in handen DESTEM BINNENLAND A3 1' Onderzoek naar 06-Iijnverslaving COMMENTAAR blokkeren adoptie na draagmoederschap BINNENLAND KORT Oorzaak hepatitis-B hartpatiënten bekend Drie jaar en tbs voor ontvoering 'Korting op collegegeld als lokkertje' 'Discussie over EU-afdracht niet miezerig' Twee jaar cel voor rovers AOV-wethouder met de dood bedreigd BOUW- EN HOUTBOND FNV HOUT- BOUWBOND CNV HET ZWARTE CORPS SAMEN VOOR EEN GOED E IJ DAG 10 MAART 1995 VRIJDAG 10 MAART 1995 ^sterdam (anp) - Vanuit bet Europese industriële be lang moet het kabinet kiezen voor de aanschaf van Tigre- helikopters. Dat schrijven de bij Fokker betrokken vak bonden in een brief aan pre mier Kok. jij de keuze voor de nieuwe gevechtshelikopter voor de luchtmobiele brigade zijn nog twee kandidaten overgebleven. De Tigre van het Frans-Duitse concern Eurocopter, en de Apa che van het Amerikaanse Mc Donnell Douglas. Defensie heeft het liefst de Apache, maar Eco nomische en Algemene zaken twijfelen nog met het oog op de geboden compensatie-orders. Volgens de industriebonden van FNV en CNV, de VHP Metalec- tro en de Unie BLHP moet het belang van de toekomstige ont wikkeling van een sterke Euro pese industrie in de keuze zwaar wegen. Europa dient de eigen produkten een serieuze kans te geven, schrijven de bonden. Als verschillen in prestatie en compensatie niet substantieel aanwezig zijn, dan kiezen zij voor de aankoop van de Tigre. Ten aanzien van kwaliteit van de helikopters heeft volgens de bonden nieuwe technologie van de Tigre zeker voordelen boven het al 20 jaar oude concept van de Apache-helikopter. Verder blijkt volgens de bonden uit de jongste compensatievoorstellen dat de balans doorslaat naar de Europese aanbieding. De keuze van Nederland voor de Apache wordt door de bonden gezien als een contra-produktief signaal naar de Europese indus triële samenwerking in de vlieg tuigbouw. Het kan volgens hen de belangen van Fokker binnen Daimler Benz, ook betrokken bij de ontwikkeling en produktie van de Tigre, schaden. De steun van Daimler Benz is voor de toekomst van de in problemen verkerende Fokker onontbeer lijk. Tenslotte menen de bonden dat een order voor McDonnell Doug las moeilijk verteerbaar is we gens de scherpe concurrentie in de civiele vliegtuigbouw. Het verwerven van Europese orders is voor Fokker van levensbelang. Officier van justitie eist voorwaardelijke celstraf Groningen (anp) - Met de vervolging van een verpleegkundige die een aids-patiënt aan een waardig einde hielp, wil justitie voorkomen dat de nu nog strikte regels voor euthanasie, uitsluitend voorbehouden aan artsen, verslappen. V A- I oen woensdag. de en aan- I eder- l^lsius CP'86 ingen in de eder- .amse istent nazi's I reling ^mber deed allers iaarin !P'86- heeft vezen Ëchtse Ak- iisten ie Be- igres- Dpen- ureau lerder n ex treem-rechtse partijen op gr van hun uitlatingen, omdat 'niet de intentie hebben gelden democratische regels te hanter en het gebruik van geweld bruikbare methode zien'. Volgens LBR-woordvoerd Stomp gaat het bij juridisch vi volgen van racisme en discrim natie om méér dan aanpak v; uitingen door extreem-reclil „Dat is maar een deel van b verhaal. Het gaat ook om organisaties zelf. Overigens g: het vaak mis bij aangifte bij politie en komt het dan niet t vervolging." Stomp erkent wel dat een ve bod van een partij het gec tengoed niet doet verdwijnt „Die illusie hebben we nif Maar wel maakt het de gro moeilijker zich te organisere Bovendien verdienen de alloch onen in de Nederlandse samen! ving rechtsbescherming. Dat k< doorslaggevend zijn." De eerste zittingsdag van n proces tegen CP'86 zal in A' sterdam dienen op 21 maart. Internationale Dag tegen Kaci me. In Groningen eiste officier van justitie mr. T. Wiersma gisteren dan ook twee maanden voor waardelijke celstraf (proeftijd twee jaar) in een proefproces tegen verpleegkundige J. van der tt', (38). Zij en niet de arts gaf in juii vorig jaar haar 36-jarige mend en collega uit Groningen een dodelijke injectie. Aan alle zorgvuldigheidseisen die er voor artsen bestaan, was voldaan. Daarom ook wordt de huisarts, die volledig op de hoogte was, alle vereiste criteria in acht nam en voor het dodelijk middel zorgde, niet vervolgd. Wel zal hij bij het Medisch Tuchtcollege moeten verschijnen om te laten beoordelen of een arts een verpleegkundige wel zo'n positie mag laten innemen. De verpleegkundige moest giste ren alléén de golf aandacht en publiciteit ondergaan. Ze is het zoveelste proefkonijn voor justi tie om de grenzen aan euthana sie af te bakenen. De wet ver biedt dit levensdelict, maar via de rechtspraak kunnen, tot nog toe alleen artsen, zich via een beroep op de noodtoestand, ver zekeren van straffeloosheid. „Ik ben blij dat ik mijn vriend heb kunnen helpen. Ik ken hem al sinds 1980. Vanaf het moment dat hij aids had, in 1992, hebben we al gesproken over euthanasie. Steeds heb ik erop gewezen dat een arts daarover moest beslis sen en dat is ook gebeurd. Ik heb met artsen in het ziekenhuis ge sproken, pe geïnformeerd over Amsterdam (anp) - De Stichting 06 Klachtenlijn gaat met de Ho geschool Edith Stein in Hengelo een onderzoek doen naar de ma te waarin basisscholieren ge bruik maken van 06-lijnen. Vol gens de oprichter van de stich ting, E. Zilverberg, is het hoog tijd dat er aandacht wordt be steed aan de 'verborgen versla- ring' van scholieren aan het 06-telefoneren. De Hogeschool Edith Stein, een lerarenopleiding voor de basis school, maakt bij het onderzoek gebruik van een Internet-net- werk (e-mail) waarop landelijk circa 400 scholen zijn aangeslo ten. Via dit systeem zullen de enquêteformulieren worden ver zonden en geretourneerd. de zorgvuldigheidseisen en geke ken of de huisarts van mijn vriend daaraan voldeed. De ver antwoordelijkheid" lag volledig bij de huisarts, dacht ik. Ik heb alléén de uiteindelijke fysieke handeling verricht. Mijn vriend wilde dat zo. Het is tenslotte een heel intiem moment. Ik heb niet het gevoel bij euthanasie betrok ken te zijn geweest," aldus de verdachte. Justitie ziet het anders. De sa menwerking tussen de huisarts en de verpleegkundige zou zo nauw zijn geweest dat beide even verantwoordelijk waren voor de milde dood van de pa tiënt. Weliswaar was zorgvuldig en volgens de regels gehandeld, maar dat maakt alleen de arts straffeloos. Voor de verpleeg kundige, die fungeerde als 'de verlengde arm' van de arts, gaan die criteria in de ogen van het Openbaar Ministerie niet op. „Euthanasie is aan de arts, nim mer aan een verpleegkundige", aldus de officier. „Beslissingen rond het levens-- einde zijn medische beslissingen, die ook door de arts ten uitvoer moeten worden gelegd. Anders wordt de deur opengezet naar een praktijk waarbij bijvoor beeld familieleden bij de uitvoe ring betrokken zouden kunnen worden. Al dan niet op verzoek van de patiënt", betoogde de officier. Die mening ondersteun de hij met de conclusies van een onderzoek onder vierhonderd artsen in 1991 waarin de over grote meerderheid van de onder vraagde medici zich tégen het verrichten van euthanasie door verpleegkundigen uitten. Advocaat mr. E. Sutorius vindt dat met de strafrechtelijke ver volging niet de individuele situa tie van de verpleegkundige ver geten mag worden. „Zij verdient eerder hulde voor haar moedige en barmhartige keuze." Volgens hem heeft de vrouw wel een eigen verantwoordelijkheid ge dragen bij het al dan niet injec teren, maar voor het overige was het de huisarts die alles besloot en bepaalde. Zonder die medi sche beslissingen en de aanwe zigheid van de arts, zou zij het ook niet gedaan hebben. Hij vroeg om vrijspraak danwel ont slag van rechtsvervolging. De rechtbank in Groningen be slist op 23 maart. ;erna- Navo. tialige gear- van luider ge- is en de en op >1 van rien te :n uit ekend ta ook steek- d aan Eerst jedrijf later lucht- ilt ge- dook chtge- icques sergis- ffen in maar in het >rd op verder iracht. in een afgelo pen decennia keer op keer slaagde onfrisse praktijken de doofpot te stoppen. Zo werd onlangs nog het onde zoek naar de Bende van Nijy gestaakt. De bende trok in jaren '80 een spoor van bl( door de Belgische Brabant, waarbij 28 onschuld ge Belgen om het leven kiva men. De affaires prikkelen alvasri de nieuwsgierigheid van d" gen. De kranten worden dagen gretig gelezen. Aller boeken over Agusta en and politieke schandalen - zoals Walm van de Wetstraat' - zelfs de bestsellerlijsten. En inmiddels heeft ook journalist, die zich met bezighoudt, wel een bez bracht aan het café Le Léger in Tilff bij Luik. leder wil weten of het waar is fla deze herberg de Luikse m en politicus Mathot de rr op Arrdré Cools hebben raamd. De RTBF-televisie vond talloze andere journalisten hadden gevonden, na® L,0f geheim kamertje, goed v gen achter de deur -i opschrift WC. Daar zou allemaal hebben afg daar zouden ook 120 champagne erdoor zijn si om de geslaagde nioorda uiteindelijk te vieren. V naresse is stomverbaasd kamertje? Daar bewaar planten in.' Politieke Rotterdam (anp) - Kinder rechters geven geen toestem ming meer voor adoptie na draagmoederschap. Zij hebben dit in een brief aan onder meer de Raden voor de Kinderbescherming bekendge maakt. De Rotterdamse persrechter Van Dissel heeft dit gisteren namens de Rotterdamse kinder rechter De Groot bevestigd. Draagmoederschap is niet bij wet geregeld. De vrouw die het kind voor een zogenoemde wensmoeder krijgt, moet na de bevalling ontheven worden van de voogdij over de baby. Volgens de wet kan dat echter alleen wanneer de (kinderrech ter haar niet tot het opvoeden van het kind in staat acht. En dat is bij een draagmoeder ei genlijk nooit het geval. Met andere woorden: de kin derrechters ontheffen de na tuurlijke moeder in feite op oneigenlijke gronden van de voogdij. Er zijn tientallen gevallen be kend van vrouwen die voor een andere vrouw een kind hebben gebaard. Na de geboorte adop teert de wensmoeder de bore ling. De kinderrechters hebben tot nu toe steeds een oogje dicht geknepen wanneer het ging om ontheffing van de voogdij. Maar dat willen ze niet meer, concludeert de werkgroep van kinderrechters in Nederland. Ze vinden dat draagmoeder schap eerst bij wet geregeld moet zijn, inclusief de moge lijkheid tot adoptie door de wensmoeder. Prins Willem Alexander heeft gisteren in Amsterdam/Schellingwoude de vierde kolk van de Oranjesluizen geopend. De kolk is naar de kroonprins vernoemd. Samen met minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat maakte Willem Alexander na de openingshandeling een rondje over de sluizen. foto anp VERVOLG VOORPAGINA „Soms is 'ie slimmer dan hij er uitziet. Er zit vaak meer achter zijn daden dan je er op het eerste gezicht aan afleest. Ach teraf denk je dan: nou, hij heeft behoorlijk ver vooruit geke ken," schetst Benk Korthals, de tweede man in de WD-fractie, het opereren van zijn voorzit ter. Hij doelt niet alleen op Bol- kesteins keuze om niet in het kabinet te gaan zitten, maar ook op de thema's die hij aan snijdt. Ook daar is behoorlijk over nagedacht. Dat geldt in het bijzonder voor de minder- hedenkwesties die hij nu al sinds 1991 ter discussie stelt. Korthals: „Bolkestein ziet heel goed welke problemen maat schappelijke relevant zijn en om oplossingen schreeuwen. En dat sluit meestal goed aan bij wat de bevolking vindt". En juist aan die eigenschap heeft Bolkestein de typering te danken dat hij intellectualisme paart aan populisme. D66-frac- tieleider Wolffensperger vindt zelfs dat Bolkestein het libera lisme langzaam inruilt voor het conservatisme. Korthals roemt Bolkesteins hang naar geestelijke verzadi ging. „Hij wil voortdurend ge voed worden. In fractieverga deringen luistert hij goed en maakt heldere samenvattin gen." Niet voor niets kwam het ver haal in de wereld dat Bol kestein een chauffeur zocht met een universitaire opleiding, zo dat hij ook onderweg op niveau kon discussiëren. In feite ging het om een persoonlijk mede werker die hem ook zou rijden. De mens Bolkstein zwemt, ten nist, is een boekenwurm en heeft een hekel aan romantiek. Tegenover Opzij verzuchtte hij: „Romantiek in de politiek leidt tot utopismen en de trein van de utopie voert naar de goelag, de plaats waar anderen worden opgesloten. In het persoonlijke leven vind ik romantiek ook noga' gevaarlijk, omdat ze het verleden in een roze waas van geluk hult en alles van de toe komst verwacht". Liefde wordt volgens Bolkestein ten onrechte boven vriendschap gesteld. Zelf houdt hij van gezelligheid. Vertelt volgens disgenoten tij dens het eten aardige verhalen, maar duldt geen aanspraak als hij in gedachten verzonken de maaltijd nuttigt. Zoals hij ook onverstoorbaar met een lelijk gezicht aanhoort hoe politieke tegenstanders hem aanvallen in heel wat wolliger bewoordin gen dan hij zelf zou doen. Ofschoon zelfs Hans Wiegel, niet echt een fan van het eerste uur van Bolkestein, nu tevre den constateert dat de WD- leider heel wat losser is gewor den, blijft deftigheid diens han delsmerk. Aan de zijde van zanger Gordon, die WD-cam- pagnebijeenkomsten kwam op luisteren, is hij in elk geval absoluut niet op zijn gemak. Rotterdam - De hartpatiënten die in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam na een harttransplantatie werden besmet met hepati tis-B, hebben dat virus opgelopen toen er hartbiopten van hen werden genomen. Daarbij worden minuscule weefselstukjes uit het hart genomen om tijdig afstotingsreacties te kunnen opspo ren. Het ziekenhuis heeft dit gisteren bekendgemaakt. De besmetting werd begin februari ontdekt bij 13 patiënten die een harttransplantatie hadden ondergaan. Direct daarna zijn alle voorzorgsmaatregelen in de procedure van een harttrans plantatie gecontroleerd, aangescherpt en uitgebreid. De uit komst van het onderzoek betekent dat de patiënten niet besmet zijn geraakt tijdens de operatie, niet door bloedtransfusie of bloedprodukten en evenmin door het donorhart. Bij controle bleek verder dat niemand van de personeelsleden drager van het virus was. Het aantal met hepatitis-B besmette hartpatiënten bedraagt inmiddels negentien. Leeuwarden - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren de 25-jarige R. C. uit Veendam veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling. De man krijgt deze straf wegens ontvoering van zijn vroegere vriendin. Procureur-gene raal mr. S. Zwerwer had zes jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling geëist. C. was eerder door de rechtbank in Assen ook al tot drie jaar gevangenisstraf en tbs veroordeeld. De man had 24 januari vorig jaar zijn ex-vriendin onder bedreiging van een pistool ontvoerd uit een klaslokaal van het Treant-eollege in Assen. Hij nam het meisje mee naar Tilburg, waar hij haar verkrachtte. Het slachtoffer had de relatie met C. verbroken, omdat hij haar mishandelde. Bovendien had hij voor 20.000 gulden vernielingen aangericht in het huis van haar ouders. Den Haag - De rijksoverheid moet meer gebruik maken van toelages, kortingen en afstudeerpremies om studenten 'af te leveren' waar de arbeidsmarkt dringend behoefte aan heeft. Opleidingen waarvoor geen enkele maatschappelijke belangstel ling bestaat, horen niet langer gesubsidieerd te worden. Dat zijn enkele suggesties uit het rapport 'Doelgericht hoger onderwijs' dat de centrale ondernemingsorganisaties - VNO/ NCW, het midden- en kleinbedrijf en land-en tuinbouworgani saties - gisteren presenteerden. Met deze notitie willen de werkgevers een bijdrage leveren aan de discussie over de toekomst van het hoger onderwijs. Bij veel opleidingen hoort het uitgangspunt te zijn dat de arbeidsmarkt primair de klant is, vinden de organisaties. Het aantal opleidingen - nu nog 600 - moet teruggebracht worden naar 100 in het wetenschappelijk onderwijs en 100 in het hoger beroepsonderwijs (hbo). Opleidin gen waarvoor in de samenleving nauwelijks of geen interesse is, zouden niet langer door de overheid gesubsidieerd moeten worden. Den Haag - Minister Zalm van Financiën heeft gisteren in de Tweede Kamer krachtig stelling genomen tegen woordvoerders van CDA, PvdA en GroenLinks die hem verweten een 'miezerige discussie' te voeren over de hoge netto-bijdrage van Nederland aan de Europese Unie. Uit een nota van Financiën blijkt dat Nederland in 1999 twaalf miljard gulden aan de EU bijdraagt en daar slechts zes miljard van terugkrijgt. De discussie over de hoge afdrachten is enige tijd geleden aangezwengeld door de WD, waartoe ook Zalm behoort. Het is een 'miezerig' debat, vinden CDA, PvdA, GroenLinks en in mindere mate ook D66.. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg verweet de WD een partij van knakenpoetsers te zijn en stelde, samen met Sipkes van GroenLinks, dat de sterkste schouders in de unie de zwaarste lasten moeten dragen. Groningen - De rechtbank in Groningen heeft gisteren de 20-jarige M.K. en de 19-jarige J.B. uit die stad wegens een aantal berovingen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De straf is conform de eis van de officier van justitie. Beide mannen moeten verder verplicht een dader-slachtofferleerproject volgen. K. en B. beroofden in nog geen week tijd vijf mensen en bedreigden hen met messen. In alle gevallen waren de slachtof fers bezig geld uit geldautomaten te trekken. Tijdens de behandeling van de strafzaak zei de officier ernstig bezorgd te zijn over de toename van het aantal jeugdbendes in Groningen. In alle gevallen behoren de daders tot de groep laag opgeleide jongeren uit een zwak sociaal milieu die geen kans heeft op de arbeidsmarkt. Zij voelen zich vervreemd van de maatschappij en vervallen van het ene op het andere moment in ernstige geweldsmisdrijven. Eindhoven - De Eindhovense AOV-wethouder A. Rennenberg is in de nacht van maandag op dinsdag twee keer telefonisch met de dood bedreigd. De politie zal extra surveilleren in de straat waar Renneberg woont. Rennenberg is wethouder voor sociale zaken en verkeer. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan. De telefonische bedreigin gen zijn geuit door een man. De wethouder zegt niet te weten waarom hij is bedreigd. DE WEERZIN was van het gezicht van Hanja MaijA/Veggen te lezen toen ze voor het verzamelde persvolk haar excuses aan naar partij aanbood. V\/r?Pa.r'ementarir Maij-Weggen had heel goed ingezien dat «vü-leider Bolkestein van de asielzoekers een succesvol verkie- ™gs-item had gemaakt. In haar ijver om Bolkestein de wind uit e zeilen te nemen, had ze hem vergeleken met Filip Dewinter, e leider van het extreem-rechtse Vlaams Blok. 'kwalificatie pakte niet goed uit bij het Nederlandse kiezers- nnh -aar ook b'nnen het CDA was het gemopper over de onDesuisde termen van Maij-Weggen te horen. J Partijtop durfde echter geen standpunt in te nemen. Men was jle! eer|s met de opmerkingen van Maij-Weggen, maar dat 0nH ,niet hardop gezegd. Vooral fractieleider Heerma heeft het hipr puhüeksgevoelige onderwerp laten afweten. Hij versterkte m m,®e het idee dat hij een aarzelend leider is, niet de eerste Na rf var> zijn zwalkende koers moet afhelpen, dean excuses van Maij-Weggen was er van terughoudendheid Hein Sd e meer- Zowel Heerma, de nieuwe partijvoorzitter l0e dat- eux",waarnemend voorzitter Lodders gaven volmondig hfiuuen. volle!)-130''1'0'' IS dat n'et van 9er'n9e betekenis. Wanneer de "ormaafn--- e,en vooraanstaand partijgenoot afvalt, kan dat (ADVERTENTIE) treurdheÜb°'3t en van Maij-Weggen buitengewoon be- ["de politiek' Wedige top oornnaal gespr ™n|a Maij-Weq v!lhande|wijz Hani's m 9?fproken niet zonder gevolgen blijven. haJ ®.99en zegt geen consequenties te willen trekken uit Verkol"'uclu''ze' 's n'et vreemd. De voormalig minister van doet 00 Waterstaat is niet het type dat veel aan zelfkritiek fels dat Maij-Weggen nu aangeschoten wild is. Wanneer - /o Brussel verkeert, weegt dat voor de Nederlandse verhoudingen minder zwaar, maar feit is dat een dol't' b »»uiuu Maa^nio?'3?^ door haar eigen mensen onderuit is gehaald. Heeft owJ a Maij-Weggen treft blaam. Fractieleider Heerma ordemnoFeens 9efaa'd- Hij had óf Maij-Weggen meteen tot de Verdeliikin roepen óf hij had haar moeten verdedigen. Want de v°0r het n met danmaat en Dewinter moge dan ongelukkig zijn, weziq om l-'90 ^as er voldoende argumentatiemateriaal aan gieten 60 'n det Populistische betoog van Bolkestein te Den Haag - CDA-fractie- voorzitter Heerma neemt de politieke leiding van zijn par tij in handen. Het collectief leiderschap, waarvoor de CDA-top na het aftreden van Brinkman had gekozen en waartoe ook Europarlemen tariër Maij behoorde, is daar mee van de baan. De fractieleider maakte de om mezwaai gisteren bekend na af loop van de vergadering van de Tweede-Kamerfractie van het CDA. Heerma, die er voorheen altijd de nadruk op legde alleen fractievoorzitter en geen politiek leider te zijn, verklaarde alle steun van zijn fractie te hebben. „De fractie heeft bepaald dat in het CDA het primaat bij de Tweede-Kamerfractie ligt en dus bij de voorzitter van de fractie. Ik ben zeer gemotiveerd door te gaan als fractieleider én als lei der van het CDA," aldus Heer ma. Hij wilde niet ingaan op de vraag of dit ook betekent dat hij bij de volgende verkiezingen lijsttrekker wordt. Dat is volgens hem niet besproken. De CDA-fractie vergaderde gis termiddag urenlang over de ma gere resultaten bij de statenver kiezingen. De 'affaire Maij' kwam daarbij uitvoerig ter spra ke. Heerma verklaarde dat de hele fractie 'niet vreselijk ge charmeerd was' van het optre den van Maij, die tijdens de Enneüs Heerma foto de steiwjohan van gurp campagne VVD-leider Bol kestein vergeleek met Filip De winter van het Vlaams Blok. Heerma zei dat het 'slimmer' was geweest als Maij eerder op haar uitlatingen was teruggeko men. Volgens hem heeft haar aanval op Bolkestein invloed ge had op de verkiezingen. Met de keuze van de CDA-frac tie om Heerma de politieke lei ding te geven, is Maijs rol in de CDA-top uitgespeeld. Maij, lei der van de Nederlandse chris ten-democraten in het Europar lement, vormde samen met Heer ma, partijvoorzitter Helgers en voorzitter Van Leeuwen van de Eerste-Kamerfractie het collec tieve leiderschap, Heerma liet zich gisteren niet specifiek uit over de rol die Maij nog gaat spelen in het CDA. Hij zei dat er in de toekomst 'af stemming' zal blijven plaatsvin den met de fracties in het Euro parlement en de Eerste Kamer, maar benadrukte dat de leiding 'nadrukkelijk' bij de Tweede- Kamerfractie en haar voorzitter komt te liggen. Hiermee fluit hij Maij, die tot ongenoegen van partijgenoten een grote rol voor zichzelf in het CDA claimde, impliciet terug. De fractievoorzitter zei ook dat zijn eigen positie tijdens de ver gadering niet ter discussie was gesteld. Op de forse kritiek op zijn functioneren, onder andere geuit door de Tilburgse CDA- burgemeester Brokx, wilde hij geen commentaar geven. Wel constateerde hij twee min punten in de verkiezingscam pagne. Zo heeft het CDA volgens Heerma niet goed geopereerd tij dens het debat over de orgaan donatie. Het optreden van CDA- kamerlid Lansink, dat in het debat een flinke ommezwaai maakte, heeft onrust gewekt bij de achterban. De VVD heeft daar dankbaar gebruik van ge maakt. Ook over haar opstelling in de door Bolkestein aange zwengelde discussie over asiel zoekers is de CDA-fractie niet tevreden. Dat dreigt inderdaad te gebeuren. Werkgevers in de bouw en de stukadoors- en afbouwsector willen de rechtspositie van de werknemers fors afbreken. ZO WILLEN DE WERKGEVERS: - de zaterdag als normale werkdag invoeren; - nachtelijke en vroege ochtenduren als normale werktijd beschouwen; - de toeslag op overuren afschaffen; - geen afspraken maken over extra werkgelegenheid; - inlevering van 5 ATV-dagen voor een tijdelijke en sterk afgeslankte VUT-regeling; - oudere werknemers een lager loon betalen omdat ze minder presteren; - een arbeidsongeschikt geraakte werknemer bij het oud vuil neerzetten; - forse aantasting van het loon bij ziekte; - de aanvulling op een WW-uitkering afschaffen; - de eindejaarsuitkering voor WAO-ers afschaffen; - niet praten over de voorstellen van de vakbonden. De bouwbonden vragen uw begrip wanneer u hiervan ongemak ondervindt. Ook bouwwerknemers hebben recht op een goede cao! Vanaf volgende week kunnen langdurige stakingen worden verwacht. TENZIJde werkgevers vóór dinsdag een nieuwe cao afsluiten. Ze hebben dus nog drie dagen.

de Stem | 1995 | | pagina 3