Twijfels over graf Alexander de Grote KPLAAT UIGKAP iLKAST T WASSER Wetenschapper: Atletiekrecords slaan nergens op Een blik in het heelal kan een blik terug in de tijd zijn Populatie Afrikaanse olifanten neemt af ondanks ivoor-verbod bestem 00-16451 wetenschap KORT SURPLUS E4 III JEN OMGEVING ILIALEN IN NEDERLAND EN BELGIE ije Markt Goirle asdag Luikse Markt Larkt 2e Hands markt Landbouw/Veeteelt J Tuinders (Huis)Dieren is Kloeg luwelijk Kennismaking zoeken Relatiebemid^. Fotobrochure gratig Griekse archeologe kan geen wetenschappelijke bewijzen aandragen DNA spoort illegale roofvogelhandel op Brazilië terecht wereldkampioen Streepjescode moet chiproof voorkomen DNA-onderzoek Dode-Zeerollen Laserpistool politie New York Luchtfoto leidt tot Keltisch graf IT 1995 VRIJDAG 10 MAART 1995 52 ag 2e hands markt van 9.00-16.00 uur. lamverhuur: 013-346766/01620-55776, Zandschelstraat, Goirle. P0-17.00 u. Nog enkele kramen vrij. In zat. 9.00- nhuur 10,-. Itr. 47, Breda, h 40892. te Zevenb.Hoek, iedere zaterdag van 10-16 uur Geldersedijk 2, tel 01685-2366. met verkrui- ariader met f2595. Vliesdoek, plastics en meststoffen, voordelig bij Oerlemans Agro BV. Tel. 04163-72433. jre zaterdag 13.00 uur de bis: Graspar kieten, grote abravinken, p, kanaries en Ook mogelijk pere tijden te tdan natel, pandag t/m i 9.00 en gels brengen |g 24. Zeven- 11680-27292. 80-29929 TECKELS Dwerg, ruwhaar, reutjes, 3x black and tan, 2x wild zwijn. Moeder: freule Yourie De kleine Jager. Vader: Moritz v. 0e- Jans Home J.W.'93 Ouders PRA/CAT-vrij. In huiselijke kring opg. Info 01685-2451 MALTHESER leeuwtjes, 7 wkn oud, ing. en ontw., m I huis opgev., 076-145180. T.K. 8-jarige stamboek merrie, goed betuigd, drachtig van Harmonie, keuze uit 2. 01608-18310^ met kind van |VR0UW voor ivt. relatie, Ift. inderen geen by's: sporten, id van uitgaan :w. o.nr.612. vrouw 50 jr. vriendin of 45-50 jr. om 3 weekenden te brengen. rerteerders, rieven o.nr. en belo- en brieven neren c.q. intwoorden, werkelijk te van een eten- vakantie e.d. nog niemand misschien dat ons dan wat we 42 jr., zoekt jssen de 40-50 ida of omstr. ZELFST. vr. 32 jr., met 1 kind zkt ongeb. bewuste man 40-45 jr., geen bartyp» voor vriendsch. evt. reian Br.o.nr. 2384. Als u wilt reageren op advertenties me brieven onder num mer, gelieve u links boven op de enve loppe duidelijk n briefnummer uit advertentie te melden en uw brie; te adresseren aan- De Stem, P°|^f 3229 4800MB Breda Indien U Foto's e. terug wenst te on vangen van de a verteerder, is n verstandig een a Uzelf gerichte gefrankeerde en loppe bij uw reactie bij te voegen. Dames Polen/RuslandI z ser. partner. Me S 04125-6257/r|037. Do0r Martijn Hover Soort mag dan in het geheel L dingen niet het allerbe langrijkste zijn, toch zijn er #inig zaken waarover men sen zich zo kunnen opwin den. Zo valt de stelling te verdedigen M de haatgevoelens die veel Nederlanders koesteren tegen óver onze oosterburen meer te „aken hebben met de nederlaag óan Oranje tegen (toen nog) (fest-Duitsland in de finale van ivet VVK voetbal 1974 dan met de Tvveede Wereldoorlog. over het algemeen toch nuchtere wetenschappers blijken zich mateloos te kunnen ergeren als het om sport gaat. Neem de fysicus B.W. Wybourne van de Copernicus-universiteit in het Poolse Torün. Wybourne is blijk baar een atletiekliefhebber, want hij wijdt in het Britse tijd schrift Nature een uitgebreide ingezonden brief aan atletiekre cords. Die records slaan eigenlijk ner gens op, constateert hij. Voor beelden heeft Wybourne ook bij de hand. Zo stelt hij vast dat het wereldrecord op de 100 meter het afgelopen seizoen met 0,01 seconde is verbeterd en dat het record op de 10 kilometer inmid dels 26 minuten en 52,23 secon den bedraagt. Daaruit valt af te leiden, aldus de natuurkundige, dat een atleet die de 10.000 me ter aflegt in 26 minuten en 52,22 seconden zich de nieuwe wereld recordhouder zou mogen noe men. Maar dat is nonsens, aldus Wy bourne. Het heeft volstrekt geen zin om atletiekrecords in hon derdsten van seconden te meten omdat de foutenmarge die van uit wetenschappelijk oogpunt gehanteerd zou moeten worden, in alle gevallen groter is dan dat minieme tijdsbestek. Zo heeft hij uitgerekend dat een 10.000-meterloper in 0,01 secon de een afstand van welgeteld 6 centimeter aflegt. Volgens de ge leerde is het echter 'hoogst on waarschijnlijk' dat je op een at letiekbaan een afstand van 10.000 meter kunt uitzetten die minder afwijkt dan die 6 centi meter (omdat een race van 10 kilometer uit 25 rondjes van 400 meter bestaat, mag de afwijking per ronde niet groter zijn dan 2,4 millimeter). Om die reden, aldus Wybourne, is het 'onrealistisch' ook maar enige waarde te hechten om aan tijdsverschillen die in honderd sten van seconden worden geme ten, zelfs op de korte afstanden. Volgens hem is het onmogelijk het wetenschappelijke bewijs te leveren dat Leroy Burell (de nieuwe wereldrecordhouder op de 100 meter met een tijd van 9,85) daadwerkelijk sneller heeft gelopen dan zijn voorganger Carl Lewis (die 9,86 op de klok ken had gebracht). Sterker nog, het is niet uitgesloten dat Burel- le zelfs langzamer was dan Le wis. De sportieve fysicus pleit dan ook voor een herziening van de recordlijsten. Op de sprin tafstanden heeft het weinig zin om tijden in minder dan 1/10 van een seconde te meten, vindt hij. Op de langere afstanden zou zelfs kunnen worden volstaan met afrondingen op één hele se conde. Door Martijn Hover De oudste sterren in het heelal zijn minstens 15 mil jard jaar oud. Daar zijn ster renkundigen tamelijk zeker van. Het was dan ook een schok toen eind vorig jaar bekend werd dat het heelal zelf misschien wel veel jonger is: hoogstens tien miljard jaar. Daarmee was een paradox geboren, want het is moeilijk voorstelbaar hoe ster ren in het heelal ouder kunnen zijn dan het heelal zelf. Een paradox, leert het woor denboek, is een 'schijnbare te genstelling'. Daarvan is ook hier sprake, weet professor Vin cent Icke, hoogleraar kosmolo gie in Leiden en Amsterdam. „De interpretatie van de gege vens moet verkeerd zijn," ver zekert hij. Met het oog op de paradoxale meting van de leeftijd van het heelal staat Icke en zijn colle- ga-kosmologen over de hele we reld dit jaar inderdaad volop werk te wachten. De naam 'Hubble' staat cen traal in de jongste kosmologi sche discussies. De Amerikaan se astronoom Edwin Hubble is een van de vaders van de mo derne kosmologie, de weten schap die zich bezighoudt met de geschiedenis en evolutie van het heelal. Hubble constateerde door de 'roodverschuiving' in het licht van ver verwijderde melkweg stelsels als eerste dat het heelal uitdijt. 'Roodverschuiving' wordt veroorzaakt door het Doppler-effect. Dat zorgt er voor dat de golflengte wordt 'opgerekt' van signalen die worden uitgezonden door voor werpen die zich van de waarne mer verwijderen. Daardoor lijkt ■het licht van sterren die zich van ons verwijderen roder van kleur dan het in werkelijkheid is. De mate van uitdijen is vastge legd in een getal dat de 'Hub- ble-constante' wordt genoemd. Omdat de Hubble-constante aangeeft hoe snel het heelal uitdijt, is zij ook een maat voor de leeftijd van het heelal. Het probleem is, dat niemand precies weet hoe groot de Hub ble-constante is. Bij het meten ervan zijn nogal wat onzeker heden. Dat is andermaal geble ken nu geleerden met behulp van de Hubble-ruimtetelescoop de Hubble-constante menen te hebben vastgenageld, met het hierboven gemelde paradoxale resultaat. Professor Icke veronderstelt dat bij de Hubble-metingen iets fout is gegaan. „Als er iets is in de sterrenkunde dat we goed begrijpen is het wel de evolutie van sterren", zegt hij. „We we ten tamelijk precies hoe dat proces verloopt. Daardoor moe ten onze schattingen van de leeftijd van de oudste sterren in het heelal tamelijk nauwkeurig zijn: die sterren zijn écht meer dan 15 miljard jaar oud. En dat betekent dus dat de interpreta tie van de meest recente waar nemingen van de Hubble-con stante niet juist kén zijn." „De 'blauwdruk' van het uit dijende heelal blijft over een periode van miljarden jaren hetzelfde," legt Icke uit. „Al leen de schaal verandert. Als we de huidige schaal van het heelal stellen op 1:100, betekent dat dat die schaal 'morgen' (dat wil zeggen over een paar mil jard jaar of zo) 1:105 zal bedra gen en dat zij 'gisteren' (dus een paar miljard jaar geleden) 1:95 bedroeg. De materie in het heelal verandert niet, alleen de onderlinge afstanden." „Dat betekent logischerwijs dat de schaal ooit, in een ver verle den, 1:0 moet hebben bedragen. De Hubble-telescoop doet waarnemingen in het heelal. Met andere woorden: dat alle tijd, ruimte en materie in het heelal ooit in één punt, een zogenaamde 'singulariteit', wa ren samengeperst. Ons heelal is geboren toen die singulariteit 'explodeerde' in wat we de Big Bang of de Oerknal noemen." Omdat de lichtsnelheid eindig is (en het licht dus tijd nodig heeft om afstanden te over bruggen), is ons heelal eigenlijk een soort tijdmachine. Hoe ver der weg we kijken, hoe verder we terug in de tijd kunnen zien. Dat betekent dat, als het heelal Het heelal is eindig maar tevens onbegrensd'. FOTO AP FOTO AP pakweg twintig miljard jaar oud is en als we twintig miljard lichtjaar (de afstand die het licht in 20 miljard jaar aflegt) ver de ruimte inkijken, dat we dan de 'singulariteit' moeten kunnen zien waar het allemaal mee begonnen is. „Dat is ook zo," aldus Icke. „Het probleem voor niet-we- tenschappers is, dat de richting waarin je kijkt niet van belang is. Waarheen je je blik ook richt, als je twintig miljard lichtjaar ver kijkt, zie je de puntbron waaruit ons heelal is geboren. De singulariteit is dus als het ware een punt dat de hele hemel beslaat." Alweer een paradox. Om haar te verklaren neemt de professor een velletje papier ter hand en tekent daarop een wereldbol: „Stel dat het heelal is begonnen op de zuidpool en dat het 'hier en nu' zich op de noordpool bevindt. Als je langs de meridi anen naar het zuiden reist, ein dig je altijd bij de zuidpool. Het maakt niet uit of je over het oostelijk of het westelijk half rond reist, zolang je zuidwaarts blijft gaan, eindig je op de zuid pool. En ten zuiden van de zuidpool bevindt zich niets." Het heelal is een soort driedi mensionale. versie van het ge kromde, tweedimensionale pla neetoppervlak dat Icke heeft getekend. Net als het oppervlak van onze aarde is het heelal gekromd en eindig, maar tevens onbe grensd. De vraag wat zich 'bui ten' ons heelal bevindt, noemt Icke zinloos. Niets, wat hem betreft. ivGu ,een wereldwijd verbod op spiJ ^at meer ^an yier Jaar Lc„eïl wer|i afgekondigd, wordt er geia, °P Afrikaanse olifanten a. en neemt de populatie van de dieren nog steeds af. Dat wordt ge- onG.f een °nderzoeksverslag dat oniangs werd vrijgegeven. Verpnw/eMm?nliike onderzoek van de heid er n J? ,es' Amerikaanse over- MRaniJt?'?jliere natuurbeschermings- es, bleek dat Afrikaanse landen aanzienlijk minder geld uittrekken om hun olifantenpopulaties te beschermen. Sommige landen hadden hun budgetten hiervoor sinds 1990 met 90 procent ver minderd. Ook komen mens en olifant door de bevolkingsgroei en de beperkte leefruim te steeds vaker met elkaar in conflict. Mensen doden meer olifanten, maar er komen ook meer meldingen van olifanten die mensen doden, in een escalerende strijd waarin de olifant vrijwel zeker het onderspit delft, zo wordt in het rapport gezegd. Volgens de onderzoekers zou de toename van het aantal confrontaties tus sen olifanten en mensen ook kunnen worden verklaard met de democratisering die in Afrikaanse landen plaatsvindt. Hierdoor zou de bevolking eerder klagen als olifanten oogsten hebben vernield of mensen hebben verwond of gedood. De Afrikaanse olifant wordt niet als een bedreigde diersoort beschouwd. Volgens schattingen is de populatie van 1,2 mil joen stuks van tien jaar geleden nu echter gehalveerd. Het exacte aantal olifanten is niet bekend, maar aangenomen wordt dat het totale aantal van 1990 tot nu is gedaald van 620.000 tot 600.000. De in 1990 van kracht geworden Conventie voor Internationale Handel in Bedreigde Diersoorten verbiedt de handel in ivoor. Het verbod werd in de conventie opgeno men wegens een dramatische daling van het aantal olifanten. In het rapport wordt gezegd dat het stropen direct na afkondiging van het verbod in veel Afrikaanse landen afnam, maar dat het de afgelopen twee jaar in de meeste gebieden weer aanzienlijk is toe genomen. Van onze redactie wetenschap Een team van Griekse ar cheologen zegt geen enkel be wijs te hebben gevonden voor de aanwezigheid van het graf van Alexander de Grote in de oase Siwa in het oosten van Egypte. De Griekse archeologe Liana Souvaltzi beweert onlangs op de tombe van Alexander te zijn ge stuit. Vier archeologen die op last van de Griekse regering een kijkje gingen nemen zijn niet overtuigd geraakt van de echtheid van de vondst. „Ze heeft tien minuten met ons gepraat, maar kon geen weten schappelijke feiten aan ons voor leggen. Ze wilde geen discussie over de wetenschappelijke be wijzen waarop zij haar conclusie baseerde," zegt Giorgos Thomas, leider van het vierkoppige ar cheologisch team. Naar de tombe van Alexander de Grote wordt al jarenlang ge zocht. De Griekse koning vero verde in de vierde eeuw voor onze jaartelling vrijwel de gehele toen bekende wereld. Hij stierf toen hij 33 jaar was in 323 voor Christus. Waar hij werd begraven bleef een mysterie. Mevrouw Souvaltzi zegt dat een van de plaquettes die zij in Siwa heeft gevonden een tekst van Ptolemaeus bevatte waarin stond dat hij Alexander in deze oase begraven had. Ptolemaeus was een veldheer van Alexander de Grote die de memoires van zijn koning schreef. Aangenomen wordt dat Ptole maeus de begrafenistocht van Alexander ontving die hem uit Mesopotamië terugbracht naar Egypte. Souvaltzi gaat ervan uit dat het lichaam van Alexander de Grote gevonden wordt in de graftombe van Siwa, dat 80 kilometer van de Libische grens ligt. Alexander bezocht Siwa om een orakel te raadplegen. „De schriftstenen die wij hebben gezien stammen uit de Romeinse tijd. Ze zeggen niets over Alexander," meent professor Yannis Tzedakis, directeur van de Griekse dienst voor Oudheid kunde, en lid van de vierkoppige delegatie. Volgens Tzedakis da teren de stenen tafels van een paar eeuwen na Alexander. Hij stelt dat ze verwijzen naar een Egyptische plaatselijke be stuurder, een functie die in de tijd van Ptolemaeus nog niet bestond. Ook een derde archeoloog van het toegesnelde team, Tsim- bidou-Avlonitou, gelooft niets van een graftombe van Alexan der in Siwa. „De gebouwen zien eruit als van dezelfde tijd als de geschriften, allemaal van de Romeinse tijd." Tzedakis wil dat Souvaltzi zo snel mogelijk al haar bevindin gen publiceert, zodat de archeo- logosche wereld tot een duidelij ke conclusie kan komen. Souvaltzi zelf vindt dat het Griekse volk trots moet zijn op het feit dat 'Griekse handen op vreemde bodem het graf hebben ontdekt van de grootste Griek aller tijden'. Daarna speelde ze slechts verstoppertje met de pers. De archeologe zegt dat de vondst van twee inscripties op door haar ontdekte friezen het 'on weerlegbare bewijs' leveren. Overigens kan haar werkwijze nauwelijks wetenschappelijk verantwoord worden genoemd. De archeologe verklaarde haar ontdekking namelijk door zich te beroepen op een 'innnerlijke stem' en op haar 'intuïtie'. In Egypte wordt inmiddels ook getwijfeld aan de 'vondst'. Aan vankelijk was de vermeende ont dekking nog voorpaginaniews. De Egyptische minister van Cul tuur Farouq Hosni spreekt over 'een ontdekking die misschien even belangrijk is als de ontdek king van het graf van Tutankha- mon' (in 1922). Souvaltzi zou ook in 1992 in een artikel in een blad van de Uni versiteit van Caïro al eens heb ben beweerd dat ze Alexanders graf had ontdekt. Alleen ging het toen om een andere plaats in Siwa. De 'DNA-vingerafdruk' als bewijs in criminele zaken is de laatste tijd nogal omstreden. Zo hopen de advocaten van O.J. Simpson de jury ervan te overtuigen dat de DNA-identificatie van hun cliënt als pleger van de dubbele moord op diens vrouw en haar vriend onbetrouwbaar is. In de zaak-O.J. is de kwestie inderdaad verre van duidelijk. Niet alleen gaat het om zeer geringe hoeveelheden bloed waarvan het erfelijk materiaal gecontroleerd moet worden, maar bovendien betreft het in een aantal gevallen mengsels van het bloed van dader en slachtoffers. Onderzoekers geven toe dat dat (nog) vaak een probleem is. Die verdediging kunnen illegale roofvogelhandelaren in Groot- Brittannië echter niet aanvoeren. Daar is de politie ertoe overgegaan DNA-onderzoek te gebruiken om te controleren of beschermde roofvogels daadwerkelijk door de handelaren zelf gekweekt zijn of dat ze afkomstig zijn uit eieren die uit nesten zijn geroofd. Het onderzoek berust op eenvoudige principes. DNA is het erfelijk materiaal van levende wezens. Die krijgen dat DNA van hun ouders. Dat betekent dat aan de hand van het DNA van een jonge vogel kan worden vastgesteld wie zijn ouders waren. Als handelaren beweren dat zij een vogel zelf hebben gefokt, kan het DNA van het betreffende dier worden vergeleken met de dieren die geacht worden zijn ouders te zijn. Komt het niet overeen, dan heeft de handelaar een probleem, want dan heeft hij het ei waar de vogel uit is gekomen ergens anders vandaan gehaald. 'Ergens anders vandaan' betekent in dat geval door gaans 'uit de vrije natuur', en dat mag niet. Volgens de Britse Vogelbescherming werkt de methode uitste kend. Ze heeft al vastgesteld dat het aantal gefokte roofvogels drastisch is teruggelopen. Dat kan alleen worden verklaard doordat van het DNA-onderzoek een 'afschrikkende werking' uitgaat op de eierrovers. Brazilië is afgelopen zomer terecht wereldkampioen voetbal geworden, heeft de Finse professor Pekka Luhtanen uitgere kend. De Brazilianen passten accurater en hadden vaker balbe zit dan hun tegenstanders. Verrassend was dat de Finse sporthoogleraar niet goaltjesdief Romario tot ster van het Braziliaanse elftal uitriep, maar de wat kleurloze middenvelder Dunga. In de 120 minuten van de finale tegen Italië gaf Dunga bijvoorbeeld 120 passes, waarvan 70 procent bij een medespeler belandde. Daarbij liep de middenvel der nauwelijks met de bal, maar bood hij zich wel steeds goed aan om het speeltuig onmiddellijk naar een medespeler door te spelen. Luhtanen weet dat allemaal omdat hij en zijn medewerkers de tv-beelden van alle World-Cupwedstrijden hebben geanalyseerd en in de computer gestopt. Overigens had hij de teams ook vóór het toernooi al geanalyseerd. De voorspellingen die hij daaraan ontleende kwamen deels uit. Brazilië werd inderdaad wereld kampioen, maar Duitsland wist het niet tot de finale te schoppen, hoewel Luhtanen dat wel voorspeld had. Het succes van finalist Italië was verrassend, maar, aldus de onderzoeker, 'statistisch gesproken zou een overwinning van Italië in de finale een travestie zijn geweest'. De microprocessoren die het 'hart' van moderne computers vormen, worden in toenemende mate een aantrekkelijke prooi voor criminelen. Er bestaat met name in het Verre Oosten een bloeiende zwarte markt voor illegale chips, die vaak zeer waardevol zijn. De omstreden Pentium-chips van Intel kosten bijvoorbeeld ruim 1500 gulden per stuk. In de VS opereren zelfs hele bendes die zich op chip-diefstal hebben gespecialiseerd en daarbij geweld vaak niet schuwen. Ook in Groot-Brittannië is deze vorm van misdaad in opkomst, meldt het Britse tijdshrift New Scientist. Intel, de grootste chips-fabrikant ter wereld, heeft dan ook besloten om zijn processoren voortaan van serienmmers te voorzien. De firma onderhandelt bovendien met de fabrikanten van halfgeleiders over ontwikkeling van een 'streepjescode' voor micro-chips. Met zulke methoden is de herkomst van een specifieke chip altijd te achterhalen. Ze worden daarmee een stuk minder aantrekkelijk voor de zwarte markt. Wetenschappers hopen met behulp van DNA-technologie dui zenden piepkleine tekstfragmenten van de zogenaamde Dode- Zeerollen te identificeren. De Dode-Zeerollen werden in de jaren vijftig gevonden in een grot in Israël. Ze bevatten religieuze teksten uit de eerste jaren van onze jaartelling. Het probleem is dat de op perkament geschreven teksten vaak in stukken en brokken uiteen zijn gevallen. Het is een heel gepuzzel om uit te zoeken welke fragmenten bij elkaar horen. Omdat perkament werd gemaakt van de huiden van dieren, hopen wetenschappers door middel van DNA-onderzoek te kunnen achterhalen welke stukken perkament van een en hetzelfde dier afkomstig zijn. De kans is groot dat dergelijke fragmenten oorspronkelijk één stuk tekst bevatten. Uit eerder onderzoek is al gebleken dat er in principe genoeg DNA in perkament overblijft om een dergelijke methode van identificatie mogelijk te maken. De teksten zelf hebben van het onderzoek niet te lijden, want voor de DNA-proeven kunnen de geleerden volstaan met minieme hoeveelheden van het perka ment. Liefhebbers van keiharde actiefilms kenden ze al: pistolen die voorzien zijn van een laserrichter. De laser werpt een rood lichtvlekje op het doelwit waarop het wapen wordt gericht. Sinds kort zijn agenten die in de Newyorkse ondergrondse patrouilleren met dergelijke wapens uitgerust. De politie hoopt daarmee het toenemende geweld in de metro-treinen een halt toe te roepen. Het is de bedoeling dat potentiële 'muggers' door het nieuwe politiepersoneel worden afgeschrikt. Mochten ze zich toch met snode bedoelingen in de ondergrondse wagen, zo redeneert de Hermandad, dan zal het beeld van zo'n rood vlekje op hun borst hen er fluks aan herinneren dq.t elke moment een kogel kan volgen. Als ze verstandig zijn, geven ze zich vervolgens over. En mocht het toch nog op schieten aankomen, aldus een woordvoerder, dan kunnen de agenten met hun nieuwe wapens veel gerichter schieten, waardoor de risico's afnemen voor onschuldige omstanders. Een luchtfoto van de omgeving van de Glauberg bij de plaats Büdingen in de Duitse deelstaat Hessen heeft geleid tot de ontdekking van een nagenoeg ongestoord graf van een Keltische vorstin uit het begin van de vijfde eeuw voor Christus. Dat meldt het laatstverschenen nummer van het Archeologisch Magazine Scarabee (februari 1995). De vondst, die in Duitsland al vergeleken wordt met de ontdekking van het graf van Toetanchamon in het Egyptische Dal der Koningen, komt op naam van Werner Ek van de plaatselijke heemkundevereniging. Hij ontdekte vanuit de lucht een duidelijke cirkelvormige verkleuring van de grond op met een omtrek van zeventig meter. Graafwerk op die plek onder leiding van de archeoloog dr. Fritz-Rudolf Hermann van het Landesamt für Denkmalpflege in Hessen, bracht op een diepte van twee-en-een-halve meter een houten grafkamer aan het licht, waarop steenbrokken waren gestapeld. Die stenen waren na het vergaan van het hout in de grafkamer gevallen. Een gouden halsketting en een Keltische snavelkan zijn de eerste vondsten die gedaan zijn. Het hele graf is met inhoud en al in een kist verpakt en naar een laboratorium gebracht, waar de blokvondst, zoals dat heet, in zijn geheel millimeter voor millimeter zal worden onderzocht. Het zal nog wel enkele maanden duren, eer het oude graf zijn geheimen heeft prijsgege ven.

de Stem | 1995 | | pagina 27