Ouderen lopen bijdragen mis Deelnemers banenpool zoeken ander werk 'Beleids PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort Onbekendheid met Wet Voorzieningen Gehandicapten groot in Terneuzen Keten van Hof Zeldenrust deze week tegen de vlakte Meisjes geïnteresseerd in techniek op Doe-dag Seksueel geweld tegen vrouwen neemt snel toe SJC houdt cursus vergadertechniek Sluis-Aari Animo allochtonen voor| Stateil,)ijbels cursussen is zeer groot ZEELAND Ouderensoos in Hoek klaar Goeree per '96 bij Zeeland Weer verdacl aangehouden diefstal van Generaal Cou] Lij herdenking in Eede DE ÊJTEM Van onze verslaggever Terneuzen - De deelnemers aan de banenpool van de ge meente Terneuzen, het Omni- project, verleggen langzaam maar zeker hun activiteiten. Naast het beheer van de be waakte fietsenstalling aan de Smidswa] richten zij hun aan dacht meer op het wijkbeheer. Te denken valt dan aan het leve ren van hand- en spandiensten bij het onderhoud van plantsoe- nen, extra werkzaamheden bij het gemeentelijk facilitair be drijf of werk in en rond de welzijnsaecommodaties. Dat staat in een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de leden van de welzijnscommissie. Conclusie van dat voorstel is het Omni-project, dat nu bijna twee jaar aan de gang is, voorlopig voort te zetten. Want na een moeizame start in mei 1993 heeft het zijn bestaansrecht bewezen. Burgemeester en wethouders staven dat aan de hand van cijfers. Zeven banenpoolers en tien tot vijftien moeilijk plaats bare jongeren zijn in een betrek kelijk kort tijdbestek aan be taald werk geholpen via het pro ject. Bovendien doen de deelne mers werk dat in een maat schappelijke behoefte voorziet. Zo dragen ze zorg voor het be heer van de bewaakte fietsen stalling in de binnenstad, waar tien maandén na de openstelling de tienduizendste fiets werd ge stald. 'Een succesvol initiatie! dat duidelijk in een behoefte voorziet'. Het werk binnen het Omni-pro ject verschuift, zo staat verder in het voorstel. Aanvankelijk werd de meeste tijd besteed aan he! onderhouden en inrichten van woningen ten behoeve van asiel zoekers, de zogenoemde ROA- woningen. Door de afbouw van het aantal van die woningen op grond van een kabinetsbesluit is daar in de loop van de komende twee jaar echter steeds minder werk aan. Terneuzen heeft nu 35 ROA-woningen, maar dat aantal wordt in de loop van dit en volgend jaar gereduceerd tot nul. De welzijnscommissie brengt woensdag 15 maart advies uit aan het college over de voortzet ting van het project. De bijeen komst is om 19.30 uur in de burgerzaal van het stadhuis. De commissie financiën doet dat een dag later, zelfde tijd in kamer 4.06. Van onze verslaggever Terneuzen - Bijna een jaar na invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) blijken ouderen in de gemeente Terneuzen nog steeds onbekend en be schroomd om een beroep te doen op de regeling. Dat blijkt uit de evaluatie over 1994 van de werking van de WVG in de gemeente. Er is dientengevolge heel wat geld over van het budget dat Van onze verslaggever Hoek - De nieuwe ouderen soos in Hoek is gereed. De officiële opening is vrijdag 31 maart om 14.30 uur. Deze wordt verricht door wethou der A. Stahl-Hemelsoet van de gemeente Terneuzen en door de naamgever van het nieuwe gebouw. De openingsceremonie is tevens de aanzet voor een feestweek om de soos in te wijden. De ouderenvoorziening staat op de plaats van het voormalige mortuarium van het bejaarde noord Vremdièke aan de Iris straat en is gerealiseerd in sa menwerking met de stichting Welzijn voor Ouderen en het zorgcentrum Vremdieke. Activiteiten voor Hoekse oude ren werden voorheen altijd ge houden in het voormalige ge-' meentehuis. Dit gebouw is in middels verkocht. De bouw van de nieuwe soos is medio vorig jaar gestart. Er zijn een biljartzaal en een grote zaal voor onder andere koersbal, handwerken en bejaardengym. De feestweek ter gelegenheid van de opening van de nieuwe soosruimte is van maandag 3 tot en met vrijdag 7 april. Er zijn dan tal van activiteiten in de soos: een koffieuurtje met de nieuwe buren (de bewoners van de aanleuningwoningen en oude- renflats), kaarten, koersbal, volksdansen, sjoelen en biljar ten. Terneuzen tot zijn beschikking had om bijdragen in het kader van de WVG te verstrekken. Er was ruim 1,8 miljoen gulden be schikbaar, er is voor minder dan een miljoen, 935.235 gulden om precies te zijn, uitbetaald. Vervoerskosten Het is veel ouderen onbekend dat ze een beroep kunnen doen op de wet die 1 april 1994 van kracht is geworden. De verwach ting was dat vooral het aantal aanvragen om bijdragen in ver voerskosten zou verdubbelen. Er zijn in Terneuzen over 1994 to taal 83 nieuwe aanvragen inge diend, terwijl de prognose luidde dat dat er rond de honderdzestig zouden zijn. Dat aantal is volgens de evalua tie niet gehaald omdat er een verkeerd beeld bestaat over het begrip 'gehandicapte' in de zin van de WVG. De term wekt bij velen de indruk dat alleen men sen in een rolstoel een succesvol beroep op de wet kunnen doen, terwijl dat geenszins het geval is. Ook mensen die beperkt mobiel zijn door kortademigheid, artro se of bloedvatvernauwing komen voor financiële steun in hun ver voerskosten in aanmerking. Voorlichting Door middel van voorlichting wordt vooral de eerstelijnszorg benaderd om dat duidelijk te maken. Daarom houdt de ge meente er rekening mee dat de vervoerskostenvoorzieningen in de toekomst toe zullen nemen. De evaluatie van de WVG staat op de vergaderagenda van de commissie die zich onder andere bezighoudt met onderwerpen die de volksgezondheid aangaan. De commissie komt woensdag 15 maart om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. Van onze verslaggever Terneuzen - De noodgebouwen van de buurtvereniging Hof Zeldenrust in het Rivierenpark in Terneuzen gaan, vooruitlo pend op de bouw van een geheel nieuw buurthuis, nog deze week tegen de vlakte. De inventaris van het buurthuis is inmiddels ondergebracht in een opslagloods en de activitei ten zijn zoveel mogelijk elders ondergebracht, meldt voorzitter R. Maes van Hof Zeldenrust. De buurtvereniging krijgt, als gemeld, over een half jaar de beschikking over een nieuw buurthuis, dat gebouwd wordt op de huidige locatie. Een van de belangrijkste activiteiten, de bingo's, vinden tot de ingebruik name van het nieuwe buurthuis plaats in de gemeenschapsruimte van basisschool De Geule aan de Merwedelaan. De eerste bingo vindt daar zaterdag 11 maart om 20.00 uur plaats. Andere activiteiten (cursussen, clubs, kindermiddagen) zijn tij delijk ondergebracht in peuter speelzaal Bruintje Beer, een aan tal ervan is in verband met de te plegen nieuwbouw ingekort, zo als de Coutureclub en het kant klossen. Verder zijn verenigin gen en clubs die gebruik maak ten van de ruimte van Hof Zel denrust er zelf in geslaagd een ander voorlopig onderkomen te vinden. „We hopen dat de bouw van het nieuwe buurthuis snel aanvangt, zodat we medio augustus/sep tember weer onderdak hebben," aldus Maes. Het aantal gevallen van seksueel geweld en incest is de afgelopen jaren flink toegenomen, zo blijkt uit de cijfers van de Fiom Zee land. Een instelling die zich be zig houdt met hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld, incest, ongewenste zwanger schap en alleenstaand ouder schap. In 1992 klopten 71 vrouwen voor hulp aan, in 1993 waren dat er 79 en vorig jaar vroegen 105 mensen hulp. De Fiom vroeg de provincie vanwege deze stijgen de hulpbehoefte om vijftig mille Ook koekjes bakken stond op het programma van de Doe-dag. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggeefster Terneuzen - Brood bakken, behangen, de druk van ban den nameten. Het kon giste ren allemaal tijdens de Pro vinciale Doe-dag Meisjes en techniek groen. 130 Zeeuwse meisjes uit de tweede klas van het Voorberei dend Beroepsonderwijs (VBO) en klas drie van mavo of havo kon den gisteren bij de vier techni sche en groene mbo/cbo-colleges terecht. Daar kregen ze een voorproefje van wat de opleiding van hun keuze hen te bieden had. Coördinatrice van het ROC Wes- terschelde, mevrouw Krijn, was heel enthousiast. Op de eerste Provinciale Doe-dag in 1990 kwamen in heel Zeeland slechts tien meisjes opdagen. Vijf jaar later is dat aantal sterk gestegen. In Terneuzen namen gisteren 44 meisjes een kijkje in de keuken van de techniek. Na afloop van de dag verzuchtte een van de dames: „Leuk was het zeker, maar wel ontzettend vermoeiend." Of ze inderdaad een technisch vak zal kiezen, is afwachten. Krijn: „Belangstelling is er ge noeg. Ze zijn alleen nog veel te jong om nu al een besluit te kunnen nemen over hun toe komst." Vrouwenberaad vraagt extra geld Van onze verslaggeefster Middelburg - Seksueel geweld tegen vrouwen neemt in Zeeland toe en slachtoffers moeten steeds langer wachten op hulp. Het Platform Zeeuws Vrouwenberaad vroeg daarom via een open brief aan de provincie extra geld voor hulpverlening uit te trekken. extra steun. Het Vrouwenberaad wil dat verzoek van harte onder steunen en schreef daarom een open brief aan de Zeeuwse sta tenfracties. „Wij vinden de wachtlijsten zo langzamerhand onaanvaardbaar lang worden," zo zei P. van der Voet, secretaris van het platform waarbij zo'n twintig Zeeuwse vrouwenorganisaties zijn aange sloten. „De geestelijke en licha melijke nood van slachtoffers groeit en groeit zolang ze niet geholpen kunnen worden." Middelburg (anp) Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) wil de de finitieve indeling van Goeree-Overflakkee op 1 januari rond te hebben. Zoals gemeld wil zij het Zuidhollandse eiland toevoegen aan Zeeland. Minister Dijkstal en staats secretaris Van de Vonder voort van Binnenlandse Za ken hebben woensdag met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en Zeeland afgesproken dat er een in terprovinciale commissie komt die de provinciale in deling van Goeree- Overflakkee gaat bezien. Zij zal in overleg met de colleges van burgemeesters en wethouders van de vier gemeenten op het eiland de mogelijkheden onderzoeken en daar voor de zomer over rapporteren. Gedeputeerde Staten van beide provincies hebben woensdag toegezegd vóór 23 maart hun definitieve standpunt in de zaak te ge ven. Meisjes leren deuren schilderen op de Provinciale Doe-dag. Van onze verslaggever Oostburg - De Stichting Centrale voor Jeugd- en Jongerenwerk, (SJC) in West-Zeeuws- Vlaanderen houdt maandag 3 april een cursus vergadertechniek in het SJC-gebouw aan de Schouwburgstraat in Oostburg. De cursus is in eerste instantie bedoeld voor voorzitters van clubwerken en jeugdsozen. Maar ook overige vrijwilligers en geïnteresseerden kun nen zich opgeven. Er kunnen maximaal vijftien cursisten meedoen. In de cursus krijgen de deelnemers te maken met de theorie en de praktijk van een vergadering. De cursisten leren hun verhaal te doen en tevens wordt er inzicht gegeven in de mystiek van het leiden van een vergadering en worden de spelre gels en vaardigheden uitgelegd. Met name het verloop van een vergadering, het nemen en houden van de gespreksleiding en ver schillende vormen van besluitvorming komen aan de orde. Deelname aan de cursus kost een tientje. De cursus begint 3 april om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. ÖESTEM VRIJDAG 10 MAART 1995 C3 l Sas van Gent OUD PAPIER - Leden van harmonie De Vereenigde Vrienden halen zaterdag 11 maart vanaf 09.00 uur weer oud papier op. Terneuzen MUZIEK - Zaterdag 18 maart is er in de grote zaal van Kalashnikov een optreden van diverse bands. Vanaf 2100 uur zijn te horen Mindlink Polluted Inheritance en Mank fest. De entree kost tien du]." den. THEEDANSANT - ln hel Zuidlandtheater wordt zondas 12 maart weer een thee- dansant gehouden, aanvang 14.00 uur. De entree kost vijf gulden, personen beneden de achttien jaar betalen rijksdaalder. onze verslaggever Zeeuws kampioenschap topbiljarten Clinge - In cafe De Landbouw te Clinge wordt zaterdag 1 april het Zeeuws kampioen schap topbiljarten beslist op 2 topbiljarts. Van de 50 spelers in de voorronden zijn er negen finalisten overgebleven. Drie van De Lustige Toep uit Hulst (E. Praet, Fr. van Coute- ren en J. Kool). Van Krijt op Tijd uit Hulst zijn F. van Dae- le en A. Braekmans nog in de strijd, terwijl E. de Smedt van De Ruige Toep voor Heikant mee zal doen. Een thuiswed strijd wordt het voor E. van Hoof van De Trosvrienden uit Clinge. Van Marionetten 1 uit Hulst doet M. van Kerkhoven mee en van Marionetten 2 M. Hou- lez. Het belooft een spannende strijd te worden want Etienne Hoof, die reeds twee achter eenvolgende jaren Zeeuws kampioen werd, zit nog in de strijd en zal zeker zijn uiterste best doen om ook de derde maal de eretitel te behalen. BeVoBo Terneuen Terneuzen - Verrassende uit slagen bij het doorsnijden van de competitie in de Terneu- zense bedrijfsvoalleybalcom- petitie. Het bijna onaantast bare Dees 1 ging met 1-2 on deruit tegen Foaks 1 (15-8, 14-16, 5-7). Dees 1 behoudt met de returns in het vooruitzicht wel de lei derspositie, maar de voor sprong is geslonken tot slechts één punt. Aanvoerder van Dees 1 Guido de Rechter liet weinig los over het verlies. „Het is goed voor de competi tie," was zijn enige commen taar. Middelburg - Het Belei terschelde draagt niet b werkgelegenheid in Z Provinciale WV Ze< daarom in een brief aan sie Ruimtelijke Orden provincie voor een ruim het gebied van recrat: bruik dan thans in hei vermeld. In de eerste klasse B werd de poging van Aster om als kop. loper de terugwedstrijden in te gaan gestuit door eneestun- tend Neelemans: 1-3 (5-15 15-9, 8-15, 4-15). De ploeg van aanvoerder Hans Naninga speelde het Attilliaanse team volledig van de mat. UITSLAGEN Eerste klasse A: Dow l-A&A 1 2-1 (2-15, 17-16, 15-11). Eerste klasse B: De Pooter-V&V 3-0 (15-9, 15-13, 15-9). Tweede klasse A: NHI-Beldo 3-0 (15-10, 15-8, 12-8), PSOVZ 1-Vervaet 0-3 (2-15, 11-15, 7-15), Tweede klasse B; Rabo-Deltan 2 1-2 (5-15, 9-15, 15-8), Dees 2-Ge- meente 1 2-1 (11-15,15-7,14-12). Derde klasse A: Foaks 3-Tevore 1-2 (1-15, 14-16, 15-10), Voro- waarts-Havenschap 3-0 (15.4 17-15, 11-2), Philips-Foaks 4 3-0 (15-8, 16-14, 11-7). Derde klasse B: Dow 3-Wabeko 2-1 (12-15, 15-3, 15-8), Gemeente 2-WM 3-8 (reglementair), URS- VC Schelde 1-2 (9-15, 6-15 15-11). STANDEN Eerste klasse A: Dees 1 6-16 Foaks 1 6-15, CIS 6-13, Stunt- markt 6-7, VC Notabene 6-6 Dow 1 6-5, A&A 1 6-2. Eerste klasse B: ING 6-15, Aster 6-13, De Pooter 6-11, Neelemans 6-10, Foaks 2 6-7, Echo/Audio 6-5, V&V 6-3. Tweede klasse A: Beldo 6-14, NHI 6-14, Vervaet 6-12, Deltan 1 6-10, PSVOZ 1 6-8, Dow 2 6-5, Schel- desport 6-1. Tweede klasse B: De Hoop 6-14, Rabo 6-12, Dees 2 6-10, Deltan 2 6-9, Gemeente 1 6-9, PSOVZ 2 6-5, A&A 2 6-3. Derde klasse A: Voorwaarts 6-14, Philips 6-14, V&SH 6-13, Tevore 6-9, Havenschap 6-7, Foaks 4 6-7, Foaks 3 6-2. Derde klasse B: VC Schelde 6-14, Dow 3 6-11, Gemeente 2 6-11, B&S 6-8, Wabeko 6-8, URS 6-7, WM 6--1. Clubkampioenschap pen badminton Terneuzen - Badmintonver eniging Terneuzen houdt za terdag 11 en zondag 12 maart de clubkampioenschappen is j sporthal Oude Vaart te Ter neuzen. li Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - denburg voorlopig ge bedrijven in het buitJ meling van het groer overige afval. Be drie landbouworganisJ West-Zeeuws-Vlaanderen aantal agrariërs vragen meente om voortzetting huidige regeling waarbij i ze container iedere weekl opgehaald of de aanschl een tweede grijze contairl groene gft-container zo! eventueel kunnen vervalll dat agrarische bedrijven 1 tisch geen gft-afval heb: omdat ze anders niet toe aan één grijze container I dere veertien dagen word| haald. Maar wethouder J. du Fd gisteravond tijdens de vq ring van de raadscon Vrom het een moeilijke vinden op dit verzoek in t „Ik ben bang dat dan horeca en middenstand op de stoep staat voor eed de grijze container. En ten we met een gigantisJ bleem dat de gemeente vq zou gaan kosten." Kosten Volgens de landbouwer»' ties kost juist de nieuwe r de agrariërs veel geld on Van onze verslaggeefster Terneuzen - Al meer dan zeven jaar verzorgt het Regional Onderwijs Centrum (ROC) in Terneuzen cursussen Nederlartf voor allochtonen. Dat het aanslaat, blijkt uit de cijfers oei 1994. 355 allochtonen volgden in dat jaar een cursus var.q sector Basiseducatie aan de Stijn Streuvelstraat, tem andere projecten in Zeeuws-Vlaanderen ruim driehondi deelnemers trokken. Politiek Den Haag wil cursussen voor allochtonen verplicht stel len door een zogenaamd inbur geringscontract op te stellen tus sen gemeenten en vreemdelin gen. Sectordirecteur Toine Huis mans van het ROC weet echter uit ervaring dat het overgrote deel van de allochtonen uit zich zelf de weg vindt naar een Ne derlandse les. „De meeste cursis ten staan binnen een week na hun aankomst in Terneuzen al bij ons op de stoep. Zij willen heel graag Nederlands leren." Huismans denkt dat het voor de overgebleven groep goed zou zijn om de cursussen verplicht te stellen. „Ik ben van mening dat mensen die in Nederland willen blijven, ook de taal moeten le ren. Als ik naar Australië zou emigreren, zou ik ook Engels gaan leren." Dat het in de praktijk niet altijd zo makkelijk gaat, blijkt uit het voorbeeld dat een Bosnische man geeft. Hij verblijft al twee jaar in Nederland en volgt aan het ROC een intensieve cursus Nederlands als Tweede taal (NT2). „In het begin schaamde ik me. Ik was bang om fouten te maken of dat de mensen me niet begrepen." De Bosniër vindt het heel belangrijk dat hij de taal van zijn tweede land goed be heerst. „Ik moet hier toch een leven opbouwen. Soms word ik er wel moedeloos van. Het lijkt alsof ik steeds tegen een muur oploop. Alsof men mij niet wil helpen." De cursus die de man doet, is een voorbereiding op de opleidingen aan het Centrum voor Beroepso riëntatie (CBB). Na twee jaar moeten de deelnemers in staat zijn om daar lessen te gaan vol gen. In tegenstelling tot andere Nederlandse lessen van het ROC, zit er bij deze cursus wél een stok achter de deur. De oplei ding wordt betaald door het ar beidsbureau of de sociale dienst. Komt de leerling een aantal keer niet opdagen, dan kan hij van de opleiding afgehaald worden. „Maar," vertelt docent Mark Ploegaerts,,, Die stok hebben ze meestal niet nodig. Deze mensen zijn zich heel bewust van hetfe dat ze hier een toekomst moetd( opbouwen. En daar hebben a Nederlands voor nodig." Inderdaad: de leerlingen liffl stuk voor stuk ontzettend ge®j tiveerd. Tijdens de les wordf| constant vragen gesteld, en 1 pen de leerlingen elkaar voofi durend. Het voorzeggen, watf de middelbare scholen vaf wordt afgestraft, is hier regel dan uitzondering. Voi Ploegaerts is dit ook nodig. J| zitten we nog in klasseverbaq maar als de les over is, mofq ze het toch zelf doen. Ik I nu wel gaan helpen, maar) kunnen ze beter zelf doen. pen en geholpen worden, draait het om! Ploegaerts zelf is toevallig soort onderwijs gerold. Na* aantal jaren gewerkt te heb» op een basisschool, r werkloos. Een baantje in Havenhuis als Nederlandse) cent aan anderstaligen bood iï komst. Toen hij daar begon, «fl tien jaar geleden, was gezellige boel. Langzaam zeker is het overgegaan huidige cursussen van het „Was het vroeger een vrij'; vende, gezellige boel, V woordig is het een stuk 1 plexer geworden. Niet datW^ niet leuk is, maar het is a" Door het toenemende asielzoekers dat deelneemt» het onderwijs, is er ook eenj schuiving gekomen van het" lesgeven naar meer maats' pelijke werk. „De mensenko», uit de meest afschuwelijke ajj ties. Hebben dingen die wij ons niet kunnen len. Soms ben ik meer oplossen van problemen lesgeven." Of de cursisten na het van de opleiding ook kelijk een baan vinden, maar de vraag. Een het lot, of pure opzet, Ploegaerts niet te zeggen „Soms krijg ik het geW» werknemers onze mens® aannemen alleen vanv feit dat ze allochtoon vind ik moeilijk te Van onze verslaggever Middelburg - In de zaak L kerkinbraken heeft de Z< politie een tweede ven aangehouden. De 35-jaria delburger wordt verdacl medeplichtigheid aan hei medeplichtigheid aan eenl inbraken. De politie heeft met de ding dertien kerkinbra Goeree-Overflakkee, vil Schouwen-Duiveland en Walcheren (Vrouwenpold De politie hield eerder I vorige maand - een 25-jai woner van Middelburg a maanden in zijn levens houd voorzag door de u van uit kerken gestolen zeer waardevolle, Statenb. De waarde van de met kq slag en -sluitwerk gesierl bels kan oplopen tot enka zenden guldens. Behalve! bijbels had de Middelhui! °ok gemunt op de inhoi collectebussen. Naast de kerkinbraken den de verdachten ook nl inbraken in andere geh kinkels en een wachtlokk I de busmaatschappij.l I Harige man die wegenj Püchtigheid is aangehouJ maar een klein aandeel! I geheel en is na verhoor I zonden. AUe gestolen bijbels zijn naald en worden bij de rtf 'ige eigenaars terug H de 25-jarige verdacl lebruari werd aangehcj de m bewaring stelling 'ig dagen verlengd. Van onze correspondent I Eede - Luitenant-generJ zal het kabinet op r h maart vertegenwoordl dens de 50-jarige heri grensoverschrijding in d n nklfuT iemand vai1 I klllk huis naar Eede hepen op „iets Uit. 1 ehaivg Couzy zai ook sans van de Koningin! elder aanwezig zijn. I HonduP8 durgemeesl nat komt over naar ril Zijn vader hieidl burg v°edselverdeling rjidena de plechtigheid dan Willem Frisokapel

de Stem | 1995 | | pagina 12