Mensensmokkel is 'big busines Een f. en st 8 VS nu al in de ban van verkiezingen -DE STEM- Speciale eenheid Belgische rijkswacht volgt het spoor terug DE STEM De winst van Het verlies v; DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Hellend vlak Hueting f&tföszsr Baanloze groei BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT pestem mm' MBIBi Heel wat illegalen spenderen hun laatste spaarcentjes aan een georganiseerde tocht naar het beloofde land De ene presidentskandidaat probeert nog rechtser te zijn dan de ander MS DONDERDAG 9 MAART 1995 In hun reactie op het euthaf'f nasie-debat in de Tweede KaL- mer, betreuren de Nederlands* se bisschoppen de verruiming van de euthanasie-praktijk, als gevolg van het arrest- Chabot. Volgens hen geraakt de samenleving daarmee op een hellend vlak, doordat de grens van euthanasie en (hulp bij) zelfdoding wordt over schreden. Ondanks mijn begrip voor de ze zienswijze, vraag ik mij in gemoede af of zij niet getuigt van gebrek aan inzicht. To nen onze bisschoppen - in hun hoedanigheid van inter mediair of bemiddelaar - zich daarmee wel goede leerlingen van de Hemelse Leermeester, ofwel betrouwbare partners van de Schepper? Met andere woorden, kan het niet zo zijn dat juist de aan passing van het vervolgings beleid strookt met de bijbelse opdracht barmhartigheid te doen en humaniteit te bedrij ven? Volgens mij wel. Van daar dat ik niet geloof dat wij ons momenteel op een hellend vlak bevinden en langzaam maar zeker de diepte inglij den. Integendeel, het is mijn over tuiging dat het beleid van minister Sorgdrager een posi tieve bijdrage levert aan het proces van menswording. On ze ontwikkeling tot even wichtige, ons eigen leven be palende en tegelijkertijd nauw bij elkaar betrokken individuen. Volwassenen die, in tegen stelling tot elkaar bevechten de partijpolitici, eensgezind werken aan de beoogde rechtvaardige samenleving, waarin wij niet alleen mens waardig kunnen sterven maar ook menswaardig kunnen le ven. Dat laatste als resultaat van het boven de partijpolitiek uitstijgend ideaal, 'de verwer kelijking van de mensenrech ten', dat in feite van alle tijden is. Het universeel vre- des-ideaal, in het licht waar van het 'menslievende' ar- rest-Chabot zijn rechtvaardi ging vindt, alle doorwrochte betogen over hellende vlak ken ten spijt. Langenholte, Wouter ter Heide Het artikel van Rob Ruggen- berg over professor Hueting in De Stem van 18 februari jongstleden is goed, onthul lend en onthutsend. Vooral dank zij Hueting kregen onze Indië-veteranen het blijvende imago van oorlogsmisdadi gers en SS'ers. Nu het te laat is, ontkent hij dat krijgsge vangenen zo maar werden ge dood en dat wij op SS-ers leken. Dat was hem zo maar 'ontschoten'. Onthutsend is de manier waarop hij praat over het doden en laten doden van gewonden en niet-gewonden en het feit dat hij zich niet verantwoordelijk acht voor zijn wanddaden, noch voor zijn gebrek aan commando schap. Hij heeft er geen trau ma van en veracht degenen die wel een trauma hebben en volgens hem vaak hun gezin terroriseren. Hij vergeet dat juist de chauf feurs de meestgezochte prooi waren voor sluipschutters en mijnen. Hij stelt dat hooguit 10 20 procent van de jon gens in het veld zat, met andere woorden dat 80 tot 90 procent dan buiten zijn be schuldigingen valt. UI °P De Stenj^ '"te korten en te I bewerken Geen brieven ëufatcatie betekent niet automat/schdatde stanriCt'ehetnietuw I standpmteensis. Dat houdt ook in dat er voor een gebied zo groot als Ne derland slechts 150 tot 300 jongens beschikbaar waren tegen een overmacht van cir ca zestigduizend tegenstan ders. Onlangs hoorden we dat en kele criminelen ruim 400 mis drijven hadden gepleegd. Dat is anders dan dat 400 crimi nelen één misdaad begaan. De intensiviteit van de wan daden begaan door Hueting en zijn groep is niet bepalend voor het gedrag van het ge heel. Uit het artikel komt de heer Hueting over als een ernstig ziek mens. Rucphen P.C. Marijnissen Ik denk dat de honderddui zenden werklozen en de Wao'ers die na herkeuring geen baan kunnen krijgen, de uitlatingen van VNO-voor- man Rinooy Kan maar niet serieus moeten nemen. Jaren lang roepen om loonmatiging, dan stijgen de winsten en komt de werkgelegenheid vanzelf. De werkelijkheid is anders. De winsten in het bedrijfsle ven zijn goed tot zeer goed, vooral bij de grote concerns. Totstand gekomen door kapi taal en arbeid. De factor ar beid dat zijn mensen. Diezelfde mensen worden nog steeds in grote aantallen ont slagen. Wat hebben al die werklozen aan het toenemend aantal personeelsadverten ties. Meer kleine baasjes creë ren is natuurlijk een lacher tje. Het lost het te grote werkloosheidsprobleem niet op. Laat de VNO topman het zelf eens proberen. De VNO-topman verwijt ve len zwartkijkerij. Na twintig jaar te grote werkloosheid en de harde cijfers en werkelijk heid van nu, kun je maar moeilijk een 'witkijker zijn'. Iedereen moet goed beseffen dat er nooit meer volledige werkgelegenheid komt. De werkgevers moeten goed be seffen dat de werknemers het morele recht hebben - via hun aandeel in de winst - dat die winst wordt gebruikt voor het scheppen van banen. Ook de overheid moet haar verantwoordelijkheid in da den omzetten. Economie en winsten zitten in de lift. Meer druk op de werkgevers om meer banen te scheppen is dringend geboden. Werk komt pas het laatst. Een uit spraak die vele werklozen als grievend ervaren. Werk is een onderdeel van het menselijk functioneren. Beseft de VNO- topman als mens wel wat hij door zijn gedachte de honder duizenden werklozen heeft aangedaan? Breda, P. van Gurp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhoui. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) (n.v.t.) t 89.40) 177,80) 345,75) maand 29.80 kwartaal 86,90 halfjaar ƒ172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Mensensmokkel is 'big business'. Volgens de Amerikaanse en Cana dese speurders gaat daar nu al meer geld in om dan in de internationale drug handel. Vaak zijn het bovendien dezelfde netwerken: vandaag drugs of wapens, morgen mensen. Mensen smokkelen vergt lagere investe ringen, de risico's zijn klein. De overheden staan machteloos of moeten het hebben van sporadi sche successen. Het aantal illegalen in de Euro pese Unie neemt nog steeds toe, meldde vorige de Europese Raad voor Vluchtelingen en Ballingen (ECRE) onlangs. Dat komt, zegt deze koepelorganisatie, omdat steeds meer EU-landen strengere asielprocedures hanteren. waar ze al dan niet met verval ste papieren naartoe worden ge bracht, onderduiken in het zwarte arbeidscircuit of aan hun lot worden overgelaten. De Belgische rijkswacht be schikt als een van de weinige politiediensten in Europa over een speciale eenheid die de ille gale immigratie opspoort en de netwerken achter de men sensmokkel probeert te ontman telen. Majoor John Allaert staat aan het hoofd van de 'cel mensen handel', die twee jaar geleden werd opgericht nadat aanvanke lijk verschillende Belgische mi nisteries zich met het fenomeen bezighielden. De speciale eenheid van de rijks wacht coördineert de acties nu en is volgens Allaert daarmee redelijk succesvol. Dat neemt niet weg dat de mensensmokkel onverminderd doorgaat. België is daarbij vooral transit-land. Begin maart arresteerde de poli tie in Oostende nog drie Belgen, een Brit en zes Indiërs. De Bel gen en hun Britse compagnon stonden op het punt de Indiërs in een jacht te verschepen naar Groot-Brittannië. In de havens van Antwerpen, Zeebrugge en Oostende zijn de afgelopen jaren vele honderden illegalen opge pakt - Russen, Chinezen, Paki stani, Algerijnen en Roemenen - die probeerden in containers of op andere wijze naar Amerika, Canada of het Verenigd Konink rijk te vluchten. Een van de problemen is volgens de rijkswacht-officier dat elk land wel een regelgeving heeft om de illegale immigratie aan te pakken. „Maar er bestaat zelden een wetgeving om de illegale emigratie effectief te bestrij den," zegt Allaert. „De Roemenen die wij aantref fen in de containers in de ha vens, kun je hoogstens aanspre ken op het feit dat ze andermans eigendommen hebben bescha digd. Maar daarvoor kun je ze niet eens vasthouden. Sommigen zijn bovendien perfect legaal in België. Voor hen loopt hier een asielaanvraag, maar ze zullen desondanks blijven proberen weg te komen. Volgens majoor Allaert van de rijkswacht bestaat er in het bui- lijs Een routine-controle door de Belgische gendar merie onder jonge Brussel naren, De politie is onder meer op zoek naar illegale Noord-Afrikanen, fotoépa tenland veel interesse voor de projectmatige Belgische aanpak. „Alles draat om de vraag hoe het komt dat 95 procent van de asielzoekers op de een of andere manier illegaal het land binnen komen en hoe zij steeds de juiste deurbel weten te vinden." Om die reden is hij niet enthou siast over de Nederlandse vlie gende brigades, die achter de grenzen - 'vanuit de bosjes' - opereren. „Slechts vijf procent meldt zich immers aan de grens. De grenscontrole is slechts één factor. Je moet, zoals wij dat doen, je ook concentreren op de legale gemeenschappen in je land, die vaak hand en span diensten verlenen aan illegalen. Je moet je richten op de arbeids markt, het sociale systeem, dat zo lek is als een mandje. Als je daar allemaal niets aan doet, dan blijft dit inderdaad het be loofde land. Dan mag je je grens controles nog zo opvoeren, het blijft dan bij die vijf procent." Het Verdrag van Schengen, dat eind deze maand in werking treedt, bepaalt dat pascontroles aan de grenzen wegvallen. In- plaats daarvan wordt aan de buitengrenzen van de Schengen- landen gecontroleerd. Allaert ge looft niet dat Schengen het pro bleem van de mensensmokkel oplost. Een betere afstemming van het nationale asielbeleid zou volgens hem effectiever kunnen zijn. „Neem de schijnhuwelijken. Die kunnen we hier in België bestrij den met allerlei maatregelen en beperkingen. Maar dan ver plaatst het circuit zich gewoon, naar Portugal ofzo. En via Por tugal kunnen die mensen zich dan gewoon in België vestigen, aangezien er vrij verkeer is bin nen de EU." Volgens Allaert is de rijkswacht er niet op uit alleen de slachtof fers te pakken. „Wij jagen niet op illegalen, het gaat ons vooral om de mensen achter de netwer ken", zegt hij. „Die willen we strafrechtelijk en financieel tref fen." Het onderzoek van de cel men senhandel in samenwerkig met acht Belgische ministeries, spitst zich dan ook niet alleen toe op de smokkel. Onderzoek brengt ook andere illegale activiteiten of criminele feiten aan het licht: koppelbazerij, ontduiking van de sociale wetgeving, zwartwerk en witwaspraktijken. Wie zijn de smokkelaars? „De structuur van deze criminele or ganisaties is doorgaans dezelfde als bij drugs- en wapensmokkel. Zo wisten we op basis van een telefoontap in Nederland dat een lading zou verscheept worden via België naar Engeland. Iedereen dacht dat we drugs zouden aantreffen, aangezien het om een bekende organisatie ging. Het schip was eerder al gebruikt om drugs te vervoeren. Uiteindelijk in Engeland, waar de lading onderschept werd, troffen we zes illegale Indiërs aan." Allaert: „Die criminele organisa ties zijn in feite multinationals, die bedrijfseconomisch denken en dus diversifiëren. Op de Bel gische markt hebben zij een an der aanbod dan bijvoorbeeld in Nederland of Frankrijk. Verge lijk het maar met een onderne ming die komt investeren in Eu ropa. Daar wordt ook gekeken naar het de vraag, het aanbod op de arbeidsmarkt, eventuele sub sidies en noem maar op." De rijkswacht volgt in veel ge vallen het spoor terug tot in Afrika, Azië en Oost-Europa. Maar de uitwisseling van gege vens is niet altijd even simpel. België heeft onder meer een di plomaat die speciaal is belast met illegale immigratie en de wereld afreist om België te ver kopen als een onaantrekkelijk asielland. Allaert was zelf onlangs in de Punjab, waar hijzelf kon ervaren hoe moeilijk het is om de autori teiten ervan te overtuigen dat België niet langer het beloofde land is. Toch is dankzij deze aanpak het aantal illegalen uit India en Pakistan het afgelopen jaar gevoelig gedaald. De rijkswacht-officier maakt deel uit van een speciale werk groep van de VN, die zich bezig houdt met mensensmokkel en illegalen. Daarin zijn ook de lan den van herkomst vertegenwoor digd. Via uitwisseling van erva ringen wordt getracht den te vinden. „We moeten ons bewust ij van het feit dat de enige m van deze vorm van criminij de 'trafficant' is, dient aan de smokkel van ij len. Maar het is moeilijk| boodschap over te herkomstlanden zeggen ill allemaal onze schuld is. D<:| de deur wijd open zetten. Dl toch ridicuul." Allaert kent de oplossingtil Hij klinkt idealistisch aii| zegt dat de 1 evenson den van de mensen in het'| van herkomst verbeterd worden. Armoede is zeker van de oorzaken waarom iei vlucht. „Maar wij zijn zelf natuifl ook vragende partij," 1 laert. „Er is blijkbaar eenai( markt voor illegalen." Hijze pleiten voor een begeleide Ie keer, eventeel met een o en een zakcentje. „Het gaslj immers om mensen drugs die je na de vangst ij vernietigen." Eendrachtige Europese a gen de georganiseerde sensmokkel ziet hij nogniei morgen. De landen van i;| maken voorlopig alleen teraal afspraken. „Maar het| wel eens kunnen zijn gedwongen worden tot e l meenschappelijke aanpai niet ten onder te gaan," Allaert bezorgd. Van onze correspondent Mare de Koninck OOK OUDGEDIENDE waarnemers van de Ameri kaanse politiek hebben dit nog nooit meegemaakt. Zo vroeg als deze keer de ver kiezingsstrijd om het presi dentschap van de Verenigde Staten is begonnen, dat is nimmer vertoond. Bijna twee jaar voordat de nieuwe president moet aantre den en een vol jaar voordat de eerste voorverkiezing in de deelstaat New Hampshire zich zal voltrekken, hebben de kan didaten het startschot gegeven voor de slopende race. Althans, dat hebben de kandi daten van de Republikeinse Partij (de oppositie tegen presi dent Clinton en diens Democra tische Partij) gedaan. Of beter gezegd, de voorlopige kandida ten hebben dat gedaan.- Het is immers nog zo vroeg dag dat het veld Republikeinse gegadig den nog heel anders van samen stelling kan worden en dat tal van verdere onzekerheden de wedstrijd nog complete gedaan teverwisselingen kunnen geven. Zo kan er nog een onafhankelij ke derde partij of kandidaat opstaan en er kan zich nog binnen de Democratische Partij een rivaal van Clinton aandie nen. Niettemin maakt de verkie zingskoorts zich ruim halverwe ge deze eerste termijn van Clin ton meester van de Amerikaan se politiek en tekenen zich de contouren af van dat vierjaar lijkse stembusspektakel dat er altijd weer in slaagt de hele wereld tomeloos te boeien. Die eerste contouren doemden afgelopen weekeinde op in de sneeuw van het noordoostelijke New Hampshire, waar liefst ne gen Republikeinse 'hopefulls' de staat doorkruisten om handen van kiezers te drukken, stand punten in microfoons te roepen en warempel een eerste 'presi dentieel tv-debat' met elkaar te voeren. New Hampshire, waar maar net één miljoen mensen wonenis van levensbelang voor presi dentskandidaten, omdat tradi tioneel daar de eerste wordt gehouden van vijftig voorver kiezingen in evenveel Ameri kaanse deelstaten. Wie daar wint (20 februari 1996 is de datum), krijgt zoveel pu bliciteit dat de rest van de race een stuk gemakkelijker kan worden, mede omdat veel kapi taalkrachtige supporters pas dan de geldbuidel trekken voor de 'frontrunner'. Gewoonlijk beginnen kandida ten pas in het voorafgaande najaar naar New Hampshire te trekken. Maar ditmaal zijn ze er al een jaar tevoren op pad, kennelijk gretig gemaakt door de zwakke positie van Clinton en het gevoel dat deze bij de uiteindelijke presidentsverkie zing op 20 november volgend jaar gemakkelijk door een Re publikein te verslaan moet zijn. Bovendien is de volgorde van de komende, drie maanden in be slag nemende, serie van vijftig voorverkiezingen ('primaries') ditmaal dusdanig dat relatief vroeg in de race de beslissing kan vallen wie het binnen zijn (haar) partij gaat winnen. Dat komt omdat grote deelstaten die veel gewicht in de schaal leg gen, zoals Californië, Texas en Florida, meteen al in maart met hun primaries aan de beurt zijn. De negen Republikeinen die vanaf nu in New Hampshire hun electorale aantrekkelijk heid aan het testen zijn, zijn de senatoren Bob Dole (Kansas), Phil Gramm (Texas), Richard Lugar (Indiana) en Arlen Spec ter (Pennsylvania), de oud-mi nisters Lynn Martin (Arbeid) en Lamar Alexander (Onderwijs), politiek commentator Pat Buchanan, lid van het Huis van Afgevaardigden Robert Dorman (Californië) en oud-Reagan-ad- viseur Alan Keyes. Zij waren het die de afgelopen weken hun eigen voortreffelijk heden aanprezen en natuurlijk vooral, gegeven de rechtse poli tieke wind die door het land waait, met trots beklemtoonden hoe conservatief zij wel niet waren. „Ik ben nog conservatiever dan alle anderen bij elkaar," ver klaarde Phil Gramm. „Ik was altijd al conservatief en de meesten van mijn collega's zijn de laatste maanden pas gauw conservatief geworden," aldus Pat Buchanan. Bob Dole illus treerde zijn conservatisme, dat door veel partijgenoten niet ra dicaal genoeg gevonden wordt, met de stelling: „De enige ver antwoordelijkheid van de fede rale overheid is defensie. Voor de rest is ze overbodig." Lamar Alexander vond het een belangrijke deugd dat hij in Tennessee woont, terwijl de an deren in het gehate regerings- bolwerk Washington wonen en dus politieke insiders zijn waar het gewone volk niets van te verwachten heeft. En allemaal beloofden ze Ame rika te verlossen van alle vor men van 'positieve discrimina tie' van minderheden, een prak tijk die vooral de blanke Ameri- .kaanse mannen heeft verenigd in een soort boze activistische actiegroep van kiezers. Alleen Arlen Specter viel een beetje uit de rechtse toon, want hij was dan wel een 'fiscaal conservatief' maar hij is de eni ge Republikeinse kandidaat die vóór abortus-vrijheid is en dus 'niet de gevangene van christe lijk rechts'. Blijkens een enquête in New Hampshire is Bob Dole daar veruit de meest gewaardeerde Witte Huis-gegadigde. Maar Dole, die nu al voor de vierde Robert Dole foto afp Bill Clinton foto» maal in zijn loopbaan een gooi doet naar het hoogste ambt, vindt blijkbaar zelf dat hij zijn leeftijd tegen heeft. Hij zou al 73 zijn als hij zijn presidentschap begint. Daarom belooft hij maar één periode van vier jaar te zullen aanblij ven. „Daarmee krijgt het iets van binnenkomen, snel het kar wei klaren en weer weg wezen. Dat kan heel aantrekkelijk zijn." Merkwaardig is dat in dezelfde opiniepeiling iemand op de tweede plaats komt die hele maal geen kandidaat is en van wie zelfs niemand weet of hij Republikein of Democraat is: de zwarte voormalige militaire stafchef generaal Colin Powell. Dole zou Powell graag als kan didaat vice-president ('running mate') hebben, maar Powell zou ook nog zelfstandig - gaan 'runnen', mogelijk ooki onafhankelijke kandidaat. Ross Perot, de Texaanse iM" dair, speelt opnieuw niet gedachte. Overigens zal president CIU het gedoe in New HafflPj met enig genoegen hebben! degeslagen. Voor hem '8ev' lijker' Republikeinen zoals Quayle en Huis van digden-voorzitter Gingrich hebben al digd niet van de partij te zullen zijn. En van de tot nog toe over vende Republikeinse rival niemand een spectaculaire Als het bij dit veld blij't< J1 lijkt Clinton nog heel wat w der kansarm te worden oa huidige publieke waard^ suggereert. Lelystad/Utrecht - Flevo land ziet de komst van de VVD-top deze avond met gemengde gevoelens aan. Provinciale politici van alle gezindten lopen rond in het provinciehuis, waar in hei begin van de avonc VVD'ers - de feestvarkens - met een lantaarntje zijn te zoeken. „Jammer maar wel begrijpelijk dat landelijke politici deze ver kiezingen domineren," zegt de provinciale D66-leider in Flevo land zuur. Zijn provinciegenoot, Willem Keur, tegenwoordig WD-ka- merlid, is blij maar niet verbaasd over de winst van zijn partij. „Deze koers is vorig jaar al inge zet. Het schip met Bolkestein op de brug gaat een paar graden naar rechts." Volgens hem is het vooral de durf van de WD om klare taal te spreken, de oorzaak van het suc ces. „De tijd van wollige praat is voorbij. We weten weer te luiste ren naar de man in de straat, de kerk en de kroeg." Rond acht uur stapt De Overwin naar binnen. De van trots glim mende Bolkestein wacht slecht! een beschaafd applausje. Bij de WD geen gefluit en gestamp voet; de partij houdt het ingeto gen. Bolkesteins voorlichtei veegt diens colbert af, trekt dien! das recht en dan is het tijd voor de toespraak. Minister Voorhoeve kijkt toe Terwijl Bolkestein de aanwezi gen bezweert dat de uitslag geer invloed zal hebben op de verhou dingen in het kabinet, knik DE VVD-ZEGE bij de statenverl kestein. Nooit eerder heeft een pel gedrukt op een verkiezing! de VVD in de Tweede Kamer da resultaat een zege die de VVD één klap tot de grootste politil maakt. Bolkestein liet zich de zege op nen. Hij gaf te kennen de verhoi willen verstoren, maar liettevei treden niet zal veranderen. Daf aftasten van de grens tussen zijn eigen partij deelneemt, en 1 Dat houdt in dat de veerkrach' malen op de proef zal worder ringsdrang van de verliezers Pi De gisteravond gedane belofte niet al te serieus worden genoi De ruk naar rechts van de Ned of gisteren. De PvdA krijgt het minder goed verkocht, ook al pragmatisch op. Hun 'real-poli eigen achterban wendt zich va zers geloven niet in een anden De ras-politicus Bolkestein he buit. Vanaf het aantreden va steeds meer ontwikkeld tot de hjkheid van Nederland. Hij he pulistische-demagogische mie De manier waarop hij het prob len oplossen, spreekt veel Ne 9'ng en alle asielzoekers zijn s moeten ze - aldus Bolkestein ze gevaarlijke stellingen voedl Het asielzoekersprobleem kan worden aangepakt. Bolkestei van de asielzoekers heel oppe troebel water en heeft zelfs g< dragen. Dat zal de komende i neeft de VVD de verkiezingsw DE OVERHEERSENDE ROL va verkiezingen voor de Provinc waarde dje moet worden toe staten zijn onbekend en onbi ers zegt iets van provinciale i btici versterken dat beeld. Zij, nnki9en de te kiezen statei onbekendheid. farLbeLe,id.srnatig is Den Ha van k-' tlentallen jaren wo on b'nn®nlands bestuur war rioo ?cbaakbord heen en \a 70u' ™nder provincies, stad Dit geïnteresseerde burc *bl"et g°kt weer op de b- toekn t^oge,'ike liid moet c°®ko™bge ro! en de bevoec moeten i rt zu,len mo1 Dat i! n Vu,rkopen- Ze doen v De nrn ,en Widens de w, kwaamVlnC1? overheden dr waam verricht. -wo0rfestciif,ervan vijftig WachUn 'na a s een positii Wanni g nog negatiever w ze ftipp .provincies de za aan de ondergang va

de Stem | 1995 | | pagina 2