ËCENDE ANS, WIND!" SUNK JU NOG? soneel *erop. ersoneel Revolutie in het museum re Nachtmars clubs Zuidwesthoek: 100,75 of 50 kilometer •99 Proef ;n ïrtrouwen, >ESER DAN JE DENKT. SIRE antrekkelijke int Personeel op weg. c O -C u en E en uzv bereik! 1995 rs n at e- n d et 3 5 rt, e- f- Bij 791 beschikking Van maart 1995 is het na,J| gende faillissement- nt GEHEVEN WEGPv,: GEBREK AAN BATEN Associated Surveys i„. 1 national B.V., kantn0' houdende te Oosterhom Heuvel 7. UitgeSr,rni. d.d. 13 oktober 1993 j?' rator was mr. R p j,. Rijppaert te Oosterh, (F168/93). 'out IYOUPVAN't Hek ZORGERS M/V^]| staat van 13 tot en 5 DE KRANT NERGENS. ling mot c!c- Stichting deele Peciame met 17 maart in een inmiddels uitver kochte Kring in Roosendaal met zijn adembenemende en energieke solo show Spelen met je leven. De derde Avond der Accordeons speelt zich af op za terdag in de Plus etage in Baarle-Nas- sau. Er wordt opge treden door de vir tuozen Philippe Thuriot enAlexei Levin I Een Prokofiev- programma wordt zaterdag ten geho re gebracht in schouwburg De Kring te Roosendaal door het Koninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaande ren. Het Texaanse trio Teddy Morgan The Sevilles treedt zaterdag op in Por- gy Bess in Terneu- zen. 'Je bent moe, maar blij moe' Even maar zitten we te dubben. Zullen we wél, geheel tegen de gewoonte in.... of zullen we niet. Weet je wat, we doen het gewoon, zo zwaar waren die lunchgerechtjes niet. We gingen voor een lichte lunch, maar besluiten toch iets na te ne men. Gelukkig maar. Anders zouden we niet hebben geweten wat we ons nu wél hebben ingeprent, namelijk dat we hier komend voorjaar en/of zomer nog vaker zullen komen. Voor ijs en aanver wante zoetigheid. Wim Bakker uit Dinteloord is 38, maar al veteraan. Hij mar cheerde eens 200 kilometer door de Pyreneeën en heeft na ruim twintig jaar wandelsport dui zenden kilometers in de benen. Een ideale gids voor de nacht mars die tien wandelsportclubs uit de Zuidwesthoek zaterdag houden, over 100, 75 of 50 kilo meter. Dat gebeurt alweer voor het derde achtereenvolgende jaar. Zulke lange marsen zijn er in Nederland hooguit tien per jaar. Wim Bakker liep de eerste twee keer de 100 kilometer en neemt ons nu bij de hand. Door Jan Jansen 1600 UUR, Roosendaal, voor wie honderd kilometer wil wandelen, valt nu het start schot. Welgemoed marcheren de deelne mers richting Hoeven, Oudenbosch, Ze venbergen, het eerste traject van 25 kilo meter. 117 mensen waagden het er vorig jaar op, dertig sloten later aan in Zeven bergen voor de 75 kilometer en nog eens dertig in Steenbergen, startpunt voor de 5 0-kilometer-lopers Wim Bakker hoopt dit jaar op meer, maar weet dat de organisatie put uit een kleine fanatieke groep. „Mensen die zulke trajecten opzoeken, wonen verspreid door het hele land. Die kun je wel verslaafd noemen. Bijvoor beeld: ze betalen gerust een jaar van tevo ren om eem volgende keer weer mee te kunnen doen." „Wat de kick ervan is?" Hij aarzelt geen moment. „Het is mooi. Zoals je een gebied bekijkt als je wandelt, zo bekijk je het normaal nooit. En de onderlinge contac ten zijn geweldig. Vorig jaar ben ik een eind opgelopen met Kruimeltje, een Belg van 70, de oudste deelnemer toen. Fantas tische man." Maar bijpraten kun je toch ook in de kroeg? Wim Bakker huivert; streng: „Nee, dat kan niet in de kroeg." Verzorging Maar een beetje bizarre inspanning is het wel, toch? „Welnee, je zegt ook niet: ik ga nu 100 kilometer lopen, maar je ziet stuk ken van 25 kilometer voor je. Je wordt on derweg volledig verzorgd, dan ga je gerus ter van start. Als je eraan begint, ben je fit. Het is nog daglicht. De eerste tien kilo meter heb je volop bij te kletsen met men sen die je een tijd niet hebt gezien. De lucht verandert, het gaat schemeren, het wordt avond, je loopt langs mooie plekken met een geschiedenis. Daar heb je alle maal oog voor. Als je echt wandelt, kijk je om je heen. Je hoort de vogels, ziet de ster ren, je komt tijd te kort." Kilometer 25, Zevenbergen, broodmaal tijd. Tussen 20 en 20.30 uur starten die van 75 kilometer. Beetje watjes natuurlijk. Rust- en verzorgingspunten zijn cruciaal. Wim Bakker kijkt erbij alsof-ie wegzakt in de zaligste fauteuil. Tussen Zeven- en Steenbergen ligt de Oudé Prinslandse pol der en ook daar is een verzorgingspunt in gericht. „Even lekker binnen zitten, even bijkomen, wat eten, drinken, rusten, an dere sokken aantrekken..." Hij zegt het in twee woorden: 'Heeer-luk'. Om de zeven tot tien kilometer zijn er zul ke posten. Daartussen pendelt ook voort durend de tassenpost heen en weer. Wan delaars kunnen één tas meegeven, waarin alles wat ze onderweg nodig denken te hebben. Schone sokken, andere schoenen, een dikkere trui, isostar. „Voor alles wordt gezorgd, eten, EHBO, massage, maar je hebt mensen die zelf van alles meesjou wen." Om alles in goede banen te leiden, zijn 35 vrijwilligers ingeschakeld. En tevoren is de politie gewaarschuwd waar de stoet passeert. Er zijn op nachtmarsen wel eens ongelukken gebeurd; daarom zijn reflec terende jacks voorschrift. De tijdsverschillen tussen de wandelaars worden onderweg steeds groter. Dat loopt op tot uren in de laatste etappe. Dan zie je op je post in Wouw de eerste wandelaar aankomen en dan heb je kans dat je vier uur moet blijven zitten voor de laatste langskomt, gevolgd door de bezemwagen. Kilometer 50, Steenbergen, middernacht. Het gros is op de helft, maar voor een klei ne groep is dit het startpunt. Van Wim Bakker geen kwaad woord. „Wij wandelen zelf al 23 jaar, dan weet je wat er te koop is. Maar je hebt altijd men sen die slecht voorbereid starten, onge traind zelfs proberen 100 kilometer te lo pen. Je moet je koppie er ook bij houden, en een beetje de vorm van de dag hebben, dat is niet te voorspellen. En het weer speelt natuurlijk een rol, al ligt dat voor iedereen anders. De een wil de zon op zijn rug, de ander loopt het beste in de regen." En de leeftijd gaat ook tellen. Broekies moeten niet denken dat ze zo'n nachtmars wel even kunnen doen. „De gemiddelde leeftijd van de deelnemers is 40 jaar. We tenschappelijk is bewezen, en zo ervaren mensen het ook, dat je tussen 40 en 48 jaar de beste prestaties levert op de lange af standen. Dan heb je de beste conditie, ook mentaal, voor dit soort prestaties." Slaap Slapen doe je niet, of het moet eens gesto len half uurtje zijn, bijvoorbeeld in Oud- Vossemeer, rustpunt waar de tocht van Steenbergen via Lepelstraat heengaat. Het is nu hartstikke nacht. „Als je slaap krijgt, daalt je wandeltempo direct met vijftig procent." Onderweg noteren de vrijwilligers op elke post de deelnemers. Mocht er eens iemand ontbreken die in slaap en in de sloot is gesukkeld, dan rukt prompt een auto van de organisatie uit. Samen uit, samen thuis. In het donker zie je Halsteren, de wal, de bossen opdoemen. „De nacht is geweldig als je er oog voor hebt. Hoeveel er verandert, de luchten, de maan, de sterren, andere vogels dan over dag, de silhouetten van bomen. En dan ga je op een bepaald moment denken aan het daglicht. Je hebt geen klok, maar weet dat het eraan komt. Dat die Zon opkomt, die gloed, vogels die zingen, een haan die kraait. Je bent je begrip van tijd kwijt." „Een buitje regen is geen probleem. Nat tot op je huid word je maar een keer per jaar. Trek niet te gauw regenkleding aan, want je gaat zweten. Dus laat je zelf liever wat nat regenen en trek bij de volgende post droge kleren aan." Kilometer 75, Bergen op Zoom. Ochtend gloren. Ontbijt! „Vriendelijke mensen, even rusten. Wil je nog koffie, wil je nog thee, lekker ontbij ten. En dan ga je weer op pad. Het begint taai te worden, je krijgt slaap. Een kilo meter wordt twee kilometer. Dan komt de organisatie langs, ze kletsen effe tegen ja aan, minuutje of tien. Dan ben je over je slaap heen. Je kunt weer verder.." Bergen op Zoom, Wouw, Kruisland, Roos endaal. Ergens tussen 1000 en 1400 uur passeer je de finish, 22 uur gewandeld! „Altijd weer ben je blij dat je het hebt ge fikst. Ik heb het weer gedaan! Je bent moe, natuurlijk, maar dat is niet erg, want je bent blij moe." Wim Bakker loopt dit jaar niet mee, hij moet organiseren.. De collega tegenover me aan het tafeltje smult van zijn flensjes met vanille-ijs en sinaasappelsaus, gepresenteerd op een zwart bord, met poedersuiker bestoven. Ik krijg ook een stukje, en in derdaad; heerlijk. Dat mag er zijn, voör 9,50. Nou mocht ik toch al niet mopperen, verwend als ik was met drie soesjes, gevuld met bollen vanille-ijs, omringd door kloeke mop pen slagroom en overgoten met chocoladesaus 6,50). Zoet? Ze ker, maar net niet vies-zoet. Veel? Erg veel. Zwaar? Ook al. En vooral: lekker. Dat zijn nog eens toeten. We lunchen in brasserie cajé Beecker Wetselaareen ruim opge zette zaak aan de Grote Markt in Breda, letterlijk naast de Grote Kerk. Maar. toch niet zo ruim dat je deze vrijdag omstreeks het middaguur je plaats voor het kiezen hebt; integendeel, we kunnen pas een tafeltje krijgen nadat we ons eerst even aan de toog heb ben gezet. De sfeer is uitermate informeel, op het rommelige af. Dat heeft een zekere gezelligheid. Maar erg warm is het er niet. Met het open en dicht gaan van de deur, wat nog al eens gebeurt, bedreigt geregeld een koude zucht ons gevoel van behaaglijkheid. Het verstrekte lunchkaartje draagt bij aan de sfeer van rommelig heid. Het bestaat uit een in plastic verpakt kaftje, met daarin ge niet de eenvoudige papieren kaart. Nou ja, het was ooit geniet, aan de gaatjes te zien. Troost vinden we in de gedachte dat het gaat om wat er op staat. Dat oogt allemaal betrekkelijk alledaags, maar hoeft daarom niet minder lekker te zijn. Voor de overbuurman wordt het tagliatelli verde met bospaddestoelen 13,50). Dat is, blijkt even later, een overzichtelijk schaaltje groène deegwaar met veel bruin gewor den room en vooral (bos?)champignons. Hij mompelt nog iets over stukjes paprika waarvan de smaak zou botsen met die van de pad destoelen, maar zit lekker te smullen. Mijn salade nigoise 12,50) bestaat uit een bordje met twee soor ten sla, stukjes komkommer, ei en tomaat in plakjes, enige gevul de groene olijven en een kwak tonijnsalade. Best lekker doch aan de schrale kant, zo zonder pittige dressing, zoute ansjovisjes, zwarte olijven, om maar eens iets te noemen. Vers stokbrood krij gen we royaal. Voor de lunch zullen we hier al met al niet te vaak meer terugke ren. Naar een dessert op het terras kijken we echter nu al uit. PO Brasserie café Beecker Wetselaar, Grote Markt 45/49 Breda. Dagelijks geopend van 10.00 tot 01.00 uur. Zondag van 12.00 tot 01.00 uur. Keu ken geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Op zondag van 12.00 tot 22.00 uur. 076-236911 c CU Q. CU c c CU 4— GO c D CU VT Dl C 0 1 "O u L. (D Q. Kunsthistorica Noortje Heijboer, vertegenwoordigster van de Gallery Guides: "iet de draagbare cd-rom's zijn onbeperkt. ,De mogelijkheden FOTO LUC PEETERS Door Ellen Frugte Antwerpen - Sinds kort be staat er een publieksbegelei dingssysteem voor musea met draagbare cd-rom's; de Gallery Guides. De muséumbezoeker toetst een nummer in op een apparaatje dat hij om zijn hals draagt en via een koptelefoon beluistert hij de informatie over het kunstvoorwerp dat hij bekijkt. De mogelijkheden met dit infor matiesysteem zijn onbeperkt, want er past niet minder dan driehonderd uur geluidsopname op een CD-ROM-schijf. Het Rijksmuseum in Amsterdam neemt de Gallery Guides op 28 april in gebruik voor zijn vaste collectie, het Mauritshuis in Den Haag volgt in juni. Op 1 maart was het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen (KMSKA) het eerste museum in Europa dat zijn bezoe kers de zalen in stuurde met Gal lery Guides. Ongeveer tweehon derd schilderijen en beeldhouw werken dragen een nummer, evenals de zalen van het monu mentale museum. Toetst je bij voorbeeld het nummer in dat op de 'deurpost' staat van de eerste grote zaal die je betreedt, dan roept een zeventiende eeuws mu ziekje de juiste sfeer op en vertelt een vrouwestem dat dit de centra le Rubenszaal is, speciaal ge maakt voor reusachtige werken van de schilder Pieter Paul Ru bens. Na hooguit drie minuten is de uitleg afgerond. De vertegenwoordigster van de Gallery Guides, Noortje Heijboer van het Londense bedrijf ACT (Arts, Communication and Tech nology), is die eerste maart druk in de weer in het KMSKA, om de laatste controles van de 112 appa raatjes te doen. „Om de drie maanden vindt er een up-date plaats," vertelt zij. „Er worden dan telkens kunstwerken bijge voegd. Bovendien wil het KMSKA de volgende versie van een rondleiding voorzien en naast het Nederlands, Frans en Engels de Duitse taal op de Gallery Gui des invoeren. Wat ik een ontzet tend leuk idee vind van dit mu seum, is dat het ook een rondlei ding voor kinderen maakt voor de cd-rom." Boven de rij genummerde knopjes op de apparaatjes staan bobbel tjes in de kunststof. „Is je dat op gevallen?," vraagt Heijboer. „De nummers staan er in braille, zodat slechtziende mensen de Gallery Guide ook kunnen gebruiken. De grote schilderijen van bijvoor beeld Rubens kunnen zij best be kijken, al zien zij alleen de grote, gekleurde vlakken. ACT ontwik kelt ook voor dove mensen een systeem; zij zullen op het scherm pje de teksten kunnen lezen." Het bedrijf waar ACT een doch teronderneming van is, heeft al meer revolutionaire high-tech uitvindingen op de markt ge bracht. Translators bijvoorbeeld, apparaatjes ter grootte van bal pennen met een schermpje; de ge bruiker toetst een woord in in zijn eigen taal, toetst op de gewenste taal en op het schermpje ver schijnt het vertaalde woord en spreekt dat woord eventueel zelfs uit. Ook het auto-navigatisysteem komt van dit bedrijf. „Twee jaar geleden is het plan ge rezen voor een publieksbegelei dingssysteem op CD-ROM," ver telt Noortje Heijboer die als kunsthistorica tijdelijk'door ACT in dienst is genomen. „Er beston den al rondleidingen op cassette en op cd, maar de capaciteit daar van, drie uur, was een bezwaar. Bovendien konden grote musea daar niet goed mee uit de voeten omdat die systemen eentalig zijn. Een stel ingenieurs heeft dit CD- ROM systeem apart voor musea ontwikkeld en de capaciteit is bijna ongelimiteerd." Tot en met februari gebruikte het Rijksmuseum Gallery Guides voor de tentoonstelling 'Gebed in Schoonheid'. „Het Rijksmuseum wist niet goed hoe ze de informa tievoorziening moest oplossen, want lappen tekst naast de kleine regligieuze voorwerpen, dat is geen gezicht," zegt Heijboer. „Die tentoonstelling is een enorm suc ces geworden. Gemiddeld bleven de bezoekers twee uur de tentoon stelling bekijken: idioot lang voor slechts 44 voorwerpen. De reac ties heel enthousiast. Veel mensen zijn auditief ingesteld en het ge lijktijdig bekijken van een object en beluisteren van informatie ver hoogt de concentratie." Noortje Heijboer reist de hele we reld rond als vertegenwoordigster van de Gallery Guides. Musea in de Verenigde Staten zijn vanaf ja nuari van dit jaar begonnen met de CD-ROMS, in Europa nemen ook musea in Groot -Brittannie, Ierland en Italië (het Vaticaan) het systeem in gebruik en in vanaf de zomer zaaien de Gallery Guides uit over Australië. De kunsthistorica: „Voor mij zijn de Gallery Guides een groot edu catief ideaal. Mensen worden op bepaalde aspecten van bijvoor beeld schilderijen gewezen, waar door zij ook bij het bekijken van andere schilderijen op die dingen gaan letten."

de Stem | 1995 | | pagina 29