9 NAC kiest voor harde hand Henk Kraaijenhof: buitenbeentje of supergenie? mm Rijsbergen grote onbekende voor spelers NAC Havik Rijsbergen passeert dralende Duitser Neumann I ft kan weinig van hem zeg- Wl constateerde Geert Brusse- If Want ik ken hem helemaal Iniet' Hij draait een jaar mee en Koet het leuk in Volendam. Ik pa "e huur/Te koop Te Huur Te Koop Van der Sande Makelaardij O.G. 58 50. 01146 - 18 41. de dagcreme ende reme SPORTNIEUWS KORT Nebiolo wil Christie ompraten Nederlandse trainer gewild door toppers in atletiekwereld T 1995 „.„onze verslaggever i - De spelers van NAC Ireageegistermiddag af wachtend op de aanstaande IfLt van Wim Rijsbergen. Niemand kent hem echt goed, Laar zijn status als ex-inter national spreekt voor leder- I een in zijn voordeel. 15; *Zolang de voorraad strekt Bedrijfsruimte Huggies Pull-Ups div. soorten Q QQ WjWV W:31i O. 10?fl0 tcreme -| ^19 vind het enorm positief dat NAC weer met een voormalige top- voetballer in zee is gegaan. En gezien wat er op de trainer- smarkt beschikbaar is, vind ik Rijsbergen geen verkeerde keus. Met Neumann zou ik ook heel tevreden geweest zijn. Ik ben erg blij dat het geen type als Kor- bach of Berger is geworden. Die zouden niet gepast hebben in een periode na Spelbos. NAC is een club die gewoon uit de betere trainers kan kiezen. Waarom? Omdat Breda misschien wel de enige stad in Nederland is, waar voetbal onderdeel is van het da gelijks leven." Aanvoerder Ton Lokhoff vindt Rijsbergen een logische opvolger van Spelbos. „Hij heeft veel er varing en heeft op een heel hoog niveau gespeeld. Daar ben ik blij mee. Hij was een degelijke voor stopper, keihard en met weinig tierelantijntjes. Als trainer ken ik hem niet. Ik herinner me wel dat hij Volendam vorig jaar wel erg verdedigend heeft laten spe len. Maar NAC heeft een eigen identiteit, hier moet aangevallen worden. Dat zal Rijsbergen best weten." Peter Remie heeft weieens tegen Rijsbergen gespeeld, toen die nog bij FC Utrecht voetbalde. „Maar ik herinner me niets van hem. Het schijnt een harde ge weest te zijn en als trainer moet hij ook hard zijn, heb ik begre pen. Uit Volendam komen posi tieve berichten. We zien wel." Ook John Karelse waagde zich niet aan een oordeel. „Iemand die je niet kent, beoordeel je ook niet. Wat-ie bij Volendam heeft gedaan, ziet er goed uit. Hij heeft ze vorig jaar voor degrada tie behoed. Zijn kop ken ik wel, die kon je namelijk sparen voor het WK van '78, net als de koppen van die andere spelers trouwens. Ik herinner me hem als een keiharde speler." Dick van Burik gelooft in een goede keus van NAC. „Hij heeft bewezen dat-ie goed is. Hij komt ook zo op me over. Volgens mij is hij een type als Spelbos, maar dan nog harder. Hij lijkt me eerlijk en emotioneel. Ik ben wel blij met hem, maar Neumann had ik ook prima gevonden." ntoorunits van ca 100 m2 met hoog- iringsniveau, gelegen te Etten-Leur n en A58 Breda-Roosendaal. if 265.000,- VON ex. BTW prijs 26.500,- p.j. ex.BTW nkelruimte op A1 -locatie in het losterhout. prijs 80.000,- p.j. ex.BTW >ning met acterliggende bedrijfsruimte^ -Leur. coopopties zijn bespreekbaar. raagprijs 415.000,- k.k. Ihelminastraat 9, 4818 SB Breda. 076-147453. Fax: 076-200296. |p00r Chris van Nijnatten eda - Niet Neumann, wel Rijsbergen. Niet helemaal leen verrassing, wel een late wending. Bij NAC is men op het laatste moment gezwicht voor de harde hand van (Vim Rijsbergen. Niet alleen de tijd sprak dus in L nadeel van Vitesse-coach Herbert Neumann. Ook zijn aan- Lk werd uiteindelijk als iets te ïachtaardig beoordeeld. Het in terview dat Wim Rijsbergen on langs ter gelegenheid van zijn tajarig trainersjubileum gaf, jwam precies op tijd. Met een gerookte paling tussen zijn tan- gaf hij messcherpe state ments af, relativeerde en passant het kroonprinsschap ran Spelbos en predikte een no tonsense-aanpak als zaligma kend credo. Er zijn reclamebu reaus die het slechter aanpak ken. Rijsbergen trad met zijn teksten ju de publiciteit, toen de head hunters van NAC al in gesprek (jaren met Neumann. De Duitser lias eerste keus. Maar toen hij laximale bedenktijd bedong, lichtten Martien Vreijsen en Jo- nPeek hun vizier op Volendam, jwaar Rijsbergen zich in de buurt [van manager Jan Brouwer steeds ninder op zijn gemak voelde en Jen flirt was aangegaan met Êparta „Iedere betrokkene is [van alle gesprekken op de hoog- Jgeweest," zei Peek gisteren, en Éoelde op zichzelf, Vreijsen, Neumann en Rijsbergen. Er Berd dus geen spelletje gespeeld, fiteindelijk, nadat maandag de jeheerraad van NAC was bijge- Iraat, hakte men gisteren in Breda de knoop door. Tot op lichting van Rijsbergen. „Er pest snel duidelijkheid zijn, er mag niet de geringste indruk ontstaan, dat mijn werk pij Volendam lijdt onder de on- arhandelingen," aldus de nieu we NAC-trainer. „Mijn vijanden lij Volendam slapen namelijk [ooit," voegde hij er min of meer iptisch aan toe. Hij beloofde fch te gaan verdiepen in de waliteit van de selectie van lAC. Dat is wel zo handig, want Tt moet binnenkort over de aflo pende contracten van Koumans, Wilnis, Gerritsen, Lammers, Brood, Lieftink, Smit, Persoon en Arnold gesproken worden. Bovendien maakt Lokhoff dezer dagen bekend, dat hij nog een jaartje langer door wil gaan als actief speler. „Hij is positief over onze spelersgroep," wist Peek gisteren al. Waar NAC en Rijsbergen het laatst eenstemmigheid over be reikten, was de duur van de verbintenis en een clausule waarin vastgelegd zou worden dat Rijsbergen weg kon bij posi tieverbetering. „Aan zo'n clau sule beginnen we dus niet meer," zei Peek, die leergeld heeft be taald met het contract van Spel bos, dat wel zo'n clausule bevat te. „Het contract met Rijsbergen is een keihard contract, waar niemand onderuit kan. Zonder die clausule wilde Rijsbergen geen optie voor een derde jaar, nou, oké." Peek vertelde dat Neumann gis teren pas op de hoogte is ge bracht van de deal met Rijsber gen. De Duitser ging nog net niet zover die overeenkomst te be treuren. „Het is mijn eigen keus geweest zoveel bedenktijd te ne men. Ik heb wat oudere vrien den, noem het adviseurs. Ze zei den me niet al begin maart te tekenen voor een club. Ik heb dat advies opgevolgd en de tijd zal leren of dat verkeerd is ge weest, Ik was graag naar NAC gegaan, in Nederland was dat de beste club geweest die ik kon hebben. Vreijsen heeft de zaak correct gespeeld, maar ik vind het jammer dat het zo gegaan is. Ik had best gewild, maar niet nu al." Volgens Peek waren beide kan didaten acceptabel. „En ik ge loof dat als Werder Bremen niet eerst om de hoek was gekomen voor Neumann, hij al in een veel i Wim Rijsbergen; messcherpe statements met een gerookte paling tussen zijn tanden. FOTO MARTIN MOOU eerder stadium had getekend voor ons." In dat geval hadden de directeur en zijn voorzitter mogelijk spijt gekregen, want nu zei Peek: „We denken unaniem dat Rijsbergen beter bij onze spelersgroep past dan Neumann. Rijsbergen is een man van 'wie niet horen wil, moet voelen' en Neumann laat meer aan het ei gen initiatief over." Die laatste instelling acht Peek gevaarlijk in Breda. „Ook Spel bos is weieens beschaamd in zijn vertrouwen in de professionele instelling van onze spelers." Spelbos bleek namelijk aan het begin van dit seizoen minder een hardliner te zijn dan voorheen. Om een of andere reden bleek de Yellow Army niet die eenheid te vormen, zoals dat vorige compe titie het geval was. Inmiddels gaat het alweer beter, maar tot voor kort had men in het veld niet zo veel voor elkaar over. „Dat klopt wel," beaamde giste ren Lokhoff, „daar is in de groep ook over gesproken. Het goede debuut in de eredivi sie dreigde de selectie van NAC uit balans te brengen. Met name de dominantie binnen en buiten het veld van het 'supertrio' Van Hooijdonk-Remie-Lokhoff leek voor een belangrijk deel der ove rigen mentaal maar moeilijk te torsen. Spelbos werd over die gang van zaken aangesproken, maar bij hem telt de 'wet van de jungle' zwaarder dan het school meesterachtige ingrijpen van bo venaf. Pas na het op de tribune alom betreurde vertrek van Van Hooijdonk kwam het gistende groepsproces wat tot bedaren. De waterdragers binnen de spe lersgroep vreesden even voor een marionet van de leidende kaste bij NAC als nieuwe coach. Daar lijkt met het aanstellen van Rijs bergen geen sprake van. De da gelijkse leiding koos, wat wijzer geworden, weloverwogen alsnog voor een regelrechte havik. Die keus kostte de kop van virtueel Spelbos-opvolger Neumann. Maar de 'enige goeie Duitser', zo noemt de kleine, maar fanatieke Vitesse-aanhang hem, wordt vrijwel zeker beschaafd en kun dig genoeg bevonden voor een interessante vacature elders. Neumann mag dan reppen van oudere adviseurs, maar de hint van een woordvoerder van AS Monaco om nog nergens te teke nen, zal voor hem minstens zo zwaar gewogen hebben. Tachtig Maleisische voetballers geschorst Kuala Lumpur - De tuchtcommissie van de Maleisische voetbal bond heeft tachtig spelers geschorst voor het komende seizoen. Zij waren betrokken in het grootste omkoopschandaal in de historie van het voetbal. De politie ondervroeg ongeveer 120 spelers, een derde van het totale aantal profs. Het elftal van Singapore, dat vorig seizoen de titel en de beker veroverde, heeft zich uit de competitie teruggetrokken. 46 spelers zijn vrijgesproken, 22 spelers worden verbannen naar afgelegen oorden in Maleisië. Kaarten Nederland-Malta te koop bij NAC Zeist - Voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Malta (29 maart in De Kuip in Rotterdam) zijn tot en met 25 maart kaarten verkrijgbaar aan de kassa van negen stadions: Feyenoord, Ajax, FC Groningen, SC Heerenveen, NAC, PSV, FC Utrecht, VW en Willem II. Geen punten voor afdaling Aspen Oberhofen - De internationale skibond heeft de afdaling in Aspen, een wedstrijd voor de wereldbeker, officieel geschrapt. De race wordt nu zaterdag op de olympische piste van het Noorse Kvitfjell gehouden. Dat betekent dat twee afdalingen op één dag worden gehouden. Esnaider (Zaragoza) moet zes dagen zitten Huesca - Spits Juan Eduardo Esnaider van Real Zaragoza is niet alleen in het veld agressief, maar ook daarbuiten. De Argentijn, die in zijn carrière al veertien rode kaarten kreeg, is voorwaardelijk veroordeeld tot zes dagen cel en een boete van 25.000 peseta's. De rechtbank van Huesca achtte de aanvaller schuldig aan het toedienen van lichamelijk letsel aan een barbezoeker. Vierde etappe Parijs-Nice afgelast Riom-es-Montagnes - De vierde etappe van Parijs-Nice, een rit over 163 kilometer van Clermont-Ferrand naar Chalvignac, is gisteren na 101 kilometer bij het plaatsje Riom-es-Montagnes afgelast vanwege hevige sneeuwstormen. De Duitser Erik Zabel bracht gisteren de eerste etappe van de Tirreno-Adriatico, een rit over 174 kilometer van San Giuseppe Vesuviano naar Pompei', op zijn naam. Uitslag eerste etappe: 1. Zabel (Dui) 174 km. in 4.32.17, 2. Citterio (Ita), 3. Fontanelli (Ita), 4. Steels (Bel), 5. Minali (Ita), 6. Van der Poel (Ned), 7. Svorada (Slw), 8. Michaelsen (Den), 9. Bellini (Ita), 10. Baffi (Ita), 11. Skibby (Den), 12. Manzoni (Ita), 13. Gontsjenkov (Oek), 14. Etxebarria (Spa), 15. Abdoesjaparov (Oez), 25. Knaven, 32. Van Bon, 48. Boogerd, 63. Dekker, 91. Breukink, 118. Maassen, 148. Voskamp 0.53» 149. Den Bakker, 163. Rooks 2.07, 176. en laatste Theunisse 10.29. Algemeen klassement: 1. Zabel 4.32.12, 2. Citterio 0.02, 3. Fontanelli 0.04, 4. Steels 0.05, 5. Minali, 6. Van der Poel, 7. Svorada, 8. Michaelsen, 9. Bellini, 10. Baffi, 11. Skibby, 12. Manzoni, 13. Gontsjen kov, 14. Etxebarria, 15. Abdoesjaparov, 25. Knaven, 32. Van Bon, 48. Boogerd, 6*3. Dekker, 91. Breukink, 118. Maassen, 130. Rooks, 150. Voskamp 0.58, 151. Den Bakker, 176. en laatste Theunisse 10.34. (Rooks kreeg later de tijd van het eerste peloton toegewezen). Lokeren beschuldigd van omkoping Tongeren - Het bestuur van de Belgische tweedeklasser Tonge ren heeft bij de Belgische voetbalbond een klacht ingediend tegen Lokeren wegens poging tot omkoping. Vóór de op 18 februari gespeelde wedstrijd Tongeren - Lokeren heeft volgens bestuursleden van de thuisclub een vertegenwoor diger van Lokeren twee spelers van Tongeren benaderd om mee te werken aan een overwinning van Lokeren. Doelman Thijs en verdediger Bijloos zouden echter hebben geweigerd op het aanbod in te gaan. Barcelona (anp) - Primo Nebiolo gaat zich inspannen om Linford Christie toch te laten deelnemen aan de wereldkampioenschappen indoor-atletiek, die morgen in Barcelona beginnen. De voorzitter van de internationale atletiekfederatie (IAAF) wil de olympisch- en wereldkampioen 100 meter ompraten. Christie zei zondag na een wedstrijd in het Duitse Sindelfingen, dat hij niet in Barcelona wil lopen. Het buitenseizoen vindt de 34-jarige Brit belangrijker. De Kenyaanse bond kan het verzoek van de wereldfederatie Kiptanui alsnog in te schrijven, niet inwilligen. De IAAF had de wereldrecordhouder op de 3000 meter (indoor, open en steeple) graag aan het deelnemersveld toegevoegd. Noureddine Morceli heeft zich ook afgemeld voor het WK. De moslim heeft een maand gevast, de ramadan eindigde donderdag in Algerije, en voelt zich niet fit genoeg. Advertentie fle,c^Jö5 I 1.3.95 tfm 14^,/ zolang de voorra® ol.x* Prijswijzigingenvoo? - I Door Frank van Geloven I Barcelona - Henk Kraaijen- hof kan nog altijd genieten van de sprintexplosies van de voor het leven 'besmette' I Ben Johnson. In Rome (WK, 11987) en Seoul (Olympische j Spelen, 1988) had de Cana- idees de wereld aan zijn voe- I ten met twee onwaarschijn- I lijke wereldrecords (9,87 en 19.83 seconden). Tot de bijl jviel in Zuid-Korea. Johnson I struikelde over het hor- I woon-preparaat stanozolol, waarvan sporen in zijn urine I werden aangetroffen. |be Nederlandse atletiekgoeroe ^gelooft nog altijd in de - halve - (onschuld van Johnson. „Want |®e jongen werd zo goed bege- I™ Die mensen wisten echt Kr iWaar ze mee bezig waren, jdd kan bijna niet dat hij posi- L ^as in Seoul, want in dat Roval was 'ie van z'n lang zal n leven niet van start gegaan, povendien is Johnson in Seoul pepakt op stanozolol, terwijl hij P eraf heeft toegegeven jaren- t?een ander preparaat, fura- L te hebben gebruikt. Dan r, toch iets hartstikke linf vraagt Kraaijenhof E zeven jaar later nog altijd peak Kraaijenhof heeft boven in® lak aan dopingverhalen. opmg is jets voor jjg wanj10. E onder ons. En het is bo- L'en helemaal niet zo dat je inel„eei| Peetje of een spuitje fcL?S ais een rahet gaat lopen. lenWt Johnson heeft zich Bat moeten werken om op lop- 'veau te komen. Esthetisch L, was hij bovendien de r°iste sprinter aller tijden." Bam ^aBen is Kraaijenhof in fcS a present bii de we" Ijtjrcpioenschappen indoor- atletiek. Hij begeleidt er een 'bataljon' atleten uit vijf lan den. Van de wereldtoppers San dra Farmer-Patrick (Verenigde Staten) en Merlene Ottey (Ja maica) tot Europese topper Geir Moen (Noorwegen) en van vete rane Nelli Cooman (Nederland) tot debutant Miguel Janssen (Aruba). Kraaijenhof kijkt in de Olympi sche basketbalhal van Badalona goed om zich heen en is vooral attent op nieuwe mentale trucs. „Want op dit niveau komt het op het detail aan. En dat kan van alles zijn. Van nieuwe vita mine-preparaten tot nieuwe handigheidjes met betrekking tot verbetering van het zelfver trouwen, misschien wel het be langrijkste aspect ais het op leveren van topprestaties aan komt." Doping, wetenschappelijke be nadering, voeding, psychologie, biochemie en adaptieleer. Hij weet er (bijna) alles van. Kraa ijenhof studeerde psychologie, maakte die studie niet af en wierp zich vervolgens met een enorm fanatisme op alles wat met bewegingsleer te maken heeft. Zijn huidige kennis heeft hij zich via zelfleer eigen ge maakt in een tijdsbestek van twintig jaar. In eerste instantie beproefde de autodidact de ver gaarde wetenschap op zichzelf. Zonder succes. Als 400 meter loper haalde hij met moeite de nationale subtop, om zich al vroeg op een bestaan als trainer toe te leggen. Frans Maas is pas sinds novem ber van het afgelopen jaar een pupil van Kraaijenhof. Hij stap te op bij bondscoach Peter van Wijk en ging verder onder de hoede van de sprint-goeroe, die er geen moeite mee had ook een verspringer in zijn groep op te nemen. „Ik heb Henk nog als De atletiekwereld is zijn speeltuin; de bibliotheek van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen in Amsterdam zijn werkterrein. Atletiektrainer Henk Kraaijenhof, 39 jaar, performance consultant (prestatie-adviseur) van beroep en adviseur van de Nederlandse atletiekunie. Een wereldvreemde 'zwerver' in de ogen van velen, een genie in de ogen van kenners. Wie is die gortdroog ogende Henk Kraaijenhof? Een buitenbeentje of een supergenie? atleet meegemaakt. Toen al was hij een buitenbeentje, met een uitermate merkwaardige trai- ningsaanpak en vreemde opvat tingen. Hij werd door velen niet voor vol aangezien. Maar nu lacht hij de hele wereld uit. Iedereen moet zijn petje voor hem afnemen. Zijn kennis en succes zijn ongekend voor de Nederlandse atletiekwereld. Daar moeten we met z'n allen van profiteren. Ottey Als atleet was het niks met Kraaijenhof, als trainer had hij met zijn aanpak en via boeken vergaarde kennis van de sprint wereld razendsnel succes. Er kenning is er nochtans pas de laatste jaren. Zijn eerste echte pupil, Nelli Cooman, haalde aan zijn hand (indoor) de wereldtop. Hij kreeg ook bekendheid door dat nationale troetelkind uit de jaren tachtig, maar Kraaijenhof werd in het kielzog van de wis pelturige Cooman nochtans lan ge tijd niet voor vol aangezien. Niet in Nederland en zeker niet erbuiten. De roem en erkenning kwamen pas nadat hij de Ja- maicaanse schoonheid Merlene Ottey, een wereldsprintster van formaat, onder zijn hoede kreeg. Merlene Ottey is 34 jaar en geldt al een decennium als één van de sterkste sprintsters ter wereld. Henk Kraayenhof is nu zes jaar haar trainer. Een ande re wil ze nooit meer. Ottey: „De eerste maanden met Henk als trainer dacht ik wel eens 'wat een prater, wat een rare.' Maar er was ook interactie tussen atleet en trainer. Daarom ben ik doorgegaan. En gelukkig maar. Want dankzij Henk word ik nog ieder jaar sterker. Een 34-jarige sprintster, die aan de wereldtop staat. Zeg nou zelf, dat is toch ongekend?" Via Ottey beklom Kraaijenhof de ladder, waarvan hij met Coo man de eerste tredes had gezien. Cooman, de grillige. Cooman, in Nederland gebrandmerkt ais een aanstelster, door de concur rentie als een kleuter bestem peld. Wereldrecordhoudster 100 en 200 meter Florence Griffith zei ooit: „Laat die Cooman nou maar lekker binnen blijven spe len, want buiten is het voor haar veel te gevaarlijk." Toch zag hij wel wat in de kleine sprintster, die even ta lentvol als lui was. „Mensen zagen haar als een aanstelster. Maar die show kwam en komt uit het hart," constateert Kraa ijenhof. „Ze kan met de armste bedelaars omgaan en met mi nister-presidenten. Dat is niet velen gegeven. Daar moest meer achter schuil gaan, dacht ik. En het klopte. Rassprinters hebben een creatieve geest en een im pulsief karakter. Nel heeft het allemaal. Ze is een natuurta lent." De spring-in-het-veld uit Rotterdam werd vervolgens vijfmaal op rij Europees indoor- kampioene en tweemaal op rij wereldkampioene in de zaal. En toen, vijf jaar geleden, brak ze met Kraaijenhof. Met haar echtgenoot Hans Fiere als trainer ebde het succes weg. Afgelopen jaar zocht ze Kraa ijenhof weer op en viel er zo waar op haar dertigste weer een supersucces te noteren. Cooman werd voor de zesde keer Euro pees indoorkampioene en ein digde op het EK buitenbanen in Helsinki op de 100 meter als vijfde. Dat haar tijd van 11,40 seconden de 26e seizoenpresta tie in Europa en 51e in de wereld was, kon de pret niet drukken. Kraaijenhof: „Nelsv prestatie in Helsinki verbaasde iedereen. Mij ook. Ik had op een halve finale gerekend. Die vijf de plaats laat alleen maar zien wat voor een uitzonderlijk ta lent ze toch is." Dopingtr aiiier Cooman is mentaal niet stuk te krijgen, vindt Kraaijenhof. 'Mentaliteit en zelfvertrouwen' zijn belangrijke aspecten, naast voeding en bewegingsleer. Voe ding is nu het nieuwe stok paardje van Kraaijenhof, die ja renlang heeft moeten knokken om van het predikaat 'doping- trainer' af te komen. Als tech nisch coördinator van de atle- tiekbond van Oman maakte hij er een speciale studie van met steun van Bill Laich, de Argen tijnse 'Henk Kraaijenhof'. Kraaijenhof dokterde in het golfstaatje zijn nieuwe aanpak uit. „Met voeding kun je de aanmaak van mannelijk hor moon bevorderen. Je omzeilt de doping, want het gebeurt op een volstrekt natuurlijke wijze. Ik vind dat het tot stand gekomen is via wetenschappelijk onder zoek. De echte wetenschapper zal er van gruwen, maar daar zit ik niet mee. Het is zuiver en heeft niets met dope te maken." Charlie Francis was in 1987 en '88 het brein achter de succes sen van Ben Johnson. Een Ca nadese regeringscommissie, die het dopingschandaal rond de supersprinter onderzocht, wees Francis als mede-schuldige aan. De Canadese trainer noemde Henk Kraaijenhof tijdens het onderzoek als één van de super kenners op doping-gebied. „Er is een Nederlandse trainer, Kraaijenhof, die geldt in Euro pa als dè dopingdeskundige. Ie dereen gaat bij hem te rade. Hij schudt de kennis zo uit zijn mouw. Ik ben maar een kleine jongen,excuseerde Francis zich in 1989 voor de rechter. „Ik heb wel eens contact gehad met Francis, maar die heeft er geen snars van begrepen. Ik vertelde hem dat de dopingcon trole in Nederland amateuris tisch was, dat je verzocht werd om vanuit je hotel een urine monster op te sturen. Zo kon je bij wijze van spreken wel de urine van het kamermeisje inle veren. Francis heeft dat hele verhaal gigantisch opgeblazen, maar je zit dan wel internatio naal met een stigma, waar je vanaf moet zien te komen." Chinezen „Het ligt allemaal veel simpeler dan iedereen denkt", meent Kraaijenhof. Hij zou graag een atletiekschool in Nederland willen openen, maar daarvoor ontbreekt het geld. „Ik zou daarvoor niet eens vedetten no- Henk Kraaijenhof: „Toppers kun je kneden. Daarvoor heb je niet eens vedetten nodig.foto soenar chamid dig hebben, maar kunnen be wijzen dat je toppers kunt kne-. den. Op een zuivere manier. In China hebben ze al veel langer in de gaten hoe dat kan. Dat gekreun steeds in de sportwe reld als er weer een Chinees een wereldprestatie in een zwembad of op een atletiekbaan heeft geleverd. Doodziek word ik er van. Nu hebben Amerikaanse zwemcoaches weer alle Chinese records uit de internationale ranglijsten geschrapt." „Hoezo schrappen? Moeten wij dan records van Amerikaanse vedetten (Florence Griffith - F.v.G.) in de vrouwenatletiek uit de boeken halen? Daar was toch ook van alles fout mee? Het is gewoon racisme. Het Westen heeft China altijd als het gele gevaar gebrandmerkt. Een inci dent als Tien Anmen wordt op geblazen, maar is te vergelijken met de zoveelste Amerikaanse psychopaat, die zijn automati sche geweer leegschiet in een hamburgertent. De enige keer dat we wat met Chinezen te maken willen hebben, is als we Chinees gaan eten."

de Stem | 1995 | | pagina 13