aig Driehonderd jaar kerk in Boschkapelle mem egenheid 'Geen nieuwe containerterminals op oevers langs de Schelde' DE STEM JPW ■XIH 1 Vil DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS Stem Rinus Stoffels Monumentenzorg beslist pas volgende maand over geld voor basiliek Hulst Vaarscliema veerdienst Doel-Lillo uitgebreid 'Het ergste van zo9n kraak is de hele nasleep5 Dropping nieuwe activiteit van Den Dullaert in Hulst Bfn goed woon- en V 1 leefklimaat vraagt om een bloeiende economie- Daar ga ik voort DE STEM ZEELAND C2 irticulieren 3r Gefeliciteerd (Ö)Ma Greet 75 jaar Uitslag loterij EHBO Manifestatii distr. Zeeland GEMEENTE HONTENISSE Vandaag stemmen voor de staten Sn0vann^!?!ao,Penin9s- Kloosterzande Hulst Axel Nieuw-Namen Graauw Hulst Aanbevelingscomité "Rinus Stoffels" tel, (01181) 1558 Stem CDA, Lijst 1, Plaats 21 P5 WOENSDAG 8 MAART 1995 k, bedankje, jubileum, nuwelijk, verloving, l, prestatie, examen, fraham enz. kolom 0,65 incl. BTW, ie regel verplicht, of afbeelding, ,0 mm 26.- incl. BTW. irieven op aanvraag, en niet geretourneerd. 5882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven bnd geaccepteerd, indien oekend zijn, ook indien uw. hg bijgevoegd is. bns het recht voor teksten van redenen te weigeren, pr klachten bereiken over de it behoudt de uitgever zich lor om de naam van de jver bekend te maken. Ihalk in Rijsbergen, i^ahabier in Breda. laar en |r een du. Hartelijk Gefeliciteerd Kinderen, kleinkinderen, achterkleinkind Nicole.' 1267 3298 6888 1760 3946 7237 1116 4094 2750 1292 5338 6427 2863 5194 2557 1973 1880 2011 3534 7962 8005 2801 1173 5155 7021 5804 6391 5333 4278 5847 6026 2625 8982 4040 1286 Prijzen af te halen: zat. 11/3 na 16.00 u. in de Rietvliet. Daarna Carmelweg 15 Hulst. Van onze verslaggever i jjtwerpen - Er mogen geen nieuwe '£ontainerterminals komen op de I oeïers langs de Schelde. Dat is de i van de Vlaamse natuurbe- jchermingsvereniging vzw Natuur genoten. Volgens deze milieuvereniging kunnen nieuwe containerterminals er alleen maar komen als er waardevol natuurge bied voor wordt opgeofferd. Een groot deel van de Schelde-oevers bestaat na melijk uit slikken- en schorrengebieden die voor verschillende vogelsoorten een belangrijke broed- en fourageerplaats vormen. Het verdwijnen ervan verhoogt volgens de vereniging bovendien de kans op overstromingen omdat het na tuurlijke overstromingsgebieden zijn. De vereniging Natuurreservaten stelt nu voor om het Doeldok op de linkeroe ver te verlengen tot aan de Schelde en er een getijdedok van te maken. Met deze maatregel wordt de natuur ge spaard; bovendien geeft deze oplossing de haven toch nieuwe mogelijkheden voor de aanleg van extra containerter minals. In het verleden zijn er al verschillende stukjes natuur gesneuveld ten behoeve van containerterminals. Er zijn nu plannen voor nog zo'n voorziening op de Linkeroever van de Schelde. Met de plannen van de natuurbescher mingsvereniging ontstaat er zo'n kleine drie kilometer kadelengte waar schepen kunnen afmeren zonder dat ze tijd verliezen in de sluizen. Meteen krijgt de Waaslandhaven er dan een tweede toe gang bij. En daar wordt al vele jaren om gevraagd. Nog onzekerheid over subsidie Van onze verslaggever Hulst - Het blijft nog even onduidelijk of de stad Hulst een greep mag doen uit de geldpot van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om de Willibrordusbasiliek op te knappen. i Volgens G. Rouwenhorst, hoofd van de regio zuid van Monumen- tenzorg, wordt pas in de loop 1 van april of begin mei beslist welke restauratieprojecten in aanmerking komen voor rijks subsidie. Op 1 april sluit de aanvraagter- Jjjn. Daarna bekijken we de meest urgente gevallen," aldus Bouwenhorst. „Er zijn natuur lijk meer aanvragen voor een betrekkelijk klein budget. Het is nu onmogelijk al aan te geven hoe hoog dat budget zal zijn." Prioriteit Technisch gezien is uitstel van restauratie niet meer verant woord, geeft ook Rouwenhorst toe. Het opknappen van de west gevel van de basiliek heeft de hoogste prioriteit. „Maar ik kan niet de zekerheid geven dat mee nog dit jaar wordt be gonnen," aldus Rouwenhorst. De restauratie van de Hulster basiliek zal ongeveer twaalf mil joen gaan kosten. Eén miljoen komt van de provincie, zegde gedeputeerde G. de Kok afgelo pen donderdag op een PvdA- verkiezingsbijeenkomst in Hulst toe. Al in een eerder stadium hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland Monumentenzorg laten weten dat de basiliek als eerste grote Zeeuwse project voor rijkssubsidie in aanmerking moet komen. Tweede op de lijst staat de Grote Kerk in Goes. Derde is de molen op het voor malig bolwerk Generaliteit in Sas van Gent. Prominent Een ander miljoen moet Hulst zelf ophoesten. De stichting Fondsenwerving Restauratie Ba siliek Hulst heeft inmiddels meer dan een kwart miljoen bijeen gebracht. In die stichting heeft een aantal prominente Hulstena ren zitting. Burgemeester A. Kessen is voorzitter.. De resterende bulk, een kleine tien miljoen, zou van het Rijk moeten komen. „Als de aanvraag uit Hulst gehonoreerd wordt, dan zal dat natuurlijk nooit in eerste instantie om dat hele be drag zijn. Dat hoeft ook niet, de restauratie zal namelijk finan cieel gefaseerd uitgevoerd moe ten worden." I wethouders van Hontenisse maker I in zijn vergadering van 21 december e verordeningen heeft vastgesteld: jop de heffing en invordering va» Zaakbelastingen 1995; op de heffing en invordering van j fing en reinigingsrechten 1995; op de heffing en invordering van J1995; fop de heffing en invordering van hon- 1 1995; op de heffing en invordering varno- |ing 1995. n liggen voor een ieder kosteloos ter neentesecretarie. Op verzoek kan te- I de verschuldigde leges een afschrift |n. besluiten treden in werking op de leze bekendmaking. 16 maart 1995. Burgemeester en wethouders, Th .A.M. Steenkamp, burgemeester, F.M.M. van Kuppeveld, secretaris.^ Van onze correspondent Doel - Het vaarschema van de weekend-veerdienst Doel-Lillo wordt dit jaar met drie maanden uitgebreid. Minister van verkeer J. Sauwens eelt dat besloten naar aanlei- ing van de grote belangstelling i de druk van het interprovin ciaal actiecomité. Het afgelopen jaar kon men van t veer gebruik maken op zon en feestdagen van 10.00 tot 19.00 uur in de maanden juli en augus tus. Onder de passagiers waren ook veel Zeeuws-vlamingen. Dit jaar wordt de weekend-veer- nst in de vaart gehouden van 15 april tot 24 september. Het bootje stopt niet meer bij Lief- (ADVERTENTIE) kenshoek omdat de steiger daar niet meer aan de veiligheidseisen voldoet. In 1994 maakten bijna 25.000 mensen gebruik van het veer. Topdagen waren 7 augustus (Scheldewijdingsfeest in Doel8 en 21 augustus (grote rommel markt in Lillo). De uitbreiding met drie maanden betekent voor beide dorpen een belangrijke stap in de bevordering van het dagtoerisme. Ank Tieleman voor haar lege schappen en rekken: 'Het had niet slechter kunnen uitkomen'. foto wim kooyman Van onze verslaggever Axel - Het duurde hooguit anderhalve minuut. Voordat de overbuurman de hoorn, na een telefoontje met de politie, erop kon leggen, re den vier mannen in een Mercedes de Weststraat in Axel uit. Met de hele voor jaarscollectie van Boetiek Ank in de kofferbak. „Het ging razendsnel. De buur man hoorde rond half vier een diesel stoppen in de verkeerde richting van de straat, keek naar buiten, en zag een man een betonblok door de voorruit van de winkel gooien. Ze gin gen twee keer naar binnen en graaiden alles mee. De eerste keer met zijn vieren. De tweede keer met zijn drieën omdat er al eentje achter het stuur kroop en langzaam begon te rijden. We hebben er zelf niets van gehoord. We hadden vrienden over de vloer, het was nogal gezellig en lagen pas laat op bed," Achteraf, denkt eigenares Ank Tieleman zeker te weten, moe ten er twee eerder poolshoogte hebben genomen. „Uit de be schrijving van onze buurman kon ik twee figuren halen die een dag eerder bij ons in de winkel waren geweest. Ze spra ken Engels en vroegen of we ook mannenkleren verkoch ten." Ze kijkt naar de lege schappen en rekken en zucht: „Het had niet slechter kunnen uitkomen. Zaterdag hadden we een mode show gepland, die kan nu niet doorgaan. We zijn gisteren naar Amsterdam gereden om nieuwe voorraad te halen. Je wil toch zo snel mogelijk je klanten weer bedienen. Het ergste is de hele nasleep. We moeten voor de politie en de verzekering precies opgeven wat we kwijt zijn. Daar zijn we nog wel een paar dagen mee bezig." Snelkraak. Ze is bang dat Zeeuws-Vlaanderen er meer mee te maken zal krijgen. „Het is aan het verschuiven naar de kleinere plaatsjes. In de grote steden zijn de winkeliers er op voorbereid en zijn winkels be ter beveiligd. Ja, we hebben een alarm, ik weet niet eens of het af is gegaan. Het ging zo snel. En wat hadden we kunnen doen. Eerlijk gezegd ben ik er ook niet zo happig op om mid den in de nacht oog in oog te staan met inbrekers." Uit de grote stad kreeg ze een tip. „We hangen nu de kleren hangers om en om. Dan lukt het niet om een heel rek in een keer leeg te graaien en kunnen ze zich niet zo snel uit de voeten maken. Dat zou iedere winkelier moeten doen. Om en om." Uitslagen en reacties hoort u in een rechtstreekse uitzending vanaf 18.30 uur. Of> ol/e radio's in Zeeland ZEELAND Redactie 1 wU??*6"' Zuidlandstraat 32, 21767 924, faX 0115°" ^ac'euren: Peter Oggel (editie- 1 Frank van Cooten, Rein wer Helm' Florence Imandt, 'On Koomen (sport), Harold J Puysseleijr, Eugène verstraeten. aSwn ^lokstraat 1tel 01100- fax 01100-21928. riedacteurOees Maas(provin- aeverslaggever). Steenstraat 14, tel. 01140- fax 01140-19698. ïïc'e^en-'FrankDeij(plv. ed. AaL rlach Horstenbach. ^Wrtentieverkoop tertian", Zuid|andstraat 2 «I- 01150-17920 1 Verlep-50"96554' 132, Irfi D a 0i Hulst" |?eije' Hans Dimmers. 13751 aat 14>tel- 01140- Jkrtegenwoordigers: fcd6nB^de, Sn^erStraeten- te|076-2e36454HarryMuUrmanS' an op 27-02-95 In 1643 - nog tijdens de Tachtig jarige Oorlog (1568-1648) - kreeg Benedictus van Munten, proost van Sint-Willibrord, sa men met zijn vier broers van de (Hollandse) Staten-Generaal oc trooi om een schorrengebied aan de oostzijde van het Hellegat te bedijken. Er werd elf kilometer zeedijk aangelegd en in 1644/45 was het werk gereed. Men won een lap grond van 1279 hectare die zich uitstrekt vanaf Kampen tot Luntershoek en van Stoppeldijkveer tot aan 't Kraai- ke. Of winnen, eigenlijk was het terugwinnen want al vanaf 1223 hadden de monniken van Cam- bron daar 17 polders bedijkt, waaronder de Hofi- of Hofpol- der, waarin het Hof Stoupedic lag. Resten daarvan liggen in de huidige Havikpolder langs 'de pad van Michielsen'. Maar in het begin van de Tachtigjarige Oor log, met name rond 1584/85, werden daar nogal wat dijken doorgestoken en lag het hele gebied weer 'met de zee gemeen'. Het Hellegat ontstond toen ook en in feite vormde dat de grens tussen Axelambacht en Hul sterambacht. In feite, want de werkelijke grens lag meer naar het oosten, beginnend iets ten zuidne van Kampen, lopend naar de driesprong Kamperweg/Cop- wijkse Weg, recht op Lunters hoek aan en zo langs de Nieuwe Zeedijk verder naar het zuiden. De oude grenspalen staan er nog. Verschil Tussen de huidige dorpen Ra penburg of Stoppeldijk en Bo schkapelle in. Rapenburg lag dus in Hulsterambacht en Boschka pelle in Axelerambacht. Dat gaf nogal wat verschil, want het laatste kwam al in 1586 in Staatse handen, het eerste pas in 1645. In de Nederlanden was de rooms-katholieke godsdienst verboden, in het Spaanse gebied verplicht. In de nieuwe polder vestigden zich al spoedig mensen en het is niet onmogelijk dat daar veel van de vroegere bedijkers bij waren - aan het water - maar er zullen ongetwijfeld ook land bouwers bij geweest zijn. Waar schijnlijk ook vluchtelingen uit het Land van Hulst vanwege de opgedrongen, protestantse, reli gie. En hoe ze het voor elkaar kregen is niet duidelijk, maar in 1695 staat er een kerkje, een kapel in een bosje: Boschkapelle. Dat bos moeten we ons niet al te hoog voorstellen, waarschijnlijk zoiets als het 'Ruischende Gat' nu: op slag van wilg en vlier, een esse- bosje en wat struiken van slee- en meidoorn. De kerk of kapel evenmin: men kon een godshuls alleen optrekken als het abso luut niet opviel. Het moest het uiterlijk van een schuur hebben. Officiële toestemming voor de bouw is er nooit gegeven, het werd door de vingers gezien. Daar zal ongetwijfeld wat tegen over gestaan hebben voor de machthebbers in Axelambacht. Smeergeld noemen we dat te genwoordig. Bouwvallig In de periode 1756-1763 raakte het kerkje bouwvallig en nu werd er officiële toestemming verkregen, mits het dak van stro was, niet overschoten met plan ken en de deur het uitzicht had van een mendeur, compleet met 'leket', het kleine deurtje in de grote. In 1811 komt er een derde kerk en die lijkt al meer op een echte, er stond een houten torentje bij. Voor de volledigheid: in 1875 begon men aan de vierde kerk, de huidige, die een jaar later ingezegend werd. Bij de bouw van de kerk in 1811 is een steen geplaatst die navol gend opschrift draagt: - 1811. Sub Pastore H. van Kerckhove - P. de Bliek - S. Hamelinck - Jan Colsens - P, van Campen - G. Adreansen - B. Rotier. - Sub pastore betekent: onder pas toor H. van Kerckhove. De ande re namen zullen van het kerkbe- tuur zijn. Ook op de achterkant van de steen staat nog eens 1811. Wat de namen betreft: er is nog al wat mee gegoocheld. In de overlijdensakte wordt de patoor Urbanus Franciscus van Kerck- hoven genoemd, oud 82 jaar en geboortig uit Sint-Gillis-Waas. Hij is overleden op 14 november 1829. S(ebastiaan) Hamelinck, die ook op de steen vermeld staat, 62 jaar oud, winkelier en gebuur van de pastoor, deed de overlijdensaangifte samen met Jan Benedictus Kint, die zoals het een Kint betaamt, hoefsmid was en eveneens gebuur. In een ander register wordt hij ook Urbanus genoemd en zou hij op 26 oktober 1745 geboren zijn. Als dat juist is, en waarom niet, dan was hij 84 jaar toen hij stierf. Adreansen is ook niet he lemaal juist en Rotier moet Rot tier zijn, zoals we uit andere bronnen weten. De steen zat in de garage van de pastorie, thans is die een parti culiere woning. Bij de verkoop ervan heeft men hem wegge haald en opgeslagaen bij een parochiaan. Vanaf heden staat hij in de kerk. Document Wat de pastorie betreft, die is ook uit de tijd van de laatste kerk. In een document staat te lezen: - Zodra de nieuwe kerk was betrokken is men begonnen om de oude kerk en de pastorie af te breken om op die plaats de nieuwe pastorie te bouwen (de huidige dus, SP.). De nieuwe THEATER MIDDELBURG Jeugdkomedie Amsterdam (musi cal) - 'Laat ze maar praten' - voor kinderen vanaf zeven jaar - Stads schouwburg Molenwater 99 - 15.00 uur 17,50 - kinderen t/m 12 jaar 8,75) TERNEUZEN Pluk van de Petteflet (kindervoor stelling) - Zuidlandtheater - 15.00 uur ZIERIKZEE Het Theater van de Lach (klucht) - 'Japon over het balkon' - Concert zaal Oude Haven 13 - 20.00 uur 32,50) DIVERSEN CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur Handwerken, kaarten, biljarten en pergamano - KBO - Malpertuus -13.30 uur SA5 VAN GENT Kaarting - De Regenboog - 14.00 uur AXEL Koersbal - Gregoriuscentrum - 13.30 uur HULST Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje - 19.30 uur HEIKANT Modeshow - KBO - 't Heike - 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Disclosure MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Métisse VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 20.00 uur Dumb Dumber 14.00 uur Jurassic Park 14.00 uur De Leeuwekoning 14.00 uur The Lion King 20.00 uur Terminal Velocity 20.00 uur The River Wild 20.00 uur Nell GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Drop zone 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Nell 17,20 en 22.30 uur Quiz show 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Junior 14.30 uur Pagemaster 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Highlander 3 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Stargate 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Farinelli 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The river wild 20.00 uur The road to Wellville 17.00 en 20.00 uur Terminal Velocity 20.00 en 22.30 uur Frankenstein 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30 en 17.00 uur The mask 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30 uur The Lion King 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur Forrest Gump BOUW- EN HOUTBOND - Vrijdag wordt in zaal Van Leuven de jaarvergadering ge houden van de afdeling Groe nendijk van de Bouw- en Houtbond FNV. Op de agenda staan ook bestuursverkiezin gen. Aftredend zijn J. Baart en F. de Meyer, maar beiden zijn herkiesbaar. Een ander be langrijk punt op de agenda is de op handen zijnde fusie van de afdelingen Groenendijk, Lamswaarde en Vogelwaarde. Verder wordt een twaalftal le den gehuldigd vanwege hun jubilerend lidmaatschap. Na het officiële gedeelte zal de avond informeel worden voortgezet. KVO - Voor alle leden van de KVO is er vrijdag een infor matieve bijeenkomst in 't Rei- naertshof van 9.30 tot 11.30 uur. Mevrouw Jopie Boogerd - Quaak, lid van het Europese parlement en streekgenote zal komen vertellen over haar werk als Nederlands vertegen woordigster in Brussel. KBO - In het Gregoriuscen trum is vrijdag een informa tie- bijeenkomst van de plaat selijke afdeling van de Katho lieke Bond van Ouderen. The ma is: 'Ouderen hoeven niet alles te slikken'. Het gaat om medicijngebruik. Inleidingen zijn er van de arts Preger en mevrouw Schroer. De bijeen komst begint om 14.00 uur. OUD PAPIER - Leden van De Scheldezonen halen zaterdag vanaf 9.00 uur weer oud pa pier op. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw ha len zaterdag weer oud papier op. CULINAIRE AVOND - Het Katholiek Vrouwengilde heeft op dinsdag 14 maart een culi naire avond in het Reynaerts- hof. Gastspreker G. van Mieg- hem uit Stekene geeft demon straties in het garneren van schotels en hapjes in verband met Pasen. Er is gelegenheid om te proeven en de recepten zijn verkrijgbaar. De avond begint om 19.30 uur. De toe gangsprijs is f 17,50 per per soon. NCB - Op maandag 20 maart vindt in gemeenschapscen trum Den Dullaert een wat verlate viering van het 74-jarig bestaan van de kring Hulst van de NCB plaats. Voorzitter J. IJsebaert blikt even terug en NCB-voorzitter ir. A. Latijnhouwers praat over de betekenis van Zeeland voor de NCB in verleden, he den en toekomst. Tot slot treedt conferencier Frans de Schepper op. Van onze correspondente Hulst - De buurtvereniging Den Dullaert in Hulst voert een nieuwe activiteit op. Met een dropping wil het bestuur het programma wat meer glans geven en bovendien is het een activiteit voor jong en oud. Vrijdag komen de belangstellen den om 20.30 uur bijeen in café de Roskam in Kapellebrug. Groepen van maximal acht per sonen worden dan ergens neer gezet, waarna ze de weg terug naar de Roskam moeten vinden. Iedereen is welkom, de kinderen tot 14 jaar mogen meedoen on der begeleiding. Na de tocht krijgen alle deelne mers een consumptie aangebo den van de organisatie en er kan nog gezellig nagepraat worden. Iedereen die mee wil doen, moet voor eigen vervoer naar de Ros kam zorgen. De kosten voor deelname aan de dropping be dragen een rijksdaalder. (ADVERTENTIE) Bij de bouw van de kerk in 1811 is een steen geplaatst die navolgend opschrift draagt: -1811. Sub Pastore H. van Kerckhove - P. de Bliek - S. Hamelinck - Jan Colsens - P. van Campen - G. Adreansen - B. Rotier. - foto camile schelstraete pastorie is gebouwd voor 6600 gulden en is opgetrokken uit gedeeltelijk oude stenen en ge deeltelijk nieuwe bouwmateria len. Al de stenen zijn oude van de kerk en de pastorie, 200.000 in totaal en bezet met cement. Ook van de oude bouw zijn de zolderbalken van de eerste ver dieping, de zolder van de twee de, de kap en de lateien boven de ramen en de deuren. - Alles bij elkaar heeft Vogelwaar de-West (Boschkapelle) in 1995 driehonderd jaar een kerk en dat gaat men vieren. Onder meer door elke zondag de kerk open te stellen voor een tentoonstelling, bestaande uit foto's en archief stukken. Wie gaat kijken, zal ook de bewuste steen zien. Met dank aan B. Bijnsdorp te Zuiddorpe en W. Lambert te Bo schkapelle.

de Stem | 1995 | | pagina 15