meert ïeus dan niet 4,7skehaald DE STEM Ontslag voor veertien mensen bij Engelhard in Terneuzen Lot uit de loterij voor eerste koper Milieufederatie tegen apart baggerdepot op de Axelse Vlakte let loeiende sirene iet ongeluk tegemoet Belangrijke foto's zoek in ziekenhuis van Gent solo-MW310 Glazen sapkan 1 set a 2 stul Samenwerking regio niet beter Vaatwasmachines klompen VEETDREAM TERBEDDEN Vliegende start voor grondverkoop nieuwe woonwijk in Kloosterzande Bezwaar tegen baggerdepots ongegrond Koewachtse familie vindt het 'godgeklaagd' Rijk geeft geen harde garanties voor de WOV Brillenkoster krijgt geen cent subsidie van provincie 7 t/m 46 Zeeland WOENSDAG 8 MAART 1995 DEEL I chanische hm. -vierkantevorm vaatwasmachine. j bestendig to onze verslaggever llemeuzen - Bij katalysator- iek Engelhard in Terneu- verdwijnen veertien van 91 arbeidsplaatsen. De jagen zijn onderdeel van 'herstructureringsplan om kosten omlaag te brengen, [et personeel en de onderne mingsraad zijn gisteren op de loogte gebracht. ;vjge concurrentie op de we- idmarkt dwingen Engelhard volgens financieel manager H. van de Walle tot deze stap. „De concurrentie is moordend. We zitten te hoog in onze kosten structuur." De veertien ontsla gen moeten de kou uit de lucht halen. „Je kunt natuurlijk nooit garanties voor de toekomst ge ven. Maar maatregelen van deze omvang lijken de eerste jaren niet meer voor te komen. Wij kiezen niet voor een salami-me thode zoals sommige bedrijven wel doen, om elk jaar iets in te krimpen. Wij doen het in een keer. Dat is voor iedereen duide lijk," aldus Van de Walle. Vrees voor algehele sluiting van het bedrijf, dat eind jaren tach tig met, forse overheidssubsidies naar Terneuzen is gehaald, is er volgens Van de Walle niet. „Als wij deze kostenbesparing kun nen doorvoeren hebben we goe de overlevingskansen. Gebeurt dat niet dan zullen we daar de consequenties van moeten aan vaarden." Engelhard maakt katalysatoren voor de petrochemische indus trie. Er zijn drie bedrijven in de hele wereld die zich daar mee bezighouden. Engelhard is de kleinste en heeft moeite de ande re twee bij te benen. De verkoopcijfers van Engel hard, onderdeel van de holding Engelhard Corporate, zijn het afgelopen jaar gelijk gebleven maar de winstmarges zijn erg geslonken. Van der Walle wilde gisteren geen mededelingen doen over de financiële resultaten van Engelhard Terneuzen. Op de vraag hoeveel Engelhard moet bezuinigen wilde hij niet reageren. „Er zijn wel richtlijnen voor. maar daar kan ik niets over zeggen. De stukken liggen ter beoordeling bij de onderne mingsraad. Die moet binnen der tig dagen met een advies ko men." De ondernemingsraad wilde gis teren niet reageren op het her structureringsplan. Lid van de OR, E. de Kort, zwoer enkele weken geleden nog dat er geen vuiltje aa'n de lucht was. „De stap van rozegeur en maneschijn naar veertien ontslagen lijkt dan wel erg groot Van de Walle: „Wij hebben afgesproken dat wij gezamenlijk naar buiten treden. Ik hou u op de hoogte als er ontwikkelingen zijn." De ontslagen, indien de OR ak koord gaat met het plan, worden tussen juni en het eind van dit jaar in fasen doorgevoerd. -bestaande uit 2 kg. calj, regenereerzout en 200» caigonit glansspoelmidi |tuk leder, orthopedisch voetbed dichte of open cap dichte cap |iergie-zuinig 24 volt zwakstrooj verwarmingselemen |iiet tevreden geld terug" garanli Leverbaar in alle matf ook voor uw ledika 10 jaar fabrieksgaran' *n IZATERDAG 11 MAART, lo uur I rrnf (reen Stuntaanoigffl-, Wij rijn ""f de goedk®oP!l Y in de betere kwalitefo INTtJUEÜ* *StA*»C*0 3 jaar garant* Rechtstreeks van de fabriek v.a. 5.995,- use of England 070 300 62 34 n mooiste mogelijkheden k Reizen en Rekreatie n deze krant! tan onze verslaggever Middelburg - Een belangrijk doel van het ambitieuze Regio naal Ontwikkelingsplan (ROP) voor Zeeuws-Vlaanderen is niet gehaald: de miljoenen guldens die in tal van projecten gestoken hebben niet geleid tot een eendrachtige menwerking in de regio. Integendeel, het plan heeft zelfs tot Spanning tussen gemeenten en andere betrokkenen geleid. pat constateert het provinciebe- tuuiin 'enkele voorzichtige eer- b bevindingen' die samengevat |ijn in een notitie. dat de ontwikkeling n het platteland moet stimule- i, werd vorig jaar nogal belast, Ichrijft de provincie. Het kwam »r de discussie over de ge- mtelijke herindeling van de gio, waarna gemeentebesturen Ikaar in de haren vlogen. Mede laardoor is er geen brede regio- lale samenwerking ontstaan, pel is die samenwerking nu eer ingebed' dan in het verle- r is dus wel iets verbeterd, fis de provincie. 'e visie, die aan het ROP ten g lag, heeft nimmer 'de rvende en bindende kracht ehad die van een lange-termijn- ispectief mag worden ver- tót', zo gaat de notitie verder, faarvoor is het ROP te veel iouwd als een beschikbaar t voor concrete kortlopen- Be projecten. En dat, aldus het provinciebestuur, is weer mede veroorzaakt omdat nagenoeg zonder voorwaarden of progra- matische toets geld beschikbaar is gesteld. Elders in het land is dit trouwens ook gebleken. Het ROP is meer een wensenlijst geworden zonder dat er 'pijn lijke keuzes' werden gemaakt omdat niet alle projecten konden worden gehonoreerd, aldus de notitie. Tegelijkertijd valt op dat er nagenoeg geen projecten zijn betaald die direct gericht zijn op het midden- en kleinbedrijf of op de deelname van de bevol king die de dorpen. Zeer verscheidene projecten worden met de miljoenen van het ROP gefinancierd, zoals een streeklandbouwmuseum in Sint Anna ter Muiden, commercieel en cultureel centrum Mediator in Aardenburg, bezoekerscentrum in Saeftinghe, restauratie van de kapelletjes in Zuiddorpe en ar- grarisch centrum in Schoondij- ke. Het is maar een greep. I mei van het vorig jaar froorzaakte een Schoondijkse tandweerwagen een aanrijding J een kruispunt in Oostburg. lolgens de chauffeur van de wa ff" en zijn bevelvoerder werd de aan8ezet om veilig over J" kruispunt te komen. Officier Justitie H. Mos was echter mening dat het een uitweg !s, „Het stoplicht sprong op en stoppen was niet meer pgelijk. Dan maar de sirene u. EP die bewuste dag in mei kreeg 1 bevelhebber van de Schoon- '1 e brandweer de oproep om s weg in Breskens schoon te «en na een ongeval. Voor het ™spunt van de provinciale gen de oude rijksweg in Oost- |®B werd de sirene aangezet. Sebeurde volgens de chauf- om een veilige oversteek te plgen. ,®mer van Justitie H. Mos zag t uf nut van de actie niet ff „Waarom zou u de sirenes tót wanneer er niet eens Kt was van een noodsitua- i.i e verdachte verweerde •vr>f„.te zeS8en dat het van li niet duidelijk was waar V ?n8' oproep, die we m w 'S een a'Semene oproep. 9arl if Vaak niet we inder- X a' ,en de straat moeten Iers i?i dat we slacht- L„®aut0's moeten halen." let u at de brandweerwagen VubS™1 overstak, sprong fftomnh'v 0p rood' ®en Duitse let pm reed de we8 °P bij aan haar kant «kteH?nUr week uit' maar tón nUmper van de Duitse oep brandweerwagen 4 kop een Paar keer over Pi de 7nr°erder' a's getuige lng aanwezig was, ver- Potentiële kopers bekijken het bouwplan en kiezen hun stukje grond. Im onze verslaggeefster terneuzen - Mag een brandweerwagen zonder meer zijn Irenes gebruiken Deze vraag stond gisteren centraal bij een fitting van het kantongerecht in Terneuzen. klaarde dat de chauffeur op zijn bevel de sirene had aangedaan. „In principe mogen wij in nood situaties altijd gebruik maken van de sirenes. De alarmlichten waren al aan, maar de sirene klinkt meestal pas wanneer het veiliger is voor ons en voor de andere weggebruikers." De officier eiste geen straf tegen de chauffeur van de brandweer auto. Wel wilde hij de chauffeur schuldig verklaren aan het onge val. „Denk nu niet dat alleen u in het verdachtenbankje zit. Ook de automobiliste heeft schuld aan het ongeluk." De rechter doet op 21 maart uitspraak over deze zaak. Van onze verslaggever Hulst - Een adviescommissie van Gedeputeerde Staten heeft de bezwaren van het Land bouwschap tegen de twee bag gerdepots aan de Hogeweg in Hulst ongegrond verklaard. Voornaamste bezwaar van het Landbouwschap was de ondui delijkheid over de nazorg van de baggerdepots. Gedeputeerde Staten hebben nu besloten dat het Hulster Ambacht verant woordelijk is voor een eventuele verontreiniging. Volgens een woordvoerder van het waterschap is de specie, de bagger niet verontreinigd. De bagger is afkomstig van de re constructie van de watergang die van het Groot Eiland rich ting Hulst loopt. „Die bagger is in de twee depots gespoten." De depots worden gesloten wan neer de specie hard is en ge schikt is voor de landbouw. Van onze verslaggever Kloosterzande - Letterlijk en figuurlijk een lot uit de loterij. Dat gold gistera vond voor de eerste kopers van bouw grond in de nieuwe woonwijk Westhof te Kloosterzande. Maar zeker ook voor het Hontenisser college van B en W. De gemeente verkocht namelijk binnen een paar uur tijd voor anderhalf miljoen gulden bouwgrond voor in totaal dertig woningen. Daarmee is de gemeente in één klap al meer dan een derde van de ruim tachtig beschik bare kavels kwijt. Droomplekje In de Randstad is loten om bouwgrond een bekend verschijnsel, maar voor Zeeuws- Vlaanderen was het de eerste keer dat het zo gebeurde. Waarom „Omdat er van tevoren grote belangstelling is getoond," legde bur gemeester Th. Steenkamp de aanwezigen uit. Telefoontjes, brieven, mensen die naar de kaart kwamen kijken. „Dus hebben wij gezegd, dan moet je eerlijk zijn en dan moet je loten. Voor iedereen gelijke kansen." In eerste aanleg hadden zich zeventien gega digden gemeld, maar die waren gisteravond lang niet allemaal naar het gemeentehuis gekomen. Belangstelling is één ding, maar kopen is nog wat anders. En dat zat er wel aan vast gisteravond. Wie op de kaart zijn of haar droomplekje had ontdekt werd meteen meegevoerd naar een kamertje om er een krabbel te plaatsen onder een voorlopig koopcontract. Zes serieuze kopers lieten zich gisteren op de koperslijst zetten. Het vervolg was heel simpel. Zes genummerde papiertjes gingen in een doos, werden door elkaar gehusseld en er vervolgens weer uitgehaald door de nota rissen A. Vroome en J. Beltman. Particulieren De notarissen toverden als eerste het lot tevoorschijn dat correspondeerde met het nummer van mevrouw A. Lekens-Maenhout. Zij werd officieel de eerste koper van bouw grond in Westhof. Het was voor haar echt een lot uit de loterij, want op de 525 meter grote kavel van haar keuze had ze al heel lang een oogje laten vallen. De zes kopers hoefden gisteren nog geen dikke portefeuille geld mee te nemen. Ze moeten pas begin juni afrekenen, als meteen ook het nieuwe uitbreidingsplan bouwrijp is. De particulieren kregen gisteren de eerste keus. Later op de avond kwamen ook pro jectontwikkelaars en aannemers aan de beurt. Toen begon voor de gemeente pas het grotere werk. Zes bedrijven meldden zich en ook bij hen bepaalde het lot weer wie de eerste keus mocht maken. De projectontwik kelaars kochten in totaal grond voor twee vrijstaande woningen en 22 twee-onder-een- kap-huizen. Tevreden „Dik en dik tevreden zijn we," aldus burge meester Steenkamp. „Een duidelijk bewijs dat Hontenisse, en Kloosterzande in het bijzonder, als woonplaats enorm in trek is." De verdere verkoop van bouwgrond in West hof verloopt via de gebruikelijke weg. De nieuwe woonwijk biedt ruimte voor de bouw van dertien bungalows en 68 vrije of twee- onder-een-kap-woningen. De prijzen varië ren van 131 gulden per vierkante meter voor bungalows tot 120 en 115 gulden per vier kante meter voor de overige woningen. Dit afhankelijk van de ligging. Daarnaast bouwt de Regionale Woningbouwvereniging er nog tien senior-woningen. Van onze verslaggeefster Koewacht - De familie Luycks uit Koewacht is boos op het academisch ziekenhuis in Gent omdat daar röntgenfo to's zijn kwijt geraakt. Die foto's zijn heel belangrijk om een goed beeld te krijgen van de groeistoornis waaraan hun zesjarig zoontje Jeroen lijdt. „We zijn nu, samen met het ziekenhuis in Terneuzen, al drie weken bezig om die foto's te achterhalen. Het is toch godgeklaagd dat je daar als ouders zelf achteraan moet," zeggen Jeroen's vader en moeder verontwaardigd. Jeroen Luycks lijdt aan de zeldzame ziekte van Lechper- tezcalvez die een ernstige en pijnlijke groeistoornis van de heup veroorzaakt. Begin ja nuari werd de jongen in Gent geopereerd, hij lag veertien dagen in het ziekenhuis. Toen ook werden onder narcose zo geheten contrastfoto's ge maakt, die nu dus 'kwijt' zijn. Inmiddels ligt Jeroen enkele weken in Terneuzen in het ziekenhuis, maar de behande ling is flink vertraagd omdat Gent de foto's niet boven wa ter kan krijgen. „Tja, een onbegrijpelijke zaak," reageert H. de Vijlder, hoofd van de afdeling public relations in Gent. „Zoiets mag niet gebeuren. We dachten al aan een persoonsverwisseling, maar waarschijnlijk zijn de foto's ergens op een afdeling blijven liggen. Ze zijn ver huisd van orthopedie naar pe diatrie en vandaar ook weer naar de kinderafdeling. We weten niet waar ze zijn." Het vermoeden van vader Luycks dat er van de commu nicatie tussen de verschillende afdelingen in het Gentse zie kenhuis niet veel deugt, lijkt het Gentse ziekenhuis nu dus zelf te bevestigen. Gistermiddag werd tot gerust stelling van de ouders duide lijk dat de contrastfoto's in Terneuzen niet opnieuw ge maakt hoeven te worden. De Gentse arts heeft zijn Terneu- zense collega via de telefoon afdoende bijgepraat om de be handeling te vervolgen, zo deelde de pr-afdeling mee. FOTO'S WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Terneuzen - De ZMF vindt het van de gekke dat Rijkswater staat een apart depot voor vervuilde baggerspecie op de Axelse Vlakte wil hebben terwijl de provincie enkele kilome ters verderop in de Koegorspolder een baggerdepot gaat aanleggen. De notarissen A. Vroome en J. Beltman loten wie er het eerst een bouwkavel mag uitkiezen. De Zeeuwse Milieufederatie vindt dat verspilling van energie en geld. Rijkswaterstaat en de provincie kunnen beter hun geld bij elkaar leggen en al hun tijd steken in een versnelde aanleg van een centraal depot in de Koegorspolder. Dat schrijft de ZMF in een reac tie op een ontwerp-vergunning voor de aanleg van een bagger depot van 300.000 kubieke meter op de Axelse Vlakte. Het depot is bedoeld om zwaar vervuilde baggerspecie uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen op te slaan. De provincie wil aan Rijkswa terstaat een vergunning voor tien jaar afgeven. Volgens de ZMF is de solo-actie van Rijks waterstaat niet alleen ondoelma tig maar verzet ook de Milieu Effectrapportage (MER), die voor de Axelse Vlakte in de maak is, zich tegen de opslag van baggerspecie. In de MER staat het uitganspunt dat het gebied geen functie zal krijgen als baggerspeciestortplaats. De Van onze verslaggever Terneuzen - Het Rijk doet niet zo zeker over het doorgaan van de toltunnel WOV, als in de toon van het provinciebestuur door klinkt. Er is zeker geen sprake van '99,9 procent kans dat het doorgaat', zoals een optimisti sche Zeeuwse gedeputeeerde Hennekeij (Waterstaat) vorige maand liet' weten. Maar zo ver gaat Den Haag nog niet. Dat blijkt uit een brief van het Directoraat-Generaal Rijkswa terstaat aan de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZVP). Namens de minister schrijft hoofddirecteur Schroten aan de ZVP dat er veel bereikt is maar dat 'volgens de aanbieding die de aannemers combinatie de provincie heeft gedaan private financiering mo gelijk lijkt. Over een aantal za ken dient verder te worden over- handeld en omstreeks juli zal nog een keer bestuurlijk overleg worden gevoerd waarna defini tieve besluitvorming over de WOV zal plaatsvinden.' A. Meeusen van de ZVP over die brief: „Ze schrijven dat alles lijkt rond te komen, dat private financiering mogelijk lijkt, nou daarin proef ik toch veel minder garanties dan uit de woorden van Hennekeij bleek. Wij blijven de WOV, zoals het plan er nu ligt, onbetaalbaar vinden en mi lieutechnisch een ramp. Uit al onze berekeningen blijkt dat de kosten de pan uit zullen rijzen en dan zit Zeeland pas echt in het schip." ZMF heeft ook in het beleids plan Waterbodems en Bagger specie van de provincie Zeeland voor Rijkswaterstaat een hou vast gevonden om af te zien van deze bergingslocatie. Zo zou de verwachting daarin, dat een grootschalig depot niet voor 2000 wordt aangelegd, het verzoek van Rijkswaterstaat voor een eigen depot legitime ren. Onzin, vindt de ZMF. „Deze opvatting is gedateerd. Kortgele den heeft de gemeente Terneu zen ingestemd met de bestem ming voor de Koegorspolder voor een centraal depot. Er zijn geen onoverkomelijke problemen om versneld een centraal depot in de Koegorspolder aan te leg gen," aldus de ZMF in de brief aan GS. De milieufederatie denkt dat het depot in 1997 gereed kan zijn. Als GS toch hun zin doordrijven dan wil de ZMF dat de provincie een tijdelijke vergunning afgeeft. „Een vergunning die voor tien jaar wordt verleend, terwijl waarschijnlijk het centrale depot in 1997 gerealiseerd kan zijn, is totaal uit den boze." Van onze verslaggever Middelburg - De brillenkos ter, Jac. Van Voorenberghe uit IJzendijke, doet 'meer dan sympathiek werk', maar hoeft niet te rekenen op één cent subsidie van het provinciebestuur, ,,'t Is nog al jammer," zo reageerde de koster gisteren op het nieuws. Gedeputeerde Staten heb ben gisteren een subsidie aanvraag van de koster af gewezen omdat 'de aan vraag aan (bijna) niet één criterium voldoet'. Van Voorenberghe, die zich niet stoort aan overbodige for maliteiten, had toch een boekje van het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking (COS» gebruikt en begrijpt niet waarom de aanvraag niet goed is. „Zelfs onze doelstelling hebben we opgeschreven," aldus de koster. Hij verzamelt al meer dan dertig jaar gebruikte bril len, maar ook hoorappara- ten en prothesen in voor de Tweede en de Derde We reld. Hij vroeg Middelburg vierduizend gulden subsidie voor de verzending van de spullen.

de Stem | 1995 | | pagina 13