Minister Borst wil donorregister Gemengde sla en gehakt. 'Knelpunten Betuwelijn oplossen met geld van gemeenten' Boeren blokkeren Gelders provinciehuis 1.49 @®®©Ü9"79 4.95 1.49 2.79 4.99 Stadsrit Nederlands Blok verboden na tegenactie A dESTEM Bewindsvrouw wil laten vastleggen wie zijn organen wil afstaan en wie niet Niet zeuren goed stemmen. DE STEM Niet alleen verademing Indonesië vindt debat over verleden 'tijdverspilling' BINNENLAND A3 ighe Agenda GROENLINKS COMMENTAAR Onze Top 10 van deze week. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. W I BINNENLAND KORT \G 7 MAART 1995 DINSDAG 7 MAART 1995 dat de registratie van bijvoor beeld asielzoekers per land der mate verschilt, dat de cijfers moeilijk te vergelijken zijn. Maar ook al slaagt iemand er feilloos in om dat aan te tonen, het beeld is inmiddels neerge zet. Nederland is de goedsul van Europa die maar stromen vreemdelingen toelaat en te veel geld uittrekt voor ontwik kelingslanden. En zo'n beeld vorming maakt het vaak toch al moeizame bestaan van buiten landers in onze samenleving niet plezieriger. Op woensdag, de dag van de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, vergadert de Tweede Kamer niet. Dinsdag wordt er gedebatteerd over het voorstel om Rotterdam en de omliggende gemeenten samen te smelten tot een nieuwe stadsprovincie. Donderdag staat de nieuwe opzet voor de financiering van de volkshuis vesting op de agenda. In coffl- missies wordt onder meer ge sproken over het Europö® transportbeleid en over de fi nanciële afdrachten aan de Eu ropese gemeenschap. De Eerste Kamer behandelt de begrotmfs van Onderwijs. „j Door Jeroen den Blijker Pen Haag - Minister Jorrits ma van Verkeer en Water rat nodigt gemeenten en pwvincies uit om bij te dra gen in de aanleg van de Betu welijn. Zij hoopt zo vooral de knelpunten op te lossen waar (jet Rijk zelf geen geld voor over heeft. De commissie-Hermans advi seerde in januari om de Betuwe lijn - kosten: 7,4 miljard - zo snel mogelijk aan te leggen. Wel signaleerde de commissie vijf grote knelpunten. Het oplossen daarvan kost 1,2 miljard gulden. Premier Kok liet drie weken ge leden weten daarvoor geen geld te hebben. Volgens hem mag de Betuwelijn maximaal 500 mil joen extra kosten. Jorritsma wil niet ingaan op ae vraag of dat bedrag voor haar voldoende is. „Juist om na te gaan welke knelpunten opgelost moeten worden, ben ik met ge meenten en provincies rond de tafel gaan zitten." Wel is ze bang voor precedenten. „Ik kan me voorstellen dat wij als kabinet zeggen: 'Jongens, de oplossing van die specifieke knelpunten kunnen wij niet fi nancieren'. Als ik dat namelijk wel zou doen, heb ik voor de toekomst een precedent gescha pen en moet ik elke gemeente met een spoorlijn tegemoet ko men." Om dat te voorkomen acht Jor ritsma het mogelijk dat gemeen ten en provincies meebetalen aan de oplossingen van knelpun ten. „In dat geval zou er bijvoor beeld sprake van kunnen zijn van medefinanciering door de gemeente en provincie." Zij onderstreept dat dergelijke oplossingen niet ongebruikelijk zijn. Bij de aanleg van een spoortunnel door Best is ook gekozen voor medefinanciering waarbij provincie en gemeenten zijn betrokken. Jorritsma verwacht verder dat ze meer tijd nodig heeft om met het Gebundeld Bestuurlijk Overleg - waarin gemeenten en provin cies .met het kabinet praten over de "Betuwelijn - tot overeen stemming te komen. „Ik sluit niet uit dat ik op een gegeven moment op mijn knie tjes naar de Kamer moet om nog een weekje of twee om uitstel te vragen. Ik heb die tijd echt nodig om goed overleg te plegen met de verschillende bestuurders. Niet omdat ik zo'n besluit geheel conform de wensen van de regio zal doen, wel omdat ik die wen sen zoveel mogelijk wil volgen binnen het daarvoor beschikbare geld." De vervoersorganisatie Trans port en Logistiek Nederland heeft gisteren de door de com missie-Hermans voorgestelde heffing voor het wegvervoer af gewezen. Volgens TLN kost een dergelijke heffing de transport sector jaarlijks maximaal tien miljard gulden. De heffing voor het wegvervoer, van 35 cent tot een gulden per kilometer, dient om het vervoer per spoor te stimuleren. TLN is wel voorstander van de Betuwe lijn. Van onze Haagse redactie Pen Haag - Minister Borst van Volksgezondheid wil een registratiesysteem waarin staat wie orgaandonor wil zijn en wie dat niet wil. Voor mensen die zich niet laten registreren, moeten de nabestaanden beslissen of de organen beschikbaar komen voor transplantatie. Daarmee komt Borst de Tweede selinge dood nemen dan de na- FOTO WIM KOOYM, daar met Bleyenberg menselijkl schedels en botten tevoorschijn.! Die ontdekking dwong historiij om de geschiedenis van dit de< van Nederland drastisch te hei zien. Onderzoek toonde aan dal de vroege Saeftinghe-bewonerl rond 1150 waren overleden. Da| duidde op bewoning die twei honderd jaar vroeger lag, danto| dan toe werd aangenomen. De meest spectaculaire vom moest nog komen. Dat gebeun toen in september '93 de 12-j ge Limburgse scholiere Jetj Hoed wegzakte in een ondjep slijkkuil aan de rand vaii he Schor. „Ik sta op hout," riep ze, He bleek een kist te zijn met ee puntgaaf middeleeuws skelet dl door de wetenschap is voorzie van de naam Jetje. Jetje leefde in een tijd dat nie mand nog aan een oeververbii ding over de Westerschelc dacht. De rivier was nog ee smalle stroom, vermoedelijk onl staan door een stormvloed in he jaar 838. Anno 1995 doet zich in Zeela» de situatie voor dat veel middel eeuwse en prehistorische, vaa buitendijkse, vindplaatsen ver boden terrein zijn voor hen di deze plaatsen ontdekten en on derzochten: de goedwillendi amateur-historici. Het is een be leidsmaatregel uit voorzorg, te voorkomen dat schatzoekers er met de buit vandoor gaan. De met historisch en archeoio gisch onderzoek belaste dienstel zoals het ROB hebben echter geen geld om daadwerkelijk ctt derzoek te doen. Saeftinghe-vor- ser Bleyenberg: „Het gevolg dat de zee ermee aan de h: gaat. Zodoende dreigt het rijke bodemarchief van de delta onge zien in het diepe te spoelen." Kamer tegemoet. Vorige maand Week er in de Tweede Kamer onvoldoende steun voor het ka binetsplan om slechts het be staande systeem tot wet te ver heffen. Nu ondertekent iemand die zijn organen na zijn dood wil afstaan, een donorcodicil. Ook het CDA, dat tot dan toe niets voelde voor verdergaande systemen, schaarde zich achter 1 de kritiek dat het kabinetsplan het grote tekort aan donororga nen niet zou opheffen. Sindsdien zoekt het kabinet naar nieuwe mogelijkheden. Borst zei gisteren dat haar voor keur uitgaat naar een systeem «aarbij zowel mensen die hun organen na hun dood beschik baar stellen als mensen die daar bezwaar tegen hebben, zich kun nen laten registreren. Ze krijgen daarvoor een schriftelijk oproep. Ia de visie van Borst krijgt iede re achttienjarige zo'n brief. Maar om te beginnen zouden ook alle mensen boven die leef tijdgeleidelijk aan een formulier toegestuurd moeten krijgen. Wie aan de oproep geen gehoor geeft, wordt geacht geen voor- of te- te zijn. Bij een plot- (ADVERTENTIE) bestaanden de beslissing. Ook het vorige kabinet speelde met het idee voor een registratie systeem. Dat verdween uiteinde lijk naar de achtergrond, vanwe ge de hoge kosten. Invoering zou zeker 30 miljoen gulden kosten, maar de Nierstichting liet vorige week weten dat het ook met de helft van dat bedrag kan. Het ministerie van Volksgezondheid moet het plan nu verder uitwer ken, maar eerst kiest het kabinet binnenkort welke weg het op wil. Regeringsfractie WD blijft, evenals in het kamerdebat, van mening dat het huidige codicil systeem gehandhaafd moet blij ven. De liberalen vrezen dat elke andere methode ertoe kan leiden dat mensen die dat nooit gewild hebben, toch donor zullen zijn. Het door Borst voorgestelde re gistratiesysteem houdt die moge lijkheid ook open. „Wat gebeurt er met de mensen die de brief niet terugsturen?", zegt WD-ka- merlid Kamp. Dat nabestaanden in zulke ge vallen beslissen, wijst ze af. „Dat lijkt me niet de juiste keuze. Ik vind dat mensen die niets terug sturen, terwijl ze de kans hebben gehad, dan geen donor moeten zijn," aldus Kamp. D66-kamerlid Van Boxtel is ver baasd over deze reactie. „Ik vind dat de WD zwabbert. In het huidige systeem loop je ook de kans dat nabestaanden van men sen die geen codicil hebben, toch toestemming geven. Daar heeft de WD nooit een probleem van gemaakt. In het nieuwe systeem gaat het precies hetzelfde als iemand zich niet laat registe ren." DE MANIER waarop Frits Bolkestein op dit moment opereert, is een verademing voor de Nederlandse politiek. De fractieleider van de VVD is een hartstochtelijk beoefenaar van het dualisme in jie politiek. Hij gaat uit van gescheiden verantwoordelijkheden. De Kamer controleert het kabinet, ongeacht de samenstelling van de regeringsploeg. Tijdens de kabinetten Lubbers werd die filosofie ook beleden, maar in de praktijk kwam dat nauwelijks tot uitdrukking. Boven meester en toenmalig premier Lubbers masseerde in het Toren tje alle problemen op voorhand weg, waardoor er voor de kamerdebatten weinig spannends overbleef. De VVD-fractie en in mindere mate de fracties van coalitiegeno ten nemen hun eigen verantwoordelijkheid wel serieus, hetgeen aten toe tot een botsing met het kabinet leidt. De keuze van het tracé van de A73 werd bijvoorbeeld door een kamermotie afgedwongen. De manier waarop Bolkestein, en met hem de hele VVD-fractie, zich op dit moment manifesteert, heeft ook gevaarlijke kanten. ™i wakkert de ideologische verschillen tussen de VVD en .regeringspartner PvdA aan. De kritiek uit die hoek heeft nu nog t6ts van een binnenbrandje, maar er hoeft niet veel te gebeuren p "et is een uitslaande brand die niet meer te blussen valt. bovendien is de wijze waarop Bolkestein zich profileert niet ontdaan van verkiezingsretoriek. Hij zet zwaar aan op gevoelige mema's als de wijze waarop in de toekomst ontwikkelingshulp moet worden bedreven en de problematiek van de asielzoekers. betrekking tot het laatste onderwerp gaat hij heel ver. Hij cnrikt er niet voor terug om doem-scenario's te schetsen en te mermen met heel harde maatregelen, wanneer het roer niet snel omgaat. at er ten aanzien van het asielbeleid zaken veranderd moeten ni!t za' 9een zinni9 mens ontkennen. De regering heeft ook 9 9?zeten. Er wordt sinds kort met twee nieuwe wetten Werkt die de verwachting wekken dat het aantal asielzoekers Dat r0^61" (:ontrole kan worden gebracht. "O'kestein dat gegeven nagenoeg negeert, is buitengewoon ham rStan<^'9- Door voortdurend op de negatieve aspecten te oppn c"' voeclt bestaande vooroordelen. Het zal zijn partij kwaad doen, maar de zaak van de asielzoekers is te Onn v orn.d'e te laten misbruiken voor verkiezingswinst. ,i,y?os!''ePartij CDA heeft fel stelling genomen tegen de populis- aen ie®n van Bolkestein. De Europarlementariërs Maij-Weg- L, 5n Oostlander hebben zijn gedachtengoed zelfs vergeleken B0u.:e,u."9an9spunten van het Vlaams Blok. verm j daar weinig begrip voor opbrengen. De rol van de sdpI h° i9 onscbuld past hem echter niet. Bolkestein speelt het most ruw en m be politiek geldt dat wie kaatst de bal van HaSrw«c'1'en" Hij heeft alle redenen om de beschuldiging hem Maij aan te vechten, maar wel op basis van de door wijten9 'e'be argumentatie. Zijn tegenstander domheid ver- Dolitiolpas' n'et m het zorgvuldig opgebouwde image van de 6 "ftallectueel Bolkestein. Een Gelderse provincie-ambtenaar wacht gelaten tot boeren hun blokkade staken zodat hij aan het werk kan gaan. Zo'n 800 boeren blokkeerden gisteren het provinciehuis in Arnhem uit onvrede met de manier waarop de watersnood-schade wordt vergoed. Het kabinet hanteert een eigen risico van 35 procent. De boeren willen een volledige vergoeding omdat zij de overheid verantwoordelijk achten voor de bijna-ramp. Een delegatie van de Gelderse boeren praat morgen met premier Kok en minister van Landbouw Van Aartsen over de schadevergoeding. Het onderhoud is tot stand gekomen door bemiddeling van de Gelderse Commissaris der Koningin Terlouw. Deze vindt dat de boeren meer dan 65 procent vergoed moeten krijgen. foto anp (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Amsterdam - De Indonesische regering heeft absoluut geen behoefte aan een nationaal debat over het koloniaal verleden van Nederland. Ze zit niet te wachten op een spijtbetuiging van de Nederlanders over hun politionele acties in het toenmalige Nederlands-Indië. Wat geweest is, is geweest. q CU Gemengde sla, div. soorten, zak 200 gram Gehakt half-om-half, 500 gram4.25 "7QQ kilo /."O O Jonagold, 1 /IQ sappige, zachtzure handappel, kilo Ü1 Kipfilet, 500gramA258.25 <ir rn kilo -1750" 10. DU ©CU Passato di Pomodoro, pak 500 gram Rineau Bordeaux, Q rood (ê45) of wit (Sr95), fles 0.75 liter O 0(1 Sinaasappelsap met vruchtvlees, pak 1 liter Smiths Superchips, Q diverse smaken, duopak 400 gram OCh Geconcentreerde soep, groente, tomaten of kippe, <i aa blik 460 ml A4ST l.U^ Ch Tissue Toiletpapier, blauw, pak 12 rollen j6£9 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 maart a.s. Dat is de boodschap van de Indonesische minister Joop Ave van Toerisme, Post en Telecom municatie aan de Nederlandse regering en het Nederlandse volk. Hij heeft gistermiddag in Am sterdam in een overleg met Ne derlandse topindustriëlen en vertegenwoordigers van de toe ristenindustrie benadrukt dat Indonesië en Nederland de vriendschapsbanden moeten aanhalen. 'Uw probleem' „Nederland moet geen tijd ver spillen aan een nationaal debat. Maar goed, als Nederland hier aan behoefte heeft, dan respec teren wij dat. Als Nederland zijn oorlogsverleden wil ophalen, dan moet dat vooral gebeuren. Maar daar willen we. niets mee te ma ken hebben. De roep op een nationaal debat is uw probleem, niet het onze." „We zijn gekomen als vriend. Indonesië wil samen met Neder land optrekken naar de toe komst. Als gelijkwaardige part ners," verduidelijkte minister Ave. Verbazing De roep van de voorzitter van de Tweede Kamer W. Deetman en de minister van Ontwikkelingsa menwerking J. Pronk, om een nationaal debat over koloniaal verleden in Nederlands-Indië, heeft in Indonesië verbazing ge wekt. Deetman vindt dat zo'n debat moet worden afgerond, voordat koningin Beatrix eind augustus voor een staatsbezoek naar In donesië gaat. Ze bezoekt het land enkele da gen na de viering (17 augustus) van de vijftigjarige onafhanke lijkheid van Indonesië. Wat wil het toeval? Dat ik vandaag (de dag dat dit stukje in de krant staat) in Utrecht moet zijn, dus zit ik me nu al (gisteravond in uw tijdsbeleving) suf te piekeren over wat ik aan moet trekken. Kan ik mijn leren jack aan of is dat te link? Ik heb nog wel een oude overjas, maar als ik daarin door Hoog Catharijne loop, wordt me misschien wel gratis soep aangeboden, omdat ze me voor een zwerver houden. Mooi in het pak is ook niets, want ik zag zondagavond vier van die kostuums aan het werk in het lijsttrek kersdebat en om nou te zeggen dat die een betrouw bare indruk maakten, nee. Degene met wie ik in Utrecht een afspraak heb, heeft gezegd dat ik er uiterlijk om drie uur moet zijn. Maar met welk uiterlijk? Te lente-achtig kan ik ook al niet gekleed gaan, want dan zien ze me aan voor een nu al uit Singapore gevluchte ING'er en als ik er te winters uitzie, denken ze wellicht dat ik een kamerlid ben dat zonder kennisgeving op wintersport was. Kleren maken de man, maar ze kunnen je ook behoor lijk opbreken. Hoe langer ik erover nadenk, hoe meer ik er toe neig om morgen (vandaag, - red.) mijn afspraak wegens griep af te zeggen en de dag in piama door te brengen. De pest is alleen dat deze week zoveel mensen die smoes gebruiken dat we op grond van uiterlijke overeenkomsten wel eens opgepakt zouden kunnen worden door de ziektewet-politie. MERIJN Oorlogsmonument met teer besmeurd Voorschoten - Het oorlogsmonument in Voorschoten is in de nacht van zondag op maandag met teer beklad. De politie heeft nog geen idee over de identiteit van de daders. Het monument is niet meer schoon te maken. Het is van kalksteen en dat is zeer poreus. De teerlagen waren al te diep doorgedrongen. De gemeente zal waarschijnlijk proberen de bruin-zwarte plekken bij te verven. Daarna komt er een anti-graffitilaag op. Het monu ment is in 1946 opgericht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in het algemeen en de twaalf Voorschotena ren onder hen in het bijzonder. Jorritsma wil één ongevallenraad Den Haag - Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat wil een raad voor transportongevallen oprichten. Deze raad, die de toedracht van ongevallen met treinen, schepen en vliegtuigen moet onderzoe ken, neemt de bestaande gespecialiseerde ongevallenraden in zich op. Dat schrijft Jorritsma in een brief aan de Tweede Kamer. De Kamer heeft al in 1993 om een dergelijke geïntegreerde transporton gevallenraad gevraagd. Behalve de Spoorwegongevallenraad is geen van de andere bestaan de ongevallenraden echt blij met het plan van Jorritsma. De Raad voor de Luchtvaart verwacht geen meerwaarde van het nieuwe college. De Raad voor de Scheepvaart en de Commissie Binnen- vaartrampenwet voelen er niets voor te worden samengevoegd in één scheepvaartkamer. CDA helpt kabinet niet aan meerderheid Leeuwarden - De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal het kabinet niet langer een meerderheid verschaffen ais het kabinet daar zelf niet toe in staat is, ook al doet de partij haar eigen gedachtengoed daarmee schade. Dat zei CDA-fractievoorzitter Heerma gisteravond tijdens de slotmanifestatie van zijn partij voor de Provinciale-Sta- tenverkiezingen in Leeuwarden. Heerma hekelde de verdeeldheid tussen de regeringsfracties in de Tweede Kamer. Het kan volgens hem zo niet doorgaan. Het kabinet hoort respect af te dwingen in binnen- en buitenland. „Regering regeer, of stop er anders mee," riep hij het paarse kabinet toe. Nuis: omroepbestel in gevarenzone Den Haag - Staatssecretaris Nuis van Cultuur vreest dat het publieke omroepbestel zijn bestaansrecht verliest als 'Hilversum' niet snel maatregelen neemt. De bewindsman denkt aan de vorming van één publieke omroeporganisatie. Opheffing van de Hilversumse omroepverenigingen is daarbij niet aan de orde. Wel moeten de omroepen volgens hem meer opereren als één eenheid. Nuis verwacht dat de NOS hem eind deze week een plan presenteert dat die richting uitgaat. Gebeurt dat niet, dan komt de politiek zelf met maatregelen. Dat maakte Nuis gisteravond duidelijk tijdens een D66-verkiezingsbijeenkomst in Hoogeveen. Linschoten: 'Wao-boete eerder afschaffen' Haaren - Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken wil een half jaar eerder af van de wao-boeteregeling voor werkgevers. Dat zei hij gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de WD in Haaren in Noord-Brabant. De boeteregeling voor bedrijven waar te veel mensen in de wao belanden, de zogenoemde malus-regeling, zou 1 januari 1996 worden afgeschaft. Utrecht (anp) - Een geluids wagen waarmee het extreem rechtse Nederlands Blok gis teren door de straten van Utrecht reed, is bekogeld met twee verfbommetjes. Kort na dit incident trok de Utrechtse burgemeester Opstelten de door hem verleende vergun ning voor de toer weer in. Hij wilde 'nog meer ellende' voorkomen, aldus een woord voerder van de gemeente. De politie arresteerde de gooier van de twee glazen potten met groene en blauwe verf, nadat de Utrechtse fractie-assistent van het Nederlands Blok, drs. F. Schra, hem eerst hardhandig te gen de vlakte had gewerkt en vervolgens minutenlang met zijn hoofd tegen een omgevallen fiets aangedrukt had gehouden. Een bouwvakker die toevallig in de buurt aan het werk was, boei de de verfsmijter met plastic bandjes die in de bouw worden gebruikt. Een toegesnelde stads wacht assisteerde bij de sponta ne aanhouding. Als zij iemand op heterdaad be trappen hebben burgers het recht de overtreder aan te hou den. Het is aan de rechter om achteraf te toetsen of het daarbij toegepaste geweld 'proportio neel' is, aldus woordvoerder W. van Buuren van de Utrechtse politie. Stadsomroep Utrecht heeft het incident gefilmd. Vreeswijk zei voor de camera dat de jongeman 'de rekening nog gepresenteerd zal krijgen'. „Wij zullen zijn naam en adres opvragen." De politie zal die gegevens echter niet verstrekken, laat de woord voerder weten. Voordat de personenauto met megafooninstallatie ging rond rijden, had de politie aangekon digd onder meer scherp op te letten dat artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht niet zou worden overtreden. Dat artikel regelt het discriminatieverbod. Volgens de politiewoordvoerder is er geen aanleiding geweest een proces-verbaal op te maken. De verfgooier is inmiddels voor geleid aan de hulpofficier van justitie en na verhoor heenge zonden. Hem zal eenvoudige vernieling (artikel 350 Wetboek van Strafrecht) ten laste worden gelegd. Het Nederlands Blok had voor de toer door Utrecht toesteming gekregen van Opstelten. Zater dag verbood die nog demonstra ties van CP'86 en het anti-fascis tische KURF, uit vrees voor rel len. De politie pakte ongeveer 190 mensen, de meesten anti fascisten, op omdat die van plan zouden zijn geweest toch te be togen. Anders dan Utrecht hebben Maarssen, Nieuwegein en Vee- nendaal de geluidstoer van het Nederlands Blok vooraf verbo den. Vreeswijk heeft aangekon digd daarover een klacht in te dienen. Burgemeester Van Tellingen van Tiel heeft de aangekondigde fak keloptocht van CP'86, die van avond in het gehucht Wade- noijen zou worden gehouden, alsnog verboden. Eerder gaf hij wei toestemming, omdat hij vindt dat de overheid geen oor deel uit moet spreken over de inhoud van aangekondigde ma nifestaties. Na de gebeurtenissen in Utrecht afgelopen zaterdag twijfelt de burgemeester echter ernstig aan de beheersbaarheid van de manifestatie, zei hij gis termiddag. Bij de gemeente zijn gisteren hondeerden reacties binnenge komen naar aanleiding van de aanvankelijk verleende toestem ming. Verschillende organisaties kondigden tegendemonstraties aan. Daarop besloot Van Tellin gen de CP'86-tocht alsnog te verbieden. De partij wilde pro testeren tegen de falende dijk- verbetering. CP'86 heeft laten weten van avond toch naar Wadenoijen af te reizen. Er staan in elk geval zestig tot toacht agenten klaar om in te grijpen mocht dat nodig zijn.

de Stem | 1995 | | pagina 3