Val dollar klap voor export Korting uitkering van weduwen met een eigen inkomen Vraagtekens achter VN-top tegen armoede In Belgische Senaat bloeide zwarte markt 12 keer helemaal schooa voor maar f 4,99. Sporen steentijdmens ontdekt in Saeftinghe Jorritsma vindt veiligheid Zeeuwse veerboten goed ïlitsing Sponsor Veilig Verkeer Linen profiteren Lt van welvaart [Borst: Medicijnen Lorden zeker 20 iprocent goedkoper jTour '96 start SjflDen Bosch Ivoor NAC-PSV fokker slaat slag in Azië De Mos wil Koeman bij Werder Marjolein Sligte kan ook zingen Kabinet ziet inkomsten dalen Consument beter af met lagere prijzen Minister Borst voor een donorregister In vervolg minder jnilieu-ambtenaren Bergen onderzoekt koopgedrag regio Advies: Auto verlaten tijdens overtocht Zelfs anticonceptie- en glijmiddelen zeeuws-vlaams r>. 0 1 U 1 Cl ,n middelburg de wernt eraan Nieuwe generatie OMO. De hele was. Helemaal schoon. Enquête: VVD nu grootste Vermogensbeheer Britse vorstin niet naar ING-bank MAART 1995 aan te Me Mol een ..kleintje" in De Stem heeft u al het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes"-rubriek ..T® Koop aangeboden" humor was alle tijd. Een de bezoekers, die het Jninabele toestand verke- le terrein en de rest3van de Immodatie in zich had op. ïimen, concludeerde: „Het Jein is beroerd, maar "een lastische parking hebben ze I" Jammer in dit geval is dat lp dat 'biljart' niet gespeeld |ht worden en slechts plaats |ht bieden aan 'heihge pen'. fcK BUITELAAR was na het kerduel tegen Roosendaal Belucht. Arbiter Wim Ver- Alen had de kaarten op zak (ouden en dat is iets wat pk tegenwoordig nauwelijks pr meemaakt. Vier man mis- hij in Roosendaal door geel J rood. Dit als gevolg van ferten die ontvangen werden Izowel competitieduels als in kerwedstrijden. I de visie van Dick Buitelaar li stukje onrecht. „Kaarten Itvangen in bekerduels moe it alleen voor dat soort wed- lijden tellen. Hetzelfde geldt Kor competitieduels. Want wij fbben nu eenmaal meer kans door benadeeld te worden In veel andere clubs. Ten eer- fe spelen we 26 competitie- Jedstrijden en daarnaast ko len we ook nog eens uit in een pntal ontmoetingen in de be- Irstrijd." Buitelaar pleit dus lor een aparte benadering, lat bij de KNVB voor elkaar rijgen, zal niet simpel zijn. kerk voor lobbyisten, lindredactie: Ton Koomen. (atelier. „Mijn oom geloofde, len ik met hem, tot het laatste (moment dat hij zijn ziekte zou Joverwinnen. Al mijn positief (denken stopte ik in zijn gene- Izing. Toen hij twee jaar gele iden, op zijn vierenveertigste, I toch overleed, nam ik me I voor om de resterende dagen Ivan mijn leven uitsluitend te [besteden aan het realiseren Ivan mijn dromen. Autoracen I is er een van." I Vorig jaar december deed I Amber mee aan de Veronica 1 Citroen contest, een talenten- jacht voor coureurs. Van de veertienduizend jongeren die zich hadden opgegeven, ein digde zij als vierde, de eerste onder de vrouwen. Op 17 april zal zij in Zandvoort haar eerste race in de Citroen AX- cup rijden. De wedstrijdauto heeft zij al. Van de fabrikant gekregen. Maar daarmee zijn de kosten niet gedekt. Amber heeft tenminste vijftigduizend sponsorguldens nodig öm naar de cup mee te kunnen dingen zonder zich in de schulden te hoeven steken. Veertigduizend heeft ze er al binnen van acht verschillende geldschieters. En om het gat te dichten, pakte de coureur- in-wording de telefoon en bel de de redactie van de krant. „Ik ben een jonge, vrouwelij ke coureur en typisch iemand om door Martin Simek geta' tervieuwd te worden, bla, b'a bla." Tegen al mijn journalis tieke principes in bezocht ik de jonge directrice van de Dick Peeters Haar en make up school. Ik besloot om baar publiciteit te geven, al was he alleem omdat ze zegt: „Sinds ik mijn agressie op de race baan kwijt kan, gedraag ik veel netter in het verkeer. Door racen kom ik tot rus- De helft van de kunst van ne racen is kijken." Geef Amber in godsnaam di tienduizend gulden. En omd niet iedere autogek in staat coureur te worden, blijft ne voor ons uitkijken. JAARGANG Ljelburg - De Zeeuwse armen Tjjtereii niet van S™3 van ■1 Zeeuwse economie. Integen- I j pe problemen stapelen zich 'je onderkant van de samen- 0i alleen maar op. Er moet juti-armoedebeleid komen, voorzitter Nabbe van de 1 j 'De arme kant van Zee- ||!IEïE1AND - O - De prijs van medicij- 20 procent omlaag, ["minister Borst (Volksge- ondheid) gisteravond onthuld. i| kabinet beslist binnenkort „er deze prijsverlaging. De me- fcprijs ligt nu ver boven het Europese gemiddelde. Sommige Leizoekers wijzen op een prijs- IvBchil van 48 procent. üenBosch - Het staat vast dat de de France in 1996 in Den hvan start gaat. De volledi- Tourdirectie komt vrijdag sch om dat bekend te Laken. De gemeente heeft in- i 2,3 miljoen gulden aan „„ingen van sponsors bin- 1 r,en. hr totaal is 4,5 miljoen gul- Irlogp -Tussen de 50 en 100 le- den van de harde kern PSV-fans ag extra vroeg naar Breda voor een confrontatie met s van NAC. De Bredase Éie heeft daar aanwijzingen li* De politie heeft voor de Jiedstrijd tegen PSV ruim 120 opgeroepen, waaronder peloton van de mobiele een- HET WEER r 1 MIN./MAX 2/8 Hinder wind Waag licht hogedrukweer, De wind neemt af, er zijn van tijd tot tijd opklaringen en het blijft overwegend droog. I Me avond volgt een nieuwe depressie en vallen - 9 weer buien. Waf is de politiek zonder glijmiddel VANDAAG IN DEZE KRANT Aad de Mos, de nieuwe trainer van Werder Bre men, wil graag Ronald Koeman inlijven. Hij ziet in de speler van Barcelo na de ideale opvolger van Andreas Herzog, die naar Bayern München vertrekt. ZIE SPORT-BI GIDS Het grote publiek kent Marjolein Sligte als de dikke patiënte uit Me disch Centrum West, Maar in het Amsterdam se Lido-theater laat ze op een aangrijpende wij ze zien, dat ze ook wat anders kan. Zoals zingen. ZIE GIDS-D1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs- A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 - Fokker en Dasa on- teoeken met Chinese en Zuid- bedrijven of zij een wuwe generatie vliegtuigen kunnen ontwikkelen. Het toestel au 120 stoelen moeten krijgen. ■ZIE ECONOMIE - A5 Den Haag - Minister Borst (Volksgezondheid) wil een regis tratiesysteem invoeren waarin staat wie orgaandonor wil zijn en we niet. Voor mensen die zich willen laten registreren, naeten de nabestaanden beslis sen of de organen beschikbaar ï®en voor transplantatie. De vu heeft inmiddels al laten we ten het daar niet mee eens te zijn. 'HE BINNENLAND-A3 en Haag - Het aantal milieu- tenaren bij het ministerie 'an volkshuisvesting, Ruimtelij- e Ordening en Milieubeheer Dom) zal de komende jaren ver aderen, zegt topambtenaar nt van dat ministerie. De tijd is êens hem rijp dat de andere li». es zor§ voor het mi- opnemen in hun beleid. Bij werken nu nog 1150 mi- w-ambtenaren. Daarvan moe- ar zeker 115 weg. Er vallen ""'"'"•ingen ontslagen. Van onze verslaggevers Amsterdam/Den Haag - De historische val van de Ameri kaanse dollar zet een behoor lijke rem op de economische groei van Nederland waar mee het de afgelopen tijd juist zo voorpoedig ging. Met name de export krijgt forse klap pen. Dat effect wordt nog versterkt doordat de Italiaanse lire, de Spaanse peseta en de Portugese escudo gisteren na een devaluatie ook in waarde zijn gedaald ten opzichte van de Nederlandse gul den. Voor de regering is de val van de dollar een forse tegenvaller, vooral omdat de aardgasinkom sten fors zullen dalen. De belastingmeevallers, waar over in politiek Den Haag de laatste dagen zo druk wordt ge speculeerd, zullen veel lager uit vallen. Voor de consument is de lagere dollar op korte termijn gunstig omdat allerlei produkten goed koper worden. Miljoenennota De Amerikaanse dollar bereikte gisteren op de Europese geld markten een historisch diepte punt. Voor een dollar werd gis termorgen nog slechts 1,56 gul den neergeteld. Gistermiddag trok de koers weer iets aan tot 1,57 gulden. Nieuwe laagterecords waren er eveneens voor de peseta en de es cudo, de lire en het Britse pond. Ook veel andere valuta's staan onder druk door de aantrek kingskracht van de weinige munteenheden waarin de geld handel nog vertrouwen heeft: de mark, de gulden, de Zwitserse frank en de yen. Ramingen overhoop De onrust op de geldmarkten gooit ook de ramingen van het Centraal Planbureau overhoop. Het Planbureau ging er bij de voorbereiding van de Miljoenen nota 1995 nog vanuit dat de dol larkoers dit jaar gemiddeld 1,90 gulden zou bedragen. Daar komt dus niets van terecht. Door de lagere dollar wordt de concurrentiepositie van het Ne derlandse bedrijfsleven ver zwakt. Immers, de produkten worden duurder ten opzichte van die landen, die hun produkten in dollars afrekenen. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De gemeente Bergen op Zoom onderzoekt de komende weken het koopgedrag van de inwoners van de omlig gende gemeenten. Op die manier hoopt zij te weten te komen hoe de inwoners van Halsteren, Nieuw-Vossemeer," Reimerswaal, Steenbergen, Tho- len en de Zuidwesthoek denken over Bergen als winkelcentrum en hoe vaak ze er komen. En als ze de stad mijden wordt ook ge vraagd waarom. De resultaten worden betrokken bij het opstellen van het beleids plan binnenstad, het plan dat de basis moet vormen voor het aan trekkelijker maken van Bergen als winkelgebied. Soortgelijke onderzoeken werden ook in 1986 en 1991 uitgevoerd. In Kopenhagen is gisteren de VN-conferentie over armoede be gonnen. De top duurt de hele week en de 13.000 deelnemers spre ken over de bestrijding van armoede, werkloosheid en sociale ont wrichting. Het was de bedoeling dat de regeringsleiders van de deelnemende landen de conferentie deze week zouden bezoeken, maar de meesten laten het afweten. Veel resultaat wordt er ook niet van verwacht. De armoede zal, vooral in Oost-Europa en de VS, de komende jaren alleen maar toenemen. Bedelaars, zoals hier in Moskou, zullen daarom het straatbeeld blijven bepalen. toro epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) ziet geen mogelijkheid om automobilisten op veerponten tijdens de overvaart uit hun auto's te halen. Op lange vaarafstanden kan alleen een advies worden gegeven om het autodek te verlaten. Jorritsma weerspreekt dat, zoals een tv-rapportage begin dit jaar suggereerde, de veiligheidseisen op de zoute veren niet goed wor den gecontroleerd. „De samen werking tussen de rederijen en de Scheepvaartinspectie is goed." De Scheepvaartinspectie heeft naar aanleiding van de tv-uitzen- ding de veiligheid nogmaals ge toetst. „Hierbij is gebleken dat aanscherping van beleid niet no dig is. In bepaalde gevallen is wel in goed overleg met de rederijen een wijziging in de borging van de kisten met reddingsvesten aangebracht." Jorritsma antwoordt dat op schriftelijke vragen van de WD-kamerleden Te Veldhuis en Hofstra. „Regelgeving ten aanzien van het in de auto blijven zitten tijdens de overtocht, blijkt in de praktijk op grote problemen te stuiten. Voor de langere trajecten wordt gedacht aan mededelingen aan de passagiers in de adviserende sfeer." „In overleg tussen de Scheep vaartinspectie en de Directies van de Zoute Veren zal worden nagegaan hoe dit kan worden ge regeld," antwoordt de minister. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - In de wandelgangen van de Belgische Senaat blijkt een bloeiende zwarte markt te hebben bestaan. Ge neesmiddelen, bedspreien, dekbedden en anti-aanbakpan nen. Alles was er te koop tegen sterk gereduceerde 'prijzen. De zaak kwam aan het licht nadat een ambtenaar vorige maand had toegegeven de be- drijfswinkel van de Senaat ja renlang te hebben misbruikt voor de verkoop van goedkope medicijnen, kalmeringstablet ten, anticonceptie- en glijmid delen. Hij betrok die farma ceutische produkten via zijn zus die bij een groothandel in geneesmiddelen werkte. Kort nadat deze affaire in de publi citeit was gekomen, pleegde een apotheker van dat bedrijf zelfmoord. Bij het onderzoek naar de medicijnen stootte jus titie op een andere lucratieve handel in het parlement. Tegen spotprijzen konden werkne mers van de Senaat op vaste tijdstippen stoompannen, de kens, kussens en andere huis raad kopen. Tientallen ambtenaren hebben volgens de krant De Standaard toegegeven dat ook te hebben gedaan. Volgens hen was een goede gewoonte dat vertegen woordigers in de wandelgan gen van het gebouw aan de Brusselse Wetstraat leurden met pannen en beddegoed van degelijke kwaliteit. De belangstelling was zo groot, dat er wachtlijsten moesten worden gemaakt. Soms werd de koopwaar ook uitgestald op de bureaus van de leden van de Senaat. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 8 maart ••n u Maak kennis met Nieuwe generatie OMO: een speciale voordeelzak voor 12 wasbeurten deze week voor slechts f4,99! Daarmee wast u de hele hoofdwas hele maal schoon. Dus ga nu naar uw supermarkt! 8"710311 Q00218 I I I I I DINSDAG 7 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze Haagse redactie Den Haag - Mensen die na 1 januari 1996 weduwe of weduw naar worden, kunnen gekort worden op hun aww-uitkering als ze zelf een inkomen hebben. Staatssecretaris Linschoten (So ciale Zaken) heeft dat geregeld in de nieuwe nabestaandenwet. Het kabinet gaat ermee akkoord. De korting op de uitkeringen voor weduwen en weduwnaars is vorig jaar afgesproken bij het op stellen van het regeerakkoord. Linschoten neemt in de nieuwe wet de voorstellen uit dat ak koord over. Nabestaanden die een eigen in komen hebben, worden voor dat inkomen gekort op hun uitke ring. Het eigen inkomen wordt niet helemaal van de uitkering afgetrokken. Een bedrag van 15 procent van het minimumloon wordt niet verrekend. Van het bedrag dat dan nog aan eigen inkomen overblijft, wordt een derde niet verrekend. Twee derde wordt gekort op de nabe- staandenuftkering. Deze regeling komt erop neer dat een nabestaande die een eigen in komen heeft van anderhalf keer het minimumloon (ruim 3000 gulden bruto per maand) geen uitkering meer krijgt. De nieuwe wet houdt alleen reke ning met inkomen uit arbeid en niet met andere inkomstenbron nen zoals uitkeringen van verze keringen of privé-pensioen. Niet alleen wordt er op de uitke ring gekort, er komen ook veel minder mensen in aanmerking voor een uitkering. Nabestaan den die vóór 1 januari 1945 gebo ren zijn, ontvangen wel nog een uitkering. Nabestaanden die jonger zijn, hebben geen recht meer op een uitkering tenzij ze een of meer kinderen onder de achttien jaar verzorgen. Ongehuwden die samenwonen, ontvangen geen uitkering als de partner overlijdt. Ook de huidige aww-regeling geldt alleen "voor gehuwden. Voor bestaande gevallen, mensen die nu al een uitkering ontvan gen, is er een overgangsregeling. Volgens het regeerakkooord val len die-mensen pas in 1998 onder de nieuwe regeling. Hilversum (anp) - De WD zou bij verkiezingen op dit moment de grootste partij in de Tweede Kamer worden, met 35 zetels (4 meer dan nu). Tweede is de PvdA met 33 zetels, 4 minder dan nu het ge val is. Het CDA zou 2 zetels kwijtraken (32), terwijl D66 3 zetels verlies zou moeten incasseren en op 21 zou uitkomen. GroenLinks zou 4 zetels winnen en op 9 komen, blijkt uit een Nipo-onderzoek De verdere zetelverdeling zou als volgt zijn: SGP, GPV en RPF winnen elk een zetel en komen daarmee in totaal op 10 zetels. De CD blijft gelijk, de SP wint er één. Het AOV zou 4 zetels verliezen en met 2,zetels even groot worden als de Unie 55+. In de Eerste Kamer zou het CDA van de huidige 27 zetels er 11 kwijtraken. De PvdA wint er één. De WD zou met 6 zetels winst op 18 uitkomen en daarmee ook de grootste fractie in de Eerste Kamer zijn. D66 zou 2 zetels verliezen en op 10 uitkomen. Amsterdam/Londen - Opluch ting bij personeel, schuldeisers en uiteindelijk ook ING zelf: een week na 'Leeson' heeft de Neder landse bankier/verzekeraar ein delijk de lang gewenste, vermo gende grote klanten van Barings binnen bereik. Er was gisteren op het laatste moment wel een slopende zitting van zeven uur nodig eer het Brit se Hooggerechtshof het licht op groen zette. De lege holding zelf, waaronder de gewilde activiteiten vallen als vermogensbeheer van koningin Elizabeth en zakelijk advies, gaa' 'niet over naar ING. ING betaalt omgerekend 1,7 mil jard gulden voor de drie zakelijke poten onder de Barings-holding. Daarmee verwerft het concern alle bezittingen, maar vooral ook schulden tot een gemaximeerd bedrag. De resterende schuld van Barings, die in totaal 860 miljoen pond (2,2 miljard gulden) be draagt, komt voor rekening van het eigen vermogen van Barings. Bovendien betaalt ING de sym bolische som van één pond voor de formele overname van Ba rings. ZIE OOK ECONOMIE-A5 (ADVERTENTIE) Door onze verslaggever Paul de Schipper Emmahaven/Nieuw-Namen - Twee amateur-archeologen heb ben in het Verdronken Land van Saeftinghe sporen van steen- .tijdmensen gevonden. Het gaat om werktuigen uit een 'prehis torische gereedschapskist': vlijmscherpe niessen, krabbers, pijlpunten en klingen. De tot nu toe stilgehouden ont dekking dateert van begin janua ri. De vindplaats, onder een turf- bank, wankelt op de rand van de vaargeul en kwam tijdelijk droog bij een extreem lage eb in de Westerschelde. De wispelturige tijrivier die ter plaatse zeer woelig is, dreigt de nieuwe prehistorische locatie op korte termijn weg te spoelen. Geld en middelen voor gedegen professioneel archeologisch on derzoek op korte termijn ontbre ken. De Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) heeft wel te kennen gegeven de vind plaats te gaan bekijken 'zodra het weer en de waterstand dat toelaten'. Volgens de amateur archeologen, Jean Maebe uit Antwerpen en Richard Bleyen- berg uit Nieuw-Namen, toont hun ontdekking aan dat de steen- tijdmensen eerder dan tot nu toe werd aangenomen van de veilige Vlaamse en Brabantse wal zijn afgedaald in wat nu de zuidwes telijke delta heet. „Die mensen hebben gewoond op een plaats waar nu de tankers varen," aldus Jean Maebe. Drs. Hans Jongepier, verbonden aan Zeeuws Depot voor Bodem vondsten in Middelburg beves tigde gisteren de spectaculaire melding: „Het kan niet missen. Wat ze gevonden hebben, is door mensenhanden gemaakt." Jongepierj gespecialiseerd in de prehistorie, dateert de werktui-, gen in de late steentijd, een pe riode die begint in 5300 voor Christus. De ontdekking van Maebe en Bleyenberg betekent dat er zevenduizend jaar geleden al mensen in Saefthinge woonden op een plaats die nu twee meter beneden NAP in de Westerschel de ligt. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A2 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ Teleïoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: o kwartaal acceptgiro89.40 o kwartaal autom. incasso 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam:- Adres: Postcode:Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1