,95 ILIPS USSENS :o Zeeland bouwt steeds minder Stem Rinus Stoffels DE STEM Zeeland wil met advertenties en tv-spots meer Belgen lokken 'MMELBERGEN Bij Weinig volk optocht Ossenisse 'Kindertjes luister naar deze versleten stem' Jonge musici maken in Hulst muziek voor restauratie basiliek 'IJDELIJK iENFABRIEK JR6 A5 De Vlaanderen wordt drie jaar hoofdsponsor Zeeuws folklorefestival f aarde van nieuwbouw-opdrachten daalt in een jaar met 85 procent Een goed woon- en leefklimaat vraagt om een bloeiende economie- Daar ga ik voor! itstreeks van de fabriek or eiken bankstellen 395,- en 5 zitkussens en 5 zitkussens in leder an 185 IRATIS 127300 GLASHANDEL Zeeland in Aardenburg start weer culturele voorstellingen Honderden jeugdscliakers in Etten-Leur Veel rook rond graansilo in Gent Stem CDA, Lijst 1Plaats 21 X si Zeeland Van onze verslaggeefster geuzen - De WV Zeeland (jl naast meer Duitsers ook „eer Belgen naar de Zeeuwse tasten lokken en heeft daar- #de Kustactie België opge- zet- 'pie jctie bestaat onder meer uit een advertentiecampagne, het samenstellen van toeristische bijlagen voor diverse Belgische bladen en het uitzenden van spots op de commerciële TV-zen- der VTM. Volgens de provinciale WV is de Belgische kust name lijk 'geheel anders' dan de Zeeuwse. Alleen moeten de Bel gen daarvan nog overtuigd wor den. Door nu te wijzen op het wat in marketing-termen heet 'unique-selling-point' van de Zeeuwse kust, moet het aantal recreërende Belgen dit seizoen fors worden opgekrikt Een en ander valt te lezen in het laatste nummer van het VW-in- fobulletin Vizier. Daarin staat VW-directeur R. ter Heide stil bij het zestigjarig bestaan en werpt hij een blik in de toeris tische toekomst van Zeeland. De Kustactie België ziet hij als een concreet voorbeeld van een in tensievere marktbewerking die moet leiden tot 'versterking van het toeristische produkt'. „Naast strand en zee heeft Zeeland vol op ruimte, rust, natuur, cultuur en cultuurhistorie, bijvoorbeeld de typisch Zeeuwse keuken, ook wel 'het andere Zeeland' ge noemd." De Kustactie België 1995 is een initiatief van de provinciale WV, diverse promotiestichtin- w onze verslaggeefster I-meuzen - Zeeland was Ivjrig jaar de minst Itouwlustige provincie van I Jederland. De waarde van I le opdrachten voor nieuw- jouw-woningen daalde I net 85 procent ten opzich- I ;evan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit een overzicht van iet Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat elk jaar ntjeshet aantal opdrachten bij laadt dat architectenbureau's laijgen. Vorig jaar hadden die opdrachten een waarde van 22 riljoen gulden, in 1993 ging het t'jgom 142 miljoen. Vilgens voorlichter H. Roeling m het ministerie van economi- 1 hoeft die daling niet pt se verontrustend te zijn. „De oeste bouwprojecten hebben voorbereidingstijd van an- d^rhalf jaar. Als de waarde van bouwopdrachten in een be id jaar sterk daalt, is in het aande of volgende jaar al een sterke stijging te Soms gaan projecten bij- eeld niet door. In Zeeland iswig jaar veel geannuleerd, 88 rijnen om precies te zijn. tekenen deze cijfers dat het slicht gaat met de Zeeuwse eco- flimië! „Daling van de bouwnij- verheid kan natuurlijk een indi ctie zijn voor een achterblijven de economische ontwikkeling. Aar met conclusies trekken met je voorzichtig zijn omdat je alijd een wat langere reeks van jafnmoet bekijken." li SMand ging het niet alleen KI woningbouw slecht, ook len er bij architecten 33 mt minder opdrachten voor iren en andere gebouwen len. Architectenbureau's ;en in 1994 totaal voor 188 itoen gulden opdracht om in land te bouwen. Ter vergelij- in Zuid-Holland lag dat 4albedrag op 4,5 miljard gul den Die provincie is daarmee de bouwlustige van het land, uitstekend boven nummer tal Noord-Brabant met 2,5 miljard. gestoffeerd in stof vanaf bankstellen QQK vanaf ïlïfwj lische aanvraag komen yend bi| u langs met t W\T f 11 (tof en leder antooruren van 9.00-17.00 uur wr van kunststof ramen en ten incl. beglazing teit in kunststof egen concurrerende prijzglL Voor een vrijblijvende offerte, bel: 01620-54977, b.g.g. 27614 fax 01620-53402 elaar 20 OOS iterho Van onze correspondent Ossenisse - De traditionele carnavalsoptocht in Osse nisse trok dit jaar een be duidend minder aantal be zoekers dan gewoonlijk. De oorzaak hiervan was vol gens d'Ossekoppen het gure weer. Het was al met al toch een optocht, die de moeite van het bekijken waard was. Op kop liep showband Kloortje uit Kloosterzande, gevolgd door een tiental loopgroepen, een aantal prinsenwagens van om liggende dorpen en natuurlijk ook van Prinses Margaretha van d' Ossekoppen met haar vrouwelijke raad van elf. Ver volgens reden er nog een acht tiental grote carnavalswagens mee. Na de optocht reikte Prinses Margaretha in Hof ter Nesse de prijzen uit. De winnaars waren: Enkelingen: Snoepje Duo's: Kip en haan Groepen 3 t/m 5: Groenendijkse dwergen Groepen 6 en meer: Sneeuwwitje en de zeven dwergen Kleine wagens: Kiekkast Grote wagens: 1. De Toogverkens uit Graauw, 2. De Reizende Man uit Kloosterzand, 3. De Krabbeko- kers uit Kloosterzande Voorafgaande aan de grote op tocht kwam de jeugd van Osse nisse aan zijn trekken in het limonadebal met verkleedwed- strijd, waaraan 34 kinderen deelnamen. Ook hier waren er prijzen te winnen. De uitslag: Van 0 tot 6 jaar: 1. Rolf Goossen, 2. Jeroen Verdunnen Van 6 jaar en ouder: 1. Marcha Morcus, 2. Jeanette van Dixhoorn Een grote optocht trok door het kleine dorp Ossenisse. Veel bezoekers kwamen er niet op af. foto's wim kooyman Een goed gevulde tafel met een ossekop als hoofdgerecht. Van onze correspondent Aardenburg - De komen den maanden zullen er in het conferentiecentrum Zeeland in Aardenburg weer matinees worden gehouden waarbij vooral kunst en cultuur van Zeeland in de breedste zin van het woord aan de orde zullen komen. De eerste die op het pro gramma staat wordt gehou den op zondag 19 maart. Dit is dan een themamiddag rondom kinderen. „Na vorig jaar een eerste succesvolle aanzet te hebben gedaan met de matinee Pensante Cyclus zullen we er ook dit jaar weer mee doorgaan," aldus een woordvoerder van het conferentiecentrum. Enkele evenementen dragen een thema, andere brengen muziek en verder wordt ook in de vorm van een markt kunst en ambacht met el kaar verweven en zijn er enkele exposities te bewon deren. Op 19 maart begint het ma tinee rondom kinderen met een muzikaal onthaal en een expositie van speelgoed. Verder een voordracht Blik in het Bos door Nel en Ton van Nimwegen, een optre den van Avogro kinder volksdansgroep en een pre sentatie door Belois van houten speelgoed. Van mei tot en met decem ber is elke maand een mati nee gepland. Ze zijn gratis toegankelijk voor jong en oud en worden gehouden tussen 12.00 en 17.00 uur. Ais Wortel opent expositie van haar eigen werken in Clinge tan onze medewerkster hanette Vergouwen Clinge - De sigaret is nooit 'er weg. Ans Wortel straalt fnergie uit en maakt indruk, towel met haar gestalte als wet haar donkerbruine ei kenhouten stemgeluid. Als ze vertelt, moduleert haar stem voortdurend; soms zoet strelend, dan weer rauw hoestend. Maar wat ze te Wellen heeft, boeit haar toehoorders. «ie toehoorders zijn verzameld 8 Galerie Esprit in Clinge, ®ar Ans Wortel een expositie 'in haar werken opent, is een vrouw die recht door W gaat en heeft een gruwelij- hekel aan poespas. „Laten 1,6 nu sens niet praten over die rattijd in Bergen, waar ik door jaloerse bevolking ben sggepest, maar laat ons spre- over mijn werk, dat is ff** datgene waar ik voor sohüdert en schrijft gedich- !m' wes? kunsttakken die ze in aar gouaches overigens vere- Op de vraag of muziek 5 'ets te betekenen heeft in ï'even, barst ze los. „Ik kan «Mer muziek niets. Ik hou ■n klanken en vooral van rit- .J'heb in Bergen toen ik JLZ0 Realistisch was om te Lblren het gewone volk te wen een serie van dertig Poaches gemaakt op muziek hk ?i zest'Ser jaren en onlangs een schilderij opgedra gen aan een requiem dat door muzikanten geïmproviseerd werd voor een gestorven gita rist. Muziek is een van de hei ligste dingen des levens." Ans Wortel merkt, na twee koppen koffie en vier sigaret ten, even tussendoor op dat er slechts één nieuwe kerk is te genwoordig 'de Heilige Jan Bank'. „Men denkt en rekent alleen in geld. Ik woon nu in Baarle-Nassau en ik leef niet alleen voor, maar ook van mijn kunst. Ik ben nu 65 en nog lang niet aan pensioen toe. Ik denk dat ik ben gaan schilderen om dat ik dan niet hoefde te stop pen op mijn 65ste. Ik werk graag en als ik niet werk voel ik me rot." De kunstenares wil vooral be grijpbare kunst maken. Ze voelt zich lekker in haar vel en slaat, in een brullende scheur- lach uitbarstend, met vlakke hand op haar niet meer gladde buik. „Doe maar een klontje suiker bij de koffie, ik werk nog elke dag aan mijn lijn." Toeval „Ik begin altijd abstract te schilderen, maar daar kan ik dan geen genoegen mee nemen. Uit de spatten, vlekjes en kron kels ontstaat een raderwerk. Langzaam krijg ik dan vormen, vaak vrouwelijke vormen, maar' meestal meer dan dat. Wat ik maak is altijd toeval, ik weet nooit hoe het eindigt, maar het werk is pas af als ik er een passende tekst bij heb gevon den. Ik schilder met mijn lin kerhand en ik schrijf met mijn rechter. Tegenwoordig schrijf ik in een boek alles op wat ik denk tijdens het werken en wat ik meemaak. Dat denkproces wordt door sommigen filoso fisch genoemd, maar ik wil ge woon dat iedereen mijn werk begrijpt." Enkele teksten spreken boek delen: 'Het hoofd is een land waarin je veilig kunt wonen' of 'De engelen boven onze aarde, ze zijn als bromvliegen boven de mesthoop'. Als ze ijdel haar bril afzet om te poseren voor de fotograaf kiest ze als achter grond het werk uit met de tekst: 'Dingen die moeilijk be spreekbaar zijn, kun je via beeltenissen trachten te be schrijven'. Ans Wortel is er van overtuigd dat de diepste emoties worden opgeroepen via muziek, maar beweert dat ook bij het horen van een gedicht of het zien van een schilderij je tranen met tuiten kunt huilen. „Ik heb eens een serie Liefdesverdriet ge maakt. Zelf heb ik wat afge- huild tijdens het creatieproces en op de expositie liepen heel wat mensen met natte ogen naar buiten." Voor haar is emotie het zich inleven in een situatie. „Ik ben een knecht van mijn werk en ik laat me door mijn gevoelens leiden. Een werk is vaak het resultaat van een aantal erva ringen die ik onderga of ging. Ik haal in elk werk de essentie eruit, soms wroet ik dagen na elkaar aan een werk en anderen komen gewoon, zoals het water dat stroomt. Eigenlijk probeer ik alleen maar iets moois te maken." Oogkleppen Zeeuws-Vlaanderen heeft haar hart niet gestolen. „Ik heb door een enge ervaring in het verle den, het idee dat ze hier met oogkleppen oplopen, maar ho- penlijk zijn ze niet allemaal zo bekrompen." Ans Wortel is als een vulkaan en de lavastromen komen on verwacht en plots. Ze springt tijdens het gesprek van de hak op de tak. Meldt dat mannen wonderlijke wezens zijn en dat ze wezenloos veel houdt van de muziek van Bob Marley. Haar grootste ideaal is een huis te vinden (niet huren of kopen) waar ze van de bewoner mag wonen en al haar werken mag neerhangen. „Ik heb ongeveer duizend werken nu opgeslagen in een loods. Is er nu niemand die een museum Ans Wortel wil creëren, waar iedereen vrij naar mijn kunst zou mogen kijken?" Ze neemt een glas jus d'orange en een sigaret en plant zich op een stoel. Het publiek is ten slotte gekomen om haar de ope ning te horen verrichten. „Kindertjes luister naar deze versleten stem," begint zij haar' voordracht en vertelt over angst die diep in het gebeente zit en meldt in een werk aan haar overleden moeder 'dat er nog steeds hufters bestaan en verder veel bijna lijken, maar dat zij nog steeds hetzelfde loe- Kunstenares Ans Wortel: „Ik heb ongeveer duizend werken nu opgeslagen in een loods. Is er nu niemand die een museum Ans Wortel wil creëren, waar iedereen vrij naar mijn kunst zou mogen kijken?foto wim kooyman der is. „Muziek is kijken met je oren. Voor luisteraars en ander gedierte, geeft het stemmen aan de sprakeloosheid," leest ze met sonore stem voor en ze besluit haar voordracht met een strofe die ze graag na haar dood op haar grafsteen gebei teld zag: 'Ik ben de mens, die zonder wet of recht, heel z'n bestaan in kaart bracht en heeft vastgelegd." De werken van Ans Wortel zijn te zien tot 16 april in Galerie Esprit in Clinge. MAANDAG 6 MAART 1995 DEEL gen en het bedrijfsleven. Meer dan twintig bedrijven/regio's doen er tot nu toe aan mee. De actie start in april. De Duitsers krijgen evenals in voorgaande jaren binnenkort een Zeeland-advertentie-pagina voorgeschoteld in de landelijke dagbladen. Van onze correspondent Sas van Gent - Het Internationaal Folklorefestival Zee land zit voor de komende drie jaar letterlijk en figuurlijk onder dak. Samen met H. Storm van eve nementencentrum De Vlaan deren ondertekende bestuurs voorzitter Jacques Sol afgelo pen vrijdag een drie-jarig con tract, waarbij De Vlaanderen als hoofdsponsor zal fungeren. Dit festival, dat eind juli ge houden wordt, beleeft dit jaar de 21e uitgave. Voor een der gelijk gebeuren zijn uiteraard veel sponsors nodig, en men is dan ook altijd naarstig op zoek naar nieuwe investeer ders. Voor de gehele provincie Zeeland en de Belgische pro vincies Oost« en West-Vlaan- deren betekent het folklo refestival al jaren een groots cultureel evenement, dat vele bezoekers kent. Tijdens de presentatie van het programma voor dit jaar en de nieuwe huisstijl van het festi val ging het bestuur dus ook een belangrijke verbintenis aan. Al jaren kan men met de optredens bij slecht weer in De Vlaanderen terecht en dit evenementencentrum treedt ook al enige tijd als sponsor op. Het kunnen uitwijken naar De Vlaanderen is uiteraard erg belangrijk voor de conti nuïteit van het programma. De vele bezoekers komen zo dan toch aan hun trekken. Beide partijen toonden zich erg tevreden met deze over eenkomst, waardoor de hoge kwaliteit van het Internatio naal Folklorefestival Zeeland voor de komende drie jaar gewaarborgd blijft. Van onze correspondente Hulst - Het benefietconcert dat door jonge musici, die hun wortels hebben in het Land van Hulst, belangeloos verzorgd werd, bracht weer een flink bedrag in de kas van de actie Redt de Basiliek. Het concert begon al met een verrassing: Tilly Totté overhan digde namens het Bakkers- kliekske, dat in de carnavalsop tocht een bedrag had opgehaald 'voor het basiliekske' aan de voorzitter van de actiegroep A. Kessen de som van 360 gulden. Na afloop deelde Frans de Vos mee dat de bruto-opbrengst van het concert ook de netto-op brengst was en dat er ongeveer 1725 gulden voor het restaura tiefonds bij zouden komen. Meer dan 250 belangstellenden luisterden iri de sfeervolle ruimte van de voorkerk naar een geva rieerde programma. De uitvoerenden hadden op het laatste moment het programma moeten aanpassen, omdat de in Amerika geboren, maar nu in Nederland wonende harpiste Emely Heyens, die als trekpleis ter fungeerde, ziek was gewor den. Pieter de Nijs uit Klooster zande en dwarsfluitiste Sandra de Smit uit Hulst hebben er enkele uurtjes extra repetitie in gestopt en ook werd Cees Polf- Etten-Leur - Zo'n driehonderd jeugschakers uit Brabant en Zeeland legden gistermiddag be slag op De Nobelaer in Etten- Leur. Er werd gespeeld in zes leeftijd poules en opmerkelijk was dat de jeugd van de basisscholen rijk was vertegenwoordigd. Vijfentwintig schaakverenigin gen uit Brabant, Zeeland en Bel gië hadden leden afgevaardigd naar dit schaaktoernooi, georga niseerd door de Etten-Leurse schaakclub Staunton. Nadat iedere schaker negen par tijen had gespeeld kon de uitslag bekend gemaakt worden. Peter van de Linde uit Oostburg werd de winnaar in Groep C (de Kroongroep van 9 tot en met 12 jaar. liet bereid gevonden nog een nummer op trompet te blazen. Deze 47-jarige amateur is kort geleden de rangen van de Stede lijke Harmonie komen verster ken en hij vertolkte het Andante uit het Trompetconcerto van Hummel en The Nightingale van Moss. Organist Pieter de Nijs speelde op het Isoré instrument het con certo in as en de Sonate nr.3 in des van J.S. Bach en nam de pianobegeleidingen voor zijn re kening bij de werken die dwars fluitiste en trompettist ten geho re brachten. Edwin de Neijs uit Sint Jansteen speelde het Euphoniumconcerto van J. Horovitz en hij werd op piano begeleid door Harrie van Roeyen uit Clinge. Sandra de Smit speelde de Dan- se Lente van Jongen en de sona te in ges van Bach voor de pauze en nam na de pauze de Rêverie et Petite Valse van Caplet voor haar rekening. Als sluitstuk ver tolkte zij een werk, waarmee zij ook afstudeerde aan het conser vatorium. Serene voor dwars fluit en tape van T. Bruynel was een waardig slot van een ge slaagde middag. Het publiek was enthousiast en hopelijk 'komt er nu ook muziek in de restauratie van dit Huister monument' merkte een ven hen treffend op. Gent - Een brand in een graansi lo in de haven van Gent, van Ghent Grain Terminal, heeft gis termiddag vanaf half vijf voor een zeer sterke rookontwikke ling gezorgd. Eén straat, de Ken- nedylaan, moest daarom worden afgesloten. Er zijn geen slachtof fers gevallen. De stedelijke milieudienst van Gent kwam ter plaatse om de rook te meten, die niet giftig bleek te zijn. De brandweer had de brand ruim twee uur later onder controle. De oorzaak is onbekend. (ADVERTENTIE) Aanbevelingscomité "Rinus Stoffels" tel, (01181) 1558

de Stem | 1995 | | pagina 7