Feyenoord toont twee gezichten IVISIE Tour-slachtoffers vooraan in Parijs - Nice 'RIJSVRAGEN Startgelden taboe in criterium Aalsmeer i &rrsla"ever Zanoli gunt Boogaard zege in Ster van Zwolle Rotterdammers zakken na sterke eerste helft tegen FC Groningen ver terug DË STEM SPORT BB TOPSCORERS PROGRAMMA TOPSCORERS PROGRAMMA sport KORT ipORTNIEUWS KORTI Twijfel tijnlijk weg bij Excelsior over Trustfiül Cipollini ziek thuis Gerrie van Gerwen wil versoepeling profbepalingen Vlammende start cross-jeugd SPORTNIEUWS KORT MAANDAG 6 MAART 1995 WDAG 6 MAART 1995 M 5773. Rode kaart: 30^Rorije (Go a Eagles). Gele kaart Cocu (Vitesse) SI Decheiver(Go Ahead Eagles). VITESSE:*Van der Gouw; Sturing, Van h I Weerden, Bos en Vermeulen; Jochpm!5'! (79. Mise), Cocu (70. Latuheru) en Laam!! Simons, Makaay en Korsten. S;" GO AHEAD EAGLES: Hiele; Hulshoff, (21. Leferink), Steinmann en Verkuvl a*! Valk (82. Pothoven) en Schenning; Heenn I Decheiveren Rorije. 3il RODA JC - DORDRECHT'90 2-0 (0-0| I Danny Hesp 1-0, 73. Babangida 'jaI Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers- ftn? I Gele kaart: Van Tiggelen (Dordrecht'90) 1 RODA JC: Ruud Hesp; Senden, Van Hooqda I (em, Luijpers en Danny Hesp; Plum («o I Vanderbroeck), Van der Luer en Doomerniïl Babangida, Graef (86. Van der Heuvel) Huiberts. DORDRECHT'90: Gall; Liefden, Ungerak.1 Van Tiggelen en Atmodikoro; Robbemond I Koswal, Lems en Van de Merwe (30. r00lj! V Hoop (78. Brögger) en Wouden. 1. Ronaldo (PSV) 19, 2. Kluivert (Ajax) jg j Boogers (Sparta) 13, 4. Graef (Roda jci'l Roelofsen (MW) 11, 6. Van Hooijdoïl (NAC), Huiberts (Roda JC), Decheiver (Gal Ahead Eagles), Boerebach (FC Twente) 10 f 10. Bombarda (Groningen) 9. DINSDAG: NAC - PSV, woensdag: Willem I I. 32. - Heerenveen, RKC - Vitesse, FC Volendam P J, 53. Dordrecht '90, GA Eagles - FC Twente I 15-0. KNVB-BEKER, KWARTFINALE: WOENSDAG I J/ers: FC Utrecht - Ajax 2, Ajax - Feyenoord. 3-0 2-0 2-0 2-3 2-2 1-1 0-1 1-0 19 6- 37 O- 25 |9- 33 lO- 39 »7- 38 64- 29 »2- 29 KO- 33 B4- 38 31- 39 41- 40 B6- 43 B2- 36 37- 47 ■37- 44 |22- 60 124- 62 I. Wate- [jaap 3-0. Ttouwers: len). FORT 2-0 jtoria 2-0. peschou- (Graaf- lich (Hei- Él). 7. Van Tdsrechter: Orleans (anp) - Met hun bi- r..K Tour-verleden hebben e afgerekend. Wilfried Ne- [issen en Laurent Jalabert ffaren in juli 1994 de voor naamste slachtoffers van een misselijkmakende valpartij op de tweede dag van de Ronde van Frankrijk. Zondag waren ze in de openingsrit van Parijs - Nice aan de voet van de kathedraal van Or- léans opnieuw eikaars voor naamste concurrenten in de massasprint. De Belg Nelis- sen won het duel in de regen. Dê openingsrit van Parijs -"Nice voltrok zich onder grauwe om standigheden. Het peloton, dat het moet stellen zonder Toni Rominger, de winnaar van 1994, viervoudig Tour-winnaar Miguel Indurain, de Italiaanse sprinters Baffi en Cipollini en wereldkam pioen Luc Leblanc, reed 165 ki lometer in de regen. Niet het favoriete weer van Nelissen. Zijn overwinning kwam tot stand, omdat zijn ploeggenoten van Lotto in de slotfase een succesvolle jacht op touw zetten om de vroeg ontsnapte Litouwer Arturas Kasputis in te rekenen. De ploeggenoot van de Neder lander Marco Vermey bij de Franse formatie Chazal reed 107 kilometer solo. Na zeventig kilo meter bedroeg de voorsprong van de voormalige olympisch kampioen ploegenachtervolging (1988) vier minuten. Negen kilometer voor de finish kwam er een eind aan Kasputis' dappere onderneming. Nelissen profiteerde van de samensmel ting. Hij gaf Jalabert en de Itali aan Martinello het nakijken. Voor de oud-pupil van Peter Post was het zijn vierde sei zoenszege. Orléans, Parijs - Nice Eerste etappe, Fontenay-sous-Bois - Orléans: 1. Nelissen (Bel) 165 km. in 4.18.56, 2. Jalabert (Fra), 3. Martinello (Ita), 4. Baldato (Ita), 5. Moncassin (Fra), 6. Fagnini (Ita), 7. Fornaciari (Ita), 8. Colonna (Ita), 9. Tchmile (Mol), 10. Fidanza (Ita), 13. Veenstra (Ned). Algemeen klassement: 1. Nelissen 4.18.46, 2. Jalabert 0.03, 3. Kasputis (Lit) 0.04, 4. Martinello 0.06, 5. Teu ten berg (Dui) 0.07, 6. Veenstra 0.08, 7. Baldato 0.10, 8. Moncassin, 9. Fagnini, 10. Fornaciari. Ichtegem. Omloop van de Vlaamse Ar dennen: 1. Museeuw (Bel) 170 km 4.20.00, 2. Hoj (Den) 1.18, 3. Vandaele (Bel), 4. Knaven (Ned), 5. Thijs (Bel) 1.44, 6. Steels (Bel) 2.28, 7. Vanco- ningsloo (Bel), 8. Akkermans (Ned), 9. Roselle (Bel), 10. Hans de Clercq (Bel), 23. Verhoeven. Koopman. Toeschouwers: 1980. Gele kaart I Van Zwieten, Laisina (Oen Bosch). VEENDAM - EXCELSIOR 2-3 (2-2). 15. Albem I 1-0, 34. De Roo 2-0, 35. Dijkhuizen 2-1,38,1 Tengbjerg 2-2, 61. Dijkhuizen 2-3. Scheids- rechter. Wegereef. Toeschouwers: 3567. CAMBUUR - WV 1-1 (1-1). 19. Smits 0-1.43.1 Jansen 1-1. Scheidsrechten Elburg. Toe-I schouwers: 3960. Rode kaart. 34. Ihalauwl (WV). Gele kaart Abma (Cambuur), Van der I Meer, Sibon, Corneille, Knippenberg, Cat-1 tenstart (VW). Bijzonderheid: Ihalauw krijgt I geel, blijft protesteren waarna Elburg hem uit het veld stuurt. AZ - EMMEN 0-1 (0-0). 76. De Jonge 0-1.1 Scheidsrechter. Herman van Dijk. Toe- I schouwers: 3410. Gele kaart Buskermolen (AZ), Woortman (Emmen). F0RTUNA S. - HAARLEM 1-0 (0-0). 61. Vroo-1 mans 1-0. Scheidsrechter: Boot. Toeschou-1 wers: 4000. Rode kaart: 80. Pim Verbeek I (Fortuna). Bijzonderheden: Fortuna kam- pioen derde periode; trainer Verbeek naar I de tribune gestuurd wegens kritiek op de leiding. FC DEN HAAG - HERACLES 2-2 (1-0). 311 Talan 1-0, 81. Kolmschot 1-1, 82. Hondeveld I 1-2, 90. Karlas 2-2. Scheidsrechter: Van I Meerkerk. Toeschouwers: 2163. Gele kaart I Adam (FC Den Haag), Waslander, Beerthui- j zen, Vink (Heracles). 1. Velten (Heracles) 19,2. Huysen (Haarlem) I 18, 3. Sibon (WV), Mutsaers (AZ) 16, 5. Van 1 der Laan (Den Haag), Van Roon (Telsiar(| Van der Weert (Fortuna), Dijkhuizen (Excel-I sior) 13, 9. Taihuttu (Helmond Sport), Van de V Brink (De Graafschap), Van Schijndel (De I Graafschap), Hendriksen (Eindhoven), Hoe-I gendorp (Den Haag), Waterink (TOP Oss) 11.1 WOENSDAG. WV - RBC, Fortuna S FC Oeil Bosch, TOP - Excelsior, Cambuur - De Graafschap. BASKETBAL EN GERROD ABRAM, de zijn Amerikaanse basketballer I gulden die bij Cibona Zagreb Ie bouw speelt, is door de wereld- Ibalsta- bond voor een maand ge- lisionist schorst wegens doping. In heeft de urine van de speler trof- ng van fen artsen sporen van efe- en sta- drine aan. Omdat Abram lerdekte tevoren gemeld had dat hij J)e Osse een neusspray had ge- Ihandelt bruikt, kreeg hij slechts lei. één maand schorsing. 'ervegetal: 7. Supergetal: 6. Spel 77:7169211. Super 6:304961. BELGISCHE LOTTO: 4-12-25-26-30-38. Reservegetal: 14. Jokernummer. 7108447. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - Feyenoord is momenteel zo grillig als het vreer. Na de uiterst gelukkige Europacup-zege op Real Zaragoza van jongstleden donderdag (1-0), sloot de ploeg gisteren tegen FC Groningen een zeer aantrekke lijke eerste helft af met een perfecte score (4-0) om vervolgens na de pauze weg te zakken tot beneden afdelingsniveau, waardoor de gasten met tien man nog terugkonden komen tot 4-2. een heerlijke middag tegen gele genheidslinksback Maarten de Jong. In de tweede minuut gleed de 'Parel van de Poesta' al langs de Fries en gaf een voorzet, die Trainer Willem van Hanegem merkte terecht op dat zijn team weer eens twee gezichten in één wedstrijd had getoond. „Maar dat zijn we wel gewend. Na zo'n ruststand moet je de wedstrijd natuurlijk met de vingers in je neus uitspelen. Maar die gasten wilden per se laten zien wat ze er zelf van konden, en begonnen constant met de bal te hollen." Van Hanegem verweet zijn spe lers ook nog een andere vorm van onprofessioneel gedrag, na melijk het feit dat ze het er te moeilijk mee hebben om een keer gewisseld te worden als dat voor eigen bestwil of in dienst van het team is. „Larsson was hoos omdat wij hem na een uur wisselden. Maar we wilden hem alleen sparen, omdat hij woens dag tegen Ajax weer heel veel zal moeten lopen. Na de wed strijd hoor je dan dat een paar andere spelers (Witschge, Bosz, Blinker) licht geblesseerd waren geraakt en rijp waren geweest voor een wissel. Laat ze dat dan 11 de rust aangeven. Witschge hebben we het zelfs nog ge vraagd, maar hij wilde doorspe len." Voor de pauze had Van Hane gem nog niet zoveel te moppe ren. Feyenoord vloog uit de startblokken tegen een verdedi gend zwak Groningen. Vooral Jozsef Kiprich had aanvankelijk erde periode tard heeft zaterdag de derde periode in de en. De club van trainer Pim Verbeek won arlem door een doelpunt van Vroomans en ,n de derde periode dertien punten. AZ, to int, verloor thuis met 1-0 van Emmen e" it. ook de uitgesproken kandidaat voor n armee directe promotie naar de eredivisie >en zes punten voorsprong op De Graa - n. WV en Excelsior wonnen de eerste n zeker van deelneming aan de nacompe an gaat waarschijnlijk aan het einde van h« i icelsior. De 51-jarige Rotterdammer he mtal profclubs. Hij heeft het bestuur van -divisieclub van de belangstelling °P Jaar voor de goede orde, er zijn nog gemaakt"gaf Baan zondag te kennen. 'V-sport liet hij zich zondagochtend ont seizoen „bij een andere club werkzaam reede termijn: „Dat was een jammer ïeester tekende vorig seizoen een driep ;ior. Daarin staat dat hij bij een sP°cLn. sitieverbetering vroegtijdig mag vertre pg\r ijd in verband gebracht met Cambuur, at liet zaterdag in Eindhoven weten dat met een A-diploma) over twee, drie w ende dat bondscoach Bert van Lingen Op andere namen weigerde de Hagen® Van onze verslaggever Botterdam - Feyenoord speelde gistermiddag tegen FC Gronin gen met een alternatief centraal to. Schuiteman en Scholten I stonden op de plaatsen van voorstopper Fraser (geschorst) ea de geblesseerde libero Trust- i fall. I .Ik had donderdag tegen Zara goza al last van mijn achil lespees," verklaarde de sierlijke verdediger, die zelf goede hoop beeft woensdag voor de be kerstrijd tegen Ajax weer fit te zijn. Of hij dan ook speelt, is de waag. Trainer Willem van Hane gem was namelijk zeker niet on- tevreden over het optreden van de verdedigend sterkere Schol len. „We moeten het nog even bekijken met Orlando, Arnold tod het in ieder geval vrij goed," was het oordeel van Van Hanegem, die het meespelen van de al langer geblesseerde Tau- Bent en Van Gobbel in de beker- kraker 'uiterst dubieus' noemde. I «aser is wel weer beschikbaar. farijs (rtr) - Mario Cipollini is tot van start gegaan in Parijs - We. De Italiaanse sprinter is aek. Vorig jaar won hij drie van acht etappes in de 'rit naar de Dit seizoen was hij al zeven I keer succesvol. kilometer Larsson net niet, maar Blinker wel bereikte, 1-0. Vervolgens ging het met de kan sen om en om in de aantrekkelij ke wedstrijd. Bombarda en Sion stuitten aan de ene kant op de weer in zijn oude vorm verke rende De Goeij, Larsson (twee maal) en Glaucio misten voor Lodewijks. Binnen acht minuten - tussen de 33e en 40e - maakte een ontkete nend Feyenoord vervolgens Gro ningen een geslagen ploeg door doelpunten van Kiprich (op aan geven van Bosz), Glaucio (na een afgeslagen hoekschop) en Blin ker met een treiterig hakballetje na een passje van opnieuw Kiprich. Met zijn tweede treffer bracht Blinker zijn seizoentotaal op acht, waarmee hij nu zelfs clubtopscorer is. „Die eerste goal was mijn eerste balcontact. Dan begin je natuurlijk lekker aan een wedstrijd," aldus de links buiten, die geen excuus wilde aandragen voor de genante ver toning na de pauze. „Met deze stand bij de rust moet je natuur lijk een tweede helft aan het publiek geven om van te smul len. Deze was niet om te vreten. Voor één keer vond ik het dan ook helemaal terecht dat we na afloop uitgefloten werden." Na de pauze bleef bij Feyenoord Heus al uit voorzorg in de kleed kamer. Voor hem kwam Van Bronckhorst in de ploeg. Na de wissel Larsson-Kliouev beteken de dat zelfs, dat zeven basisspe lers ontbraken. Toch mocht ook dat niet als excuus gelden. Scheidsrechter Luyten - bekend om zijn vlotte gewapper met rode kaarten - hielp de thuisclub ook nog een handje door in de 52e minuut de door Kiprich tu reluurs gespeelde De Jong na een grove tackle op'zijn directe op ponent uit het veld te sturen. In plaats van simpel naar een monsterzege te tikken, sloeg Feyenoord met een man meer vervolgens zo aan het knoeien, dat Groningen zowaar nog terug kon komen via Bombarda, van elf meter (70e minuut), en Schreuder (85e): 4-2. „En als we eerder geloof in eigen kunnen hadden gekregen, had er nog meer in gezeten," was de ietwat gekleurde slotconclusie van Gro- ningen-trainer Hans Westerhof, die ex-Feyenoorder Dean Gorré verdienstelijk zag debuteren in zijn ploeg. FEYENOORD - FC GRONINGEN 4-2 (4-0). 2. Blinker 1-0, 33. Kiprich 2-0, 37. Glaucio 3-0, 40. Blinker 4-0, 71. Bombarda 4-1 (strafschop), 86. Schreuder 4-2. Scheidsrechter: Luy ten. Toeschouwers: 23.188. Rode kaart: 53. De Jong (FC Groningen). FEYENOORD: De Goey; Maas, Scholten, Schuiteman, Heus (46. Van Bronckhorst); Glaucio, Bosz, Witschge; Kiprich, Larsson (57. Kliouev) en Blinker. FC GRONINGEN: Lodewijks; Boek- weg, Veenhof, Gall, De Jong; Bee- rens (71. Blaauw), Huizingh, Gorré; Schreuder, Bombarda en Sion. Regi Blinker is blij, nadat hij Feyenoord met een treiterig hakballetje op 4-0 heeft gezet tegen FC Groningen. foto anp Zwolle (anp) - In Aalsmeer hebben ze er genoeg van. Duizenden guldens neertellen voor de (pseudo)vedetten van het professionele wielerpelo- ton, die vervolgens tijdens het criterium in oktober hun startgeld komen ophalen en nauwelijks bereid zijn de trappers te beroeren. Met ingang van dit jaar betalen de organisatoren van het crite rium in Aalsmeer dus geen start- geld meer. Wel ligt er voor de winnaar 20.000 gulden klaar en krijgen de profs concurrentie van 's lands beste amateurs. De maatregelen liggen in het verlengde van de eerder door de internationale wielrenunie (UCI) aangekondigde afschaffing van de scheidslijn tussen prof en amateur, maar zijn vooral be doeld om de zuiverheid in dit soort kermisachtige koersen te rug te krijgen. Dat de toppers van het profpelo ton door de nieuwe aanpak de hallen van de bloemenveiling waarschijnlijk links zullen laten liggen, nemen de organisatoren voor lief. „Afgelopen jaar lever de zestig procent van de aanwe zige profs een wanprestatie, heb ben we ruim 60.000 gulden aan startgeld eigenlijk weggegooid," verklaarde Henk van Houten van het organisatie-comité de drastische ingreep. De Oezbeek Abdoesjaparov was bijvoorbeeld voor tienduizenden guldens naar Aalsmeer gelokt, maar lag al vrij snel ronden achter op een groot gedeelte van de meute. Dat soort toestanden willen ze in Aalsmeer tegengaan. De profs krijgen een garantiesom van 300 gulden en kunnen via een prij zenschema van in totaal 67.000 gulden aardig wat bijverdienen. „Voor een Nederlandse prof moet het aantrekkelijk zijn voor een hoofdprijs van 20.000 gulden te rijden," meent Van Houten. De organisatoren beseffen dat met het afschaffen van startgel den de buitenlandse vedetten het zullen laten afweten. „Uit een onderzoek is vorig jaar gebleken, dat bijna tweederde van de be zoekers niet naar Aalsmeer komt voor de vedetten, maar voor het totaal-programma," verklaart Van Houten de voor de organisa toren eenvoudige ommezwaai. Hij verwacht ook succes. „We willen hier de komende vijf jaar mee door gaan." Gerrie van Gerwen, die voor de Nederlandse criteriums de ren ners vastlegt, verwacht dat de echte toppers en de groep direct daaronder niet naar Aalsmeer zullen komen. „Die gaan op deze basis niet rijden." Nico Verhoeven, dit seizoen rij dend voor de bescheiden Bel gische profploeg Palmans, denkt dat Van Gerwen gelijk zal krij gen. „De top komt niet. De an deren wel. Procentueel is de kans veel groter dat je Aalsmeer wint dan de Staatsloterij." Ver hoeven verwacht met het toela ten van de amateurs, die zich via onder meer hun topklassiekers en Olympia's Ronde kunnen kwalificeren, een ander soort wedstrijd. „Hoewel die jongens net zo gemakkelijk combines kunnen sluiten." Op 14 oktober wordt het eerste criterium nieu we vorm afgewerkt. Van onze verslaggever Zwolle - Amateurwielerploeg Foreldorado overweegt vol gend jaar met een profploeg op de weg te komen. De Limburgse sponsor Brouwers vroeg prof-coördinator Ger rie van Gerwen samen met hem plannen daartoe te ontwikkelen. Van Gerwen opperde vrijdag bij de presentatie van de Foreldo rado-equipe van ploegleider Frits Schür om de amateurformatie om te bouwen tot een kleine prof-equipe. „Met slechts enkele tonnen meer, haal je honderden procenten meer rendement uit je investering. Profwedstrijden komen veelvuldig op tv, die van de amateurs amper." Direct na afloop van de bijeenkomst schoot Brouwers de oud-prof aan om het idee nader uit te werken. Van Gerwen beseft dat eerst de profbepalingen versoepeld moeten worden, wil zijn idee uitvoerbaar zijn. „We moeten afstappen van de voorwaarde dat je een renner twaalf maanden lang voor het minimumloon in dienst moet nemen. Nederland is het enige land dat zulke stringente eisen stelt. Waarom geen jongens voor halve dagen in dienst nemen, of voor een beperkte periode. In iedere bedrijfstak is dat mogelijk. Artiesten worden zelfs per optreden betaald." Lierop (anp) - De motocross- jeugd heeft in de openingswed strijd van het open NK een vlammende start gemaakt. In de 125cc-klasse won de 17-jarige Erik Eggens met grote over macht beide manches. De vier jaar oudere Leon Giesbers heer ste in de klasse met het dubbele vermogen. De complete top uit België en Nederland trok zondag naar Lierop, waar voor het eerst een gecombineerde wedstrijd 250- en 500cc-klasse plaats had. Gies bers kreeg voornamelijk weer werk van de Belgen Jacky Mar tens en Werner Dewit. De Ne derlanders, zoals Tragter en Hulsen, hadden geen schijn van kans tegen de Suzuki-rijder van het Chesterfield-team. UITSLAGEN 125cc: eerste manche: 1, Eggens (Westerbork) Honda, 2. Strijbos (Uden) Suzuki, 3. Van den Berk (Den Bosch) Honda, 4. Schaftenaar (Wezep) Honda, 5. Van Drunen (Eindhoven) Honda, 6, Sweebe (Kerkdriel) Honda; tweede manche: 1. Eggens, 2. Stallmann (Naarden) Kawasaki, 3. Van Asten (Valkens- waard) Honda, 4. Van de Berk, 5. Schaftenaar, 6. Sweebe. Stand NK: 1. Eggens 40 punten, 2. Van de Berk 28, 3. Schaftenaar 24, 4. Sweebe 20, 5. Strijbos 17, 6. Stallmann 17. 250/500cc: eerste manche: 1. Gies bers (Liessel) Suzuki, 2. Dewit (Bel) Suzuki, 3. Hulsen (Son) Honda, 4. Bervoets (Bel) Suzuki, 5. Everts (Bel) Kawasaki, 6. Martens (Bel) Suzuki; tweede manche: 1. Giesbers, 2. Martens, 3. Iven (Bel) Kawasaki, 4. Dewit, 5. Boonen (Bel) Husqvar- na, 6. Vromans (NL) Honda. Stand NK: 1. Giesbers 40, 2. Dewit 30, 3. Martens 27, 4. Iven 24, 5. Bervoets 22, 6. Everts en Boonen 18. Viertakt: eerste manche: 1. Looman (Zelhem) Husaberg, 2. Van Grinsven (Heeswijk) Husaberg, 3. Davids (Holten) KTM, 4. Logt (Olst) Husqvarna, 5. Barth (Doetinchem) KTM, 6. Bergsma (Hummelo) Husa berg; tweede manche: 1. Barth, 2. Davids, 3. Logt, 4. Bergsma, 5. Van Grinsven, 6. Looman. Stand NK: 1. Davids 32, 2. Barth 31, 3. Looman 30, 4. Logt, Van Grinsven 28, 6. Bergsma 23. Zwolle - Sinds de profs twee Jaar geleden voor het eerst oegelaten werden tot de Ster Van Zwolle, komen de aan rennende amateurs er in traditionele openings- TOssieker niet meer aan te ;as. Zaterdag was een stil- Wigend één-tweetje tussen lels Boogaard en Michel n°li voldoende om eerstge- eemde oud-prof aan de winst te helpen demarreerde op twee voor de finish uit een rgroep van zeven renners. Al- jJ* waren toen gericht op toreswt'6 d® heIe dag al een u mdruk maakte, chri r gewoon dat Mi- 16 §eval niet zou rea- TL ze* de Noordhollander. 11 iedereen hebben terug- gepakt, behalve Niels," meldde Zanoli. „Want als ik er één de zege gun, is hij het wel." En dus pakte de jongere garde andermaal naast de hoofdprijs. „We hebben iets te lang gewacht met reageren," besefte Steven de Jongh, die de spurt om de twee de plaats won. Hij vond niet dat hij als snelste van de zeven di rect had moeten antwoorden op de aanval van Boogaard. „Want ook Zanoli, Omloop en Vierhou ten kunnen zo'n eindsprint win nen." Achteraf wist De Jongh dat hij beter had moeten weten. „Zanoli en Boogaard zijn oud-ploegge noten en die oud-profs en profs rijden elkaar niet in de wielen." Boogaard: „Precies. Wij gaan el kaar niet bijten in de finale. Niet dat er iets afgesproken was. Noem het maar een stilzwijgen de afspraak." In 1993 reden Zanoli en Boog aard samen voor de bescheiden profformatie van Jos Elen. Het ging dat jaar voor beide renners mis. Zanoli raakte zelfs aan la ger wal, met als triest dieptepunt een verblijf in een Oostenrijkse cel. Een val in een Duitse wed strijd betekende het begin van een lijdensweg voor Boogaard. „Ik ben toen met een stalen pin in mijn rug blijven koersen. Dat is achteraf stom geweest." Het tweetal keerde vorig jaar noodgedwongen terug naar de amateurs. Het draaide voor bei den opnieuw op een teleurstel ling uit. Zanoli viel in Olympia's Ronde op een moment dat hij 'terug in vorm' begon te komen en Boogaard raakte na een sterk begin ook weer aan de sukkel. Op het moment dat Zanoli had besloten dit jaar bij de Löwik- formatie van Boogaard te gaan rijden, kreeg hij vanuit België alsnog een profaanbieding bij Asfra. Boogaard: „Jaloers? Wel nee, joh. Ik hoef geen prof meer te worden. Rijden voor een ploeg als Löwik is toch veel leuker dan voor zo'n kleine Belgische prof equipe." Löwik smeet vorig jaar met geld. Winst in een A-klassieker wordt ook dit seizoen altijd nog be loond met een premie van tien duizend gulden. „Maar in dit soort open wedstrijden houd je er als ploeg misschien een paar honderd gulden aan over. Ieder een praat maar over het geld, maar dat speelt bij mij helemaal geen rol." Michel Zanoli was letterlijk en figuurlijk de grote animator van de Ster van Zwolle. Op het sneeuwvrije parcours in Overijs sel (Zwolle lag precies tien kilo meter ten noorden van de witte grens) schudde hij een paar maal stevig aan de boom. Dat leidde al na dertig kilometer tot de beslissende slag. Zestien renners konden Zanoli volgen, de rest was geklopt. Daaronder de com plete formaties van Dextro Vo lendam, Piels en Golff. Vijf Bel gische profs belandden in de typisch Hollandse opening zelfs in de laatste groep en stapten met het schaamrood op de kaken halverwege af. Zanoli hield voorin het tempo strak en de voorsprong op het peloton liep daardoor uit tot een kleine vijf minuten. Op de dijken voor Zwolle, op dertig kilometer voor de finish, kwam de laatste schifting tot stand. De Jongh, Boven, Pijpers, Boogaard, Vierhouten en de profs Zanoli en Omloop sloegen een beslissend gaatje. „Maar jammer genoeg stond de wind in de finale steeds pal op kop. Nog meer aanvallen had dus geen zin," verzuchtte Zanoli. Hij re kende daarom maar op zijn eindschot. Tot het moment dat Boogaard zijn kans schoon zag en aanviel op .de licht stijgende passage van de brug over de IJssel. De Noordhollander reed onbedreigd naar zijn tweede ze ge, na Gent-Stade, in het nog maar prille seizoen. Uitslag: 1. Boogaard (Hoorn) 166 km, in 3.46.12, 2. De Jongh (Groot Schermer) 0.21, 3. Boven (Wolden- dorp), 4. Zanoli (Baarle-Hertog/ prol), 5. Vierhouten (Purmerend), 6. Omloop (Bel/prof), 7. Pijpers (Oos terhout) 0.44, 8. Hoondert (Goes), 9. Engels (Gieten), 10. Eilander (Apeldoorn), 11. Van der Heide (Giethoorn), 12. Van der Helm (Le lystad), 13. Bijnen (Budel), 14. Her mes (Liempde), 15. Van den Akker (Veldhoven/prof). Rechter Seles-zaak met dood bedreigd Hamburg - Rechter Gertraut Göring, die de aanslag op tennis ster Monica Seles onderzoekt, is met de dood bedreigd. De zaak, die op 21 maart in hoger beroep in Hamburg dient, wordt onder strenge veiligheidsmaatregelen voorbereid. Volgens de Duitse krant Welt am Sonntag komen de anonieme dreigbrieven vooral uit de Verenigde Staten. „De rechter moet een kopje kleiner worden gemaakt," zo luidt de aanhef van één brief. Seles werd op 30 april 1993 tijdens het tennistoernooi in Hamburg met een mes in de rug gestoken. De verwondingen leken mee te vallen, maar zij speelde sindsdien geen enkele officiële wedstrijd meer. Haar aanvaller, de 40-jarige werkloze Günther Parche, verklaarde uit liefde voor concurrente Steffi Graf te hebben gehandeld. Parche werd in oktober 1993 wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot twee jaar gevangenis veroordeeld. Zijn ontoerekeningsvatbaarheid gold daarbij als reden voor een lichte straf. De advocaten van Seles gingen in hoger beroep. Volgens hen zou Parche de tennisster hebben willen doden. Armstrong verdacht van druggebruik Londen - De Engelse voetbalclub Crystal Palace kan de komende wedstrijden niet beschikken over spitsspeler Chris Armstrong. Bij een drugtest, gedaan tijdens een training op 23 januari, zijn bij de aanvaller sporen van cannabis gevonden. De Engelse voetbalbond (FA) onderzoekt de zaak. Armstrong mag niet spelen voordat het onderzoek is afgerond. De stof cannabis, afkomstig van de hennepplant, geldt niet als een stimulerend middel. Om die reden zal de FA Armstrong waarschijnlijk niet zwaar straffen. Aan de andere kant is de bond gevoelig voor zaken die met druggebruik te maken hebben. Eerder dit seizoen biechtte Engels international Paul Merson zijn cocaïneverslaving op. Hij onderging, op nadrukkelijk ver zoek van de FA, een ontwenningskuur en speelt inmiddels weer voor Arsenal. Armstrong zal naar alle waarschijnlijkheid het zelfde verzoek krijgen. De Marreiros wint in Rovaniemi Rovaniemi - Fausto de Marreiros heeft zaterdag in het Finse Rovaniemi de alternatieve elfstedentocht gewonnen. De Amster dammer kwam na tweehonderd kilometer alleen aan in een tijd van 6.17.12 uur. Tien kilometer voor de streep ontsnapte hij uit een groep van acht schaatsers. Achter De Marreiros finishte, op twintig seconden, een groepje van vijf man. Van hen was Jan Bakker uit Wijnjewoude de beste, gevolgd door Yep Kramer uit Oudeschoot en de gebroe ders Van Benthem. Henk bleef Evert net voor. Jan-Eise Krom kamp uit Oldeholtpade kwam als zesde aan. Bij de vrouwen won de Friezin Seinstra uit Sint-Johannesga de tocht. Zij overbrugde de honderd kilometer in 3.45.49 uur. Op de tweede plaats eindigde Bron uit Hoornsterzwaag, gevolgd door Zijlstra uit Deinum. UITSLAGEN Mannen: 1. De Marreiros (Amsterdam) 200 km. in 6.17.12, 2. Jan Bakker (Wijnjewoude) 0.20, 3. Kramer (Oudeschoot), 4. Henk van Benthem (Ens), 5. Evert van Benthem (St. Jansklooster), 6. Kromkamp (Oldeholtpade), 7. De Vries (Heerenveen) 1.00, 8. Huitema (Roden), 9. Kleine (Kerkenveld), 10. Paalasma (Finland). Vrouwen: 1. Seinstra (St. Johannesga) 100 km. in 3.45.49, 2. Bron (Hoornsterzwaag), 3. Zijlstra (Deinum). Aanval op spelersbus Birmingham City Huil - De spelersbus van Birmingham City is op weg naar de uitwedstrijd tegen Huil City aangevallen door een jeugdbende. Dat gebeurde toen de bus stopte bij een pub in Huil. De jongeren gooiden drie ruiten van de bus kapot. Manager Barry Fry liep een snee in de nek op. De spelers bleven ongedeerd. Ze zeiden wel geschokt te zijn. Nixon basketballer van het jaar Groningen - Sonique Nixon is zaterdag bij het jaarlijkse basketbalgala, dat ditmaal in de Evenementenhal in Groningen werd gehouden, uitgeroepen tot speler van het jaar. De Ameri kaan is in dienst bij Weert. De beste vrouw was volgens de kenners Petra Weeda van Grasshoppers uit Katwijk. De onderscheidingen voor de coaches van het jaar gingen naar Glenn Pinas (mannen Donar, Groningen) en Theo Wouters (vrouwen Prisma College, Utrecht). De talenten Peter van Rij (De Schiestreek, Rotterdam) en Jildis Pronk (Sneekhout Lyons, Sneek) werden gehuldigd als rookie van het jaar. George Foreman kampioen af Atlantic City - De Amerikaan George Foreman mag zich niet langer wereldkampioen van de WBA in het zwaargewicht noemen. Het bestuur van die boksbond besloot hem de titel af te pakken, omdat Foreman op 22 april de ring in wil tegen de Duitser Axel Schulz. Dat gevecht is niet geautoriseerd. Foreman veroverde in november, op 46-jarige leeftijd, de gecombineerde wereldtitel van WBA en IBF door een verrassen de zege op zijn landgenoot Michael Moorer. De wereldboksasso- ciatie heeft de kampioen gevraagd tegen de officiële uitdager Tony Tucker (VSt) aan te treden, ook al heeft die eerst nog plannen tegen Bruce Seldon te boksen. De internationale boksfederatie erkent het gevecht van Foreman tegen Schulz overigens wel. Van Velde ook korte-baankampioen Heerenveen - Gerard van Velde is zaterdag in Heerenveen ook Nederlands korte-baankampioen geworden. De schaatser uit Heerde, die voor het eerst meedeed aan dit evenement, won al zijn ritten over 160 meter. Hij volgde de gestopte Nederlandse Pool Biziuk op. In de finale liet Van Velde Andries Kramer, Robbert Westerveld en Rien Smulders achter zich. Het was zijn zesde nationale titel dit seizoen. Eerder werd hij Nederlands kampioen op de 100, 300, 500 en 1000 meter en op de sprintvierkamp. Bij de vrouwen, die ritjes van 140 meter maken, zegevierde Christine Aaftink, ook voor het eerst in haar carrière. De Baambrugse versloeg in de finalegroep Leontien van Meggelen, Gonnie Brunia en Paula Buitenhuis. Titelverdedigster Janine Koudenburg ontbrak. UITSLAGEN Mannen (160 m): I. Van Velde (Heerde) 43,10, 2. Andries Kramer (Heeren- veen) 43,23, 3. Westerveld (Eemnes) 44,03, 4. Smulders (Amsterdam) 44,66. Vrouwen (140 m): 1. Aaftink (Baambrugge) 43,24, 2. Van Meggelen (Bleiswijk) 43,64, 3. Brunia (Den Haag) 44,75, 4. Buitenhuis (Nijmegen) 45,03. Blangé in CEV-finale, Posthuma niet Parma - Peter Blangé speelt met zijn Italiaanse werkgever Parma de finale van het toernooi om de CEV-beker. Oud-inter national Jan Posthuma, speler van Milan, miste de eindstrijd. Parma won voor eigen publiek simpel in drie sets van Nijnevar- tovsk. De Russen maakten in drie sets slechts dertien tegenpun- ten. Milan verloor van het Griekse Oristiade. Milan won de eerste twee sets (15-12 15-13), maar verloor daarna met 15-12 en 15-11. In de tiebreak bleef de spanning lang bewaard, tenslotte verloor Posthuma's club met 18-16. Genève. EC bekerwinnaars, mannen. Halve finale: Modena (Ita) - Roeselare (Bel) 3-0 (15-5 17-16 15-11), Soria (Spa) - Aris Saloniki (Gn) 3-1 (15-10 15-12 9-15 15-8). Finale: Modena - Soria 3-0 (15-11 15-13 15-5). Om derde plaats: Roeselare - Saloniki 3-0 (15-6 15-11 15-13). Parma. CEV-beker, mannen. Halve finale: Parma (Ita) - Nijnevartovsk (Rus) 3-0 (15-4 15-6 15-3), Orestiade (Gri) - Milan (Ita) 3-2 (12-15 13-15 15-12 15-11 18-16). Finale: Parma - Orestiade 3-0 (16-14 15-4 15-5). Om derde plaats: Milan - Nijnevartovsk 3-2 (9-15 13-15 15-4 15-8 15-10). Münster. EC bekerwinnaars, vrouwen. Halve finale: Munster (Dui) - Panathinaikos Athene (Gri) 3-0 (15-2 15-10 15-3), Modena (Ita) - Ancona (Ita) 3-2 (15-7 15-7 12-15 11-15 15-12). Finale: Modena - Münster 3-2 (15-6 13-15 14-16 15-11 15-7). Om derde plaats: Ancona - Panathinaikos 3-0 (15-13 15-7 15-12). Villebon. CEV-beker, vrouwen. Halve finale: Sumirago (Ita) - Schwerin (Dui) 3-1 (15-8 14-16 15-9 15-7), Zaporozje (Oek) - Villebon (Fra) 3-1 (15-12 12-15 17-15 15-2). Finale: Sumirago - Zaporozje 3-0 (15-7 15-6 15-8). Om derde plaats: Villebon - Schwerin 3-0 (15-5 15-8 15-13). Rio de Janeiro. WK beachvolleybal, vrouwen. Finale: Jaaueline/Sandra (Bra) - Monica/Adriana (Bra) 12-6 12-9. Om derde plaats: Kirby/Richardson (VSt) - Magda/Adriana 15-11.

de Stem | 1995 | | pagina 15