Weekend INEER Wat is ME? ME'ers hebben baat bij laser-acupunctuur' DE STEM E4 'ERKER IAAK (FWG 20) De trap op- of aflopen en daarna vele uren 'voor Pampus liggen' op bed of bank. De ene avond, omdat je zo moe bent, vroeg gaan slapen en de volgende morgen zo mogelijk nog vermoeider wakker worden. Het heel koud hebben en het ineens verschrikkelijk warm krijgen, terwijl je constant misselijk bent en je spieren - over je hele lichaam - voortdurend pijn doen. Het zijn maar een paar van de symptomen waar ME-patiënten dagelijks mee te maken hebben. Bredase ME-patiënt vecht dag na dag tegen het onbegrip Hanneke Brunt (40) raakte tien jaar geleden via de acupunctuur bij de behandeling van ME-patiënten betrokken. Ze volgde een Chinese medische basisopleiding en startte haar eigen praktijk in Den Haag. Een van haar eerste patiënten was iemand met ME, die ze aanvankelijk op de klassieke manier met acupunctuur behandelde. Maar dat had te weinig effect en ze zocht andere mogelijkheden. Ze kwam uit bij laser-acupunctuur. 95 ZATERDAG 4 MAART 1995 i doel mensen met orden hierbij zoveel ezinsvervangende 3ding Rietveld in |nten betrokken. De I over meer locaties nen. De woning aan ng (woonniveau 4) is Ivan de bewoners. |g zes woningen I in Sleeuwijk en l vormen hierbij uitdaging aan willen nctiegroep en jinen gestelde richt- fet dieetvoeding is brdelijkheid voor Ik/kookster de nood- liervan administratie lig met bewoners en lerker schoonmaak pt afwezigheid. instructie is de inval- llande programma over pkgebieden is een voor- lle functies: lijn conform de CAO- [ische toelichting op deze smen met mevr. of dhr. H. Koller, Jon 01833-4852. atie, voorzien van I maart a.s. sturen naar veld, afdeling Personeel ZG Terheijden. pjn wij voor deze ■te termijn op zoek Inity' hetgeen betekent dat lieden van technische Ivan turn key projec- dig geven van tech- hanpassen van hard- kt u over: cing, Analoge en LJAL BASIC; systemen, alsmede pan een sollicitatiebrief, pan Tulder van de af- ïartman. en Hartman biedt: ant werk, een prima ;n dito arbeidsvoor- n. ling vindt in beginsel oor de duur van één jaar, een vaste aanstelling tot ;elijkheden behoort. "Het is nog altijd zo ongrijpbaar' I sffi staat voor Myalgische Encephalomyelitis. Dat betekent dat patiënten symptomen verto- i sen die zowel met de spieren - royal^sche - i als met de hersenen - encephalomyelitis - te maken hebben. i ME staat ook wel bekend als het Post Viraal syndroom (PVS), omdat de ziekte zich vaak J mbaart na een virus-infectie. Nog altijd weet men niet precies waardoor j ME wordt veroorzaakt, Het lijkt er op dat een aanhoudende virus-infectie een rol speelt, j ME ontstaat immers vaak na een alledaags I virus, zoals griep of waterpokken. Soms zelfs ;n gewone verkoudheid. Ook is het mogelijk dat een ogenschijnlijk I volkomen gezond iemand een virus-infectie I oploopt die in korte tijd uitmondt in een i zogenoemde 'volslagen ME', Tevens gebeurt het dat de ziekte zich heel geleidelijk aan, over een periode van een paar maanden en s zelfs jaren, ontwikkelt. I Mensen met ME hebben vaak last van hun j spieren. De belangrijkste symptomen van dit j 'myalgische' deel van de ziekte zijn zeer j ernstige vermoeidheid na inspanning, spier- I pijn en krampen. ME'ers omschrijven hun vermoeidheid wel eens als 'alsof de stop er uit I is getrokken waardoor alle energie is wegge zogen'. Er zijn ook ME-patiënten die, hoewel zij jen over vreselijke vermoeidheid en spier- problemen, ogenschijnlijk toch in staat zijn 'doodgewone' fysieke prestaties te leveren. De prijs die ze hiervoor moeten betalen, is doorgaans erg hoog: ze liggen dagen in bed of op de bank om bij te komen. 'Encephalomyelitis' duidt op symptomen die me! de hersenen te maken hebben. Veel ME-patiënten hebben last van hoofdpijn, duizeligheid en een 'zwevend' gevoel. Ook komt het voor dat ze kort van memorie zijn en concentratieproblemen hebben. Hoe meer uitgeput de patiënt is hoe erger dit zich manifesteert. ME-patiënten voelen zich vaak 'door en door' ziek en hebben last van misselijkheid, rillin- i pijnlijke gewric vlug koud en r ben het heel vlug koud en reageren heftig op verandering van temperatuur. Soms is er bovendien sprake van een constante, piet-aflatende pijn of van spijsverteringspro- zoals constipatie, diarree, een 'opge- stazen gevoel" en pijn in de buik. Door alle tegenslagen waar ze mee gecon fronteerd worden, hebben ME-patiënten ook vaak last van zaken als depressies en emotio nele problemen. Dit zou er mee te maken hebben dat bet zenuwstelsel in be langrijke mate bij de ziekte is betrokken. ME is zo controversieel, omdat de grote verscheidenheid aan symptomen het een zeer moeilijk te definiëren ziekte maakt. Daar naast zijn er, buiten een zeer duur en belas- onderzoek met contrast-vloeistof, eigen lijk geen tests om ME te diagnotiseren. Ook I zijn er geen geneesmiddelen die de ME-pa- I tiënt daadwerkelijk beter kunnen maken. IM£-Stichtingt postbus 57436, 1040 BH Amsterdam. Door Anja Verbiest Kees van Dongen (38) uit Breda heeft al vijf jaar ME. Hij kreeg last van het chronisch ver moeidheidssyndroom nadat hij toxoplasmose (een klierziekte die wordt veroor zaakt door parasitaire eencellige diertjes, in de volksmond ook wel bekend als katteziekte) had opgelo pen. Op het eerste oog is Van Dongen geen stereotiepe ME-patiënt. Tot voor enige tijd werd de ziekte im mers vooraPgeconstateerd bij vrou wen tussen de 25 en 40 jaar. Maar dat is voorbij. Steeds vaker blijken jongeren de ziekte op te lopen en steeds vaker ook zijn de patiënten van het mannelijk geslacht. Kees werkte in september 1989, toen hij ziek werd, als hoofd-pro- cesoperator bij Shell Moerdijk. Aanvankelijk dacht hij een zware griep te pakken te hebben, dat had In Duitsland staat ME, de chronische vermoeidheidsziekte, ook wel bekend als 'knock-out'-syndroom. hij in de jaren daarvoor wel vaker gehad. Maar ditmaal ging de 'griep' niet over, hij werd alleen maar zieker. Kees: „Na een dag of twee ben ik weer gaan werken. Het was erg druk en ik had net promotie ge maakt, dus dan wil je je collega's al helemaal niet in de steek laten. Dat bleek dus niet zo verstandig. Ik werd na korte tijd alleen nog maar zieker, ik kon nauwelijks de trap op." Achteraf realiseert Kees zich dat hij altijd al wel 'aan het kwakke len' is geweest. „Echt gezond ben ik eigenlijk nooit geweest," zegt hij. „Ik kwam bijvoorbeeld met hele erge eczeem ter wereld. Tij dens de puberteit had ik daarnaast veel last van opgezette klieren. De laatste jaren was ik relatief vaak grieperig en had ik plotselinge dui zelingen. Toch heb ik me er nooit bij neergelegd dat ik me niet lekker voelde. Ik bleef - en blijf eigenlijk nog steeds - gewoon doorgaan. Ik kan nu eenmaal moeilijk stil zitten, wil altijd bezig zijn. Zoals met fotografie. Er op uit trekken, mooie foto's maken. Dat ik me daarna dan zo verschrikkelijk beroerd voel, heb ik heel lang op de koop toe genomen." In eerste instantie voelde Kees zich zeker serieus genomen waar het zijn ziekte betrof, maar na verloop van tijd veranderde dat. Kees: „Er is niets aan je te zien en dan vinden mensen het al gauw moeilijk om te blijven geloven dat je iets man keert. Dat je overdag op je bed ligt om 's avonds een verjaardagsfeest mee te kunnen maken of om eens te gaan stappen, en dat je de dag daarna uitgeteld bent, dat zien de mensen niet. Maar dat vertel je ze ook niet. Zij zien je op zo'n avond echter 'gewoon' doen en trekken daar al gauw conclusies uit." „Ik voel me soms zelfs behoorlijk schuldig, vooral tegenover mijn vriendin. Dan hebben we een af spraak en wil ik me op zo'n mo ment per se beter voelen. Dus doe ik alle moeite om dat ook inder daad te bereiken, dagen van tevo ren houd ik al rekening met zoiets. Volop genieten is zo'n uitje dan." Enigszins tot zijn verbazing stuitte Van Dongen ook bij doktoren op onbegrip. „Niet bij alle artsen hoor," zegt hij. „De bedrijfsarts bij Shell had bijvoorbeeld alle begrip. Maar er zijn ook artsen geweest die keihard beweerden dat ik me aan stelde. Dat ME niet bestond en dat ik eigenlijk niets mankeerde. Alsof ik het me inbeeldde." „Zulke reacties zijn verschrikkelijk frustrerend," zegt Kees. „Dat nota- bene doktoren je niet willen gelo ven, doen alsof je simuleert. Alsof je je ziek wilt voelen. Het idee alleen al. Een ME-patiënt weet nooit wanneer hij zich goed voelt, dat kan van het ene op het andere moment veranderen. Nooit kun je iets plannen, nooit kun ie vertrou- wen op je eigen lichaam. Hoe posi tief je levensinstelling ook is. Dat op zich is al frustrerend genoeg. Ook zonder dat onbegrip van de medische stand." Van alles heeft Kees van Dongen geprobeerd om beter te worden. Zowel op het gebied van de regu liere geneeskunde als op dat van de 'alternatieven'. Geen mogelijkheid liet hij in feite onbenut. Soms lei dend tot een korte opleving, soms met het effect dat hij er nog zieker van werd. Tot hij via een kennis, die na de ziekte van Pfeiffer ME kreeg, hoorde van de therapie van de Haagse acupuncturiste Hanneke Brunt. „De Vara zond rond Pinksteren vorig jaar op de radio een inter view met haar uit. Zo kwam mijn kennis aan haar adres," vertelt Kees. „Vorige zomer is hij elke dag door haar behandeld. Dat was zwaar, maar zijn lichaam reageer de toch vrij goed en na een relatief korte tijd kon hij 'genezen' worden verklaard." Inmiddels is Kees ook onder be handeling bij Hanneke Brunt. „Ik. reageer niet zo snel op de therapie, maar het begin is er. Ik ga één keer per week naar Den Haag en dat is best inspannend. Eenmaal ben ik naderhand verschrikkelijk ziek ge weest, maar sindsdien voel ik me steeds wat beter. Ik heb goede hoop." Van Dongen is blij dat ME steeds vaker 'een bespreekbare ziekte' blijkt. Toch zou hij willen dat het ziektebeeld van ME-patiënten 'ge objectiveerd' wordt. „Het is nog foto kees van dongen altijd zo ongrijpbaar, zo abstract. Er zijn geen manieren om onomsto telijk vast' te stellen dat iemand lijdt aan ME. Noch binnen de regu liere geneeskunde noch op het 'al ternatieve' vlak. Wellicht zouden beide takken hun ervaringen en de resultaten die ze op dit gebied hebben bereikt kunnen uitwisselen of bundelen. Dat zou ons leven wellicht heel wat plezieriger ma ken." Hij doelt hiermee onder meer ook op het beleid van artsen die ME- patiënten moeten keuren in het kader van de wet op de arbeidson geschiktheid. Kees van Dongen: „Ondanks het feit dat de Wereldge zondheidsorganisatie, de WHO, ME inmiddels als ziekte heeft erkend en er bijvoorbeeld ook een uit spraak van de Bredase rechtbank over bestaat, zijn er nog altijd keuringsartsen die dat niet accep teren. Die doen alsof ME niet be staat. Met alle gevolgen vandien. Ik zou graag willen werken, maar ik kan het niet. Ik streef er naar om uiteindelijk twee uur per dag iets te presteren. De ene dag lukt dat wel, de andere niet. Maar ik geef de moed niet op, ik blijf positief naar de toekomst kijken. Zeker nu de laser-acupunctuur aan lijkt te slaan. Ik leef er naar om beter te worden, elke dag opnieuw." Door Anja Verbiest Tien jaar geleden was er nog maar heel weinig bekend over ME. Men sprak wel over het chronisch ver moeidheidssyndroom, maar wat dat nou eigenlijk was wist nie mand. Wanneer er sprake was van ernstige vermoeidheid, dan zei men al gauw dat het ME was. Ongrijp baar en nauwelijks aan te tonen," vertelt Hanneke Brunt. „Ik ben me steeds verder in het ziektebeeld gaan verdiepen en heb uiteindelijk ook m'n 'master', zeg maar mijn doctors-graad in de Chinese ge neeskunde, gehaald op basis van mijn ervaringen met ME." Door de jaren heen heeft ze zich een steeds beter beeld van de ver storing van het auto-immuunsys teem kunnen vormen, maar waar de oorzaak van ME in gezocht moet worden is ook haar nog altijd niet geheel duidelijk. „Ik heb mijn ver moedens en gedachten, maar die zijn niet wetenschappelijk onder bouwd. Ze zijn gebaseerd op tien jaar observeren en deduceren. En dat is volgens de deskundigen geen bewijs. Ik heb een patiëntje van tweeëneenhalf jaar, van wie de moeder ook ME heeft. En een aan tal patiënten van wie de partner eveneens voor de behandeling van ME bij mij is geweest. Daar kun je allerlei conclusies aan verbinden, maar het kan ook toeval zijn. Er zijn geen 'harde bewijzen', ik kan het alleen maar constateren." Zo vermoedde Hanneke Brunt en kele jaren geleden ook dat er een 'explosie' aan zat te komen van veel jongere ME-patiënten dan tot dan toe 'gebruikelijk' was. Aan vankelijk werd ME omschreven als een ziekte die voornamelijk vrou wen tussen de, pakweg, 25 en 40 Hanneke Brunt bij het laser-apparaat in haar praktijk. In haar rechterhand de stift waardoor lichtgolfjes het beoogde effect moeten bereiken. foto kees van dongen jaar kon treffen. Maar dat is in middels wel veranderd. Hanneke Brunt: „Momenteel is zes tig procent van mijn patiënten tus sen de 15 en 20 jaar oud en dan ook nog eens van het mannelijk ge slacht. Ik ben er van overtuigd dat dat ook te maken heeft met de dwang tot presteren, op school of in het werk, waar veel jongeren tegenwoordig mee te maken heb ben. Maar ook het milieu doet geen goed aan de gezondheid van de mens, zeker niet als je afweersys teem al enigszins verstoord is. En dat is bij ME'ers nu eenmaal de basis van alle kwaad." Hormonen hebben volgens Hanne ke Brunt ook invloed. „Bij ME'ers functioneren de hypothalamus (deel van de tussenhersenen) en de hypofyse (hersenaanhangsel) niet zoals zou moeten. Daarom probeer ik via het centraal zenuwstelsel ook het hormonale systeem een positieve impuls te geven." De lever is een ander orgaan waar ME-patiënten problemen mee heb ben. „Het bilirubine-gehalte van ME'ers vertoont over het algemeen ook afwijkingen. Bilirubine is een stof die vrijkomt wanneer het lichaam rode bloedlichaampjes af breekt en die via een goed functio neerde lever wordt afgevoerd. Doet de lever het niet goed en hoopt de bilirubine zich op in het vetweefsel onder de huid, dan kan de gezond heid in gevaar komen. Nader on derzoek zou ook op dit gebied tot opvallende resultaten kunnen lei den," vermoedt Hanneke Brunt. Ze zal nooit beweren dat ze ME- patiënten kan genezen. „Ik geef ze met mijn behandelingen in feite een hand en leid ze de goede weg op. Maar uiteindelijk moet hun lichaam het zélf doen. En dat kan per patiënt nog wel eens verschil len. Iedere ME-patiënt is uniek, zoals ieder mens uniek is. Er is geen standaard aan te geven. Het ligt aan de achtergrond van de betreffende persoon hoe het proces verloopt. Hoe lang is men bijvoor beeld al ziek en wat heeft men er allemaal al aan gedaan? Sommige behandelingen maken ME-patiën ten alleen nog maar zieker dan ze al zijn." Waarom behandelt Hanneke Brunt haar patiënten met laser-acupunc tuur? „De klassieke acupunctuur, met naalden, gaat uit van de eigen energie in het lichaam. En juist daar heeft een ME-patiënt een te kort aan. Via laser-acupunctuur kan ik extra energie geven, een soort nep-energie, waardoor de or ganen weer op kracht kunnen ko men, weer met elkaar kunnen gaan communiceren. Na een aantal pijn loze en ontspannen behandelingen met de laser, een soort stift die op uepaalde frequenties lichtgolfjes uitzendt, doen ze dat weer uit zich zelf." De therapie met laser-acupunctuur vult Hanneke Brunt onder meer aan met de behandeling van twee aandoeningen waar veel ME-pa- tiëntën eveneens last van hebben: Candida, een schimmelinfectie van huid en slijmvliezen, en fybromyal- gie, spierpijnen waarmee een ME'er te maken krijgt in perioden van terugval. Een suikervrij dieet maakt even eens deel uit van de therapie. Han neke Brunt: „Vrijwel elke ME-pa tiënt heeft een allergie ontwikkeld voor suiker, met name voor gluco se. Maar ook alcohol en cafeïne zijn over het algemeen funest. In het begin is dat dieet vaak moeilijk, maar na verloop van tijd gaat het beter omdat ze over het algemeen minder last hebben van vermoeid heid, transpireren en angstdro men." Sommige ME'ers krijgen voor aan hun eigen ziekte verwante sympto men, zoals een candida-infectie, door andere therapeuten ook wel eens een dieet voorgeschreven. Hanneke Brunt: „Ik word af en toe zo moe van alle diëten die worden voorgeschreven, de mensen worden zo ongeveer op water en brood gezet. En dat is toch echt niet nodig. ME'ers zijn bijvoorbeeld al lergisch voor glucose, maar niet voor dextrose of fructose. Alle sui kers verbieden hoeft dus niet. De ziekte is al zo vervelend, laten we het dan met zo'n streng dieet niet nog eens extra vervelend maken." In het begin van de therapie komen de patiënten van Hanneke Brunt eenmaal per week voor een behan deling van een uur naar Den Haag. Het is de bedoeling dat die fre quentie uiteindelijk teruggebracht wordt naar eenmaal per half jaar. Hanneke Brunt: „Hoe lang het duurt voordat we daar op uitko men, kan per persoon verschillen. Over het algemeen kun je echter wel zeggen dat een ME-patiënt zich binnen een maand na het begin van de therapie al wat beter voelt." Vooralsnog vindt behandeling met laser-acupunctuur alleen in Den Haag plaats. Via de opleiding van ervaren acupuncturisten wil Hanneke Brunt echter bereiken dat deze therapie ook elders in het land gegeven kan worden. Voor meer informatie: Conradkade 65, 2517 BS Den Haag. Telefoon (na 18.00 uur): 070-310 75 59.

de Stem | 1995 | | pagina 23