Week nd Ouders, let op Uw kinderen... INTERFACE BESTEM E3 hs maanden zijn I lang, maar de imeraadschap is oot, de ervaring uniek en geld vergoedt veel H Biemans, een Pool, een Belgen De geslaagde zakenman hult zich in een kogelvrije trench coat. In zijn binnenzak zit een afluistercentrale. De portier van de disco draagt een steekvrij vest. Ouders van middelbare scholieren proberen met detectie-spray het druggebruik van hun kinderen te analyseren. Er is sprake van een spionage-rage, mede veroorzaakt door de steeds omvangrijkere handel in geavanceerde apparatuur. Voor bedrijven als de Counter Spy Shops die floreren op de vuilnisbelt van onze angsten, is niets te dol om te verkopen. In het kader van de emancipatie worden de kogelvrije vesten desgewenst voorzien van cups De zakenman draagt een kogelvrije jas en een camera in brilmonteur Door Léon Krijnen Readies: E-mail: 100445.2062@compuserve.com ZATERDAG 4 MAART 1995 M3 4 MAART 1995 I hij. „Zo kom je nog eens Hand tegen!" Emina rijden we in een auto Ir de linies. Langs twee check- Hits van het BiH, een bataljon H itairen dat lamlendig rond een H sion hangt. In een dal bij hel H:ste checkpoint komt de regio. He brigadecommandant van het Hl uit een woning. Vriendelijk Hetend. Of we naar de observa- Hiost op de heuvel willen, en H .ma koffie komen drinken? Hmans: „Onze taak is om heel Kd te luisteren naar het volk.' kijkt vanaf de heuvel naar de Htks aan de overzijde. „Je hebt Hzzel dat je hier nu zo kunt staan, ■s ze willen, schieten ze je zo Herhoop." Biemans heeft een goed Hvoel overgehouden aan zijn uit- Hiding. „Als je het, zoals wij, voor Haar krijgt dat een vuurgevecht opt binnen vijf minuten nadat je I om heb gevraagd... Of dat je lloridetabletten kunt toevoegen In het drinkwater in een dorp, Hardoor er minder ziekten voor- ómen. Ja, daar krijg ik een goed livoel van." Ie volgende dag gaan we met een lider konvooi weer op weg naar I ilit. |p de staf van het Transportbatal- In in Busavaca heeft commandant verste A. Bos een receptie georga- iseerd. Belangrijkste gast: briga- e-generaal der Bosnisch-Kroati- ihe strijdkrachten Filipovic. On- ings gepromoveerd van HVO- rijder tot gezagsdrager. Glimla- tiend neemt de generaal de vrien delijke woorden en de fles jenever l'an Bos in ontvangst. Om hem I 'ervolgens mee te nemen naar de andkaart, alwaar hij nauwkeurig le jongste veranderingen aan de honfrontatielijn aan het front door geeft. erug in Split. Op de Neder- I landse logistieke basis, waai I commandant kapt. T. Beau- H. fort de leiding heeft, gaat het laden en lossen dag en nacht door. Ook hier maakt men zich op voor het bezoek van kroonprins Willem-Alexander. Zijne Hoogheid zal waarschijnlijk met een helikop ter landen. Hotel Palace in Split moet ooit een prachtige vakantiebestemming zijn geweest. Nu logeren er duizenden militairen per week, die gedrieën een kamer delen. Langs het strand ligt het kadaver van een hond te rotten, in de baai houden menselij ke uitwerpselen een zwemrace. Na een dikke week rijden door Bosnië bekruipt je een gevoel van triestheid. De route terug naar Split leidt bij voorbeeld dwais door Mostar. Aan de oostzijde van die historische plaats staat geen huis meer overeind, de heuvels zijn kaalgekapt. Tweehonderd meter verder, achter het Bosnisch-Kroa- tische checkpoint lijkt de oorlog niet te bestaan. Het is de afstand die de Nederlanders afleggen van hongerige, bedelende, maar blij zwaaiende kinderen naar stenen gooiende pubers. „Dit is niet onze oorlog," zeggen Nederlandse militairen met enige regelmaat. „We proberen burgers te helpen waar mogelijk, maar fl bemoeien ons niet met de strijd Soms vragen ze zich af of hulp enig nut heeft. Maar twee dage» later rijden ze de omgekeerde rou te: van stenengooiers richting delaars. Mets te dol in spionage-rage I Achter mijn bureau hangt een plat tegrond van vier bij twee meter van I Zuidwest-Nederland. Een mooie decoratie van die vroeger witte kastenwand, en handig voor regio verslaggevers die voor de eerste keer in hun carrière naar Zwin gelspaan (bij Klundert) of Maagd van Gent (onder Biervliet) af moe ten reizen. Dat die landkaart de grafische neerslag van een momentopname uit 1980 is, doet er niet zoveel toe. Ieder gat staat er op, en ook de rondweg ten zuiden van Breda, die toen alleen nog maar bestond op de tekentafels van Rijkswaterstaat. Hoe anders is het op de elektroni- sche snelweg. Schrijvers van boe ken over wat ook maar iets met dat onderwerp te maken heeft, hebben te kampen met hetzelfde de snelheid waarmee de in cyberspace veranderen. Op het moment dat een boek over de electronic highway in de winkel jigt, is een groot gedeelte van de inhoud achterhaald. groei en veranderingen op de voet te kunnen volgen, zou er iede re dag een nieuwe bijbel annex telefoonboek uitgebracht moeten worden, Zelfs een krant wordt soms door de vaart der ontwikke- mgehaald. Vorige week ik dat de bereikbaarheid van het Internet via CompuServe nog niet helemaal was wat hij zou Meten zijn. Twee dagen later viel het nieuwe maandblad van die Amerikaanse gigant op de mat. En Mt blijkt? CompuServe biedt nu jok de mogelijkheid tot file trans fer protocol (FTP), een van de ma nieren om te navigeren over het Internet. Er kan weliswaar nog niet »«er het world wide web (WWW) gesurfd worden via CompuServe, maar wie weet moet ik ook dat 'dgende week weer herschrijven, «adat ik mijn computer had aan gezet voor de eerste kennismaking met FTP via CompuServe, volgde «i teleurstelling. Want WinCim, communicatie-software die CompuServe mij in december ter «schikking gesteld had, liet zelf «oodleuk weten daarvoor alweer te Werwets te zijn. Als ik wilde 'P en moest ik eerst de nieuwste ®ie van WinCim downloaden. Y3 zou mij dan weliswaar tien r kosten, maar daar stond te- 8®over dat ik die tien dollar met- n weer in de plus bijgeschreven wb j§en °P de rekening voor pioo vn extra's> zodat de upgrade jfnhjk gratis was, want ook de 'Woad-time zou niet berekend tb h i Addert)e onder het gras: i. e rim-ram besloeg meer dan e megabyte, zodat het downloa- i,.„.0P ,de door CompuServe ge ëerde snelheid van 14K4 onge- men kluten in beslag zou ne- jjm vijftig minuten verbinding met csterdamse computer van Ca T zouden volëende van t T mooi °P de rekening van T ue rexemng meneer vw 05 P,r^en' or No üeant, 'inen? Toch maar 'ja anders had ik dit »a evena kui}nen schrijven. Daar- de afwas gedaan, de kat voer en de bloemen water gegeven en het carnavalscolbert in de was gedaan, terwijl een blauwe balk op mijn scherm gestaag verder vol bleef lopen. Nadat de openingsgreep van A Hard Day's Night mij iets te luid. maar wel zeer duidelijk gemeld had dat de download voltooid was, bleek daarna maar weer eens dat iedere andere computerboer van CompuServe een hoop kan leren. Na het uitpakken van wat er in die vijftig minuten op mijn harde schijf gezet was, liep alles vanaf de eerste poging als een gesmeerde bliksem. Mijn nieuwe aanwinst had de oude software netjes aangepast, mijn adressenbestand en mijn brieve- narchief in nieuwe laden gestopt en een nieuw front in het hoofdmenu geschilderd. Het stoplicht aanklik ken, achter het in een kader ver schijnende GO: alleen maar FTP tikken, OK aanklikken en mijn telefoon was voor de honderdzo- veelste keer deze maand weer be zet. Nadat de aankoppelingsprocedure afgewerkt was, verscheen een nieuw menu. Daarin koos ik hei icoon van Selected Popular Sites, waarna zes van de meest gefre quenteerde sites als een ander icoon weggezet werden: Book Stacks Unlimited, Microsoft, Sun- Site, de Walnut Creek cd-rom bi bliotheek, de Electronic Frontier Foundation, Ohio State University, UUNet Technologies en de Was hington University. Ook al word ik honderdtien zonder ooit nog een uur te slapen, dan nog zal mij de tijd ontbreken om te kunnen downloaden, laat staan te lezen wat alleen daar al allemaal ter beschikking is. Maar daar houdt het natuurlijk niet mee op. Via FTP kunnen op dit moment op het Internet ongeveer 35.000 net werken benaderd worden. Hoeveel miljoenen computers daaraan han gen, weet niemand. Sommigen zijn ervan overtuigd dat er op al die digitale snelwegen voor kinderen de nodige gevaren schui len. Zo blijkt tenminste uit een artikel dat in het Missing Children Forum op CompuServe verschenen is. Geschreven door Lawrence Ma- gid van de Los Angeles Times, signaleert het enkele risico's waar aan kinderen op de digitale snel weg blootgesteld zouden kunnen worden. Nou is Nederland Amerika niet, en ze zien daar wel meer spoken waar wij hier niet echt van wakker liggen. Toch geeft Magid enkele nuttige tips, die ook voor volwassenen op de digitale snelweg nuttig kunnen zijn. Nooit telefoon nummers en 'echte' adressen, pas- seerwoorden en nummers van cre dit-cards aan onbekenden ver strekken. En hou rekening met het gegeven dat er op de digitale snel weg donkere krochten en ravijnen voorkomen, waarin een kind diep in de vuiligheid weg kan zakken. Geïnteresseerd in de volledige tekst van Child Safety on The Informa tion Highway? Het verhaal is te pikken als CHISAF.TXT in het Missing Children Forum (GO: MIS SING). Door Hans Bos De verkoper drukt op de knop van een piep klein apparaatje. „Stil blijven staan," advi seert hij met klem. Het handvat van het chi que kalfsleren attachékoffertje be gint vervaarlijk te knetteren. Blau we vonken flitsen van handvat naar koffer. „40.000 volt, acht stroomstoten per seconde. Maakt ook veel herrie, 140 decibel. Daar kom je dan niet ver mee. Kost 1250 gulden ex btw en is zeer gewild voor vervoer van kost baarheden. Maatwerk is mogelijk," zo zegt hij mededeelzaam. De fraai uitgevoerde catalogus van de Counter Spy Shop leest als een maffia-handboek. Van afluisterap paratuur gaat het via videobeveili ging en nachtvisie naar explosie- vendetectie, gepantserde voertui gen, kogelvrije/meswerende vesten c.q. regenjassen en apparaten voor stemstress-analyse. Leesstof met een hoog James Bond-gehalte. Een zucht van opluchting. Neder land en België kunnen zich tegen woordig blijkbaar meten met Italië, de Verenigde Staten, Brazilië en de voormalige Sovjet-Unie, waar de georganiseerde misdaad welig tiert. De crimineel is daar al jaren veel beter uitgerust dan de slachtoffers van industriële spionage, verduis tering, geweld, ontvoering en terro risme. Sinds kort kunnen belaag den zich met behulp van bedrijven zoals Counter Spy Shops in Rotter dam en Antwerpen voorzien van een 'gevoel van veiligheid'... „De trenchcoat is visueel onher kenbaar als anti-ballistisch kle dingstuk en daardoor ideaal voor staatshoofden, ambassadeurs en andere vip's. De 'executive trench coat' biedt volledige voor-, achter en zijbescherming", lezen we ademloos. En dat voor krap 2300 piek. Het eerste exemplaar is in middels verkocht aan een directie lid van een grote, niet nader bij name te noemen firma. Boeven, let op uw zaak. Een schets van de moderne zaken man, op weg naar zijn volgende afspraak: de gabardine regenjas kennen we inmiddels; wat in de zakken zit, boeit des te meer. Dat is onder meer een niet af te luisteren gigahertz-zender. De betrouwbare medewerker in de auto buiten kan het gesprek probleemloos volgen. De onderhandelingen worden ui teraard opgenomen op een minia tuur cassetterecordertje, verstopt in een pakje sigaretten. Opdat de tegenspeler zich straks niet kan verschuilen achter de me dedeling: „Ik kan me de afspraak niet meer zo goed herinneren." Een druk op de knop activeert het ap paraatje. Als hij weggaat, laat onze zakenman onopvallend een balpen liggen. Vijf minuten later komt hij terug om zijn kostbare bezit op te halen. Het gesprek dat zich inmid dels tussen de achterblijvers heeft afgespeeld, is dan al opgenomen. Nu weet hij tot hoe ver hij kan gaan... De gastheer is natuurlijk ook niet achterlijk. Hij heeft zendertjes in zijn broekriem, zijn horloge, de asbak op de marmeren salontafel en de calculator op zijn bureau. Spionage: je kunt het zo gek niet bedenken of er is apparatuur die het allemaal heel gemakkelijk maakt. FOTO ARNAUD NILWIK Uiteraard zijn ook de tafelaanste ker, het schilderij en zijn dasspeld van microfoontjes voorzien, ter grootte van een speldeknop. Aan het kleine knipperende lampje op de bug alarm rookmelder heeft hij kunnen zien dat zijn gast voorzien was van een naar binnen gesmok kelde zender. De Counter Spy Shop, gedreven door de gebroeders William (29) en John van de Luijtgaarden (27), heeft een pasklare oplossing voor alle problemen op het terrein van zakelijke en persoonlijke beveili ging. William is afgestudeerd be drijfsjurist en weet dus met welke zorgen en angsten zakenlieden kampen, terwijl John ervaring heeft in makelaardij, computerwe reld en karatesport. Ook nooit weg in deze branche. Volgens de Rotterdamse gebroeders wordt in Nederland heel wat afge luisterd. En dan gaat het niet al leen om de 'wippende' buren. Die zijn met een elektronische stetho scoop goed te ontvangen. Nee, we hebben het over industriële spiona ge- William: „De meeste klanten willen er niets over kwijt. Dat kunnen wij ons voorstellen. Aan de complete, en dus dure systemen die we aan hen slijten, weten we doorgaans hoe laat het is. Echt afluisteren is overigens een heidens karwei; dan moet je gauw een stuk of drie zenders installeren." „De overheid? Die meldt zich niet bij ons. Die heeft eigen kanalen om aan dit soort spullen te komen. Justitie heeft daarnaast zulke ge avanceerde spullen. Die zijn zelfs door ons niet op te sporen." John: „Daarnaast zien we steeds opnieuw werkgevers die hun mede werkers willen bespioneren. Juri disch hebben ze geen poot om op te staan, omdat eventuele opnames nooit als bewijs kunnen worden aangevoerd. Het zijn in feite zielige klanten. Zoals de waard is, ver trouwt hij zijn gasten..." „Aardig voorbeeld is ook de Bel gische klant die met afluister-ap- paratuur zijn vrouw wilde betrap pen over een buitenechtelijke rela tie. Komt die vrouw een paar da gen laten bij ons met de vraag of we haar willen helpen. Ze had het idee dat ze werd afgeluisterd..." De Luijtgaardens beschikken in Rotterdam over een kleine showroom, die na telefonische af spraak bezichtigd kan worden. Ze willen spoedig een 'echte' winkel openen om de persoonlijke en za kelijke beveiliging onder een zo groot mogelijk publiek bekend te maken. In de zes weken dat de gebroeders nu 'operationeel' zijn, hebben ze meer dan 2500 catalogi verstuurd. William: „De behoefte aan per soonlijke veiligheid en bescher ming is groot en groeit nog. Daar naast vraagt het bedrijfsleven om gespecialiseerde opname-appara- tuur. Bedoeld voor, zoals wij dat noemen: de pre-contractuele fase, waarin zakenmensen onderling mondelinge afspraken maken. Daarbij komt het nauwkeurig aan op wat er wordt gezegd. Voorop staat dan dat de gebruikte appara tuur perfect kan worden verbor gen." „Opmerkelijk is het stijgend aantal mensen dat onze spullen koopt voor de 'fun'. Zij kopen voor vijf honderd piek een zender-pen 'om te dollen', laten die tijdens feestjes op tafel liggen en gaan zich vervol gens op het toilet een bult lachen over wat achter hun rug over ze wordt gezegd. Van mij mogen ze. Handel is handel." De Counter Spy Shop verkoopt allerhande luister- en kijkappara- tuur, van 'speeltjes' tot en met de duurste, hoogwaardige technologie. De klantenkring loopt uiteen, van 'grappenmakers' tot beveiligings bedrijven. Met de 'antwoordappa raat-indringer' kan de klant voor 500 gulden iemands boodschappen afluisteren én een nieuwe wel komstboodschap inspreken. En een fax-aftapper voor net drie mille is natuurlijk ook geen geld. Met de telefoondetector kunt u voor dik vierhonderd gulden nagaan of u wordt afgeluisterd, terwijl de 'au dio jammer' tegen betaling van 600 gulden de afluisterende partij al leen maar 'ruis' verschaft. Scrambelen en crypteren is een vrij dure bezigheid. Een complete set is a raison van elf mille onlangs aan geschaft door een medisch instituut dat vertrouwelijke medische gege vens via de telefoonlijn wil sturen zonder dat onbevoegden daarop kunnen inbreken. En nachtkijkers zijn behalve bij gluurders en beroepsfotografen zeer in trek bij schippers en jach- teigenaars. Kostprijs 7500 gulden. Een bombriefdetector kost daaren tegen een stuk minder: nog geen twee mille. Een uitstekend 'wapen' is de flitslamp. Geeft in één flits net zo veel licht als 10.000 kleine lampjes. Een aanvaller ziet vervol gens ruim zes uur lang geen snars. Helaas is het apparaat slechts een keer bruikbaar. En wat te denken van de leugendetector, de 'truth phone'? Deze signaleert de stress in de stem van gesprekspartners die een loopje met de waarheid nemen. Kost wél acht mille... Een staaltje van vernuft vormt de speldeknop-camera, weggewerkt in brilmonturen, baseball petten of pennen. Deze geeft voor dertien mille een haarscherp beeld en is zeer bruikbaar bij bedrijfsspionage of undercover-operaties. Niets is te dol in deze branche. John: „Ja, we hebben ook klanten in het criminele milieu. Dat hebben we niet in de hand. Veel van onze produkten kun je defensief, maar ook offensief gebruiken, net als een Een kleine greep uit het assortiment van de Counter Spy Shops. FOTO TOM CROES pitbull. Het is niet mogelijk om alle klanten na te trekken. Je merkt het vaak aan de gemakkelijke manier waarop ze de portemonnee trek ken. Criminelen kijken niet op een dubbeltje." Klein vraagje. In de catalogus staan onder meer pistolen om zen derpijlen mee te schieten, spuitbus sen met traangas en wapenstokken die stroomstoten afgeven. Vallen die artikelen niet onder de wapen wet? De Luijtgaardens haasten zich te verklaren dat de catalogus slechts een informatief overzicht biedt van wat er in de wereld zoal te koop is. Bovendien vallen in ons land arti kelen onder de wapenwet die in Duitsland en België als warme broodjes over de toonbank gaan, zoals busjes traangas en wapen stokken. Gewapende beveiliging is in ons land verboden, in België weer niet. William: „Wij verkopen geen ver boden wapens en leveren alleen onder voorbehoud van wettelijke regelingen. We zetten ons bedrijf niet voor een paar gulden op het spel. Aan de andere kant is het merkwaardig dat je de meeste in ons land verboden artikelen, in Rotterdam en Amsterdam in de eerste de beste kroeg voor een prik op de kop kunt tikken. Kijk, je mag ook geen gesprekken opnemen waar je zelf niet aan deelneemt. Maar als ik het niet doe, doet een ander het." „Waar het gaat om gepantserde voertuigen -het goedkoopste kost toch een kleine twee ton - bemid delen we alleen. Het gaat door gaans om maatwerk en het eindre sultaat moet altijd door de Rijks dienst voor het Wegverkeer worden gekeurd." Volgens de gebroeders Luijtgaar den rijden in ons land in privébezit slechts enkele gepantserde voertui gen rond. Dat komt omdat in ons land relatief weinig op auto's wordt geschoten. Bovendien geven gefortuneerde landgenoten liever geld uit aan luxe dan aan veilig heid. Dat ligt in bijvoorbeeld Italië wel even anders. Daar zijn gepant serde tweedehandsjes op vrijwel elke straathoek te koop. Alleen die paar Nederlandse eige naren hoeven zich dus zorgen te maken over de aanschaf van 'spe ciaal ontworpen raamframes om bij een explosie de overdruk op de vangen' of de 'van buiten geheel onzichtbare panelen om passagiers de gelegenheid te geven terug te schieten.' Welke autobanden zijn in ons land voorzien van 'een ballisti sche roller die het mogelijk maakt om nog drie kilometer door te rij den, nadat de band is lekgescho- ten? Handenvrije nachtvisie-apparatuur lijkt ook wel wat. Die maakt het mogelijk in totale duisternis te ont snappen aan achtervolgers. Om nog maar te zwijgen van leverbare rookgordijnen, stormrambumpers, kogelvrije accu's of een geavan ceerd olievlek emissiesysteem, dat dertig liter olie op de weg kan spuiten om achtervolgers de con trole over het stuur te laten verlie zen. Een afstandsontsteking voor automotor en -lichten maakt al weer een bruikbaarder in druk. De Turkse slager die onlangs in Rotterdam met auto en al de lucht in vloog, had er zichzelf voor 3500 gulden het leven mee kunnen redden. Wat vele jaren ge leden de speeltjes leken uit de werkplaats van mr. Q, het factotum achter superagent James Bond, is nu voor iedereen bereikbaar. De kogelvrije en/of meswerende vesten mogen zich, op maat ge maakt, in een immer stijgende po pulariteit verheugen. Kogelvrije vesten zijn leverbaar vanaf zeshon derd gulden, voor een meswerend exemplaar dient u duizend gulden meer neer te tellen. Zeer gewild, want in ons land wordt nog altijd meer gestoken dan geschoten. Het Sabre-vest, gemaakt van tita nium. biedt bescherming tegen messen, (ijs)priemen, scharen, schroevedraaiers en bijlen. Weinig opvallend: het kogelvrije gilet. Kan gemakkelijk en onopvallend onder een kostuum worden gedragen. Aardige bijkomstigheid van de emancipatie: de vesten zijn tegen woordig ook desgewenst voorzien van cups. Enkele dagen na een steekpartij ziet de Counter Spy Shop steevast een opleving in de verkoop van meswerende vesten. Voor het slachtoffer is het dan doorgaans al te laat. Op zoek naar een draagbare metaaldetector? Geen probleem. Zeer aan te bevelen voor de moder ne leraar, die steeds vaker op school met gewapende leerlingen te maken heeft. William: „Wij leven en leveren bij de gratie van de angsten en onze kerheden bij de medemens. Die groeien nog steeds, dus voorlopig zien we de toekomst zonnig in. Probleem in deze branche is echter dat geen bericht doorgaans goed bericht is. Dat is jammer, want eigenlijk weten we zelden hoe een bepaalde affaire afloopt. Onze klanten ontdekken met onze appa ratuur vaak de waarheid. En die is hard."

de Stem | 1995 | | pagina 21